BINNENLAND. alt 1 tans, dat de aartsmilliardair or aan denkt het handelsloven in do Ver.-Staten vaarwel te «eggen. Zijn zoon zou de zaak voortzet ten, doch hijzelf wil in Engeland gaan wo nen op het kasteel van Aldenham Abbey. vNoodlot tige vergissing. Zon dagnamiddag had Bernard Imant. mecani cien on stoker. K linkstraat te Gent, zijn 15- iarigen zoon tot straf verboden het ouder- L'jk huis te verlaten, en daarop was do vader eens bij zijne vrouw gegaan die in de Nieuwe Begijnhofstraat bakerdein zijjn afwezigheid had evenwel do zoou het middel gevon den om uit do grclotene kantor te geraken. Toen linant te huis kwam, was dte zoon weg. IX» vader ging hem zoeken. Op het lieirnisplein zag «Ie vader een jongen spelen; hij meende dat het. zijn zoon was n nep tot hom Aller, bier komen De jongen, die zijn zoon niet was, schrikte en zotte het op oen loopen .Imant. altijd van gedachte dat het zijn zoon was, liep er ach ter. totdat de jongen op den Dendermond- schonst eon weg een huis binnenvluchtte. Toen zag Imant dat hij zich had vergist en keerde terug. De jongen, die liad moeten vluchten, riep nu tot zijn vader Daar is een vont dio mij achterna heeft gelooperu Waar? vroeg do vader. Daar. zeide do jongen, op Imant wij zenddie naar huis ging De vader greep een stuk ijzer, liep achter Imant. dio aan niets dacht en bracht- hem een bevigeu slag too op het voorhoofd. Imant. verloor veel bloed en sukkelde naar huis. Sinds ligt hij te bedzijn toestand is slecht en men vreest voor zijn leven. Do dokter vreest dat de hersenen geraakt zijn. Imant is een man van in de veertig jaren, vader van dirie kinderen en bekend als een braaf huisvader. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 3 Februari Geopend lij ure. Staatsbegrooti ng 1 904. Hoofdstuk LX (Waterstaat, Handel en Nijverheid). De heer Van Wolderon llengers heeft een andere opinie over de landbouw- vertegenwoordiging dan de lieer Doies. Hij begrijpt niet waarom de Regeering dit on derwerp. dat zij kon weten dat een twist appel zou worden op haar programma heeft gebracht. Spr. meent dat de landbouw bij de bestaande orde van zaken, vol doen do is vertegenwoordigd. Liever dan andere landbouwvertegeuwoordiging zag Sp.\ 7. ui vel- consulenten in 'het buitenland. Do heer Bultman vereenigt zich met de opvatting van den heer Rongera omtrent d« zuivel-oontróle. Spr. acht het wonschefijk, dat de Rogocnug voorlichting vindt en daar voor is een afzonderlijk college noodig. Op neming van den arbeider in de landbouw- vertegon woord iging acht hij niet gewenscht, omdat hunne belangen daardoor meer ge schaad dan gebaat zouden worden. De heer Laan wenscht een paar vragen te doen betreffende de kosten-verdeeling voor het kanaal van do Zuid-Willemsvaart naar den Amer. Haj vraagt of de 5 ton door Tilburg bij te dragen, en de ton door Breda, begrepen zijn in de 2A millioen door de i ro- vincie Noord-Brabant bij te dragen. Naar aanleiding van een post van f 10,000, uitge trokken voor de haven van Scheveninv ;n, betoogt Spr., dat die havenwerken esn bil tere teleurstelling zijn geweest.. De heer Van Zinnicq Bergmann wijlt op do mislukte proeven met de stoom- pont- te Velzen en vraagt inlichtingen om trent den stand dezer zaak. De Minister van Waterstaat, H. en N., do heer De Maros Ovens, beantwoordt de gemaakte opmerkingen' Van 1888 tot 1895 ziin belangrijke werken in de provincie Noord-Brabant gemaakt tot- verbetering Van don waterafvoer. Ook voor Limburg is in dit opricht gezorgd. vootraJ sedert 1898. Men kan dus ni«i