Stormloop der Sovjets oog niet tot staan gebracht Versterkte bolsjewistische druk m (L-Pruisen WERELD KRONIEK Verstrekking van Insuline Ook in Frankrijk en België koude en gebrek Binnenland Burger-dienstplicht Als men suikerbieten heeft Duitsch Weermaclitsbericht. Duitsche aanvallen in Hongarije Engelsche stootkracht verzwakt Hoofdkwaxtiei van den FUhrer, 22 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Hongartfe hebben onze aan- valsformaties tusschen Plattenmeer en Donau sterke vijandelijke strijd krachten uiteengeslagen. De land engte tusschen het Meer van Ve- lencze en de Donau werd in een snellen opmarsch van het Zuiden uit doorstooten en de op' >uw van een gesloten afweerfront van den vijand verhinderd. Het garnizoen van Boedapest heeft in het Z.W. deel der stad en op het Margaretheneiland nieuwe vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tusschen Neu-Sandez en Krakau duren de zware afweergevechten tn het bergachtige terrein voort. In Opper-Silezië hebben onze troepen hun front aan den Oost. en Noordoostrand van het industrie gebied en in de streek ten W. van Kempen versterkt. Z(j behaalden tegen sterke vijandelijke aanvallen Indrukwekkende afweerresultaten. Ten O. van Oppeln kon de vijand na verbitterde gevechten terrein winst maken. Ten Z.W. van Litz- mannstadt alsmede tusschen Ka- lisch en Thorn zijn zware gevech ten aan den gang. In het Z.W. deel van Oost- Pruisen is vooral in het gebied Deutsch-Eylau-Allenst. de druk van de bolsjewieken naar het Noorden versterkt. In het Oos telijk deel van Oost-Pruisen heelt de vijand zijn aanvallen ook uitgebreid tot den sector ten Z. van de Rominter heide. Tus schen Filipow en Insterburg wer den alle doorbraakpogingen van den viiand in felle gevechten verijdeld. Alleen in den sector van de Oost-Pruisische 61ste divisie infanterie werden 34 vij andelijke tanks vernietigd. Tus- achen Insterburg en het Kuri- «che Haff wordt verbitterde strijd geleverd met binnenge drongen tankstrijdkrachten van de Sovjet-Russen. In Koerland ondernamen de bolsjewieken tusschen de kust en de Windau, ten Zuiden van Frauenburg en ten N.W. van Doblen talrijke verkenningsaan- vallen, die met zware verliezen voor hen werden afgeslagen. In het Westen hebben onze troepen in het strijdgebied ten Z.O. van Maaseyck van 16 tot tl Jan. meer dan 100 tanks van de versterkte 7e Engelsche tank divisie stukgeschoten en daar door de stootkracht van den En gelsche aanvalsformaties aan merkelijk verzwakt. Aan het front ten Z.O. van Malmedy en in de streek van Diekirch duren hevige plaatselijke gevechten voort. Na een aanval aan den Orscholz-grendel hebben zich elf officieren en 330 manschappen eener Amerik. gevechtsgroep overgegeven. De tegenstand van de vijandelijke strijdkrachten, die bij Reipeitsweiler in de Be- neden-Vogezen nog stand hou den, werd gebroken. In de Beneden-Elzas werden de Amerikanen aan het front tus schen Rittershofen en Weyers- heim uit hun stellingen gewor pen. Talrijke plaatsen, waaron der Weyersheim en Sufflenheim werden bevrijd. Amerik. bommenwerpers heb ben gisteren overdag hun ter- reuraanv allen op Mannheim, Ludwigshafen voortgezet en nieuwe aanvallen ondernomen op Z.W. Duitsch gebied, vooral op Aschaffenburg en Pforzheim Bovendien werden bommen ge worpen op Weenen en eenige andere plaatsen in Z.O. Duitsch- land. 15 vijandelijke vliegtui gen werden omlaag geschoten. In den strijd tegen het Ang- lo-Amerikaansche ravitaillee- ringsverkeer hebben onze duik- booten op den Atlantischen Oceaan uit krachtig beschermde konvooien zes schepen met een inhoud van 31.000 brt., en drie korvetten in den grond ge boord. Nieuw beschietingsplan van Londen In welingelichte kringen te Berlijn spreekt men van een