MKFOONMilE COUMNT KEKSTMI! Groote Duitsche aanval vordert WERELD KRONIEK Toestand in Griekenland steeds verwarder De Duitsche aanvalswais is aan het rollen gebracht! Ktü$ïfA\TASIE ZATERDAG 23\Vi: T~ WA- - 58s JAARGANG-No. 248 Uitgave: N.V. 1. isiiuuckuerllaan U BLANKENDEEG ZN Directeur F. HALEWIJN lu EESFOOET Abonnementen alleen by vooruitbet.: p. kwartaal f205: p.post f2.25 p weck f 0.16. Losse nummers f 0.06. Correspondentie over advertenties en abonnementen aau ADMINISTRATIE. TELEF. 5289. GIRO 80362 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI RedactieTelefoon G731 HoofdredacteurNIC. LAMAN PRIJS ADVERTENTIESper millimeterregel f 0.12. Ingez. mededec- ling f 0.24 p.r. f.Doelpunten"a. personeel t.m, 20 woorden f 0.55. leder woord meer f0.05; b. alle overige t.m. 20 woorden f 0.66. Ieder woord meer f 0.06 max. 50 woorden. Bewijsnummers 6 cent. De administratie behoudt zich bet recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Duitse!» Weermachtsfoericht. Duitsche voorhoeden dringen naar het Westen op en vormen bruggenhoofden over de Ourthe Sowjets in Koerland tot don aanval overgegaan Hoofdkwartier van den Führer, 22 Dec. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: „In Z.-België werden ook gis teren alle pogingen van den vij and om onzen aanval tot staan te brengen uiteengeslagen. Van de vijandelijke steunpunten, die ingesloten achter ons front ach tergelaten werden, is gisteren St. Vith in een concentrischen aanval gevallen. Het garnizoen werd gevangen genomen. Onze aanvalsvoorhoeden dringen ver der naar het Westen op en vorm den verscheidene bruggenhoof den over de Ourthe. In het ge bied van Stavelot ontwikkelden zich zware gevechten met vij andelijke pantserstrijdkrachten, die, uit het gebied van Aken aangevoerd, probeerden in on ze Noordelijke flank te stooten. Ook in midden-Luxemburg maakt onze aanval goede vor deringen. Door verrassende aan vallen van snelle formaties op de achterwaartsche verbindin gen leed de vijand zeer zware verliezen. Onze successen in België hebben de vijandelijke leiding gedwongen sterke for maties uit de totdusver bestaan de aanvalsfronten weg te trek ken. Voor Aken kon de vijand derhalve slechts een aantal ver- geefsche bindingsaanvallen on dernemen. Aan de Saar moest hii zelfs zijn bruggenhoofden Dillingen en Enzdorf ontruimen om nieuwe troepen vrij te ma ken. In 't gebied van Biisch heeft de vijand zijn aanvallen niet voortgezet. Ten N.W. van Weis- senburg werd hij uit een aantal bunkergroepen verdreven. In den boven-Elzas wordt ten W van Kaysersberg hevig gestre den. Londen en Antwerpen lagen ook gisteren onder zeer zwaar vuur. Aan den kleinen St. Bernard ontstonden plaatselijke gevech ten. die met een nederlaag der vijandelijke aanvallers eindig den. Ten N.O. van Faenza in midden-Italië zijn de vijandelij ke aanvallen in kracht vermin derd. In het gebied van Bagna- cavallo slaagde de vijand er eerst na talrijke zware aanval len in om onze troepen in een small en sector op den Noorde lijken oever van de Senio terug te dringen. Aan de brandounten van den afweerslag in Hongarije zetten de bolsjewisten hun aanvallen met sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten voort. Bij Stuhlweissenburg en ten O. van het Velenczemeer werden de v' andelijke aanvalstroepen na een geringe terreinwinst door tegenaanvallen van onze pant serwagens opgevangen. 