r. go. Vrijdag 8 Augustus 1902. BUITENLAND. FEUILLETON. In het Zonneland. 1R|< Jaargang. AMERSF60RTSCH GBLAD. A BONNE MENTSPR1J8: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Df70 Courant verschijnt Dadelijks, mot uitzondering van /mi- in Kro.sf.il»!,'.-n A«lveiti-iimededdelipgen nu,, gelieve men vóór 10 uur morgens by de Uitgevers in te zen n. Uitgevers: VALKHOFF C». Ulrcchtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DEK ADVERTENTIÊN: Yan 15 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eeno circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Bei cimle der zitting van liei Brllsclie j.urleiiiom. Hel is nog onzeker of het gelukken zal heden den arbeid in hol, Britschei parlement ten einde te brengen. I>a,t. hangt hiervaln af, of men met do behandeling in conuité van art. der jotiderwijWet tijdig gereed kan komen Dit artikel is een der gewiohtigsten van dit fel 'bestreden, wetsontwerp, én de regeering liet. er tegen op om hot debat daarover te imorcn door toepassing van het sluitings-ar- tikel in liet reglement v an orde. Misschien zal dus lieden do vacantia nog niet, kunnen be ginnen en zal het Lagerhuis in dei volgende wrek nog een paar dagen moeten doorwerken, ikïirens op reces te gaan In ieder geval echter is de vacantie dicht ophanden- Zij' zal ditmaal kortor duren dan gewoonlijk, want 111 het najaar zal het parle ment tot het houden van eene extra-zitting bi ven moeten komen, om. te verhoeden dat dit jaar geheel onvruchtbaar zal voorbijgaan. D>: uitkomsten van den wetgeveraden arbeid lirn namelijk hoewel het parlement zeer hn? bijeen, geweest is, want de zitting begon roods in Januari buitengewoon mager Wanneer men terugziet op de afgeloopen iden, dan komen in de eerste plalats de lange debatten over het) nieuwe reglement van orde in de gedachte. Men had zich van dit nieuwe reglement van orde zeer veel voorge leid. maar ,het is slechts in gewijzigdera vorm liahgenomen en het heeft, in dien vorm al thans, niet aan de verwachtingen beantwoord, 'die er op gebouwd waren. Wel heeft het er «enigszins tow bijgedragen, de voorbedachte- lifke op toiwr gezette obstructie van de Ier- tche nationalisten! in toomi te houden, maar rainisterieole afgevaardigden zijn door dit gtvijzigde reglement niet aan strengere tucht gewend. Verscheidene malen is het kabinet, ondanks zijne overweldigende meerderheid en ondanks het nieuwe reglement, van orde, ter Dauwernood1 aan eene nederlaag ontkomen. Ook zijp de nieuwe bepalingen weinig af- ■dcende gebleken om den wetgevenden arbeid te doen vorderen. Tob stand gebracht zijn tot dusver slechts wetten van minder betee- kenisin de eerste plaats de bogrootingswet- ten en de daarmede ini verband staande fi- Mtciccle maatregelen, en verder eene nieuwe jen. drankwet. De beide hoofdschotels van de par- kmentaire menu zijn nog op verré na niet afgedaan, Het wetsontwerp op de waterver- torging van de hoofdstad is nog pas in zijne ante stadia, en het onderwijsontwerp l moet. wanneer het gelukt de behandeling van art 7 in comité ten einde te brengen, nog voor twee dei-den afgedaan worden in de te verwachten1 najaarszitting zullen nog deitien artikelen behandeld moeten worden. Heb ia volstrekt niet dc schuld van de op positie alleen, dat men zoo weinig met de raken is opgeschoten. Voor een deel ontbreekt het cmder de ministerieel en aan strenge disci pline en vele lastige gevallen heeft de regee ring ini den boezem, der eigen partij) moeten uitvechten. Dat geldt inzonderheid van den laatsten tijd, thx nieni zich 'bevrijd voelt van den dwang, dien de oorlogstoestand geduren- - de zoovele maanden heeft opgelegd. Men is I zoolang genoodzaakt geweest der regeering de hand boven het hoofd te houden en kritiek ichterwege te "houden, dikwijls tegen eigen. betere overtuiging iu, dat het niet meer dan natuurlijk is. dat zich nu eene reactie doet gelden. En die doet zich des te sterker gel den, omdat