KOLONIËN. "bTnnenland. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat do Russische generale staf besloten heeft een tweede leger uit te rusten, jerecruteerd uit Europeesoh Rusland ei» 200.000 man sterk, la het begin van Mei sa! dit leger uaar Wladiwo6tok warden gezonden. Naar do oorlogscorrespondent van de Ti- mee over Wei-hai-wei meldt, zijn de t r o e- peul* 11 dingen ;n Tsjinampo vol tooid Allerlei vZondag was de toestand van comman dant Pa pijn, wien tengevolge van den dy- uam ietaanslag te Luik beide beeneu afgccet moesten worden, zeer sleaht Men verwachtte elk oogenblik den dood. Men heeft niet kunnen verhinderen, dat kanker in de wonden kwam. vDe verwoesting van La Reu nion. Om in den oogenblikke lijken nood te voorzien, zijn niet minder dan 10 millioen francs uit het moederland noodig, daar de plaatselijke hulpbronnen reeds uitgeput cijn. vEen slimme pic k-p o c k e t. Vrijdag tusscheu 11 en 12 ure, toen eene vrouw aau de Kortrijksche poort, te Gent, van di tram gestapt kwam, ontdekte zij, dat haar geldtaschie verdwenen was. Do vrouw auidde een persoon aau, die naast haar gezeten had. Deze ging op do vlucht. Hij liep langs de Kortrijksche straat,» de Verdedigingstraat, Van Duyseplaats en werd in de Laurent Delvauxstraat door twee personen gegrepen en in handen der politie overgeleverd. Do vrouw kwam van do veemarkt, waar zij eenon vetten os had verkocht, en droeg dus eene goede som op zak. Men vond op don aangehoudene eeue som van 12 fr., doch het geldtaschje was verdwe nen. Bij het verlaten van liet politicbureau wilde de politieagent, dio don pickpocket opgebracht had. zijn bezweet gelaat afdrogen. Men oordeele over zijne verwondering, toen het gestolen geldtaschje uit zijn zak viel. De gauwdief had het reeds in den zak van den politieagent weten te moffelen. De aangehoudene ia een Antwerpenaar. vEen nieuwe truc. Het volgende wordt door oen Potchefstrooms blad (Zuid- Airika) verhaaldTwee kleine knapen ston den mot hunne neuzen tegen het raam van een juwelierawi nkel, toen een goedige oude boer er bij kwam,,Ik ben nieuwsgierig", zeide hij, „wie van jullie twee 't hardst kan loopent" Beide jongens maakten dadelijk luidkeels aanspraak op die onderscheiding. „Stil", ceide de eerwaardige oude, „we zul len de quaestie gauw uitmaken. Loop zoo hard als jullie kan om dit blok huizen, en degeen die 't eerst hier aan komt, krijgt van mij een sixpens. Een, twee, drie!" De jongens zetten af als de wind, en gelijktijdig was er een luid gekraak van gebroken ven sterglas. De juwelier sprong de deur uit, zag zijn raam gebroken en twee jongens hard weg loopen. Hij dorstte naar hun bloed, en zoo hard hii kon, zette hij hen achterna. Daarop stapte de goedige oude heer bedaard den win kel in, waaruit hij weldra weer te voorschijn kwam met baatje zakken, die goed gevuld waren met allerlei kostbaarhedener zoo goe dig als ooit uit ziende. Vele belangstellende navragen zijn sedert aangaande zijn tegen woordige verblijfplaats g«laan, en de jon gens hebben ook tevergeefs op hun «xpens gewacht- OOST-INDIÊ. In verband met oen reeds vroeger ver meld Bericht over het zenden van ecu deta chement militairen naai' Kahajau, verdient de aandacht het volgende berichtje in het Bandjermaai iisch Nieuwsblad van deu 12en dezer „Van onzen berichtgever aan de Kaha- jan hebben wij vernomen, dat een tachtigtal gewapende volgelingen van den pretendent- sultan de Kapoeao-rivier afzakten. Zij heb ben den weg