33 Vij andelijke pantserwagens wer den in deze gevechten vei'nie- tigd. Aan de Slowaaksche Zui delijke grens konden snelle Sovjetstrijdkrachten ten O. van den midden-Gran door een smalle oocning in het front in Noordelijke richting terrein winnen. Bij Szeczeny en aan den bovenloop van de Sajo mis lukten vijandelijke doorbraak pogingen op geringe penetraties na. Ook ten Z. van Kaschau sloegen onze troepen vrij ster ke aanvallen van den vijand af. In Koerland ging de vijand in de ochtenduren van gisteren ten Z.W. en ten Z. van Frauenburg na een trommelvuur opnieuw tot een grooten aanval over. Voor den derden keer hielden stand tegenover den stormloop onze aldaar strijdende divisies der Sovjets. Slechts in enkele sectoren slaagden de aanvallers er in geringe penetraties tot stand te brengen, waarom nog zware gevechten aan den gang zijn. Duitsche slagvliegtulgen steun den de gevechten van het le ger, in het bijzonder in het Hongaarsche gebied. Vergezel lende jagers schoten 18 vijan delijke vliegtuigen neer. 56 An dere vliegtuigen werden door luchtverdedigingsstrijdkrachten boven het gevechtsgebied in Koerland neergeschoten. Britsche terreurvliegtuigen vie len plaatsen aan in 't W.-Duit- sche gebied, alsmede in het Oostzee-gebied. Vooral in Trier en Bonn werden woonwijken vrij zwaar getroffen. De Ame rikanen wierpen zonder zicht op den grond bommen neer op Z.-Duitschland". Onlusten in Egypte. De Amerikaansche radiocommen tator Bill Stadler meldde uit Londen, dat volgens zoo juist ontvangen berichten in Egypte ernstige onlusten zijn uitge broken. Vervolgingsterreur in België. Volgens inlichtingen uit Bel gië heerscht daar een onge kende vervolgingsterreur. Het aantal verdachten is zoo groot, dat men ze thans nog slechts voorloopig uit hun functie schorst. Ook in de Belgische sportwereld zijn radicale maat regelen genomen. Catroux naar Moskou? Vol gens Reuter verwacht men in toonaangevende politieke krin gen, dat generaal Catroux, de huidige Gaullistische minister voor Fransch N.-Afrika, be noemd zal worden tot ambas sadeur in Moskou. Superieur-generaal der Francis canen gestorven. De supe rieur-generaal van de Francis caner Orde, pater Leonardo Maria Bello, is eind November te Rome overleden. Geheime clausule? Volgens verklaringen van officieele kringen te Parijs bevat het Fransch-Sovjet-Russische pact een geheime clausule, waarin beide partijen zich verplichten elkander te steunen bij het sluiten van den vrede om Duitschland te dwingen tot het afstaan van gebieden, zoowel in het Oosten als in het Westen. Dr. Frans Möels vermoord. De bekende Vlaamsche professor der universiteit te Gent, dr. Frans Daels, is, naar gemeld wordt, door bolsjewieken ver moord. Sabotage in Bulgarije. Vol gens den zender Sofia is in de petroleumraffinad ^rij van Roest- sjoek aan de Doriau een groote brand uitgebroken. Tot dusver re zijn 270 tankwagens petro leum vernield. De Bulgaarsche nolitie heeft geconstateerd, dat hier sprake is van sabotage. Het aantal inwoners van Mexi co Het aantal inwoners van Mexico bedraagt volgens de jongste officieele volksstellin; 21.153.000. Op Sicilië. De onregeldheden op Sicilië zijn volgens den Ame- kaanschen zender te Napels nog op andere plaatsen overgesla gen, zooals Zafferano en Ra- macca. De voornaamste oorzaak schijnt te liggen in de weiger achtige houding der bevolking ten aanzien van het oproepen voor dienst in het leger van Bo- nomi. - Sov.iet-vakvereenigingsleiders naar Frankrijk. Een delegatie Sovjet - vakvereenigingsleiders is, naar de Sovjet-berichten dienst meldt, op uitnoodiging van Fransche vakvereenigings- organisaties naar Frankrijk ver trokken. Vijandelükh ■- tusschen GrSe* .nelpiar* v vlei» op i":an De toestand in Griekenland wordt steeds verwarder. Reu ter meldt uit Athene, dat in Epirus vijandelijkheden zijn uitgebroken tusschen strijd krachten der Elas en den rech tervleugel van de Edestroepen van gen. Zervas. Reuter meldt voorts uit Athe ne. dat de Britsche troepen tot Donderdagochtend ca. een der de van de stad gezuiverd had den. De meeste troepen van de Elas, welker aantal als gevolg van de verliezen in de jongste gevechten van ca. 25.000 tot 20.000 was verminderd, houden thans het Noordelijke stadsdeel bezet. Voorts wordt uit Athene ge meld, dat Griekenland steeds meer het verzamelpunt wordt van de communisten op den Balkan, die o.a. ook uit Albanië in N.W.