Woensdag 10 Februari 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Rozenheuvel. X3. 316. 3" Jaargang. H DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feostdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de UitgeverB in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËK: Van 16 regels f 0.79. Elke regel meer6.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eeae circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het ontstaan van het geschil in het uiterste Oo&ten. Met dem tragen loop van de onderhande lingen tusscheu Rusland en Japan vormt da snelheid van haandelen, die nu wordt waar genomen, een groot contrast. Den 6en Fe bruari is het Japansche gezantschap terug geroepen uit Petersburg in den nacht van 8 op 9 Februari reeds is de eerste oocrlogs daad verricht. En op den torpedo-aanvial, waarvan het eerste bericht gewaagde, is ge volgd eene beschieting van Potrt Arthur door cene Japausoho vloot van vijftien oor logsschepen. Van deze beschieting hebben ook de voor Port 'Arthur liggende Russische oorlogsschepen hun deel gehad, die er niet zonder kleerscheuren rijm afgekomen. Dit meldt een officieel bericht, van den stad houder admiraal Alexejew. Verder bericht een telegram; dat de Daily Mail uit Tientsin ontving, dat twee Russische oorlogsschepen te Tsjemoelpo, de haven van de hoofdstad van Korea, zich li ebben moeten overgeven, dat 8000 man Japansche troepen daar aan land gezet en op xuarsch naar Seoel zijn en dat. in alle belangrijke havens vara Zuid- en West-Korea Japansche troepen zijn geland. Wanneer men de Russische oorlogsschepen samentelt, die in de tot dusver geleverde gevechten geleden hebben, dan komt men volgens cle afficieelc Russische mededeelin gen, t-ot zoven drie in den nachtelijken tor pedo-aanval, vier in het daarop volgende bom bardement. Daarbij zouden dan nog komen do beide schepen, die geheel verloren zijn, omdat zij, zich hebben moeten overgeven. De vlugheid, waarmee de Japanners aan 't werk zdjin gegaan, herinnert aan de verras sing, die de Duitschers in 1870 hun tegen- standres bezorgden in het begin van den oorlog. De strijd, die nu begonnen is, is niet het uitvloeisel van eene vlaag van het oogem- blik, maar van eene beweging van zeer langen duur. Wie den loop der gebeurtenissen se dert den oorlog tu&schen Japan en China heeft nagegaan,, is tot de overtuiging moe ten komen, dat deze strijd op den duur niet was te vermijden Het moest er toe komen, dat Rusland en Japan door de wapenen zou den beproeven de vraag te beslissen wie van hen beiden de hegemonie in het verre Oos ten van Azië zal uitoefenen. Do trek naar het Oosten is voor Rusland reeds eenige eeuwen geleden begonnen. Se dert in 1581 de kozak ken-aan voerder J or mak Timofejew den grondslag heeft gelegd tot de verovering van Siberië door do schenking, die hij aan Czaar Iwan I~V deed van het door hem veroverde land aan de Irtysch, waardoor deze gij zijine titels kon voegen dien van Czaar van .Siberië, heeft Rusland zijn. arm steeds verder over het gebied van Noord-Aria uitgestrekt, totdat, in het Oosten de Grooto oceaan was bereikt. Maar de eenige uitwegen in dit uitgestrekt gebied voerden naai- de noordelijke Poolzee en in het Oosten naar de tBehringzee. Er moest eene uitbreiding staar het zui den gezocht worden, onn Aziatiseh-Rusland voor do cultuur te openen. In dë tweede helft van de negentiende eeuw werd dit werk met kracht aangevat en kwam men langzamer hand nader tot dit doe! In 1851 kreeg Rus land do haven, van Nicolajewsk, aan den moöd van de Amoer gelegen, 4.00 mijlen zui delijker gelegem dan Ochotsk, dat vroeger de zuidelijkste haven was. In 1858 werd het geheele- Amocr-gebied ingelijfd, waarvan Mandsjoerije het achterland is. en het ver drag van Peking verschafte aau Rusland de aan do zee gelegen provincie Oessoeri en de haven van Wladiwostok, 750 mijlen verder zuidelijk gelegen dan