door de soengei Mendaoen ge nome u, die in deü Kapoeas uitloopt. Men kan op die hoogte zeer gemakkelijk van de eene rivier tot de andere kouien, «laai- de bovenloop der Mandaoen niet ver verwijderd is van dien eener soengei, die in do Barito uitloopt. Slechts een korten afstand behoe ven de opstandelingen te voet af te leggen. Het is ons niet bekend, welk doel de „bran- dals" hebben met dezen tochtwij veron derstel len echter dat ze uitgaan om zich voedsel te verschaffen van do kampongbe woners aan de Boven-Kapoeas, daar ze naar de Oostkust langs do Makahamrivier geen verbinding kunnen onderhouden en het ver keer met de Doesoen afgesloten is. Op ieder geval zijn de kampongbewoners in de Ka poe^s voorbereid, want er staan daar sedert langen tijd reeds wachtposten en pas is nu do Ban Liong Hwat naar Kwala Kapoeas gestoomd, om den aasisteut-rcaident der Da- jak-landen aan boord te nemen, die. in ver- eeniging met cenige distriktahoofden, ter plaatse waar zulks dient, de noodigc instruc tion zal geven, ten einde de Kapoeas vrij te houdon." Een vondst van Archeologi sche waarde deed volgens den Malang- schen correspondent van ..De Loc." niet lang geleden de heer Lydie Melvil, toen hij in een der kampongs in de buurt van Singgo- eari een steen ontdekte, waarop de dóóds- akte gebeiteld staat van een der laatste ko- zSngen uit het rijk dat hier in het Pasoe- roeansche gevestigd was, vóórdat de Islam hier zegevierde. Deze vorst, na zijn dood 8iwa Boedha geheeten, omdat hij begraven werd tuaschen de plaatsen, waar de goden Siwa en Boedha vereerd werden is in 1214 inlandsene jaartelling) met zijn geheele hof houding vermoord geworden De begrafenis plechtigheden, die volgens de leer van Boed ha moeten verricht zijn, alvorens de ziel de gewenschie rust kan genieten, werden voor dezen vorst eerst met groot© statie verricht onder zijn tweeden opvolger on in 1275 liet do rijksbestierder Gadjah-Madi ter nagedach tenis aan Siwa Boedha. die bij ziin leven een geheel anderen naam droeg, welke me ech ter ontgaan is, bovengenoemden steen ver vaardigen. waardoor Gadjah-Madi tevens zijn naam voorgoed aan de vergetelheid ontrukte Men zoekt nu naar de plaats, waar de steen oorspronkelijk geplaatst geweest is, dus naar de begraafplaats van Siwa Boedha. De Staatscourant van Dinsdag 29 Maart 1904 bevat de volgende Koninklijke Besluite u benoemd tot secretaris-generaal vau de Rijksverzekeringsbank P. J. Raavmakers, thans adjunctrinapecteur der posterijen en te legrafie te Zwolle; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde do kapitein der infanterie J. G. Kist, werkzaam aan het Dep. van oorlog; benoemd tot 1 eeraar aan do rijkstuinbouw winterschool te Boekoop C. Fh. Moerland, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam benoemd tot boschwachter bij het Staats- bosahbeheer W. H. Roetert Steenbruggen te Kootwijk. Wegens het epidemisch heerschen van de mazelen te Apeldoorn zullen H. M. en de Prins voorloopig niet naar Het Loo vertrek ken ingevolge geneeskundig advies is het verblijf daar onbepaald uitgesteld. H. M. en de Prins zullen nu waarschijnlijk na Paschen een maand in het buitenland gaan doorbrengen, vermoedelijk in Italië. H. M. de Koningin-Moeder woonde den kunstavond bij, die door baron Melvil van Lyndeu is gegeven ter gelegenheid van de Beetston toonstelling. Behalve door mr. Beets, uit Zeist, weiden voordrachten gehou den door do heeren Djrserinok en dr. Van Gheel Gildineester. Mej. Anna