BINNENLAND. dringt aan op volledige verstandhouding tUB- schcu de geestelijke en burgerlijke overheid, welke heiden door God zijn ingesteld, en ver. klaart, dat hij de voorrechten zal verdedi gen, waarvan het Pausdom do hoeder is. De tegenwoordige tijden zijn moeilijk. Men legt. don bijl aan de wortelen der kerk; men oait kent alle goddelijke tuaschenkomst. Verder wordt in deze encycliek de taak van de bisschoppen uiteengezet in het maat schappelijke werk ten bate van de nederigen van stand. Spanje. Dte Koning keerde Zaterdag naar Ma drid terug. Hij wortl aan hot station door de Koninklijke familie, do ministère, de over heden alsmede door verscheidene senatoren 'li afgevaardigden ontvangen. Do minister president weuschto hora in naam van het ministerie geluk mot de eervolle onderschei ding door den Keizer, die hem tot admiraal ii la suite der Duitsche vloot benoemd heeft. IX» Koning dankte en liet zich zeer bevre digd over do ontmoeting uit. In antwoord aan Montero Rios verklaarde de minister van buitenlandsche zaken in den .Senaat, dat tussehen de regeeringen te Pa rijs en te Londen de onderhandelingen over een tractaat betreffende Marokko voortdu ren. Men zal echter eveneens met Spanje tene overeenkomst sluiten, op voor onze be langen gunstige voorwaarden. De minister gaf de verzekering, dat Frank rijk en Engeland volstrekt geen afspraak zullen sluiten, die tegen de belangen van Spanje zou ingaan. De republikein Labra zal morgen de regco ring over de Marokkaansche quaeetie inter- pelleeren. Rusland. Onder diegenen, die te Petersburg op de lijsten geteekend hebben, tot aanbouw van nieuwe Russische oorlogsschepen, behoort, de Korea an so he gezant. Eerst heeft het publick opgekeken over zijn vrijgevig heid, in aanmerking genomen do hartelijke betrekkingen tussehen Japan en Korea. Maar zijn houding is tihans opgehelderd. Reeds oenigen tijd was de gezant door rijn regee- riug vergeten. Hij kreeg geen geld meer, kon zijne rekeningen niet betalen en wend- do zich om hulp tot zijne collega's van het diplomatioko corps. Het Russische ministerie van buitenlandsohe zaken stelde echter da delijk, toen zij van de penurie van den diplo- maat hoorde, ruimo fondsen te zijner be schikking. Uit dankbaarheid heeft nu de arme gezant van dat geld zijn penningske geofferd. Turkije. Uit Konstantinopcl wordt beriaht: De Oostenrijksche en Russische ambassades ach ten liet antwoord van de Porie op dc nota betreffende de toevoeging van vreemde offi cie ren in de Macedonische gendarmerie on voldoende. i venzoo het disciplinair gezag van generaal de Giorgis en zijn adjuncten. Volgons te Sofia ontvangen particuliere berichten zijn in de laatste dagen verschei dene vluchtelingen in het vilajet Adrianopel teruggekeerd, waar zij door autoriteiten vriendelijk ontvangen werden. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog zijn do volgende beriah- tcu ontvangen Sëoel, 21 Maart (Times). Er is geen ge vecht geweest sedert dat, waarover een dag of tien geleden werd bericht en waarbij oen Japanner sneuvelde. Do Russen trekken zich langzaam terug. Men gelooft, dat zij niet meer dan 1500 man ten zuiden van de Yaloo hebben D.e kalmte, waarmee de Japanners vooruitgaan, duidt aan, dat in do allernaaste toekomst goen enkel ernstig gevecht te ver wachten ia. Sjanghai, 21 Maart. (Chronicle). Volgens ceu bericht uit Nioetsjwang zijn de Japan ners den Tahungpau doorgetrokken. Men ver zekert, dat er schermutselingen hebben plaats gehad. De Japannors hebben nu den weg vrij, om op te rukken naar den Motien- pas, waar eene sterke Russische strijd macht is. Verscheidene treinen vol Russische gewon den zijn Tashchiao gepasseerd op weg naar Liaoyang. Zes stukken oelogeringsgeechut zijn te .