zeggen ar is niets gedaan voor de Maas en liet waterverkeer in Limburg. Nog steeds worden belaugrijka verbeteringen aan- Cacht, verbeteringen die jaarlijks op de ootingen voorkomen en zullen blijven voorkomen voor een land dat doorsneden is mot vaarten en kanalen. In België schijnt overleg gepleegd te worden omtrent verbete ring der kanalen en vaarten, in aansluiting nvt die in Limburg. De mmieter blijft zijne aandacht wijden aan deze belangrijke aan- gelegennoid. De Rogeenng zal trachten de communicatie met. Blegiij op de beste en voordeeligste wijze te bewerkstelligen. De minister erkent dat de vaarwijdte op den Leidschen Rijn zeer eng is. Daarom zijn de voorschriften aangevuld, en o. a. het va ren met motorbooten verboden, omdat de fundeering der woningen te Harmeien wer den ondermijnd. Verbetering van deo Leid schen Rijn zou 2 millioen vorderen, en Utrecht zou daarin belangrijk moeten bijdragon BH. gemeentebestuur van Utrecht dacht daar «venwel niet over, en ook andere voorstellen genoten con zeer koele ontvangst. De minister segt dank voor de waardeeren de woorden t«ot hem gericht, met betrekking j tot de verbetering van de Maas, De morste Hulde komt echter toe aan 's ministers ambts voorgangers. Bfflur too gnat het in de poli tici? de een draagt do lusten en de ander da lasten. Aan de opening van den Maas- stond staat thans niet mcyr in den weg. Ondrniocht zal werden af de streek vol doende draagkracht heeft om bij tc dragen tot verbetering .van dc pijp van Beverwijk, aan welks verbetering de Regecring zich niet wil ontrekken. Werken van dringender ur gen ti»» moeten voorgaan bij de droogmaking van de Zuiderzee, waarvan de minister geen groot o voorstaqd r is. Di> onderhandelingen met- het provinciaal Instuur van Zeeland omtrent de verbetering van de baren van Terncuzon ziin nog gaande Het belang van de haven van Delfzijl is niet gelijk tc stellen met «lat van Terneuzen. Wat de pont te Velzen aangaat, blijft de minister hopen er mede te kunnen werken. De minister betreurt het. dat de haven werken te Scheveningen financieel zijn tegen gevallen. Dat hem dit zou moeten weerhou den in de toekomst soortgelijke voorstellen te doen, kan hij niet toegeven. Of de haven aan het doel zal beantwoorden, de tijd zal het leeren. De minister is geen voorstander van een bommenhaven geweest, waar de log ger meer en meer gebruikt wordt.. Zooveel mogelijk, dat heeft hii reeds ge toond. wil de minister de Zondagsrust bevor deren. Vrucht van de Spoorweg-enquête zal vermoedelijk zijn uitbreiding van Zondagsrust met beperking van Zondagsdienstregeling. Het request tot uitzonding van werklieden naar de tentoonstelling te St. Louis heeft de minister ontvangen, maar hij ziet het nut er niet van in. Er zullen toch wel rapporten in komen. Nu komt de minister tot don landbouw. Hij wil geen uitzondering maken en de uit- breiding van de landbouwschool te Groningen niet voor 's Rijks rekening nemen. Facilitei ten zijn aan Gromingen reeds gegeven. De hoogere landbouwschool te Wagen in gen wordt gereorganiseerd en eerst wanneer die reorga nisatie een tijd heeft gewerkt, zal overwogen worden of verplaatsing naar een der Univer siteiten of een afzonderlijke hoogeschool noo dig is. Zoowel om financieele als andere re denen acht de minister dit niet wenscheliik. De vraag Universiteit of technische school is cok in andere landen aanhangig. Gelijk ge zegd, eerst moeten de resultaten der refor matie van de school tc Wageningen worden afgewacht. De taak der zuivclconsulentcn in