de nieuwe eerste minister, Arthur James Balfour, wel een zeer beminnelijk man, maar geen krachtige leider van zijne partïjge- nooten is. Wanneer in den laatsten tijd de inwendige verdeeldlieid onder de oppositie schijnt te luwen en de stemming aiam die zijde hoop voller is dan zij lang geweest 7s, dan is de reden daarvan voornamelijk te zoeken in deze verschijnselen in den boezem der regeerings- partij en in de gevolgtrekkingen, die daaruit worden gemaakt. D'aarbij is de fortuin der oppositie gunstig geweest; zij heeft, twee plaatsen in het parlement gewonnen. De ver tegenwoordiger van de Orkney-en Shctland- eilanden, de heer Wason, heeft zich van de regeeringspairtijj losgemaakt mot de verklar ring, dat hij zich slechts .tot aan het einde van den oorlog aan haar gebonden rekende En bij eene verkiezing in het district Noord- Leeds is de oandidaat der oppositie gekozen met eene meerderheid die, vergeleken met de vorige verkiezing in dat district, wijst op eene verplaatsing van 3575 stemmeta! in hét nadeel van de regeering. Lord Rosebery heeft in eene rode den indruk, dien deze verkiezing mankte, op ééne lijn gesteld met dien van Gladstone's eerste verkiezing voor Midlothian. Hij noemde deze verkiezing eene waarschu wing voor de regeering. die moet vermoeden, dait liet land haar begint te beoordeelen in eene kalmere stemming dan waartoe het in staat was, zoolang de oorlog duurde. Maar ook was zij een les voor de oppositie, want. de strijd in Noord-Leeds was gewonnen door concentratie van de krachten der oppositie, en de uitslag predikte dus opnieuw de oude Waarheid, dat eendracht macht maakt. Aan het einde van deze parlementszitting bevindt dus de oppositie zich in hoopvoller stemming dan sedert, lang het geval was. Dé regeer ingspartii kan zich intussohen er mee troosten, da tl één zwaluw geen lente maakt, ook niet op politiek gebied. Telegrammen. Parijs, 7 Aug. In den lieden morgen ge houden ministerraad deelde de president mede dab in 29 van de 32 departementen de uitvoering van de decreten toü sluiting met geweld der scholen als geéindligd kan worden beschouwd. De uitvoering nadert hare vol tooiing in do departementen Morbihan en Cotes du Nord, en begint in het departe ment) Finistère. Parijs, 7 Aug. De Temps'" meldt, dat de compagnie infanterie, de gendarmen en de commissarissen van politie die naar Lan- derneau waren gegaan om de zusters uit de scholen te zetten, voor het pensionaat een tweeduizendtal menschen vonden opgehoopt, die riepen ,,Leve de vrijheidLeveh de zus ters!'' Dé commissaris moest de drie som ma tiiiii doen met dé gebruikelijke roffels. De menigte verbrak het cordon der troepen. Daar de slotenmaker de sloten niet kon opensteken, werden do ruiten verbrijzeld en vervolgens trad de commissaris binnen. Hij sommeerde de zusters uiteen te gaan, waaraan deze vol deden. Daar de menigte een dreigende hou ding bleef aannemen gaf de commissaris, na nogmaals gesommeerd te hebben, bevel te chargeeven. Dank zij het optreden van den afgevaardigde Villiers trok de monigte terug, den slotenmaker met den dood bedreigende Deze moest door de troepen worden be schermd. Het pensionaat werd verzegeld. Het ging zeer heftig toe. Voor het pensionaat la- gen gewonde vrouwen op jen grond. Londen., 7 Aug. Hef heden in het. Bucking ham paleis uitgegeven bulletin houdt het vol gende in Dc Koning verdroeg gisteren do reis naar Londen zonder de minste vermoeidheid. Hij) heeft een goeden naclit gehad Zijne gezond heid is uitmuntend. De wond is innerlijk dicht gegaan. Het volgende bulletin zal Zondag verschij nen. Londen7 Aug. De Koning heeft eene bood schap aan zijtn volk uitgevaardigd, waarin hij zegt aan den vooravond van zijne kroning niet te kunnen nalaten zijn hartelijiken dank to betuigen aa.n zijn volk voor dé sympathie hem betoond, toen zijn leven in gevaar ver keerde. Verder geeft de Koning uiting aan zijne diepe dankbaarheid jegens