-Griekenland doordrin gen. In troebel water Bulgarije en Joegoslavië willen Grieksch gebied inlijven en hebben langs indirecten weg reeds hun eischen ingediend. De Grieksche regeering heeft bericht ontvanren, dat Joego- h^-t gebied rondom de -■» f-' --j en Castor ia wil 1Grieksche regee- venzeer verontrust aoor raties in de Bulgaar hoofdstad. Daarbij werd "sch gesteld, dat de recht vaardige Bulgaarsche eischen aan Griekenland moesten wor den ingewilligd In een interview met den cor respondent van de Daily Tele graph heeft Papanoreoe felle critiek uitgeoefend op de En- gelsche en Amerikaansche link- sche kringen, die een standpunt hebben bepaald tegenover zijn regeering. De Eam en de Elas, zoo zeide hij, stellen een poging in het werk om gewapend een lyrannie in Griekeland in te voeren. De houding van Enge land verdient den dank van Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat sterke strijdkrachten der Elas het door de rechtsche or ganisaties Edes bezette gebied in Epirus insluiten. Tusschen 15.000 en 20.000 man der Elas- troepen rukken volgens deze berichten op aan de noordelij ke, oostenlijke en zuidelijke grens van dit gebied zonder tot dusver de grenslijn te zijn ge- De Elas-troepcn hebben in de grenszone reeds 8 plaatsen be zet. Formaties bestaan uit versche divisies infanterie en uit eenheden met tanks van de nieuwste soort De „Luftwaffe" treedt weer te voorschijn! Omtrent den winterdag in België schrijft de militaire medewerker van het D.N.B. dr. Max Krull „Omvang en verloop van het Dultscho offensief in het Westen wor den onder den sluier dor geheimhouding van bereikte doelen geleidelijk duidelijker. Wanneer thans bekend wordt, dat Duitsche troepen diep in de Ardennen zijn doorgedrongen en den belangrijken verkeersweg van Luik naar het Zuiden tot Arlon over een breed front hebben overschreden, mag worden aangenomen, dat daarioor deze weg en do vierhoek, die door het uitgangsfront wordt begrens I, stevig in Duitsche handen Is gekomen. Men mag tevens aannemen, i at nog niet alle be schikbare aanvalsdivisies van veldmaarschalk Vo;i Rnndtstcdt in den strijd zijn gebracht. De aanvalswais is aan hol -ollcn en drijft den vijand naar het dal van de Maas toe. De Duitsct j formaties bestaan uit versche divisies Infanterie en uit eenheden met :anks van de nieuw ste soort. De nieuwe strijdmiddelen op korten afstsi d M\jken ingrijpend te zijn en leggen een verrassende bruikbaarheid fr.in den dag. Een be langrijke factor voor het Daitsohe elan vormt lot grootere gebruik van de nieuwe eskaders jagers, zoodat de vijan 'Ijjke overmacht Ln de lucht niet tot uitwerking kan komen. Do „Lm hvaffe" treedt weer te voorschijn. Men mag aannemen, dat reeds vijf vijandelijke divisies volkomen in de pan gehakt en zeven andere op overhaastcii aftocht zijn. Daar het echter reeds do zesde dag van het offensief is, zullen de tegen maatregelen van den vijand binnenkort wel aan ra dag treden en de tweede phase van den winterslag Inleiden. loopen, zijn ook hier voldoende strijdkrachten geconcentreerd, om de dooi- de bolsjewieken Nadere bijzonderheden om trent de tot dusver bereikte re sultaten van het Duitsche win teroffensief in de Ardennen wor den nog niet gemeld, doch het Internationale Informations- büro verneemt, dat tijdens het verdere verloop der acties tal rijke gevangenen werden ge maakt, die voor het grootste deel verrast werden door het tempo van den Duitschen