KOLONIËN. ÖÖst-INDIË. BINNENLAND. De volgende opgave wordt gedaan van de tot dusver in het verre Oosten verloren ge- gane of buiten gevecht gestelde Russische oorlogsschepen Petropawlowsk, linieschip, gezonken bij Port Arthur den 13. April 1904. Pobjeda, linieschip, door een torpedo ge troffen den 13. April. Cesar©witsch, liuiesohip, door een toi'peclo getroffen den 9. Februari. Retvisan, liniesohip, door een torpedo' ge troffen den 9. Februari. Pallada, pantserdekkruiser, door een tor pedo getroffen den 9. Februari. Warjag, pa u tserdek krui ser, gezonken den 9. Februari. Korejctz, kanonneerboot, gezonken den 9. Februari. Jenisei, mi jfutra u sport schip, gezonken den 11. Februari. Wnuschitelni, torpedojager, gestrand den 24. Februari. Steregustischi, torpedojager, gezonken den 10. Maart. Strasfcsohni, torpedojager, gezonken den 13. April. Te zamen vier.' linieschepen, twee pantser- dekkruisers, een mijntransportscliip, een kanonneerboot en drie torpedojagers. Daarbij moet nog gevoegd worden de kanonneerboot Mandsjoer, die onttakeld; te Sjanghai ligt. Verder werden als buiten gevecht gesteld vermeld de pantserdekkruiser Bojarin en als beschadigd het linieschip Poltawa. Over den toestand van deze schepen is niets nauw keurigs bekend. Bieschadigd en weder bruik baar gemaakt werden vier schepen, namelijk de pantserdekkruisers Nowik, Askold en Diana en het linieschip Poltawa, waarvan nu wordt bericht, dat het den 13. April we der beschadigd is. De Japansche minister .van marine Yameimotoi zond gisteren aan admiraal Togo een telegram van gelukwenschiug. Hij zegt verrukt te zijp over het suc- co svan den S. aanval op Port Arthur. Het resultaat is schitterend. Dat is toe te schrijven aan de verheven heersohersdeugden van den Keizer, inaar het moedige en beleid volle optreden van officieren en manschap pen, wier gedrag niets te wenscihen overlaat, 'heeft er een aanzienlijk deel in gehad. „Be wensch u, uwen officieren en manschappen van harte geluk en hoop, dat ge zult door gaan met iï op deze edele wijze van uw plicht te kwijten, nu een groot nationaal vraag stuk voor ons ligt. Het einddoel is thans nog ver verwijderd. Wend uwe beste zorgen aan, dat eene volledige oplossing moge wor den verkregen, die ons in staat stelt het groote werk, dat ons wacht, te volbrengen." Berichten, uit Korea, te Tokio ontvangen, be vestigen de tijjding, dat 20,000 Russen aan den rechter oever van de Yaloe worden bij eengetrokken met het doel, zich te verzetten tegen een inval van de Japanners in Mands- joerijie, ofschoon het twijfelachtig is of zij den mond van de rivier beheerscben. De Jar panners geven geen aanwijzing omtrent hunne intentiën. Zijs verzamelen eene groote macht aan den linker oever, maar het is niet be kend wanneer en waar zij den overtoobt zul len beproeven. Men gelooft hier nog, dat zij, als zij gereed zijn, den overtocht zullen for- oeeren zonder ernstig verlies. Uit Seoel wordt gemeld: In den naichti van den 16. bezetten 33 Kozakken Sangcihin. De Japansche consul en een aantal vluch telingen kwamen in den morgen van den 17. te Gensan aan. Volgens een gerucht volgen 5000 Russen het oprukkende Japansche leger, met het doel de Japanners van de Yaloe af te leiden. Dat gerucht vindt echter geen geloof, wegens de mogelijkheid, dat de Japanners door een landing don Russen den weg zouden afsnij den. De New-Yorksche Globe bericht, dat acht Japansche stoomschepen er in geslaagd zijn, niet kolen voor de Japansche vloot uit BritscHe havens naar Japan te komen, en to ontkomen aan de Russische oorlogsschepen in do -Middellandsche zee. De Japansche sche pen pasten daarbij de list toe, dat een van hen koers zette naai- Suez, waarheen het ver volgd werd door de Russische oorlogsschepen, terwijl inmiddels de andere Japansche kolen schepen hun koers namen om de Kaap de Goede Hoop, op welken weg zij ongehinderd bleven. Allerlei vWaarschijnlijk zal men