KOLONIËN. BINNENLAND. Over de gebeurtenissen in Korea wordt gemeld Tokio, 23 Maart. (Timee). De opstandelin gen, die de Japanners te Hamlieung hebben aangevallen, waren niet door de Riu»en op gestookt. De beweging was tegen de vreem delingen gericht en had haar grond in kne velarijen van de regeenng. Dientengevolge hebben de Japanners 34 gevangenen losge laten en slechts twee leiders in hechten :s gehouden. Markies Ito heeft den Keizer van Korea geraden geen andere .voorzieningen te tref fen, dan o«n faciliteiten te versohaffen oor de algcanevnc opvoeding, en eeue ongewone uitbreiding van de bewapening te venni/ka. Seoel, 23 Maart. (Telegraph). Den lOsii dezer kwamen veertig kozakken te Kangkoni, dat gelegen is honderd mijpieu ten noorden van Gensan en waar twee bataillons Kor? aan- «oho troepen gestationeerd waren. De Ru&en verzochten de kazernes to mogen gebruiken voor hunne troepen, die spoedig zouden aan komen. De Koreaajiaoho bevelhebber bood hun een van de gebouwen aan. Daarna volg de er een gevocht, waarin de Koreaan se!» bevelhebber werd gedood. De Russen werden teruggeslagen met een verlies van 35 dooden. Van de Koreanen werden 17 ge dood en 20 gewond. E!e Japanners leggen eeue verrassende mate van werkzaamheid aan den dag in den spoorwegaanleg. Seoel, 23 Maart. (Standard). Kr wordt geen ernstig gevecht te land verwacht, voor dat wij nog een maand verder rijn. Ernstige toebereidselen worden gemaakt om de Variag boven water te brengen. Van vijf 6 duiras kanonnen heeft men zich ver zekerd. Aan de Russ wordt uit Werchne (Udinsk) geseind, dat de overtocht van troepen over bet Baikalmeer in do beste orde geschiedt. Het voor Oost-Azië bonoodigd rollende ma terieel is thans geheel over het meer ge bracht de laatste locomotief werd gisteren uaar den anderen oever gebracht. De minister van openbare werken Chil- kow, die tot dusver persoonlijk alles heeft ge leid, zal eerstdaags naar Rusland terugkee ren. Allerlei vOntdekking van den schat der Ink a's. Uit New-York wordt aan de Daily Chronicle gemeld: Men bericht uit La Paz, dat de ingenieurs der Engelsche en Amerikaansche mijnen, die in de bergen van Bolivië onderzoekingen deden, don fabelaen tigen schat der Inca's hebben ontdekt. De gevonden schat zou ceno waarde hebben van 80 millioen francs. Do ingenieurs gelooven echter, dat heb slechts een deel van de schat ia, en dat er neg 150 mdllioen in de bergen verborgen liggen. Do Boliviaanacho regeering heeft do 80 millioen in bewaring genomen vUit de diamant-industrie. Van de „Union des Fabricants Diamantairs" te Antwerpen, ontving do heer Hartz, secre taris der Amsterdajnscho Juwoliers-vereeni- ging, een telegram, waarin wordt medoge decld, dat volgêns officiecle berichten aldaar thans 540 molens in werking rijn en 770 werklieden, die aan de voorwaarden van de patroons bobben toegegeven en den arbeid te Antwerpen hebben horvat. Aan het telegram werd nog toegevoegd, dat men elk ander cijfer kon loochenen. Als daders van de anarchistische aan slagen te Luik rijn tweo Franschen in hechtenis genomen, die eone bekentenis heb ben afgelegd. Een derde medeplichtige, waar do buide Franschen do bommen vervaardig den, ia te Jemeppo gevangen genomen. Zij verklaarden hunne kameraden, die uit Bel gië waren uitgewezen, te hebben willen wre ken. Over de pest in Johannesburg heeft do minister Lyttolton in het lagerhuis me degedeeld, dat de riekte tot de koeioewijk is beperkt De controle schijnt voldoende te zijn en er bestaat allo reden om te hopen, dat de riekte spoedig zal rijn beteugeld. Het mijndistnet ia, voor zoover bekend ia, onaan- getast. OOST-ÏNDIÊ. Het gouvernement van de Straits Settle ments heeft, in antwoord op het verzoek schrift van de Chineesohe Kamer van Koop handel te Pinang, goedgekeurd dat Straits dollars naar Atjeh zullen mogen worden uit gevoerd. Toestemming is gegeven ooi een half mil lioen van die muntstukken daarheen over te brengen, mits in hoeveelheden van hoog stens 100,000 stuks en niet meer dan dit be drag per maand. Voor den uitvoer ia een paa van den resident van Ponang noodig. Men hoopt op deze wijze den peperhan del van Atjeh voor Penang te zullen behou den. J.