Duitschland maakt zich sterk voor de doorvoering van eigen plannen X Het belangrijkste oorlogsnieuws ZATERDAG 24 SPROKKELMAAND (FEBR.) 1945 58e JAARGANG No. 18 t WERELDNIEUWS~j in enkele regels BEKENDMAKINGEN van den Höheren und Polizeiführer en Commissaris-Generaal v.h. Veiligheidswezen Ka het afslaan van Sovjet-aanvallen aan de bergwegen ten Z.O. van Altsohl is het vijandelijke bruggehoofd aan de Gran geheel in Duitsche handen gekomen. 0 De brandpunten van den strijd in Neder-Siiezië liggen nog in het gebied van Zobten, bezuiden Breslau en in den sector Lauban-Guben. De garnizoenen van Posen en Graudenz bieden den vjjand onveranderd hardnekkigen tegenstand. 0 De stormloop der bolsjewieken op O.-Pruisen is in kracht toegenomen. In een verbitterde worsteling hebben de Duitsche troepen hun stellingen behouden en daarbij 86 vijandelijke tanks en stukken stormgeschut alsmede 107 kanonnen vernietigd. Ten Z.O. van Libau en ten N.W. van Doblen werden vijandelijke door braakpogingen uiteengeslagen. De Sovjets verloren hier 141 tanks en 63 vliegtuigen. 0 Do aanvallen van het eerste Canadeesche leger in den omtrek van Kleef zjjn na de zware tegenaanvallen van Duitsche tanks, grenadiers en valschermjagers aanzienlijk in kracht geluwd. O Tusschen de Moezel en de Beneden-Saar zjjn de Duitsche troepen in zware afweergevechten gewikkeld met sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Bet Reichswald ls een massagraf voor de geallieerde soldaten geworden. Bjj terreuraanvallen op de Duitsche burgerbevolking verloren de Anglo-Amerikanen in een etmaal 117 vliegtuigen. Vergeldingsvuur op Londen Het Duitsche Weermachtsbericht maakt dagelijs melding van het voortzetten van het vergeldingsvuur op Londen. Volgens mededeelingen van een Amerikaanschen journalist die dezer dagen uit Londen in de V.S. is teruggekeerd, leggen de Duit- schers een fantastische handigheid aan den dag met het afvuren hun ner V-wapens. Het moet een wonder heeten, aldus deze Journalist, dat Londen nog bestaat. Dresden en Chemnitz verwoest De Anglo-Amerikaansche Iuchtter- reur tegen open Duitsche steden heeft de laatste dagen een verscher ping ondergaan, die herinnert aan de ergste excessen der Jaren 1943 en 1944. In Saksen is een aantal steden, waaronder Dresden en Chemnitz, op barbaarsche wijze aangevallen en verwoest. Volgens de Brltsche com muniqués werden op Dresden 650.000 op Chemnitz 750.000 brandbommen uitgeworpen. Vele beroemde bouw werken, die Dresden tot een pel grimsoord maakten voor alle kunst liefhebbers zijn verwoest. VON MANTEUFFEL EN VON RUNDSTEDT ONDERSCHEIDEN De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden en brilllanten verleend aan den generaal der pantsertroe pen Hasso von Manteuffel, opper bevelhebber van een pantserleger, als 24sten soldaat der Duitsche .Weermacht. De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden bi) het Ridderkruis van bet IJzeren Kruis verleend aan ge- neraal-veldmaarschalk Gerd von opperbevelhebber West, der Duitsche Geen paniek in Duitschland Het D.N.B. is gemachtigd tegen over het door Reuter verspreide be richt uit Kreuzlingen, volgens het welk uit Berlijn aankomende vluch telingen melding hadden gemaakt van een z.g. chaos in Duitschland, te verklaren, dat noch te Berlijn noch in het Duitsche Rijk onrust of paniek heerscht. Wat de in het Reu- terbericht genoemde overhaaste vlucht van alle ministeriën betreft, ook dit is niet juist, want geen enkel bureau of autoriteit heeft de hem aangewezen plaats verlaten op een wijze, die op een vlucht gelijkt. Ver der is de bewering onwaar, dat het geheele bestuur van de Rijkshoofd stad gedesorganiseerd is en de auto riteiten iedere controle verloren hebben. Ook de bewering, dat de openbare diensten niet meer func- tioneeren, is niet in overeenstem ming met de feiten. Bloedige gevechten op de Zwavel- en Bonineilanden Met tienduizend man en tweehon derd tanks zijn de Amerikanen de zer dagen geland op de Zwavel en Bonineilanden. Reeds terstond namen de gevechten met de Ja- pansche verdedigers een zeer bloe dig karakter. Honderd tanks wer den bi) de eerste aanvallen vernie tigd, terwijl -er tallooze lijken van Amerlkaansche soldaten op 't strand bleven liggen. De nieuwe landingen staan bloot aan het geconcentreer de afweervuur der Japanners, aldus wordt er uit Tokio gemeld. VERDUISTERING: Van 25 Febr.