AMERSF06NSCHE €011KANI Be revolutionnaire strijders voor de toekomst zullen winnen Z mi are heen- en weer golvende gevech ten in het gebied van IBas£ogne. Laatste uren van'44 bracht de Rijkscommissaris door in de eerste linies aan het Hollandsch Diep WERELD- &RONIEK Duitsch Weermachtsbericht. In den winterslag reeds 24.000 gevan genen gemaakt meer dan 50.000 gesneuvelden 1230 tanks vernietigd. In December verloor de vijand 1379 vliegtuigen. HoofdKwartier van den Führer, 3 Jan. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: „De slag in het gebied ron dom Bastogne duurt met zware heen- en weergolvende gevech ten voort. De hardnekkig voort gezette poging der Amerikanen om met onceveer vier tank- en een zelfde aantal infanteriedi visies het Duitsche front ten Westen van Bastogne in te drukken en onze stellingsboog ten Oosten en Zuidoosten der stad van drie zijden te omsin gelen, bracht den vijand, bij slechts geringe terreinwinst, een nieuw verlies van meer dan honderd tanks. In den winter slag heeft de tegenstander vol gens de_ thans beschikbare rap porten in totaal meer dan 400 stukken geschut, 1230 tanks en gepantserde voertuigen en meer dan 24.000 gevangenen verlo ren. Zijn bloedige verliezen gaan reeds de 50.000 man te boven. De gevechten aan de Saar en in Oost-Lotharingen nemen verder een gunstig verloop. Het Saarbruggenhoofd ten Noord westen van Forbach werd uit gebreid en verstevigd en in het gebied ten Noordoosten van Saargemünd werd het grensge bied van den vijand gezuiverd. Ook in de Beneden-Vogezen maakt onze aanval vorderingen. Luik en Antwerpen liggen voortdurend onder het vuur van onze lange-afstandswapens. in Midden-Italië gingen de formaties van het achtste Brit- sche leger hier en daar weer tot aanvallen in de Romagne en aan de Adriatische kust over. Deze mislukten alle. Vijandelij ke strijdkrachten, die ten Wes ten van Ravenna tijdelijk in onze stellingen konden binnen dringen werden in een tegen aanval weder eruit geworpen. In Hongarije nam de hevig heid der gevechten om Boeda pest toe. Ten deele in een te genaanval en in verbeten ge vechten op korten afstand weer de het Duitsch-Hongaarschg garnizoen, door slagvliegtuigen gesteund, de voortgezette aan vallen der bolsjewisten af. Aan de Zuidgrens van Slowakije zijn onze troepen gewikkeld in zwa re. doch succesvolle afweerge- vechten tegen versterkte Sov jet-aanvallen tusschen de Gran en het brongebied van de Sajo. In luchtgevechten werden acht tien vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Aan het front van Oost-Slowakije tot Koerland bleef de gevechtsactiviteit gering Amerikaansche terreurvlie- gers wierpen gisteren overdag bommen op het Westelijke Rijksgebied, waarbij in het bij zonder woonwijken in verschil lende steden getroffen werden. Laagvliegende toestellen zetten hun aanvallen met boordwapens op de burgerbevolking voort. In de avonduren was een terreur- aanval der Britten op Neuren berg gericht, die groote schade aan huizen en verliezen onder de burgerbevolking veroorzaak te. Onvervangbare cultuurmo numenten vielen ten offer aan de zinnelooze vernielingswoede van den vijand Bovendien on dernamen de Britten met zware gevechtsvliegtuigen aanvallen op steden in Zuidwest-Duitsch- land en met snelle gevechts vliegtuigen op de Rijkshoofd stad. Door luchtverdedigings strijdkrachten werden gisteren 22 vijandelijke vliegtuigen, waaronder veertien viermotori ge bommenwerpers neerge schoten. Londen ligt nog steeds onder het vuur van onze V. 2. In December verloren de Anglo-Amerikanen boven het gevechtsgebied in het Westen en het Rijksgebied in totaal 1379 vliegtuigen, waarvan min stens 410 viermotorige bommen werpers". Militair overzicht van Dittmar Voor den Groot-Duitschen omroep heeft Lt.