-B. Onze neutralitoit. De Java- Bodo van 17 Febr. meldt: Eergisterennanuudag zou het pantserschip Koningin Regentes naar Makassar vertrok ken rijn ter bescherming der kolen-depots aldaar tegen vreemde oorlogsschepen, dio wellicht onze neutraliteit zouden willen ver krachten Do bestemming van dit schip is echter ter elfder ure veranderdgisteren is het naar Sa bang vertrokken. Voor Makassar liggen do flottieljevaertui- gen Java en Sumbawa. Nu bijna alle oorlogaBchepen de haven van Tandjong Priok hebben verlaten, hoeft de re geering het noodig geoordeeld, deze in staat van tegenweer te brengen door de forten ten Zuiden daarvan te doen bezetten door de daarvoor aangewtweu artillerie en vesting- infanterie. Allee wordt daarvoor in gereed heid gebracht. Te Djokdj&karta is bericht ontvangen van het overlijden van pan gr ran Sooria In- galaga, die rich in 1883 wederrechtelijk tot au 1 tan wilde prodamocren. Men herinnert zich, dat hij door de lijfwacht-dragonders on der ritmeeeter Kohn, na eon kart gevecht met zijne volgelingen, gevankelijk naar de hoofdplaats werd teruggevoerd en kort daar op met zijne moeder naar Men ado verban nen. De hoogst bejaarde ratoe woont daar nog. Ikj Staatscourant van Donderdag 24 Maart 1904 bevat de volgende Kon. Beslui ten benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Naasau J. E. H. Mentem, pastoor te Maas tricht; herbenoemd tot kanton rechter-plaatsvervan ger in het kanton Utrecht, mr. H- P. van He ijst, en benoemd tot kan ton rech ter-plaate vervanger in het kanton Utrecht, mr. A. de Graaf, advocaat-procureur te Utrecht; benoemd tot burgemeester van Zwaag, J. E. G. (J. Dibbata; bevorderd tot luitenant ter nee 9e klasse de adelborst le klasse J. P. Romijnse, en be paald dat hij zal plaats nemen op de rang lijst tusschen de luitenante ter eee 2e klasse Ram bal do en Mor et; bevoruerd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse E E. Dullemond. en tot luitenant ter aee le klasse de luit. ter zee 2e klasse O. H. van Pereijn; bevorderd tot officier-machinist 2e klasse bij den marine-stoomvaartdienst de hoofd machinisten le klaase P. C A. Schuier, A. den Hamer en M. Griek; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandachen Leeuw C. L. J. Bosch, lid en plaatsvervangend voorzitter van de hoofd commissie voor de herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen to Zoetermeer. op verzoek eervol uit 'e lands dienst ont slagen mej. J. A. Frölich, laatstelijk onder wijzeres 2o klaase bij het openbaar lager on derwijn voor Europeanen in Indië, thans met verlof hier te lande; benoemd is eene commissie van deskundigen, tot voorlichting van den Minister van Oorlog omtrent de meest oeconomische wijze, waarop zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan vee en in de verzorging van den veestapel bij eene eventueele insluiting van de Stelling van Am sterdam, in oorlogstijd, bestaande uit den generaal-majoor P. O. Kool, commandant der Stelling van Amsterdam, als lid en voorzit ter den kolonel-intendant E G. Winckel. in fon dant in de Stelling van Amsterdam, als militair lid de heeren K. de Boer Cfen. en F. H. van Wichen, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal G. B. 