\ioctsjwang aangekomen vau de forten van Port Arthur. Men verwacht er nog een aan tal moer. Tokio, 22 Maart. (Telegraph). Een blad brengt hier het bericht, dat een Japan9clio divisie den 19en is geland op bet schiereiland IJaotong on de Russische troepen achter Port Arthur aanviel. Tegelijk bombardeerde de vloot do stad en de haven. Het gevecht begon om 6 uur in den avond van den 19en en werd voortgezet tot den 20en om tien uur 's morgens. Zestien schepen namen deel aan dezen aanval, waarvan do uitkomst, naar men zegt, de bezetting van Port Arthur door de Japanners was. Bijiondcrliedcn ont broken. Dit bericht is niet bevestigd, maar men verwachtte oen nieuwen aanval op Port Ar thur rints eenige dagen. Men verzekert, dat een hevig geveaht. heeft plaats gehad bij Ciiyong-syong, waarin de Russen 600 dooden en gewonden zouden heb ben. Uit Nioetsjwang wordt bericht, dat daar vier kauonneu van 4 duims kaliber en twee regimenten koazkken per spoor zijn aange komen. De werkzaamheden aan do verster kingen aan de rivier worden dag en nacht voort gcceot. Bennet Burleigh seink uit Sëoel aan de Doily Telegraph, dat de Koreaansche rogce- ring de plaatselijke overheidspersonen last heeft gegeven, deu doortocht van Japanaoho troepen te vergemakkelijken, dc wegen to 'horstellen en in bet algemeen de troepen van den Mikado behulpzaam te zijn. Te Pingjang blijft bet bitter koud. Er is opnieuw veel sneeuw gevallen. Dc correspondent van de Time», die bij do Japanschc vloot is, bericht via Wc ïhai wei van den 20enDo forten van Wladiwostok waren niet in staat to antwoorden op het bombardement van den 7eu dezer door de schrandere opstelling van de Japansche vleet, cfkdhoon de laatste binnen het bereik der kanonnen was. Het eenige doel van de operation was den vijand te kwellen en de kruisers te nopen de haven te verlaten. De oor respondent, de gevechten van do torpedoveruielere van den 12en, 13en en 14eu dezer beschrijvende, zegt dat de nederlaag van de Russen te wijten is aan het betere schieten van de Ja panners in verband met het feit, dat de meeste Russische torpedojagers gewapend zijn met driepondera en de Japansche met zespouders. De eerste u doorboren wel den romp, maar brengen minder schade toe aan sohi.p en bemanning, omdat zij eene gerin gere springende lading hebben. In het tweede van de drie gevechten, toen twee Russische torpedojagers waren afge sneden door de Japansche divisie, vochten de Russen met wanhopigeu moed. Een van de Russische commandanten werd spoedig gedood in het gevocht. De luitenant, die hem verving, viel eveneens de beide beenen wer den hem afgeschoten. Het commando ging daarna over op den tweeden luitenant, die aan 't roer ging, toen de stuurman werd ge dood; hij zelf werd eveneens gedood. Deze torpedojager werd genomen door de Japanners. De officier, die aan boord ging, zeide, dat hij nooit een verschrikkelijker too nee 1 had gezien. Van de bemanning la gen er dertig, vr* gelijk verminkt door gra naatscherven, op het dek. Toen de Japan ners naderden, sprongen twee stokers in zee, twee matrozen sloten zich op in een hut en weigerden te voorschijn te komen; zij verdronken, toon het schip kort daarop zonk. Slechts 4 van de 45 hebben er het leven afgebracht. V olgens een telegram uit Port Arthur is de bevolking reeds aan de beschietingen ge woon geraakt en wordt zij door de verschij ning van het Japansche escader aan den ge zichtseinder niet meer verschrikt. Daar iede re nieuwe beschieting op grooteren afstand plaats vindt, concludeert men daaruit, dat de kanonnen van Pbrt Arthur den Japanners groote verliezen toebrengen. Op de landzijde wordt Port Arthur iederen dag meer ver sterkt. Men verwacht weer landingspogin gen. Volgens een bericht van admiraal Makarof uit Port Arthur meldden zich gisteren vier matrozen van de in den slag van 10 Maart door de Japannera in den grond geboorde Steregoebeji bij hem. Uit Tokio wordt bericht: Als uitkomst van een aantal tussehen de partijleidiers ge houden oonferentiëu, schijnt het zeker te zijn, dat de regeering haar voornemen tot invoe ring van een zout-mouopolie zal