-gen. Dittmar, sprekende over het Duitsche winteroffensief gezegd, dat de belangrijke successen zich reeds duidelijk af teekenen: de Ameri kanen hebben hun aanvallen moeten staken, hier en daar moeten prijsgeven, wat zij met de grootste opofferingen had den verworven en zeer zware verliezen geleden. Maar voor al de moreele uitwerking van deze nederlaag op den vijand kan moeilijk overschat worden. In een terugblik op het afge- loopen jaar zeide Dittmar, dat het front, dat tot dusverre vaak een al te zwaren last te dragen had. met versche strijdkrachten versterkt is dat de bewapening is verbeterd en uitgebreid, dat nieuwe strijdmethoden van frootere uitwerking en nauw- eurigheid zijn ingevoerd, dat de luchtmacht een groot deel van haar kracht heeft herwon nen en dat de vlootstrijdkrach- ten zich vroeger of later weer zullen doen gelden. D0NDERDA8 4 LOUWMAAND (JAN.) 1948 58e JAARGANG No. 252 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN - Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Dr. Dietrich richt zich tot de buitenlandsche pers Ter gelegenheid van de jaar wisseling heeft de Rijksperschet Reichsleiter dr. Dietrich, de vertegenwoordigers der buiten landsche pers te Berlijn ontvan gen. Hij zeide o.m., dat gene raal Eisenhower op 31 Dec. 1943 verklaard heeft: „Wij zul len den Europeeschen oorlog in 1944 winnen Hij citeerde ook de weddenschap, die de gene raals Patton en Montgomery op 1 Januari 1944 sloten. Patton beweerde, dat de oorlog op 31 October 1944 gewonnen zou zijn; Montgomery voorspelde het einde van den oorlog en de ineenstorting van Duitschland voor eind 1944 op zijn laatst. De Rijksperschef vervolgde: „Wat zal het nieuwe jaar ons Piastiras aanvaardt regeerings- formatie Naar United Press meldt, heeft men bij de onderhande lingen te Athene niet kunnen bereiken, dat de gedelegeerden der Elas ingingen op de twee voornaamste voorwaarden van generaal Scobie, nl. hét neer leggen der wapenen en de ont ruiming van Athene door de Elas. United Press meldt voorts, dat de zuivering van den Pi raeus vorderingen maakt. Uit kringen van journalisten te Athene verluidt, dat generaal Piastiras zich op aandringen van den regent bereid ver klaard heeft, een nieuwe Griek- sche regeering te vormen. In welingelichte leringen is men van meening, dat zijn benoe ming op een versterking van den strijd tegen de Eam wijst. Onderscheiding. De Führer heeft het Eikenloof met zwaar den en briljanten behoorende bij het ijzeren Kruis verleend aan Generaloberst Ferdinand Schór- ner. opperbevelhebber van een legergroep (Koerland), als 23sten soldaat der Duitsche Weer macht. Admiraal Ramsay omgekomen Reuter meldt, dat admiraal sir Bertram Ramsay opperbevel hebber der marine-invasiestrijd krachten in Europa bij een vlieg ongeluk in Frankrijk om het leven is gekomen. Ramsay was op weg naar een conferentie in België. brengen?" Den vrede? Op een dergelijke vraag kan een ant woord nooit worden gevonden Op den vrede kan men niet in gelatenheid wachten. Achter dezen geweldigen oorlog staat een wereldomvattend socialo- gisch conflict, dat gehoorzaamt aan de wetten der ontwikkeling en van welks afloop het tijd stip van het einde van den oor log afhangt. Alleen doordat de regeerin gen van eenige verzadigde na ties zich met geweld keerden tegen de wet van den mensche- lijken vooruitgang en de sociale ontwikkeling, brak de wereld oorlog uit. Hij zal niet geëindigd zijn, voor zij gedwongen wor den zich haar deze wet te schikken. Dat is het eenige criterium, dat den duur van den oorlog bepaalt. Deze oorlog kan niet worden gewonnen door de re- actionnaire machten van het verleden, maar alleen door de revolutionnaire