Kappel zong ecnige liederen. De drie Haagsche verdragen van 12 Juni 1902 omtrent- het internationaal fami lierecht zijn nadat de Senaat dit reeds vroeger had gedaan nu ook door de Fransche Kamer van Afgevaardigden aange nomen. Do minister van marine begaf zich gisteren met. zijn adjudant naar Amsterdam. De minister van Financiën maakt be kend', dab op 26 Maart jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2,966,117.88, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, iugevolge art llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 56,978.65^. De Engelsche gezant Sir Henry Ho ward, vertrekt heden ochtend, met zijn se cretaris, den heer Arthur Leveson Gower, naar Vlissingen, oan aldaar Koning Edward te begroeten op diens doorreis naar Kopen hagen. De nieuwbenoemde gezant van Neder land te Washington, jhr. mr. de Marees van Swinderen, wordt heden in Hotel des Indes te 's Gravenhage verwacht. Begin April wordt voorts in dat Hotel verwacht do Belgische gezant bij ons Hof, baron Guillaume. Do heer R. H. Mottu, bij Kon. besluit van 6 Februari 1904 no. 12 benoemd tot con sul der Nederlanden te Batlimore, is in die hoedanigheid door de Regeering der Veree- nigde Staten van Amerika erkend. Aan den heer Mottu kan in de Nederland sche taal geschreven worden. Men meldt uit "s Gravenhage: De Tweede Kamer zal, na hare terugkomst, hoogst, waarschijnlijk blijrven doorwerken tot half Juni, behoudens een kort Pinkster-reces Het Kamerlid Van der Kun, Van wM ingelichte zijde wordt aan de Tijd medegedeeld, dat het bericht, als zoude do heer Van der Kun besloten hebben bij de eerstvolgende algemeen e verkiezingen zich niet meer als Kamerlid herkiesbaar te stel len, minstens genomen, voorl>arig moet wor den genoemd. Eeno eindbeslissing betreffen de dut punt werd door den heer Van der Kun tot dusver niet genomen. De Haagsche tramquaestie opgelost. Aan de behandeling van het tramvraagstuk in de zitting van den Haag- schen gemeenteraad van gisterenmiddag ging een langdurige geheime ziltting vooraf. De voorzatter stelde daarna den Raad voor deze zaak. die sedert jaren een onderwerp van overleg heeft uitgemaakt, niet in ge baar te brengen" door de aanneming van amendementen op de overeenkomst, alzoo om het contract niet te wijzigen, maar wen- sohelijk geachte veranderingen voor te dra gen in den vorm van wenschen, waarover B. en W. later met de tram-maatschappij in nadere bespreking zullen treden. Dit voorstel werd aangenomen met 35 tegen 7 stemmen. Dit neemt, niet weg, dat er zeer uitvoerig gediscussieerd is en dat over de „wenschen" gestemd is. waarvan do meeste echter ver worpen werden. De eerste spreker 's middags, de heer Do Wilde, uitte zijn ongenoegen over de over haasting. die bij de behandeling van deze ge wichtige quaestie werd aan den dag gelegd, zoodat er geen behoorlijke tijd is geweest tot voorbereiding. En aan hot slot van de avondzittiug een middag- en een avondzitting zijn aan do zaak gewijd sloot de beer Van Sandiok het. debat met. dezelfde klacht. Het debat liep hoofdzakelijk over onder deden en verschil lende wenschen" omtrent tarief, arbeiderskrachten, enz. Het slot was echter, dat de overeenkomst zonder stemming werd goedgekeurd, behou dens een enkelen wenadi. waarover B. en W nog zullen onderhandelen met dë Tram maatschap]» j. Het vraagstuk, dat zooveel jaren hangende was geweest, is dus t hans opgelost en spoedig zal do residentie in liet bezit zijn vau