prijp geven. ZT zal in plaats daarvan eene belasting op zijde heffen. Voorts zal de verhooging van de grondbelasting geringer zijn dan oorspron kelijk de bedoeling was. In den Landdag zal morgen worden voor gesteld eone betuiging van dank te brengen aan de vloot. Over die zeuding van markies Ito naar Ko rea wordt bericht, dat markies Ito den Kei zer van Korea eene ning van vijf millioen en Japan's diensten als goede raadsman heeft aangeboden. Markies Ito ontving de orde van de Prui men bloesem, een ouderscheiding, die ge woonlijk alleen aian personen van vorstelijke bloede wordt verleend. De Japansche gezant te Seoel Hay ash i kreeg de orde le klasse van Pai-Kuk De Japanners hebben genera-il Allen, den Amerikaanschen militairen attaché, te Ping- yang verzocht, zijne reis naar de voorposten niet verder voort te zetten De Duitsche consul te Nioetsjwang» heeft de Duitsche ingezetenen aldaar samengeroepen om hen er op te wij zen dat als zij te Nioetsjwang bleven, dit geheel was voor bun eigen risico. Als zij verliezen leden dan zou het zeer twijfelach tig zijn of die zouden worden vergoed. In dien Rusland de nederlaag leed, zou eene vergoeding voor geleden verliezen, indien zij al mogelijk ware, mocht toch eerst na langen tijd kunnen worden verkregen. Gemakkelijker zou het zijn om vergoeding te krijgen, als Japan de nederlaag mocht lijden. Allerlei vLabori berichtte der parlementaire Hurnbertoommissi c, dat T h r s e niets meer to vertellen heeft; zr: verzoekt met rust te worden gelaten. •vFaillissement van den ka- toen koning Sully. Op dc katoenbeurs te New-Yorik werd Zaterdag het faillissement, bekend van den bekenden katoen-speculant Sully. De heer Sullv, van de firma Daniël J. Sully en Co., is in de twee laatste jaren op de katoenmarkt onbeperkt heer en mees ter geweest, en, sinds de beruchte operaties in tarwe, van Leiter, heeft niemand ooit durven speculeercn als hij. De staking van betalingen heeft op de katoenmarkt eene paniek verwekt, de tarwe- markt verpletterd on de fondsenmarkt naar omlaag doen tuimelen. Op de katoenbeurs was het- alsof eene al- geineene razernij de meuschen had aangegre pen. De vloer was bedekt met stukken vau kleedingstuikken en gebroken stoelen. Sully zelf had zich iu zijn kabinet, achter slot en grendel, opgesloten. Do koereen daalden, te midden eener on beschrijfelijke opschudding en makelaars hadden niet eens den tijd al de verkoopor ders te boeken. Men weet- niet in boeverre Sully verbin tenissen heeft, maar 't zal wel millioenen be- loopeu. Een beursman schat althans, dat Sully in de laatste tien dagen 5 millioen dollars ver loren heeft. Ook op die markt van New-Orleans is een pauidk geweest, ten gevolge van Sully's fail lissement. Voor eenige maanden ztide men, dat Sully fabelachtige winsten maakte, dodh toen men later hoorde dat hij tegelijkertijd speculeer de in fondsen, katoen, tarwe en koffie, was men het er vrijwel over eens, dat hij te veel paarden te gelijk bereed om niet te vallen. vUit Part Said wordt een geval van pest gemeld. Van de pest te Johannesburg wordt nader beriaht: Dertig gevallen van pest zijn. voor gekomen in do Indische wijk alhier. Aaht pa tiënten zijn in het hospitaal, twee verdach ten zijn iu observatie. In alle gevallen zijn de patiënten Aziaten- Er is oen cordon politie getrokken rondom die wijk. De Staatscourant van Dinsdag 22 Maart 1904 bevat de volgende Koninklijke Besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Assen, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als arr.-schoolopziener te Borger, J. G. Spandaw te Assen benoemd tot schoolopziener in het arr.