^BINNENLAND. do laatste door gouverneur Leutwein be haalde voordeden, nog lang niet zijn einde nabij. Het blijkt thans, dat men niet alleen door den opstand verrast werd, maar ook den vijand zeer onderschatte. Do versterkingen, die ziju nagezonden, schijnen nog niet vol doende te-zijn, en wanneer de mededeeling, dat Keizer Wilhelm terstond na het uit barsten vau de onlusten den wonsoh uit drukte eeno aanzienlijke strijdmacht men spreekt van 6000 man uit te zenden, juist, is. dan moet men thans toegeven, dat dit werkelijk beter zou zijn geweest en misschien het leven vau vele volkplanters zou hebben gespaard. Do berichten over do 350 man sterke colonne van majoor Von Glaeenapp, die eenigen tijd achterwege gebleven waren, toouen aan, dat deze colonne eeu zwaren strijd beeft te voeren, die niet zonder ver liezen is gebleven. Volkomen onzekerheid heersoht over het lot van Grootfontein, uit welk noordelijk district nog in 't geheel geen berichten naaa- Windhoek en naar Duit-sch- land schijnen te zijn gekomen. Grootfontein is sedert vele weken ingesloten. Met het districtshoofd, le luitenant Volkmann, ver toeven daar 200 vluchtelingen. Men zegt, dat do plaats versterkt en goed van proviand voorzien is. Twee maanden geleden moet het daar allen nog goed gegaan zijn, maar sedert heeft men niets meer over den toestand in Grootfontein vernomen. De oorlog in Oost-Azië. Het gerucht, dat admiraal Aloxejew zijn ontslag gevraagd heeft als stadhouder, houdt aan. Vrij algemeen wordt in Petersburg aan genomen dat het zoo is, en dat het ontslag verleend zal worden. De redenen waarom men zoo deukt, liggen voor de handeerst de benoeming van Koeropatkin. nu die van Skrydlow, die voor een tegenstander van Alexejews politiek in het verre oosten door gaat, en zeker draagt nog het meest daartoe bij de indruk, dien de jongste voor de Rus sen zoo teleurstellende gebeurtenissen hebben gemaakt. Maar van regeeringawege verklaart men nog van niets te weten. De nieuw-benoemdo commandeerende ad miraal van de vloot in den Grooten Oceaan, Skrydlow, krijgt van allo kanten te hooren, dat zijne taak nog voel moeielijker is dan die vau zijn voorganger Makarow. Hij heeft het overschot van do vloot te behoeden als een oogappel, do geleden materieel© en mo- recle schade zooveel mogelijk goed te mar kou. De lous van KoeropatkinGeduld, ge duld, nog eens geduld! moet hij tot de zij ne maken. Skrydlow kent de Japanscho vloot en zee- liedeu. Hij heeft groot respect voor hunne uit muntende discipline, hunne stoutmoedigheid eu zaakkennis. Hij is er rond voor uitgeko men, dat de strijd met de Japanners op zoo eeno zeer moeilijke taak is. Over Port Ar thur als zeehaven is de nieuwe vloot-com- maudant weinig gesticht. De eenigc en bo vendien nog smalle toegang bemoeieiijkt naar zijne meening de operation ter zee. Geheel anders is het inet Wladiwostok, dat, verge leken met Port Arthur, als een waar ju- wocl ia aan te merken. Over den oorlog ter zee rijn do volgende berichten ingekomen Petersburg, 22 April. Eeu heden door ad miraal Alexejew aan den Ozaar verzonden telegram luidt: „Bij het leggen van een mijnversperring door stoomsloepen zijn door eeno voorbarige ontploffing onder het achter dok van een sloep luitenant Peter Peil en 20 man omgekomen. Tokio, 26 April. (Chronicle). Do Russische kruiser Pobjeda is gedokt; het schip is ge heel waardeloos. Nog een ander Russisch schip is gedokt, nadat het schade had opge- loopen in een botsing met een in den ingang van de haven van Port Arthur gezonken schip, terwijl het beaag was mijnen te leggen Seoel, 20 April. (Chronicle). Het bombar dement van Port Arthur is voor veertien dagen gestaakt. Het manoeuvreeren is on veilig teugevolge van het grootc aantal Ja panache en Russische mijnen, die gestrooid zijn. De Japansche torpedobooten blijven in do buurt van Port Arthur om mijnen op te vangen. Sjanghai, 22 April. E n Japansche vloot, 12 