dag, Dinsdagmorgen vroeg, was waar te ne men dat twee Russische linieschepen en één eerste klasse kruiser buiten gevecht gesteld en gestrand waren aan den ingang van de haven. De kruiser was beschadigd aan de ver schansing. Geen van do andere schepen had boven den waterspiegel averij. lu den in«irgen vuurden de Russische for ten op de Japansche vloot.. Op ongeveer drie mijlen afstand beantwoordden de Japanners het vuur; zij troffen verschillende Russische schepen, niaitr brachten dezen weinig schade toe. Daarop stoomden «le Russische kruisers de haven uit. De Japanners verdwenen. Later vwrdeu deze scliej>eii waargenomen, koers zettende naar Dalnv, ©ogenschijnlijk onbe schadigd. Ofsdboonl de officieren van de ..Colom bia" verklaren, dat do aan val lende vloot be stond uit» 17 schepen, zagen zij er later slechts 16 terug. Do bemanning van een stoomschip, bestemd naar Foochow, udt I)alny, welk schip de Japanscho vloot den 9. voorbijvoer, verklaarde dat deze vloot be stond uit 6 linieschepen, 4 eerste klasse krui- Icruisers en zes andere schepen, op achttien mijlen van Port Arthur, gaande in Zuidoos telijke riclilting. Do Japansche vloot be stond uit 6 slagschepen, 4 eerste klasse krui sers en zes ondiere vaartuigen. Drie Japan sche kruisers passeerden Port Arthur Dins dagmorgen te 10 uur, binnen liet gezicht van de Russische vloot., die het. anker lichtte en de Japansche schepen achterna zotte, doch een half uur latei- terugkeerde. De bemanning van de „Columbia" deelt nog mede. dat ua het torpedo-gevecht do Russen één kruiser buiten lieten om de Ja panners ÜHi hct oog te houden De Japan ners vuurden later op dozen kruiser. Do overige Russische schepen lichtten het ati- kop en kruisten om du rootle. De Japannors naderden tot op drie mijlen. Het. gevecht begon met een beschieting door de Japan- ache marine op de schepen en forten, die antwoorden De projectielen brachten aan de Russische schepen geringe schade toe. Het Russische vuur reikte niet ver genoeg. Do Columbia" stoomde weg, terwijl het gevecht nog aan den gang was, doch zag later dat de Japansche vloot zich terugtrok. De buiten gevocht gestelde schepen zijn de Poltava", .Oesarewitsj" en „Bajazin De gestrande schepen versperren «len ingang van de iiaven. en verhinderen het uitstot»- men' van do kaïioiineorbooten en het binnen komen van de linieschepen en kruisers om kolen te laden. Over de stemming in Rusland wordt uit Petersburg gemeldHet. bericht, omtrent den aanval op Port Arthur, dat in bulletins door de bladen werd verspreid, heeft grooto ontroering ^verwekt. Algemeen is de bevol king hevig verontwaardigd en vertoornd op de verraderlijke aanvallers. In den volks mond neemt het bericht steeds grooteren om vang aan de meest tegenstrijdige geruchten doetn de ronde. Juiste bijzonderheden om trent dSh aanval zijn tot dusver nog niet bekend Alle burgerlijke en militaire hoogwaardig- heidsbekJoeders, die aan het hof worden ont vangen, gaan tusschen een dichte menigte nieuwsgierigen naar het winterpaleis ter bij woning van de plechtige gebeden om den zegen des Hemels op de Russische wapenen af t© smceken. De Keizer, <le Keizerin-Moeder en het ge heels Keizerlijke Huis woonden in den na middag den bidstond in de kapel van het paleia bij. l*e menigte voor het paleis juichte den Keizer, die er zeer ernstig uitzag, met geestdrift too. Het stedelijk bestuur van Moskou heeft ecu bedrag van'een millioen roebel beschik baar gesteld vow de oprichting van een hos pitaal. Ook in Korea zijn roods oorlogsonderhan- delingen voorgekomen. Uit Peking wordt van 9 Februari bericht. Een duizeud man Japan sche troepen zijn gisteren te Tsjemoelpo ont scheept, ondanks de aanwezigheid aldaar van twee Russische oorlogsschepen. Een telegram te New-York uit Tsjifoe ont vangen, meldt dat Japan de Russische krui sers ..Varyag" en „Korietz" bij Tsemoalpo veroverd hoeft. Hetzelfde is. ook aan de Daily Mail uit Tientsin bericht. Dit telegram hield in, dat do Russische oorlogsscliepen Korietz en Var- lag zich in de haven van Tsjemoelpo heb ben overgegeven. De Japanners hebben daar 800 man troepen aan land geaet, die den marsch naar Seoel mijn begounen. Verder zijn troepen geland in alle voorname havens van Zuid- eu West-Korea. Uit Port-Arthur verneemt de Daily Mail, dat Russische troepen de stad verlaten naar de Yaloe-rivier. 