- Borger P. Wiehnga to H oog e veen benoemd tot burgemeester van Loosdrecht. F. C. H. Roij-aards; benoemd tot leeraax in de waterbouw kunde aan de Kon. Mil. Academie M. B. N. Bolderman, tijdeliik adjunct-ingenieur bij 's Rijks-waterstaat, bij de werken ter verbete ring van de Vecht benoemd bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten tot commios de adjunct commies J. C. Joosten; tot 2e klerk T. W. Gorter en J. A. A. van den Bergk; tot bodo de assistent-bode M. C. Oostdam benoemd tot burgemeester der gemeente Moordrecht A. C Snel tot burgemeester der gemeerte Linne J. H. Meuwiesen, secretaris dier gemeente Door verschillende omstandigheden wordt, de komst van het hof ten paleize Het Loo niet in April verwacht, aooals eerst ge meld. O. M. de Koningin had gisteren aan het diner de volgende genoodigdeujhr. uir. Van Swinderen, vice-president van den Raad van State; jhr. Van der Wijck, oud-giouver- neur-generaal van Ned.-Indië en mevrouw; gop. vice-admiraal jhr. Röell en mevrouw, jhr. Van der Staal, particulier secretaris van H. M., baron Van Weideren Rengiers, kamer heer i. b. d., cn mevrouw; kolonel jhr. Baud, commandant der dd. schutterij te 'sGraVen- hage; kolonel jhr. Van der Goes, comman dant van het regiment grenadiers en jagers; kapitein graaf Dumonoeau, adjudant; le luit. jhr Van Reygersberg Versluys, ordon- nauce-officierjhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebcek, kamerheer van H. M., en mevrouw. H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K. H. de Prins woonden gisterenavond met den Hertog en de Hertogin van Mecklenburg en de Vorstinnen van Bentheim den liederen- avond van Joh. dr. Messchaert en Julius Röntgen iu Diligentia bij. H.H. K.K. H.H. Hertogin Marie An toinette en Hertog Paul van Mecklenburg begaven zic/h gisterenmiddag per rijtuig, be geleid door Hr. Ms. adjudant, luit. ter zee le kl. jhr. Van Geen naar Delft tot bezich tiging der fabriek van Hooft en Labouchere; van de Nieuwe Kerk en de praalgraven der Oranjes, zoomede van de Oude Kerk met het graf van admiraal 'irotmp. Zondag heeft H. M. de Koningin- Moeder met Haar logés, de jonge Vorstin nen van Bentheim, het middagmaal gebruikt bij H. M. de Koningin. Dinsdagdineerden H. M. de Ko ningin en de Prins met Hunne drie logeer gasten bijl H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht gis terenmiddag met de beide Vorstinnen van Bentheim een bezoek aan de gevangenpoort te 'b Gravenhage. H. M. verwijlde gedurende den rondgang van de Vorstinnetjes, in het beneden gedeelte van het gebouw. Prins Ei tel Fritz vau Pruisen, die Zon dagavond te Amsterdam deu Stadsschouw burg bezocht, vertrok gisteren avond weer naar Bonn. Prins Hendrik Reuss, die gisteren een bezoek bracht aam de marine-etablissementen te Den Helder, begaf zidli heden naar Am sterdam, De directeur en commandant der marine te Nieuwediep bood gisteren Prins Hendrink van Reuss bij zijn bezoek aan de marinewerf aldaar, een diner aan. Prins Hendrik Reuss zal niet vóór a. a Donderdag naar Duitsohland terugkee- ren. Het protest van den Japan- s ch en gezant. Het bij. den Permanenten Raad van beheer van het Arbitragehof (die tegen 30 Maart bijeenkomt om rekening en verantwoording te hooren afleggen over het verloopen dienstjaar) ingekomen bekende pro test van den Japanschen gezant tegen de toe spraak van Möerawieff, zal voor kennisgeving aangenomen en daarna als een afgedane zaak beschouwd worden. De minister van financiën maakt be kend, dat op 19 Maart j.l. bij de betaalmees ters in kas was f 2.545.209.12$, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 'a lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 317.682.62$. De verkiezing te Eist. Voor het geval een nieuwe verkiezing noodzake lijk mocht worden, wat wel te verwachten is, heeft de heer Pyttereen, cue de candidaat der liberalen was, verzocht niet voor een nieuwe candidatuur in aanmerking te komen. Men meldt uit 's Gravenhage Er bestaat veel kans op samenwerking tus sehen de liberale fractiën voor do a. s. Sta tenverkiezing in Den Haag. Als candidaten worden reeds genoemd de Tweede Kamer leden Roöll en Pynacker Hordijk H M de Vries, oud-Statenlidhet raadslid Van der Toorn; mr. A. van Gi»m en