MKFMKISCHE (MAXI Tank- en artillerievuur op de „bevrijde" Grieken! Vierde Amerikaansche aanval ten 0. van Aken Successen van Duitsche duikbooten (Duitsch Weernmchtbericht) Uit hot Hoofdkwartier van den Führer, 11 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend: „Na krachtige artillerievoor bereiding is het eerste Ameri kaansche leger gisteren in het gebied ten O. van Aken tot den vierden grooten aanval overge gaan. Verbitterde gevechten met den op eenige plaatsen in ons hoofdgevechtsterrein binnen gedrongen vijand zijn aan den gang. Aan weerszijden van Saarlau- tern duurt de verbeten strijd om onze vestingwerken voort' zon der dat er een belangrijke wiizi- ging in den toestand is geko- lren. Tusschen Saargemünd en Hagenau zette de vijand zijn aanvallen over een breed front met versterkte hevigheid voort. Door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werd hij na een terreinwinst van eenige kilome ters opgevangen. In net Zuide lijke deel van Saargemünd en in Hagenau zijn hevige straatgevech ten ontbrand. Ook in den Zui delijken Elzas zijn onze troepen op de bekende zwaartepunten nog altijd in een harden afweer- strijd gewikkeld. Op hun stand vastigheid zijn talrijke aanvallen van den vijand gestrand of ble ven na geringe terreinwinst eteken. Het storingsvuur van onze lange-afstandswapens, vooral op Londen, duurde voort. In midden-Italie zijn sterke vijandelijke aanvallen op onze pas veroverde stellingen ten Zuid-Westen van Faenza in ge concentreerd afweervuur ineen- gestort. In het moerasgebied ten N. en N.W. van Ravenna is de gevechtsactiviteit gisteren weer opgeleefd. Aan de Donau hebben onze troepen het vijandelijke brug genhoofd ten N.W. van Vuk- ovar uiteengeslagen. Het gros van een vijandelijk regiment werd daarbij vernietigd. Vrij •terke aanvallen der bolsjewie ken ten Z.O. van de stad bleven zonder succes. In Hongarije ondernamen de bolsjewieken tusschen de Drau en het Plattenmeer en op de landengte van Stuhlweissenburg vruchtelooze afzonderlijke a vallen. De pogingen van vrij sterke Sovjet-Russische infante rie- en tankstrijdkrachten, het penetratiegebied ten Noord- Oosten van Boedapest uit te breiden, werden in felle ge vechten verijdeld. In een sector werden van 18 aanvallende vij andelijke tanks 17 stukgescho ten. In het gebied van Miskolc cn in het Zuidelijk deel van (Jostei ii k-blo waki de bolsjewieken hun aanvallen door het aanvoeren van verschei dene versche divisies infanterie en tankformaties. Haar door braakpogingen strandden op de standvastigheid van onze divi sies, waarbij zii zware verliezen leden aan aooden en gewonden. Tegen plaatselijke penetraties ten N. van Miskolc worden te genmaatregelen genomen. Het rijksgebied aan weerskan ten van den Rijn was ook giste ren het doel van vijandelijke vliegtuigen in scheervlucht. Bo vendien vielen Amerikaansche lerreurbommenwerpers verschei dene plaatsen, met name de ste den Koblenz en Bingen aan. In den strijd tegen het vijan delijke ravitailleeringsverkeer hebben onze duikbooten vijf schepen met een inhoud van 34.000 brt. en twee torpedoja gers in don grond geboora". DE GAULLE'S BEZOEK AAN MOSKOU. Verdrag van bondgenootschap en wederzijdschen bijstand gasloten. Naar Radio-Moskou meldt, wordt in het Sovjet-Russisch- Fransche communiqué over het bezoek van generaal De Gaulle en zijn minister van Buiten- landscbe Zaken Bidault aan Moskou o.a. gezegd, dat de sprekingen van De Gaulle en Bidault met Stalin en Molo- tof betrekking hadden op de voortzetting van den oorlog en een blijvende vrede, alsmede vooral net Duitsche probleem. Beide regeeringen hebben haar oprechten