IMEKMMSCM Sovjets in verscheidene Oder-sectoren teruggeworpen Mill, Rwvelt en Stalin bet confsreersn Herrie in Gerbrandy's kabinet! Het Duitsche Weermachtbericht Geallieerde voorbereidingen aan het Roerfront duren voort Eerlooze ambtenaren uit Bromberg voor een Standgericht. De hoogste nood Berlijn bereidt zich voor op de verdediging Hongersnood in „bevrijd" Nederland neemt toeI Wereldkroniek Spoorwegman! In „bevrijd" Nederland wordt er honger geleden tengevolge van den afgetreden ministers!! Spoorwegiiian I Dit is toch WAAHZINÜ Sovjet-aanval op den Paus Slakende mijnwerkers zijn deserteurs Collaborateurs vermoord Churchill's staf gedeeltelijk verongelukt. Eensgezind Duiisch volk zsl de crisis fe boven komen Vijf dooden bij het sloopen van een schuur Eischt steeds legitimatie! Prof. Dr. K. H. Kuyper overleden Ruim 400 trekkers vroegen om verzorging Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In Westelijk Boedapest blijft het garnizoen te gen de vijandelijke overmacht strty den. Bij Steinau, Glogau en Odereck werden de Sovjets in verscheidene sectoren teruggeworpen. Om kleine vijandelijke bruggenhoofden aan de Oder tusschen Pürstenberg en Küs- trin wordt heftig gevochten. De gar nizoenen van Schneidemühl en Po sen hielden stand. In het gebied van Pyritz en Arnswalde vingen onze troepen de aanvallende bolsje wisten op, bevrijdden verscheidene verloren gegane plaatsen en schoten daarbij 3 tanks stuk. Z.w. van Grau- denz wierpen grenadiers den vijand uit een penetratieplek. De vijand deed heftige aanvallen op het No- gatfront en Elbing. Formaties der luchtmacht en vlootstrljdkrachten steunden den zwaren maar succes vollen afweerstrijd van het dappere garnizoen van Elbing. In O.-Pruisen lag het zwaarte punt van den slag tusschen Worm- ditt en Heilsberg en bij Kreuzburg. De hernleuwe pogingen, ons front te splitsen, strandden op den hard- nekkigen tegenstand van onze troe pen. In Samland werd een rondom Thlersenborg staande vijandelijke gevechtsgroep ingesloten en vernie tigd. De bolsjewisten verloren in O. Pruisen S3 tanks en 72 stukken ge schut. In Koerland ruimden onze troe pen Z.Q van Libau een bruggen hoofd «ver d« Bar te. op. In bet Westen duren de vijande lijke sanvalsvoorbereldlngen voor ons Roerfront roort In der «chnee-Elfel kon de vij and idjr penetratie- iets uitbreiden. De aanvallen van het derde Ameri- kaansche leger bleven ln ons gecon centreerde vuur steken. Enkele bruggenhoofden over de Oure wer den uiteengeslagen Ook bij en ten N.W van Echte mach wierpen zij den vfjand op den Zuidelijken oever van de 6auer terug. Bij Romlch san de Moezel zijn op nieuw hevig* gevechten aan den gang. Op het Baar-bruggenhoofd tusschen. forbaca sn Saargemünd to de gsheeii boofdgevechtslinie weer in anz» hinden. Amerikaansch* Varreurvliegtuigen vielen everdag Wsenen aan. Brit- sche formaties neten bommen vallen op plaatsen in W. Dultsohland. Nach telijke aanvallen der Engelschen wa ren gericht *p Maagdenburg en opmeuw op plaatsen In W. Dultsch- land, 13 vliegtuigen «verden neer geschoten, ««cnueuveld. Oeneraal Harald vou Hirscnfeld, de Jongste generaal van ,tat Duitsche Wger, is S3 Jaar oud, -~>5 de iware aan het iosleiUk'root g««n*uveld. i De Reichsf ührer S S Heinrich Himmler heef t eenige plicht vergeten en eerlooze ambtenaren, die zich dezer dagen de beproeving onwaar dig bewezen hebben, in handen gegeven van een Standgericht. Zoo is de vroegere SS Standartenführer politiepresident van Bromberg, Von Salisch, wegens lafheid en plichts verzuim gedegradeerd en gefusil leerd.