schepen sterk, werd gisteren gezien op 30 mijlen ten zuiden van het Clifford-eiland. Zij stoomde langzaam in noordelijke richting en had geen lichten op. Het marinebestuur te Petersburg geeft te kennen, dat de Pobjeda slechts lichte averij bekomen heeft, die spoedig hersteld zal kun nen worden. Men zegt nu, dat do Pobjeda niet op een mijn gestooten is. maar bescha digd is tengevolge van een ongeluk bij het manoeuvreeren, gevolg van do verwarring, die onder het Russische smaldeel ontstond, toen de Petropawlowsk in de lucht vloog. Over den oorlog te land wordt bericht: Seoel, W April. Men gelooft, dat er geen poging gedaan zal wc Jen or* de YaJoe over te steken voor den 20en dezer, wanneer alles gereed is voor een gelijktijdigen aanval op drio punten. Men onderstelt, dat het 2e leger don 16eu dezer Japan heeft verlaten; het zal waarschijnlijk tegen Port Arthur gericht worden. Volgens anderen zal dit ergens bij Takoesjan of Tatoengkau aan do Mandsjoe rijscho kust landen en deelnemen aan den algemeene» opmarsch togen Liaojang. Een garde-divisie onder bevel van gene raal Inouye. 16.000 man sterk, vormt de eerste troepenmacht, dio den Russen tegc mo< t gezonden zal worden. Voortaan zullen Kioolietsjang en Wijoe de operatiebasis in Korea vormen Seoel, 21 April. (Chronicle). Er is een he vig gevocht voorgekomen aan de Yaloe. Petersburg, 22 April. Stadhouder Alexejew seinde hedeu aan den Keizer Uit eeno reeks verkenningstochten lang» do Yaloe is gebleken, dat do Japanners ten Noorden van Wijoe een belangrijke strijd macht bij Diwissi hebben samengetrokken en dat zij begonnen zijn, in Wijoe troepen bij een te brengen Do Koreaanseho bevolking aldaar werd gedwongen de stad te ontrui men. Er is bericht ontvangen, dat de Japanners vrachten, dio op pontons geloken, hebben aangevoerd. Tegenover Malihe werden op een eiland door onze vrijwilligers 2 Japansche verken ners, van wie de een waarschijnlijk een offi cier was, gedood. Op do rechterflank deden onze vrijwilli gers gedurende eenige dagen stoutmoedige verkenningstochten langs den linker Yaloo oever. Daardoor kon worden vastgesteld, dat zich ten Zuiden van de Pomahoeha weinig troepen bevinden, doch dat de Japanners daar bezig zijn met het gereed maken van booten. Een Russisch commando, bestaande uit 2 officieren en 32 man, begaf zich in 3 booten daarheen, doch werd opgemerkt en verloor in het daarop volgende gevecht 3 man. De stafkapiteiu Smeitziu en 11 man werden zwaar, luitenant Puschkin en 4 man licht gewond. Onder dekking van bet vuur van twee on zer kanonnen keerde het commando op onzen oever terug. Petersburg, 22 .4/>r/7. Het gerucht loopt, dat de Japanners ran de Yaloe een neder laag geleden hebben. Petersburg, 22 April. (Telegraph). De mili taire strategen komen hier schoorvoetend tot de conclusie, dat het leger van Kuroki optrekt naar den middenloop van de Yaloe via Kangge met het doel de stelling - an den Russischen generaal Kashtalinid aan den rechter oever van de Yaloe om te trekken. Deze onderstelling werd eerst verworpen, ten gevolge van de groote moeielijkheid om met de troepen vooruit te komen en hen te voe- deu in net gebergte, maar uit de berichten van de generaals Jelinski en Mischstschenko biijkt, dat het hunne overtuiging is, dat dit Japan's gewaagd plan is. De uitvoering van dit plan zal twee of drie bataillons genie troepen noodig maken met het oog op het ontbreken van wegen. Tokio, 22 April. (Standard). De Russische verkenners in noordoostelijk Korea trekken haastig terug naar de Toemen-rivier. Gou verneur Chollads, in Zuid-Korea. bericht, dat het onrustig is in het district. Hij vreest een opstand van de Tonghah9 en vraagt., dat hem troepen zullen worden gezonden. Sjanghai, 22 April. (Post) Er wordt be richt. «at het eerste Japansche leger bijna zonder tegenstand over de Yaloe is gegaan. Tsjifoe, 22 April. (Standard). Hier is be richt ontvngen uit Weihaiwei, dat