't Hooft, oud-lid van de i'weede Kamer der Staten-Gencraal D. van der Sluys, directeur van de veemarkt en het abattoir te Amsterdam S. C. Korteweg, secretaris van de Hollandsche Maatschappij van landbouw H. Voorspuy, veehandelaar en lid van de pro vinciale commissie voor de veefokkerij te Groot- Ammers E. G. Duvvis Fzn., fabrikant van veevoeder, raap- en lijnkoeken te Koog aan de Zaan J. H. Bakker, gepensionneerd kolonel-inten dant W. Hoogenboom, oud-directeur van liet markt wezen en net abattoir te Amsterdam, en G. de Ridder Gzn. jr., veehandelaar te Am sterdam, als burgerlijke leden terwijl aan de oommissie als secretaris wordt toegevoegd de kapitein-intendant B. H. Gou- Iriaan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pnns woonden gisterenavond met hunne logees in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage het tweede ge- deelto van het 2o concert- van de Koninklij ke zangverceniging „Cecilia" bij. H M. de Koningin-Moeder en de beide Vorstinnen van Bentheim bezichtigden gisteren ochtend het museum-Mesdag 4e 's Gravenhage. Z K. H. do Prins der Nederlanden en Prins Hendrik Reuas bezochten gisteren och tend het Mauri tshu is te 's Gravenhage, waar de directeur dr Bredius en do ander-direo- teur, dr. Martin, hen rondleidden. Gisteren waren ten Hovo aan de Ko ninklijke tafel genoodigd: mr. Van Lansber- ge, oud-gouvemeur-goneraal van Ned.-Indië; luitenant-generaal Kool en mevrouwjfor. mr. Six, oud-minister van binnenlaudsdhe za ken; prof. Kramer, directeur van het huis archief van H M.jhr. W. Röell, kamer heer i. b. d.kapitein jhr. Six. van het ïegiment- grenadiers en jagers; luit. ter zee lo kl. jhr. Hooft Graafland, adjudant van Ta. K. H. Prins Hendrik; baron Taets van Amerongon, kamerjonker. De Amerikaansche gezant bij ons Hof de heer Stanford Newel, ging gisteren voor korten tijd naar Parijs. De Tweede Kamer heeft heden het ontwerp van de Hooger-onderwijswet aange nomen met 56 tegen 41 stemmen. IX> afdeeJtngen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteure over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar onder- wijs de heeren Nolens, Krap, Schokking, den Tex en Bolsius en over de wetsontwerpen tot wijziging van art. 37 der wet op de Vermo gensbelasting en van art. 62 2, der wet op de personeele belasting en tot herziening en aanvulling der wet op de peraoneele be lasting de heeren van Karnebeek, Mees, Aal- berse, Melchers, en van Dedem. Verkiezing te Eist. Do minis ter van Binnenlandse he Zaken Overwegende, dat blijkens mededeel ing van den minister van Staat, voorzitter van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, die Ka mer in hare vergadering vau 18 dezer beslo ten beeft den heer mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, benoemd als lid dier Kamer voor het kiesdistrict. Eist, als zoodanig niet toe te laten; dat dus in genoemd kiesdistrict eene nieu we verkiezing voor con lid van die Kamer moet plaats hebben Gelet cp de artt. 130, eerste lid, 131, eerste en tweede lid, 133, evist© lid, en 134, derde lid, der Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen dat die verkiesing zal plaats hebben op Woensdag 30 Maait e. k.de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 8 April e- k., en de her- stommiug. zoo noodig, op Vrijdag 15 April e. k. Vermits volgens art. 6 der Gezond- heitbwet de besluiten en verordeningen van de gemeenteraden, betreffende de volkshuis vesting, de verwijdering en den afvoer van vuil, de reinheid van wegen en wateren, voorkoming, wering of beteugeling van be smettelijke ziekten, drinkwaterleidingen of andere voorzieningen tot verkrijging van drinkwater, gezondheidstoezicht op levens