het buitenland bepaalt zich niet uitsluitend tot zuivelproducten. De landbouw-leoraren geven gewaardeerde adviezen aan de regeering en het komt haar voor dat zij in de gelegen heid moeten worden gesteld zich in het bui tenland te bekwamen. Zij kunnen dan tevens de consuls aldaar voorlichten Een grooten omvang zal echter deze zaak nooit krijgen Op eene volgende begrooting hoopt de minis ter voorstellen te doen Op de quaostie der landbouwvertegenwoor- dicing zal de minister niet diep ingaan. Het list in 's ministers bedoeling een desbetref fend onderwerp aan de orde te stellen. Na replieken wordt de beraadslaging ge sloten en hoofdstuk Waterstaat, Handel en Nijverheid zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Verhooging van Hoofdstuk IX der Staats- begroot ing voor verbetering van het Noord- zeekanaal en droogmaking van plassen on der Reeuwijk en Sluipwijk. Beiden worden goedgekeurd. Begrooting voor Suriname. Goedgekeurd Begroeting voor Curayao. Do heer Van Horckel dringt aan op subsidie voor het katholiek onderwijp in de kolonie. Curayao, dat vroeger was overgelaten aau do Internaten- Zonder oen belangrijke verhooging van subsidie zal bet niet mogelijk zijn oui het onderwijs in do kolonie Cu ray a-u te brengen op d:- hoogte waarop het behoort te staan l>e minister van Koloniën (de heer Idomburg) betuigt zijne ingenomenheid uwt bet bijzondere onderwijs in do kolon'e Cu rasao. Ten onrechte deed Spr. het voorko men, dat het bijzondere onderwijs geen sympathie had, omdat er eenige, volkomen gemotiveerde eischen, aan gesteld zijno. a. dat niemand onderwijs mag geven, die niet in het beait is van een acte. De subsidie is verhoogd van f 2 tot f 4,50 per kind en daaruit blijkt reeds de belangstelling voor het bijzonder ouderwijs. Een regeling is in bewerking, waarbijvoor bestaande scholen het op deee begrooting uitgetrokken subsidie wordt gehandhaafd, ook al voldoen zij niet geheel aan de ver ordening. Met ernst is gestreefd om tegemoet te ko men aan de bezwaren van den bisschop. Van groot belang acht de minister het geval, dat aan de bewoners dor kolonie één algemeenc taal het Ilollandsoh wordt geleerd. De minister acht het zeer begrijpe lijk, dat do gouverneur aJu eiscb heeft ge steld het onderwijzen van het Nederlandsch. Do beraadslaging wordt gesloten en de be grooting voor Curayao goedgekeurd. Hoofdstuk X (Koloniën) wordt goedge keurd' en de vergadering verdaagd t-ot nadere bijeenroeping. Berichten. Da Staatscourant van Donderdag 4. Februari 190-1 bevat de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol teruggeroepen met iu- gaug van 1 Maart als Barer Majtesteits bui tengewoon gezant en gevolmachtigd ministc-r te Constantinopel mr. W. F. H. von Weck- herlin, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen met ingang van dienzelfden datum be noemd tot gezant te Constantinopel mr. D. L. Graaf van Bylandt, thans minister-resi dent te Berntot gezant te Rome W. A. baron Gevers, thans ga&ant te Washington, en tot gezant to St. Petersburg, jhr. mr. H. van Weede, thans minister-resident te Lissa bon bevorderd bij het departement van justi tie tot inspecteur van het gevangeniswezen in algemoeuen dienst mr. L. P. Prins, thans adjunct-inspecteur van het gevangeniswezen bij gemeld departement tot inspecteur van het gevangeniswezen voor den arbeid B. P. Huurman, thans ad junct-inspecteur bij het gevangeniswezen voor den arbeid, bij gemeld departement; tot adjunct-commies H. Bolderdijk en J. H. Korndorffer, beiden thans lo klerk bij ge