te St. Louis tijdens de wereldtentoonstelling, in October en November, eenige voorstellingen geven van Wagner's „Parsifal", welke opera tot dus verre niet anders dan te Bayreuth werd op gevoerd, behalve onlangs onder protest van Cosdmia Wagner te New-York. vEen voorval van hoogst droovigen aard heeft zich afgespeeld in de nabij|heddl van Cambridge op bet behagelijike landgoed van een Engelschen rechter. De rechter be vond zioh wiegens zaken te Londen en zijn vrouw bleef daardoor met haar beide jonge dochtertjes en een 15-jarigen zoon op het buitengoed! achter. De familie gebruikte Dinsdag in buitengewoon vroolijke stemming liet avondeten. Na den maaltijd gingen de meisjes naar bed, terwijl do zoon voorgaf nog iets met zijn moeder te moeten bespre ken. Spoedig daarna hoorden de beide meis jes een schot en zagen zij hun broeder naast het lijk van de moeder staan. De knaap ver klaarde op kalm en toon zijn moeder te heb ben doodgeschoten, omdat hij dit voor het beste hield. Een onmiddellijk, geroepen ge neesheer kon slechts vaststellen, d;at de dood <-en gevolg was van een schot midden door het hart. D© politie vond den knaap in een courant verdiept, alsof er niets was voorge vallen. Ook tegenover hen legde hij dezelfde verklaring af als hij jegens zijn zusjes ge daan had. De jongen wordt voorgesteld als buitengewoon intelligent en van een leven dige en vroolijjke natuur. Daar men in het vertrek van den knaap oen menigte couran ten vond, waarin moorden stonden omschre ven, neemt men aan, dat de zucht tot navol ging hem tot de misdaad heeft aangezet. In een der couranten, welke hij blaarblijkelijk voor het bedrijven van de daad las, stond afgeschilderd hoe een 15-jarige jongen zijn moeder overhoop stak. vEen monsterachtige vraag richtte dezer dagen een Londenscli officier van justitie tot een getuige: „Hebt u :k i weet, dat het niet zoo is, maar ik mioet u j die vraag stellen den 24sten het was niet den 24sten, doch den 25sten, maar de verkeerde datum berust op een vergissing :u de acte den beklaagde gezien? Wel be schouwd is het niet om cleu beklaagde (e doen, doch om den aanklager, want er be staat een contra-aanklacht, maar zulks doet niets ter zake welnuJa? of Neen?" Het eenige antwoord van den zoo in vragen ver strikten getuige was een langgerekt„Wat- blief?" De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seinde gisteren „De geheele Boven-Kapoeas en Kahajan zijn in opstand. De assistent-resident Hoeke haalde de laatste 50 man der mobiele colonne van ka pitein Ketjen van Bandjermasin." De redactie van de N. R- Ct. teekent bij dit telegram het volgende aan: „Zooals men weet is de onderwerping van den pretendent-sultan Goestd Sanian en met hem van de sultanspartij (pegoestian) mis lukt, volgens Indische bladen ten gevolge van de weigering onzerzijds om den preten dent-sultan door inlaudsche hoofden te la ten afhalen, zoo-als dit bijl de onderwerping van dergelijike vorsten gebruikelijk is. Over de woelingen, die daarop gevolgd zijn, werd 8 Maart jl. uit Bandjermasin aan het Soeralb. Handelsblad geseind;: „Den 2en Maart werd uit Soenier Maas bericht, dat de Sultanspartij aan de Boven- Barito den 26sten Februari, op marsck naar Kahajan, Raden Johannes te Kasinta in Bo- ven-Kapoeas omsingelde. Bij een poging oon hem te ontzetten met behulp van D'ajaks van Soemer Maas, sneu velde den 28sten Februari do demang Syl- vanus van Tewah. „Gisteren (1 Maart) werden door den con troleur meer Dajaksche hulptroepen daar heen gezonden. „Heden is het bewakings-detacihemeut, be staande uit 20 fuseliers, hier aangekomen, en, daar ook een compagnie van Bandj.ermassi n naai" de Boven Kapoeas is gezonden, is het gevaar, dat de sultanspartij te Kahajan zou komen of de bevolking onrustig worden, ge weken. „De rivier is veilig." Dato 11 Maart jl. werd aan de Java-Rode geseind „Een bende opstandelingen, ter sterkte van ongeveer 60 man, is den 