Bf°. iO. Tweede Blad. Zaterdag 15 Augustus 1903. KOLONIËN. FEUILLETON. Indische Penkrassen. 3d" Jaargang:. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. f 1.25. - 1.7». ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort Idem franco per post Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFP ft Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnnmmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: S.75. 0.15. Vu 1*6 regel. Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende dè voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. Tocht naar Limboer. Batavia, 14 Juli. Aan een beschrijving, in de Java-Bode, van den tocht naar Limboer, ontleenen wij het volgende; Nog stikdonker was het, toen den 22. Juni 's morgens om 4 uur alles in de grootste stil te gewekt werd'. Niet zóó stil echter of de kampong-bewoners hadden uit het noodzake lijk rumoer begrepen dat er iets op til was. De colonne, om 5 uur afgemaoheerd, was dan ook nauwelijks onderweg of er werd een sein vuur op een der heuvels ontstoken, gevolgd door een zwaar seinschot op eenigen afstand. Onze komst was dus bekend, doch wat deerde "het* 'Wiei fwaren immers gekomen om de/ ^kwaadwilligen in het Iberucht roevers nest, in hun onneembaar geacht limboer te besto ken? Behoedzaam ging de colonne voorwaarts, eerst over een moeilijk, steil heuvelpal, dan door een lager gedeelte en eindelijk vlak langs den voet van een steile helling, rotsachtig en zwaar begroeid en steeds vlak langs dè, luid bruisende, Tebo, die rich schuimend en spattend als een echten bergstroom over stee- nen en rotsen een weg baande. Zoo werd een kleine rijrivier, de 'Bemoejin, bereikt, waarachter, volgens geruchten, stellingen van den vijand liggen zouden. Het riviertje was breed maar doorwaadbaar en de spits, fluks aan de overzijde stelling nemende, ontdekte niets dlat de nabijheid van vijanden verried. Nadat ook deze overtocht zonder ongevallen was Volbracht, wend' na eenig marcheeren het groote bosch bereikt, waarin, volgens berich ten vaai den gids, de benteng liggen zon. ïedère .waakzaamheid! verdubbelde, en om acht uur viel plotseling een schot op onze linkerflank, een tweede kefcstei; een salvo van den Voortroep was het antwoord. Slechts in de richting van het geluid 'kon dit salvo wor den afgegeven, want d'oor het dichte struik gewas was geen spoor van vijianden te zien. Kort daarop ontdekte de voorste man van de spits een groot valblok, dat boven het pad opgehangen was. De rotanlua doorgesneden, viel het met een zwaren plof op den grond. Weer iets later een schot rechts, dat een dwangarbeider in de hand verwondde, kort om, alles wees er op, dat we langzaam maar zeker naderden en onze nadering van pas tot pas bespied werd. Plotseling hield de gids stil en wees de spits op een open plek, die in de verte door het geboomte schemerde. De zijpafcrouilles werden gewaarschuwd en alles knielde dood stil neer. Het was do plaats, waar de ben teng moest liggen. De colonne-commandant begaf zich met zijn officieren zijwaarts het terrein in, om te trachten de stelling te ver kennen, maar het zwaar geboomte belettd nagenoeg elk uitricht. Een bruine streep gaf ongeveer het beloop van den aarden wal aan, die op een heuvel dwars over het voetpad Was aangelegd en aan weerszijden in een ravijn afdaalde. Het ravijn aan onze linker zijde leek van hieruit beter te doorloopen dan het rechter, waarom werd besloten, 's vijanda rechtervleugel om te trekken. De 2. sectie werd hiervoor aangewezen, terwijl de 1. sectie, verspreid in het terrein, zoover mogelijk tot den rand van het bedekte terrein zou voor waarts kruipen en met het openen, van het vuur zou wachten tot de 2e sectie door een ■alvo te kennen zou geven, dat ze op de flank der stelling gekomen was. Spoedig bleek een vaarwaartsgaan in het rij terrein onmogelijk, het was 2)00 bezaaid met duizenden randjoeh en wolfskuilen, dlat er haast geen vierkante d.M. overbleef om do voeten to plaatsen. In eens hoorden we een