tailleerde aanvalsveorfaereidingen in het Nesten Voelt de Zoid-Kederlander zich thans vnlkomen bevrijd? Geloof en vertrouwen" SPOORWEGMAN! Binnenland Oud-minister Bertling overleden Wachtgeldregeling aangevuld Prof. dr. Huizinga overleden Sovjot-bruggenhoofd ovor don Odor ton N.W. van Kllstrin Bevechten In Manilla rv.cor Theo Normann gesneuveld W0ENSDA6 7 SPROKKELMAAND (FEBR.) 1945 S8e JAARGANG No. 264 Erskine tot het Belgische volk D. J. Rekké overleden „Er wordt gekankerd op een wijze, welke alle perken te buiten gaat! Aanslag opMr, .Feitsjna Het hongerspook grijnst, want de nood van ons volk stijgt met den dagl Nederlandsche moeders vragen eten voor haar hongerende kinderen SPOORWEGMANNóg kan een catastrophe worden afgewend, maardan moeten de treinen rollen om het broodgraan van Oost naar West te kunnen vervoerenI SPOORWEGMAN! Uw volk vertrouwt op UI Terwijl de doorbraakpogingen der Amerikanen in bet voorterrein van de versterkingen in het Westen ten O. van Monschau en St. Vith hard. nekkig worden voortgezet, is het tempo van den Amerikaanschen op- marsch in het penetratiegebied van Aken belangrijk versneld. Met in begrip van de strijdkrachten, die thans geconcentreerd worden, be schikken de Amerikaansche legers, die voor het nieuwe groote offensief zijn uitgekozen, over minstens twintig groote formaties, waartoe acht tot negen pantserdivisies behooren. Hoewel de opmarschbewegingen nog niet beëindigd zijn, kan lederen dag het begin van 0en grooten beslissenden slag verwacht worden, daar de geallieerden door het algemeens Sovjet-offensief gedwongen zijn snel te bandelen. Parallel met den opmarsch der Amerikaansche legers komen ver sterkingen en reserves van het tweede Engelsche leger in de naburige sectoren in het mondingsgebied van de Roer alsmede aan het Maas. front tusschen Roermond en Nijmegen aan. Zwaar artillerievuur op de Duitsche stellingen in het Relchswald, ten Z.O. van Nijmegen, op den Roersector, by Heinsberg alsmede aan bet front tusschen JUlicb en Diiren, kan beschouwd worden als het begin van den grooten strijd Op 84-jarigen leeftijd is te Hilver sum overleden de heer A. X. J. Bert ling, oud-minister van Financiën en ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De Secr.-gen. van Sociale Zaken heeft den geldigheidsduur van de algemeene regelen van 81 Dec. '44 inzake goedkeuring en subsldieerlng van wachtgeldregelingen met een maand verléngd, zoodat deze re geling thans tot en met 31 Maart a.s. blijft gelden. Tevens is de tekst in dien zin verduidelijkt, dat nu uitdrukkelijk is bepaald, dat werkgevers, die een wachtgeldregeling hebben met schaal 2 (42, 30 en 24 uren), de uit- keeringen uit eigen middelen mogen aanvullen tot ten hoogste 48 uren voor gehuwden en kostwinners, tot ten hoogste 34 uren voor 18-jarige en oudere niet bij ouders inwo nende ongehuwden, en tot ten hoog ste 26 uren voor bij ouders inwo nende 18-jarige en oudere onge huwden, alsmede voor alle onge huwden beneden 18 jaar. Voorts is bepaald, dat de uitkeeringen aan beambten door den werkgever uit eigen middelen mogen worden aan gevuld tot 100 pCt van het loon, doch uitsluitend voor gehuwden en kostwinners. Ook wanneer de werk gever deze voor eigen rekening zou nemen, mogen ongehuwde beambten geen hoogere uitkeeringen ontvan gen dan bepaald is in art. B van de Algemeene Regelen. Op 72-jarigen leeftijd is overle den prof. dr. Johan Huizinga, voor zitter van de afdeeling Letterkunde van de koninklijke Academie van Wetenschappen en oud-hoogleeraren in de geschiedenis aan de univer siteiten van Groningen en Leiden. Tot zijn voornaamste publicaties behooren De opkomst van Haarlem (1905), Mensch en menigte in Ame rika (1918), Erasmus (1924), Ame rika levend en denkend (1926), Nederlands geestesmerk (1935) en In de schaduwen van morgen (1935). Interinf meldt nader: „Met uitzondering van de zeer he vige gevechten op de Oder-bruggen- hoofden bi) Brieg en Steinau, is het in geheel Silezië sedert dagen niet tot belangrijke operaties