mold departement; op verzoek eervol ontslagen als onder-bi bliothecaris bij do Koninklijke bibliotheek te den Haag dr. H. Brugmans, en als zoo danig benoemd dr Th. J. do Boor, conser vator aan de bibliotheek der Rijka Universi teit te Groningen op verzoek eervol ontslagen als voorzitter van den Kolonialen Raad in de kolonie Cura sao, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten E. D. E. van den Bossche benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandsehen Leeuw K. D. E. van «km Bosch, voorzitter van den Kolonia-leu Raad in do kolonie Curayao. eervol ontslag verleend, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met. ingang van 1 April 190-1, aan C. E. Lans, uit zijne betrekking van hoofdcommies trii het departement van Financiën, met dankbetuiging voor de trouwe diensten door hem aan den Laaide bewezen. Vrijdagavond om 7.26 vertrekt H. M. de Koningin-Moeder per Holl. spoor naar Vlissingen, om zich van daar naar Engeland te begeven. Do feesten to Amsterdam. Vandaag beginnen in de hoofdstad de feeste lijkheden ter cere van het 25-jarig verblijf van H. M. de Kauisigira-Moeder in ons land. Feitelijk zijn zij reeds gisteren avond be gonnen. Toen was het- n.l. feest voor de jeugd. Ruim zes duizend kinderen, leerlingen van openbare lagere scholen 1ste en 2de klasse en daarmee gelijk staande bijzondere scho len, hebben zich in verschillende schouwbur gen en specialiteiten theaters kunnen verma ken. Ln den stadsschouwburg werd o .m ,,De bruiloft van Kloris en Roosje" opgevoerd in „Carré" Rembrandt theater en „Flora" wer den eenige dor mooiste nummers van het repertoire ten beste gegeven. Do jeugd heeft zich daarbij uitmuntend geamuseerd De St.-Ct. no. 28 bevat het K B. van 22 Jan., betrekking-hebbende op do salaris regeling van de ambtenaren, verbonden aan archiefdepóts des Rijks, zoo te 's Gravenhage als in de provinciën. In eene rede, dio het Kamerlid ds. Talma voor kiezers iu liet kiesdistrict Tiet- jerksteradeel uitsprak, deelde hij volgens een bericht i:i de N. R. Ct., mede, dat do regec ring nog dit jaar een wetsvoorstel hoopt in te dienen betreffende de regeling van het lager onderwijs en dat daarin o.ra. de bepa ling zal worden opgenomen, dat uit 's rijks kas de minimum-salarissen van het onder wijzend personeel zullen worden vergoed. A nu t e r dl a m s c fa e raad. In de gisteren gehouden vergadering van dien ge meenteraad van Amsterdam werd na een vrij uitvoerige discussie met 25 tegen. 10 stemmen aangenomen een voorstel vaoi den heer IJzerman, om een raadscommissie van vier leden te benoemen, voor het ontwerpen van een schrijven aan de regoering in zake de regeling van de financieele verhouding tot het rijk. B. en W. hadden geadviseerd dit voorstel met aan te nemen, omdat reeds do staats commissie tot onderzoek der quaestie aan het werk was en daarin zitting hebben mr. Heemskerk en mr. Van Nierop. Goedgekeurd werd" eeu voorstel tot uit breiding van tie IJkade, wat con uitgaaf zal vorderen van 1,204,000. De hoar Wiersma had een voorstel gedaan om een adres aan de regecring te richten, waai in adhae.sie zou werden betuigd aan het adres van <len Ned Rond van Horlogema kers, inzake een wettelijk vastgestelde uni forme '.ijds.bepaling voor geheel Nederland. De voorzitter deed uitkomen, dat de Re geering ui beide Kamers der State u-generaal heeft verklaard, dat zij deze zaak ter hand zal nemen, zoodat liet zanden van dit adres overbodig kon w-oitkn -geacht, waarna dn heer Wier-ma zijn vcofstel introk. Nadat een aantal benoemingen gedkan was, werd de vergadering gesloten. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem, werd o. m. het nieuw gekozen lid, de heer B. E. C. Seignette, geïnstalleerd. Na een geheime zitting, die ongeveer anderhalf uur duurde, werd in de openbare zitting ter beslissing ge geven oen voorstel om met ingang van 19 Febr a s. met-eervol te ontslaan den onder wijzer J. P. F. Dickë, naar aanleiding van rapporten over niet te verdedigen gedragin gen van dien onderwijzer jegens zijne leer lingen. Met 20 tegen 5 stemmen werd dit vooistel aangenomen, nadat eeu voorstel van den lieer Dc Groot, om de behandeling van het voorstel van B. en \V. uit te stellen, was verworpen. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructie schip Nautilus, onder be rel van den kapi- ten-luitenant ter zee R. O, J. Verschoor. 1 dezer te Las Pa lm as aangekomen. Stct De Staatscommissie voor het krank zinnigenwezen hield gisteren eene vergadering in het gebouw van het departement van jus- tjittfe aan den Korten Vijverborg te 's Gra- vonhage Naar men verneemt, heeft dr. Roes- singh eervol ontslag gevraagd ah lid van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren en van den mili.tairen pensioenraad Uit Lcchem schrijft men aan de N. Ct. „Do benoeming v;«i jhr. mr. J. P. Hooft Graafland, dooier in do staatswetenschap, (vroeger burgemeester van 's Graveland en thans schoolopziener in het- arrondissement Zutfcn), tot watergraaf van het water-schap do Berkel, heeft, hier tel omstel ling gewekt, daar lo benoemde in het Berkeldal volslagen onbekend is. Men 'had gehoopt "'dat tegemoet gekomen i zou zijn aan den wensch van het gecombi neerd college, dat eenparig het verlangen te kennen gaf. om een zijner leden, die het waterschap dooi- en door kent en er éteetls de "belangen van behartigde, als opvolger van mr. Sickesz te benoemen. Mej. J. IT. Kuyper. dochter van den minister van binneulandsohe zaken, die eenige jaren ah hoofd verpleegster verbon den was aan het „Petronella-hospitaol" te Djocjakarta, zal, om redenen van gezondheid, met Maart naar Nederland t-crugkeeren. (N. v. N.) Bij beschikking van den minister van jii=tltie is tijdelijk belast met de functiën j van le klerk bij dat departement J. A. W'l- Unge, candidaat-notaris te Den Haag, en zij.i benoemd bij dat, departement tot bod«i: N. ^Vocrhnams, thans le knecht bij dat depar tement en tot voste knechte P. M. Schreur en F. li. Kanicz. beiden te 's Gravenhage. Door den minister van. Koloniën is H. C. va.n Bargum gesteld) ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- lantlsch-lndn- om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Euro- pecsch lager onderwijs daar te lande. vUit Brussel wordt gemelddat dr. Paul Albrxrdingk Thijm, hoogleeraar aan de universiteit te Leuven, daar Dinsdag na ten langdurige ziekte is overleden. Petrus Paulus Maria Albardiugk Thijm, de jongste broeder van J. A. Alberdingk Thijm, wat? 21 October 1827 te Amsterdam geboren. Hij studeterde in dc letteren aan ons Athenaeum, promoveerde te Utrecht op een dissertatie over Magn. Aur. Oassiodorus Senator, was van 1864 tot 1870 leeraar aan het gymnasium te Maastricht on werd toen hoogleer aar in de Nederlandsche letteren te Leuven. Hij schreef een aantal werken over ge schiedenis en letteren, ook schoolboeken, o. i. een „Spieigel van Nederlandsche Letteren", bijzonderlijk bestemd voor Belgische scholen. Hij was langen tijjd redacteur van de „Dietsche "Warande" en schreef ook in an dere, meest katholieke tijdschriften, als „Onze Wachter". (Hbid.) Het stoffelijke overschot van Louis Coe- nen is gisteren op de begraafplaats Zorg vliet bij Amsterdam ter aarde besteld. Aan het graf werd het woord gevoerd door da hoe ren Pollones namens het bestuur van de afd. Amsterdam van Toonkunst, door den heer D. de Lange als directeur van het Conser vatorium en de Muziekschool en door den heer Joh. do Veer uit naam van leerlingen en oud-leerlingen. S C li u 11 e v a e Dinsdag waren, te Hoorn reeds vele afgevaardigden aangeko men voor de 41ste algemeene vergadering deT schipper, veio3niging Schuttovaer, die gisteren in liet Parkhotel aldaar werd gehouden. Oim acht uur des avonds zijn bestuur en af gevaardigden officieel ten stadhuize ontvan gen deor burgemeester en wethouders. Do burgemeester, de heer A. E. Zimmer man, sprak de aanwezigen het welkonu toe. Nadat, de eerewijn was geschonken, nam de voorzitter der vereeniging, de heer Smeenge, het woord, om dank te zeggen voor de harte lijke ontvangst door de stad Hoorn. Na de officieele ontvangst begaven de af gevaardigden zich naar de vergaderzaal, waar eenige voordrachten gedichten ten gehoore werden gebracht. In de gisteren gehouden vergadering werden o.m. in het. hoofdbestuur gekozen voor de vacatures Tetenburg, De Jong en LTmker de heeren van Schouwen uit Sneek, Vlieger uit Amsterdam en Gonker uit Hoo- gaveen. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd. De uitgaven bedroegen f 1003.10; de inkomsten f 937.61, zoodat er een nadeelig saldo is groot f 65.49, gedekt door eene bezat- tin-» groot f 103 op de spaarbank. Op voorstel van het hoofdbestuur werden do heeren De Jong en Tetenburg benoemd tot eereleden. Te Rotterdam is in het Nutsgebouw de 22ste jaarlijksche algemeene vergadering van den N.-Malth. Bond gehouden In haar openingswoord wees de presidente, mevr. RutgersHoitsema, op de cijfers van hét centraal Bureau van de Statistiek, waar uit blijkt, dat sedert het oprichten en wer ken van den Bond op oen bepaald getal in woners, de huwelijken zijn toegenomen, dat de geboorten daarentegen percentsgewijs zijn afgenomen, maar de sterfgevallen in nog ster kere mate, en dat er van jaar tot jaar min der levenloos geborenen worden aangegeven. Uit het verslag van den secretaris bleek dat hot ledental dit jaar klom van 740 tot 860. Behalve de geschriften van de afbeel dingen werden vanwege het hoofdbestuur dit jaar 60.000 geschriften en blaadjes ver spreid. De aftredende secretaris dr. J. Rutgers van Rotterdam (na 1 Meiden Haag), en dr. J. de Vrij van 's Gravenhage, werden met groo- to meerderheid herkozen. Na 1 Mei zal het hoofdbureau van den Boud weder in den Haag gevestigd zijn. Uit Amsterdam meldt men, aan het „Vad." dat 4 van de 5 leden, van het be stuur der afd. Amsterdam van de Vereeni ging tot bevordering der Nederlandsche Vis- scheriii hun ontslag hebben genomen, ral. de heeren C. A. A. Dudok de Wit, voorzitter, Frans Anderhegge, secretaris en de loden Van Laar en Verdouk. Ook liet vijfde lid, de hoer Mynase, moet ondeir do gegeven omstandigheden voorne mens zijn af te treden. Binnenkort zal een buitengewone alge meene vergadering belegd worden, om een nieuw bestuur te kiezen. Antieke vazen. D-e gelukkige be zitter van vijf oud-blauwe vazen, te Volsen, heeft die voor f 10.000 van de hand gedaan* Hot Bossche carnaval. Peer van den Muggenheuvel, „Oeteldonks burger- vaojer" tijdons de carnavalsdagen, heeft zich op de volgende wijze tot de Bosschenaren gewend „Gemintenaoren van Oeteldomkin ons leste vergaojering van