jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, oud-lid van de Twcwde Kamer der Stateu- Gencraal, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, lid van do Tweede Kamer der Staten-Genc- raai mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg, oud-lid van de Eerste Kamer en van Tweede Kamer der Sta ten-Generaal J. H. de Waal Malcfijt-, lid van het col lego van bijstand bedoeld in art. 45 der Woningwet J. A. van Ro/mpu, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland jhr. mr. J. W. G. Gareel van Hogelanden, burgemeester der gemeente Haarlem dr. A. C. Vroede, hoogleeraar aan, do Rijks-universiteit te Leiden dr. E. H. vani Leeuwen, oud-kerkelijk hoogleeraai- aan de Rijks-universiteit to Utrecht dr. P. Q. Brondgeest, lector aan de Rijks universiteit te Utrecht dr. H. J. van Ankum, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen dr. C. H. Kuhn, hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit to Amsterdam dr. M. W. Bcijoriock, hoogleeraar aan do Polytechnische School te Delft; mr. J. F. Bijloveld, Rijks-archivaris to Arnhem J. A. Roijer, referendaris bij het departe ment van Binncnlandache Zaken tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester der gemeente Amsterdam; zijn bevorderd tot officier in de orde van Oi-rauje-Nassau mr. E. W. van Raai te, commissaris van po litie te Amsterdam; C. P. Marrcs, pastoor-deken te Venlo; zijn benoemd tot officier in de orde van Oranjo-Nassau dr. J. van Geuns, geneeskundge te Am sterdam <tr. W. Julus. oud-directeur der Rijks- hoo gt're burgerschool te Gouda; J. Jelgerhuis Swildens, schoolopziener in het arrondissement Hoorn, wonende te Am sterdam Josef Rebicek, directeur van het philhar manische archest te Scheveningen mr. H. P. Berdenis van Berlekom, lid van het bestuur van de Rijksverzekeringsbank to Amsterdam R. Lehman, te A^psterdant; mr. J. H. Valckenier Kips, hoofdredacteur van het Utrechtsoh Provinciaal en stede lijk Dagblad, to Utrecht J. J. vaui Thiel, luitenant-kolonel, aud- militiecamanissaris in het 1ste militie-district van Noordibrabant tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; A. A. Kerkhoff, hoofdcommies ter provinr crialu griffie van Utrecht. A L. W. baron van Hugenpoth tot Aerdt, burgemeester der gemeente Boxtel; J. A. M. Pillot, burgemeester der gemeen te Zevenbergen; uw. N. A. Touckeus, burgemeester der ge meente Hengoio (O.); J. Bococ, lid van dein gemeenteraad te Eindhoven J. Huiziuga, lid van den gemeenteraad te Kampen; C. O. van Noppen, gemeente-ontvanger te Wissekerko; mr. D. A van Munster van Heuven, ge meentesecretaris te Nijmegen; dr. J. Coert, geneeskundige te 'sGraven- hage; mejuffrouw G. M. Huidekoper, hoofdver pleegster-onder-directrice van het Emma- kmdorziekenhuis te Amsterdam; mevrouw C. Hoijer, geb. Van Wageninge, lid van het bestuur der Vereeniging tot ver betering van armenzorg te Rotterdam; J ac. van Oversteeg, amanuensis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; E. Jelsma, directeur der eerste ambachts school en der avondschool voor handwerks lieden te Amsterdam C. A. C. Kruyder, oud-directeur van de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te De venter J. D. de Visser Smits, directeur der Chris telijk© normaalschool te 's Gravenhage F Rumacheidt, hoofd eener Duitsohe school te 's Gravenhage J. C. Sanderhoofd eener openbare lagere school te Schiedam mejuffrouw C. W. de Haas (zuster M. Va lentine), onderwijzeres-zuster in een liefdege sticht te Breda; G. II. Bouscholte, hoofd eener bijzondere school te 's Gravenhage Pier Pander, beeldhouwer te Rome E. Bcncdictus, toonkunstenaar te 'sGrar venhago; B. J. M. do Bont, letterkundige te Am sterdam M. Wiegand, voorzitter van