26en Februari ook langs den Kwatan-rivier afgezakt. „Raden Madoe zit dan met zijn getrouwen waarschijnlijk ingesloten, evenals Raden Jo hannes. „Den 9en dezer zijjn twee detachementen uitgerukt uit Meindoemai (even ten noorden van onze vestiging to Kiwala-Kapoeas)het eene, onder den le luitenant der infanterie A. J. Rooseboom, naar Kapoeas, het andere, onder den le luitenant der infanterie 6. D. Kramers, en vergezeld door den ass-stem- resident der Dajaklanden, L. F. Hoeke, naar Kahajan. „Verscheidene bewoners van doesoens aan de Kahajan, uit Tewang, Padjangan eu Taon- pang en Miri, hebben zich "bij de sultanspartij aangesloten. „Uit Pangkoh en andere doesoens zijn tal van menschen met hun kroost naar het bosch gevlucht, om zich to onttrekken aan liet gevaar van medegenomen te worden, en gedwongen om te vechten, hetzij tegen het gouvernemnent, hetzij tegen den pretendent- sultan. „Te Tewah, in Kahajang, houden zich on geveer 800 slechtgezinde Amoentaiers op." De Java-Bode schreef naai* aanleiding van dit telegram „Men ziet hieruit, dat het verzet in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, aan gestookt door de mannen, die zeggen te han delen in naam .van den pretendent-sultan, Goesti Saman, als een olievlek zich verspreidt over een groot deel van het breede gewest, en steeds meer aanhangers vindt ook. „Uit de mededeeling dat de bewoners der gehuchten aan do oevers der Kahajan-rivier op de vlucht slaan, uit vrees gedwongen te worden to moeten meevechten, blijkt dat men onder de D'ajaks in die afdeelingen niet naar hulptroepen behoeft om te zien." Uit het heden door ons ontvangen telegram (blijikt, dat de opstand groote afmetingen heeft aangenomen. Do Staatscourant van Zondag 17 en Maandag- 18 April 1904 bevat de volgend© belangrijk© kon. besluiten benoemd tot burgemeester van Bergum G. J. H. Peterstot burgemeester van Prin- seuhage jhr. F. C. V. Dommer van Polders- veldt, burgemeester van Noordwijkerhout, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrokking; toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan A. Lagrijsen, werk zaam bij de firma de Erven A. H. van Roes- sel, bierbrouwerij te Tilburg; verleend de zilveren cere-medaille der Oranje-Nassau-orde in stede van de bronzen waarmede hij thans versierd is, do opzichter der rijkskustverlichting te Delfzijl on Wa- tum J. Th. do Jager Jzn. benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Ned. Marine-reserve A. Vertregt, A. Bremers, W. Schuil en G. W. Hasselo; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst do ontvanger der directe belastingen en accijnzen J. W. G. Nielander, te Bor- culo; benoemd bij den grooten staf tot commandant der stelling Amsterdam, tevens bevelhebber der lo militaire af deeling, de goneraal-majoor A. R. Krayenboff van de Leur, commandant van de stelling Hol- landsch diep en Volkorak, tevens bevelheb ber der 3e militaire afdeeling, en zulks onder eervolle ontheffing van zijn tegenwoordig© functie; tot geuoraal-majoor, commandant der stel ling Hollaudsch diep en Volkerak, tevens be velhebber der 3o mil. afd. de kolonel W. F,, ridder van Rappard, commandant van het 2e regiment vesting-artillerie; tot goneraal-majoor commandant der Nieu we Hollaudsc'he Waterlinie, tevens bevelheb ber der 2e militaire afdeeling de kolonel G. A. de Bruijn, commandant van het 7e regi ment infanterie bij het wapen der infanterie bij den staf van het wapen tot generaal-majoor de commandant dec le divisie kolonel jhr. L. F. A. van der Goes, commandant van het regiment grenadiers *ïi jagers tot goneraal-majoor Hr. Ms. adjudant in buitengewonon dienst de kolonel van dis a staf F. H. A. Sabron, gouverneur der Kon. Mil. Academie eervol ontslagen uit den militairen dienst de majoor der genie C. E. J. de Lille Hoger- waard; de kapitein der infanterie F. van der Breggen en de kapitein der artillerie P. G. A. van der Hoff, allen thans op non