het uit stel van de opcratiën te velde te wijten -s aan bet feit. dat de oorspronkelijke Ja pansche plannen van den veldtocht te Tokio zijn gestolen. Tsjifoe22 April. (Express.) Er is reden om aan to nemen, dat het aanvalsplan van Japan thans wordt uitgevoerd. Het plan be staat in het uitvoeren van schijnlaaidingeu op verschillende punten, inzonderheid op den westelijken kust van het schiereiland Liao- tong, op de oostelijke kust van hetzelfde schiereiland en ten westen van de Yaloe bij Takoesjan. De werkelijke landing zal plaats hebben eeuerzijds op de kust van de Talien- w an-baai. anderzijds op dio van de Kintsjau- baai. Seoel. 22 April. '(Telegraph.) Vau de Ko reaanseho soldaten, die eenige dagen geleden uit Seoel vertrokken naar eeu punt in het. noorden, kwam do helft gisteren te Geusau de rest was gedeserteerd. Ingevolge een beschikking van den stadhou der in het verre Oosten zullen er op 23 pun ten van den Qesoerispoorweg magazijnen met voorraden proviand en medicinale hulpmid delen voor 20,000 zieken en gewonden inge richt worden. Ook zal gezorgd worden, dat op deze stations ijs in voldoende hoeveelheid aanwezig is, om aan de gewonden in elk op zicht hulp en verlichting te kunnen verlee- nen. De ingenieurs van den spoorweg hebben reeds aanschrijving gekregen de oprichting van deze magazijnen ter hand te nemen. Allerlei vVan do Russisch schoolknapen zijn ve len door do oorlogskoorts aangegrepen. Er hebben al honderden kleine jongens getracht, met revolvers of messen gewapend, weg te loopen, om moo te gaan vechten. Men vond er iu goederenwagens of het ruim van schepen verstopt. Een knaap uit St. Petersburg kwam aldus als „blinde pas sagierop den Siberischeu spoorweg tot Tomsk. vDe met kolen geladen Noorweegsche stoomer „Guia", op weg naar Stettin, is in het Kattegat, tengevolge van eon aanvaring, gezonken. De zestien man sterke bemanning moet verdronken zijn. vHet buitengewoon wanne weder is oorzaak, dat in Italië groote massa's sneeuw van de bergen naar beneden komen. Woensdag, zoo meldt men uit Turijn, wer den in de gemeente Pergolato. dooi- eene lawine een aantal hutten vernield, bewoond door mijnwerkers. Een honderdtal arbeiders werden begraven, waarvan er zich slechts een 25-tal konden redden. 's Morgens poogden do bewoners der nabij gelegen plaatsen, geholpen door do troepen, op de plaats des on hei ls te geraken, om de begraven arbeiders ter hulp te komen. Tot hiertoe zijn er 9 levend uitgedolven en 26 lijken. 132 soldaten werken aan de redding. vIn de Queenstreet to Toronto in Cana da en ook in de Wellingtonstreet en York- stroct, is Dinsdag een geweldige brand uitge broken, dio laat in den avond no;; met on verminderde kracht voortduurde. Uit Buf falo en andere steden werd htilp gevraagd en gezonden. Een kapitein van do pompiers werd erg gekwetst toen hij poogde to ontsnappen uit een iustortend huis. Men was verplicht hui zen met dynamiet to doen springen, om den brand to beperken. Men schat de verliezen op 10 millioen dol lars. Do brand ontstond in Wellingtonstreet eu strekte zich uit aan beide zijden der baai en zelfs tot op den achtergrond. Bijna al de gebouwen zijn op dien weg vernield. Een hevig© wind wakkerde de vlammen aan. De districten van do baai naar York en van de baai ton zuiden naar Front, zijn verwoest. Woensdagmorgen was men de vlam men nog niet heelemaal moester. Woensdag namiddag zijn do verzekerings maatschappijen bijeen gekomen. Zij schatten de schade op 13 millioen dollars. Meer dan 130 gebouwen zijn vernield. Meer dan 6000 personen zijn zonder werk. want do vernielde wijk bestond vooral uit de bureelen van grootc handelaars en fabrieken. vBij het Kaapsche Parlement is door den heer Wilmot, voorgesteld een wettelijk verbod uit te vaardigen tegen het rooken van cigaretten door jongens. De Staatscourant van Zaterdag 23 April 1904 bevat de volgende Kon. Beslui ten