de Voorzienigheid, die zijn leven heeft gespaard en hem daar door in staat heeft gesteld zijne gewichtige plichten te vervullen. Belgrado, 7 Aug. Zee bendien oproerlingen loopen het. vilayet St\loniki ai en hebben in acht da.gen zes ontmoetingen gehad met. de gendaamien Aan de buitenlanders zijn do jachbakten afgenomen en aan de consuls is bevel gegeven zich niet uit. de stad te ver wijderen, zonder den vali te waarschuwen. In Monastic is de toestand n.g ernstiger. Reval, 7 Aug. Gisterenavond had aan boord van de Hohenzollern een gala-maal tijd plaats, waaraan behalve de beidé Keizers, deelnamen grootvorst Elexis, prins Friedrich Heinrich, graaf Bülow, graaf Lamsdorff en de leden van het gevolg van BEET. MM. Na den maaltijd hield;-n H1H. MM, oerch' op 'het dek. Later stonden zij geruimen tijd in levendig gesprek op het achterland. Om streeks 10 uur straalden do schepen van do beide vloten in electriche verdichting. HH. MM. begaven zich aan boord van de Stamdart, van waar zij keken naar de nachtelijke slot oefeningen. Reval, 7 Aug. Do beide Keizers woonden heden voormiddag aan boord' van het vlagge- schip Min in de schietoefeningen bij van de artillerie van het eskader in volle zee tegen drijvende schijven en doelwitten aan de kust. Om een uur was er een gala-déjeuner aan boord valu de Stiandart. Reval, 7 Aug Keizer Wilhelm en Keizer Nicolaas hebben in den loop van hunne ont moeting als teeken van persoonlijke vriend schap van epauletten gewisseld. Keizer Wilhelm verleende graaf Lamsdorf én baron Freedericks de orde van den Zwar ten Adelaar en bood hun persoonlijk de on derscheidingsteek enen van die orde aan. Reval, 7 Aug. De beido Keizers bezichtig den hedenmiddag den Duitechem kruiser ..Prinz Heinrich", waar keizer Nicolaas zich in liet. bijzonder hot hospitaal en de vcr- ba.ndplaa.ts liet toonon. In den namiddag woonden do vorsten een landingsmanoeuvre van het oefeningseskader liegen, het eiland Carloe bij, waarop een parad erna rsolt van alle landingstroepen voor de monaaciheiu volgde. Dezo hadden eerst per boot en daarna te voel. de belangwekken de manoeuvre gevolgd. Bij het verirek van liet eiland weerklonk schier eindeloos hoera geroep ran de manschappen Do gisteren in de Revaler Club vergader de Daiitscliers en tal van andere inwoners zonden den, beiden Keizers telegrammen van huilde. Daarin wordt keizer Wilhelm begroet als do krachtige beschermer van liet Duit- eche volk. Keizer Nicolaas wordt, gehuldigd als dé verheven) vredesvorstI, onder wrens scepter de Duitsche kolonie een tweede tehuis hoeft gewonden. Den Keizers wordt dank ge bracht, voor liun beeoek. Teil slotte wordt Gods zegen afgesmeekt op de Keizers en de Keizerlijke Huizen. Ale tandrie7 Aug. De cholera, is in dezo stad opgetreden. Er zijn tot dusver vijf ge vallen voorgekomen, waarvan vier met doo- delijken afloop. Pretoria, 7 Aug. Ex-commandlant Beyers is heden toegelaten als advocaat bij het hoog gerechtshof. Duitschland. De Keizer zal den 12. dezer te Stettin het van stapel loopen van de snelstoomboot .Kei zer Wilhelm II" van de Lloyd te Bremen (zié ook onder Verspreide Berichten in dit nummer) bijwonen, de stad echter niet be zoeken. Van Reval uit begeeft de Keizer zich aan boord der Hohenzollern naar Swinemiinde en van daar naar de werf Vulkan, waar de Ho henzollern aanlegt. Na afloop der plechtig heid, die te 10 uur 's morgens is bepaald, keert Z. M. naar Swinemiinde terug. Dé Keizer zal den/ 15. Aug. 