middelen en alle overige besluiten en ver ordeningen dier Raden in het belang der volksgezondheid met mogen worden vastge steld, aangevuld, gewijzigd of ingetrokken dan na ingewonnen advies van de Gezond heidscommissie voor de gemeente ingesteld, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de gemeentebesturen in die provincie verzocht, om wanneer eene regeling, waarop de Ge zondheidscommissie krachtens de wet is ge hoord, aan hunne goedkeuring onderworpen is, bij de inzending van het raadsbesluit ter goedkeuring, het advies der Gezondheids commissie te voegen, opdat ook Ged. Staten daarvan kennis kunnen nemen. Te Willemsoord is Dinsdag in dienst gesteld het nieuwe pantserschip „Hertog Hendrik," bestemd om voorloopig te worden gestationneord te Nieuwediep, om later met volledige bemanning naar Oost-Indië te ver trekkesn. Dit vaartuig, dat gebouwd is op de Rijks werf te Amsterdam is van gelijke type als de „Koningin Regentes", de ,.De Ruyter" en de nog in aanbouw zijnde „Marten Har- pertsz. Tromp," is 96.6 M. lang, 15.2 M breed, heeft eem diepgang van 5.7 M-, een brandstofbergruimte voor ongeveer 850.000 K.G. steenkolen en een waterverplaatsing van 4950 kub. M., wat overeenkomt met een totaal gewicht van het schip van ruim 5 mil linen K.G. Het schip is geheel van staal en wordt beschermd door een gordel-pantser, dat over de geheele lengte van het schip doorloopt en vooruit aansluit tegen den ram- stevendie gordel heeft een dikte van 100 tot 150 m.M. en het stalen dek van 50 m.M. do commandotoren wordt beschermd door een ->antser van 25 cM dikdeze toren staat in telegraphische verbinding met alle deelen van het schip. Alle pantseringen en schilden zijn vervaardigd van Rrupps ge hard chroomnikkelstaal. De geschut-bewapening bestaat uit 22 stuk ken, waarvan 2 snelvurende kanonnen van 24 c.M. kaliber, 'A snelvurende van 15, 8 snel vurende van 7.5, 4 gewone van 7.5 en 4 van 3.7 c.M. kaliber. Do torpedo-bewapening bestaat uit 6 visch-torpedo's, 1 lanceerbuis en 2 torpedokanonnen. De machines hebben een stoom vermogen van 6000 indicateur paardenkracht en bestaan uit twee drievoudige expansie-werktuigen, waarvoor de stoomi geleverd wordt door zes yarrow waterpijpketels, die opgesteld zijn be neden het pantserdek. De complete beman ning is 344 koppen. De tweo-jaar 1 ijksche verslagen van dfc inspecteurs van den arbeid loopende over 1901 en 1902 zijn verschenen. Zij zijn verdeeld in vier hoofdstukken. Het eerste bevat mededeelingen omtrent het gebied van do inspectie en de daarin voorkomende in richtingen. Het tweede hoofdstuk handelt over de arbeiders. Naast gegevens over de naleving van de Arbeidswet zijn in dit hoofdstuk o. a. be schouwingen opgenomen over arbeidsduur, Looneu enz. van tot verschillende bedrijfs groepen behoarende arbeiders. In het derde hoofdstuk worden besproken o. a. de vast gestelde bepalingen lei- bestrijding van voor de gezondheid schadelijke invloeden en tot beveiliging tegen ongevallen. Het vierde hoofdstuk bevat ten slotte me dedeelingen orver sociale aangelegenheden in het algemeen. In het rapport over de eerste arbeids-in spectie (Limburg en Noord-Brabant) wordt de wenschelijkheid betoogd van de instelling van spreekuren in verschillende industrieel© centra. Het blijkt, dat door de werking der wet van 30 December 1901 (omtrent den jenever- aocijins) werd gefnuikt het kwaad van het zoogenaamde „jenever dragen" het erger lijk misbruik van kinderarbeid, dait te Maas tricht voorkwam. In genoemde inspectie komt veelvuldig ar beid van gehuwde vrouwen voor, terwijl de gedwongen winkelnering in verschillende vormen werd aangetroffen. In het verslag van de tweede inspectie (Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland), evenals in die van andere inspecteurs, komen mededeelingen voor over masstanden van kinder-arbeid, vrouwen- en gezinsarbeid. Zucht naar goedkoopo werkkrachten en go- zins behoeften zijn de voornaamste oorzaken. In de vierde inspectie (gedeelte van Noord- Holland) blijkt van ingrijpen van den in specteur, in verband met het steeds toene mend optreden van zeer jonge kinderen beneden 12 jaar bij tooneelvooratellingen enz., waarop naar zijn meening art. 3 der Arbeidswet van toepassing is. In ddt verslag wordt ook de aandacht gevestigd op de lange arbeidstijden onder de thuis werkende kleer makers, vooral onder die, werkzaam voor groote «onfectdewinkels. In Hilversum ver viel de gedwongen winkelnering; voor de tapijtwevers te Laron bestaat ze nog. Voor Utrecht en Overijssel wordt in het verslag een breede plaats ingeruimd aan den huisarbeid. In al de verslagen komen veel mededeelin gen voor omtrent overwerken buiten de wet telijke uren. Het Arbeidscontract, Het Bestuur van de Vereeniging van Ne derland scho Werkgevers heeft zich, in zake het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling vani de bepalingen in het B. W. omtrent huur van dienstboden en werklieden enz., met een adres tot do Tweede Kamer gewend, waarin ingeno menheid wordt betuigd over de indiening van dit ontwerp. Met het beginsel en de grondgedachte der ontworpen regeling kan het Bestuur zich volko men vereenigen en in 't algemeen ook met de bijzonderheden dier regeling, maar het oppert oenige bedenkingen ten opzichte van eenige punten. Zoo wordt aangedrongen op het doen verval len van art. 1637 b en het daarvoor in de plaat* stellen Tan de eenvoudige bepaling dat de beta ling van loon in ongooorloofde bestanddeelen niet als betaling geldt. Hun tweede opmerking betreft art. 1637 m, waar in de tweede zinsnede sub 2o. en 3o. ge zegd wordt, dat toegestaan wordt een beding, krachtens hetwelk de arbeider deelneemt in eemg Svan bij bestuursmaatregel gestelde voorwaar- en voldoend) fonds of een deel van het loon van mradeijarigen is de Rijkspostspaarbank kan worden belegd. Het Bestuur aoht het in het wezenlijk belang der arbeiders, dat de toepas sing dezer beide bepalingen niet uit vrees voor mogelijke misbruiken te zeer worde beperkt. Het verzoekt daarom het daarheen te willen leiden, dat uit de bepaling sub 3o. de beperking tot de Rijkspostspaarbank weg valt en het dringt aan op een met de eischen der practük rekening houdende samenstelling van den bedoelden be stuursmaatregel, zoodat daardoor het voortbe staan van deugdelijk gebleken fondsen niet in de waagschaal wordt gesteld. Niet zonder bedenking 6chijnt het bestuur de bepaling van art. 1638 c: de arbeider verliest niet zijn aanspraak op het overeengekomen naar tydruimte vastgesteld loon, wanneer hij verhin derd is geweest den bedongen arbeid te verrich ten tengevolge van een. niet door opzet of onze delijkheid veroorzaakte ziekte. Het voornaam ste bezwaar is niet, dat het „opzet" moeilijk te bewijzen zal zijn, maar het komt het bestuur voor, dat door deze bepaling eeno regeling wordt vastgesteld, welke v eruit loopt op de eerlang te wachten wetsvoordracht nopens ziekteverze kering. Het Bestuur oordeelt, dat dit artikel noch in het belang der werkgevers, noch en wel veel minder in het belang der arbeiders zijn zal dat eene incidenteel© regeling als deze niet in het ontwerp thuis behoort en dat boven dien de voorgedragen regeling in de practajk tot ernstige bezwaren zou leiden, hetgeen met voor beelden wordt aangetoond. In art. 1638 g wordt bepaald, dat het loon moet worden betaald uiterlijk den derden dag blijkens de Mem. van