iDAG&LAD VOOR AM€* SPOORT E#4 D< GELDER SC H€ VAUft Om antwoord aan de vrije pers op de vraag ZOEKEN WIJ TOENADERING TOT DE ILLEGALITEIT? Einde van verloden lijd" thans 6 aar v.m Straatgevechten in Almelo ZATERDAG 7 APRIL 1945 - 2 PAG., 59e JAARGANG - Na 29 AMEESFOOn$(HE CNIDANI 01t*are-. K.V. DBUKKKRIJ ONNES r/b BLANKENBERG to. dNOUCKAERTLAAN 4 AMER8FOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 88 362. Redactie: Tel 6731. HooMred.: NIC. LAMAN, SOEST VERDUISTERING Van 7—15 April van 20.30—6.45 uir 12 April N.M.; 19 April E.K. ONLANGS hebben wij in het kader van een buitenlandsch overzicht der bevolking den ernstigen raad gegeven in de schaduw der bevrijding geen domme dingen te doen. Wij accentueerden deze waarschuwing door te verwijzen naar een oproep van prins Bernhard, die, als chef der illegale be weging, een ieder verzocht het hoofd koel te houden. Het illegale blad „Trouw" komt nu nader op onze" waarschuwing terug en zegt dan o.m.: „Dit gebaar van toenadering der „Amersfoortsche Courant" tot de illegale beweging meenen wij van harte te moeten toejuichen, vooral nu de eindoverwinning der geal lieerden in het zicht is. De schuchterheid, waarmede de „Amersfoortsche Cou rant" de toenadering zocht, pleit o.i. voor haar oprechtheid". VA/IJ verstaan de .ironie! Komen wij echter in verband met onze plaats ruimte direct tot het kernpunt: de toe nadering. Inderdaad zochten en zoeken wij «toenadering, weliswaar niet tot de verzetsgroepen, doch wèl tot hen, die zich tot taak hebben gesteld ons in nood verkeerend volk naar nieuwe, opgaande wegen te leiden. En wanneer deze besten uit ons volk zich thans in ondergrondsche bewegingen ophouden, dan vormt dit voor ons geen beletsel. Wij moeten hier voorloopig iwee zaken goed gescheiden houden, nt. de eigen wereldbeschouwing en het Nederland se he volksbelang. Onze wereldbeschou wing is het nationaal-socialisme, dat den strijd heeft aangebonden met het bolsjewisme, het marxisme en het ka pitalisme het directe volksbelang eischt echter leniging der schrijnende nooden, verbetering van den levens standaard en herstel van het familie leven. En dit ailes kan men wel dege lijk zonder nationaal-socialisme berei ken. Of men zonder het nationaal-so cialisme op dit hoogere niveau zal kun nen blijven staan betwijfelen wij in hooge mate. Maar dit zal de toekomst ons moeten leeren. Opmerkelijk is ech ter, dat velen uit anti-kringen wèl hopen op een Duitsche nederlaag, maar niet op den defiiy'tieven ondergang van het nationaal-socialisme. Dit zegt genoeg. f\NZE toenadering, collega's van „Trouw", meendet Gij te moeten concludeeren uit onze in het belang des volks gepubliceerde verklaring van Uw chef, prins Bernhard dit is kortzich tig en kinderachtig. Nogmaals, onze toenadering reikt tot alle Nederlan ders. die in hun ontplooide of in hun nog opgerolde banier hebben staan: ,Ick dien". Want.wij hébben nooit en vrij zullen nooit die grove fout maken, welke U, vrije journalisten, maakt met Uwe sarcastische opmerking over onze oprechtheid, nl„ dat allen, die niet zoo danken als U, landverraders, hielenlik kers en knechten van vreemde staats- hoofden zijn. Integendeel, wij wegen den mensch niet r.aar zijn politieke overtuiging, maai naar zijn karakter, naar zijn oprechten wil het volk te die nen. En vele Uwer medestanders leg gen eveneens dezen maatstaf aan bij de beoordeeling der tegenstanders. P\an tot slot dit: -„Gij dreigde ons L-' uit de perswereld te zullen smijten en ook „De vrije Amersfoorter" heeft in zijn eerste nummer aanspraak ge maakt op onze erfenis, doch vergeet in Uw wraak niet de nalatenschap van dien grooten Oranje, die ziin leven wijdde aan de LeStrijJing van Philips' beulsknechten en hun-inquisitie. Laat dan ook varen Uw triomftoon bij het vermelden van de uitstootingen arresta tie der andersdenkenden in dc door Uw bevrijders bezette Ne- derlandsche gebieden. Met het oog op de invoering van den zomertijd is het einde van de uren, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, met in- ?ang Van 2 April j.L vastgesteld op uur. Het begin van deze uren blijft gehandhaafd op 8 uur des avonds. DE TE DEN HAAG GETROFFENEN Inlichtingen over de huidige verblijf plaats van uit het Bezuidenhout te Den Haag gevluchte personen kunnen wor den ingewonnen bij het Bevolkings register, Goudenregenstraat 36, Den Haag. Tulpen in het Westland onverkoopbaar Het gebrek aan vervoergelegenheid doet zich jthan9 sterk voelen bij het verhandelen der fuinbouwprodusten. Op de Centrale Westlandsche snijbloemen veiling liepen b.v. de tulpen, die tot voor. kort hooge prijzen opbrachten, aanvankelijk tot 25 cent per bos terug en tenslotte bleken zij onverkoopbaar. Bij Arnhem deden de geallieerden geen pogingen om den Rijn over te steken. Aan het Twente-Rijn-kanaal wordt verwoedt gestreden. De vijand tracht ten N.W. van Hengelo door t|« stooten. Almelo is thans bereikt. In de stad wordt hevig gevochten. In het Westen Op Duisburg ligt nog steeds zwaar artillerie-vuur. Het 9e Amerikaansche leger werd bij Dortmund terruggesla- gen. Jn de tot stellingen uitgebouwde puinlïoopen van Kassei wordt nog strijd feleverd. Bij Eisennach in Thüringen oen de Amerikanen hevige aanvallen; hun tankverliezen zijn echter zoo hóóg, dat zij de stad Gotha weer moesten ontruimen. In tegenaanvallen zuiverden de Duitschers talrijke plaatsen van vij anden. Hevige gevechten woeden in Mühlhausen en voorts in het gebied van Würzburg, alwaar de geallieerden in de richting Neurenberg trachten op te rukken. Hnh verliezen aan materiaal zijn enorm hoog. I& het Oosteu De verdedigers van Presburg hebben alle aanvallen der bolsjewieken afge slagen. In Slowakije bestormen de Sovjets de Kleine Karpathen In het Opper-Silezische gebied moesten zij echter hun offensieven staken tenge volge van de buitengewoon hooge ver liezen aan manschappen. Bij den slag om Ratiborwelke stad thans in Duit sche handen is, verloren de bolsjewie ken meer dau 40.°00 soldaten. Berlijnsche vrouwen en kinderen naar veiliger porden De Berlijnsche bladen meldden, dat met het oog op de vooi tdurende lucht- terreur der Anglo-Amerikanen tegen de Rijkshoofdstad de N. S. Volkswonlfahrt de mogelijkheid heeft opengesteld om Berlijners, vooral vrouwen en kinderen, naar minder aan luchtaanvallen bloot staande gebieden over te brengen. Levensmiddelen van het Zwitsersche Roode' Kruis Ter verkrijging van de levensmidde len, zijnde een geschenk van den Zwit- serschen Bondsraad door tusschen- komst van het Zwitsersche Comité tot verleening van hulp aan door oorlogs omstandigheden noodlijdende bevolkin- fen, moet het publiek Zaterdag 7 April e bonnen A 398, B 398 en C.503 van het inlegvel inleveren bij de haar be- kende firma's, tegen in juiste volgorde per gezin genummerde ontvangstbriefjes

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1