strijders voor de toekomst. Als het anders was. zou het Duitsche volk in het afgeloopen jaar wellicht voor den stormloop zijner vijan den bezweken zijn. Dan zou het niet midden in dezen algemee- nen aanval der vijanden de kracht hebben ontwikkeld om zelf tot het offensief over te gaan om de wet van het hande len weer aan zich te trekken. Radio Moskou verwijt den Paus Radio Moskou zegt in een commentaar op de Kerstrede van den Paus, dat deze de politiek van het vaticaan illustreert, wel ke ten doel heeft Duitschland te beschermen voor de verantwoor delijkheid van zijn daden. Den Paus wordt verweten dat hij geen woord van veroordeeling vindt voor het nationaal-socialisme en het fascisme, daarentegen scherp positie kiest tegen de breede volksmassa's en naar verlangen naar een ware democratie. Naar de omroep verklaart, stelt de Paus geforceerd de begrippen volk en massa tegenover elkan der, verzet zich tegen het er kennen van den wil der volken en toont aan, dat in een staat die geleid wordt door den wil der massa, de vrijheid tot ty- rannie wordt. Poolsche regeering te Loeblin maakt programma bekend Het Poolsche comité te Loeb lin heeft de verantwoordelijk heid voor alle door de uitgewe ken Poolsche regeering te Lon den uitgevoerde transactie of door haar aangegane financieele verplichtingen categorisch van de hand gewezen. Volgens Tass heeft de mi nisterpresident der zg. voor- loopige regeering te Loeblin, Morawski, net programma der Sovjet-Poolsche regeering be kend gemaakt. De regeering te Loeblin is, naar hij zeide, ge vormd in overeenstemming met de principes van de wettige grondwet van 1921. De eisch van Polen ten aanzien van de Wes telijke grenzen heeft aan de zij de der geallieerden algemeen begrip gevonden. Hij verweet de uitgeweken Poolsche regee ring te Londen haar reactionai re kern en verklaarde, dat Mi- kolajczyk zichzelf van het volk heeft geisoleerd en verder in het buitenland moet blijven. Ge meenschappelijk met ae Sovjet- Unie zal een nieuw tijdperk van collectieve veiligheid aanbre ken. De afweergevechten op Leyte De hevige afweergevechten op het eiland Leyte duren voort. De hoofdformaties der Ameri kaansche strijdkrachten, die op 12 December de stad Ormoc konden binnendringen, pogen verder naar het Noorden op te rukken, terwijl de troepen in het gebied van Managasnas een doorbraak naar Ormoc, dus een vereeniging van de 24ste met de 32ste divisie probeeren tot stand te brengen. De stoot naar het Noorden, van Ormoc uit, hebben de Amerikanen onder steund met landing op 25 en 27 December nabij Palompon. Bo vendien bewegen zich troepen langs de Westkust van net eiland naar het Zuiden om de verbindingen met de 7de divi sie tot stand te brengen. Ja- pansche lange-afstandsoommen- werpers hebben op 2 Januari een aanval ondernomen op het vijandelijke vliegveld op Sai- pan. Eenige formaties der Ameri kaansche bommenwerpers op de Marianen hebben op 3 Janu ari een aanval ondernomen op het gebied van midden-Japan tusschen Hamamatsu en Osaka. Rijksminister dr. Seyss In quart bezoekt het front Zooals leder jaar heeft Rijks minister Seyss-Inquart ook ditmaal den Oudejaarsavond bjj de Duitsche soldaten doorgebracht. Sedert het Nederlandsche gebied weer bjj de oorlogshandelingen betrokken is, pleegt de Rijksminister geregeld een direct contact met de strijdende troepen te onderhouden. Zoo kent hij de mannen, die aan het lange Maasfront staan en hier den af weer naar het Noorden en Noord oosten op zich nemen. Toen wij in den vroegen middag vertrokken, vergezel den ons de ontploffingen van bommen en luchtdoelgranaten. Er is immers in het Westen geen gebied meer, dat niet vervuld is van het lawaai van den strijd. Over puin en