wensch bevestigd naar een nauwe samenwer king, alsook haar voornemen maatregelen te nemen „de oorlogshandelingen voort te zetten tot aan de volledige over winning op Duitschland en alle maatregelen te nemen om Europa voor een nieuwe agres sie te behoeden". Ter uitvoe ring van deze besluiten hebben de beide regeeringen op 10 Dec. een verdrag van bondge nootschap en wederzijdschen bijstand onderteekend, waarvan de tekst afzonderlijk zal wor den gepubliceerd. Radio-Moskou meldt voorts- dat De Gaulle en Bidault Zon dag weer uit Moskou zijn ver trokken. Bekende Engelsche nachtvlie ger neergeschoten. - Ass. Press meldt uit Londen, dat de divi siecommandant Joseph Berry, een der beste Britsche nachtja gers, bij een aanval boven Ne derland door een Duitschen in fanterist met een geweer is neergeschoten. DINSDAfl 12 WINTERMAAND (DEC.) 1944 68» JAARBAHS No. 243 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENEERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 52S9 Giro 86 326 Britsche vliegtuigen ondernemen in scheervluchten mitrailleuraanvallen op de troepen der opstandelingen.... Earn noemt het „conflict" een Gricksche aangelegenheid. De gevechten in Athene en den Piraeus tusschen Britsche en geregelde Grieksche troepen eenerzijds en troepen der op standelingen anderzijds duren voort, zoo meldt een door Reu ter doorgegeven bericht van den Britschen opperbevelheb ber in Griekenland, Scobie. In de meeste gebieden zijn, deels tegen heftig verzet in, vorde ringen gemaakt. Aangezien de opstandelingen vele bunkers en stabiele huizen bezet hielden, heeft men gebruik moeten ma ken van tanks en artillerie om ze daaruit te verdrijven. In de buitenwijken van Athene en den Piraeus hebben de troepen der opstandelingen zich inge graven en kazernes, die door geregelde Grieksche troepen be zet waren, met granaatwerpers bescheten. Vliegtuigen zijn ter ondersteuning van de Grieksche en Britsche troepen in den strijd gebracht. Deels in scheervlucht steunden zij de operaties met mitrailleuraanvallen. Uit het gebied van Saloniki en Patras komen berichten over aanzienlijke activiteit van guer rillatroepen. Er worden loopgra ven en versterkingen aangelegd. Een ellendige strijd Een Amerikaansch correspon dent meldt uit Athene: „In At hene luiden de klokken eiken ochtend om de Elastroepen op hun post te roepen. Onlangs kwamen eenige projectielen uit de mortieren der Elas in het ge bied van het Britsche hoofd kwartier terecht. Het is een el lendige strijd, een dwaze oorlog en de meeste Engelschen zouden liever weer aan het front zijn. Daar weet men tenminste of de vijand voor of achter is. Voor de bevolking van Athene is het een afschuwelijke oorlog. De winkels zijn reeds een week dicht. In eenige wijken is er geen water meer". De houding der Earn. Op een door den Griekschen minster-president Papandreoe uitgesproken rede heeft de communistische organisatie Eam .volgens den Britschen be richtendienst geantwoord met een lange verklaring. De Eam beweert daarin, dat Papandreoe het accoord der Grieksche par tijen heeft verbroken door de zuivering van hev leger en de staatsoverheid van pro-fascisti sche elementen niet uit te voe- Voorts doet de Eam een beroep op den Engelschen mili tairen bevelhebber, gen. Scobie, om den steun aan de regeering stop te zetten, aangezien het huidige conflict een aangele genheid der Grieken is. Heftige reactie in Engeland. De berichten over het ingrij pen van Britsche vliegtuigen te gen de formaties van Elas heb ben bij de Britsche arbeiders der vliegtuigfabrieken heftige reacties gewekt. Een woord voerder van een arbeidersdele gatie