AMEKFMOTSUE (OUMN! Nog steeds kunnen de Nederlanders hun lot beïnvloeden GMill voert besprekingen met Eisenhower en Montgomery Het belangrijkste oorlogsnieuws: Afzijdig slaan in het Stuids^e conflict nu niet mees* mogelijk Eisenhower verrekende zich in Duitschlands kracht Montgomery opperbevelhebber der Amerikaansche legers Vermetele ontvluchting van Duitsche krijgsgevangenen Zwaarste f, ten van den winterslag in de Ardennen worden ge leverd tusscfc i Marche en Stavelot. Maginotlinie bg Hatten in den Elzas opengebroken. e Aan het Westelijk front sinds 1 dan. meer dan 350 vijandelijke tanks buiten gevecht gesteld. Aantal zwaar gewonde, in Duitsche gevangen schap geraakte Amerikanen in de gevechten der afgeloopen dagen opvallend toegenomen. O Duilschers vormen bruggenhoofd over de Maas bg Wanssum. Duitschers en Hongaren houden stand in Boedapest; verbitt bg het Oosterstation. ■rde strijd P0NDER0A6 11 LOUWMAAND (JAN.) 1945 58» JAARGANG No. 255 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 - Giro 86 326 De Rijkscommissaris tot het Nederlandsche volk Het O.K.W. meldt: Uit het Hoo.u .vvartier van den Führer. 10 Jan. (D.N,B.) Het opper bevel van de Weermacht maakt be'.tend: „De af weerslag in de Noordelijke Ardennen duurt voort Ook giste ren probeerden de Amerikanen weer, door sterke aanvallen op onze Noord- en Zuidflank, de doorbraak naar Houffalize te forceeren. In verbitterde, aan beide zijden met groote verliezen gepaard gaande gevechten in het boschgebied en in plaatsen, in moeilijk en bevroren terrein, sloegen onze troepen de aanvallers af en gingen op vele plaatsen zelfs tot tegenaanvallen over. Elke terreinwinst van betee- kenis werd den vijand ontzegd. Hier en bij plaatselijke gevechten in Lotharingen vielen circa 500 ge vangenen in onze handen. Pantser grenadiers en tanks hebben de Maginotlinie bjj Hatten, ten Z.-O. van Weissenburg in den Elzas, opengebroken en meer dan 300 Amerikanen uit de ingenomen ves tingwerken te voorschijn gehaald. Bij de herhaalde poging, ons brug genhoofd ten N. van Straatsburg in te drukken, verloor de vijand 14 tanks, van ande" ac.it" gem cr.stfc j worden geen gevechten van betee- kenis gemeld. De vijandelijke luchtmacht be perkte zich gisteren tot enkele vluchten naar Z.-W. Duitschland. Het vuur van onze vergeldings wapens op Londen wordt voort gezet. Uitwisseling van zwaargewonde krijgsgevangenen in Zwitserland Op initiatief van het comité van het Internationale Roode Kruis zal de komende dagen via Zwitserland een uitwisseling plaatsvinden van zwaargewonde en zieke Duitsche krijgsgevangenen tegen Britsche en Amerikaansche krijgsgevangenen. Tevens zullen ook Duitsche burger lijke geïnterneerden worden uitge wisseld tegen een gelijk aantal Amerikaansche burgerlijke geïnter neerden. den Eovenrijn ten Z. i zijn vrscheidene vij- echt s c- pen van haar «che verbindingen af c 3 ingesloten. Sinds den anuari werden aan het Westelijk front meer dc. 350 vijan delijke tanks vernietigd of buit gemaakt. In Midden-Italië ondernamen de Britten slechts vergeefsche aan vallen ten N. van Faënza. Door eigen stoottroepen leden zij zware verliezen. In Hongarije sloegen Duitsche formaties ten N. van Stuhlweis- senburg den tegenaanval van een siel bolsjewistisch corps af en vernietigden tijdens een pantserslag 73 van de 120 aanvallende tanks. Het den vorigen dag gewonnen terrein bleef hecht in onze han den. Andere vijandelijke tegenaan vallen zijn mislukt aan den N.O.