salvo en voort stoof de le sectie, tot zij op den rand van open ge kapte terrein, op nog geen 50 meters van. den vijandelijken wal, stand hield en het vuur opende. Een ontzettende kogelregen barstte op haar los, het was een geweldig lawaai, waarbij de zware lila-schoten tusschenbeiden alles overstemden; geen vijand was zicht baar, geen hoofd vertoonde riclT; lila en ge weren werden door sohietkokers in den aarden wal afgeschoten. Het was een kritiek oogen- blik, de le sectie kreeg in ongelooflijk korten tijd 57' pCt. aan gewonden. Het élan was ge broken, de voorwaartsche beweging gestuit, de gewonden zochten reeds een goed heen komen naar achteren, geweren en zwaar ge wonden werden reeds teruggesleept, iodereen dacht dat de aanval mislukt was, toen. plct- seling de krachtige stem van den colonne- commandant rich boven' alles deed hooren, roepende„voorfcwaarfsT we moeten vooruit" Dit werkte bezielend! en zonder dat het gelukt was, noch door commando, noch door sTgna- len of fluiten ons~~eigen vuur te doen ophou den, stormde de sectie-commandant voor waarts op dèn voet gevolgd door den Euro- peeschen sergeant Dannenberger, den Amboi- noeschèn korporaal Dèrka en den fuselier Salomon, rich trachtende door een sprong oVer de voorgracht op de borstwering te wer ken'. De sprong gelukte niet, zoowel officier als sergeant vielen door den terugstoot en den gladden voorwand van de borstwering in de vüorgracht terug. Sergeant Dannenberger zat met zijn dijbeen aan een randljoe gespietst en was zwaar gewond, doch wist toch zijn geweer-nog eenige malen door een der sohiet kokers af to vuren. De luitenant Yan, Hoo- genhuijze zat zoodanig tusschon de randjoe's beklemd, dat hij rich onmogelijk bewegen kon. doch de korporaal Derks, hem ziende liggen, gaf zijn prachtige kans, om het eerst de borstwering te beklimmen, prijs om zijn officier te helpen. Ondanks het vuur, dat a bout portant uit de schiatkokers op hem werd afgegeven, bleef hij moedig staan en trok niet zonder eenige moeite den luitenant tus- schen de randjoe's uit, die er, wonder boven wonder, met eenige onlJeduidendo sneden en schrammen afkwam. Beiden sprongen op de borstwering, doch de fuselier Salowono had hen voor weten te komen en loste reeds on der groot gejuich het eerste schot van boven van den aarden wal, waarachter de kerels nog stand hielden. De algemeen© stormloop was echter vlug ger gevolgd dan ik in staat ben dit neer te schrijven, en weldra sloeg de vijand op d-j vlucht, de versterking was ons en „Wilhel mus" werd met een welgemeend hoera be groet. Dè luitenant ïtozendaal, die zich onder de eerste op de borstwering bevond, stormde onmiddellijk verder voort, toen hij gewaar werd, dat do vijand achter ettn meer achter waarts aangelegden Wal nogmaal stand hield. Ook van die 2e sectie was ruim 50 pCtl buiten gevecht gesteld. Door het zwaar begroeid ter rein misleid, kwam deze sectie voor een der omgebogen flanken van de stolling terecht en eerst toen alles afgcloopen was, ontdekten we nog twee zijwaarts opgeworpen loopgraven, die hun kruisvuur van da overzijde van de ravijnen tot vlak vóór de hoofdstelling kon den brengen. Nog menig vijand werd in de vluoht neergelegd door salvo's van da achter hoede, die zich inmiddels zijwaarts had opge steld. De zege was volkomen.,dg altijd voo*- onneembaar gehouden stelling genomen; 12 dooden, een lila en zes geweren "met blanke wapens vielen ons^Tt» handen. Doch helaas, de eega was duur gekocht, want ook onze troelen hadden zware ver liezen geleden. Behalve de Aimiboineescho korporaal Mietar, die gesneuveld was, tel den we 21 zwaar gewonden (5 Weken later levensgevaarlijk en van dezen rijn reeds twee overleden) eu 27 licht gewonden, w.o. 2 officieren, want ook do kapitein Brack was aan de 'hand' door een randjoe lidht ge wond! Terwijl, voor zoover de voorhanden zijnde middelen dit toelieten, de meest mo gelijke zorg aan de gewonden besteed werd en de 3e sectie den vijand een- eind in het terrein vervolgde, hadden