nieuw beschietingsplan voor de V-wapenen, dat tn het bijzonder betrekking heeft op Groot-Lon- den. De productie van V-wape nen kon aanzienlijk uitgebreid worden, terwijl de actieradius belangrijk vergroot kan worden. Het is klaarblijkelijk de bedoe ling zooveel V-batterijen op te stellen, dat door een salvo in Groot-Londen een uitwerking wordt bereikt alsof een bomta- pijt van Robots op de stad valt. Men wijst er in deze kringen op, dat in de Duitsche fabrieken koortsachtig wordt gewerkt aan de vervaardiging van nieuwe wapenen. Een reusachtige brand brak. naar „Svenska Morgenbladet meldde, uit in de naven van Rio de Janeiro. De schade wordt op ruim een millioen escudos geraamd. Het duurde veertien dagen voordat het vuur was gebluscht, aangezien het voort durend nieuw voedsel vond in opgestapelde goederen. DINSDAG 23 LOUWMAAND (JAN.) 1945 58e JAARGANG No. 260 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - SnoucbaertlaaD 9 AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAM AN - Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 - Giro 80 326 Strijd in het grensgebied van 0pper-Silezi9 De Vclkssturm naar de slagvelden Het wordt steeds duidelijker zichtbaar, dat het zwaartepunt der gevechten in den certralen sector van het Oostelijke front zich naar het Opper-Silezische grensgebied heeft verplaatst. Wel is de Sowjet-Russische druk nog toegenomen, doch aan den ande ren kant is de Duitsche tegen stand buitengewoon hevig ge worden. In de meeste sectoren is na het aanvoeren van belang rijke versterkingen reeds een hecht front opgebouwd. Hoewel de bolsjewisten verder konden opdringen, tcekent zich over het geheel gezien een nieuwe faze in dezen beslissenden slag af. Terwijl in de bergen tusschen Neu- Sandez en de Weichsel- vlakte, de achtervolgende Sov jetvoorhoeden werden opgehou den, vielen sterke Duitsche for maties het Sovjetbruggenhoofd aan de Weichsel bij Krakau aan en vernauwden dit aanmerkelijk. Tusschen Krakau en Tschen- stochau, waar het Duitsche front sterk is geworden, werd het meerendeel der Sóvjetaanvallen uiteengeslagen. Bij Warthenau ontweken Duitsche beveiligings- troenen overmachtige tankstrijd krachten en versterkten ten 'W. en N.W. van de stad de opnieuw georganiseerde verdediging. De uit het gebied van Tschen- stochau naar het Z.W. vooruit geschoven aanvalsvleugel, werd ten O. van Gross-Strelitz opge vangen. Andere Sovjet-tankfor maties werden ten O. van Gut- tentag in den tegenaanval vol komen vernietigd. Een andere Sovjet-groep, die naar Neder-Silezië oparong, werd ten W. van Pitschen tot staan gebracht. Ook bij Kempen Stalin eischt. Volgens in lichtingen uit Washington zou Stalin 16 zetels opeischen voor de Sowjet-Unie in de algemee- ne vergadering der wereldvre desorganisatie, dus een verte genwoordiger voor elke sovjet republiek. Zoowel Engeland als de V.S. hebben zich tegen de zen eisch verzet. bleven alle bolsjewistische door braakpogingen steken. Talrijke eskaders van de Duit sche luchtmacht hadden deel aan het afweersucces der Duitsche troepen op den grond. Intusschen duurden de zware terugtochtsgevechten van de 7ich al strijdende een weg door het Gouvernement-Generaal ba nende Duitsche gevechtsgroepen voort. Ten N.W. van Litzmann- stadt is de toestand nog steeds niet stabiel. Alarmafdeelingen, volksgrenadiers en Volkssturm- mannen konden in hoofdzaak een verder opdringen der bolsjewis ten voor de oude West-Pruisi sche grens voorkomen. Aan de zuidgrens van Oost- Pruisen worden de gevechten thans gevoerd op de historische slagvelden bij Tannenberg en Neidenburg. De bolsjewisten val len aan in de richting van Dant- zig. De Duitsche troepen heb ben Gilgenburg en Neidenburg ontruimd. In alle steden van Oost-Pruisen