geko men. De Sovjets hebben het zwaar tepunt hunner operaties verplaatst naar den midden- en bovenloop van de Oder. Hoewel de Sovjets nog niet voorbereid zijn voor den grooten beslissenden slag, zetten zij hun aan- valsactle ten O. van Frankfort voort. Zwakke af deelingen, die t. N. v. Frankfort den Oder wilden over steken, werden vernietigd. Om Klls trin is verbitterd gevochten, het garnizoen bleef den toestand weer meester. Tusschen den Warthebruch en Stettin hebben de Sovjets hun actie geforceerd in W. en N. richting. Ten N.W. van Küstrin zijn zij er in geslaagd, in het moerassige terrein op den Westelijken Oderoever een bruggenhoofd te vormen, dat onder voortdurend concentrisch vuur der Duitsche artillerie ligt. Verder heb ben de Sovjets hun druk in de rich ting van Stettin voortgezet. De aan vallen werden in Pyritz tot staan gebracht, terwijl de bolsjewisten t. Z. v. Stargarn werden teruggeworpen. Naar Domei meldt, bevond het Ja- pansche garnizoen van Manilla zich op 4 Febr. In hevige tegenaanvallen op de vijandelijke troepen, die het Noordelijke deel der stad waren bin nengedrongen en bracht hun zware varliezen toe. De Amerikanen ver sterkten hun strijdkrachten te land en In de lucht in de provincie Ba- tange. Bi) de gevechten in Manilla verloren de Amerikanen ruim 1600 man, alsmede 17 tanks, 26 vracht auto's en 20 kanonnen. I.ïrjoor Theo Normann, een van t' c iste stuka-vllegers en drager et eikenloof met zwaarden aide bij het Ridderkruis van IJzeren Kruis, is den soldaten- I L..d gestorven. j AMEKFOONSCHE COIIMNÏ Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/b BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 29 Voor ons, continentale West-Eu ropeanen, Is bet een geluk, dat het Germaansche kernvolk, na ne derlaag en smaad, zich ln de jaren twintig is gaan hervinden en onder de leiding van een arbeider-front soldaat een volksgemeenschap is gaan vormen, geestelijk, moreel en materieel zóó sterk, dat de golven uit het Oosten thans een dam vin den. Doch zullen de golven uit de steppen ook ditmaal, gelijk in vroe ger eeuwen en in 1914 kunneawwor- den gekeerd, zooals dPSaken thans staan? „In dezen strijd aal niet Binnen- Azië overwinnen, doch Europa". Met deze woorden geeft de Führer uit drukking aan zijn zekerheid, dat het Avondland niet zal worden overwel- digd, doch zal leven en blijven voort bestaan. Doch waarom is de Füh rer zoo zeker van zijn, van ons D* F(Hirer „In dezen strijd zat niet Binnen-Azië maar Europa overwinnen". aller, zaak? Gaven de stafkaarten, strijden en werken: zijn woord was de Weermachtsberichten, de Duit sche, dat is hier: de Europeesche, wapenfeiten hem daartoe de basis? „Het lag ln de hand der Voorzie nigheid, om door den bom, die op 20 Juli op anderhalven meter van nbj- ontplofte, aan mijn levenswerk een einde te maken. Dat de Almachtige mij dien dag beschermde, zie ik als een hernieuwde bevestiging van de mij gegeven opdracht. Ik zal daarom ook dezen weg verder bewandelen, doordrongen van de heilige overtui ging, dat de Almachtige mij tenslotte niet zal verlaten". Het is dus zijn Godsvertrouwen, zijn overtuiging een zending te moe ten vervullen, die Adolf Hitler de zekerheid geeft, dat hi) zijn taak zal kunnen volvoeren ter redding uit den nood, waarin Duitsehland en daarmede het beschaafde Westen zijn komen te verkeeren, ook al wendt het krijgsgeluk zich op dit oogenblik van hem af. Te handelen als hij doet, is zijn plicht, hem op gelegd door God, den eenlge, Die hem van die plicht kan ontslaan, den eenige ook, Die hem kan doen slagen. Deze eenzame man, een zaam, ondanks de mlllloenen, die hem met him verknochtheid om ringen, die met hem door het ver zengende vuur van dezen Europee- schen strijd om het behoud gaan, deze eenzame vol trekker van ons aller lot, weet zich geschraagd y door zijn onwrik baar vertrouwen op den Gever van zijn opdracht. Zijn woord was een bekentenis - en een oproep tot gelooven en volhouden, Generaal-majoor Erskine, de chef van de missie