we gelegenheid, de hoofdversterking eens nader te besdhou- •Wen. Het was een 2 M. hooge en 1.5 M. breede aarden wal, aan vóór- en achterzijde met boomstammen loodrecht opgezet. Op 1 M. boven den beganen grond, een reeks van schietkokers dwars door den wal, waar- Van; we er in het voorfront alleen reeds in de 40 telden. Een voorgracht van 1 M. diep en 1.5 M. breed, geheel met rantijoes be plant en met dunne takken en blaren be dekt, een binnengracht van 0.5 M. diep, die d'oor een stevig «afdak overdekt was. Daarachter Zaten dus de verdedigers vol komen veilig, omdat onze kogels niet door den 1.5 dikken wal, die voor en achter met zware stammen geblindeerd was, heendron gen. Dit gevoegd bij het ,vaste geloof van den Djamibiër, dat de bentengs vóór Lim boer onneembaar waren, moet dan ook de reden rijn geweest, dat ze zoo tot :het laatst .toe hardnekkig (heft/berni stand gehouden, waardoor de verdedigers van dien wal wer den ne-rgesclhoten, terwijl) ze uog hum ge weren door de kokers af vuurden. De wal, die amlgebogen flanken had, diaal- d'e aan bedde zij(dcn in de ravijtnen af, terwijl vooral het opwerken dier aan beide rijden,, 100 M. vóór en uitwaarts geplaatste loop graven, meesterlijk twas' geschied. Beide toch konden hum kruisvuur tot vlak voor do hoofdversterking brengen en waren, van voren komende, zóó in de dichte wildernis verborgen, dat ze pas werden opgemerkt, toen we goed! en wel deni wal beklommen liaddèn. In beide zijstelliwgen telden we 12 sohietkokers. Nadat de gewonden zoo goed mogelijk verbonden) waren, rvervolg'dbn1 we den tocht naar Limiboer, dat volgens de gid sen nog slechts 1 uur verder zou zijn. Het was edbter niet mogelijk de vivres en veroverde wapens onmiddellijk mee te voeren, omdat haast alle beschikbare koelie s voor de geïm proviseerde tandoes woodig waren. Een dood«2 en 21 gewondeni moesten in tandoes meege voerd; worden, terwijl neg een 10-tal lichter gewonden niet bij machte waren zelf die wa pens te dragen. Die 3de sectie zou voorloopig in de, pas veroverdfe benteng achterbil ijivèii, om te be waken wat niet nxeegevoetrdl kon worden. Dc rest van de aolonine rukte tot Limboer door. Onderweg werden nolg enkele schoten van de Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. xxm We namen heden eens een. kijkje in toko „Oost en West op Rijswijk. De Indische veroeniging van dien naam werkt gehoel zelfstandig, doch houdt natuur lijk voeling met het hoofdbestuur van „Oost en West" in Nederland. Toen zich in patria mannen en vrouwen van verschillonde richting aaneensloten met, het gemeenschappelijke doel om nuttig werk- eaam te wezen voor Indië en de Indiërs, loon vond dit streven weerklank in dezo gewes ten zelf en werd ar oeuo Neder laudscli-Indi- ache vereeniging „Oost en West opgericht. Deze véreeniging ijvert voornamelijk voor de zedelijke en stoffelijke verheffing van den inlander. We kunnen het niet- genoeg toejui chen, dat er in de laatste jaren menschen rijn opgestaan, die begrepen, dat cr ook einde lijk iets voor het arme volk hier moest wor den gedaan. Och, de inlander is over het algemeen zoo volgzaam, zoo geduldig. Hij lvecft nog niet zoo leeren morren over der menschen onge lijke lotsbedoeling hier op aarde, want fata list als bij is, schikt hij rich in hot onver mijdelijke. Hij wordt door geen afgunst ver teerd, hij haat nog niet hen, die door Allah's» genade, rijk met wereldaclie goederen werden gezegiend. !s Menschen lot is door den Mees ter d'es Heelals vooruit bepaald en het past den nietigen aardwurjn niét om zich togen Diens heiligen Wil te verzetten. Daarom i» do klieane man hiel' nog tevreden met z'n handjevol rijst en wat zout mot wat lom bok (spaansclie peper) als... bij spijs Van klassenstrijd heeft hij geen flauw begrip ge lukkig Nu is het echter helaas een treurig ver schijnsel, dat heerschend'e standen eu rassen meestal eerst dan hun natuurlijk gevoel voor recht en billijkheid laten sproken, wanneer zo op rumoerige wijze worden wakker ge schud. De geheele wereldgeschiedenis is dóór om oiia te bewijzen, dat er bijna nooit liervormin gen, op welk gebied ook, tot stand kwamen, of zij werden voorafgegaan door een krachti ge actie van ontevredenen. We vinden ditJ tfiioor dan jammer.