Nicolajewsk. Rusland was nu bijna genaderd tot de grens van China., zoowel aau de kust als in heb bin nenland'; maar tusscliem Wladiwostok en de Gele zee, die China bespot-It, ligt het schier eiland Korea, dat in de zee uitsteekt, zooals Italië doet in de Middellandse!),c zee en met rijm zuidelijke punt het eilandenrijk Japan nagenoeg raakt. Nu dertien, jaren geleden werd een begin gemaakt met- den aanleg van don Siberiscben spoorweg, den groeten verkeersweg tot ver binding van Moskou, in het hart van Euro- peesch Rusland gelegen, met hei. uitgestrek te Aziatische rijk, dat in den loop van drie eeuwen aau het gebied van Czaar is toege voegd. Volgens liet oorspronkelijke plan zou deze spoorweg, om liet Chineesche gebied te mijden, eeni grooten omweg naar het noor den maken langs de grens van Mandsjoerije, om te eindigen in Wladiwostok, welke haven in de wintermaanden steeds toevriest Maar terwijl deze spoorweg in aanleg 'was, kwam de gelegenheid voor Rusland om aan de uitzetting in zuidelijke richting een nieu wen, beslissenden stoot tc geven. Daarmede echter werd tevens de kiem gelegd tot den strijd, die nu ia uitgebroken. In 1894 begon de oorlog tusscheu Japan en China, die eindigde met eene volslagen nederlaag van China. In 1895 verkreeg Ja pan bij het verdrag van Simonoseki de los making van Korea van de Chineesche sou- vereinitedt, en verder voor zichzelf den af stand van de havenplaats Port Arthur in de Gele zee. Maar onder leiding van Rusland traden drie Europeesche staten voor de in tegriteit van China op. Japan werd gedwon gen weder van Port- Arthur afstand te doen. De zorg voor de integriteit van het Chinee sche gebied weerhield Rusland niet, om voor zichzelf Port Arthur in te palmen; in 1897 kreeg het deze gewichtige haven en het ge- heele schiereiland Liaotong van (China in naam in pacht, feitelijk in bezit. Het ver wierf zich verder China's toestemming om het oostelijke dee] van zijn Siberiscben spoor weg door Mandsjoerijo te leggen, vrijheid om een zijtak van dezen spoorweg aau te leg gen naar Port Arthur, en de bevoegdheid om den Man d sj oer ij s ch en spoorweg* door troe pen te beschermen. Deze spoorwegaanleg is nu voltooid. Rusland heeft zich steeds vas- teren voet verschaft in. Mandsjoeri je zijne toezeggingen betreffende de ontruiming van dit gebied bleken niet ernstig gemeend. En ook zijne plannen om de Russische invloeds sfeer over Korea uit te breiden, kwamen steeds meer onverbloemd aan den dag. Daartegen is Japan opgekomenhet is be gonnen met te trachten door diplomatieke onderhandelingen Rusland te bewegen op dien weg niet verder voort te gaan, en toen het daarin geen baat meer zag, heeft liet tot da wapenen zijn toevlucht genomen. Het standpunt van de beide staten was van het begin der onderhandelingen af vol kom en duidelijk. Rusland onttrok zich aan zijne ocntract.ueolo verplichting om den 8. October van het vcrige jaar oen gedeelte van Mandsjoerijo to ontruimen, en om te toonen, dat het niet meer van ziiiB was Mandsjoerije te verlaten, heeft het een paar weken later het aanvankelijk ontruimde Moekden weder bezet, waarop in November de bezetting van Haitscheng volgde. Rusland meende het te genover zijne belangen in Mandsjoerijo niet te kunnen verantwoorden in dit deel van het Chineesche rijk den toestand Ic herstellen, die voor de uitbarsting van do Boksers-on lusten in het voorjaar vau 1900 bestond. Aau den andoren kant is het voor Japan een axioma, dat Mandsjoerije en Korea als dé- bouché voor zijn overtollige bevolking en voor de voortbrengselen van zijne nijverheid moe ten dienen. Met het oog daarop is ook het handelsverdrag met China gesloten, waarbij apau zich zekere voorrechten voor zijne han del verzekerd heeft. Wanneer Rusland in Mandsjoerije bleef en zich daar aJs de eigen lijke heer en meester gedroeg, dan viel er natuurlijk niet aan te donken, dat Japan ooit van deze