activiteit, en is aan den majoor De Lillo Ho- gerwaard de rang van kolonel verleend; op hun aanvrage eervol uit den militairen dienst ontslagen do generaal-majoor van den grooten staf J. N. Roelants. commandant der Nieuwe Hollaudsoh© Waterlinie, tevens bevelhebber in de 2© militaire afdeeling; de generaal-majoor H. B. J. Duijcker, com mandant der lo divisie infanterie en plaats vervangend goiulverneui* der residentie; de generaal-majoor bij den grooten staf P. C. Kool, commandant der stelling Am sterdam, tevens bevelhebber der lo militaire afdeeling de kolonel H. J. Harms, commandant c u het 2e regiment infanterie; de luitenant-kolonel J. J. Wieringa, van het 7e regiment infanterie do kolonel van den plaatselijken staf H. A. Cal'koen, plaatselijk commandant te 's Gravenhage; den generaal-majoors Roelants, Duijcker eu Kool voornoemd is Harer Majesteit® da ik betuigd., voor de veeljarige en belangrijke diensten door hen aan den lande bewezen; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijles dienst de commies der telegraphie le klasse A. van Marion. Men schrijft aan de Tel. uit Pompeï, dd. 13 April ,;H. M. de Koningin, de Groothertogin van Mecklenburg en Prins Hendrik begaven zioh naar Pompeï, den nieuwen straatweg nemende, die direct naar het Foro leidt. Do hooge gasten bezochten het amphitheater, deal tempel van Isis, 't huis van Comolis Ru- fus, de baden, het huis van Marcus Lucretius, verscheidene andere en den tempel van Apol lo. Om 12 uur werd iu het hotel Suisse ge luncht en daarna werden Pompeï en de uit gravingen verder bezichtigd. Men beweert, dat H. M. zidh op cle terugreis in Rome zal ophouden en den Koning en den Paus be zoeken. Uit Sorrento wordt verder gemeld, dat H. M. 's morgens een zeegezicht schetste en 's middags naar Positano ging, terwijl Prins Hendrik weder naar Napels ging om 'fc museum te zien." Den volgenden dag meldde men uit Sor rento aan hetzelfde blad: H. M. Koningin Wilhelmina is heden morgen naar Capri gegaan, om de Blauw© Grot te bezichtigen, en gebruikte de lunch in 't Hotel „Quisisana". H. M. gaat van middag naar de Ponte Tiberino, om den tempel te zien van de godin Osiride. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn, indien er geen reden meer bestaat tot uitstel van den terugkeer naar Het Loo, voornemens daarheen op 9 Mei rechtstreeks van Amsterdam te vertrekken, tot het hou den van zomerverblijf. De jeugdige vorstiuneu van Bentheim zijn Zaterdagochtend naar Bui tsch land terug gekeerd. In de wachtzaal van het Staatsspoor- station boden 5 jongedames bloemruikers aan aan de vertrekkende Prinsessen. Hel K o n i n, k li ij, k e bezoek aau Rotterdam. Het officieel© pro gramma is verschenen van het bezoek van de Koningin-Moeder aan Rotterdam op 27 dezer. H. M. zal om een, uur aan het Maas station arriveeren en na een rijtoer te kwart voor twee in den schouwburg komen. Het daar uit te voeren program bestaat uit 1. Jubel ouverture van Weber met slotkoor op do melodie van bet dankgebed van Valerius; 2. de Lei© van Benoit, uit te voeren door het koor van Toonkunst, met solo van Orelio; 3. viool-solo van Louis Wolf4. lied van een Koning3vrouwe, voor te dragen door Orelio, onmiddellijk gevolgd door een hulde, uitgesproken door mevr. Van Eysden, naar dichtregelen van mej. Besier; 5. liederen, te zingen door mevr. Uldenboom; 6. Halleluja- koor uit Handels Mjessdas. Die voorstelling zal te half vier afgeloopen zijn. Gedurende het bezoek aan de Diergaarde zal zich de stafmuziek doen hooren. De dames die hare opwachting wen- schen te maken bij Hare Majesteit de Ko ningin of aan Hare Majesteit wensohen voor gesteld te worden tijdens Haar aanstaand' verblijf te Amsterdam, worden uitgenoodigd) het daartoe strekkend verzoek voor den 28. April met opgave van volledig adres te Am sterdam te richten tot mevrouw van Loon, dame du palais van H. M. de Koningin te Amsterdam. Die dames, die tot de