Toel. geldt de Zondag niet als een vrijen dag, zoodat het op Zaterdag ver schuldigd loon uiterlijk den volgenden Dinsdag betaald moet worden. Te dezer zake merkt het Bestuur op, dat deze regel tob bezwaren, zal aan leiding geven, in groote ondernomingen, waar een talrijk personeel od stukloon, werktmet de be rekening van "het aan ieder toekomende zijn vaak moer dan twee dagen gemoeid moet de betaling uiterlijk Dinsdag plaats hebben, dan zal Zondagsarbeid vaak onvermijdelijk zijn voor hen, die met de berekening der loonen zijn be last. In hetzelfde art. wordt voorts bij de te late loonsbetaling een rentevoet voor schadeloosstel ling vastgesteld, welke adr. buitensporig hoog acht. Ten aanzien der artikelen 1639 i en 1639j., waarin voor opzegging der dienstbetrekking van onbepaalden duur de termijn is 1 week met ver lenging van telkens 2 weken voor elk onafge broken jaar tot een maximum van 26, wijst aar. er op. dat ook deze bepaling in de praktijk tot ernstige moeilijkheden aanleiding kan geven voor de werkgevers, terwijl door deze bepaling ook de arbeider door den vaak lamgdurigen op zeggingstermijn niet zelden meer gebonden kan worden dan voor hem gewenscht is. Adr. is van meening, dat de wetgever voor de opzegging der dienstbetrekking van onbepaalden duur een vas ten termijn van b.v. 4' weken buiten verband mot het aantal dienstjaren moet stelleneen termijn, welke als wettelijk minimum geldt. Eindelijk worden nog eenige bedenkingen in het midden gebracht ten aanzien der eigenmach tige verbreking van de dienstbetrekking. Vooreerst wordt de redactie der overeenkom stige bepalingen in het vóór-ontwerp Drucker gelukkiger geacht, terwijl de andere opmerking betreft, in hoegrootheid der schadeloosstelling bij eigenmachtige verbreking. Ook te dien aan zien geeft adr. aan mr. Drucker's stelsel ver- beurten van twee weken loon of vaststelling van het bedrag door den rechter de voorkeur boven het stelsel van de Regeenng. De Arbeidswet en het hotel personeel. De bestuurdoren van de ver- eenigingen van hotel-, café-, restaurant- en societeits-geëmployeerde n Geneefsche Bond, O. M., goedgekeurd bij Kon. Besluit van enz. Nederlandsche Bond, O. B., goedge keurd bij koninklijk besluit vanenz., en Union Ganymed, D. K. B-, afdeeling Amsterdam, hoDoen thans aan den minister van binnenlanclsciho zaken een adres gericht ter zake van het ontwerp-Arbeidswet 1904. Met leedwezen heboen zij gezien, dat dit ontwerp in den bestaanden toestand, volgens welken de personen, werkzaam in hotels en koffiehuizen en daarbij behoorende keukens, beschermd worden noch door de arbeids-, noch door de veiligheidswet geen verandering wil brengen. Deze leemte zal niet worden aangevuld door de voorgestelde wijzigingen van de drankwet in art. 15, i. en m.daar toch bij deze laatste wijzigingen alleen zede lijkheidsmotieven en niet hygiënische overwe gingen gelden, zooals het geval is bij de be scherming die het ontwerp-Arbeidswet 1904 den arbeiders verleenen wil, en daarbij de arbeidsduur van het personeel dat in de be doelde lokaliteiten toegelaten zijn zal, geheel onverkort wordt gelaten. Uit de Memorie van Toelichting op hef ontwerp-Ar be idswet 1904 maken adressanten op dat beperking van den arbeidsduur van liet bedoelde personeel, naar het oordeel van de regeenng, niet, althans nog niet, wensche- lijk is. Zij. kunnen dat alleen verklaren uit onbekendheid met de werkelijkheid, daar er in het hotel- en koffiehuisbedri j f èn wat lengte van arbeidsduur, èn wat voor de gezondheid schadelijke inrich ting van lokalen Betreft, toestanden voorkomen, waarbij die in vele bedrijven welke wel onder de Arbeidswet vallen, zeker nog gunstig afsteken. Dat hotels