KOLONIËN. BINNEN LANDT te vernielen. Het was toen precies half elf 's ochtends. ..Do overige Russische schepen stoomden, na den weg vrij gemaakt te hebben, do haven in, gedekt door do forten op den Gouden Berg. Zij liepen, onder begunstiging van den mist, die nog bij den haven hing, allen te gen den middag de haven binnen." Volgens de Parijsohe Eclair, is uitdrukke lijk bevel gezonden aan admiraal Alexejew, om de Russische vloot niet meer te laten uitvaren uit Port Arthur, zoolang admiraal Skrydloff niet daar is. De correspondent van de Herald seint uit Petersburg: „Men gelooft thans dat, we gens de jongste rampen, geen poging gedaan zal worden, om de vloot uit de Oostoeo naar het Verre Oosten te zenden. Men zal het aan generaal Kooropatkin overlaten, om den toestand weer goed te maken." Generaal Koeropatkin seinde, dat volgens bericht van generaal Kaschtalinski van 17 dezer in den toestand aan do Yaloc goeu verandering gekomen. Onze voorposten staan op de eilanden op ongeveer 600 pas afstand van de Japanscbe. Voor den nacht trokken de Japanners ech ter terug. Uit St .-Petereburg is aan de Daily Tele graph gom eld Het oprukken van het Japan- Sohe leger uit Andsjoe naar het Noorden, wordt door sneeuwstormen vertraagd. Er zijn nu aan de Yaloe 14,000 Russen met 32 kanonnen tegen 17,000 Japanners met 36 kanonnen. De Echo de Paria heeft uit St.-Petersburg vernomen, dat, met het slechte weer, allo krijgsverrichtingen aan de Yaloo en in Mant- sjoerije geschorst zijn. De ramp; van do Petropaw lowslk heeft do Cza rina, die in zwakken gezondheidstoestand is, zoo ernstig aangegrepen, dat aj h<* bod moet- houd n. Zij is nu wat beter, maar mag slechts eeno korte poos per dag op zijn. De Czaar is bijna onmogelijk te naderen. Zelfs do aanzienlijkste hofdiguitarissen zien hem bijna nooit. Hij is bijna altijd in recht- streekscho verbinding met Kooropatkin en Alexejew. Hij werkt den gohcolen dag tot laat in den naoht. Do reis van adm. Skrydlow naar Petersburg lijkt een triomftocht. Aan ieder station wordt hij met blijdschapsbetuigingen ontvangen, bloe men werden gestrooid op zijn spoorwegrijtuig, lieiligenbocldon worden hem aangeboden. De menigte op de perrons smeekt hem knielen de en het kruisteekon makende de eer van de Russischo vloot te roddeu. De minister van openbare werken Chilkow is gisteren avond naar het Baikalmeer ver trokken, om persoonlijk het vervoer van de troepen met de stoompont te besturen. Baron Kaneko, een Japansch gewezen mi nister, die te New-York vertoeft met een bij zondere opdracht, heeft aan een feestmaal te zijner ecro in vloeiend EngeLscdi een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Wij vech ten niet voor vergrooting van gebied of uit oorlogszuchtigfieid, maar voor do invoering van Engelsoh-Anierikaansche beschaving in het verre Oosten.Daarna mot een enkel woord de gebeurtenissen van de laatste dagen aanroerende, vervolgde hij met nadruk „Wij in Japan, die trouwe onderdanen van onzen Keizer zijn, betreuren den dood van admiraal Makarow, die eveneens een trouw en dapper onderdaan van zijn keizer was. Zijn naam za! een groote naam blijven in do gosohiedboekeu van den zeeoorlog." Dit gedeelte van do toespraak werd door de dischgenooten bijzonder warm toegejuicht, ofschoon alle aanzittende» Japansch gezind waren. Allerlei vAndrew Carnegie heeft thans weer oen fonds van 5 millioon dollars gesticht voor de nagelaten betrekkingen van menscheu, die, bij pogingen om anderen uit doodsgervaar te redden, zelf het leven verliezen, en voor de levensraddere zei ven, die kwetsuren hobbcu gekregen. Het fonds bepaalt zijne weldaden echter tot de Vereenigde Staten en Canada, met in begrip der territoriale wateren. vDo dames uit de St.