— 3 Mrt. van 18.15—7.30 u. 27 Febr. V.M., 7 Mrt. L.K. AMERSFOOOTSCHE C0UDAN1 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 AdministratieTel. 6289 Giro 86 326 De vrees voor het genie van het Duitsche Opperbevel drukte haar stempel op de haat-conferentie van Jalta. ALS wel de meest onzinnige strijd aUer tijden is deze tweede we reldoorlog in September '39 begon nen. Dantzlg was het, waarom de Westersche democratieën, groot en machtig geworden door stelselmatige volkerenonder drukking, de zege ningen des vredes prijsgaven en in een misdadige dwaasheid de menschenslachting' bevolen. Doch deze ïinlooze strjjd om één stad is uitgegroeid tot een titanische volke- renworsteling om het behoud van 's levens waarden deze tweede wereldbrand dreigt thans het ge heele Europeesche huis met zijn oer oude culturen te verwoesten. En stel, dat de historische mogelijkheid zou bestaan van een onder den voet geloopen Duitschland, dan zal Eu ropa uiteenvallen en In korten tijd ondergaan in de zg. bevrijdende de mocratie. Want het Europa van Jal ta zal een gedrocht zjjn, een erbar melijk wanproduct, een nationali teiten-werelddeel, waarover slechts het internationale jodendom van Moskou en New-York dictatoriaal zal heerschen. Duitschland weet wat oorlogvoe ren heeft te beduiden, het weet hoe vreeselijk de wonden zijn, welke de strijd in het volkslichaam slaat, het weet hoeveel bloed en tranen hij kost voor ieder gezin, maar boven al weet Duitschland, welk een we reld van lijden het zal zijn bescho ren wanneer het zwicht voor de ei- 6chen van den tegenstander. Het is deze rotsvaste zekerheid van een dlep-rampzalig lot. welke het Duit sche volk hard maakt en het be zielt van een fanatieke vastberaden heid om nooit of te nimmer te ca- pituleeren voor het wapengeweld der drie op de Europeesche vesting beukende grootmachten. Het huidi ge Duitschland is een Fredericaansch Duitschland, een natie, welker volks gemeenschap in strijd en offer haar nationale bestaan in het bijzonder en Europa's toekomst in het alge meen verdedigt. De Duitsche mensch heeft zich waarlijk niet lichtvaar dig in dezen oorlog gestort, neen, de oorlog is hem opgedrongen door lie den, die thans bij dag en bi] nacht de kern van zijn volk, de vrouwen en de kinderen, met gloeienden fos for uitroeien. Terwijl de monster achtige legers van Stalin den strij denden Duitschen man aan de fron ten pogen uit te schakelen, trachten Roosevelt en Churchill door onop houdelijke luchtbombardementen de bloedbron van het Duitsche volk te doen opdrogen. En slaagt dit plan der vernietiging, dan zal het Duit sche Rijk ongehinderd kunnen wor den vergruizeld en vanaf dat oogen- blik zal Europa een vreemden tijd ingaan, een tijd, welks marschtred niet meer door de eigen volkeren zal worden bepaald, maar gelijk wij hierboven schreven door Jood- sche niet-Europeanen. REEDS lang bevindt de oorlog zich op zijn dramatisch hoogte punt weldra echter zal de be slissende phaze de aandacht der wereld opeischen. In Duitsche mili taire kringen wijst men op de voor bereidingen, welke de roode leger leiding treft om tot den grooten aanval over te gaan. De Krim-con- ferentie alsmede de verscherpte bommen-oorlog tegen de Duitsche burgerbevolking rechtvaardigen ove rigens het vermoeden, dat het tijd stip van de uiteindelijke bezegeling van Europa's lot niet meer veraf is. Naarmate de spanning rond en in Europa stijgt, des te rustiger en zelf verzekerder is echter het Opperbe vel der Duitsche Weermacht. Op de ongehoorde troepenconcentraties