zijn de mannen van den Volkssturm onder de wape nen gekomen en begeven zich in geforceerde marschen naar het gevechtsterrein. In het Noordelijke grensge bied wisselen aanval en tegen aanval elkander voortdurend af. In het brandpunt der ge vechten staat de stad Gumbin- nen, waar bloedige straatgevech ten hebben gewoed. Hongarjje en Sovjet-Unie. Volgens den zender Moskou is er een wapenstilstandsverdrag geteekend door de Sovjet-Unie en de illegale Hongaarsche re geering van den naar de Sov jets overgeloopen voormalige ge neraal Miklós. Van journalist tot ambassa deur. Alberto Tarchiani, een journalist van de actiepartij is volgens Reuter benoemd tot am- basadeur der Italiaansche re- feering van Bonomi in Was- ington. Frankrjjk levert steenkooL Ondanks de eigen schaarschte aan kolen zal Frankrijk thans aan de geallieerden „als bijdrage voor de oorlogsinspanningen" 400.000 ton steenkool leveren. Sjimada retireert. Het Ja- pansche ministerie van Marine deelt mede, dat de vroegere mi nister van Marine Sjimada op eigen verzoek op de reservelijst is geplaatst. Terugtocht uit Griekenland. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: „Half Januari zijn de achter hoeden van de uit Zuid-Grieken land teruggenomen Duitsche formaties net Drinabruggen- hoofd gepasseerd en hebben al dus contact gekregen met onze in Z.O.-Kroatië staande hoofd strijdkrachten. Daarmede is na een zeer moeilijken marsch van vier en een halve maand een bij na hopeloos schijnende distanci- eeringsbeweging zonder noe menswaardige verliezen afge sloten. Sedert het begin van de dis- tancieeringsbewegingen verloor den vijand minstens 20.000 doo- den, meer dan 7.000 gevangenen waaronder 5500 Bulgaren en 450 stukken geschut. Eam Iaat gijzelaars los. Reuter's diplomatieke correspon dent meldt uit Athene, dat het be sluit van de Eam de gijzelaars vri) te laten in kringen van het regent schap goed is ontvangen. Bij de regeering en de Eam zijn er aan wijzingen van een verzoenljjke ver houding, Koning Peter geeft niet toe Naar Exchange uit Londen meldt heeft Koning Peter niet geant woord op het memorandum van de regeering-Sjoebasjitsj, en kan thans worden aangenom sa, dat hij niet zal toegeven. Rash Behari Bose overleden. De Indische vrijheidsstrijder Rash Be hari Bose, die te Tokio woonde, is aldaar op 60-Jarigen leeftijd over leden. Hij was voorzitter van de Indische onafhankelijkheids-Liga in Japan en vertegenwoordiger voor Japan van de voorloopige Indische nationale regeering. Hij had zich reeds in 1915 in Japan gevestigd. Diabetes-patienten met insuli- ne-stamkaart 1-8000, die van het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen tot nu toe in- sulinebonnen hebben ontvangen, zullen voor de nieuwe periode, welke aanvangt 29 Jan. a.s. geen nieuwe bonnen worden toegezon den. Tegen overlegging van een aanteekening op ae insuline- stamkaart Kan insuline zonder bon in ontvangst worden geno men bij een apotheek of apo theekhoudenden arts, die hiervan nauwkeurig aanteekening zal houden. Deze regeling is slechts §eldig voor patiënten, buiten .ms ter dam woonachtig. Reuter meldt uit Parijs, dat vol gens een verklaring van 'n amb- fenaar van het ministerie der Voedselvoorziening een verbe tering in Frankrijks voedings positie niet verwacht kan wor den vóór het voorjaar. De aan voer van vleesch, meel, melk en aardappelen voor Parijs zijn de laatste veertien dagen op ver ontrustende wijze geslonken. De meeste rantsoenen zullen vol gende week verlaagd worden. Uit Brussel meldt Reuter, dat de kolenprijs op de Belgische zwarte markt het astronomische bedrag van 50 pond per ton heeft bereikt. België beleeft een der koudste winters der laatste decennia en breede lagen der bevolking bezitten