- De vroegere regeeringspresi- dent van Bromberg Klihn en de vroegere burgemeester van Brom berg Ernst, zijn gedegradeerd en ingedeeld bjj een beproevingsbatal jon, evenals de districtsleider van Bromberg Rampf. Berlijn offert veel textiel. Bij een tussehentijdsche telling van de nog eenige dagen loopende textielinzameling, die gekenmerkt wordt als „Volksopfer" werd gecon stateerd, dat het afstaan van nog bruikbare kleedingstukken en lijf goederen het drie- en viervoudige van vroegere inzamelingen heeft bereikt. Alleen door het „Volks opfer" der Berlijnsche bevolking konden als eerste hulp voor terug gevoerde en door bómmen geteis terde landgenooten rond 150.000 heerencostuüms, 62.000 jassen en 200.000 stuks vrouwenkleeding be schikbaar gesteld worden. De hóógste nood dringt de hui zen binnen. Honger teistert het land in alle hevigheid. Daarover behoeft niet meer gesproken of geschre ven te worden, wij voelen het allen aan den lijve, en zij, die zoo ge lukkig zijn, zich nog eenigszins te kunnen redden, zien eiken dag de ellende toenemen: kinderen loo- pen langs de huizen, smeekend om een snee broodoude menschen huilen om een bord warm eten; langs de wegen naar het Noorden en het Oosten trekken lange co lonnes te voet en op de fiets, om zich nog een weinig voedsel te ha len en hoe vaak komt het niet voor dat de reis geheel vergeefsch was, dat menigeen de ontberingen van de tocht zelfs te machtig worden. In deze hoogst ernstige uren mo gen de spoorwegmannen wel beden ken, dat zij het thans in de hand hebben, een geregelde voedselvoor ziening van het Westen weer eeni- germate op gang te brengen en te houden. Zij kunnen weten, dat er slechts twee treinen per dag behoe ven te loopen, om per week 8000 ton kostelijk en onmisbaar voedsel aan te voeren. Hier en daar wijzen onmiskenbare teekenen erop, dat vele spoorwegmannen liever van daag dan morgen weer aan het werk «ouden willen gaan. Zij kunnen dit doen en wel geheel en al ln het be- ang van hun eigen volk. ZATERDAG 10 SPROKKELMAAND (FEBR.) 1945 58e JAARGANG No. 265 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 Hoofdredacteur NIC. LAM AN RedactieTel. 6731 AdministratieTel. 5289 AMERSFOORT Giro 86 326 NederSandsciie emigranten en bloc afgetreden Een Londensche correspondent van de „New-York Times" meldt, dat drie leden der uitgeweken Ne- derlandsche regeering te Londen hun ontslag hebben ingediend. Het zijn de minister van Waterstaat ir. J. W. Albarda, de minister van Sociale Zaken dr. J. van den Tempel en de minister van Koloniën dr. H. J. v. Mook. Solidair met Burger Volgens de „Stem van Amerika" heeft dr. van Mook zijn ontslag In gediend, omdat hl) het niet in over eenstemming met de grondwet acht, dat hij tegelijkertijd minister en re- geerend gouverneur-generaal van Ned.-Indië is. De beide socialisten Albarda en van den Tempel hebben ontslag genomen uit solidariteit met Burger. Vervolgens het heele kabinet! Naar radio-Oranje meldt, heeft prof. Gerbrandy thans het ontslag van het heele kabinet Ingediend. Dit geschiedde op wensch der minis ters, die de belofte van aftreden bij een algeheele bevrijding van Ne derland wenschten gehandhaafd te zien, doch die thans toch reeds de samenstelling in overeenstemming gebracht wilden zien met de gewij zigde omstandigheden. Prof. Ger brandy is belast met de reconstruc tie van het kabinet, hetgeen hij thans in beraad houdt. Kindersterfte verdubbeld.. De voedselvoorziening in het be vrijde gebied wordt steeds slechter, zoodat het militaire gezag zich ge dwongen heeft gezien tot scherpe bedreigingen. In een mededeeling aan de bevolking wordt gezegd, dat de aanvoer van melk den laatsten tijd tot de helft ls gedaald en dat daardoor de kindersterfte ls verdub beld. Niet alleen melk verdwijnt ge leidelijk van de markt, maar ook graan, aardappelen enz. komen steeds minder op de markt. Boeren voldoen niet aan hun leveringsplicht. Burgers zien voor zich zelf ln de wacht te sleepen, wat zl) kunnen, en koopen zooveel mogelijk op de zwarte markt. Beide groepen worden door het militair gezag verantwoor delijk gesteld voor de achteruit gang van de volksgezondheid. Er wordt nu met straffen gedreigd tot zes jaar gevangenis, onbeperkte geldboete, interneering voor tien jaar en verbeurdverklaring van