voordeelen partij zou kunnen trekken. Rusland echter wilde vooral op dit punt niet toegeven, omdat het Mandsjoerije wil reserveeren voor den uitsluitenden afzet van zijne eigen productie. Uit de cijfers, die wij een paar dagen gele den gaven, blijkt, dat voör 'toogenblik de handelsbeweging in die streken nog niet groot is. Maai* 'het is niet voor 1 et tegenwoordige, dat, men opkomt.de stri d, die wordt ge voerd, is een voor de toek< mst. De toestand van het lieaen is dus uit het verleden te verklaren. De Frankf. Ztg. licht dit aldus toe„Japan zoekt revanche voor den slag, dien het m 1895 {kalm. had moeten* opsteken. Het heeft zich Sedert, onophoude lijk lot don oorlog toegerustnu is bet met zijne toebereidselen gereed en Rusland staat alleen, zonder coalitie, tegenover Japan. Dat do integriteit van China vooropgesteld' is, zal wel slechts irenisch bedoeld zijn of het maakt althans dezen indrukop den keper beschouwd, bekommert Japan zich evenmin om de integriteit van China als Rusland. Het is dein Japanners te benauwd! geworden op hunne eilanden zij. willen ruimte tot uit zetting op het vasteland. Korea is hun te weinig, hun doel is China., het staanverwante rijje. Wel beloven zijl den Chineezon. de Ehiro- peesch-Japansche cultuur te brengen en in zoover kunnen zij beweren, dat hun streven* de cultuur bevordert; maar eigenlijk is het hun toch. meer om de macht, dan om de cul tuur te deem. China moet onder Japausch protectoraat, het geheele Mougoosch-Ma- ieisehe volkencomplex onder Japansche lei ding komen. Wat dit plan politiek en eco nomisch te betcekeoien heeft, dat behoeft men voorloopig niet in bijzonderheden uit een te zetten. In ieder geval voelt men in de besturende kringen van Rusland de volle zwaarte der beslissing van dit oogenblik. Maar men zal niet meer kunnen terugwij ken. Want het is eene historische wet-, dat de rijken zioh slechts kunnen handhaven door datgene waarop zij zijp opgebouwd. De historische wet van Rusland, zooals het. zich aan de tijdgenooten vertoont, heet- verove ring niet meer veroveren beteekent voor Rusland stilstand en misschien begin van het verval. Rusland is in Oost-Azië reeds te vast- verankerd, dan dat het. zich zonder na deel zou kunnen terugtrekken en liet rijke oogstveld aan do Japanners overlaten. Zoto zal dus de knoop, die zich in Oost-Azië ge vormd heeft, wel niet anders dan door het zwaard doorgehakt kunnen worden." Duitsehland. Keizer Wilhelm heeft zijn voorjaare- reis naar de Middellandsche Zee afbesteld, zulks in verband met de gebeurtenissen in Oost-Azië. Frankrijk. Iu de Kamerzitting van gisteren gaf de minister-president de verzekering, dat de regeering vast besloten was om aan het parlement te zijper tijd all© in lichtingen te verschaffen, die kunnen die nen om het opheldering te geven ovor den toestand. Hij heeft den indruk, dat deze: ver klaring alle ongerustheid, die mocht bestaan over de voornemens van de regeering voor de toekomst zal wegnemen, en dat men zal afzien van. een openbaar debat over de za ken in, het uiterête Oosten. Uit Parijs wordt nog bericht, dat na af loop van den ministerraad minister Pelletan gisteren een onderhoud had met den chef van den generalen staf, ten einde de bevelen voor het eskader in het Verre Oosten vast te stellen. Alle vaartuigen van dat eskader zul len bevel krijgen, do Fransche wateren niet te verlaten. Engeland. Tot leden van d© in Engeland nieuw in te stellen commissie van legerbestuur zijn ter benoeming voorgesteld de minister van oor log Arnold Forster, als militaire leden lui tenant-generaal l/vttelton, generaal-majoor Horsley Douglas, generaal-majoor Plumer en generaal-majoor Wolfe Murray, als civile le den de onder-staatssecretaris van liet depar tement van oorlog lord Donaughmore" en de secretaris van financiën Bromley Davenport, als secretaris zal benoemd worden overste sir Edward Ward. Italië. De Italiaanscke