heeft in de wandelgangen van het Lagerhuis verklaard, dat de arbeiders vooj dit doel geen vliegtuigen vervaardigen. Ook de algemeene raac; der transport arbeiders heeft zich bij de pro testbeweging aangesloten. Binnenland Noodmaatregel voor de loonbelastng 1945 Zooals reeds ir, het kort werd gemeld, is in verband met verschillende omstandighe den voor de loonbelasting 1945 een noodmaatregel af gekondigd. In vervolg daar op laten wij hier een nadere uiteenzetting volgen. Volgens dit voorschrift wordt voorloopig in 1945 geen loon belastingkaar t aangelegd, doch dient de loonkaart voorloopig tevens als loo nbelastingkaart, d.w.z. dat de werkgever alles, wat hij anders zou aanteekenen op de loonbelastingkaart, op den loonstaat (het formulier, dat de werkgever zelf koopt) dient te vermelden. Aan de werkne mers, die op Si Dec. 1944 bij een werkgever in dienst zijn, behoeft hij in December 1944 geen werknemersverklaring uit te reiken. De gegevens, welke op 31 Dec. 1944 op de loonbe lastingkaart v$.n 1944 staan vermeld, gelden, zoolang niet anders wordt bepaald, tc Oekraïnsche nationalisten verzetten zich tegen Stalin In een interview met de „Völkischcr Beobachter" heeft generaal Wlassof ten aanzien van de opstandige bewegingen in dc Oekraïne o.a. verklaard: „Om militaire redenen kan ik niet alles mededeelen, wat mij bekend is, en dat getuigt voor den greoten omvang van den tegen Stalin en het bolsjewisme in de Oekraïne gevoerden strijd. Er is vrijwel geen enkele ne derzetting in de Oekraïne, waar niet minstens een kleine groep Oekrainsche nationalisten zich gewijd heeft aan den heiligen strijd voor het welzijn van het Oekraïnsche volk. De opstandi ge beweging in de Oekraïne brengt het bolsjewisme voelbare slagen toe. Al heeft deze strijd ook nog niet tot beslissende re sultaten gevoerd, toch is hij van groote beteekenis". BESCHIKKING betreffende het voeren van het teeken van het Roode Kruis. TeneiDde een waarborg te scheppen, dat het teeken van het Roode Kruis slechts in de daartoe bestemde gevallen wordt gevoerd, wordt, aangezien gebleken is, dat het Roode Kruisteeken bij bc-rbalicg door Nederlandsche burgers ten onrechte en in strijd met de bepalingen van bet Verdrag van Genève van 27 Juli 1929 wordt gevoerd, op grord van de artikelen 7 en 8 der verordening no. 15/1944 betreffende don uitzonderingstoestand, in overeenstemming met de bevoegde instanties van de Duitsche Weermacht, het volgende bepaald bij de inhouding van de loon belasting in 1945. Met betrek king tot in 1944 verleende ver minderingen wegens aftrek voor meerderjarige kinderen, voor kosten van verwerving of voor persoonlijke verplichtin gen, is bepaald, dat deze ook in 1945 zullen gelden, zoolang de inspecteur zijn beschikkin gen niet intrekt. Een wcrknemersvcrklarirr moet voor 1945 slechts in twee gevallen worden uitgereikt: le. indien in de gegevens voor een werknemer, die reeds op 31 Dec. 1944 in dienst was, een wijziging in het voordeel van den werknemer intreedt. 2e. in dien in iy-iö een nieuwe werk nemer in dienst treedt. In der gelijke gevallen kan de werk gever de ongebruikte werkne mersverklaringen van 1944- welke nog in zijn bezit mochten zijn. daarvoor gebruiken, c.q. dient hij deze formulieren zelf te vervaardigen of aan te schaffen. Voor do loonbelastingaangif ten (de bij den ontvanger in te leveren formulieren) voor 1945 kan de werkgever, zoolang hij geen formulieren met het jaar tal 1945 heeft ontvangen, onge bruikt gebleven aangiften van 1944 gebruiken, dan wel deze aangiften zelf vervaardigen of aanschaffen. De werkgevers zul len over het bovenstaande en over verdere