particuliere ochtend- audientie op 6 Mei wensohen toegelaten te worden, kunnen zich daartoe doen inschrij ven ten Paleaze te Amsterdam tot en. met 23 April a. s. De gezantschapsraad te Londen, jhr. mr. J. Loudon, wordt in zijn rang overge plaatst bij de legatie te Parijs, waar hij den heer Van Weideren baron Reugers vervangt. De ge<3antschaps-attaclió te Brussel, Van Asbeck, wordt 1 Mei werkzaam gesteld bij; het kabrnet van den minister van buiten- landsche zaken. Op het verzoek van het bestuur van den anti-suikeracoijnsbond aan den minister van oorlog, om in het leger proeven te doen nemen ter bepaling der waarde van suiker als voedingsmiddel, meer bepaald als sncllo kmehtshersteller baj| zwaar© lichamelijke in spanning, heeft dè minister geantwoord, dat. gelet op het rapport van dien inspecteur van den geneeskundigen dienst, vooralsnog geen aanleiding bestaat tot het nemen dezer proe ven B- en W. van Rotterdam bevelen den gemeenteraad voor de benoeming tot adjunct directrice aan het Ziekenhuis aldaar aan mej. C. M. E. Blommendaal, en voor administra teur aan het Ziekenhuis den heer G. Kool hof, beiden tlians aan het Ziekenhuis ver bonden, eerstgenoemde als dirigeerend-ver- pleegster, de tweede als huismeester. Door do rechtbank te Heerenveen is opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling voor rechter in d:at college Mr. R. W. J. C. de Mentbon Bake, advocaat- procureur te 's Hertogenbosch, tevens rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank aldaar; mr. J. van Gilse, griffier bij) het kantonge recht te Emmen, en mr. C. J. do Joncheere, substituut-griffier bij de arrondissement rechtbank te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van Binuenlandsche Zaken is dr. P. van Geer, oud-hoogleeraar aan de Rijiks-universiteit to Leiden, wonende te 's Gravenhage, tot we deropzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan do Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis en ontwikkeling der grondslagen van de mathematische we tenschappen. Blij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijiverhedd zijn be noemd: J. Nieuwland en A. A. Fermant, tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verbetering van het kanaal GentTer- neuzen; D. Grond, te St. Jaoobi Parochie, tot buitengewoon opzichter bij het herstellen van het Zuidoostelijk gedeelte van dien ver- bdndingsdam tusschen Ameland', en den Frie- schen wal en het daarvoor gelegen looppad1; A. Brand, te Hellevoetsluis> tot buitenge woon opzichter' bijl bet uitvoeren van bag- gerwerk tot verdiepen van de Zuidelijiko vaargeul in den bovenmond van het Spui. Te 's Gravenhage wordt thans gehou den het examen voor opzichter bijl den rijks waterstaat, waaraan door ruim. 100 candida- ten wordt deelgenomen. Na een welgeslaagd proef-ooncert te Berlijn gegeven, is August Soharrer, diri gent van het Kain-orchest te Munchen, gis teren benoemd tot dirigent van het Phil- harmonisch orkest, dat 's zomers te Scheve- ningen optreedt. De lieer J. R. S'chulze, vroeger tenor bij wijlen de Nieuwe Ned. Opera, beeft na afgelegde proef een engagement gekregen aan het Neue Kön. Operkaus (Kroll-theater) als eerste tenor. Naar de Fabrieksbode meldt, hoopt de heer J. O. van Marken vóór het einde van April te Dteirt terug te keeren en zijne taak te hervatten te Delft. Bij de begrafenis van den oud-spoor- weg-ingenieur M. Simon Gzn., oud-lid van den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten, volgden met den voorzitter van dien Raad, mr. Yan Bosse, onderscheidene leden en technische- en bureel-ambtenaren bij dat college, zoomede tal van autoriteiten p het gebied van spoorwegverkeer en van den provincialen- en rijks-waterstaat, en vele oud- hoofdambtenaren bij den dienst voor den aanleg van staatsspoorwegen, de met bloe men overladen lijkbaar grafwaarts, om een laatsten groet te brengen aan den betreui- den doode. Mr. J. P. van Bosse huldigde namens den Raad van Toezicht den thans ontslapene, ou der wiens leiding of met wiens medewerking onderscheidene groote werken werden tot stand gebracht, en die nog in de allerlaatste tijden zijn naam verbonden heeft aan d© uitvoering van de plannen voor het westelijk viaduct te Amsterdam. Spreker eindigde met de verzekering, dafc de Raad van Toezicht in den heer Simon een goed ambtgenoot en een verdienstelijk rid verliest. Namens het Koninklijke Instituut van lu- genieui-9 bracht de heer M. J. van Rosse. g°penv.'