oen nieuw tramwegnet. voldoende aan de meer moderne ristéien. In October van dit jaar zal het een halve eeuw geleden zijn dat do eerste adol- barsten der 3e klasse geplaatst, werden aau boord van het wachtschip te Willemsoord, toenmaals instituut voor de marine, om daar hun opleiding te ontvangen, eu waar bet in den aard der zaak ligt, dat zulk een jubi leum niet onopgemerkt voorbijgaat, dit ook hier niet het geval zijn Integendeel ligt hei in het plan dit gou den feest op de meest luisterrijke wijze te vieren. Om dat doel nu te verwezenlijken, heeft zich eene commissie gevoramd van oud-offi- crieren en actief dienenden. Vertrouwende dat vele in Nederland zijnde oud-adelborsten zich in September zullen opmaken naar Hol lands Noordpunt oni aan de feesten deel te nemen, heeft zij reeds een plan voor de feest viering samengesteld. Het denkbeeld waarvan de commisie bij het- opmaken barer plannen uitging was om do reünisten, die al eenigen tijd de marine vaarwel gezegd hebben en die onder geheel andere omstandigheden gekend hebben, nog eens een blik ie doen slaan in het leven aan boord, terwijl oen gemeenschappelijke maaltijd niet mag ontbraken, omdat mor. daardoor de oud-adelborsten nog eens allen zooveel mogelijk te zamen vereenigt. Dat de commissie de maand September koes, houdt verband met de te verwachten weersgesteldheidterwijl een vroeger tijdstip bezwaarlijk gaat met het oog op werkzaam heden aan het. Kon.. Instituut der marine. Volgens het opgemaakt plan zullen dc feesten twee dagen duren en beginnen op Woensdag 14 September, ten 11"- ure, des voormiddags, wanneer de reünisten met den sneltrein te Den Helder zullen aankomen Aan het station, waar het corps adelbor sten met de marine-muziek is opgesteld, af gehaald, begeven zij zioh in optocht, naar het instituut waar de welkoanstrede zal gehou den worden. Vrijwillige bijdragen van oud-officieren eu officieren om meer luister aan het feest te kunnen bijzetten en om een blijvend souvenir aan dit gouden feest een plaats te kunnen verleenen in het Kon Instituut voor de Ma rine zullen natuurlijk welkom zijn. De commissie bestaat uit de heeren Gep. schout, bij nacht D. G-. Brand, gep. kap.-luitenant ter zee C. J. de Jong Hzu gep. kapitein ter zee J. J. de Bruyne. oud luitenant. ter zee L. P. D. Op ten Noort J. D. Bu. vau Wassenaer v. Rosande en jhr. II. M. Speelman, gep. luitenants ter zee F M. A Mathon en W. Voormolen, oud-luitenants ter zee J. A. L. van den Bosch en W. Ranweu- lioff. Hot. uitvoerend comité bestaat, uit de hee ren Kapitein ter zee J. D Heyning. president -, luitenants ter zee le klasse J. A. M. Bron en J. W. van Aalst, kapitein der mariniers L. de Jonge Oudraat, penningmeester; luite nant ter zee le klasse J. B. M. ten Bosch, luitenants ter zee 2e klasse P C. Coops, secre taris, en A. M Kan Men denkt dat ecnige offieieren van hot Indische leger zullen worden aangewezen tot bijwoning van de krijgsverrichtingen in Oost Azië. Bescherm iug van vrouwen eu meisjes. Naar men aan „De Avond post meldt, is minister Kuyper voornemens, zijn medewerking te verleenen om te voor komen, dat jonge meisjes en vrouwen, die zich van het platteland naar groot© steden m dienstbetrekking willen begeven, door ge plaatste advertentiën of door „speciale agen ten"' worden misleid. Daartoe zal de minister op zoo ruim moge lijke wijze, door de zorg der burgemeesters, waarschuwingen doen plaatsen, dat bedoelde meisjes of vrouwen niet ingaan op