de vereeni ging „Barnabas'' te Amsterdam; A. J. M. Mutsaers, kapelaan te 's Her togenbosch dr. A. Couwenberg, kapelaan te Roe on tlaai W. P. A. Woijers, pater van den H. Do- mi nicus te Utrecht; dr. H. A. Poels, assistent-geestelijke te Venray F. J. van Rijswijk, voorzitter van den Roomsch-Katholieken Volksbond te Rotter- dam; H Ou borg, voorzitter van den Christelij- ken Bestuurders bond en voorzitter van de af dealing Rotterdam van het christelijk werkliedenverbond „Patrimonium" to Rot terdam K. A. Grondijs, secretaris van het hoofd bestuur van het Christelijk Werkliedenver bond Patrimonium", wonende te Utrecht; mr. G. J. Sybrandi, griffier van den raad van beroep to Almelo; ds. J. J. van Noort. voorzitter van het hoofd best uur van het Nederlandsah Jonge lingsverbond. wonende to Amsterdam; da. J. E. Vonkenberg, voorzitter van het bestuur van den Bond van Gereformeerde jongelingen te Barendreoht. J. G. In hul sen, commissaris van politie te Rotterdam A. P. Heg. commissaris van politie te Leeuwarden H. Snijdersmajoor-commandant der dienstdoende schutterij te Middelburg; L. Veoneudaal, kapitein-commandant der dienstdoende schutterij te Hilversum; tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw do kapiteins ter zee A C- van der 3ande Lacotte en W. J. de Bruyno; do hoofdinspecteur van administratie J. W Groencyk de kapitein-luitenant ter zee F. C. E. L. Koster tot officier iu de orde van Oranje-Nassau: de kapiteins ter zee J. P. van Rossum en H Backer de kapitein-luitenant ter zee titulair J. M. Phaff tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de luitenants ter zee le klasse W. Hou wing, W. Coruelis, S. P. l'Honoré Naber en W H. C Hoog; de officier van administratie le klasse N. J J. van Rijn van Alkemade; de officier-macdiinist le klasse J. de Leeuw do le luitenant der mariniers J. W. WijV nands do hoofdcommies bij het departement van Marine A. W. de Groot; de griffier bij de uireetie der mariue te Holievoetsluis L. J. G. Dey; tot ridder in do orde van den. Nederland- soheu Leeuw JL. F. von Franok, secretaris ter Kanselarij der Nederlandsche orden; U. F. itechlieu Morra, reiereudaris bij de Algemeen© Rekenkamer; tot oroeder in de orde van den Neder- landscnen Leeuw: W. P. Zaalborg, magazijnmeester, chef stempelaar bij het algemeen, zegeikantoor te s Gravenhage tot oüicier in do orde van Oranje-Nassau T. JbL Oluenhuis Gratama, hypotheekbe waarder te Zuipneu, eertijos in&pecteur der registratie ai domeinen aldaar; jti. van Manen, inspecteur ckr directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te s Gravenhage; J. J. de Koiiingh, ingenieur-verificateur van het kadaster te Assen; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. P. Jouquière, outvanger der directe belastingen invoerrechten eu accijnzen te JU «venter D. Daven, ontvanger van het buitenge woon zegel te 's Gravenhage; M. Compris, landmeter van het kadaster te Amsterdam tot ridder in de arde van den Nederland- scheu Lceuwi: de generaai-majoor P. J. von Stein Callen- tels, commandant der vesting-artillerie de kolonel G. A de Bruyn, commandant van het 7do regiment infanterie; die kolonel op non-activiteit G. J. W. Koo lemans Beyncn van het wapen der infanterie, oud-lid der militaire commissie voor het on derzoek der militaire straf- en tuchtwetten; de kolonel K. F. A. van de Wall, plaatse- lijike-commandant te Amsterdam; de kolouel J. G. jllaauw, commandant van hot 2de regiment huzaren; zijn bevorderd tot commandeur in die orde van Oranje- Nassau do generaai-majoor P. C. Kool, van den grooten staf, commandant der Stelling vau Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeüng; tot officier in de orde van Oranje- Nassau de majoor van