-Peterebuigsclie groote wereld zijn begonnen, uit sympathie voor de zeemacht, den grooten zwarten man tel met kap en gouden knoopen van de Rus sische zeeofficieren te dragen. Op het Nowski- prospect stallen al de groote dames winkels het nieuwe kleedingstuk uit, en het maakt groeten opgang. vUit New-York komt een bericht dat al» een eigenaardige variatie kan gelden op de bekende gcschiodenis van het meisje loos, dat ging varen als matroos". In de „Toevlucht voor oude zeelieden" al daar is namelijk doodgevonden de oud-kapi tein John Tweed, die jarenlang en tot voor korten tijd gezagvoerder van een transatlan tisch stoomschip was en bij onderzoek is die oude zeebonk... een vrouw gebleken. De ware naam dier vrouw en de aanlei ding tot hare langdurige vermomming tijo onbekend. vDe werkstakingen in het noorden van Frankrijk nemen gaandeweg af. Te Roubaix wordt nog maar in 16 inrichtingen gestaakt. To Tourcoing zijn de eigenaars der spin nerijen, waar gestaakt werd, het met hun ar- boiders eons geworden en is de staking ge ëindigd. To Rouaan daarentegen zijn Zaterdagavond heftige incidenten voorgevallen. Na afloop van een vergadering in de arbeidsbeurs heb- lion zich ongeveer een duizendtal stakers naar do fabreik Rivicro begeven, waar zij aan hal» betoogen gingen. Troepen kwamen aanruk ken en de stakers wierpen zc met «teoncn. Na de wettelijke voorgeschreven sommaties werden door de gendarmerie charges uitge voerd, maar deze was niet sterk genoeg in aantal en de gendarmes werden omsingeld on grslagen. Een uur lang moeet do politie op do bctoogere chargocren. Er zijn tal van ge wonden. vDe Pruisische luitenant Oswald Bil», schrijver van den roman „Uit een klein Gar- - nizoon", die wvgm» dat boek te Straatsburg oen gevangenisstraf van zes maanden onder ging. is thaiis weder in vrijheid gosteld. vDe dynamiot aanslag te Luik I> verontwaardiging over den dy- n&mictaan&lag voor eenige weken is vol gens den Brussolschen correspondent "at de v'iuwc Couiv.nt te Luik nog zóó gio^t. dat een verzoekschrift in omloop is, teneinde den Koning to vragen om den daders, indien zij door het Hof van Assisen ter dood wor den veroordeeld, geen genade te schonken, maar de strafuitvoering te laten plaats heb ben. OOST-INDIÊ. Uit Bandjermasin wordt dato 11 Maart aan do Java Bode geseind Een bende opstandelingen, ter sterkte van ongeveer 60 man, is den 26en Februari ook langs den Kwatau-rivier afgezakt. Raden Mocda zit dan met zijne getrouwen waarschijnlijk ingesloten, evenals Raden Jo hanna». Den 9 en dezer zijn twee detachementen uitgerukt uit Mendoemai (even ten noorden van onze vestiging to Kwaht-Kapoeas)het eone, onder den len luitenant dier infanterie A. J. Roo6eboam. naar Kapoeas, het andere, onder den len luitenant der infanterie S. D Kramers, en vergezeld door den assistent resident der Dajaklanden, L. F. Boeke, naar Kaihajan. Verscheidene bewoners van doesoens aan do Kahajan, uit Tewang, Padjangan cn Taan- pang en Miri, hebben zich bij de sul tanspar tij aangesloten. Uit Pangkóh on andere doesoens zij,n tal van menscheu met hun kroost naar het boscih gevludht, om zich te onttrokken aan het ge vaar van medegenomen te worden, en go- dwongen om te vedhten, hetzij tegen liet gou vernement, hetzij tegen don prctendent-sul- tau. Te Tewah. in Kali aj an, houden zioh onge- voor 800 sleohtgeeinde Amoentaiers op. De Java-Bode sahrijft naar aanleiding van dit telegram Mem ziet hieruit, dat het verzot in de Zudder- en Oosterafdeeling van Borneo, aan gestookt door de mannen, die zeggen te han delen in naam van den pretendent-sultan. Goeeti Saman, als een olievlek zich verspreidt over een groot deel van het breede gewest, en steeds meer aanhangers vindt ook. Uit de modedeeling, dat de bewoners der gehuchten aan de oevers der Kahajan-rivier op de vluaht slaan, uit vrees gedwongen te worden te moeten meevechten, blijkt dat mou onder de Dajaks in die afdeolingeoi niet naar hulptroepen behoeft om te zien. Voorzorgsmaatregelen. De Soorab. Courant bericht, dat