38 Oost-Siberische regimen ten zijn in Mandsjoerije. Tot waarborging van Chinas onzijdigheid heeft do Staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de heer Hay, een nota aan do mo- gendheden gezonden, waarin hij vraagt, of zij gezind z n zich aan te sluiten bij e<en ken nisgeving aan Rusland en Japan, dat tijdens de vijandelijkheden en ook daarna de onzij digheid en de integriteit van China erkend moet worden. Het departement, van buitenlandsche za- -hen verwacht op zij no vraag gunstige ant woorden te zullen ontvangen. Het- bericht van het zenden van deze nota heeft in diplo matieke kringen sensatie verwekt. Uit Washington wordt hierover bericht Er heeft reeds een gedachten wisseling plaat- gehad met Intrekking tot de nota van staats secretaris Hay, dis do hoop rechtvaardigt, dat men mag hopen op gunstige antwoorden van alle mogendheden. Nader bericht. De oorspronkelijke be doeling van het voorstel van den heer Hay was. de politiek van de open deur voor Mands- josrije te handhaven. Dit werd naderhand uitgebreid tot een voorstel tot het handha ven van China's injtegriteit. Thans wordt beoogd do beperking van de vijandelijkhe den binnen do nauwst mogelijke grenzen. De nota beteckent bijna zeker, dat noch Rus land noch Japan een inval mogen doen in eigenlijk China. De ministerraad besloot heden eene vol strekte onzijdigheid te bewaren. Dorde bericht. Men verneemt, dat 'II II het voorstel van Hay tot beperking van het terrein der operation den vormi hooft gekre gen) van nota's aan Rusland em Japan, terwijl aan do neutrale mogendheden verzocht is tot. de strijdende partijen een degelijk schrijven i to richten. Men geeft te kennen, dat dcas 1 wenk gunstig ontvangen is. De Regeeringsbode lie vat een communiqué, waarin wordt gezegd, dat tijdens de onder handelingen van het vorige jaar Japan zich ge reef 1 maakte tot den oorlog, waardoor Rus land tot soortgelijko maatregelen gedvvoii gen werd, ondanks zijn oprechten wenach om den vrede te handhaven. Niettemin, verklaarde Rusland, feich be- rend aan Japan eene bevoorrechte commer cieel© en economische positie in Korea toe te kennen met de concessie, dat de®e positie bij onlusten door troepen, zou kunnen wor- den beschermd. Gelijktijdig werd! door Rus j land, onder inachtneming van liet grondbe ginsel zijner politiek ten aanzien van Korea,, aangedrongen 1. op weder»jdsche onvoor waardelijke garantie van dit grondbeginsel, 2. op de verplichting om- geen enkel deel van Korea voer strategische doeleinden ta gebruiken. 3. op waarborging van volledige vrijheid voor de scheepvaart, door de straat van Korea Een in dezen zin opgemaakt ontwerp be- vredigde Japaui niet,. Het stond er op. dat j in het ontwerp bepalingen betreffende do Mandsjoorijsclie kwestie zouden worden op- j genomen. Dergelijke eischen van Japan kon den natuurlijk niet worden toegelaten. Do vraag van de positie van Rusland in Mand- 1 ajoerije gaat. bovtmal China aan eu verder de staten, die handelsbelangen in China heb ben. Daarom zag Rusland geen reden tot het sluiten van bijzondere overeenkomsten met Japan over het bezette gebied. Rusland weigert- daarbij .uieb, voor den duur der be zetting van Mandsjoerije zoowel de sou- vereiniteit van den Keizer van Cliina in Mandsjoerije te erkennen, als ook de voor rechten, die andere staten daar door verdra- gen met China hebben verkregen. In plaats van de hier vermelde overwegiu- gen in aanmerking te nemen, besloot Japan, zonder aelfs het antwoord van Rusland a.f te wachten, de onderhandelingen af te bre ken en het diplomatieke verkeer met Rus land te staken Terwijl de regeering de volle verantwoordelijkheid tooi- de eventueele ge volgen