opmarsch. Activiteit der geallieerden bij Aken en aan de Saar ver flauwd. In het Duitsche gevechtster rein van Aken verflauwde de Amerikaansche activiteit ver der, klaarblijkelijk een aanwij zing dat de opperbevelhebber van het eerste Amerikaansche leger, gen. Hodges, zich dwongen heeft gezien alle schikbare reserves hier weg te trekken en deze tegen den Duit schen aanval in den strijd te brengen. Ook het derde Ameri kaansche leger van gen. Patton is uit het Saarfront met sterke deelen van zijn formaties naar het Noordoosten gezwe-ikt ten einde zich tegenover de linker flank van de Duitsche stootwig te plaatsen. Zon is de plaats Ensdbrf, waarom de laatste da gen fel gestreden was weer in Duitsche handen gevallen. Ook in andere sectoren werden de Amerikanen gedwongen, ge- gedeeltelijk onder gevoelige verliezen, den Oostelijken oever van de Saar te ontruimen. Zeer in het algemeen wordt aan het geheele Westelijke front een versterkte Duitsche activiteit merkbaar. In den Bo ven-Elzas hebben Duitsche ge pantserde gevechtsgroepen in een tegenaanval felle aanvallen van Fransche troepen uiteen geslagen. Bij Kaysersberg en Orbey benevens aan de Maas, zijn gevechtssterkte verken ningstroepen diep in de linies van het 2de Britsche leger doorgedrongen waarbij gevan genen konden worden binnen gebracht. Westelijk offensief van geen invloed op het Oostfront Het verrassende Duitsche of fensief in het Westen heeft niet den geringsten invloed op de constellatie aan het Oostelijke front. Het Duitsche leger in het Oosten is volkomen in staat ook hier met verrassingen te voorschijn te komen. Achter alle belangrijke gebieden staan aanzienlijke reserves gereed om in te grijpen. Naar de ontwikkeling op het 600 km. breede oorlogstooneel in Hongarije aantoont, waar sinds weken 70 bolsjewistische divisies infanterie, minstens 16 groote formaties tanks en 15 Roemeensche divisies storm- voorgenomen operatieve beslis singen te verhinderen. Het hier en daar prijsgeven van eenige plaatsen of terreinen heeft op den toestand der gevechten geenerlei invloed. Beroep op onze schippers Als iedereen meemerkt en al len hard werken, is het moge lijk verlichting te brengen in den voedselnood in Westelijk Nederland en de rantsoenen weer te verheogen. Voedsel is er in Nederland, schepen zijn er en schipeprs ziin er ook. Het kan dus in orde komen. Maar dan moeten de schippers hun volle medewerking geven. Zeer velen hebben zich daartoe reeds vrijwillig bereid verklaard, ze zijn zich zelfs op de krantenbu- reaux komen melden met de vraag „Meneer, zegt u maar, waar moet ik zijn?Dat zijn menschen, die begrijpen, dat zij de hongerige bleekneusjes in de stad niet m den steek mogen laten. Somn ige <;chippers ech ter schijnen "nog* niet begrepen Ie hebben, hoe ernstig de toe stand is. Van enkelen vernamen wij, dat zij wel willen varen, maar eerst Kerstmis thuis wil len vieren en dan liefst den Oudejaarsavond ook aan den wal doorbrengen. Het is men- schelijk heel begrijpelijk, dat ook een schipper familiefeesten graag in aen huiselijken kring doorbrengt, maar als zoo'n schipper even nadenkt, zal hij zeggen, dat het nu niet gaat. Als een dijk doorbreekt, vra gen de ingelanden niet naar dag of tijd of uur, dan wordt er dag en nacht gewerkt ,des Zon dags en door de week. De schip per, die aan den grond zit of in het ijs vastgeklemd ,doet het zelfde om zijn schip te redden. Nu mag men van hem vragen voor de redding van zijn mede- menschen door te werken, om behalve zijn eigen familie in de stad en tienduizenden andere vrouwen en kinderen in het Westen des lands voor den hon ger te bewaren. Wanneer het straks gaat vriezen, kan het te laat zijn. Daarom doen we thans een dringend beroep op de schippers en zijn knechts: Laat