ook de torpedo booten Python en Minotaurus met spoed worden gereed gemaakt en onder de bevelen zullen worden gesteld reep. van de luitenants ter zee 2e kl. A Quispel en le kl. W. Cor nelia. Ook in de pyrotechnisclie werkplaats wordt met koortsachtigen ijver gewerkt. Groote hoe veelheden munitie, men sprak van 12 mil- lioen scherpe patronen, zouden gedurende do laatste dagen naar Bandoeng zijn verzon den. Op Madoera zouden hder en daar kleine versterkingen worden aangelegd, waarvoor udt Willem I zes stukken ingeschoten snel vuurgeschut te SoeraSaja werden aange bracht. De Staatscourant van Dinsdag 19 April bevat do volgende Koninklijke Besluiten: bevorderd tot vice-admiraal a la suite Z. K. II. do Prins der Nederlanden, Hertog van .Mecklenburg, echout-bij^nacht a la suite; benoemd tot luitenant-generaal a la «uite van do landmacht Harer Majesteits Gemaal Z. K. H. do Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, generaal-majoor a la suite van de landmacht; bevorderd tot luitenant-generaal a la suite van het Ned. Ind. leger Harer Majesteits Gemaal, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, generaal-majoor a la suite van het Ned. Ind. leger; in geljjke hoedanigheid overgeplaatst bij Hr. Ms. gezantschap te Parijs, jonkheer dr. J. Lou don, gezantechapsraad bij Hr. Ms. geeantoehap te Londen benoemd tot burgemeester van den Ham W. Beukenkamp; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de le luitenant van de infante rie jhr. J. C. A. van Haeften, thans op non activiteit; benoemd en aangesteld tot tijdelijk offi cier van gezondheid 2o klasse bij den genees kundigen dienst van het Ned. Ind. leger dr. M. Blüml. U. M. de Koningin cn Z. K. H. de Prins, die voornemens waren den 29sten in do residentie terug te koeren, komen reeds den 26sten uit Italië aldaar terug. H M. de Koningin-Moeder heeft Zon dagvoormiddag de godsdienstoefening bijge woond in de Nieuwe Kerk te 's Gratenhage, onder gehoor van ds. Posthumus Meyjee. H. M. de Koningin-Moeder beziohtig- do gisteren de tentoo6telling van werken van werkende loden van het schilderkundi ge genootschap „PulchriStudio" te 's Gra- vanhage. De minister van buitenlandsche zaken in Venezuela heeft aan den zaakgelastigde van Nederland te Caracas, den heer J. H. de Reus, die hem den lOen Maart jl. zijne geloofsbrieven overhandigde, de beste wen- schen geuit voor de welvaart van II. M. de Koningin en voor do bestendiging der ban den van vriendschap tusschen beide landen. De hoer J. II. J. Hamelberg, hoofdambte naar op Curayao, thans met verlof hier te lande' die vóór het optreden van den heer L*e Reus te Carayas al» zaakgelastigde fun geerde, ontving van don president van Vene zuela de eere-medaille van openbaar onder wijs. Tot handelsagent van do Venezuelaan- sche republiek op Curasao is benoemd gene raal Dmiingo A. Carjaval. Als consul-gen er aal van Zweden en Noorwegen, met standplaats to Amsterdam, is benoemd de heer C. A. Broms, een der chefs vau de firma Broms en Oo., aldaar. Do minister van Financiën maakt be kend. dat- op 16 April jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2.524,988.46 en dat op dien zelfden dag voor de Nederlaudscke Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 14,090,011.031. De Staatscourant no. 90 bevat een star tistiek van de bevolking der provincie Lim burg voor iedere gemeente afzonderlijk, op 1 Januari 1904. Do bevolking der pitovincie bedroeg op dien datuni 154.619 mannen en 149.699 vrou wen, totaal 304.318. De volgende gemeenten hadden meer dan 10.000 inwonersKerkrade 6499 mannen en 5133 vrouwen, totaal 11.632, Maastricht 16.414 mannen en 19.225 vrouwen, totaal 35.639, Roermond 6126 mannen cn 6718 vrouwen, totaal 12.844, en Venlo 8280 man nen en 8174 vrouwen, totaal 16.454. Met 1 Juli a. s. zal het 40 jaar geleden zip, dat de heer H Spekking, oommies bij den pensioenraad voor