den raod bemme mit bekaanst algeminne stemming ons «ge veur- geraomme «leus jaar ruit- de vastelaovendsfiste in skrikkeliako groot e verloting op touw- te zette van veej en kunst artiekelkes, zoo as ze dè op in aandcr ok wel is doen. Ik heur oe> al zegge gin no optocht, mar ut zit er déius jaor ni«s aon uie ein den ontvaanger begint ut too zuiltjes aora tö vergimme die per in zunne zak te tasse. Mar 't is weer is in veraandering en legelfckertèd haj ik go- mint dè ge «le erreme kas in bietje iraeej sjiekt Ik koin mun eige daorum mit deus ge'eugenclighèd is aom kkkemendeeire en oe vraogo of gv boskiens nie iet veil het, dè go disponibel wilt stelle, waant daor zin prijza veur noodig. Ik zei eiges veairgegaon mit ut skonsto vèrrckc vaan munne stal en de heel raod heej me «ebiot naogedaon. Me kunne vaan alles gebruike en ut klenste pre sentje neeone wo krek zoo gerre aon as ut grotste. Vaan meiue kaant za 'k ut ok nie onder mo laoiege krègt inno vergimm«?se skone rijtoer deur do geminte mit meejwer king vaan al de herremenics; en Driek zette me t-ussentèds onder den toren om mit zwaar klokkengelui ut fist te opene. Ge kunt alles bezurge en kwèt- raoke bij Lambriekso op den Sint Janssingel, daar heddo goei voejer eai innen wèrremo stal. Ik haj ut gezoet, en veuruit munnen daankem nou za 'k is zien hoe dè g'oeiw houwt." Peer. De Amsterdamsche labora- t o r i u nirq u aestie. Nu heden weer een nieuwe tramlijn te Amsterdam in exploi tatie komt, welke voort voorbij) -het physi- sche laboratorium van -prof. Van der Waals, nabij de Muiderpoort, rijst van zelf de vraag of er nu iets op ge vonden is~ om de lijn te kunnen exraloitee- ren, zonder dat daardoor de instrumenten in voornoemd laboratorium afwijking zullen vertoonen. Het HblcL verneemt, dat men er iets op gevonden -heeft, nl. door het afsnij den der voedingslijpen. Zonder in t-eolmisclie bijzonderheden te- kunnen afdalen, beteeikent «lit liet volgende. De gclree-le lijn krijgt natuurlijk stroom uit de electrisohe centrale in verhouding tot H aantal wagens, dat langs de lijn gaat. Hoe meer wagens langs de lijn loopen, des te meer stroom,is nocdig. liet afsnijden der voedingslijraen beteekent dat men nu opeen gedeelte der lijn en «lat za( in dit geval moeten zijn een gedeelte in do nabijheid van heb laboratorium uiet meer stroom zal brengen dan één of hoogstens tweo :n dat gedeelte rijdènde wagens behoeven. Men heeft daar dan, in vergelijking van hetgeen do geheele lijn behoeft, slechts een zéér zwakken stroom. Die st-room in dat stuk moet dus aangevoerd worden door een af zonderlijk voedingslijnt je. Nader zal nu moe ten blijken of die stroom op het „afgesne den stuk" zéé zwak is dat hij de gevoelige instrumenten in het laboratorium in het ge heel niet meer zal schaden. Eeu radiogram. In de photogra phic temt op de Feest-miarkt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdaimi, is een radiogram to zien, dat is een negatief opgenomen met ra- diumstraleoi. Dit negatief was verpakt in zwart papier en daarop waren de voorwerpen geplaatst, een portemoinnaie, een sleutel, sigaren knipper en potlood. Het geheel werd vervolgens gelegd in een kartonnen doos, welke daarop lichtducht. wprd gesloten. De het radium bevattende capsule werd op eeu afstand van. 30 -M. «laarvoor geplaatst. Na verloop va» twee uur waren de door het radium uit-gez.on«len stralen door «le karton nen doos en het zwarte papier heengedron gen en deden op de photograj>hisehe plaat een beeld van de verschillende voorwerpen ont