. directeur van openbare werken in Ned.-Indië bij afwezigheid van den presi dent eèn laatsten groet aan den ontsla pene, dien hij' schetste als een zeer gewaar deerd lid van het instituut. Te Scheveningen is na een kort lijden op 42-jarigen leeftijd overleden de heer H. Zwaardemaker, lid der bekende Za-ansche firma J. Zwaardemaker, gort- en stijfselfab'i- kant. De overledene was ridder in de Oranje- Nassau-orde. Men meldt dd. 15 April uit Rome aan het Centrum „Heden werd! op het graf van mgr. dr. Schacpman oen keurige krans gelegd met het volgende opschrift: Requiecat in pace. Holl. kath. medici van eerste internationale kath. artsen-congres." „Tevens zagen we op het graf een palm tak met bloemen, die voor enkele dagen door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmaa er op neergelegd was." Kanalen in Groningen. Te Vriescheloa (Gr.) heeft 'het bestuur van net waterschap „Vriescheloo" vergaderd met de ingelanden en de volgende plannen ter ver betering van scheepvaart en afwatering be sproken 1. Een kanaal te graven van af! het' stoom gemaal tot de boerderij van den heer J. Kro- mer; 2. Van af het stoomgemaal tot het eers+c Zijfldiep het kanaal 4 meter te verbroeden en op voldoende diepte te brengen 3. Een nieuw opgaand Zijldiep te graven van het oude maar het nieuwe Zijldiep 4. Alle zwetslooten te verbroeden en te verdiepen en voldoende pompen onder den straatweg door te leggen; 5. Een kanaal door de dalgronden te gra ven met één of twee opgaande kanaaltjes naar het eersto Zijldiep. Bij tot stand koming van al deze werken zou het waterschap „Vriescheloo" een model afwatering verkrijgen. B'estrijding vian den Ioanb der ingelanden ondervonden dë plannen 4 en 5. In Mei aanstaand© zal over deze plannen definitief Worden beslist. De jonge garde. In een Zaterdag avond gehouden goed bezocht© vergadering van jongelieden, onder leiding van eene com missie uit het bestuur der Nieuwe Vrijfzin- nige Kiesvereeniging ,,'s Gravenhage" is ge constitueerd eeno Vereeniging van Jonge Liberalen in het hoofdkieedistrict 's Graven hage. De vereeniging zal zioh ten doel stellen het bevorderen van de verspreiding der vrij zinnig-staatkundige beginselen en van de verkiezing van vrijlzinnigo camdidaten voor landd, provinciale- en gemeentelijke verte genwoordiging. Aan een voorloopig bestuur is opgedragen de samenstelling van een conoept-reglement. Onder leiding van den heer N. D. Kemink, lid der Prov. Staten, te Alfen, zijn dezer dagen èn te Aarlanderveen (lage zijde), èn te Oudehoorn, chr.-historische kiesveree- nigingen opgericht, die beide zich zullen aan sluiten bij de Chr.-Historische partij. (Ned.) Het Theosophische Congres zal dit jaar te Amsterdam worden gehouden, 19, 20 en 21 Juni, naar men hoopt, onder voorzit terschap van Annie Besant. Het h o o g e r e o n d e r. wi ij s. Het hoofdbestuur van de Vereeniging Volkson derwijs heeft een adres aan do Eerste Kar- mer gericht en daarin te kennen gegeven, dat het de waarborgen; waaronder in het ont werp tot wijziging der Hooger-Onderwijs-wet aan de bijzondere hoogescholen het recht tot het verleenen van graden met de bevoegd heid tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingen wordt gegeven, geheel onvol doende acht. Door aanneming van dit Wetsontwerp Wordt volgens adressanten een eerste stap gedaan in een richting, die in dë toe komst ons geheele volksonderwijs