AMEKFOONSCM COIIMNÏ Sovjet-offensief geopend aan Weichsel en Nsref Japan beseft ernstigen toestand op de Pbilippijneit WERELD KRONIEK In Italië heerschen droevige toestanden GEEN TERUGKEER Doitsch Weermachtsbericht. Doorbraakpogingen in Oost-Pruisen en in het Westen afge slagen. Felle strijd in Hongaarsch-Slowaaksch grensgebied Hoofdkwartier van den Füh- rer, 15 Jan. Het Opperbe vel van de Weermacht deelt mede: In het Westen lagen ook gis teren de brandpunten van den afweerslag in het gebied ten Z. van Malmedy, tusschen Salm en Ourthe, alsmede aan weers kanten van Bastogne. Onze dap pere formaties verhinderden, rich verbeten verzettend, de opnieuw met zeer sterk ge bruik van strijdkrachten op den grond en in de lucht nage streefde doorbraak der Ameri kanen. Slechts op weinige plaatsen kon de vijand plaat selijk terrein winnen; 24 tanks Werden stukgeschoten. In de Beneden-Vogezen en In de Maginotlinie mislukten vrij krachtige vijandelijke aan vallen. In Rittershofen werden wederom haarden van vijande lijk verzet overmeesterd, aan .weerszijden van Straatsburg onze bruggenhoofdstellingen .verbreed en versterkt. Boven het Westelijk front ontstonden herhaaldelijk ver bitterde luchtgevechten, waarin 23 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. In Boedapest doorstaat het Duitsch-Hongaarsche garnizoen sedert den 24sten December .van het vorige jaar, blootstaan de aan het sterkste gebruik van materiaal door den vijand,, In zware straatgevechten proe ven van de grootste manhaftig heid. De Bolsjewisten, die gis teren in het Oostelijk deel van de stad, met steun van talrijke tanks en slagvliegtuigen aan vielen, konden slechts enkele huzenblokken veroveren. Ten Noorden van de Donau wierpen onze troepen den vijand uit zijn penetratiegebied Verder naar het O. terug. In het Hongaarsch-Slowaaksche grensgebied zijn onze formaties bij Blauenstein, Losonc, Pelscec en ten W. van Nagyiada in Eware gevechten gewikkeld met den aanvallenden vijand. Zooals verwacht hebben de Sovjets na een trommelvuur ,van verscheidene uren hun of fensief ook uit hun Weichscl- bruggenhoofden bij Pulawy en Warka, van den Weichsel-drie- fcoek ten N. van Warschau uit alsmede uit de Narefhruggen- hoefden aan weerskanten van Ostenburg, geopend. Aan het geheele front zijn verbitterde gevechten ontbrand. In het pe netratiegebied tusschen de Weichsel en de Zuidelijke hel lingen van de Lisa Gora duren de zware gevechten met de over de Nida naar het W. door gedrongen infanterie- en pant serstrijdkrachten van de bolsje wieken voort. Tusschen Ebenrode en Schloss- berg in 't Oostpruisische grens gebied zijn nieuwe doorbraak pogingen van sterke vijandelij ke formaties op taaie tegen stand van onze divisies ge strand. In den grooten winter- slag tusschen de Karpathen en de Memel werden gisteren, vol gens voorloopige berichten, 175 vijandelijke tanks vernietigd, waarvan 82 in de Narefbrug- genhoofden en 51 in het Oost pruisische grensgebied. Anglo-Amerikaansche terreur- forrnaties vielen gisteren over- dagW., N.W. en Midd.-Duitsch- land aan. In de avonduren wa ren vooral het Rijnlandsch- Westfaalsche en het Midden- Duitsche gebied wederom het aanvalsdoel van Britsche bom menwerpers. Gelijktijdig wier pen storingsformaties bommen op de Rijkshoofdstad. Door de luchtverdediging werden boven het Rijksgebied 64 vliegtuigen waaronder 46 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Het vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. Sterke Sovjet-legers in den strijd De bolsjewisten hebben aan het Weichselbruggenhoofd ten W. van Baranof thans vier le gers, een pantserleger en drie zelfstandige pantsercorpsen in den strijd gebracht. Hun zuide lijke vleugel stiet