van het opperste geallieerde expeditiehoofdkwartier in België heeft, naar Reuter meldt, een radio-toespraak tot het Bel gische volk gehouden over den kolennood en o.a. gezegd„Al zjjn ook de meesten uwer vastbesloten de tanden op elkaar te zetten en vol te houden, toch ontbreekt het velen aan vertrouwen en vastbe radenheid." Hij verklaarde, dat de kolenschaarschte niet tot België be perkt is en even erg in Frankrijk is, waar zij reeds langer duurt. Zelfs ln Engeland, waar de trans portmoeilijkheden niet zoo groot zijn, zijn drastische beperkingen in het kolen- en electriciteitsver- bruik ingevcrd. een houvast van hoogere orde. „Waar wi) nu zoo'n tot het uiter ste verbonden gemeenschap vormen, daar kunnen wij met recht voor den Almachtige treden en -Hem bidden om Zijn genade en Zijn zegen. Want meer kan een volk met doen dan dat leder die strijden kan, strijdt en ieder, die werken kan, werkt en allen tezamen offeren, slechts be zield door de eene gedachte: dë toekomst van het leven te verzeke ren" zoo zeide hij san het slot. Welaan, dat 's Ftihrers bede ver hoord moge worden. Allen, die zich mede-verantwoordelijk g<;voelen voor de Avondlandsche beschaving, over geleverd door de vaderen en over te dragen aan de zonen, allen, die een open oog hebben voor de doo- delijke gevaren, welke op dit we reldhistorische oogenblik de kern waarden onzer cultuur van het Oos ten uit met den ondergang bedrei gen, hopen, dat dit spoedig zal mogen zijn. Zij, die ln den uit het Germanendom opgekomen werk man Adolf Hitler, den leider en her vormer, den redder en bovenal het werktuig der Voorzienigheid zien, vertrouwen daarop rbtsvast, ook al raast de storm uit de steppen thans nog zoo fel. Alzoo blijven ons geloof in de gerechtigheid der Europeesche zaak, en in de roeping van den Führer, hoop op de overwinning der Euro peesche wapenen onder zijn leiding en 1 i e f d e voor de Europeesche cul tuur, die hij beschermt. Geloof, hoop en liefde, deze drie. (Handelsblad). Maandag j.l. bereikte ons het droeve bericht, dat in den leeftijd van 51 jaar te dezer stede overleden is de heer D. J. Rekké. Hoewel van zijn zorgwekkenden gezondheidstoe stand op de hoogte, kwam dit ver scheiden toch onverwacht. Voor ons, als zijn collega's, in het bij zonder, voor talloos velen in stad en omgeving ln het algemeen. Want Rekké was een bekende figuur, een man, die uit hoofde van zijn beroep, ln het volle leven moest staan. Tal van jaren verzorgde hij de stads en sportrubriek van de „Amers- foortsche Courant", waaraan hij sinds 1928 vast verbonden was. Rekké was niet de journalist, die zich veelvuldig in beschouwingen van zuiver persoonlijke visie liet gaan.Hjj was meer. „de man van de krant", die moest weten en schrijven, wat er alzoo aan belang rijks ln stad en omgeving geschiedde, de verslag gever dus, van wien gevergd wordt, dat hjj van alles op de hoogte is, overal op en bij zit en over veel connecties en nieuwsbronnen beschikt. En dat type, onmisbaar voor iedere krant, benaderde Rekké inderdaad. Door jarenlange routine wist hij zjjn kennis uit te breiden, daarhjj vele moeilijkheden trotseerend. In dat li^ht gezien, dwong zijn werk ons respect af. Bovenal vielen zjjn ijver en plichtsbetrachting te loven. Rekké was niets teveel. Moest er nieuws zijn, dan had hij er uren voor over en duurde geen vergade ring of gebeurtenis hem te lang. Ken gemoedelijk en collegiaal mensch, een harde werker, een steun, voor de krant. In de kracht van zijn leven is hij weggenomen, Rekk de vertegenwoordiger van de oude garde, welke door de jaren of door den dood van ons moet gaan, maar die wij immer zoo noode missen. Èn voor zijn gezin, èn voor zjjn vak had hij nog zoo heel veel kunnen doen. Het heeft niet zoo mogen zijn. De teraardebestelling vindt Don derdag plaats op Rusthof om 11,30 uur. In de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant van 3 Februari jl. treffen wij een artikel aan over het thema van de „bevrijding". Vooral hetgeen daarin uit „De Oost