mr. J. Limburg. B. en W. van 's Gravenhage hebben, na overeenstemming met den Raad van be heer der Haagse he Tramwegmaatschappij, den raad voorstellen gedaan in zake de train- exploitatie in de residentie. Aan de H. T. Mij. wordt vergunning ver leend tot exploitatie van een 12-tal lijnen, voor het gebruik waarvan zij aan de ge meente eeu jaarlijksche huur betaalt, aan vangende in 1907 met 3.5 over het saldo der bouw-rekening en opklimmende tot 8.15 in 1926, liet jaar waarin de vergun ning tot exploitatie eindigt. Tijdens den duur der veigunndug wordt aan anderen geen recht tot aanleggen of eac- ploiteeren van tramlijnen gegeven. Gereden zal worden langs bovengrondsche electrisohe ge leiddraden on op dubbel spoor. Voor de stadslinnen zal het minimum aantal ritten 150 zijn, voor de Sdhetveningsche 170. Het tramiwegnet zal worden verdeeld iu twee zones. Binnen iedere zone betaalt men als maocimum voor een rit zonder overstap pen 7\ cent, voor een „overstapje' 10 cent. Voor een rit door de bedde zones zonder over stappen is het tarief 12i cent. Op do lijn Den Haag'Delft gelden andere tarieven. Voor schoolgaande kinderen, arbeiders en arbeidsters zullen goedkoope abonnements kaarten uitgegeven worden, terwijl ootk te gen verlaagd tarief couponboekjes worden ingevoerd. Bijl het eindigen of verwallen der vergun- ning beeft do gemeente het recht het roe rend en onroerend goed der maatschappij over te nemen. Ook voor die arbeids- en rusttijden voor het personeel zijn voorwaarden vastgesteld. Voor uitkoering bij ziekte zal een onder steuningskas worden gevormd. Om het per soneel een pensioen te verzekeren, zal do Mijl een jaarlijlksche bijdrage gewen van 3 in de eerste 6 jaren en daarna van 5 van het gezamenlijk loon van het personeel. Blijkens bij, het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. instruc tieschip Nautilus, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee R. O. J. Verschoor, 20 dezer te ïïellevoeitfiluit binnengevallen. Dr. Leyds is naar men verneemt uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de presidenten Steijn en Kruger en zal in den loop der volgende week op reis gaan. De gezondheidstoestand van prof. Molen- graaff ia zeer goed en hij zal dan ook bin nen kort naar Johannesburg terugkeerea. (Z.A.P.) De nieuiW-benoemde raadsheer in den Hoogen Raad, mr. Hanlo, was gisteren als toehoorder in de zitting van dat college. Z.E.H.A. zal, naar men verneemt, Zaterdag a. s. door de Koningin worden beëedigd. Bij beschikking van den minister van marine, is de heer J. Stooker met ingang van 1 April a.s. benoemd tot klerk bij 's Rijks werven en werkzaam gesteld bij 's Rijks werf te Willemsoord. Onderwiijzers voor Indië. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsdh-Indië kunnen worden ge steld eenige onderwijzers, om te worden be noemd tot onderwijzer der 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. De hoofdakte is een vereisdhte, terwijl andere aikten, allereerst die voor de Fran- scJhe taal, tot aanbeveling strekken. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant No. 68. De toestand van den burgemeester der residentie baron Van Harinxma thoe Sloo- ten blijft zorgelijk, doch de ziekteverschijn selen Waren gisterenavond 9 uur iets gunsti ger. In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal opper-, hoofd- en verdere officieren van onderscheidene wapens en van vele on der-officieren en minderen van het regiment waarover kolonel Van Hoogenhuyzen bevel voerde, werd gisterenmiddag op Oud-Eik-eu- Duinen 't stoffelijk overschot van dezen be treurden commandant van het 2e regiment- vefldi-artillerie grafwaarts geleid onder dei treurmuziek van het regime nts-muziekkorps. Aan de groeve werden door generaal van Ermel Soherer en door overste Van Ravena- waay woorden van groote waardeering en hulde gewijd aan de nagedachtenis van den overledene. Zaterdagmiddag heeft in de Senaate