Kamer is bij de behande ling van een aanvrage voor het dienstjaar 19031904 vau 5.391.000 lires voor het Ita- liaansche garnizoen in China, door den minis ter-president Giolitti gezegd, m antwoord op vragen, gedaan door socialistische en repu- blikeinsche afgevaardigden, dat het onmo gelijk is de verplichtingen, die het Rijk op zich nam, niet na. te komen. „Geen enkele mogendheid zou meer met ons willen onder handelen, wanneer geloofd werd, dat wij onze verplichtingen alleen nakomen, wan neer wij hierin voordeel zien." Dë minister is hot eens met de interpel lanteu over de noodzakelijkheid voor Italië om neutraal te blijven in don Russisch-Ja- pansclien strijd en zich te bepalen om allo pogingen in het. werk te stellen tot herstel van- den vrede of tot het looaliseeren van den oorlog. De Regeering blijft waakzaam en verliest de nationale belangen niet uit het oog. Doch zoodra de omstandigheden hot toelaten, zal de Regeering nagaan of het mogelijk is deze uitgave te verminderen. De aanvrage werd toegestaan. Oost-Azië. De Neue Freie Presso deelde gisteren per bulletin mede, dat blijkens een bericht uit Berlijn keizer Nicolaas dien middag te 3 uur aan Japan den oorlog had verklaard. Het Russische telegraafbureau meldde ech ter, dat liet. bericht voorbarig was, omdat de oorlogsverklaring eerst beden was te ver wachten. Heden is ook het keizerlijke manifest ver sohenen, waarbij aan Japan do oorlog wordt venklaarcL Over den aanval op Part Arthur wordt uit Petersburg het volgende bericht: Volgens telegrammen van admiraal Alexejew van den 9. dezer, beschoten vijftien Japansohe oor logsschepen Part Arthur. De vesting beant woordde het vuur; het eskader lichtte het anker om aan den strijd deel te nemen. Na een bombardement van een uur staak ten de Japanners het vuur en stoomden af in zuidelijke richting. Aan Russische zijde zijn '2 officieren, en. 54 man gewond, twee man gedood. De oor logsschepen Poltawa, Diana, Askold en No- wik ondervonden beschadiging. Volgens een bericht van admiraal Alcxe jew houden alle bij den nachtelijken torpedo- aanval beschadigde schepen zich boven wa ter. De ketels en machines zijn onbeschadigd. Aan Russische zijde zijn twee mindere mili tairen gedood, vijf verdronken, acht gewond. Een nader bench* van den chef van den staf van stadhouder Alexejew houdt in: Tegen 11 uur voormiddags naderde een uit 15 pantserschepen en kruisers bestaande Jar pansch eskader Port Arthur en opende het vuur. D© vijand heeft .schoten ontvangen uit do kustbatterijien en de vesting en ook het vuur van ons eskader, dat aan den strijd deelnam. Tegen den middag staakten de Japanners het vuur en stoomden naar het zuiden. Aan onze zijd© werden 2 marine-officieren en 41 marine-soldaten gewond en 9 gedood; bij de kustbatterijen werden 1 man gedood on 3 gewond. Het pantsersdhip Poltawa en do kruiser Novik kregen beschadiging onder de water lijn. De beschadigingen aan de vesting wa ren onbeteekenend. Eien volgend telegram van stadhoudër Alexejew aan den Keizer luidde: Tot aanvulling van mijn eerste telegram bericht ik, dat alle drie bij Port Arthur beschadigde schepen zich op het water hou den. Ketel en machines zijn niet beschadigd. Do Cesarewitsch is aan hert roer bescha digd, de Retvisan in eene afdeeling onder de waterlinie waar zich pompen bevinden, da kruiser Pallada in het midden* van het schip dicht bij de machine. Na de ontploffing snelden terstond de kruisers, die den dag hadden, te hu!p. Ondanks de duisternis van, den nacht werden maatregelen genomen om de bescha digde schepen in de biunenreede te brengen. De schepen verloren geen officieren, twee minderen zijn gedood, vijf verdronken, acht gewond. De vijandelijke torpedobooten werden tij dig met een krachtig vuur door de schepen ontvangen. Na het einde van den aanval werden twee torpedo's gevonden, die niet ontploft waren. Bijzonderheden over dezen aanval bevat