den geueralen staf jhr. L. C. van den Brandelex, hoofd der 2e afdleeling van hot departement van Oorlog; zijn benoemd; tot officier in de orde «van Oranje- Nassau de kolouel C. M. E. van Löben Seis, com mandant van het 4e regiment vesting-artil lerie; de kolonels op non-activiteit jhr. O. K. van der Wijck eu W. P. Bocgaert, onderschei denlijk; van het wapen der infanterie en van dat der cavalerie; de dlngeerende officier van gezondheid der lste klasse K_ Hennes, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, hoofd in het 2de geneeskundige dis trict; de luiteuant-kolonel van den generaJeu staf J. A. Roeloffs, chef van den staf der 2de divisie infanterie; <aë luitenant-kolonel van den staf der in fanterie A. E. Roest van Limburg, toege voegd aan den inspecteur van dat wapen de luitenant-kolonel van den staf der ge nie J. Meurtinge, commandant in hot 4de gunie-oommandemeut de luitenant-kolonel-kwartiermeester J. P. Veldhoven, controleur over de inwendige ad ministratie der korpsen (2de bureau); die gepensionucerue luitenant-kolonel L. A. J. Otteaihoff, laatstelijk plaatselijke-comman- daut te Utrecht; tot ridder iu de orde van Oranje- Nassau do kapiteins van den staf der infanterie A. J. Groustra on W. L. Overduyn, beiden werkzaam bij het departement van Oorlog, en M. W. de Vries, adjudant van den com mandant (fier Stelling van Amsterdam; de kapitein J. C. H. Verschoor, van het ïdo regiment infanterie; do kapiteins H. Kemper en P. L. Bergan- sius, beiden van het 2de regiment veld-artil- lene, laatstgenoemde adjudant van het korps de kapitein H. W. Braakman, van het korps genietroepen de kapitein P. Huffuagel, van den staf der genie, werkzaam bij het departement van Oorlog; do Oi.icier van gezondheid der lste klasse dr. D. Romoyn, van het personeel van den geuoeeJcundigen dienst der landmacht; do eerste-1 u'.tenants L. W. J. K. Thomson en F. J. Backer, beiden van het regiment grenadiers eu jagers; di civiel-ingenieur W. J. van Geer, leeraar aan do Koninkbdco Militaire Academie; de kapiteins jhr. F. M. van Spengler, van de 3de divisie Koninklijke marechaussee J. V. M. van Toulon van der Koog, bur gemeester der gemeente Renkum tot ridder in do orde van den Nederland- schou n.tuw: F. Doffegniee, referendaris bij het depar tement van Waterstaat, Handel en Nijver heid, te 's Gravenhage J. M. W. van Elzolingen, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in ac pro vincie uroningen. te Graningen; BL P. Bilhcuner, rijksingonieur voor de spoorwegen, te 's Gravenhage; J. Schroeder van der Kolk, Rijksingenieur voor de spoorwegen, te 's Grave uk age H. A van Beuningen. voorzitter van de ICamer van koophandel cm fabrieken te Utrecht, lid van. de Provinciale Staten van Utrecht, lid van den gemeenteraad, wonende tc Utrecht; M. C. P. Bar be, directeur van de Wester suikerraffinaderij te Amsterdam, lid van de Permanente Commissie, belast, roet liet toe zicht op de uitvoering van de bepalingen vam do te Brussel gesloten suikereonventie van 5 Maart 1902, wonende te Amsterdam J. Couninok Westenberg, directeur der Maatsahappij voor Gemeentc-crediet to Am sterdam H. J. Maluefu, inspecteur der posterijen en telegraphic in alge moe tien1 dienst te 's Gra venhage G. C. J. Verkerk, directeur van het Rijks telegraafkantoor to Rotterdam; is bevorderd tot officier in dei arde van Oranje-Nassau dr. J. Poels, plaatsvervangend diistricts- veearts te Rotterdam); zijn benoemd tob officier in de orde van Oranje-Nassau A. P. M. Kapteyn, ingeuieui' iu algemee- ■tien dieust bij de Maatschappij tot Exploi tatie vau Staatsspoorwegen te Utrecht; jhr. P. J. J. Repelaer, tweede voorzitter van de Hollandsche maatschappij van -Land bouw en voorzitter vau den