- rand van het Vertesgebergte. Eigen aanvallen leverden aan de Weste lijke uitloopers van dit gebergte en ten Zuiden van den Donau suc cessen op. In Boedapest wordt vooral aan weerskanten van het Oosterstation ten N. van den Do nau uit te breiden werden verijdeld. De vijand verloor daarbij 22 tanks. Van de rest van het Oostelijk front De Duitschers nemen 142 Amerikaansche gewonden over De Amerikaansche chef-arts dr. Clear, die bg Weissenburg in den Elzas een veldhospitaal leidt, ver scheen bij de Duitsche troepen en verzocht 142 zwaargewonde Ameri kanen over te nemen. Hij verklaarde wegens gebrek aan sanitaire hulp middelen en medicamenten niet in staat te zijn de gewonden te ver zorgen. De Duitschers hebben aan het verzoek van den Amerikaan- schen arts voldaan. Woningnood in Engeland Volgens een bericht van den Londenschen correspondent van „Goeteborgs Posten" heerscht er in Engeland als gevolg van de beschieting met de Duitsche verre- afstandswapens een groote woning nood. Voor den oorlog waren er in Engeland ongeveer dertien mil- lioen huizen. Daarvan zijn er 41/, millioen door bommen beschadigd. Een half millioen is zoo goed als vernield. Geleerden van het schootsvel Volgens den zender „New-York" wordt uit Parijs gemeld, dat het Fransche Staatsblad de benoeming van Roosevelt en Churchill tot leden der „academie van geestelijke en politieke wetenschappen" bekend maakt. Het desbetreffende decreet is door De Gaulle geteekend. Hieronder laten wij het slot volgen van het uittreksel uit de rede, welke de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart Zondag avond hield tot het Nederlandsche volk. Voor het eerste gedeelte verwijzen wg naar ons blad van Dinsdag 9 Jan. j.l. Over de gebeurtenissen van September zei de Rijkscommissaris, dat voordien vele Nederlanders, vooral Hollanders, liever afwachtten, hoe de strijd tusschen de groote mogendheden zou afloopen. Dat kan nu niet meer en het heeft wellicht dit voordeel, dat Nederland door het lgden en het overwinnen van eigen nood bewust en met overtuiging kan intreden in den kring dergenen, die in den toekomst zullen beslis sen over het lot van ons continent. Het was mogelijk geweest, ook in dezen tgd met uiterste discipline veel te redden. In plaats daarvan kwam de georganiseerde sabotage. Het signaal daartoe was de spoor wegstaking, waarop de beeren in Londen vreeselijk trotsch schijnen te zijn. De feiten zijn de volgende: geen spoorwegman is vervolgd, de stakers zijn ontslagen. Zij zullen alleen dan en in zoodanigen omvang weer aan het werk kunnen komen, als de bezettende macht doelmatig acht. De verantwoordelijke leiders zullen ter verantwoording geroepen worden, maar de bezettende macht heeft daar echter geen haast mee. Over eventueele hulp van het Roode Kruis zei de Rijkscommissaris, dat de thans in het vooruitzicht gestelde hoeveelheden niet van veel beteekenis zijn. Wanneer men van de 21/, h 3 milliard gulden bezit tingen in het buitenland levensmiddelen kocht In Argentinië en een deel van de l1/, millioen ton scheepsrulmte met eigen bemanning naar Holland liet varen, behoefde niemand hier honger te lijden. Waarom gebeurt dat niet Door de blokkade Of willen willen de Nederlanders in het buitenland dat niet Over de reorganisatie van het Roode Kruis hier te lande zei de R.K. dat het noch in de bedoeling ligt uit het Ned. Roode Kruis een nat. soc. partijorganisatie, noch een Duitsche instelling te maken. Door de Septembergebeurtenissen ljjdt het land ook sterk aan gebrek: aan kolen. Dat is misschien nog ernstiger voor Nederland dan het, voedselgebrek. Het Rijk heeft zich bereid verklaard de kolen te leveren, die noodig zijn voor de allernoodzakelijkste energie en voor de open-* bare verzorgingsbedrijven. De helft alleen al is al noodig om het land' droog te houden. De vraag is nu maarhoe krggen we de kolen hier In elk geval is de uiterste zuinigheid in het land noodzakelijk. Eensgezind streven naar orde moet thans ontwaken Zeker is het, dat Holland thans in nood geraakt is, ja, tot radeloos heid is vervallen. Misschien leidt dit er toe, dat men nu alleen gaat denken aan de belangen van Land en volk zonder zich