scher ven, langs versche bomtrech- ters gaan wij naar het Zuiden, naar het Hollandsch Diep. Een ordonnans-officier ontvangt ons in het frontgebied. Hier bezoekt Rijksminister Seyss-Inquart al lereerst de tros van een artille- rie-afdeeling. Vervolgens gaat de tocht in Zuidoostelijke rich ting, naar de batterijstellingen, die, voor elk oog gedekt, midden in het landschap liggen. De ver blijvende manschappen zijn met dennegroen versierd en de por tretten van den Führer alsmede landschappen uit het vaderland geven een vertrouwde sfeer. Over provisoir afgedekte gra naattrechters rijden wij dan naar het Zuiden, naar een voor- Oproep van Mussolini. Mus solini heeft een oproep gericht tot de Italianen in Duitschland. Een jaar breekt aan, waarin gij u moet voornemen steeds betere medewerkers te worden aan de Duitsche inspanning tot bevech ting van de overwinning. In 1945 moet elke Italiaan strijden en arbeiden, onverschillig waar, hoe en hoeveel. Terreuraanval op Oslo. Britsch-Amerikaansche bommen werpers hebben op 31 Dec. des middags een terreuraanval ge daan op Oslo. Tijdens goed vliegweer lieten zij hun bommen neerkomen op de woonwijken. Totdusver zijn 63 dooden ge borgen. Er ontstond geen mili taire schade. Mannerheim heeft in een dag order bekend gemaakt, dat hij uit den actieven militairen dienst treedt en nog slechts als president der republiek opper bevelhebber blijft van de Fin- sche weermacht. uitgeschoven steunpunt, direct aan het Hollandsch Diep. Ook dit steunpunt zal tot het laatst zijn plicht doen, zooals de man nen aan den Atlantischen Oce aan en overal elders op vooruit geschoven posten hebben bewe zen. In de verblijven is alles feestelijk ingericht. Op den ach tergrond 'n dennenboom, waar in eenige kerstkaarsen branden. Aan het hoofd zijn voor de be zoekers zelfs stoelen klaargezet en op de tafels geurt de snip perkoek, waarbij de bijbehoo- rende rondedronk nog beter smaakt. Achterin het verblijf zit aan het harmonum hoe is dat hier in dezen bunker geko men? een man het gemeen schappelijk gezongen lied „Ho- he Nacht der klaren Sternein. Voor het tijdstip van vertrek is aangebroken, spreekt dr. Seyss- Inquart tot de mannen. Het is hem steeds een behoefte ge weest, aldus zegt hij, juist de laatste uren van het jaar door te brengen bij hen, die in de eerste linies den strijd voor va derland en volk voeren. Met de beste wenschen voor het komen de jaar neemt de Rijksminister daarna afscheid van de mannen van deze afdeeling. Langs het Hollandsch Dieo wordt dan weer naar het. Westen gereden. Een vooruitgeschoven steun punt op een eiland moet nog bezocht worden. Een boot, der marine brengt ons in den la ten avond naar het eiland. In de boofdgevechtsstelling der hier liggende afdeelingen, die wij weldra bereiken, wordt de Rijksminister hartelijk welkom geheeten. Tegen middernacht rijden wij naar een steunpunt in de dui nen aan het Westeinde van het eiland. Afdeelingen van een fu- feliersbataljon hebben hier de voorste stelling tegen den vijand betrokken. De Rijksminister groet alle mannen afzonderlijk en onderhoudt zich persoonlijk met hen. Terwijl hij te midden van hen zit, aan zijn rechter zijde een Berlijne" cn knks een Oostpruis met het gouden par tijinsigne. Luistert men dan naar de rede van den Führer. Gemeenschappelijk gezongen lie deren en humoristische voor drachten wisselen elkander hier na af. Pas laat neemt de Rijks minister afscheid van deze man nen. En als wij vroeg in den och tend door den helderen nacht naar onze standplaats terugkee- ren. gevoelen wij opnieuw, dat aan dezen oorlog toch grenzen gesteld kunnen worden, die in et teeken van de overwinning staan.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1