en koffie huizen niet in alle opzichten met fabrieken en werkplaatsen kunnen worden gelijk ge steld kan minder een reden zijn om het ho tel- en koffiehuisbedrijf buiten de arbeidswet te sluiten, nu in het ontwerp toch reeds tal van speciale bepalingen worden voorgesteld voor afzonderlijke bedrijven en het dus ge heel in de lijn van het ontwerp liggen zou dergelijke speciale bepalingen ook op te ne men voor. het hotel- en koffiehuisbedrijf. Een afdruk van het adres is gezonden aan de leden der Tweede Kamer. (N.R.Ct.) Het stalliouders'bedrijf. Het bestuur van den Nederlandschen Stalhou- dersbond heeft een adres aan den minister van financiën gericht, waarin verklaard wordt met belangstelling keunis genomen te hebben van de voorgestelde wijziging betref fende de personeele belasting grondslag) paar den, doch dat bet van meening is, dat al worden bedoelde wijzigingen aangebracht, die belasting hun bedrijf nog veel te zwaar zal drukken De enorme concurrentie van ge subsidieerde locaalspoorwegen, trams en an dere vervoermiddelen wordt steeds grooter, terwijl door deze concurrenten niet behoeft te worden bijgedragen in de personeele belas ting. Ja, dat grooto maatschappijen als do exploitatie en andere Spoorweg-Maatschap pijen, die toch het grootste aantal personen vervoeren, mede al niet in de personeel© 'be lasting bijdragen Voorts wijst liet bestuur er op, dat het ge bruik van rijwielen, automobielen en andere door mechanische kracht voortgestuwde voer tuigen immer toeneemt en het stalhouders- bedrijf meer en meer afbreuk doet; dat in hoofdzaak nog slechts van rijtuigen van stal houders gebruik wordt gemaakt door" gebrek kige personen en ouden van dagen; dat door het stalhoudersbedrijf ook zeer gebaat wor den de paardenfokkerijen, den landbouw eu de Nederl. industrie, en hot daarom ook zeer te betreuren is, dat vele stalhouders hun be drijf niet kunnen voortzettendat de per soneele belasting voor hen te meer onbillijk mag genoemd worden, om reden de stalhou der, al behaalt hij ook geen financioele winst, toch belasting verschuldigd is. Eindelijk wordt door stalhouders in alle andere belastingen bijgedragen, en dat zij dus naar aanleiding van bovenstaande ver- zoeken, 't daarheen te willen leiden, dat be doelde heffing gëheel vervalle. Hbld. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1904 voor twee jongelieden gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde, onder genot van een subsidie van f 4000 (vier dui zend gulden), te worden opgeleid tot militair apotheker bijl het leger in Nedeilandsch-In- die, overeenkomstig het reglement, vastge steld bij Koninklijk besluit dd. 15 Mei 1883 no. 24 en gewijzigd bij de Koninklijke be sluiten van 16 December 1889 no. 26, 27 Augustus 1891 no. 29 en 26 Januari 1897 no. 42, van welk gewijzigd reglement koste loos afdrukken bij het departement van ko loniën zijn te verkrijgen; dat de aanlvraag om toelating (ibaj gezegeld request) vóór den eersten Juni e.k. bij het departement van Koloniën moet zijn ontvan gen, en dat het in artikel 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Woens dag den 14den Juli e.k. en volgende dagen, des voormiddags t© negen uren, in het phar- maoeutisch laboratorium der Rijksuniversi teit te Utrecht (Rijnkade no. 2). Blijkens liet avoudbericht omtrent den toestand van den burgemeester der residen tie, blijven de gunstige verschijnselen aan houden. De Tijd vermeldt met groot leedwezen, dat de toestand van mrg. L. Eygenraam, die sinds eenige dagen lijdende is aan longont steking, zoodanig is verergerd, dat hem do laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Het Rijksmuseum te Araster dam is nog steeds niet