te laten remmen door overwegingen, die niet meer traditioneel kunnen heeten, doch reactionnair. In elk geval geloof ik, aldus de R.K., dat thans voor alles het eens gezinde streven naar orde moet ontwaken, want de eenige weg om in de hnidige situatie stand te hon den, ligt daarin, dat allen de han den ineenslaan om den nood te over winnen onder een richtinggevende leiding, die geheel uit Nederlanders bestaat. Van Duitsche zgde zou deze alle mogelgke steun ontvangen. ARBEIDSINZET. Daarna sprak de R.K. over het wegvoeren van fabrieksinstallaties en voorraden en over het oproepen^ van de 1740-jarige Nederlanders voor den arbeidsinzet. In dezen* totaalsten van alle oorlogen moe alles, wat bruikbaar is, beschouw worden als belangrijk voor den oor-i log. Daaronder valt ook hetgeen' Duitsche burgers behoeven wegens de terreurbombardementen. Als thans fabrieken in Nederland stil liggen, wordt het noodzakelijk te zorgen, dat ze elders weer kunnen werken. Uitvoerig sprak de R.K. over de opvordering van de jeugdige arbeidskrachten in verband met de schending der capitulatievoorwaar den en het inschakelen der verzets beweging bfl militaire operaties. Hoewel het gerechtvaardigd zou zijn de weerbare mannen zonder meer weg te voeren, heeft men den arbeidsinzet gekozen. Deze geeft de betrokken personen en hun gezin nen bepaalde sociale voordeelen. De Duitschers van dien leeftijd dragen veel zwaardere lasten, zij staan trouwens voor het overgroo- te deel aan het front. De wijze van uitvoering der maatregelen tot den arbeidsinzet vinden ook de Duit schers niet aangenaam. Men moge echter bedenken, dat duizenden in het Rijk onder terreurbombarde menten het vaak nog veel erger hebben. De directe oorzaak van de moeilijkheden ligt in het verzet der Nederlanders. Bestond die niet, dan kon men rustig groep voor groep der betrokken mannen op roepen en laten afreizen. GELIJKHEID VOOR DE GELIJKEN De ineenstorting van het Rijk zon de bolsjewiseering van Enro- pa beteekenen. Dit was het vol gende punt in de rede van den Rijkscommissaris, waarbij hg uit voerig inging op de gebeurtenissen in z.g. bevrijde gebieden, in het bijzonder Polen, en wees op de dwaasheid om te gelooven in een democratisch Rnsland. „Waarom zou Duitschland voor de bolsjewie ken niet een democratische mis waard zijn?" Stalin verlangt de macht over Dnitscbland. Daartegen over is de nat. soc. vernieuwings beweging van den Führer do be vestiging van de Duitsche taak bij de verdediging van het Avondland. „Wij strijden voor de gelijkheid der gelijken", vóór gelijk recht en tegen bevoorrechting wegens stand of klasse. Er behoort slechts een cri. terium te zijn: wat presteert de man? Wij willen vrijheid van het geloof voor iedereen en dulden niet, dat men met den godsdienst politieke zaakjes tracht te doen. DRIE MOGELIJKHEDEN „Voor de Nederlanders bestonden er drie mogelijkheden om in het huidige conflict positie te kiezen, wantafzijdigte staan is onmogelijk": èf met het Rijk zijn strgd te voeren, df in onverstoorbare discipline onder een bezetting van orde de beslissing af te wachten, dt na het binnentreden in het oorlogsconflict de moeilijkheden en gevaren eener bezetting der verovering te dragen. (In de komende dagen zullen wij gelegenheid hebben om op enkele passages uit deze, voor ons volk zeer belangrijke redevoering nader in te gaan). Naar de „Daily Mirror" meldt, is de bespreking van Churchill met Eisenhower en Montgomery in Frankrijk in allerijl georganiseerd, na overleg met Roosevelt. Onmiddellijk na het begin van het Dnitsche offensief in het Westen, zagen, aldns het Engelsche blad, de geallieer den zich geplaatst voor verschillende dringende problemen. In de eerste plaats met betrekking tot de versterking der fronten met menschen en materiaal. Voorts zijn strategische problemen