niet de min ste brandstof. Maximum gewicht van brievon 200 gram 's Gravenhage, 22 Jan. Er is aanleiding gevonden, het ma ximum gewicht van brieven tij delijk terug te brengen van 2000 tot 200 gram. Dienststukken val len niet onder deze beperking. Recruteering voor Ned. Indiö Uit Londen wordt gemeldDe Nederlandsche „Minister van Ko loniën" dr. van Mook, is in Mon treal aangekomen. Hjj deelde mede, dat h(j binnenkort via Londen naur Nederland zal reizen om de recru teering van vrijwilligers voor het Ned. Indische leger te organlseeron. Volgens radio-Oranje meldt een oorlogscorrespondent uit het be vrijde gebied „In verschillende steden en dorpen heeft het Nederlandsch militair gezag burgerdienst plicht ingevoerd. Op Z.-Beveland is de bevoegdheid om burger dienstplicht in te voeren overge dragen aan de regionale arbeids beurs. Op Walcheren hebben de burgemeesters deze bevoegdheid §ekregen, In Veere werden bv. urgers gemobiliseerd om wrak hout uit de ondergeloopen pol ders te vergaren. In ae kerk, waar honderden burgers en vee zijn ondergebracht, wordt dit tot brandhout gezaagd, waarvan in de gemeente wordt gedistribu eerd." Geen kaas op vleeschbonnen. Het is niet geoorloofd, op de voor vleesch aangewezen Don- nen kaas te koopen of af te le veren. Handelaren, die zonder daartoe gerechtigd te zijn op deze bonnen toch kaas hebben afgeleverd, zullen hierop niet worden herbevoorraad. Melk voor kleine kinderen moet bij voorrang geleverd worden. Op Doodziekenrantsoenen gedeeltelijk taptemelkpocder. In de provincies N.-Holland, Z.- Holland en Utrecht moet de leve ring van gestandaardiseerde melk voor kinderen, die geboren zrjn in 1944 of 1945, voorrang hebben bo ven elke andere levering. De moei lijke melkpositie in deze provincies maakt het noodzakelijk, de hoe veelheid gestandaardiseerde melk, welke aan zieken, aanstaande en jonge moeders en aan ziekenhuizen en soortgelijke Instellingen wordt verstrekt, voor een belangrijk ge deelte te vervangen door tapte- melkpoeder. Met Ingang van 21 Jan. geven de noodzlekenrantsoenen daarom recht op liter gestandaardiseerde melk en 100 gram taptemelkpocder, terwijl de toewijzing voor zieken huizen en soortgelijke Instellingen op overeenkomstige wijze zullen worden behandeld. Aardbeving. Lima is door een geweldige aardbeving geteis terd. Een zeer groot aantal in woners is om het leven geko men. Het voorlichtingsbureau van van den Voedingsraad schrijft: De enkele huisvrouw, die over suikerbieten mocht beschikken, raden wij aan deze niet alleen voor de bereiding van stroop te gebruiken. Het meeste profijt neeft men ervan, wanneer men de bieten in plaats van aardao- pelen in maaltijden en het kook nat tot stroop verwerkt. Door hun zoeten smaak zijn suiker bieten uitstekend met rooeïe kool, roode bieten en zuurkool te verwerken. Voor andere ge rechten kan men ze beter ver- pulpen en verzuren. De bijna smakelooze witte pulp, die dan verkregen wordt, is als bind middel en vervangingsmiddel van aardappelen in alle moge lijke gerechten te gebruiken. Uit het vocht, dat overblijft, is stroop te maken. Recept. 1 kg. roode kool, zuurkool of roode bieten, 1 kg. suikerbieten (eenige aardappelen), azijn, kruidnagelsurrogaat (laurier blad), zout. De kool fijn schaven, snijden of malen. De suikerbieten van kop en zwarte plekken ontdoen, schillen en in blokken snijden of fijn malen. (De aardappelen schoon boenen, putten en in vie ren snijden). De groente en sui- kerbietenpulp (en aardappelen) opzetten met water (laurier blad) en zout, aan de kook brengen en gaar koken. Kooktijd 1 uur. De bestanddeelen fijn stampen en den stamppot op smaak afmaken met kruid nagelsurrogaat en azijn.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1