op zeer hevig verzet in de diepte van het Duitsche hoofdgevechtsterrein en won slechts weinig terrein. Ten Z.O. van Kielce zijn Duit sche tankformaties tot den te genaanval overgegaan. Zij ver overden elf dorpen stormen derhand en wierpen naar het Westen oprukkende Sovjet- Russische tankcolonnes terug. In Oost-Pruisen hebben tus schen Ebenrode en Schlossberg vijftien Sovjet-divisies en ver scheidene tankafdeelingen na een trommelvuur van twee uur door 350 batterijen tever geefs een doorbraak gepoogd te forceeren. De Duitsche troepen handhaafden den samenhang van het front en sloegen het frootste deel der stormloopen- e formaties af. Een sterke Sovjetrussische groep strijd krachten kon den Zuidrand van Schlossberg bereiken en werd daar tot staan gebracht Aan weerskanten van Schlossberg hebben Duitsche reserves den tegenstand weer naar het Oos ten gedrongen. DINSDA8 16 LOUWMAAND (JAN.) 1945 58e JAAR8AN8 No. 257 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN Redactie: TeL 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Geailieerda scheepsconcentraties De Amerikaansche landing in de baai van Lingayen moet be schouwd worden als een eerste stap van een geweldige onder neming, die in de naaste toe komst gevechten van beslissen de beteekenis voor den gehee- len oorlog in Oost-Aziè kan doen ontstaan. Bijna de gehee le Amerikaansche vloot met eenige Engelsche eenheden is voor het eiland Luzon gecon centreerd. Sedert de vijandelijke lan ding op Luzon is de Japansche luchtmacht ertoe overgegaan eiken vlieger als „taiatari-strij- der" ter vernietiging van den vijand door zelfvernietiging in den strijd te brengen. Zelfs de verkenners hebben thans ont plofbare stoffen aan boord, ten einde de vijandelijke doelen, die zij eventueel op hun weg ont moeten te rammen. Bevoegde Japansche militaire kringen zien hierin een bewijs voor aen ernst van den toestand op de Philippijnen. De sterkte van de vijande lijke invasiestrijdkrachten, die met 300 transportschepen Lu- zon zij genaderd, wordt op vier Tegenmaatregelen van Duit sche regeering. In de Wil- helmstrasse is medegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering uit de voortgezette vervolging van zg. collaborationisten in Frankrijk overeenkomstig haar mededeeling in de in Decem ber van het vorige jaar aan het internationale comité van het Roode Kruis gezonden nota de consequentie getrokken heeft. In gewone processen ziin vijf aanhangers van De Gaulle, die zich in Duitsche handen bevin den, ter dood veroordeeld. Een proces tegen andere personen uit denzelfden kring is aan den gang. POLITIEKE PROCESSEN IN BELGIE. De Belgische minister van Justitie, Verbael, heeft ver klaard, dat er in België 70.000 politieke arrestanten voor het gerecht moeten verschijnen. Van de 8.000 tot dusverre be handelde gevallen is bijna een derde met vrijspraak geëindigd. België heeft meer „collabora tionisten" dan Frankrijk, dat volgens den minister maar 22.000 politieke gevangenen telt divisies geschat. De Japansche luchtmacht levert voortdurend harden strijd met twee andere konvooien, die onder zeer krach tige bescherming ten W. van Luzon en van de Soeloe-zee opereeren. De Japansche regeering heeft een programma van vijf pun ten bekend gemaakt, waarin zij de beginselen van haar politiek van totale mobilisatie der na tionale hulpbronnen opnieuw vastlegt. Jac. P. Thijsse overleden Terwijl reeds van verschillen de zijden voorbereidingen wa ren getroffen voor de viering van zijn tachtigsten verjaardag en het daarmede gepaard gaan de gouden feest van het tijd schrift „De Levende Natuur", zijn de natuurvrienden in ons land opgeschrikt door de tijding van het plotselinge overlijden van den bekenden