een telegram uit Tsjifoe, gisteren ver zonden. Het zegt, dat het stoomschip „Columbia' uit Port Arthur daar aan gekomen, in de buurt, van deze ha ven was toen de Japansche marine baren aanval begon. De eerste schok van de tor- pedoontploffiug kwam Maandagnacht om elf uur. De Russen werkten onmiddellijk met zoeklichten eu opeuden het vuur. De aan val duurde met. tussohenpoozen dien gehee- len nacht door. Rij| het aanbreken, van den Uit hel Engelsch 96 VAN FLORENCE MARRYAT. HOOFDSTUK XXII. De rechtmatige Erfgmaam. Jasper Lyle had er rijjn, gegronde redenen voor, om heb verhaal van zijn levensloi.p tot. na het diner uit te stellen. Hij had tijd' uoo- dig, om rijpelijk bij zich zelf na te paan. rvat hij zeggen en wat. hij liefst, maar verzwij gen moest. Hij wilde Agues niet al te zeer noen ontstellen on „valsche wissel" zijn twee woorden, die ecu bijzonder onaangenamen klank hebben. Als hij haar vau zich afkie- rig maakte, zou zij onmiddellijk naar Eve line vluchten, om bij deze troost eu sym pathie te zoeken, en liij moest haar veeleer zoo spoedig mogelijk onttrekken aan dëu invloed, dien de vriendin barer kinderjaren, op haar bezat. Er viel niet aan tei twijfelen, of er zou eerstdaags een oorlog uitbarsten tusscheu hem en zijn nicht, en zijn vrouwtje nioesl. onvoorwaardelijk op zijn hand wezen. En als hij openlijk eenige aanspraken op Rozenheuvel wilde doon gelden moest, hij met hardnekkige onbeschaamdheid ontkeoi- uon, dat. hij ooit de hamdteekening van zijn oom hadi nagemaakt, en zijn tegenstanders tartten, om zijn misdrijf te bewijzen. De eenige gedragslijn, welke hij in de gegeven omstandigheden kon volgen, was deze dat hij zich aau Agues voordeed niet als een schuldige, maar als een martelaar Tijdens het diner hielden zijn gedachten zich voort durend met dit onderwerp bezig, zoodat hij bijna geen woord sprak en Eveline heime lijk een zucht van verlichting slaakte, toe» de maaltijd eindelijk was a-fgeloopen. Zoodra Jasper haar had medegedeeld, dat Agtie» zich niet recht wel gevoelde, en daarom lie ver op liaar kamer wenschtc te blijven, had zij naar haar vriendin willen snellen, maai' Lyle had haar luervan teruggehouden. Hij zeide haar, dat. zijn, vrouwtje een weinig overspannen en zenuwachtig was en uitdruk kelijk verklaard had, dat zij niemand an ders bij, zich w 1de zien dan haar man. Hij had het. blad, w<ya,i'op Agnce' diner was- klaargezet, uit, de handen van het. dienst meisje genomen, dat vau iuffrouwi Rayntf bevel had ontvangen, onverwijld hiermede naar de kamer van mevrouw Lyle te gaan, en bracht het als oen teeder liefhebbend, zorgzaam echtgenoot in eigen ]>ersoon naar zijn jonge vrouwtje, terwijl Eveline eenzaam en verlaten, aan de eettafel bleef zitten, met eon onbeschrijfelijk govoel van bitterheid oi> gegriefdheid. Wat Waa alles in korten tijd veranderdVroeger placht zij de eerste te zijn, naar wie Agues verlangde, als zij ziek was of zich in ongelegenheden bevond. Haar geheele leven scheen haar too, andei's ge worden te zijn, eu zij kwam tot de droeve erkenning (zooals reeds zoovelen vóór haar), dat het gezag van een echtgenoot alle ander genegenheden op den achtergrond dringt. Mijnheer Lyle kwam terug, maar alleen om zijn gastvrouw 'beleefd te verzoeken, hem voor het verdere van den maaltijd te willen excuseeren Eveline wenschte niets vuriger dan van zijn gezelschap ontslagen te wor den. Zijn bijzijn was haar te allen tijde meer een bron van kwelling dan van genoegen. Jasper Lyle keesde naar de kamer zijner vrouw terug, met een uitdrukking op liet gelaat, alsof hij een held was, die op het puuti stond, het verhaal zijner glorierijke overwinningen ten beste to geven, in plaats van een schuldige, die zijn. misdrijf moest, biechten. Sedert hij op Rozenheuvel woon de, had hij zich een aan het ongelooflijke grenzende mate van onbeschaamdheid eigeu gemaakt, eu de vernietiging van de bewijzen zijner