een schip geen uur stilliggen, als gij varen kunt. Straks zal dan varend Nederland met trots kunnen zeggen: „Wij hebben Holland van den hongerdood ge red". Gaat Stalin naar Rome? De diplomatieke medewerker van de „Sunday Dispatch" schriift, dat de samenkomst tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin, die thans schijnt vast te staan voor Januari of Febru ari, ergens in het Middelland- sche Zee-gebied kan plaats vin den. Wellicht zal Rome de plaats van samenkomst zijn, al dus schrijft hij, aangezien Sta lin van een dergelijke gedachte niet afkeerig is. Voor onzen prijsvraag van dit jaar doen wy een beroep op de aardrijks kundige kennis van onze lezers. Wij vragen u uit de woorden „Amers- foortsche Courant" zooveel mogelijk Nederlandsche plaats- en rivier namen te vormen. Iedere letter mag slechts éénmaal worden gebruikt. B.v. Amersfoort, Montfoort, Eem, Maas, Assen, enzoovoort. De prijzen zyn als volgteen eersten prys van f25; een tweeden pry's van f10; een derden pr|js van f 5; voorts nog vier troostprijzen van f 2.50. Oplossingen inzenden vóór 30 Dec. 's morgens 12 uur. De uitslag wordt gepubliceerd in ons blad van Donderdag 5 Januari 1945. Veel succes I De Yankee Shelley verklaart: Dit jaar het droevigste aller Kerstfeesten In een radio-reportage van den Amerikaanschen oorlogs correspondent Jack Shelley van het Westelijke front wordt o.m. gezegd: „Het Kerstfeest van 1944 zal het droevigste worden van al le, want de hoop der geallieer de naties, dat deze wanhopige strijd spoedig ten einde zal zijn, is te niet gedaan. Nog pas en kele maanden geleden, na onzen bliksemsnellen opmarsch door FrankrijL en België, waren de meesten er vast van overtuigd, dat de Europeesche oorlog voor Kerstmis teneinde zou zijn. Wij kunnen thans nog slechts op den kalender kijkenden daarbij constateeren, dat wij in België en Luxemburg wellicht den zwaarstcn slag van onze ge schiedenis leveren". Dat is democratie,...^ Naar Radio.Brussel meldt, waren dezer dagen, toen over verschillende wetsontwerpen gestemd moest worden, in de Belgische Kamer slechts 94 afgevaardigden, dus minder dan de helft van het aantal leden, aanwezig. De Kamer kon dus niet definitief stemmen en moest opnieuw worden h::een geroepen na de I erstdageb SPORT Goldcnbeld van Go Ahead over leden. In den leeftijd van 34 jaar is te Deventer overleden de bekende speler van Go Ahead Gerrit Goldenbeld. Hij maakte als achterspeler sedert lange jaren deel uit van het eerste elftal en voerde ook dit elftal aan. LICHT EN DUISTERNIS 'T'en zesden male daalt de stille heilige nacht over een wereld, *- waarin de vrede, bezongen in het schoone Engelenlied, door den haat van den oorlog is verdrongen. Ten zesden male glijdt da wondere Kerstnacht over een geteisterde aarde, waarop volkeren elkaar naar het leven staan, waarop het oorlogsvuur zijn hellelicht van horizont tot horizont zendt en waarop nood en ellende do menschheid geeselen. Ten zesden male beleven wij de laatste uren van een stervend lichtjaar, hetwelk een tijdperk van den meest zwaren en harden strijd is geweest en juist pu zijn deze oogenblik- ken zoo aangrijpend, wijl wij slechts ternauwernood kunnen ge- looven in den terugkeer van net licht. De dreigende duisternis van het wreede oorlogsgebeuren schijnt ieder vonkje licht te zullen verzwelgen Doch in alle dramatische uren geven enkel en alleen realiteiten den doorslag en bezien wij, op dezen vooravond van het Kerstmys terie, het ware wezen van den huidïgen oorlog en zijn daaruit voortspruitenden noodtoestand, dan weten wij, dat thans geheel en al aan den diepsten zin van het Kerstfeest, het werken en vechten voor den vrede, wordt voldaan. Wie den vrede slechts als een wel daad wil ondergaan en