van eene dergelijke handelwijze aan Japan oplegt, zal zij de ontwikkeling van de gebeurtenissen afwaehim en bij de eerste noodzakelijkheid de krachtigste maatregelen nemen tot. bescherming van hare rechten en belangen in het verre Oosten Het besluit van de Japansche regeering om de onderhandelingen af te breken, wordt. olgens een medewerker van den Temps in diplomatieke kringen beschouwd als niet correct uit technisch oogpunt. Hoe Japan ook dacht, over Rusland? langzaamheid, liet. had de onderhandelingen niet mogen afbre ken, ncch vooral niet zijn gezantschap terug roepen. Althans had het vóór deze dubbele breuk tot do Russische regeering een ultima tum moeten richten, waarbij een laatste ter mijn gesteld1 werd voor het antwoord. Dit tamelijk algemeene gevoelen zou, volgens dezen zegsman, ook door de Engelsche diplo matie gedeeld worden. De Temps is van oordeel, dat Japan zich door dit besluit geen goed heeft godiaan. Eene onveranderlijke ervaring leert, dat men altijd ongelijk heeft- met de schijnbare ver antwoordelijkheid op zich te nemen van een beroep op de wapenen, zelfs wanneer do be doeling alleen, is een van die in zekeren zin technische aanvnlsbewegingen, waarachter zich in werkelijkheid' erne verdediging ver schuilt. De Boeren hebben die les kunnen onerdecflten. Ofschoon feitelijk hunne oor logsverklaring slechts een voorkomen was van een dreigenden inval, heeft het Britsche kabinet partij getrokken van een beweerd initiatief, dat het van verantwoordelijkheid onthief tegenover rechters, die weinig be kwaam waren om to oordeelen naar iets an ders dan uiterlijke» schijn. Uit deze breuk zal men onvermijdelijk de conclusie trekken, dat Japan de botauig heeft, verhaast, niet ten- «svolgv- van een verschil van meening over de door Rusland aangeboden voorwaarden, maar krachtens oen vooraf genomen besluit.. Nu He botsing haast onvermijdelijk schijnt, moeten de bemoeimgeta van de onzijdige staten er op gericht zijn om deze botsing te beperken en eventueel te regelen. ,.Men kan zich met ontveinzen, dat de openbare mea ning verontrust wordt door het bestaan van verdragen tusschen den een of den ander vari de beide oorlogvoerenden en Frankrijk en Eïigeland, in welke verdragen een geval van boudgenooiscfiap is beschreven meer of minder strikt verplichtend, wanneer een derde zich mocht mengen in den,strijd. Ieder weet, dat de normale taktiek, wanneer men op afdoende wijze wil werkzaam zijn tot blussching van een brand, is te beginnen met den omvang er van te beperken, door met zorg de belendende gebouwen te beveiligen het komt aan de diplomatie toe deze beschei den en nuttige rol van internationale brand weermannen te spelen." Uit do vele interviews, die worden ver meld, halen wij een gesprek aan van een cor respondent van de Kraiskf. Ztg. met den vertegenwoordiger van eene grooto mogend heid te Petersburg, waarin op de vraag of er complication te vreezen zijn in het geval van een oorlog, alsdus geantwoord wordt: Er zijn nu reeds verschijnselen genoeg aanwezig, dat zoowel de Sultan als Bulgarijo en de Macedoniërs den toestand voor gun stig genoeg houden om hunne zaken meer ongegeneerd te bezorgen. Wij kunnen dus met' een pogdng om den Eui opcesohen vrede op de proef to stellen, althans op don Balkan zeer bepaald rekenen. En hoo zal deze proef doorgestaan wor den? Volgens mijne inlichtingen zeer goed. Het is eenvoudig eene vraag van de ver standhouding tussclien Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Wij, mogen echter aan de loyali teit van Oosten rij k-Hongarije zeer bepaald gelooven, en ik weet, dat men ook in Rus land dooTdrongen is van de overtuiging, dat Oostenrijk loyaal zich zal houden aan zijne afspraken. Niemand kan voorspellen wat er op den Balkan gebeuren zal. maar er jpege komen wat wil, het is zeker, dat er niet9 gebeuren kan, wat deze verstandhouding zou verstoren Derhalve zou het overige Europa er vooreerst niet in betrokken worden Er is geen aanleiding tot directe be zorgdheid. Met. een van