schuld had er liet zijne toe bijgebracht, om bem een stalen voorhoofd te schenken. Hij gevoelde zieli zoo volkomen veilig, dat hij ze>!f half eu half begon te gelooven, dat hij een wtreed verongelijkt man was. en rioh derhalve zonder blikken of blozen als zoo danig aan zijn vrouwtje durfde voorstellen. Zijn uiterlijk voorkomen was op dit tijdstip van zijn leven niot zoo onberispelijk welge maakt als de negentienjarige! Will Caryl 1 in dertijd had doen venvacht dn. Ongetwijfeld was dit voor een deel toe te schrijven1 aan do kleursveraudering, welke zijn haar had on dergaan. De blonde krullen, welke zijn jeug dig gelaat plachten te omlijsten, waren ge heel in overeenstemming met zijn blauwe oogen en blanke tint. Iemands schoonheidl zal er doorgaans niet bij winnen, als de na* tuurlijko kleur van het haar gewijzigd wordt. Toen Eveline Rayne, gedreven door haar toe wijdende, zelfopofferende liefde, haar beste krachten naar lichaam «n geeot inspande; om haar neef uit Liverpool te helpen ont vluchten, had zij:, aooals de vriendelijke lezer zich misschien wel zal herineren, zijn haar bruoii geverfd. Will Caryll was veiligheids halve met dezö kunstbewerking voortgegaan, zoodat zijn haar thans bijna zwart wös. Deze onnnatunrlijkc combinatie deed zijn gelaat buitengewoon bleek en rijn oogen dof en flauw schijnen. Over hot algemeen zag men dan ook in hein niet het ideaal van manlijke schoonheid, dat Agnes iu hem aanschouwde. Het oordeel van verreweg de ineesten, die beau kenden, luidde aldus, dat hij|, ..een ongezonde tint" had en dat. het hem duido lijk was aan to rien, dat bij zooveel jaren in den vreemde had doorgebracht-. Het viel echter niet te ontkennen, dat hij een wel gevormde. slanke, rijzige gestalte had, evenals -al do Carylls. Ziiin jonge vrouwtje bewonderde hean evenwel als de volmaaktheid in eigen persoon. Zij tuurde aandachtig op de pho tograpbieën. toen hij opnieuw haar kamer binnentrad,. „Als je mij zelf niet verzekerd hadt, Jas per, dat het zoo was. zou ik nooit hebben kunnen gelooven. dat. dit jouiw portretten zijn. Wat ben je ontzettend veranderd." ..Ik ben in menig opzicht veranderd. Ag nes. Toen deze portretten gemaakt werden, was ik een gelukkige, zorgelooze jongen t hans ben ik oen wtreed teleurgesteld man, die reeds aan memigeii storm het hoofd heeft moeten bicden, nog erger, lieve Agnee ik ben een schandelijk verongelijkt man." „Lieve, lieve Jasper," riep liet lichtgeloo- vige vrouwtje, terwijl rij met hartstochtelijke oust, ui migheid haar armen oni zjj n hal» sloeg, „wie heeft het durven wagen, jou te verongelijken? Ik heb altijd wel als bij in geving gevoeld, dat je ongelukkig waart, Jas per. Een onbedwingbaar verlangen, om jo ten steun en troost te rijn, Heeft mij van den beginne af aan naar je toe gedreven. Maar ik dacht-, dat het misschien hieraan te wijiten was. dat je al je vrienden en bloed verwanten aan den dood Hadt moeten af staan en niemand hadt overgehouden, dio je de liefde en sympathie kon schenken, waar aan je hart behoefte had. Maar dat men jou heeft ditrven verongelijkenneen, Jas- tier, dat ia nooit bij mij opgekomen*" „Ik zou er nooit over gesproken hebben, Agues, als er niet een flauwe straal van hoop was, dat ik in mijn rechten hersteld zal worden. Zooals je weet, bezit ik letterlijk niets. Het beekje geld, dat ik in. eigendom had, vóór ik .Agnes Feat herstem© tot vrouiw kreeg, is tot den laatsten penning opgegaan, zoodat ik genoodzaakt ben, in 't zweet mijns aanschijns mijin brood te verdienen in den letterlijken zin van hef. woord Je vindt hot zeker heel edelmoedig van mijjn nichtje Eveline, dat zij ons op Rozenheuvel laat wlonen, niet waar, Agnee?" „Ja zeker, Jasper. Wat zoudün wij aonder haar bijstand hebben moeten beginnen? Die arme, lieve mama kon ons met helpen. Wij zouden van gebrek cn ellende1 omgekomen rijn." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1