onbekende dienstaanbiedingen, doch dat zij eerst inlich tingen moeten inwinnen, of anders dat zij kunnen worden ingelicht door vereenigingen, die daarvoor speciaal zijn opgericht en die in alle opzichten door den burgemeester en door de politie zullen worden gesteund. Voorts zal worden bevorderd, dat door tus- schenkomst van den minister van justitie, de verdachte verhuurkantoren en de zoogenaam de b°steedsters in liet „Algemeen Politie- bald" worden gesignaleérd. De civiel-ingenieur W. Kamp, die in 1901 met prof. J. Kraus naar Chili vertrok voor de havenwerken van Valparaiso en na zijn terugkomst in 1902, werkzaam was aan het bureau van genoemden hoogleeraar voor de uitwerking van het thans voltooide ont werp voor die werken, zal, meldt De Inge nieur, met 1 Mei a.s. optreden als ingenieur- directeur van The Carthage na Waterworks Company te Cartkagena (Spanje). Bij beschikking van deu minister van biuneuland9che zaken zijn benoemd tot 2e klerk bij zijn departement H. M. Koopman euM. Verhagen. Bij resolutie van deu minister van fi nanciën rijn benoemd tot collecteur dei' Staatsloterij te Maastricht E. H. Kemmerling en P. Schaap. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft tot secretaris-boekhouder bdj het bur gerlijk armbestuur benoemd den heer Jan van Nassau, op een wedde van f 2400. In den toestand van den burgermees ter van 's gravenhage was gisteren in den laten avond oog geen verandering gekomen Bij de ter aarde-bestelling op heden van het stoffelijk overschot van den heer J, Rebicek te Berlijn, wordt de Maatschappij Zeebad Schevoningen vertegenwoordigd door den president van het. "bestuur van het Philharmonisch orkest, den heer Otto Mul ler. I>e bond van Christelijke Democrati sche Prop. Clubs te Amsterdam, heeft, in een op 23 Maart gehouden vergadering met al gemeen*» stemmen een motie aangenomen waarin hij rijn verontwaardiging uitspreekt over het uitwerpen der kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Helder, (eere-voorzit ter het Kamerlid Staalman) uit het Provin ciale comi té van anti-revoluti onna ire kiesver eenifjiiigen van N.-Hollamd. Zaterdagmiddag hield te Dordrecht het Algemeene Nederlandsche Verbond een bu- tengewone algemeene vergadering, geleid door prof. W. van der Vlugt. In ziju ope ningsrede meende de Loidsche hoogleeraar zioh te moeten afvragen, wat het Verbond eigenlijk wil. Men zal wol zeggendie vraag vier jaar na de oprichting te stellen is over bodig, maar men bedenke, dat een groote roeping den geroepene nog niet dadelijk voor den geest staat Tot heden toe werkt het Verbond voor namelijk tot het handhaven en verbreiden der Nederlandsche taal. Waar de eigenlijke vader van het Verbond1, dr. Kiewiet de Jon ge, en de vorige president de groote talen kenner prof. Kern was, mag het geen ver wondering baren, dat de taal nummer één werd. Langzamerhand is echter gebleken, dat dierbaarder nog dan het bezit is de be zitter waaraan die taal ontsproten is. Door die overwegingen is het hoofdbestuur er toe gekomen een wijziging te brengen in dë rangorde vau artikel 2 der statuten, zoo dat verbooging van de zedelijke en stoffe- 'ijke kracht van den Nederlandscheu stam vooraan komt en daarna als middelhand having en verbreiding der Nederlandsche taal. Met een herinnering, (naar aanleiding van do zucht der groote volkeren om de kleine, vooral die met koloniaal bezit op te slokken) aan do fabel van Lafontaiue van het achteruitslaande paard, stelde