Burgerlijke Ambte naren, werd aangesteld als 2e klerk bij den voormaligen Raad van Toezicht op het Pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Te Dieren is op 64-jarigen leeftijd! overleden, do sedert 1 Mei 1896 gepension- ueerden kolonel jhr. J. E. A. Meijer, laat stelijk commandant van liet 2o regiment hu zaren te Venlo. Bij Kon. besluit van 29 Augustus 1901 was hem de rang van gene raal-majoor verleend. Hij, begon zijn militaire loopbaan als cadet bij de Kon. Mil. Academie. Na voltooiing van zijne studiën aan de inrich ting, werd hij benoemd tot 2e luitenant bij het 4e regiment dragonders, later het 4e regiment huzaren. Bij reorganisatie van dat korp6werd de nu ontslapene benoeand tot ritmeester later instructeur bij het 3e regiment huzaren. Dn 6en November 1886 volgde zijne benoeming tot majoor. In het jaar 1890 bevorderd tot ludtenanit-kolo- nel, nam hij in 1892 het commando op zich over het 2e regiment huzaren, bij welk korps hij een jaar later tot- kolonel werd benoemd. In dien rang werd hij in het jaar 1896, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, terwijl hem in 1901 de rang werd verleend van generaal-majoor. Te Schiedam is op 73-jarigeai leeftijd overleden de heer A. Knappert Lz., oud-zee kapitein, van 1874 tot 1897 lid van den ge meenteraad aldaar. D tweede vergadering der notarieele vereeniging ter behandeling van ons ven nootschapsrecht, is bepaald op Zaterdag 23 April, a.s., 's avonds 8 uur, in hotel „Kras- napolsky" te Amsterdam. A 1b inleider zal dan optreden Prof. Mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar in de faculteit der rechts^ h id aan de R.jV- nivereiteit te Utrcht, die meer b:jzonder zal spreken over „Do regeling van de commanditaire ver nootschap in verband met dio der vennoot schap onder firma." Het Centraal bestuur van D Klerk's Hersteld Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft aan de afdeelingen een schrijven gezonden waarin hun oordeel gevraagd wordt over eene hereeniging van het Verbond met» Noltings Alg. Ned. Werkliedenverbond. Op eene vergadering van de besturen der beide Verbonden werden als grondslag voor mogelijke hereeniging de volgende drie pun ten vastgesteld: a. Het Verbond blijft: Het Algemeen No de rlandsch Werkliedenverbond. b. Het beweegt zich in vrijzinnig-democra tische richting. c. Sprekers voor het Verbond optredende zijn verplicht uitsluitend op te kotmen voor de beginselen en het werkprogram van het Verhoud. In eene latere vergadering kreeg de her eeniging vasteren vorm en werden o.m. de volgende bes1 uiten genomen 1. Het Alg. Ned. Werklieden-Verbond zal blijven voortbestaan, mitsdien hereenigt zich het Hersteld Verbond daarmede. 2. Door het Centraal-Bestuur van het Her steld A. N. W.-V. wordt aan hun afdeelingen voorgesteld de beginselverklaring van het A. N. W. V. over te nemen. 3. Door het Centraal -Bestuur van het A. N. W.-V. wordt aan hun respHtieve afdeelingen in overweging gegeven het Werkprogram van het Herstek Verbond te aanvaarden op grond van het nog^ niet gebleken verschil. Dit kan ©en aansporing zijn de hereeniging tot een voldongen feit te maken, waardoor tevens voortaan alle tijd aan dringende zaken kan besteed worden. Deee drie punten vormen den grondslag voor de hereeniging, waarover wederzijds het oordeel der afdeelingen wordt gevraagd. Het centraal bestuur van het Hersteld A. N. W.-V. schrijft aan de afdeelingen „Uw oordeel wordt speciaal gevraagd voor punt 2. Vo raf moet dus worden overwogen, glelijk uw Centraal-best uur heeft gedaan, wcnsoht ge de hereeniging? waarna de be slissing over punt 2 van zelf gemakkelijk wordt. „Het Centraal-beetuur meent u te moeten adviseeren op punt 2 in te gaan. Gevoelig heden moeten terzijde worden gezet, en als mannen met een open blik worden gespro ken en gehandeld." Wat aan de afdeelingen in punt 2 voor gesteld wordt, komt hierop neer, dat ter wijl het in de beginselverklaring van het hersteld A. N. W.