's avonds van Dtisseldorf in Mairaz aankomen en daar den 16en Augustus een revue over do troepen op het Groote Sand houden. Het bezoek van, Koning V ie toi E ir nu a n u e 1 is nuf officieel vastgesteld op 27 Augustus, dan komt de Koning te Pots dam aan. Den 28 Aug. gaat de Keizer met zijn gast naar Berlijn, waar een plechtige intocht zal gehouden wérden. België. Koning Leopold is Woensdagavond aati boord van zijn jacht Albert te Bremen aan gekomen. Frankrijk. De nieuwe verkiezingen voor den gemeente raad van Marseille hebben aangetoond, dat de tweede stad van Frankrijk thans ontheven is van het juk, dat sedert jaren zwaar op haai- drukte, n.l. van het socialisme: alle zetels toch werden door niet-sooialisten bezet De sluiting der ordescholen in de provin cie duurt onverminderd voort. In Quimper (dep. Finistère) en in eene naburige plaats werden gisteTen drie inrichtingen met geweld gesloten. Eene compagnie van het 118 linie- regimjent was gereed gehouden om de orde te bewaren. De" monigte schreeuwde, en maak te lawaai, doch men waagde het niet tot handtastelijkheden over te gaan. De met de dwangsgewijze sluiting der scholen belast© gendarmen werden driemaal door d^ volks menigte teruggedwongen ten slotte werd zij met de blanke sabel teruggedreven, waardoor twee inwoners van het dorp werden gewond. To Clair marais heeft de bevolking de zegels verbroken, de gendarmen op do vlucht ge dreven en de zusters naar do school terugge bracht. De maire van Henanbihen is afgezet, om dat hij. openbaar, tegen de sluiting der vrije scholen had gemanifesteerd. Het gisteren onder de telegrammen ver melde artikel van den Temps over Nederland houdt zich bezig met de vraag van een bond genootschap tusscben Duitschland en Neder land. Het blad zegt daarover „Ziet men de noodzakelijkheid van dien stap niet met het bloote oog roepen van de overzijde van den Rijn allen wie de zaak interesseert. Stel dat Nederland niet door -Engeland bedreigd wordt en dat het niet vreest voor ziijne overzeesche bezittingen on danks het voorbeeld van de Spaanscho kolo niën, ondanks het recente lot. van de Zuid- Afrikaansche republieken, bevindt zich dan het hedendaagsche Nederland niet tot in. de bron nen van zijn bestaan verontrust door de ver pletterende nabuurschap van Duitschland? Het kleine koninkrijk der Nederlanden put zijn fortuin uit den handel. Het is nog de ingangspoort voor een aanzienlijk deel van het industrieele Duitschland. Wanneer de groote buurman een slagboom achter de poort zet, dan zal niemand er meer doorkomen. Wanneer hij met buitensporige rechten het binnenkomen van de Nederlandsche transie- ten in Duitschland belemmert, dan zal Ne derland zich weldra in een slechten toestand bevinden. Die geduchte eventualiteit, is mis schien niet ver verwijderd. Men moet haar onder de oogen zien. ,.En de Berlijnsche Post bijv. gaat recht op het-doel af. De voorwaarden van liet bond genootschap? Handelsverdrag met Duitsch land gunstig voor den Nederlandschen door voer effectieve waarborg tegen het verlies van de Soenda-eilauden, wanneer zij bedreigd weiden door onverschillig welken staat -.-.•.•daar hetgeendc groote .buurman zou toe- taan. Gebruik, in geval van oorlog, van do Nederlandsche havens en van de Nederland sche vloot, ziedaar wat hij daartegenover aan de Nederlanden zou vragen met alle gevolgen er aan verbonden. „Dat het tarieven-vraagstuk de Nederland sche regeering bezig houdt, vooral aan den vooravond der hernieuwing van de handels verdragen, die het economische leven van Midden-Europa aal wijzigen, daarover moet men zich heden niet verwonderen. Dat de eerste minister zich met. andere eerste minis ters verstaat over sommige punten, die Ne derland betreffen, niets is rechtmatiger en aannemelijker. „Maar het wakkere volk, dat in de moder ne wereld als t ware een lovend getuigenis blijft van den zegepraal van het recht en op weg is het rechthuis te worden van de be schaafde wereld, ziet zich, Goddank.! niet geplaatst voor de noodzakelijkheid om te kiezen tusschen twee manieren, om zijne onafhankelijkheid te compromitteeren. Het heeft volstrekt geen behoefte voor 't oogen- blik om zich in de klauwen van den eenen wolf te werpen, ten einde dc* bek van een anderen te ontgaan, want die wolven gelijken zeer op de dieren waarmee men kleine kin deren bedreigt: wanneer het kind' nader komt, d»n is er geen wolf