- omdat het ontwaakte1 rechtsgevoel der heerschers dan allicht aan vrees wordt toegeschreven cn vrees al een zeer slefdhte «raadgeefster is. Bovendien is dwang van beneden even hatelijk ou onge- ■duldbaar als dwang van boven. De massa is niet ontwikkeld genoeg om duidelijk te rien tot hoever eisschen gaan mogen, zonder het maatschappelijk organisme als geheel te -schaden on wanneer er dan nog loiders op treden, dio of in troebel water willen vis- 8chon, als ze slecht rijn, of wel te goeder trouw meer hun gevoel dan hun verstand laten werken, dan, ja, dan is liet leod niet fco overzien. Onwillekeurig denken, wij torug aan de dagen vani spanning, malaise en be roering, die achter ons liggen, dagen die' me-! nig, gezeten werkman maatschappelijk de den ondergaan en hem het «ogenblik leer-' •den vervloeken, waarop hij luisterde naar schoonklinkende theorieën Hoe geheel anders is de toestand in ons rustige Indië. Hier gteen meetings en vakbe weging, geen sociaabdemocratie of anarchis me! Wordt er geleden, dan is-'tin stilte,'in volle onderwerping aan Allah's wil! Welnu lezers, een reden te meer voor ons, voogden over dit arme vólk, om nu eens zon der dwang van benedon, geheel uit eigen be weging dus, te helpen aan wat meer levens geluk, aan wat meer welvaart. Dat, volk zal er ons te liever om krijgen en God cr voor danken, dat Hij door Zijn machtigen Wil ein delijk ook hot zelfzuchtig gemoed van den blanken overheerseher heeft vcrteedercl. Ieder Nederlander heeft wel eoms in de bladen gelezen, dat verschillende streken van -Indië door een tijdelijke voodiogs-nood wor den bezocht, d. w. z. dat dan <loor misoogst de arme Javaan op een gegeven oogenbük zelfs rijn bordje rijst met-zout en sambal moet ontberen. Geld om te koopen heeft hii in den regel niet. We zullen 't later nog wei eens uitvoeriger over dc oorzaken vun een en ander hebben doch op 't oogenbük is de een voudige constateering van het feit voldoende. Daar het nu gébleken is, dat er in den lam bouwenden inlander een groote aanleg slui mert, dat het oud-Indische kunstgevoel nog in hem leeft en dat rijn vaardige slanke Vin gers zulk -heerlijk werk kunnen voort brengt, zoo is een der wegen om arm Indië te red- overzij|die der rivier op oma gelost en, te Lim boer komende, wezen de gidsen, ons een ver blijfplaats dier vijanden, oen z.g. „redong", oe»ni groote oanipaggerde woning, die wol een 200-tal menschen eeni verblijfplaats aanbod. De rediong werd verbrand en dè voorhoede d'oorwaarddle de rivier, want de eigenlijke dbesoen Limboer ligt aan de samenkomst der Tebo Pandjang eu Tebo Pandat. Ook uit) uè does oen Limiboer vielen nog enkele schoten,, zonder echter eenig letsel te veroorzaken. Niet zonder moeite werden dè tandoos door de rivier gebracht, daarna een bivak iu gereedheid gebracht, waarin de missigit een goed onderkomen voor de gewonden op leverde. De luitenant Rozen daal keerde on middellijk terug om met alle beschikbare koelies, geweren en vivres op te halen,, dia onder de hoede van de 3de sectie waren ach tergebleven en om 4 uur 's middags was alles in het bivak verzameld. Het eerste werk was een laatste rust plaats voor den gesneuvelden korporaal Mie- tar te maken en 's middags om zes uur on der het gestadig bruisen en borrelen der beide bergstroomen had de indrukwekkende plechtigheid plaats. Nog dienzelfd/en nacht overleed na veel lijden de fuselier Peletirau aan rijn bekomen wonden en hem bereidden wie een graf naast het voriga Lang konden we niet aan zijpa groeve vertoeven, want nauwelijks bewees het lichten in 'bet Oosten, dat de dag in aan tocht was, of alle toebereidselen werden ge maakt voor den verderen tocht. Doelmatige verzorging, golede verpleging, ziedaar het eerstel wat onze zwaar gewonden