op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de officier van gezondheid le klasse dr. J. G. Fijan, van den geneeskun- oigen dienst der landmacht, en is hij be noemd tot rc9erve-officier van gezondheid le klasse oij de landmacht op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst de hoofdcommies bij het departement van waterstaat J. M. Gevers Leuven eervol uit oen militairen dienst ontslagen, ter zake van lichaamsgebreken, de met ver- lot in Europa aanwezige majoor der infan terie van liet Ned. Indisclhe leger G. Nijpels. Tijdeus het verblijf van de Koninklijke familie te Amsterdam, zal ten Paleize al daar op Vrijdag 6 Mei een soiree gegeven wor den. II. M. de Koningin-Moeder zal van Donderdag 5 tot Zaterdag 7 Mei te Amster dam zijn bij het Koninklijke Echtpaar. H. M, de Koningin-Moeder heeft den wensch te kennen gegeven, de tweede voor stelling bij te wonen van Lohengrin, door de Wagner-Vereenigi-ng te Amsterdam, te geven op 13 Mei a s Naar men verneemt bestaat bij de Regeering het voornemen, na. afloop van do verkiezingen voor do Provinciale Staten het wetsontwerp in te dienen, waarbij 's Graven- hage ook voor de Provinciale Staten-verkie zingen in drie districten, wordt gesplitst. In verband daarmede aou het aantal leden door s Gravenhago naar de Staten af te vaardigen, gebracht worden op twaalf, of vier per district. Thans bedraagt het tien. Administratieve recht spraak. De minister van Waterstaat, Han ded en Nijverheid deelde gisteren bi; de be handeling der Mijnwet in de Eerste Kamer mede. dat het wetsontwerp betreffende de administratieve rechtspraak dezer dagen het departement van justitie heeft verlaten. Een wetsontwerp houdende naderö bepalingen omtrent den accijns op het gedis tilleerd is heden bij de Tweede Kamer inge komen. Het Kamerlid, de heer De Savornin Lohman. is in het land teruggekeerd. Do heer graaf v. Rylandt hoopt Zaterdag terug te komen. In tegenspraak nut een onlangs uit hit Centrum overgenomen bericht, vernemen wij, dat de heeren Lohman en v. By landt wel te Home het graf van dr. Schaepman hebben bezocht, maar dat door hen daarop geen krans is gelegd. Ned. Blijkens het. overzicht van den loop der bevolking in de provincie Groningen, op gemaakt door het Centraal Bureau voor tie Statistiek en opgenomen in de Staatscourant no. 95, bedroeg liet aantal inwoners op den len Januari 1904 totaal 312,451, waarvan 154,649 mannen en 157,802 vrouwen. Meer dan 10.000 inwoners hadden de vol gende gemeenten Groningen 33,567 man nen en 37.402 vrouwen, totaal 70,609; Hooge- za.nd 5,202 mannen en 5.105 vrouwen, totaal 10.307; Onstweddo G.044 mannen en 5.900 vrouwen, totaal 11,934; Slochteren 6,146 mannen en 5.884 vrouwen, totaal 12.030; Vecndam. 5,544 mannen en 5.978 vrouwen, totaal 11,522; en Winschoten 5,246 mannen en 5,488 vrouwen, totaal 10,734 inwoners. De Staatscommissie van advies over de wijze van verpleging van krankz'nnige mis dadigers en- twistdadige krankzinnigen, zal naar het Weekblad van het Recht ver neemt binnen enkele dagen haar rapport aan H M. de Koningin aanbieden. O n d e r w i j z r s-s alarisseu b ij ziekte. B en W. van Haarlem stellen voor to bepalen, dat aan hoofden eu verder onderwijzend personeel aan de O. L. scholen, bij ziekte zal wonden betaaldde eerste 6 maanden vol salaris en de daarop volgende 6 maanden half salaris. Daarna houdt do uitbetaling vau salaris °P.