natuurken ner dr. Jac. P. Thijse, die vo rige week in zijn woning te Overveen ten gevolge van hart zwakte is bezweken. Deportatie van Duitschers. De Regeering te Boekarest heeft besloten overeenkomstig den met de Sovjet-Jnie geslo ten wapenstilstand 120.000 in Roemenië wonende Duitschers in arbeidscolonnes naar de Sov jet-Unie te sturen. Schade in Griekenland. De Grieksche regeering raamt de materieele verliezen tijdens de burgeroorlog op 200 millioen dollar. Koning Michaël van Roeme nië staat op bevel van Wysjins- ki onder bewaking van de Sov jet politie. In Roemenië ver wacht men zeer binnenkort een liquidatie van het huidige re gime. Senator vermoord. De se nator van den staat Michigan Wilhelm C. Hooper is nabij Springford in Michigan ver moord gevonden. Hij had twee schoten in het hoofd en lag in een uitgebrande auto. In Italië heerschen tragische toestanden. De revolutie der massa staat voor de deur, on tevredenheid beheerscht de stemming, want de geallieerde beloften zijn niet in vervulling gegaan. Achter de coulissen is Rusland aan het werk. De be volking is ondervoed en be vindt zich aan den rand van den hongerdood. Het ergste ge troffen worden de kinderen van wie er 45 procent in het eerste levensjaar van ondervoeding sterft. De bevolking wordt door een typhusepidemie be dreigd. De prostitutie is op af schrikwekkende wijze gestegen Deze conclusie is vervat in een verslag van den oorlogscorres pondent van dt American Mer cury. Volgens Reuter bereidt de Grieksche regeering een wet voor, volgens welke ambtena ren en employé's in openbaren dienst ontslagen worden, die bij de gevechten in Athene de wa pens hebben opgenomen tegen de regeeringssirijdkrachten. De discussie over den wa penstilstand wordt nog steeds bepaald door de kwestie der gijzelaars, die de Elas-commu- nisten mee naar het gebergte heoben genomen. Het heet thans, dat het ongeveer 15000 menschen betreft. De Elas heeft zich tot dusver niet bereid ver klaard de gijzelaars vrij te laten Frankrijk. De regeering de Gaulle heeft besloten ingrijpende „zuive ringsacties" onder de artsen te ondernemen. Het doodvonnis, dat het Pa- rijsche gerechtshof heeft ge veld tegen Henri Beraud, is door de Gaulle gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, zoo meldt Radio Londen. Jean Chauvel, een promi nent lid van de Fransche ver zetsbeweging is benoemd tot secr.gen. van het Fransche mi nisterie van buitenl. zaken. Op grond van de steenkolen- schaarschte en gestegen trans portmoeilijkheden zal het Fran sche personenvervoer beperkt worden, zoo meldt Reuter uit Parijs. In België wordt het stroom verbruik beperkt. Alle bijzon dere verguhingen worden met ingang van 15 Jan. opgeheven. TERWIJL de Europeesche vrijheidsstrijd thans, na ruim vijf jaren der Britsch-Fransche oorlogsverklaring aan Dultschland, zijn hoogtepunt gaat bereiken, schijnt Nederland aan het dieptepupt zijner nationale geschiedenis te zijn gekomen. De Zuidelijke provincies van ons vaderland zijn door Anglo-Amerikaansche soldaten, onder wie negers en Polen, bezet en deze bezetting heeft nagelaten de zoo hartstochtelijk door Radio-Oranje beloofde welvaart te brengen. In tegendeel, Limburg, Brabant en Zeeland zijn deerlijk verminkt door het oorlogsgewéld en de bevolking hongert. West-Nederland, Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, bevindt zich eveneens in den greep van het hongerspook, dat door minister-president Gerbrandy wie kent dezen vromen anti-revolutionair nog? in het leven is geroepen, terwijl bovendien de weerbare mannen in dit gebied huis en haard moeten verlaten, daar dezelfde godvruchtige Gerbrandy het op 10 Mei 1940 gecapituleerde Nederlandsche volk tot wapengeweld tegen Duitschland