Spr. de reglementsiwijjzigingen aan de orde. Art. 1 en 2 werden volgens het bestuurs voorstel aangenomen. Bij artikel 3 (middelen om tot het doel te geraken) werd op voorstel van den heer Ooere liet lied gevoegd. Artikel 4 (het orgaan) wordt aldus ge wijzigd, dat het Bondsorgaan kosteloos ge zonden wordt aan alle leden of leden-groe pen. Artikelen 5 en 6 werden bijna ongewijzigd aangenomen, artikel 7 wordt op voorstel van den heer De Kanter zoo veranderd, dat alle groepen zes afgevaardigden kunnen zenden. Het hoofdbestuur wilde Noord-Nederland door 6, de overige groepen door 4 afgevaar digden vertegenwoordigd zien. Dc overige artikelen gingen zonder belang rijke wijzigingen onder den hamer door. (Hbd.) De Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, zal dit jaar zijn 31e algemeene ver gadering houden te Nijmegen, op Woensdag 13 Juli e. k. 9De afdeeling Haarlem van den Volks bond zal op de algemeene vergadering een motie voorstellen om mr. Goeman Borgesius. eere-voorzitter van het .hoofdbestuur, buitoD de periodieke aftreding te plaatsen Tot «kandidaten voor het hoofdbestuur wer den gesteld de heeren mr. Goeman Borg«»siU9 en prof. Pekelharing, te Utrecht. Naar men verneemt heeft het bestuur van het Doorgangshuis „Hoenderloo" (op- voedings-gestidht voor jongens) in zijne laatst gehouden vergadering besloten, zich bij de invoering der Kinderwetten ter be schikking der Regeering te stellen, waartoe de noodige voorbereidingen worden getrof fen. Hoewel een met onaanzienlijk bedrag voor de verbouwing noodig is, hoopt het voldoenden steun te zullen ontvangen. Reeds kwamen voor dit doel eeuige belangrijke giften in, zoo o. a. uit Rotterdam f 2000. Wegens het bedanken van den heer mr. M. Crommelin te Utrecht, is tot voorzit- ter, gekoen dr. L. Heldring te Amsterdam tot vice-voorzitter werd gekozen de heer prof. dr. J. J. T, Valeton Jr., te Utrecht. Tot administrateur is benoemd de heer C. van den Dungen, gepens. wachtmeester der Kon. maréehaussée. Hen Centraal Genootschap voor kin- der-herstellings- en vacautiekolonies in Ne derland houdt rij.n jaarlijkscha algemeene vergadering op Woensdag 30 Maait a.s. te '9 Gravenhage. Behalve de gewone huishoudelijke werk zaamheden zal het hoofdbestuur mededee- lingen doen omtrent het aan to vatten pro pagandawerk en in verband daarmede zullen voorstellen worden behandeld met betrek king tot de financiën. Oude munten. In de Egmonder- rneer heeft men dezer dagen bij het omploe gen van een stuk land verschil lende oude munten gevonden, gezamenlijk 242 stuks, waaronder 2 gouden. Enkele dier munten dragen hot jaartal 1538. Vermoedelijk zijtn er ook bij urit de twaalfde eeuw, doch de op schriften van deze zijin niet meer leesbaar. Dc meeste stukken hebben de grootte van een gulden cm een rijksdaalder. Het heet dat de lx>er zijn knecht heeft weggezondenhij kon het nu alleen wel af. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 1 April a. s., pakketten met aangegeven waarde en roet verrekening, tot een bedrag van frs. 500, met de stoomsche pen van de Maatschappijen „Nederland" en „Retterdamsche Lloyd" kunnen worden ver zonden naar Nederlandsch-Oost-Indië." In verband hiermede ia de verzending van gouden en zilveren werken en kostbaarheden in pakketten voor de genoemde kolonie, waarvan de waarde niet ia aangegeven, van 1 April a. s. af verboden. Omtrent de voorwaarden voor de verzen ding worden inlichtingen verstrekt door de postkantoren Den len Juni a. s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de Rotterdamaohe Tramweg maatschappij baar eerste li jen opende. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de Oosterstoomtrani te Arnhem plannen in bewerking heeft tot exploitatie eener electri- 3che tram tusschen .-arnhem en Oosterbeek. De eventueele lijn zal loopen van het Velper- plein over Utrechteohen Weg en Klingelbeek naar Oosterbeek. Alsdan zal met 3e Arnhem- sohe Tramwegmaatschappij onderhandeld worden over overname van de lijn naar de Oranjestraat. De plannen zijn ter uitwerking aan een deskundige opgedragen. Medicinale sfropeu Met wijzi ging in zoover van het. medegedeelde aau het slot van de vierde alinea van 1 der in structie voor de uitvoering der Suikerwet, vastgesteld bij de resolutie van 3 Augustus 1897 no. 24 (Verzameling no. 81), moeten me dicinale stropen (sirupus: althaocae, china© ferruginosus colae conip. „Heil,"' hvpophos- pliit comp. „Fellow," iodotannicus, violarum abdystroop, salsaparillestroop. vanierstroop, violenstroop, enz), voortaan bij invoer lie scliouwd worden te behooren tot de vloeistof, feu bedoeld bij artikel 1, §1, lit. e, der Sui- kerwet, zooals dit gelezen wordt volgens art. 1 der wet van 24 Juli 1903 (Staatsblad no. 248, Verzameling no. 72). Indien de belanghebbende het bepalen van den zuiverheidsfactor bij invoer op eene dei- losplaatsen en kantoren, bedoeld bij artikel 4 der Suikerwet, wil vermijden, uit aanmer king van de geringe hoeveelheid of om eene andere dergelijke reden, dan kan hij schrifte lijk aan den ontvanger het verlangen te ken nen geven, dat de accijns berekend worde naar f 17,52 per 100 kilogram. Hot eerste Kievitsei. Een in Friesland telken jare terugkeerende gebeur tenis, het vinden van het eerste kievitsei, is dit jaar bijzonder laat ingetreden, temeer daar gebleken is, dat er bij dc zoogenaamde twee eerst gevondene een mystificatie in het spel was. De commissaris der Koningin in de provincie Friesland, wien dikwij'ls het eerste ei wordt aangeboden, waarvoor, naar het heet, steeds een gouden tientje an ruil wordt gegeven, heeft thans nieft meer de krachtige concurrentie te vreezen van een landbouwer te Cubaard, Jelle Pieters Jousma, die dezen winter is overleden. Deze had na melijk in hot huurcontract de bepaling, dat hij rijn landheer jaarlijks of het eerste kie vitsei moest bezorgen, of andere voor Paschen een 250-tal. Gaarne had hij er daarom f 15 voor over en nog dezer dagen hoorden we van iemand uit Baard, dat hij tot tweemaal toe vau Jelle Pieters voor het eerste ei f 15 had ontvangen. In het nieuwe huurcontract is de bepaling niet opgenomen. N, C. Afsohaffing van gedwongen winkelnering. De firma Van den Brink eu Campman, tapijtfabrikanten te Laren (Gooi) heeft, volgens het Hbld., aan hare werklieden medegedeeld, dat he>t loon voort aan aan hen persoonlijk in geld zal worden uitbetaald. (Tot dusver bestond daar gedwon gen winkelnering.) Faillissement van Hoyte- m a. In het faillissement der firma Gebrs. van Hoytema te Delft wordt het passief met groote zekerheid geschat op niet minder dan f 1.500.000, het actief kan men nog niet met zekerheid bepalen, doch de meening is, dat in geen geval meer dan 10 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd. In het passief komen drie groote bedra gen voor, waarvan zoo goed als niets terecht komt. Dit rijn n.l. f 120.000 ten laste van mr. J. M. Van Munnekreiie, dn wiena faillisse ment