raad van com missarissen van de naamlooze vennootschap Melkinrichting „clo Landbouw, te 's Gra venhage, wonende te Dubbeldam; tot ridder m de orde van Oranje-Nassau: W. A. C. Whitlau, hoofdcommies bij liet departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, te 's Gravenhage M. Vervoorn, dijkgraaf van den Bommeler- waard beneden den Meddijk, te Brakel P. Ay. Plas, dijkgraaf van den Zuidpolder, te Edam; M C. Treuw, oud-dijkgraaf van het hoog heemraadschap van Voortie, te Nieuwe n- hoorn; A. van der Ende Dzn., voorzitter van den Holierhoekscheu en Zoutoveenschen polder, te Vlaardinger-Ambacht W. va» Doorn, inspecteur bij den dienst van weg on werken bij de Hoüamdsche IJze ren Spoorwegmaatschappij te Nijmegen; H. R. Krapels, stationschef bij, de Hol- landscho IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amersfoort S. D>- Boon, stationschef bij de Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, vroeger bij de Nederlandsche Rhijnspoorweg- maatschappijl, te Gouda; D. W. vau Dijkman, opzichter bij den locomotief- en treindienst bij de Hollamd- sohe IJzeren Spoorwegmaatschappij te 's Gra venhage J. M. Oh. Ligtermoet, stationschef biji de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, vroeger bijl de Nederlandsche Rhijnspoorwegnxaatschappiji, te Amsterdam, W©esperpoort A. Wapstra, opzichter bij den locomotief- en v treindienst bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amersfoort; G. J. de Rouw, stationschef bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen te Arnhem; A. Knottebelt, voorzitter van de Vereeni ging tot oprichting en instandhouding van het visschers-weduwen- en weezenfonds te Vlaair dingen Ant. J. Jurgens, maxgarinefabrikant te Oss; W. B. Dreeselhuys, leidend vennoot der Koninklijke sgarenfabrieken Dresselhuys en Nieuwenhuysen te Culemborg en mede-ven noot der Koninklijke Vereeniging van Ne derlandsche sigarenfabrikanten „Trio", wo nende te Culemborg; A. N. van Oerle, firmant der firma Ge broeders van Oerle, band weverij en firmant der firma J. van Oerle en Z*x»n, damast-, pellen- en linnenweverij te Boxtel; A. J van Maasdijk, voorzitter van do in 1902 te Katwijk aan Zee gehouden Neder landsche visscherij- en schilderijententoon stelling te Katwijk; P. Stoffel, houthandelaar, oudste firmant der firma P. Stoffel Czn., te Deventer; W. F. D. van Ollefen, lid van de commis sie tot het afnemen van de examens ter ver krijging van oen diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, te Rotter dam J. M. A. C. J. Smits, oudste vennoot der bierbrouwerijl „Do drio hoefijzers'' te Breda; J. Mesdag, consulent voor de zuivelberei ding in de provincie Friesland, te Leeuwar den W. J. M. de Bas, voorzitter van de ver eeniging „Avicultura", te 's Gravenhage H. A. Pauwen, landbouwer-fokker te West- Pannerden, gemeente Bommel H. H. Costing, directeur van het spoor wegpostkantoor no. 4 te Arnhem; P. Keg Czn., directeurs van het postkan toor te Middelburg; J. P. H. Hofstede, directeur van het post en telegraafkantoor to Scheveningen; C. P. Treffers, directeur van het Rijks telegraafkantoor te Utrecht; jr H. Kottman, gewezen hortulanue van bet Koninklijk Zoologisch Botanisch Genoot schap te 's Gravenhage, wanende te Drie bergen tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. J. Reepmaker, raadsheer in het Hoog gerechtshof van Nedorlandsch-Indaë L. C. Welsink, resident van Tapanoeli (gou vernement Sumatra's Westkust) J. lAohhach, resident van Bali en Lombok J. A. Kroesen, assistent-resident van Zuid- Nieitw-Guinea W. P. D. de Wolff van Westerrode. assis- tenriresident in commissie in Nederlandsch- Inddë; dr. J. L. A. Brandes, ambtenaar voor de beoefeiuuig van Indische talen, president