Brabander", welk blad thans in het bevrijde Nederlandsche gebied verschijnt, aangehaald wordt, achten wij van dermate groot belang, dat wij mee' nen te kunnen volstaan met het hieronder zonder commentaar weer te geven. In de „Contemperary Review1 schrijft George Glascon: „De duivel moet zich over het duistere dilem ma vermakeD, waarin de wereld verstrikt. De „uiteindelijke over winning van alle vredelievende na- ties" was een even verleidelijk als verraderlijk fata morgana. Het op roer van na den oorlog is reeds ontijdig ontketend. In den ijver van de gevechten, die nog onbeslist waren, hebben wij bereidwillig iede re hulp aangenomen, welke ons ge boden werd, zonder het gegeven paard ln den bek te zien. Wij staan echter in de bevrijde landen van Europa thans voor een toestand van tegenspraak en verscheurdheid, die aanleiding geeft tot de ergste vreezen. En nu de Oost Brabander, een der nieuwe bladen in het bevrijde Nederlandsche gebied. „Zijn wij' werkelijk volkomen be vrijd?" vraagt zij d.d. 24 Jan. j.l. bevrijd van den kankergeest, van kleinzielige na ijver, van benepen egoïsme, van haat, nijd en winzucht? Zijn wij bevrijd? Innerlijk bevrijd? Er is in bevrijd gebied geen oorlog meer, d.w.z., er zijn geen Duitschers meer en er is ook geen strijdtooneel meer. En toch, sedert Sept. 1944 is er een oorlog, of liever een reeks van dui zenden kleine oorlogjes uitgebroken in bevrijd gebied. De Nederlanders zijn altijd nogal crltisch geweest, maar sedert de bevrijding wordt er op los gekankerd op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Be vrijd Nederland lijkt op een groep slot-zusters, die eens een dagje mogen uitgaan met de toestemming te praten. Vier jaar lang zijn onze monden gesnoerd geweest en nu mogen wij weer praten. En gepraat wordt er. Veel te veel. Zooals altijd, wordt er slechts kwaad gesproken en geroddeld. En zoo woeden er sedert de heugelijke bevrijding kleine, felle en verbeten gevechten tusschen werkgevers en werkne mers, mevrouwen en dienstboden klanten en winkeliers. De werkge vers zeggen: „Ze vertikken het te werken", en de werknemer ziet in den werkgever nog steeds den ka- pitalistischen uitbuiter, die tijdens de bezetting niets heeft geleden. Zij, die werken, kijken met scheeve oogen naar hen, die niets doen en die den geheelen dag tijd hebben „den boer" op te gaan en de gele genheid hebben vrienden te maken bij de Engelsche cantine. Mevrouw is wanhopig, omdat zij geen dienst meisje kan vinden en de dienst meisjes zijn boos, omdat mevrouw ze als dienstmeisje behandelt. De moeder beklaagt zich over de doch ter, omdat zij den geheelen dag niet thuis is en dochterlief is kwaad op moeder, „omdat ze nog van die ouderwetsche ideeën heeft". De ouden schudden het hoofd over de jongen, die denken alles beter te weten en de jongeren vinden, dat de ouderen maar heelemaal niets meer te zeggen moeten hebben. Het blad eindigt: „Wij bidden om den vrede en in onze kortzich tigheid zien wij niet, dat wij zoo nooit vrede krijgen. Holland zal na de bevrijding van zijn gebied nog oorlog voeren". Tengevolge van een misdadigen aanslag overleed Vrijdag 2 Febr. mr. dr. Jan Feitsma, proc-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, waar nemend proc.generaal bij het ge rechtshof te Arnhem en proc.-gene- raal bi) het economisch gerechtshof te Almelo. Trouwt Stalin voor de derde maal? Volgens de Daily Mail zal Stalin op de conferentie van drie welke vermoedelijk te Constanza aan de Zwarte Zee gehouden wordt waar schijnlijk officieel mededeeling doen van zijn huwelijk met Rosa Kaga- nowitsj, de zuster van den vice-pre sident van den raad van volkscom missarissen. Griekenland. De Grieksche minis ter van Justitie heeft medegedeeld dat negen voormalige ministers te recht zullen staan. Onder hen be vindt zich John Rallis, de laatste Grieksche minister-president tijdens de Duitsche bezetting en generaal Pangalos, de Grieksche dictator van 1922. -jb.v 'A-r- -y

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1