zoo hoog van iiioode kadldleu en we waren, als er niet» bijf- zenders voorviel en de koelies het in deze terreinen zouden volhouden, nog minstens twee dagmaa-schen van, buis. Twee dagen van angstige spanning en duldeiLoosi lijden, die d!e ongelukkigen in hun ongemakkelijke tandloos nog voor den boieg hadden. Hot was toch nog 8 uur geworden eer alles geregeld) was, do voorhoede (4e sectie) en de 3d'e sectie stelling aan de overzijde van de rivier genomen had- ^den en het overbrengen der gewonden begon. Dè le - en 2e sectie, door haar verliezen tot de helft geslonken, zouden vereenigd aan de staart der colonne mardheeren. Tijjdens bob overtrekken der rivier werden nog uit de doesoen eenige schoten op den trein gelost, terwijjl een patrouille, dieu morgen vroeg in den omtrek van Limboer uitgezonden, nog twee gewapenden verraste eu neerlegde. Uit alles bleek, dat deze verlaten kampong een broeinest van verzet en van kwaadwilli gen was, wat den col onne-comman dan b dan ook deed besluiten, haar als afschrikwekkend voorbeeld aan de vlammen prijs te geven. Nauwelijks waren de gewonden over, of d'a order werd hiertoe gegeven en een kwartiei* later stegen uit alle hoeken van Limboer rook-en vlammen op; een prachtig schouw spel, waarvan het effect nog verhoogd! werd! door de luide knallen der knappende en springende bamboe. Slechts langzaam, werktej de trein rich door het terrein voorwaarts en. bij de pas veroverde benting gekomen, werd) daar nog ailles gevonden, zooals het den vo-i gen dag verlaten was. Maar twee van de1 twaalf lijken waren weggehaald, de overigen) verspreidden reeds een ondraaglijkeu stank.; Zoo werd', met horten en stooten voort-! gaande, zonder 'ongevallen het lx»ch dbor-, getrokken en was -na het verlaten hiervan, al een gedeelte van de voorhoede de Pemoe- jin overgetrokken, toen in eens een zwaar donderbus-schot door de lucht dreunde, on middellijk gevolgdi door een' ratelendl geweer den als van zelf aangewezen. Naast den lana i bouw, die «hem' de noodige voeding voor rich; en de rijnen verschaft, moot «de inlander ook' gelegenheid' vinden om "aan contant geld te: kometn, geld zoo noodig om voeding to koopen' als de oogst eens mislukt. Hiertoe n«u wijpt „Oost en West" ons den wèg. Deze vereeniging, koopt, voor zoover hare middelen 't toelaten, voortbrengselen der in- landsohe nijverheid' op. Zij betaalt meestal vooruit en ziet vooral ook toe, dat het bijzondere Indische karakter dier voortbrengselen niet verloren gaat., ter wijl zij aanwijzingen, geeft, hoe met behoud van dat karakter nieuwe voorwerpen zouden kunnen worden vervaardigd, dio oök op de groote wereldmarkt aftrek moeten vinden. Wanneer we nu rien, dat Chineescbe en Ja- pansche artikelen op ontzettend groote schaal naar alle deelen der aarde worden geëxpor teerd, dan is do mogelijkheid niet uitgeslo ten. dat ook eenmaal onze inlanders zooveel geld kunnen verdienen en overleggen, als rij zelf maar willen. Intus8ohen hangt m. alles af van het re- geerings-mitiatief, dat wat doze zaak betreft, nog niet ontwaakt schijnt. Kiezers van Ne derland. leest daarom deae en dc volgende Penkrassen met aandacht, laat dan uw go- voel voor billijkheid spreken en dringt ar krachtig bij uwe afgevaardigden op aan, dat rij naast uwe belangen ook eens beter dan tot dusverre die van uw bruine medo-onderda- nen zullen behartigen. We hadden heden 'n langdurig gesprek met den ijverigen voorzitter van „Oost on West" den, heer H. J. W. van Lawick van Pabst, vuur, dat slechts door zware Walschoten en do doffe slagen van rollende steenen en rots blokken werd overstemd. Het was het ge vaarlijkste pumt van den weg, waar heit smalle pad tusscheu de steile helling en langs de Teboe voerde en waar we reedis den vorigen dag niet zonder eenige vrees en spanning naar boven hadden gekeken. De vijand ech ter, ziende dat onmoddellijk aan de overzij de van de Pemoejin een patrouille naar bo ven over den heuvel gezonden werd, heeft, uit vrees voor ontdèkking, het