dér Oudheidkundige Commissie in Nederandé«h- Indië J. Nuhout van der Veen, Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk hoofd ingenieur der lste klasse bij deu Waterstaat iu Nedcrlandsch-Indië A. E. J. Bruinama, hoofdinspecteur, chef van den dienst van het boechwezen in Ne- derlandach-Indië J. A. van Delden, chef der firma Reynst en Vinju, te Batavia; dir. J. J. A- Muller, gepensionneerd majoor der genie van het leger in Nederlandsch- Indië; C. F. H. Tückermann; kapitein van den generalen staf. adjudant van den comman dant van het leger in Nederlandsch-Indië dr F. A. F. C. Went. hoogleeraar aan de Rij kg-universiteit te Utrecht jhr. J. O. do Jong van Beek csd Donk, Gou verneur van, Curasao G. B. H. F. Alpherts, directeur, chef van het Technisch Bureau bij het departement van Koloniën; J. Th. Gerlings, directeur der Semarang- Joana-, Oost-Java. Serajoodal- en Semarang- Cherilxm-stoomtrammaatschappijen te 's Lra- venhage tot broeder in de oirdle van dcni i.>ederlan<t- schen Leeuw' J. F. Niks, hulpprediker te Babaiuiw, ter vena waarnemend predikant te Koepang (Timor); Ch. Pakaóiai, eerste klerk bij het departe ment van binnemlandsch bestuur- in, Nedier- landsch-lndië Th. Peeters, adjudaut-ouderofficier (alg. stamb. no. 10933), provooatgeweldige te Bamdjermasin (Borneo) tol officier in do orde van Oranje-Nassau: Raden Adipaitoi Soon Atmadja, regent van Soeauedjaug (Proanger-regontschappen) J. H. Klomp, pi-edikant te Batavia, vice- presideait van het bestuur over de Prote- stantsche kerken in Nederlandsoh-indië; C. W. J. Weusneker, waarnemend pastoor te Batavia; mr. A. J Sloot, president van aen raad van justitie te Makasser; mr. A H. du Mosch, advocaat en pro cureur bij het Hooggerechtshof van Neder- u^Klsch-ludië F. K. Overduyn, assistent resident van legal; H. F. Hessriaar, assistent-resident der Doe- soenlanden (Zuiaer- en Oo6teiafdeeling van Borneo) A. K. L. M. Seubert, inspecteiu- belast met de controle op do werkzaamheden van het behecrpersoneel bij het boschweaen op Java en Madoera; dr. S. H. Koorders, houtvester a la suite bij| het boschwezen, toegevoegd aan dén di recteur van s Lands Plantentuin te Buiten zorg voor het onderzoek naar de boschbcom- ficra. op Java; J. Knebel, gepensionneerd Oost-Indisch ambtenaar, lid der Oudheidkundige Commis si e in Nederlaud9ch-Indië H. R. du Mosch, chef der firma Maintz en Co., te Batavia; G. M. W. Zuur, medte-eigenaiar en voorma lig administrateur der suikeronderneming Djatiwangi iu Cherjbon; M. A. J. de Haan, majoor der genie van het Oost-Indisch leger, met verlof hier te lamd'c; E. S. L. Maiduro, oudriid van deni Kolonia len Raad van Curasao, directeur van de Cuvafaosiohe Bank- tob rïdidler in de oi-dë van Oranje-Nas sau Raden; Mas Prawiro di Ningrat, hooïcï- djakaa bij dén landraad te Batavia; Raden Astro di Koro, patih van Djember (Bésoela) J. S. Roech, griffier van de landraden te Koedoes en Japara; C. Elshout, secretaris van de weeskamer te Batavia; P. F. Verdluyn Lunel, secretaris van de residentie Semarang; H. J. E. F. öchwartz en A. C. Yeenhuyzen, beiden controleur bij h£b binnelandsch be- stuur op de bezittingen buiten Java en Ma doera; G. Ros, commies op het bureau van den gouverneur vau Sumatra's Westkust; W. F. den Broeder, inspecteur van het lager ouderwijs iu Nederlaudsch-Indië Albert C. Kruyt, zendeüng-leeraar te Po&- so <iuenado) mejuiirouw C. Steller, werkzaam iu het belaag der zending op de Sangir-eilanden L. vau der Tas, architect bij den water staat in Nederlandsch-Indië F. M. Beruhard. algemeen ontvanger van; 'a lands kas te Magelang (Kedoe); H. A. Tadenia Wielandt, havenmeester t>e Oelèë Lheuë (Atjeh) F. L. Winter, gepensionneerd Oost-Indisch