bijzonderheden door de inspecteurs der Belas tingen worden ingelicht. ART. I. (1) Aan burgers, ook artsen, is het voeren van het teeken van het Roode Kruis op een wit veld slechts dan ge oorloofd. indien zij- als lid van het Ned. Roode Kruis, in dienst en op last daarvan werkzaam zijn tijdens de uitoefening van hun taak, bedoeld in het ver drag van Genève. Zij mogen hierbij het Roode Kruisteeken slechts dragen op den voor het Ned. Roode Kruis toege- stanen armband. Bovendien moet de betreffende persoon een legitimatiebewijs van het Roode Kruis bij zich dragen, hetwelk het contrólestempel draagt van den Weermachts bevelhebber in Nederland en waaruit uitdrukkelijk de be voegdheid blijkt tot het dra gen van dit Roode-Kruistee- ken. (2) De in het eerste lid genoemde armbanden en le gitimatiebewijzen zal worden afgegeven door den secreta ris-generaal van het Ned. Roo de Kruis. ART. II. Op motorrijtuigen mag het teeken van het Roode Kruis op een wit veld door bur gerpersonen, ook artsen, slechts worden gevoerd, indien: 1. al leen en uitsluitend het Ned. Roode Kruis bevoegd is om over het motorrijtuig te beschikken en alleen bij gebruik van het mo torrijtuig voor een rit in dienst en op last van het Ned. Roode Kruis, onder geleide van een vertegenwoordiger daarvan, die zich overeenkomstig art. 1, eer ste lid- kan legitimeeren. 2. Het motorrijtuig door den Weer machtbevelhebber in Nederland is toegelaten voor het gebruik in dienst van het Ned. Roode Kruis en daartoe is voorzien van een bijzondere vergunning. Art. III. Aan burgers is, in welken vorm ook. ieder gebruik van het Roode Kruisteeken op een wijze, die niet is toegelaten in de artikelen 1 en 2 van deze beschikking, verboden ART. IV. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechte nis van ten hoogste zes maan den en met een geldboete van ten hoogste f 10.000.dan wel met een dezer straffen. (2) 1 Iet nemen van maatregelen op het gebied van de Sicnerheits-PoÜ- zei blijft onaangetast. ART. V. Deze beschikking treedt in werking op 15 Dcc. 1944. Op dat tijdstip treedt de op 10 Oct. 1944 gepubliceerde be kendmaking betreffende het voeren van het Roode Kruistee ken buiten werking. Alle tot op dat tijdstip afgegeven legitima tiebewijzen voor net voeren van het teeken van het Roode Kruis worden dan ongeldig. 's-Gravenhage, 8 Dec. 1944. De algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ppbied WIMMER. BENOEMING. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Gene raal voor Bestuur en Justitie heeft op 8 Dec. 1944- als alge meen plaatsvervanger van den Eijkscommisaris voor het bezet te Nederlandsche gebied, op grond van art. 3 der Verorde ning nr. 108/1940 (vierde ver ordening betreffende bijzon dere maatregelen op admini stratiefrechtelijk gebied), ge let op art. 7. eerste lid der Ver ordening Nr. 15'1944 betref fende den uitzonderingstoe stand, den heer consul-gene raal t.d. Willem Dyserinck be noemd tot eersten onder-voor zitter van bet dagelijksch be stuur van het Ned. Roode Kruis. Een toelichting op deze ver ordening publiceeren wij in rns nummer van a.s. Donder dag. WERELDKRONIEK Nieuwe Italtoansche regecrinrr. - Bonomi heeft een nieuw kabinet gevormd, In het kabinet hebben zitting leden der christelijke democratische partij, commur. s- ten. liberalen, benevens de de mocratische arbeiderspartij. Onderscheiding. Als bk'.: van erkentelijkheid voor de voorbeeldige verrichtingen c> r jonge strijders heeft de Führer aan de eerste s;ormboo'flottiel je van het commando der ..KVinkrunpfverbdnde" den naam. „Ilitler-Jugend" verleend.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1