zal ont wrichten en de waarborgen voor goed, ont wikkelend! onderwijs, door en onder toezicht van den Staat geregeld, op bedenkelijke wijfze aanrand'o. Adressanten verzo'ekenj daarom aan de Eerste Kamer om het wetsontwerp niet aan te nemen, als zijindë in strijd met de belan gen van' dent Staat, van het hoöger onderwijs en van het volksonderwijs in het algemeen. in de jongbte vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsck landbouw-comité is rekening en verantwoor ding gedaan over .1903. D'e geheele uitgaaf bedraagt f 16295.06^; het nadeelige saLdo is f 231.70J. <X a. is een schrijven gezonden aan de voormannen in Zuid-Afrika, met voorstellen omtrent samenwerking tusschen de Afrikaan- sche landbouwvereeniging en het bureau van het comité. De algemeene vergadering zal worden ge houwen op Woensdag 25 Mei te 's Gravenha ge. De heer dr. G. W. Btuinsma zal in de volgende vergadering het wetsontwerp 1 e- treffende de waterverontreiniging toelichten, voor zoover dat landbouwbelangen raakt. De jaarlijkscho algemeene vergadering van den Bond van Staatsspoorwegpersoneel, zal worden gehouden in de laatste week der maand Mei, vermoedelijk den 31sten. De M. atrozenbond. De Bbnd van Nederlandsdhe Marine-matrozen heeft Zaterdag te Den Helder eene algemeene ver gadering. gehouden naar aanleiding van den eisch van den minister van marine om Meyer, redacteur van Het Anker, als administra teur van den Bond te ontslaan, daar anders "het ontslag van de leden van het hoofdbe stuur uit den dienst na een maandi zou vol- ge n. Na uitvoerige discussie werd op voorstel van het hoofdbestuur besloten Meyer met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verleenen, om daardoor te voorkomen, dat 5 përsonen als slachtoffer zouden komen te vallen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de benoeming van een nieuwe administrateur uit verschillend© opgegeven candidaten. Voorts werd besloten, voortaan geen officieel© berichten meer aan den redacteur van Het Anker te verstrekken. Aan het einde der vergadering zeide Meyer dat als de minister den minderen marine man wil krijgen waar hij hem hebben wil, (hij moet ophouden met zijp tergend optre den, met welke woorden de vergadering geestdriftig instemde. Te Breda had op uitnoodiging van de vroeger benoemde commissie tot oprichting van een monument ter herinnering aan het 500-jarig bestaan van het huis van Oranje- Nassau als Heeren en Baronnen van Breda, eeno vergadering plaats van verschillend© in gezetenen en de burgemeesters van de on derscheidene gemeenten der vroegere baronie. Nadat de tijdelijke voorzitter het doel en de wording dezer vergadering uiteen had ge zet, traden alle aanwezigen als leden van het comité toe en werd de burgemeester van Breda als eere-voorzatter benoemd. Voorts werden gekozenvoorzitter mr. M. P. M. van Daan, vice-voorzitter jhr. mr. A. Reigers man, secretaris J. R. baron van Keppel, pen ningmeester de heer L. A. M. van Mierlo. Alle inkomende gelden zullen uitsluitend aan het op te richten gedenkteeken worden besteed, terwijl voor de feestviering op het particulier initiatief wordt gerekend. Waarschijnlijk zal voor het monument een prijsvraag worden uitgeschreven, zoodra on geveer het bedrag der bijdragen bekend is. Te 1 e f o o n-v erbinding met Parijs. D© „N ederlandsche Hotelhouders- bond" heeft een schrijven gericht aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin verzocht wordt het daarheen te wi1- len lolden dat een telefonische verbinding ten behoeve van handel en verkeer tusschen Nederland en Parijs tot stand kome. V acantiekaarten. Het verzoek door den Nederl. Hotelhoudersbond gedaan om de vacantiekaarten ook in Mei en Juni verkrijgbaar te stellen, is door de Maatschap pijl tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ov de Nederl. Centraal Spoorweg Mijl. van do 'hand gewezen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2