het accoord op 1 pCt. wordt geschat. Dlau volgen do faillissementen van twee j ar- ticulieren, die ieder met f 100.000 voorko men en in welke faillissementen van het eerste de uitkeering nog niet bekend is, doch zeker wel niet hoog zal rijn, terwijl de f 100.000 van het tweede door curatoren maar pro memorie zijn uitgetrokken. Schadevergoeding. Den 5en Juni 1898 werd mejuffrouw Theresda Potma te Sneek bij een tramongeluk zóó verwond, dat één barer beenen moest worden afgezet. De betrokken Maatschappij was destijds niet bereid de gevraagde schadevergoeding te geven, waarop een proces volgde, dat in het voordeel van de verwande besliste. Thans heeft de Maatschappij een accoord met de moeder getroffen. Deze ontvangt f 1000, tcr- wijil de dochter een som van f 4 's weeks gedurende haar geheele leven is gewaarborgd. Voor den Hoog en Raad werd behan deld het cassatieberoep van B. en W. van Den Helder, door de rechtbank te Alkmaar veroordee'd tot geldboete, subsidiair 2 da gen hechtenisstraf, wegens het als hoof den of bestuurders der gemeente-gasfa briek niet zorgen, dat een doelmatige wascb- gelegenheid voor de arbeiders in die fabriek aanwezig was. De kantonrechter had B. en W. ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij B. en W. niet beschouwd als bestuurders van een pri vaatrechtelijk bezit der gemeente als de gas fabriek. Voor de requiranten trad op mr. W. C. Bosman, adlvocaat te Alkmaar, die deze zaak in zekeren zin een cause oélèbre noemde, om dat zelden voor den Hoogen Raad terecht zullen staan leden van een bestuurscollege als B. en W. van een groote gemeente als Den Helder. Pleiter ontwikkelde vervolgens eenige cas satiemiddelen, daarbij o.a. betoogende, dat B. en W. van alle rechtsvervolging behooren te worden ontslagen. Conclusie O. M. 11 April. Een journalistieke quaes- t i e. Tegen de heeren H. A. van Lonkhuij- zen, uitgever van liet a.-r. „Wageningsch Nieuwsblad", en H. Veenman, uitgever vau „de Nieuwe Rijnbode" (Christ.-hist.) is ter zake het zonder toestemming overdrukken van berichten eu verflagen, een aanklacht ingediend door den heer B. Wigman, uitge ver van „de Neder-Veluwe" te Wageilingen. Door den heer Veenman wordt het feit bekend; de heer van Lonkhuijzen ontkent echter. Verduistering. De Haagsche rechtbank heeft den boekhouder bij de Open bare Reiniging aldaar, B., wegens verduis tering veroordeeld tot één jaar gevangenis straf. De van kindermoord verdach te 23-jarige dienstbode uit Nisse, is uit het gasthuis to Middelburg naar het huis van bewaring aldaar vervoerd. Valsche munters. Drie van de arrestanten, verdacht van medeplichtigheid aan het maken of uitgeven van valsch zilver geld te Amsterdam, zijn op vrije voeten ge steld, nl. de twee gebroeders van V. en het elfjarig zoontje van S. Deze laatste en zijn dochter, die op Rapenburg een valsohen gul den in betaling gaf, zijn ter beschikking van den offiaier van justitie gesteld. Aanranding. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2 uur, 19 in de St.- Willebrordusstraat te Amsterdam, een bru tale aanranding en berooving geschied. De letterzetter B., wonende in de Kuiperstraat, dio op weg naar zijn woning was, werd daar plotseling door twee kerels aangegrepen, op den grond geworpen eu van f 13 beroofd, bij welk geld vier rijksdaalders waxen. De aan randers togen toen op de vlucht, doch een hunner werd door B. achtervolgd en op zijn

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2