staan. In de pliotographietont is ook het uranium te zien, de stof waaruit, het radium, vervaar digd wordt De H. IJ. S. M. en de vereeni ging van den heer Oudegeest. Naar de lel. verneemt is door den beer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., de vol gende circulaire, gedateerd 29 Januarr, on der het spoorwegpersoneel dier maatschappij verspreid „De Heeren J. Oudegeest en P. van der Linden, zich teekenende Voorzitter en Secre taris van het Hoofdbestuur der „Nederland sche Vereieniging van Spoor- en Tramweg personeel", hebben zioh namens dat bestuur bij schrijven van 18 dezer, tot m gewend met het verzoek eene mededeeiing te mogen ontvangen, dat de leden der genoemde Ver eeniging niet amiers, niet minder zullen w.orden behandeld dan zij, die ild zijn eener andere organisatie of die bij geen enkele Vereeniging zijn aangesloten. Ik vind in deze vraag van bedoelde be stuurders aanleiding het personeel in h er- ïnnering te brengien of bekend te maken het slot van den brief, op 10 April 1903 door mij, aan het Hoofdbestuur der „Algemeene Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" ger.cht, luidende „Het feit, dat ons personeel geweigerd heeft U op dion weg van, onwettig verzet tegen de gevestigde Staatsmachten t,e volgen door op enkele uitzonderingen na trouw te blij\e>n aan zijn plicht, en de smaad, die door uw1 Bestuur in de oproepin aan het Nederlandsche Volk, van 6 Apr'l j.l., tegenover het geheele volk op het wer kende personeel is geworpen, ontslaan ons ram de verplichting met u uit welken hoofde ook weder in aanraking te treden. „Uwe brieven dd. 12713 Maart en dd. 8/9 April ji. zullen derhalve onbeantwoord blij ven, terwijl ook op eventueel nader schrij ven geen acht zal worden geslagen." Op grond van dien brief zullen de be stuurders voornoemd der Nederl. Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel, wel ke met diezelfde bestuurders aan het hoofd destijds toegetreden was tot de Al gemeene Vereeniging, geen antwoord op do gestelde vraag van de Maatschappij ontvan gen. Aan het personeel acht ik mij echter ver plicht de ernstige waarschuwing te richten, geen lid te worden van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tranmwegperso- raeel", waar van dè bestuurders door hutf op treden, zóóveel onheil onder liet personeel hebben gestioht. Ik vind hiertoe te meer aanleiding, om dat die Vereeniging. door middel van haar orgaan, op den vroeger ingeslagen weg voort gaat met de bedoelingen der Maa.t6chapj.-ij verdacht te maken, hare handelingen een- zijdig te beoordeelen en een geest vtan ver ziet ouder het personeel tegen de directie aan te kweeken." Do rechtbank te 's Gravenhage hoeft, uitspraak gedaan in het rechtsgeding van een gepasporteerd Indisch onderofficier tegen den Staat en van dezen laatste als eischer in vrij waring tegen djcm curator in het faillissement van dien onderofficier. Diens vordering tegen den Staat, werd ontvankelijk verklaard en geheel toegewezen. l>e rechtbank overw«x>g ten aanzien van do modogevortïerdo ridder- soldijl, dio evenals liet gaigearaont aan den cu rator waa uitbetaald, dat do vordering des wege niet "was can afzonderlijke actio en dat ook dio soldij buiten het faillissement viel. daar zij in verband staat met die bezoldiging van den gewezen militair. Do bewering van den Staat. dat. «loor do betaling van den curator eischers belangen waren waargenomen, achtte do rechtbank on gegrond* diaar èn gage ment èn riddJereoldij

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2