besproken, want de groote aanval van Von Itundstedt beeft het totale oorlogsbeeld vol komen veranderd. Eisenhower heeft zich geweldig verrekend in de kracht van Duitschland. Volgens zijn verwachting hadden de geallieerde reeds ver op Dnitsch gebied binnengedrongen moeten zijn en moest de periode van de guerilla begonnen zijn. van de Ardennen onder bevel geplaatst zijn van veldmaar schalk Montgomery, staan daar dus ook de Amerikanen onder Britsch bevel. Erg ingenomen is men daarmee niet in Amerika en Montgomery heeft zich dan ook genoodzaakt gezien een ver klaring af te leggen, waarin hij sprak over gevoeligheden en moeilijkheden, die wel verdwij nen zouden. De Amerikaansche gevoelig heid heeft overigens haar bij zondere redenen. De Engel- schen laten ons voor hen vech ten, zeggen de Yankees, en heb ben ze daarin geheel ongelijk? Naar bekend gemaakt is vecht thans aan het Ardenncnfront één Engelsche divisie. De Rest van het bloedige werk mogen de Amerikanen opknappen on der Engelsch hevel. Ontstemming in Amerika. Volgens de „Dagens Nyheter" verwacht men te Londen van Churchill, dat hij, als het par lement weer bijeengekomen is, bijzonderheden zal mededeeien over het optreden van Mont gomery na het begin van het Duitsche offensief. De politieke medewerker van de „Daily Maill", Broadbent, deelt op grond van inlichtingen uit „betrouwbare politieke krin gen" mede, dat Montgomery reeds verscheidene dagen voor het officieele besluit het opper bevel over alle legers aan de Noordelijke flank van het Duit sche aanvalsgebied op zich had genomen. De situatie was op dat oogenblik zoo critiek, dat allen zonder meer zijn „na tuurlijke leiding" erkenden. Wijziging in 't commando over de geallieerde luchtvloot. Naar Reuter uit het hooge geallieerde hoofdkwartier te Parijs meldt, is daar de volgen de mededeeling gepubliceerd: „Als gevolg van de wijzigingen in het commando op grond waarvan een deel van het front onder bevel van veldmaarschalk Montgomery geplaatst is, zijn het 9de. en 29ste tactische lucht- commando tijdelijk geplaatst on der bevel van Luchtmaarschalk Coningham, opperbevelhebber van de tweede tactische lucht vloot". Slechts één Britsche divisie aan het ArdennenfrontJ Nu alle legers ten Noorden Volgens een bericht van „As sociated Press" hebben tijdens de Kerstdagen 25 opvarenden van Duitsche duikbooten een vermetele poging gedaan om te ontvluchten uit 't kamp in Ari zona, waarin zij waren opge sloten. Zij ontkwamen door een 60 meter lange tunnel, die zij drie meter onder den grond, in een arbeid van vele maan den, hadden gegraven. Tot dus verre zouden pas zes hunner door de Amerikanen in het kamp teruggebracht zijn. V Britsche luchtpiraten in actie boven het cultuurrijke Europa. München heeft in den nacht van 7 op 8 Jan. twee terreur- aanvallen van Britsche forma ties bommenwerpers beleefd. De bommen werden vooral uitge worpen op de dichtbevolkte bin nenstad, waarbij behalve tal rijke woonhuizen vele openbare gebouwen en cultuurmonumen ten vernietigd werden. Onder andere werden getroffen het Na tionale Theater, het Prins Re genttheater, de Oude Munt, het Legermuseum, het Maximilian- neum, de Johanneskerk, de Ma- ximiliaanskerk en vijf zieken huizen. Stadsgebied van Roy an met den grond gelijk gemaakt. De gevolgen van den Britschen bomaanval op de stad Royan ?n den nacht van 4 op 5 Jan. ziin voor de Fransche burgerbevol king nóg vernietigender geweest dan eerst werd aangenomen. Het stadsgebied is over e n breedte van twee k.m. met den grond gelijk gemaakt. De ove rige stadswijken zijn zoo zwaar getroffen, dat ook die niet be woonbaar meer zijn. Het aan tal dooden is reeds ver boven de duizend gestegen. De nog resteerende bewoners zijn dak loos en hebben voedsel noch kleeding.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1