van de tegenstanders- antwoordt men in Berlijn slechts, dat Duitschland zijn krachten niet versnippert, doch zich 6terk maakt voor de doorvoering van eigen plannen. En deze kalmte wordt nog opmerkelijker wanneer men anderzijds direct toegeeft, dat de huidige positie van Duitschland oiet eenvoudig is. Hier krijgt ieder nadenkend mensch dus den indruk, dat het Duitsche Opperbevel behalve het vertrouwen op de enorme weer kracht van het volk nog eenige, mis schien doodelijke pijlen op zijn boog heeft om den tegenstander te zijner tijd te treffen. Dit vermoeden heerschte er trouwens ook op de Jalta-conferentie, want punt één der na acht dagen uitgegeven verklaring luidt: „Vernietiging van den Duit schen generalen staf". De heeren van de Krim vreezen dus hge zeker zij ook zeggen te zijn van hun overwinning het genie der Duit sche legerleiding aan wier spits de Führer als Opperbevelhebber staat. Dat deze vrees, welke de Jalta- bijeenkomst tot een angst-congres bestempelde, in alle opzichten ge grond moge zijn hopen en bidden millioenen Europeanen, die den ernst van het oogenblik doorschou wen. Want nogmaals: wanneer de mannen van het bolsjewistische Azië, van het plutocratische Groot- Brittansche wereldrijk en het im perialistische Amerika ons wereld deel hun heerscherswil zullen op leggen, dan zal de Germaansche mensch niet alleen ten eeuwige da ge op een rechtvaardige vredestich- ting moeten wachten, maar even eens verstarren in den verkil lenden adem dier orde, welke wanorde heet. Londen. De Britsche berichten dienst meldt, dat sedert het uitbre ken van den oorlog meer dan drie duizend koopvaardijschepen tot zin ken werden gebracht. Helsinskl. Gedurende den oor log heeft Finland ongeveer twee derde van zijn koopvaardijvloot ver loren. Rome. In Vaticaansche kringen maakt men zich bezorgd over den gezondheidstoestand van Paus Pius XII, die lijdende is aan een influen-y za en aan een ontsteking van het strottenhoofd. Stockholm. Sven Hedin bereik te dezer dagen zijn tachtigste levens jaar. Onder de talrijke felicitatiën bevonden zich telegrammen van den Führer en van dr. Göbbels. Brussel. Het Belgische kabinet heeft de lichting 1941 onder de wa penen geroepen. Athene. Naar wordt gemeld, is de kabinetscrisis in Griekenland zeer verscherpt. Eenige ministers zijn afgetreden. Ween en. In het kleine vorsten dom Liechtenstein heerscht groote blijdschap. Vorst Frans Josef II en vorstinne Georgina von Liechtenstein werden verblijd met de geboorte van een zoon. Boedapest. Twee Hongaarsche aartsbisschoppen zijn door de bolsje wisten gevangen genomen en ver moord. Sophia. Na de processen voor de z.g. Volkstribunalen zijn in totaal reeds meer dan 400 personen ter dood veroordeeld en terstond ver moord. Onder hen bevinden zich o.a. ministers, hofleden, professoren en journalisten. Deze laats ten werden veroordeeld wijl zij de massagraven van Katyn en Winnitza hadden be zocht. Verbod van overschrijden van de IJ s s e 111 n i e. Op grond van pag. 47 van de verordening openbare orde I943/nr 1 wordt bepaald: Pag. 1. Het overschrijden van de linie, die gevormd wordt door den loop van den IJssel, van den Rijn af, tot aan de uitmonding met het Keteldiep in het IJsselmeer, en die voortgezet wordt door de kust van het IJsselmeer en de kust van de provincies Friesland en Gro ningen langs de Waddenzee, is in beide richtingen slechts geoorloofd met een bijzondere vergunning en dan nog slechts op bepaalde daar toe aangewezen en in de vergun ning aangegeven plaatsen. Pag. 2. De bepaling van pag. 1 is niet van toepassing op leden van de Duitsche Weermacht, deWaffen- S.S., de Duitsche politie en op Dienststellen van het Duitsche Rijk of van de N.S.D.A.P. in het bezette Nederlandsche gebied en in het al gemeen op Duitsche staatsburgers, voor zoover deze in het bezit zijn van een geldig, met foto voorzien bewijs, waaruit hun Duitsche na tionaliteit blijkt. Pag. 8. Verzoeken om een ver gunning volgens pag. 1 moeten in gediend worden bij de politie-offl- cieren van den Beauftragte voor de provincie, waar degene, die een vergunning verzoekt, verblijf houdt. Pag. 4. (1) Handelingen in strijd met deze verordening worden ge straft met hechtenis tot zes maan den en met geldstraf tot 2000 gld. of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepa lingen een zwaardere straf is ver beurd, 2. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheits- polizei blijft onaangetast. Pag. 6, Deze bekendmaking treedt in werking op 1 Maart 1945, 0 uur. Tegelijkertijd wordt mijn bekend making van 4 Dec. ingetrokken. Sonderausweise ongeldig. Ter uitvoering der par. 41-46 der Verordening 1/43 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied over de handhaving van de orde gelast ik het volgende: Alle tot dusver verstrekte Sonder ausweise voor het vertoeven in de open lucht tijdens de verboden UTen verliezen met het verstrijken van den 20en Febr. 1945 hun geldigheid. 2. Nieuwe Sonderausweise worden slechts verstrekt in gevallen, die van belang zijn voor het openbare leven of de oorlogvoering. 3. Het verzoek tot het verkrijgen van een nieuwen Sonderausweis moet worden inge diend bij den plaatselijken politie autoriteit, die voor de woonplaats van den aanvrager bevoegd is, de aanvraag moet vergezeld gaan van twee pasfoto's, die niet ouder mo gen zijn dan één jaar. Voorts moet de aanvraag behelzen gegevens over geboorteplaats, geboortedatum, adres beroep, alsmede het nummer, de plaats en datum van uitreiking van het persoonsbewijs. De aanvraag moet nauwkeurig gemotiveerd wor den. Feiten, die het verblijf in de open lucht tijdens de uren noodza kelijk maken, moeten zoo noodig door het insluiten van verklaringen van desbetreffende instanties ge loofwaardig gemaakt worden. 4. De plaatselijke politie-autoriteit legt de aanvraag na een vóorloopig onder zoek voor aan den bevoegden poli- tie-officier bij den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de pro vincie. Onvolledige aanvragen of aanvragen, die geen kans op inwil liging hebben, dienen niet te worden doorgegeven. 5. Deze bepalingen worden niet toegepast op Neder landers, die in dienst zyn van de Deutsche Relchsbahn. Voor hen worden de Ausweise door bemidde- lirg hunner dienstinstantie uitge schreven door den Duitschen spoor weggevolmachtigde. 's Morgens tot 5 uur binnen. Thans is voor het bezette Neder landsche gebied het einde van dei) tyd, gedurende welke zich niemand op straat bevinden mag, vastgesteld op vyf uur. Het begin van genoemden tyd biyft ongewyzigd acht uur. Verder gaande plaatseiyke beschikkingen, die reeds zyn uitgevaardigd, vallen hier bul ten, zulks by beschikking van dei) höhere ff- und Polizeiführer und Generalkommlssar für das Sicher- heitswesen: w.g. RAUTER, -Obergruppenführer und Ge neral der Waffen- ff und' Polizei. Waar is het eten voor het „bevrijde" Belgische volk? Uit Brussel wordt gemeld, dat groote hoeveelheden levensmiddelen, welkg door de geallieerden voor de dool hongersnood geteisterde Belgische bevolking beschikbaar waren gesteld, hun bestemming niet hebben be reikt! In het Belgische kabinet dringt men thans op onthulling aan, wat er met dit eten is ge beurd. Nieuwe Internationale van Vakvereenigingen. Het wereldcongres van vakveree nigingen heeft te Londen besloten tot instelling van een nieuwe Inter nationale met zetel te Parys. Er lf een commissie benoemd,.dit tot taai heeft alle bestaande tegenstellingen te overbruggen. Deze commissie be staat uit 41 leden. De vyf neutrale staten Zwitser land, Zweden, Spanje, Ierland en IJsland zullen elk door één lid vertegenwoordigd zyn, evenals Fin land, Italië, Bulgarye en Roemenië. Het grootste deel der 41 gedelegeer den bestaat uit vertegenwoordigers der vereenigde naties waarby En geland, de V.8., de Sovjet-Unie en Frankryk elk drie vertegenwoordigers hebben.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1