kamer der Rijksuniversiteit te Groningen eene treffende plechtigheid plaats gehad: eene hulde aan de nagedachtenis van wijlen prof. mr. N. K. F. Land, 20 Maart 1903 overleden, in leven hoogleeraar, eerst in het burgerlijk recht, later in het Romeinsche recht aan genoemde universiteit. Eene oom missie, bestaande uit de heeren mr. M. Po lak, mr. J. M. A. Roelants, mr. P. A. Rut gers van der Loeff en dra. P. G. Bos, bood namens de vroegere leerlingen van wijlen prof. Land diens portret den academischen senaat aan ter plaasing in de portretjteyn- galeriji. Mr. Polak hield daarbij eene toe spraak. Het geschenk werd namens den aca demischen senaat aanvaard door den rector- maguificus prof. dr. Boissevain. (N.R.Ct.) Beets-T entoonstelling. Als hulde aan de nagedachtenis van Nioo- laas Beets, den altijfd even populairen schrij ver der „Camera Obscura", den geliefden dichter en leeraar, wiens stichtelijke leotuur hem in veler harten eene eereplaats heeft verzekerd, is thans te 's Gravenhage in „Pulchri Studio'" op initiatief eener com missie, waarvan de vriend eu vereerder van Beets, dr. Johs. Dyserinok de ziel was, eene tentoonstelling georganiseerd van al het proza- en dichtwerk van Beets, en ailes wat op zijn persoon betrekking heeft. Van dr. Dyserinok, die den catalogus voor de tentoonstelling heeft samengesteld, is het grootste gedeelte afkomstig van hetgeen hier is bijeengebracht. Twee groote zalen worden door de tentoon stelling iu beslag genomen. Oi< tafels liggen de uitgaven der Ca mera", 25 in getal, en de ongeveer 30 ver talingen van dit meesterwerk; brieven en handschriften van Beets, zijn dichtwerken en stichtelijke lectuur, de 24 dleeleu „Bcet- siaua", verzameld door H. W. Ywema, te Utrecht; critieken over Beets. Aan den wand: de origineele platen van Sierig en Roe bussen voor de Camera, eon A. B. C -Boek, door Beets geteekend, portretten van Beets, zijn verwanten en tijdgenooteu, persoonlijke herinneringen aan plaatsen, die Beets in zijn loven lief waren geworden (als Heilo), enz. Aan de opening van deze Nioolaaa Beets- tentoonstelling, welke 'heden met eenig< plechtigheid plaats vond, werd! niet weinij luister bijgezet door de tegenwoordighei< van H. M. de Koningin-Moeder. Te ongeveer twaalf uur begaf de Vorstii zich met gevolg naar Pulohri, waar H. M aan den ingang van het gebouw werd ont vangen door mr. Melvil baron van Lyn den, minister van Buitenl. Zakenmr. De Marez Oyene, minister van Waterstaat, en jhr. Röell, lid van de Tweede Kamer, eere- leden vau het tentoonstelli ugsoomité, zoo mede door dr. Johs. Dyserinck, die aan d( Koningin-Moeder door baron Van Lyndei werd voorgesteld. Aan den ingang van de zaal hadden d« overige dames en heeren van het comité ziel gesoliaard, van wie mevr. baronesse Melvi van Lyndcn H. M. begroette en mevr. Dyse rinck voorstelde, die aan de Koningin-Moei der een ruiker van Maartsche viooltjes dé lievelingsbloemen van Beete aanbood. Toen de Koningin-Moeder had plaats ge nomen, sprak dr. Dyserinok een kort woord- Hij bracht Hare Majesteit den diepge^ voelden dank van het oomité voor Hare tegenwoordigheid en heette Haar vriendelijk welkom. Door die tegenwoordigheid aldus dr. Dyserinok werd het zegel gezet on den band van vriendschnp, die steeds hoefn 'bestaan tussehen het Vorstenhuis en Nic.v! laas Beets. In dit verband herinnerde hij aan het bezoek van Koningin WiïheLmina destijds aan Utrecht, toen Zij Beets Haar portret overhandigde, met het eigenhandig onder schrift „Aan den oudsten vriend van ons Huis." Dr. Dyserinck bradht vervolgens dank aan jhr. Röell, president-curator van de Utreahtsohe Universiteit en aan den Senaat voor de welwillendheid, can het door Legueij geschilderde portret van Beets voor dezej tentoonstelling af te staan. Dank ook aan een der dochters en den oudsten zoon van Beets, voor hunne tegen woordigheid in dit uur. Met enkele woorden gaf dr. Dyserinck daar! na uiting