ambtenaar te Soerakarta B. V Jieiander Hein, geëmployeerde bij de Koniuklijke Paketvaartmaatschappijte Ba tavia.; J. C. Simonet, eigenaar van een erfpachts- peroee] üi Pekalongan; N. Korndöffer, tabaksindustrieel t© Patik radja (afdeeling Pocrwokerto der residentie Banjoemas) P. A. de Nijs Bik, oud-kapitein-adjujdant bij het korps schutterij te Batavia J. la Gordt Dillié, kapitein der marechaus see C. A. Meulemaus, kapitein der infanterie; C. F. de Rochemo'nt, kapitein der genie; C. F. H. Gravelottë, kapitein-intendant; J. S. C. F. Blankenstein, kapiteiiirkwar- tierineeater J. A. A. Dool, officier van gezondheid lste klasse; A. Kruisheer, eerste-luitenant der infan terie, met verlof hier te lande; alle zeven vau het leger in Noderlandsah- Indië II. K. S. Pb. Begemanu, predikant bij de Hervormde gemeeute te Paramaribo (Su riname), met verlof hier te lande; F. H. Boissevain, kapitein der infanterie van het leger hier te lande, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; J. J. Groenemeijer, hoofdcommies bij het Departement vau Koloniën; De eerc-medaille der orde van Oranje-Nas sau is o.m. toegekend: In brons aan: den fourier C. van den Ho ve van het korps genietroepen; in goud aanA. Gallee, opzichter-machi nist bij de Nederlandsche Centraal Spoor wegmaatschappij te Utrecht; iu zilver aanD A. van Zutphen, verant woordelijk machinist bij de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij te Zeist; C. Kortcnhoff, verantwoordelijk machinist bij de Nederlandsche Centraal Spoorweg- Maatschappij te Baarn; in brons aanN. van den Brink, ploeg baas bij de Nederlandsclio Centraal Spoor wegmaatschappij to Utrecht; toegekendde titulaire rang van schout bij-nacht aan den gepensionneerden kapitein ter zee G. A. van der Mieden, lid van den Militairen Pensioenraad; de rang van hoofdmacbinist der lste klas se met den persoonlijken titel van directeur van het stafmuziekkorps der Koninklijke Ne derlandsclio Marine, aan den kapelmeester J, Koning; aan de navolgende gepensionueerde hoofd en subalterne officieren der landmacht rijn de koogera rangen verleend, hieronder ver meld, als: de rang vau generaai-majoor aan de gep. kolonel W. Hiuginan, van het wapen der infanterie, jhr. W. F. G. A. von Pestel, van het wapen der artillerie, J. Drabbe, van het wapen dier genie, en jhr. W. F. H. van de Poll, Harer Majesteit* adjudant in buitenge wonen dienst en kamerlieer-caremomemeea- ter; de rang van kolonel aan do gepensionueer de luiteuant-kolonel9 F. H. Ampt, laatstei- lijk proviuciale-adjudant in Overijsel, H. B. de Buj en L. H. A. Bonemeijer, beiden van het wapen der infanterie; de rang van luitenant-kolonel aan den ge pensionneerden majoor-magazijnmeester JL). J. Holsheimer, laatstelijk lioold van het cen traal magazijn van militaire kleeding en uit rusting te Amsterdam; de rang van majoor aan do gepensionneer- de kapiteins G. H. Veerman, G. E. H. W. van Dam van Isselt, J. S. van Agthoven, G. F. A. Carstens, J. M. Obreen en T. Scharten, alle» van het wapen der infanterieC. Hoek water, van het wapen der artillerie, en P. J. H. A. Janssen, van den plaatselijken staf, en aan den gepensionneerden kapitein-kwar tiermeester A. Feddes, van het personeel der militaire administratie de rang van kolonel, aan den met ingang van dien datum, onder toekenning van pen sioen, eervol ontslagen luitenant-kolonel op non-activiteit R. de Jongh, van het wapen der genie; de titulaire rang van majoor verleend aan den paardeuveearts der lste klasse J. B. H. Moubis, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht; aan da hierna te noemen gepensionneerd» officieren van het leger in Nederlandsch-In dië zijn de titulaire rangen toegekend ach ter ieders naam