de ernstigste gebeur tenissen van den huidige» ti/1 hebben wij echter ongetwijfeld te doen. In de Engelsche „Economist" wordt her innerd aan den strijd over de vraag, of steen kolen als oorlogscontrabande gelden Daar die vraag ook voor ons land van veel belang is, en wel wat betreft het kolenstation te Sabangbaai (Poeloe Weh, op de Noordkust van Atjeh), waar de Russische oorlogsschepen op hun reis naar Oost-Azië gewoon zijn aan te loopen, laten wij h»er hetgeen genoemd iblad daaromtrent mede deelt, volgen Het, eerst deed de vraag zich voor tijdens den Krimoorlog, toen Engeland' schepen be laden met kolen voor een Russische haven, eerst- aanhield, maar later weder los liet vol gens de leer, dat enkel als de kolen voor oorlogsschepen of voorraden van oorlogvoe renden bestemd zijn. van contrabande sprake kan rijn. Om deze reden waarschuwde tie Britsche regeering ook in 1859. bij den oor log tusschen Frankrijk en Oostenrijk, hare onderdanen, dat- zij hun geen hujlp kon toe zeggen als bij, levering van kolen moeilijk heden rezen. In datzelfde jaar verklaarde de regeering dei' Vereenigde Staten zich echter tegen zulk een beperking. tPHet betreft hier zoo schreef toen do minister van buiten 1. zaken mr. Cass een artikel dat noch uitsluitend, noch voornamelijk in den oorlog gebruikt wordt, maar een onmisbaar artikel van al gemeen gebruik in vredestijd, ook voor de scheepvaarteen product dat het eene land ruim» het andere weinig of in 't geheel niet bezit, en welks ventvoer niet belemmerd, maar veeleer aangemoedigd behoort te wor den. De toeleg om aan oorlogvoerenden het reoht te geven allen handel in dit onschat baar hulpmiddel voor beweegkracht te be letten, vindt geen steun iu bet volkenrecht en de Vereenigde Staten zullen dan ook zich daartegen verzetten, wat hun schepen be tref t" In 1885 erkende echter do Amerikaansche minister Bayard, dat kolen evenals levens middelen, die rechtstreeks aan schepen van oorlogvoerenden, vlerzonden worden, buiten allen twijfel oorlogs-oontrabande uitmaken, en aangehouden mogen worden. Of echter daarin inbreuk op de neutraliteit Is gelegen, hangt van de bijzondere omstandigheden van elk geval af. Zoo komen kolen in Engeland en in Ame rika Voor op de lijst der „voorwaardelijke" contrabande. Tijdens den oorlog van 1870 was Duitsch- land van meening, dat Engeland aan zijn onderdanen niet enkel levering van kolen aan do Fransche vloot in de Oostzee moest verbieden, maar ook allen uitvoer van kolen naar een haven van Frankrijk. Daarentegen wilde Frankrijk in 1859 en natuurlijk in 1870, kolen niet als contra bande beschouwd hebben. Vele staten van den tweeden rang hebben in gelijken zin zich uitgelaten. Maar zeer belangrijk is. juist thans, de verklaring door Rusland in 1884 afgelegd in de conferentie over West-Afrika, dat het krachtig moest opkomen tegen het opnemen van steenkolen onder ooorlogscon- t r a b a n d e, en dat het stellig haar mede werking zou weigeren tot welk tractaat of akte ook, waarbij) zoo iets mocht worden aan genomen. Zuidwest-Afrika. In verband met den opstand in Duitsck Z.W.-Afrika wordt uit Bremen bericht De Lloydstoomer Darmstadt met troepen aan boord is heden middag te 1 uur behouden te Swakopmund aangekomen. Allerlei vEr is reeds melding gemaakt van het woeden van den felle» brand in Balti more, die, in de handelswijk ontstaan, zoo groote uitbreiding nam, dat het een ware na tionale ramp is geworden. Sedert den brand van Chicago in 1871, is in de Ver. Staten nooit een stad door een dergelijke brand-kata- strophe geteisterd. Te 3 uur 's morgens woed de het vernielend, element in al zijn hevigheid en verschrikking, stapel huizen, banken, en schouwburgen vernielend. De stapelhuizen van de dokken, die kostbare goederen bevat ten, werden ernstig bedreigd. Gisterenmorgen was het geheele centrum van de handelsstad nog slechts een hoop roo- kende puinen. Over eene uitgestrektheid van 300 yards lengte en bijna een kwart mijl breedte, waar vroeger schoone gebouwen in arduin