beleven, zonder voor zijn behoud in het krijt te durven treden, miskent op zijn beurt den diepsten zin van- het leven, dat leert, dat strijd zijn grootste exponent is. De Europeesche levensstrijd richt zich tegen een wereld van de mocratische gelukszoekers en schijn-socialisten, tegen een we reld, waarin de waarde van den mensch en zijn arbeid wordt af gewogen naar goud en olie. Het is deze wereld van het egoïsme, van de verfijnde plutocratie en het brute barbarisme, welke zich voor vijf jaren met wapengeweld ging verzetten tegen de Europee sche herordening, een herordening, waardoor de vrede althans op dit Avondlandsche deel onzer Aarde voor komende eeuwen zou zijn gewaarborgd. Deze ondergaande wereld van bot onver stand en plompe miskenning van de rechten der menschheid wendde voor Christelijke naastenliefde en barmhartigheid te be trachten, doch_^terdeeIde bereids de volkeren in bezittende en bezitlooze deze ziellooze, koude wereld daagde het nationaal» socialistische Duitschland en het wordende Europa voor den rech terstoel van het zg. wereldgeweten. Deze demo-plutocratische wereld-zonder-geweten wuifde met vredespalmen in de eene hand, doch hield den dolk in de andere gereed om het socialistische Europa den doodelijken steek toe te brengen. Wij bevinden ons thans in het zesde jaar van dezen strijd om Licht of Duisternis, den strijd om duurzame vrede en welvaart of eeuwige volkeren worsteling en chaos. Het telkenjare wederkeeren- de natuurwonder der zonnewende laat ons zien, dat de duisternis nimmer het licht vermag te verzwelgen en zoo is het ook ons vaste geloof, dat in het leven der Europeesche volkeren een stralende lente dezen donkeren winternacht zal opvolgen. Ter verkrijging van den vrede op Europeeschen grond werken en vechten tien» tallen millioenen menschen met een onverwoestbare geloofskracht in het hart en van dit zesde oorlogs-Kerstfeest zal wederom een stroom van heldenmoed in deze strijders overgaan opdat zij het volgende Lichtfeest allen den vrede kunnen brengen \1S die van goeden wille zijn. Moge de Heer der Werelden hen in deze vredesmissie zegenen TT- T K BLAAS mijn J drijvertje uit en trek de deur achter me dicht. De zwar te nacht omarmt me geluidloosIk hui ver even in mijn opgeslagen jaskraag. De tasch met de lee- ge melkflesch schuurt rhyth- misch langs mijn beenen en mijn eenzame stap echo't 'hol in de nachtstille straat, die on merkbaar overgaat in den land weg. De boomen zijn dreigen de silhouetten tegen het im mense grauw van den hemel, waartegen in de verte een rosse lichtglans hangt, die van tijd tot tijd helrood oplicht. Een oogen- blik later rolt een rommelende donder langs den einder de stem van het front, dat geen Kerstnacht kent Want dit is Kerstnacht. Ik moet even lachen, als ik dat be denk. Kerstnacht.Dat was vroeger een nacht de Heilige Nacht waarin het helder ge- klepel van de kerkklok over de velden klepte en geloovige zie len opriep om tesamen het feest van het Licht te vieren. Hoe lang lijkt dit al geleden? Soms kan een jaar een eeuwigheid zijn. Nevelflarden drijven als va ge, vormlooze gestalten tusschen de natte stammen. Zij komen uit het zwarte Niets opzij van den weg en als onkenbare schim men uit een wondere wereld verglijden zij in het Niets aan de andere zijde van den weg Dan bemerk ik de eerste boerderij. Krijg ik de flesch vol? Bonkend is de deur van de deel achter me in het slot ge vallen, en ik hoor, hoe de boer er zeker is zeker de pie pende grendel voor schuift. Ik sta alleen in het zwart van den nacht. Tastend schuifel ik het paadje af. waarnaast het be- krooste slootje bleekjes glim- mert. Dan sta ik op den straat weg. De flesch is nog leeg. Mijn gedachten gaan weer te rug naar het punt van zooeven, naar