vermeld aan den gepensionneerden kolonel der in fanterie jhr. M. W. C. van deu Brandeler, di» van generaai-majoor; aan den gepensionneerden luitenant-kolo nel der infanterie G. G. J. Notten, die van kolonel aan den gepensionneerden kapitein der in fanterie J. D. Augustijn, en aan den gepen sionneerden kapitein der genie C. de Vries, beiden die van majoor; en aan den gepensionneerden officier van gezondheid lste klasse (kapitein) dr. A. E. F. Grippeling, die van dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse (majoor). benoemd en aangesteld tot tijdelijjk offi cier vani gezondheid 2e klasse bij dien geh neeskundigen dienst van het Neiderlandsclk- Indische leger dr. R. S. Urijfcz; benoemd' tot Vertegenwoordigers van de Regeering op de van 2125 September 1903 te Berlijn te houden vergadering van het „Institut internationale do Sfcatistique", mr. A. Kerdij'k, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek en dr. C. A. Verrijn Stuiart, directeur van het Centrale Bureau voor de Statistiek. Leestafel. Elsa Finne, roman door Axel Limde- gard, uitgave van Valkhoff en Co., te Amers foort. Een lijvig boekdeel, circa 400 bladz., waar over de Zweodscke pers niets dan lof en be wondering had. Finne van Ryd, een groot landheer, is gehuwd met een arme freule, die in die ver bintenis toestemde, omdat een zeker baron, die heel haar liefde had, den moed miste zich met de arme jonkvrouw te verbinden. Door haar koelheid dwaalde Finne weldra af op wegen der zonde, 't was ook haar schuld, dat hij straks als liederlijk dronk aard op 48-jarigeu leeftijd sterft, 't 'landgoed latend aan zijn weduwe eu den zevenjarigen Gustaaf. Deze, op23-jarigen leeftijd! vaan drig gewerden, verraadt den aard zijua var ders, wegens schuld en wangedrag verlaat hij den dienst en gaat op reis met een magyaar- scho zangeres. In 1853 komt de verloren zoon onverdacht op 't landgoed terug met ziju vijf jarige Elsa, wier moeder reeds overleed. Het scheen of do Voorzienigheid aan de nu zestig jaar ge worden weduwe met dit kind een taaik had) opgelegd, vau welke ziji zich' voorneemt zich te kwijten met terzijdestelling van alle zelf zucht. Een oud-student, magister Lindblom, Wordt straks Elsa's gouverneur, aan wie heit meisje zioli hecht, die echter weldra komt te sterven. Dan is het de hulpprediker van Tibbie, voor w'ieu zij genegenheid opvat. Zij huwen, toch ontbreekt het huwelijksgeluk, ook omdat zij tevergeefs op moedervreugde hoopt, en vooral omdat zij kennis maakt met den inhoud van Otto's rampzaligen brief. Haar man sterft aangevuurd door Knut Hermann, zet zij zich tot schrijven. Haar eerste boek heet: „Met gekortwiekte vleu gels^'. Tot zoover liet eerste deel van het boek, het tweede bevat de historie van Elsa's overgangstijdperk, met eigen woorden ver teld, een biecht, die zij meende als schuld aan 't leven tc moeten betalen, een openhar tige bekentenis, iu welke zij niet haar leven, maar haar dood verdedigt. Die dood! was het tragisch einde van een even veelbewogen als ongelukkig leven. En die bekentenis, hier door haar afgelegd, is één machtige strijd, gevoerd door een vrouw, die sterven ging omdat zij slechts een speelbal zich wist in de hand van den man, dien zij met heel haar ziel beminde. Een intens lijden veroorzaakte haar de innige behoefte, zich aan te sluiten bij oen mensch, die het middenpunt zou zijn haars levens. „Vrije liefde" had haar leven vergiftigd, nu moest zij sterven, geen achting zelfs gevoelend voor den man, dien zij noch- thans lief had. -Bladzijden van weemoed en strijd liggen hier voor ons, beiden mees terlijk weergegeven dat is do verdienste van Axel Lundgard's „Elsa Finne". F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2