aanzet. De overige provincies van ons vaderland leiden voorzoover zulks onder een bezetting mogelijk is als het ware een zelfstandig bestaan. Zoo staan thans de zaken slecht en ontredderd, bedroevend en uitzichtloos. Aan den eenen kant is ons volk het slachtoffer van 's werelds beloop, aan de andere zijde het slachtoffer van valsche profeten, die de Europeesche herordening in den weg staan door met onverantwoordelijk microfoongeklets een volk, dat eens de wapens strekte, wederom in de krijgsarena te dirigeeren. En op dit oogenblik van het dieptepunt in ons volksbestaan, spreekt de hoogste autoriteit der bezettende macht, Dr. Seyss-Inquart, de welhaast historische woorden: „De Nederlanders hebben ook nü nog de kans hun lot te beïnvloedenWat nu WAT nu? Welken weg moet ons volk nu inslaan om de toekomst van ons en van de na ons komende generaties veilig te stellen In geen geval den weg terug, den weg van het democratisch-liberale kapitalisme. En zulks niet om meer dan één reden. De democratie van het verleden heeft ons volk in de vóór-oorlogsche jaren op schande lijke wijze uitgemergeld, daar zij in haar wanbeheer het geheele soci ale en economische leven ontwrichtte. Niet de arbeid, maar het goud, niet de mensch, maar de machine waren in dat positief-christelijke stelsel primair. Zijn binnen- en buitenlandsche politiek waren strijdig met ieder begrip van eer en orde; een half millioen werlclooze volks- genooten zijn daar om dit te bewijzen, terwijl het verlies van ons prachtige Imperium op zijn beurt de stompzinnige Britsch-georiëntcer- de politiek der vroegere regeerders demonstreert, regeerders, die toch zoo gaarne betoogden, dat zij zich zelf wilden zijn en blijven, Afgezien van het feit, dat niemand van ons volk, uitgezonderd dan de conjunctuur-ridders dier dagen, op dezen weg van het verleden w e n s c h t terug te keeren is daar tevens de onmogelijkheid om hem wederom te betreden. In alle landen, waar he vormingen van het staatkundig bestel plaats vinden, komt óf het nationaal-socialisme óf het bolsjewisme aan de macht. Terugkeer tot de democratie is ten cenen male uitgesloten de democratie is dood, zij wordt slechts kunstmatig in het leven ge houden door het wereld-communisme, dat in de Sovjet-Unie zijn groot ste militaire en politieke kracht vindt. Daarom komen in d i e landen, waar het nationaal-socialisme tijdelijk heeft moeten wijken voor de materieele overmacht der vijandelijke coalities, niet meer de democra ten, maar de bolsjewieken aan het woord. Geen terugkeer tot de democratie deze weg van gisteren is voor ieder volk afgesloten; het leven is slechts heden en toekomst. Ons volk staat thans op het kruispunt van zijn geschiedenis en Jlf terecht wordt het de vraag gesteld: „Wat nu?". ^*x Voor familiebetrekkingen van vrijwilligers In verband met de uitreiking van den voor 1945 geldige Für- sorgeausweis wordt den in de prov. Utrecht wonenden fami liebetrekkingen (echtgenoote of ouders) van Nederlandsche vrijwilligers bij Waffen-jf, Landstorm Nederland, Wehr- macht, Luftwaffe, Marine, Po lizei, Deutsches Rotes Kreuz en Technische Nothilfe verzocht dezen Ausweis te komen afha len bij de Nebenstelle des Für- sorgekommandos des Höhere ff- und PoMzeiführers Nordwest, gevestigd in het Bureau van aen Beauftragten des RK für die Provinz Utrecht, Maliebaan 15, Utrecht. Turkije opent de Dardanellen voor de Geallieerden. De Amerikaansche berichten dienst in Europa beweert, dat Turkije de Dardanellen voor de geallieerde scheepvaart open gesteld heeft. Ook Exchange Telegraph meldt volgens Mor gen Tidningen, dat Turkije zich accoord verklaard heeft met het oorlogsmateriaal.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1