het feest van den Vrede, dat al jarenlang een feest van dood en vernietiging is gewor den. Wat heeft de mensch ge daan met den vrede, die hem bijkans 2000 jaren geleden door het Licht zelf werd gebracht? „Niet veel bijzonders, vriend," bromt een stem naast me. Ik schrik niet eens, als ik hem zoo plotseling zie: den Kerstman. Compleet met zak en baard. „Niet veel bijzonders, vriend," zegt hij nog eens. „Maar hij kan nog veel leeren, die mensch van jou!" Een felle lichtgloed vlamt eensklaps langs den don keren horizon dan een breed-echo'ende donder, die over de slapende aarde voort rolt. Ik lach schamper. „Hoor maar," zeg ik sarcas tisch." Hij zegt zijn lesje op, de mensch! Wat een eentonige dreun, niet? Hij verdient straf regels." „Strafregels ziin ouderwetsch. Je bent een slecht paedagoog. Maar vind je niet, dat de mensch het verdient, dat hem de vrede ontnomen werd?" „Vindt u, dat hij den oorlog verdient?" „Zoo komen we niet verder," bromt de Kerstman en hij schuift den zak op zijn andere schouder. „De oorlog is er. Goed. Laat de mensch trachten er den vrede mee te verdienen". „Een dure prijs!" „Maar een prijs, die betaald moet worden. Oome Jan-Moloch is niet tevreden, voor hem de laatste sou is uitbetaald. Dan f>as krijgt jouw mensch den be- eenöen vrede weerom." Ik laat den kuchenden Kerst man alleen naast de zwarte boomen, zijn baard is een zilve- rende vlek, en ik strompel op den tast het wankele hek van de boerderij binnen. Komt de flesch nu vol? „Dit is dus Kerstmis," scham per ik, als we weer over den donkeren weg stappen, twee eenzame figuren, ongelijk van lengte en van inzicht, maar bei den van „goeden wille". „Een drijvertje, wat walmende eigen bouw en de doffe donder van den oorlog!" „Je vergeet den centralen prak," vult de Kerstman droog jes aan. „Maar zoo redeneer je verkeerd, vriend," vervolgt hij. „Dat heeft met het Kerstfeest niets te maken, of beter: niets met het Vredesfeest. Het komt niet aan op de omstandigheden, waaronder het wonder van Kerstmis jouw koude kamer binnen komt, maar op de stem ming, waarin je het ondergaat Aan een hart vol opstandigheid gaat de Vrede voorbij. Ik preek evenmin berusting, maar wel moedige aanvaarding van een waardevolle opdracht: den Vre de te verdienen!" „Ja, ja," zeg ik ongeduldig. De flesch kwam niet vol en zwijgend liepen de Kerstman en ik den weg terug door den polder, waarover de nacht hing als een vale mantel. Vurige lichtglansen schampten langs het laag-hangende zwerk, ginds boven de nel van het front, waar de prijs voor den Vrede werd betaaldBij de stad kwam het afscheid. „Ik zal je iets geven," zei de Kerstman." Ik hoop, dat je het gebruiken kunt, maar wees er zuinig op, want ik heb er niet zooveel meer Thuis maakte ik de envelop open. Er zat een bon in. Een ziekenbon. „Eén rantsoen Vre de" stond er op. Ik keek eens naar de leege melkflesch, dacht aan den vergeefschen tocht. Hoorde ik de Kerstklok klep pen? Toen zuchtte ik en scheurde den bon in snippers. J. G. H. Van alles, Heer, wat uit Uw handen Is vrijheid niet de hoogste gunst. Ik dank U diepst om mijne banden, Om Vrouw en Kroost, om Volk en Kunst. Wie mij die banden heeft gegeven Gaf vasten vorm aan los gevoel. Ik dank U, Hemel, niet om 't leven, Ik dank U om des levens doel. Het lieve leven Heeft God gegeven; Doch het leven heeft slechts waarde, Wanneer Gods verken Aan ons te merken En heerlijk blijft op aarde. Dies, lijden wij, Toch strijden wij In ootmoed hoog te moede Met hart en hand En stout verstand Voor 't eenig goed, het Goede. Wie stijgt ten volle en overwint er? Niet wie het leven tegenhoudt. De Lente zit al in den Winter, De bloesem in het harde hout! RENE DE CLERCQ.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1