meer. .En zelfs wanneer Nederland zich te eeni- ger tijd in gevaar mocht bevinden, waarvoor volstrekt geen aan wijzing bestaat, dan heeft heb alle redenen ter wereld en. nog een meer, om zijne toevlucht te nemen, niet tot deeen of genen staat, niet tot deze of gene groep van Indische Roman Pl DOOR tlevr. O VIN K—N O F. B. Nita had in al die jaren nooit meer iets Va" hem gehoord Met haar huwelijk-was er, "ut ooms kaartje, een fraai geschenk van kn juwelier gekomen, .doch het bedankje van de jonge vrouw en de mededecling, dab ziji eo haar man nu voortaan voor Wim's verdere opsoeding zouden zorgen en oom Frans steeds dankbaar bleven voor zijne financieelen steun »1 die jaren lang, was nooit beantwoord. Pas V«1 later vernam Nita, dat oom Frans meer dan ooit van do wereld afgestorven leefde, hij j*3» niet baboe Aissa getrouwd en bruine *'''dc\ijö9 spaeldou nu op de. plek, waar f-iei- Guusje eens had rondgoloopen Ooms toelagen naar Holland waren echter opgehouden maar de familie Beijer verloor daar niets bij. Het gezin leefde ook niet meer onder drukkende geldzorgen, sinds oom Ar nold tot majoor was bevorderd era Jacques ln zijn eigen onderhoud kon voorzien, De jneisjea groeiden knap op. Truitje bleef bed- «wig. dooh was zoo geduldig en lief, dat ie- er Va» haar hieldvan een lastpost was zij vriendelijk zonnetje geworden in den hui slijken kring. Ook niet des fannilie Wieier had Nita de vriendschap onderhouden. Mevrouw schreef haar lange, nauwelijks te ontcijferen brieven vol korte uitroepen, onmogelijke uitdrukkin gen en wemelt nd vain taalfouten. Nita zucht te wel eens, dat mama Wieler's epistels nog moeilijker waren op te lossen dan de lastigste sommen, die zij indertijd voor haar examen had moeten uitwerken. Ieflöro regel was eene ontdekking. ïraaargeen brieven brachten groo- tor vrooliikhcid aan, zij waren even koddig als naief. Mien, een opgeruimd, gelukkig vrouwtje, dweepte met haar Frits en verheug de zich zelfs, dat hare kinderen steil haar had den. omdat zij daardoor dés te meer op hun goeden vader geleken. Het. ging do familie Gersten besTv, zij was cp weg schatrijk te wor den en Miera had dan ook al grootsche plan nen omtrent- eene villa aan den Schevoning- schen weg of een huis op de Keizersgracht te Amsterdam, maar zij deed intussohen veel voor hare ouders en de opvoeding der broer- tjes. En Nita's liefste vrienden, do familie Per ken»? Ofschoon de oude lui nog steeds op Tom bang Goenoeng woonden, waren zij toch meer in Europa dan op do onderneming, om van het bijzijn hunner kinderen te genieten Jowien had hare bestemming bereikt en was concertzangeres gewordenzij stond nog aan het begin van eene loopbaan, die, volgens hét oordeel van deskundigen, schitterend be loofde te worden Kattio trouwdenet. als manHa gedaan had, op zeventierajarigen leeftijdhaar echt vriend was in zeer goeden doen en verstandig voor twee. Dirk kwam zorgelooze Kattio best to pas. want zïj! kende de waarde van het. geld veel te weinig. Tot hare vreugde kroeg zij een groot gezin, altijd had ziji een kleintje op schoot of in de wieg en, daar het. mamaatje altijd met haro kindertjes bezig was, trof liet. maar goed, dat grootmama af en toe maanden achtereen kwam logeeren, om den boel in orde te brengen. Kattie beweerde, dat Moes nietfc verouderde, en best voor de moe der van haar jongste kleinkind, baby Wientje, kon doorgaan. Fitsie. tot. een grooten, magerera Frits op gegroeid wilde met alle geweld ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur wordenhet was zijine illusie naderhand Onder oomi Charles te komen dienen en door tante Nita vertroeteld te worden. Mevrouw de Lanter vierde haar dertigsten verjaardag; haar man vertelde ieder dat zij vier en twintig werd en vreemden geloofden; het gaarne; Nita. zag er even lief en jong uit) als zes jaar geleden. Het was een drukke dag geweest in het residentielruis, den gcheelen vóóravond kwam rijtuig na