voltooid, zegt het N. v. N., al staat het nu reeds 20 jaar. Er zijn b.v. nog steeds onafgewerkte muurschilderingen aan een der zijgevels te zien eu het onlangs in een der torens inge richte carillon is nog-met gereed. Onlangs zijn er in aangebracht acht in de fabriek van dr. Cuypers, te Roermond, van hout e- sneden figuren, poppen in Oudhollandsche kleederdracht, vier mannen en vier vrouwen. Deze zijn thans onder de vier wijzerplaten geplaatst en trekken, natuurlijk zeer do aan dacht van allen, die in de buurt van het Rijksmuseum komen. Dié figuren hebben nl. ieder een hamer in de handmet het hééle uur slaan de man nen, met het halve de vrouwen op.... een na gemaakte klok. Het publiek vergist zich dus, als bet meent, dat de poppen inderdaad den hamer op de klok slaan. De klok, die het geluid van den slag doet hooren, hangt op de bellepiat. D© figuren zullen later, wan neer zij verguld zijn, wat nog moet geschie den, zeer zeker nog wel meer bekijks hebben. De Beets-tentoonstelling. Tot de nagekomen stukken van de Nioolaaa- Beets-tentoonstelling behoort o. m. nog een brief van Beets, welken de commissie van den eerw. heer Donner te Amersfoort heeft ontvangen. Deze moest voor zijn literarisch examen aan de theologische school te Kam pen een opstel over de Camera Obscura in leveren en had aan prof. Beets gevraagd, hoe deze aan den naam Hildebrand was geko men. Prof. Beets antwoordde: „Gaarne aan uw beleefd verzoek willende voldoen, heb ik mij onmiddellijk tot Hilde brand gewend om hem te vragen hoe hij aan zijn naam kwam? Hij wist het zelf niet. Van den Paus van dien naam had hij niet veel; en het Hildebrands-lied was hem eerst later bekend geworden. Het schijnt een greep in 't wilde geweest t© zijn, en hij was er maar half meê tevreden. Ziedaar alles wat ik u melden kan. Moge uwe onwetendheid op dit punt u niet schaden bij het examen, waarop ik u een in alle opzichten blinkend succes toewensch." D© tentoonstelling is nog tot en met Zater dag a. s. geopend, van 10 tot 5 uur. Entré© 50 cent. Een concertzaal te Rotter dam. Een concertzaal voor vier duizend be zoekers, die haar ontstaan dankt voorname lijk aan de voortvarendheid van den heer G. W. van Biene, zal binnen zes weken reeds twee en een halve maand na het heien van dien eersten paalin gebruik genomen kunnen wordlen. Het gebouw, dat de linkerzijde van de Keerweerlaan in be slag neemt, is 108 M. lang en 26 M. breed, en nu reeds is het zoo ver gereed, dat zoo wel de practische inrichting van het geheel, als de fraaie houten bekapping in het oog valt. Zoo de aooustiek medevalt, zullen wij ons kunnen verheugen in een wezenlijke aanwinst, want er is te Rotterdam aan zoo ieta ongetwijfeld behoefte. De grond was aanvankelijk een bleeikjveld, waarop blijkens een akte van 1644 een servituut rustte. Er mocht nameiijjlc op dat terrein nooit gebouwd worden, en zelfs het plaatsen van losse voor werpen was ter wille van de bewoners der Keerweerlaan verboden. Dit servituut, dat tot voor korten tijd nog gedeeltelijk geëer biedigd werd, is door de vergunning tot de zen bouw definitief opgeheven. Architect is do heer C. N. van Goor, en aannemer de heer C. Jansen. (Hbd.) Het portret van den decorateur van den ouden Amsterdamschei* schouwburg F. J. Pfeiffer (17781835), dat bestemd is om in den stadsschouwburg een plaats tusschen de beeltenissen der artisten in te nemen, is thans voltooid en geëxposeerd in het lokaal, van St. Lucas. Genomen naar een teeke- ningetje uit een levensschets van Pfeiffer, doet het den schilder, Co Breman, alle eer aan. Geheel in harmonie mot de ouderwet- so^e kleeding, waarin de uitgebeelde is ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2