ver mogen. Doodgeschoten. Reuter meldt uit Parijs, dat de hoofdredacteur van het tijdschrift „Je suis partout", Robert Brasillach.is doodgeschoten. Hij was beschuldigd van „collabo ration". CHAOS. In „bezet" Nederland wordt er gehongerd ter meerdere glorie van een stel Naar Associated Press uit Moskou meldt, heeft de „Krassnaja Swesda" een heftigen aanval gedaan op den Paus. Het Sovjetblad schrijft, dat de Paus de spreekbuis van Duitschland en bepleiter van een mllden vrede is. De Sovjet-Unie zal zich verzetten tegen de inmenging van Vaticaan- sche zijde in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Polen. De politiek van het Vaticaan tijdens den oorlog, al dus het Sovjet-orgaan, is pro-fas cistisch geweest en heeft gepoogd Mussolini te redden en de democra tiseering van Italië te verhinderen. De Belgische minister van Arbeid, van Acker, heeft in een radiorede tot de Belgische mijnwerkers ver klaard, dat voortaan arbeiders, die deelnemen aan niet-officiee'lë sta kingen, als deserteurs behandeld zullen worden. Volgens Reuter zijn van twaalf „Collaborateurs", die uit de gevan genis van Gap in het Departe ment HaUtes Apes waren ontvoerd, tien dood teruggevonden. In den nacht van 3 op 4 Febr. kwamen eenige mannen voor de gevange nis gereden, overrompelden de be- eenige mannen voor de gevange nen. Den volgenden ochtend werden tien der mannen, met kogels door zeefd, teruggevonden aan den oever van de Durance. Officieel is in Londen Donderdag bekend gemaakt, dat Roosevelt, Stalin en Churchill bijeen zijn voor een conferentie in het gebied der Zwarte Zee, vergezeld van de chefs hunner generale staven, de drie ministers van buitenlandsche zaken en andere adviseurs. Doel der con ferentie is de plannen tegenover den gemeenschappelijken vijand met elkander in overeenstemming te brengen en een hechte basis te leggen voor een duurzame vrede. De conferentie ls begonnen met militaire besprekingen. Er bestaat volkomen overeenstemming over de gemeenschappelijke militaire operatie tijdens _de ejndphase van den oorlog tegen Duitschland. De militaire staven zijn thans bezig gemeenschappelijk de bijzonderhe den der plannen uit te werken. Voorts ls begonnen met de bespre kingen over de plannen tot het in stellen van een „beveiligden vrede". Deze omvatten de gemeenschappe lijke plannen ten aanzien van Duitschland, politieke en econo mische problemen van het „bevrijde Europa" en voorstellen voor een zoo snel mogelijke instelling van een permanente internationale or ganisatie ter instandhouding van den vrede. Een vliegtuig, dat een deel van den staf van Churchill vervoerde, is op weg naar de conferentie der drie neergestort, zoo meldt Reuter. Daarbij zÜn 13 inzittenden om het leven gekomen. Luchtcommodore Sanderson van het ministerie voor de Luchtvaart werd gewond. Drie leden der bemanning worden ver mist en vier gewond. Onder de dooden zjjn zeg leden van het Dep. van Buitenlandsche Zaken, onder wie een vrouw, vier officieren van het ministerie van Oorlog, een groepskapitein en een prominent teekenaar der vliegtuigindustrie. Het Spaansche blad Arriba schil dert, hoe Berlijn zich op de verdedi ging voorbereidt. De houding der bevolking, die in de ergste bom- terreur heeft standgehouden, is voorbeeldig. Op niemands gelaat kan men ook maar het geringste spoor van paniek waarnemen. De lucht aanvallen op Berlijn hebben niets veranderd ln het onwrikbare voor nemen: door te vechten. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de fanatieke tegenstand van het Duitsche volk niet alleen om nationale redenen, doch in het belang van den vrede voor allen noodzakelijk Is. Ales wat bekend is geworden ovèr de plannen der „pea cemaker" van thans bewijst slechts dat zij geen vrede, doch een waan zinnig super-Versailles, niet alleen voor Duitschland, doch voor Euro pa en de wereld ln het voornemen hebben. Vrede op aarde is niet mogelijk ln een wereld, waarin het verouderde imperialisme van Groot- Brittannië de halve wereld onder drukt. Vrede op aarde is niet denk baar volgens een plan, dat de poor ten voor het bolsjewisme over de geheele aarde openstelt, om de vol ken te verlagen tot den minsten le vensstandaard, de eigenschappen van nationaliteit en beschaving te liqüideeren en te vervangen door de ontketening van de wildste in stincten. Het „Zwölf Uhrblatt" ver zekert, dat een eensgezind Duitsch volk de crisis zal te boven komen. Er is geen voorbeeld in de historie dat een volk overwonnen Is, dat eensgezind bleef en doorstreed tot de laatste patroon. Ook in België regeeringscrisès De eerste politieke verklaring na het aftreden van de regeering Pier lot is, naar Reuter meldt, door de sterke katholieke rechtsche partij in den senaat afgelegd. Zij spreekt den wensch uit de crisis te beëindi gen door instelling van een natio nale eenheidsregeering, die steunt op de drie traditioneele politieke partijen Toonaangevende politieke kringen in Brussel beschouwen dit besluit als de voornaamste moeilijk heid bij de vorming van een niéuwe regeering. Er wordt verklaard, dat het uitsluiten der communisten en an dere verzetsgroepen uit de nieuw te vormen regeering zeer gemakkelijk in nabije toekomst tot een conflict zou kunnen groeien. Hoe gevaarlijk het sloopen van huizen en schuren door het publiek is, is weer eens gebleken. Eenige Hagenaars hadden een groote loods als slachtoffer uitgekozen. Op een gegeven moment stortte de loods in een. Vijf personen werden gedood en twee gewond. Het komt den laatsten tijd her haaldelijk voor dat onbevoegden zich als opsporingsambtenaar van den Centralen Controle Dienst uitgeven. In het belang van het publiek moge daarom nogmaals tegen dergelijk op treden worden gewaarschuwd. Men dient in gevallen van aanhouding, vordering, inbeslagneming enz. le gitimatie van den ambtenaar te eiséhen. In het bijzonder wordt de aandacht erop gevestigd, dat in beslagneming uitsluitend tegen af gifte van re^u mag geschieden. In den ouderdom van ruim 80 jaar is te Groningen vrij plotseling overleden prof. dr. H. H. Kuyper, zoon van den bekenden prof. dr. Abr. Kuyper. Jong- zijn beteekent actief-zijn. Het grootste deel van de Europee, sche jeugd heeft het doodelijke gevaar, dat hun volk door het bolsjewisme en de plutocratie be dreigt, leeren kennen en ook aan den oproep zich voor de gemeen schappelijke oorlogstaak in te zet ten gevolg gegeven. Onder hen be vindt zich reeds een groot aantal Hollandsche jongens en meisjes. De Duitsche jeugd biedt deze jeugd een gelijke plaats als kameraad en medestrijder aan. Zij roepen slechts de besten van jullie (15-21 jaar), die voor de taak bereid, zich bij het Aussenkommando des H. J. Kriegseinsatz-Kommando Nieder- lande kunnen melden. MeldingspostHotel „Poort van Kleef", Langestraat 57. Woensdagnacht waren ruim 400 trekkers ondergebracht in de pcli- tiedépendance in de van Persijn- straatEen groot percentage van deze menschen vroeg om verzor ging van hun doorgeloopen voeten en andere pijnlijke ongemakken, doch gebrek aan verbandmiddelen e.d. noodzaakte deze lieden den vol genden morgen verder te gaan zon der dat hun de onontbeerlijke eer ste hulp kon worden verleend. De Amersfoortsche burgerij kan hier uitkomst geven! Zij brenge daar toe oude, gescheurde lakens, ver bandgaas, jodium en alles wat voor de eerste hulp dienstig is naar de politiedépendance (het verkooplo kaal) in de van Persijnstraat of bij den heer J. C. Kip, Utrechtsche- straat 3 B, bij wien zich tevens vrouwen en meisjes, die zich bij de eerste hulpverleening dienstbaar wil len maken, kunnen aanmelden; voor papieren om na spertijd over straat te mogen gaan wordt in bona fide gevallen gezorgd. Ook de apo theken en drogisterijen zouden eens kunnen nagaan, of hier of daar nog geen voorraad verbandmiddelen aan wezig is.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1