-V. luidt: „Het hereteld A. N. W.-V. neemt op staatkundig onmaat schappelijk gebied het vrijzinnig-vooruitstre vend standpunt in", men dit los zal laten en van A. N. W.-V. overnemen „het A. N. W.-V; beweegt, zich op staatkundig en maat- söhappelijk gebied in vrijzinnig-democrati sche richting. (N. R. Ct.) Iii eene vergadering van de Haagsche afdeeling van den Room9ch-Katholieken Volksbond heeft de heer Engels, uit Utrecht, er bij de katholieko werklieden ernstig op aangedrongen, zich bij de gilden aan te slui ten en de middelen aangegeven, welke die gilden steeds krachtiger kunnen maken. In een te Leeuwarden ten gemeente- huize gehouden vergadering heeft zich een provinciale commissie gevormd met het doel, in Friesland bijdragen te verzamelen voor het oprichten van een standbeeld voor den stadhouder Willem III. De commissie heeft zich geconstitueerd als volgt: mr. W. J. van Weideren baron Ren- gers, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Leeuwarden, voorzitter; mr. P. C. J. A. Boeles, substituut-griffier bij de A rr.-rechtbank, bibliothecaris van het Frio- solie Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde aldaar, rocretarie-penningmeester jhr. mr. W. C. G. van Evsinga, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw aldaar; mr. R. A. Fockema, raadsheer in het gerechtshof aldaar; S. Haagsma, notaris te Sneek; H. Pollema, lid der Ged. Staten van Friesland, aldaar; jhr. mr. A. Röell, burgemeester te Leeuwarden; dr. M. Schoen gen, commies bij het oud-archief van Fries land, privaat-docent aan de Groninger rijks universiteit, te LeeuwardenN. Simonsa, lid van de Prov. Staten van Friesland, te Harlingen; mr. T. van Hettinga Tromp, lid der Prov. Staten van Friesland, deken der orde van advocaten, te Leeuwarden; C. P. do Veer, kolonel, commandant van het le reg. inf. te LeeuwardenG. H. Wagenaar, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Leeuwarden. Een standbeeld voor den Stadhoude r-K o n i n g. Ook in Drente is een comité gevormd voor het oprichten vau een standbeeld van den stadhouder Wil lem m. Daarin hebben zitting de hoeren mr. J. Linthorst Hom an, commissaris der Koningin; mr. H. van Lier, lid der Eerste Kamer te AssenL. Brcnder a Brandis, ko lonel-commandant van het 1ste reg. inf. te AssenM. A. D. Jolles, burgemeester van Assen; mr. J. Tonckens, lid van Ged. Sta ten te Westervelde; W. J. Boelken, id. te Hoogeveenjhr. mr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestedn, id. te Zuidlaren mr. F. L. Tonckens, voorzitter van den Raad van Beroep te Hoogeveen; G. Weys, notaris te OoevordenJ. G. Borgesius, burgemeester van Odoorn te Exloo; mr. A. H. Büchler, advocaat en procureur te Assen; Th. Rut gers van der Loeff, oud-burgemeester van Zuid laren, te Paterswolde. Gedenkteekeq K. van der He y den. Dor het sub-comité in Ned.- Indië is aan den penningmeester van het comité tot oprichting van een gedenkteeken voor Karei van der Hoyden, als eerste bij drage f 700 gezonden. (Ned.) Een oommissie heeft fcich gevormdl met het voornemen op 26, 27 en 28 Mei a.s. op „Buitenrust" aan den Scheveningschen weg, welwillend door mr. A. E. H. Goekoop ter beschikking gesteld, te organiseeren eene Kermesse d'Eté. D opbrengst zal worden be stemd om voor het Volkssanatorium te Hel- leuhoorn een fonds in het leven te roepen in bestemming overeenkomende met het Em- mafonds van Oranje Nassau's Oord. Het 22ste jaarfeest van de Martha- stichting voor onverzorgde kinderen te Alfen a. d. Rijn, zal gehouden worden op Dinsdag 14 Juni a. s. lAJanvang des morgens te II uren, in de groote zaal te Alfen. Het programma luidt als volgt Feestwoord door dr. J. Th. de Visser, van Amsterdam). Het kinderkoor zal eenige lie deren zingen. Koffiedrinken te 1 uur; bij goed weder in den tuin op „Rijnstroom." Openingswoord door den president ds. J. G. Smitt te Amsterdam, en de middagverga dering te 2 uren op „Rijnstroom." Mededeehngen door penningmeester en directeur, afgewisseld door muziek, gymna stiek en 't doen van vragen. Middagtafel te 5 uren. Zondag is te 'sGravenhage in het ma» nègegebouw der villa Boschoord vanwege den „Boud tot Bescherming van den Trekhond" eene vrij druk bezochte tentoonstelling van trekhonden en karren gehouden, de eerste tentoonstelling van den Bond in dit jaar. Er waren 20 deelnemersuitgeloofd waren prijf- zou van f 7.50 en minder. Over den bloemendag van Zon dag schrijft men uit Haarlem aan 't Hbd. We hebben 't weer gehad vandaag, het „Bloemen feest" zich door niets onder scheidend van vorige jaren, dan door nog grooter drukte misschien, dank zij 't prach tigste weer dat men zich denken kan. En precies als vorige jaren weer duizenden wan delaars, wielrijders en menschen, die zich in een bakje langs de velden lieten toeren. Pre cies als vorige jaren lange files van met bloementrossen beladen menschen, de men schen nog wel zoo onappetijtelijk als de bloe men, beiden verstoft en verwaaid, de men schen moe van lange wandelingen, de bloe men droog en verflenst van warmte en zaad stof, dat in dichte wolken opstoof langs de wogen, vooral als groepen van fietsers, twin tig cn dertig man sterk, of volle auto's voor bijga tsten. Och ja, 't is wel 'n geaellig© drukte »n Haarlem, 't brengt heel wat vertier en be woging in de 9tad, geld ook' natuurlijk koffiehuizen en restaurants in Haarlem en omgeving maken goede zaken maar wie van bloemen houdt, niet maai- zóó om ze tuachen de spaken van een stoffige fiets, of in lange slingers om den hals te hangen, die ze bemint in fleur en geur, in kleurgespeel en zonnegloed, die vindt zoo'n verknoeien van het moois banaal en leelijk. En voor zoo een is de dag van vandaag niet anders dan een bloemenkermisje, door gewoonte on traditie ieder jaar opnieuw gekweekt. Verstandig degenen die Zaterdag onze om streken rondtoerden, of die heden morgen vroeg, otm 'n uur of vijf al, langs de wegen gingen, om in 't schaterende zonnelicht van den jongen dag te gei.ieten van de kleurmen- geling der velden, zonder begeerte in 't hart om do trossige hyacinten, de fiere nareizen te vernielen tot slordige ruikers en ongracieu- se bloemslingers. En wij dat moois kalm genoot, voor dien heeft het lawaai van den dag geen andere bekoring dan die van een vreemddrukken dag in het andera zoo stille Haarlem. En toch zal de Bloemendag zich wel ieder jaar handhaven! EJierzoeken. Het eierzoeken in Friesland geeft dit jaar - - zoo meldt men aan c'.j Prov. Ov. Zw. Ct. vrij wat meer dan het vorige. Ia Wijmbritseradeel verzekeren enkele specialiteiten in het vak tegenwoordig 30 tot 40 kievitseieren per dag te vinden. De aanvoeren te Leeuwarden en Sneek bewij zen dan ook, dat de kieviten het in 1904 met leggen bijzonder best maken. Menige boer verblijdt dan ook moeder de vrouw met een aardig spaarpenninkje, als hij voor 100 eie ren zoo'n gulden of dertien thuis brengt. Een landbouwer onder het dorp Oudega beroem de erlzich op de jongste markt alhier er op, dat hij met zijn drie zoons in zes dagen 203 kievitseieren had gevonden, waarvoor men hem ruim 26 gulden toetelde. In het geheel werden te Sneek Dinsdag aangevoerd tua- schen 14 en 15 duizend eieren, tegen prijzen, die varieerden van 12 tot 14 ct. Van 28 Maart tot heden kfwa/men daar reeds ter markt ruim 21.000 eieren, waarvan de hoog ste prijs was 80, de laagste 12 ct. D mees ten dier eieren vonden hun weg naar Hol land, ook werden verscheidene verzonden naar Antwerpen, Parijs, Brussel en Keulen. Een luchtballon is Zaterdag middag omstreeks 2 uur te Winterswijk neer gedaald, die 's morgens te negen uur te Dus- sèldorf was opgestegen. Door gebrek aan gas en te weinige kracht had men te Winters wijk moeten neerdalen. D luchtreis ging uit van de Niederrheinische Luftschiffhartverein. D grootste hoogte die de ballon had bereikt was 3500 Meter. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens van Hr. Ms. zaakgelastigde en con sul-generaal te Athene ontvangen bericht, tot vóór 13 Mei a. s., bij den Griekschen minister van Financiën aanbiedingen worden ingewacht voor de levering van eene lading groot 5060.000 kisten petroleum voor het Staatsmonopolie in Griekenland. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Hr. M9. zaakgelastigde en consul-generaal voornoemd, deu heer P. Ch. van Lennep, te Athene. Dergelijke leveringen aan het Staatsmono polie hebben geregeld cp ongeveer dezelfde voorwaarden plaats. Indien belanghebbenden verlangen op de hoogte gehouden te worden van de toekom stige aanbestedingen, dan is dè heer Van Lennep gaarne bereid daaraan op verzoek te voldoen. St.-Cfc Naar het N. v. N. verneemt, zal op Hemelvaartsdag te Amsterdam eene verga dering worden gehouden van postdirecl ev> reu, om te bespreken den grooten last d a aan hun kantoren is opgelegd door de wijze, waarop de tusschen komst dér post bij de toe passing der RijksverzekeringSiwet is gerege'u. Men dient te weten voegt het blad hier aan toe dat deze regeling niet is i gegaan van de Rijksverzekeringsbank, maar van den vorigen hoofddirecteur der poste rijen, den heer Havelaar. D middag-editie van net Handelsblad be vat het bericht, dat een zeer bekend stad genoot, die er voor 't oogenblik bezwaar te gen heeft zijn naam bekend te maken, ern stige pogingen heeft aangewend om de strij dende partijen in de diamant-industrie tot elkaar te brengen, ten einde den strijd te doen eindigen. Inzake de werkstaking op de sigarenfabriek der firma Van Rijn en D Vries te Wageningen, meldt men ons: Door 8 werklieden, waaronder een uit Op- heusden, die gedurende de staking voor de firma aan huis het werk verrichten, is he den aan de fabriek den arbeid weder opgevat. D stakers, die 's morgens den arbeider uit Opheusden naar de fabriek hadden begeleid, wilden heden avond ook de andere arbeiders naar hunne woningen vergezellen, doch de politie heeft hen, om wanordelijkheden te voorkomen, mede naar hunne woningen be geleid. Na de staking. Volgens het Volk is de H. IJ. S. M. al een paar weken geleden begonnen met het oproepen der voormalige stakers; bijna het geheele ontsla gen machine-personeel te Haarlem werd op geroepen om weer in dienst te treden, maar op een enkel m hebben alle bedankt omdat hun slechts hot minimum-loon, f9 10.20 werd beloofd. De financieeie catastrophe te Leeuwarden. D „Bergumer Cou rant" deelt mede, dat de ontsteltenis groot, de ergernis algemeen i9. Er zijn er te Leeu warden, die voor f 1200, f 1300, f 16.000 f 40.000 en f 60.000 bdji betrokken zijn. Ean bediende in een winkel nad er een potje uit een loterij met eenige andere spaarpennin gen, te zamen f 1300. Een melkboer bracht f 1200 bij de gefailleerde firma. Een oude juffrouw gaarde er, meldt het blad, een kapi taaltje op om zich een jJaatsje in het An- thony-gashuis te koopen. 't vVas in orde. En zoo de een bij de ander. D consternatie is groot. Voor het groote huis ziet men telkens groepjes staan en naar de gesloten vensters kijken. D terugslag doet zich gevoelen bij andere ka iiers. Velen komen hun geld opvragen. xJe spaarbank had ook veel last, doch de commissie had haar maatregelen genomen n voor f 80.000 kasgeld gezorgd. Zelfs de rijkspoststpaarbank ondervond de gevolgen. rDoor mr H. J. Biederlack is heden op verzoek van drie or keet-leden bij de recht bank te Amsterdam de faillietverklaring aangevraagd van dv> Ver. de Nieuwe Nederl. Opera, op grond dat zij in gebreke is geble ven het achterstallige salaris een bedrag van ruim f 103 uit te betalen binnen den in de sommatie geetelden termijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2