rijtuig het. erf op rijden om dc vrouw des huizes, die zich alge meen bemind had wéfen té maken, töcompli- monteeren. „Tk ben blii. dat ik je raad gevdlgd heb, mannie", sprak Nita na afloop der recept*'?, „en wij geen diner geven van avond, 'k Boni heusch een beetje moe. en ei-g in mijln schik nu we gezellig onder elkaar zullen blijven. Denkt u er ook zoo over, Moes?" vroeg zij zich tot mevrouw PerkenS wendend1, die voor de gelegenheid was overgekomen. „Natuurlijk, of je dat niet! weet; jelui hébt verbazend veel aanloop :we evnieten maar zelden van een „onderonsje." Hoevele men- srhen of er van avond wel gewéést zouden züii En wat een bouquetten heb je gekregen, Nita, je wordt veelte veel verwend, lioor'" ..Net of u er niet aan mee doet, en mij|ni lieve man. Charles, je hebt mij heuscli een veel te groot cadeau gegeven," en Nita hield haar arm omhoog en liet heb lamplicht in de facetten van een prachtig brillaiitc/n armband spelen, zoodat zij honderd gloed vonkjes van zich gaven. Eu dc kleintjes ven-asten mij ook zoo aardig; ik heb'een heerlijken dag gehad, man... Weet je wat m,ij-alleen verwondert eti een beetje verdriet doet ook." vervolgde do jonge vrouw, „dat Wim mij, voor het eerst, zoolang ik in Indie ben. vandaag "vergeten heeft Ik kreeg zijn gelukwensch altijd^ to vroeg, als hij niet precies op daltum kwami. „Maar Nita. do arme jongen "zal in het geheel geen schuld hebben, sprak haar man ..hij schreef immers, dat ln: wel spoedig zijno eerste reis zou moeten, maken wie Weet, waar h:'*op het oogenblik zit." „.Ia. wie weet." zuchtte zijn vrouwtje, „maar het spijt- mij toch, dat ik niets van hem hoor." Een oogenblik later ging ziTnaar de kinder kamer, om als altijd het half uurtje^voór het eten. hare kleintjes met vertellen bezig té houden. „Vandaag moet ma iets prachtigs verzin nen. omdat ma jarig is," meende Wim, ach ter moeder's grooten stoel klauterend. ..Ja maar Wim. dan niet mama's haar lost maken." bedong Nita, wier eigen kinderen het ook altijd op hare kondeli hadden voor zien. ..Lottie en Truusje schoven voetenbankjes bü en zoo zaten ze gcellig met hun viertjes dicht bij elkaar, terwiï1 on verzoek der kin deren, de lamp neer werd gedraaid om moei te kunnen genieten van liet' lioTder binnen st roomendo maanlicht. „Ei- was eens oen kleiue jongen", begon mama, „die niema nd op de wereld had dan een trouw zustertje." Zij zweeg. ..Och neen, lief je -, zoo gaat het niet; van avond wil ik een verhaaltje vertellen, dat echt gebeurd' is. Mama woonde toen nog in Holland en oom Willem was een klein ventje, misechmB een jaar ouder dan Wina nu is. Op een keer werd ma matje heel ziek, zij had niets geen trek in éten era moest aldoor in bed blijven. Oom Wiin had pas zijn jaardag gevierd en een nieuwen blinkenden gulden gekregen van g: oolipapa. óp school had hi j, ,-teed's gedacht wat zal ik mfet niijin mooien gulden doen? in den spaarpot wegbergen of er wat) voor koo- pen Toen hij nu naar huis ging, zag hij voor een winkel potjes mot aiardbeienzij waren er pas. dus oom Wim bleef voor dc winkelruit, staan oni er goed naar te kijken era toen dacht liijop eens Wat- zou zus Nita daarvan smul lend „Wie. denk je dat hij) met. zus Nita bedoel de. Tmus?" ..Ma natuurlijk riep Wim. wien niéts ge vraagd werd oil do kleine meisjes hom achter na „Ma natuurlijk." Nu, oom bedacht zich"geen oogenblikje, hij sprong den winkel in. zwaaide met ziïn blin kenden gulden, en kocht het grootste potje dat er bij was. Eerst droog hii het heel voor zichtig mot zijne beide handjes, dooh, toon de straatjongens hem begonnen uit te lachen' en na to gillen, zotte hii1 het op een loopen, era och heden, er rolde menig aardbeitje in het stof. Gelukkig, dht de winkel dicht bij huis was. Oom Wim waschtede vruchten een voor één onder het. fonteintje en brachF ze op een' bordje, met veel suiker bestrooid, aan mama.

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 1