stondendouanenkantoron, banken, schouwburgen, als de bureaux der dagbladen, vele stapelhuizen, magazijnen, hotels en an dere huizen, ziet men nu niets meer dan half ingestorte puinen en rookende, afgebrokkel de muren. Hoe groot zal de schade zijn? Men weet het nog niet, maar voor den middag schatte men ze reeds op 40 millioen dollars. Later wordt nog gemeld: Al de electrische fabrieken zijn vernield. De tramrijtuigen rijden niet meer. Toen de brigade pompiers van Philadelphia aan kwam, vond zij de pompiers van Baltimore bezig den brand te bestrijden, aan den ach terkant en op zijde. Geleerd door de onder vinding bij den grooten brand van Atlantic City, zette de brigade zich aanstonds aan 't werk en viel het vuur aan de voorzijde aan, ten einde een verdere uitbreiding te belettten. Men deed gebouwdn met dynamiet sprin gen, om aldus het vuur af te snijden. De regeering heeft een decreet uitgevaar digd. waarbij voor on bepaal den tijd de han- delsverbintenisse» worden opgeschorst. Nie mand zal in dien tijd betalingen ogen eischen, vervolgingen inspannen, protesten mogen voltrekken. De wetgevende vergade ring van Maryland zal heden avond eeno bijzondere zitting houden. Men zal denke lijk een voorloopig crediet openen van 25 millioen dollar? voor de slachtoffers. De vlucht der bewoners van de geteisterde wijk vormde een indrukwekkend schouwspel Al de telefoon- en telegraafdraden zijn gebroken. Overal heerscht ontmoediging. Het justitiepaleis, dat vier millioen heeft gekost, wordt bedreigd. Overal storten muren in, soms brandweerlieden .begravend en Je reddingswerken belettend. Benden schoolles plunderen do buigen, de politie is overwel digd en vraagt hulp in de naburige steden. De burgerwacht van Baltimore patrouil leert. Naar het heet zijn er dooden, doch men weet niet hoeveel, Meer dan 900 ge kwetsten» waaronder de commandant der brandweer, liggen in de ziekenhuizen. Die bureaux dier spoorwegen van Penn sylvania, Baltimore, Ohio, zijn vernield. Éen twintigtal huizenblokken zijta reeds in asch gelegd. Verder werden» de houtwerven John Falls door den brand aangetast, en was het ooste lijke deel van Baltimore bedreigdde bewo ners namen de vlucht met alles wat zij; kon den meenemen. Extra-treinen brengen van alle kanten, huip. Correspondenten van bladen verklaren nooit getuige te zijn geweest van een der gelijke ramp. De vlammen verspreidden zich ongelooflijk snel. Kronkelende vlammen stij gen boven de stad, de hemel is rood gekleurd. M*n heeft lieele wijken met dynamiet laten epringen om den brand tegen, te houden, maar de wind dreef de vlammen gedurig voort. Maandagmiddag heeft men den brand kunnen beperken, doch eerst gisteren mor gen to 9 uur had! men hem geheel in zijn macht. De ex perten schatten de schade op 100 millioen dollars. Baltimore is de zevende groote stad van de Ver. Staten e»i een van de fraaiste steden, vandaar Tiaar bijnaam „Monumental City De brand tc Baltimore is thans Be dwongen. Eene oppervlakte van 140 acnes is verwoesthet verlies wordt geraamd tus schen 70 en 100 mal li oen dollars. Buiten - landsche verzekering maatschappijlen zijn daarbij, voor aanzienlijke bedragen, betrok ken. 75 blokken huizen met 2500 gebouwen zijn door het vuur vernield. Men heeft zich er van vergewist, dat geen enkel menschen leven te betreuren ia BINNENLAND. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 9 Februari. De V oorzitter deelt mede, dat inge komen is het bericht van het overlijden van den lieer S. M. van VVijck, in leven lid dezer Kamer. Besloten wordt deze kennisgeving met een advies van rouwbeklag namens de Kamer te beantwoorden. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de heer Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland 30 De cember a.p. is beëedigd als commies-griffier dezer Kamer en zijne functie heeft aanvaard. Vervolgens wordt overgegaan tot het op nieuw samenstellen der afdeefóngen, welke zich daarna naar die sectie-kamer begeven tot het kiezen van voorzitters en onder-voor zitters. De Voorzitter deelt mede, dat de af- deelingen tot voorzitters hebben gekozen de heeren Heemskerk, Seret, Lohman, Drucker en v. Dedem, en tot onder-voorzitters de hee ren Nolens, v. Bylandt, Pompe van Meerder- voort, van Gijn en van den Berch v. Heem stede. Besloten wordt morgen ten uur in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwer pen die daarvoor reeds zijn aangewezen. Dinsdag 11 ure zullen in openbare behan deling genomen worden wanneer het af deel ingsonderzoek althans zal zijn afgeloo- pen de wetsontwerpen betreffende de ont eigening voor het Stations-emplacement der Westlandsche Stoomtram te Minsterdat betreffende het geven van een renteloos voor schot voor den aanleg van een stoomtram NeedeHellehdoornhet wetsontwerp be treffende het hooger anderwijs en de inter pellatie Druckor inzake het ontslag van den ïëeraar Lindeman. De vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 10 Februari 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten erkend eu toegelaten de consul-generaal van Argentinië voor Nederland met stand plaats te Amsterdam, dr. J. Oarrié benoemd tot burgemeester van Schoten F. F. F. Fuhrhop met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Oud-Karspel. benoemd bij het korps Koninklijke scherp schutters, gevormd uit de Vereeniging tot be vordering van 's lands weerbaarheid te Rotter dam, tot kapitein J. vam Alphen, thans le lui tenant bij dat. korps C. A. van der Leeden, plaatsvervangend dis- trict.sveearts te Eindhoven, is tot wederopzeg ging benoemd tot rijkskeurmeester voor het on derzoek van. voor uitvoer bestemd vleesch te Woensel. H. M. do Koningin en Z. K. H. de Prins stellen rich voor a,s. Donderdagavond in Diligentia bij te wönen de ten 8 uur aanvangende voordracht van prof. dr. Nieu- wenhuis, over zijn reis op Borneo, verdui delijkt met lichtbeelden, welke openbare le sing, toegankelijk tegen een vastgestelde» prijs, is uitgeschreven door de vereeniging „Oost en West"- Koningin Emma. in Enge land. De Londensohe correspondent van het Hbld. schrijft „Naar ik verneem., zal Zaterdag aanstaan de d© dag zijn, waarop in Londen woonach tige of verblijf houdende Nederlanders ge legenheid zullen hebben H. M. de Koningin- Moeder te zien en hulde te brengen. Dien dag zal Hare Majesteit in den voor middag aan Paddingtonstation aankomen op welk statical Nederlanders toegang zullen hebben op vertoon va» een aan het bureau van. den Consul-Generaal (4 Colemanstreet E. C.) te verkrijgen toegangskaart. Te half twee zal de Koningin-Moeder de lunch gebruiken in het gebouw der Neder- landsche Ambassade in Grosvenor Gardens, waarna Hare Majesteit aan de besturen der verschillende Hollandsche corporaties in Lon den audiëntie zal verleenen. Het plan is verdek dat H. M. te half viet* weder naar Elsher zal vertrekken. Naar ik hoor zal H. M. de Koningin-Moe der van Haar verblijf in Engeland ook ge bruik maken om enkele bezienswaardigheden van Londen, met name musea, te bezoeken Zulks zal echter geheel incognito geschieden en omtrent de data, waarop de Koningin, behalve Zaterdag, nog in Londen zal zijn, is nog niets bekend." Vernomen wordt dat de minister van Buitenlandaohe Zaken in een buitengewone audiëntie aan de Koningin verslag heeft ge daan van de maatregelen, die de regeering noodig oordeelt in verband met het oor logsgevaar in bet Oosten. De afkondiging van de onzijdigheid voor Nederland en zijne Indische bezittingen in den oorlog tusschen Rusland en Japan, kan nog vóór het einde dezer week worden tegemoet gezien. De minister van binnenlandsche za ken, dr. Kuyper, en de voorzitter van de Eerste Kanier der Staten-generaal, hebben gisteren deelgenomen, aan een luisterrijk di ner dooi- jhr. E. van Loon ten zijnen huizo gegaveu en wiaair ook aanzaten verschillende dames en heeren van het' civiele en mili taire huis van H. M. do Koningin. D't Staatscourant no. 34 bevat de wet van 3 dezer, tot aanvulling en verhooging van het achtste hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1903. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring van een contract met de Kon. West-Indisohe Mail dienst, wegens het uitvoeren van eene vaart van Amsterdam naar Paramaribo en Cura- jao au terug. Het verslag der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den rechtstoestand en de dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, thans aan H. M. Je Koningin uitgebracht, ia thans verschenen. De conclusies, waartoe de commissie ge komen is, hopen wij morgen mede te deelen. Ter vervanging van den heer Josi. de la Court is tot lid van de Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant gekozen mr. Alph. van Rijckevorsel. In het kiesdistrict Nijmegen is geko zen tot lid der Staten van Gelderland (vaca- ture-mr. Berkhoff), de heer P. T. H. M. Dob- bclman, fabrikant aldaar, die de eenige can- didaat was. Werd onlangs voor vrij. zeker vermeld', dat de heer Heemskerk of generaal Va a Heutsz in aanmerking zouden komen voor de vervanging van den gouverneur-generaal van Ned.-Indïë, den heer Rooseboom, wij kunnen thans uit geheel goede bron verzeke ren., dat in de »x>geeringskringen mun zich nog niet met overwegingen omtrent de keuze van een nieuwen landvoogd heeft bezigge houden. D. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip ;,De Ruyter", onder bevel van den kapitein ter zee A. C. van der Sande La- cos te, 8 dezer te Ponta Delgada. aangeko men, en 9 dezer van daar vertrokken, ter voortzetting van de thuisreis. Biji koninklijk besluit van 2 dezer zijn aangewezen, de eigendommen, die voor de voortzetting der verbs tering van de rivier de Vecht, tusschen Dalfseu en Hardenberg, ten algemeen en nutte, ten name van den'.staat zullen worden onteigend. Binnenkort zal door de gezamenlijke hoogleeraren in de scheikunde aan de Po- lytechnsiche Scihool te Delft een adres wor den verzonden aan den minister van bin- nenlandsohe zaken, waarin bestreden wordt de inhoud van het adres der hoogleeraren in de scheikunde aan de Nederlandsche univer siteiten, naar aanleiding van de beschouwin gen en voorstellen in het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hoogere onderwijs betreffende de opdeiding der technologen aan de Technische Hoogcsohool in verband met die der doctoren in de scheikunde aan de universiteiten. Voordracht vacature Hooge Raad'. Lijst van aanbeveling va.n zes ean- didaten, door den Hooge n Raad der Neder landen aan de Tweede Kamer der Staten- Gcneraal ingezonden, ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nomi natie voor de vacature van eene raadsheer plaats in den Raad, ontstaan dioor de benoe ming van dem raadsheer mr. A. A. de Pinito tot vice-president: 1. mr. P. M. O. H. Beerenbroek, presi dent der arrondissements-rechtbank te Roer mond; 2. mr. A. M. B. Hanlo, officier van justi tie bij de arrend issements-rechtbank te Maastricht 3. mr. \V. J. Karsten, raadsheer in het gerechtshof to 's Gravenhage 4. mr. A. J. L. Nijipels, raadsheer in het gerechtehotf te Arnhemi; 5. mr. S. Gratama, .rechter in de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam 6. mr. J. H. van Goor, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam Een „gewenscht" ambte naar. Men meldt uit Amsterdam aan de N R. Ut „Zooals bekend is, heeft d'e heer J. W. Chevallier ontslag gevraagd en verkregen als directeur van het postkantoor te Am sterdam In verband met de benoeming van een opvolger hebben de ambtenaren, afdee- lingscliefs aau dat postkantoor, zich geza menlijk gewend tot den directeur-generaal der posterijen en telegraphie, met liet doel de sollicitatie te steunen, van den heer A. A. Snijder, adjunct-directeur van het Amster- damsche postkantoor. Ter motiveering van hun optreden in deze, vestigen de ambtena ren er de aandacht op, dat een, nieuwe di recteur. om zich in zijn omvangrijke taak in te werken, zoo geruimen tijd noodig heeft, dat de bedoelde betrekking daarna in den regel slechts enkele jaren door den funetio-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2