seinschot te vroeg gelost, zoodat het vuur en den steenen regen reeds losbraakten, voordat de tandoe's, het meest kwetsbare gedeelte van onze co lonne, op het gevaarlijke punt aangekomen wiaren. Hadden ziji slechts eenige minuten gewacht, onze verliezen zouden enorm zijn geweest, want het jaevigste vuur barstte los van de overzijde van de Tebo, waar de vijand van uit drie stellingen door schietgaten vuur de, die recht 00 het smalle pad gericht waren. Ons aller gedachte washoe redden wij de gewonden en waar brengen we zo in veilig heid? Want iedereen begreep, dat deze weer- loozen met kloppend hart en in groote span ning, te midden van het oorverdoovend la waai, onbeweeglijk in hun tandoes lagen. Wat hebben wij op dit hoogst kritieke oógenblik< onae wakkeren colonne-comman dant, onzen kapitein Brack, bewonderd, die kalm en vastberaden, als golden het bevelen voor een vredesoefening, zijn duidelijke or ders gaf. Nog rij ■vooraf gemeld, dat een groot gedeelte der 4e sectio onmiddellijk n» het eerste vuren als katten tegen de steile helling opgestormd was en een groot deel der vijanden, die nog het talrijke steenen en rol- boomen klaar stonden, verjoeg. Helaas niet aonder een bloedig offer achter ta laten.een offer, dat wij allen des te meer betreurden, omdat het onzen dapperen korporaal Derks geldl. Het was dezelfde, die zich den vorigen dag vóór de benteng .als zoo'n flink on trouw soldaat had leeren kennen, Eeui zware steen had hem den schedel verbrijzeld en op de plaats gedood. Met hem verloor de 4e sectie haar laatsten man kader, de beide onderof ficieren waren den vorigen dag zwaar re- wond. Ook die adjudant-onderofficier Mussig zelf was door den steenenregen van de been geslagen, maar wist rich nog bijtijds aan eeni ge takken vast te grijpen, anders waro hij in de rivier gestort. Hoewel met een gat iu het hoofd en gekneusde knie, verloor hij geen oogenbük zijn bezinning en stormde aan het hoofd zijner afdeeling tegen den steile hel ling op. De gegeven orders luidden3e sectie voor waarts en boven op de heuvels stelling ne men, waar zij de overkant van do rivier met haar vuur kon beheerschen2e sectie aan den rivieroever in stelling komt en 's vijands vuur van hieruit beantwoorden4e sectie pad kappen schuin tegen do heuvels op, en niet verecnigde krachten gewonden boven in veiligheid brengen le sectie flank dekken in het dicht begroeide terrein aan de rechter zijde over de heuvels. Nauwkeurig gegeven', werden de orders raeib groote stiptiheid uitgevoerd en geen halfuur later was alles op den kam der heu vels verzameld en hield 's vijanda vuiur op. Hoe goed de dominerende stelling gekomen was, bleek, dat toen de Djambiërs rich in hun stellingen aan de overzijde niet veilig meer voelden, zij trachtten één voor écu die loopgraven te verlaten. die al9 hoofdinspecteur voor dc rijstcultuur maar al te goed weet, waar do schoen hem wringt. Deze kundige man, hier in Indië ge» boren, wil den inlander voor ondergang bc waren, weet den weg naar een betere toe komst en riet nu met smart, dat do regeè- ring voor deze hoogst gewichtige zaak sléchts een bagatel over heeft, er 'blijkbaar het groo te belang niet va-n inziende. Door gebrek aan kapitaal kan „Oost en West" niet doen, wat het wel zou willen, wor den er sléchts onkelen geholpen, blijft het een treurig modderen. Want, wat geeft het eigenlijk of er hier in do toko al tal van fraaie voorwerpen uit gestald rijn en verkocht worden aan touris- teu en repafcrieerenden, als de omzet in de maand nog geen f 3000 bedraagt eu hiervan bovendien heel wat onkosten afmoeten?! Wat beteekent zoo'n beetje gold op eeno bevolking als dio van Indië'? Er is geen kapitaal om op groote schaal een export te beginnen en alleen toch door voor millioenen guldens uit te voeren, kan arm- Indië op den duur worden gered. In mijn volgende Penkras kom ik op deze gewichtige kwestie terug. Lt. Clockener Brousson, b.d. Batavia, 11 Juni 1903.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1