aan de gedachte, die bij het organ niseeren dezer tentoonstellig had voorgezej ten. Wel had Beets in zijn gedicht: „Dd laatste eer" zelf gezegd, een meusob moetj tevreden zijn met de eer hem bij zijn leveq gebracht, maar het Comité meende, dat meu in deze dagen nieuwe mannen ©erende, toch1 ook de ouden niet vergeten mocht. Met op! zet sprak hij van oude mannen, omdat het Comité gemeend heeft „de oude Beets" te moeten plaatsen in den kring van bloedver wanten, vrienden en tijdgenooten, die Sprj in de herinnering terug riep. Deze tentoonstelling noemde Spr. een stuk van onze geschiedenis op het gebied van onze letterkunde en godsdienst en hij sprak de verwachting uit, dat de werken van Beets rijpe vruchten op het gebied der letter kunde zouden blijp/en leven. Het geheim, dat Beets zooiveel en zooveel schoons heeft kunnen voortbrengen, schreef dr. Dyserinck toe aan zijn meesterschap in het gebruik van onze taal, die voor hem was als een goudmijn, waaruit hij, al dieper en dieper gravende, steeds meerdere schoonheden naar voren bracht. Met eene herinnering aan het woord van Allard Pierson, die hem eens noemde „Het Nederlandsche Geweten", schetste de Spr. Beets als een man van karakter, ernstig, I vriendelijk en voorkomend, nationaal in' merg en been, edelen zoon van het Neder landsche Volk, gehecht aan rijn vaderland,] de historie en letteren, innig verknocht aan het Vorstenhuis. En Spr. eindigde met de woorden, dial dr. Mabtihijs de Vries, op zijn 70sten ver jaardag tot Beets spraik „Een zegen rij-t gijf geweest, voor uw volk] en Goddank dat rijt gij! nog heden, en dat zult gij hlijiven, ook nadat uw taak op aarde is afgewerkt, nog voor het late nageslacht. Want de werken, waarmede gij' onze letter kunde hebt verrijkt, zullen in Nederland worden gelezen en genoten, zoolang Neder land prijs stelt op goeden smaak, op geestigen luim, op fijne scherts, op dichterlijke bezie ling, op rijpe mensohenkeunis en ervaring; op wijgheid en reinen godsdienstzin op edele I gedachten in edele taal gedost." Daarna werd de Koningin-Moeder aan alle leden van het Comité voorgesteld, waarna i H. M. met veel belangstelling door dr. Dyse rinck rondgeleid, het ten toon gestelde be zichtigde. O. a. werd aan de Koningin-Moeder ge toond een werk van Beets, genaamd „Pau- lus", dat vertaaild in het Duitsch. werd opge dragen aan de Erf groothertogin van Meck- lemburg Augste. Te ruim 1 uur verliet de Koningin-Moe der de tentoonstelling, na geteekend te heb ben, dat aan mevr. de wed. Beets met do handteekeningen van alle bezoekers en be zoeksters zal worden aangeboden. Na het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder dankte mr. Dirk Beets uit Zeist, uit naam zijner moeder, broeders en zusters in hartelijke woorden het comité, inzonderheid dr. Dyserinck, voor het organiseeren dezer tentoonstelling, gewijd aan de nagedachtenis van rij,n betreurden vader. De opening van de tentoonstelling werd nog bijgewoond door deai president der Eerste Kamer, baron Schimtmelpenininck van der Oye. Heden middag om 2 uur werd zij voor het publiek toegankelijk gesteld. Binnenkort zal te 's Gravenhage do oonstitueerende vergadering plaats hebben van eene „Vereeniging van Jonge Liberalen" die met de nieuwe Vrijzinnige Kiesvereni ging 's Gravenhage zal samenwerken. De voorjaars-vergadering van het Ned. Luth. genootschap voor in- en uitwendige zending, zal gehouden worden op Woensdag 13 April, des voormiddags 10 uur in het American-ihotel te Amsterdam. Voor Oranj e-N assauoord, De verschillende giften en de saldo's der ver schillende uitvoeringen voor Oranje-Nassau- oord en het „Emmafonds" ter gelegenheid van het jubilee van H. M. de Koningin-Moe der te 's Gravenhage gegeven, heeft een to taal van f26188 opgebracht, waarbij niot ge rekend is het bedrag dat geind werd1 aan ver kochte loten. De verloting der bijeengebrach-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2