- Voor de hoofden gaat de vergoeding vau gemis aan vrije woning door tot aan het ontslag, en voor het andere personeel, dat daarop recht heeft, de huishuur tegemoet koming eveneens. Ook to Amsterdam worden door B en W. nadere bepalingen voorgesteld, waardoor zieke onderwijzers en onderwijzeressen, wier ongesteldheid lang duurt, cle kans om in. ge meentedienst te blijven vergroot wordt, zon der dat daardoor de gemeentekas wordt be zwaard. Dit kan geschieden, wanneer men hun. boven het jaar verlof met het. volle behoud van de jaarwedde, nog hoogstens één jaar verlof verleent, echter onder bepaling, dat gedurende dien tijd het salaris, hetwelk aan den tijdelijke» plaatsvervanger of de tij delijke plaatsvervangster moet worden uit gekeerd. van de juarwedde wordt ingehou den. Aan de gehuwde onderwijzeres, die een bevalling tegemoet ziet, behoort, volgens de meening van B. en W. de verplichting te worden opgelegd, verlof te vragen gedurende drie maanden vóór het tijdstip, waarop zij meent hare bevalling to kunnen verwachten en gedurede één maand na hare bevalling. Gedurende dit verlof worden de kosten van hare plaatsvervanging van hare jaarwedde ingehouden. Is zij een maand na hare beval- fing nog niet genoeg hersteld, om hare werk zaamheden op school te hervatten, dan wor den de gewone zegelen voor verlof bij, ziekte op haar van toepassing. [in ri Égjjaïfl De heer J. J. F. Beij nes, lid van den Haarlemschen gemeenteraad, stelt den Raad voor om, in verband met- do aanvraag van de commissie van voorbereiding voor de op richting van oen openbaar slachthuis, een oredietverhooging van f 296,000, in de be stekken van aanbesteding van gebouwen en machines bepalingen op te nemen aangaande bevoorrechting van Nederlandsclie fabrikan ten en 't uitschrijven van prijsvragen voor dezen. Met alle waardeering van de goede bedoeling, m aen B. en W. echter, dat het belang der gemeente door dergelijke bepa lingen geschaad zou worden, en dat het stel sel van onderhandsehe aanbesteding den voorrang moet hebben aangaande levering en opstelling van vele machines Derhalve stellen B. en W. voor, hen te machtigen tot onderhandsehe aanbesteding van de machines, enz. over te gaan. Rotte rd ams c h e Raad. De ge meenteraad van Rotterdam stelde in zijn gisteren gehouden vergadering o. a. de rege ling vast voor de ambtenaren van den bur gerlijken stand. De verder behandelde onder werpen waren van geen groote beteekenis. Aan het einde der zitting interpelleerde de heer De Klerk over het vertrek van zoo vele onderwijzers met hoofdakte naar Am sterdam. Hij vroeg, of het aan B. en W, be kend was, dat zoovele onderwijzers naar Am sterdam verhuizen als gevolg daarvan, dat de jaarwede 100 gulden hooger was eu er geen rangstelsel bestond. Voorts vroeg spre ker of dit in het belang van het ouderwijs te Rotterdam is, en welke maatregelen B. en W. dienaangaande denken te nemen. De burgemeester antwoordde, dat het feit aan B. en W. bekend was. Amsterdam heeft als hoofdstad een positie op te houden en Rotterdam niet zoozeer. De reden van het vertrek van zoo reel onderwijzer* is gelijk de heer De Klerk juist opmerkte, in de gun stiger salaris-regeling. Aangezien echter bij vacatures men steeds uit een groot aantal sollicitanten de keuze heeft, bestond er voor het onderwijs le Rotterdam geen gevaar en meende Spr. dat voor 't oogenblilc dus geen bijzondere maatregelen noodig zijn. not besluit betreffend© het personeel van den waarborg en do belasting der gou den en zilveren werken is herzien. Bepaald wordt thans o.m. dat aan elk kantoor ver bonden zijn een controleur als hoofd van dienst, een essaieur on zoo noodig een of meer commiezen-stempelaars en een of meer aide-essaieurs, wier traktement f 500 bedraagt en die, om benoembaar'te zijn het essaieurs- diploma moeten bezitten, minstens één jaar op oen d.r waarborgkantoren moeten hebben gewerkt, tusschen de 19 en 25 jaar oud moe ten zijn en aan do nationale militie voldaan hebben. Do sub-commissie Lager Onderwijs der Staatscommissie tot reorganisatie van het on derwijs heeft in zooverve wijziging in haar sa menstelling ondergaan, dat mej. I Kooistra van Apeldoorn, die wegens drukke bezigheden als lid heeft bedankt, vervangen is door den heer C. Meijer, directeur der gemeente kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te AmsterdamDe commissie bestaat dus nu «it de heeren L. C. T. Bigot, H. Bijleveld, Th. M. Ketelaar en G. Meyer, allen van Am sterdamA. Mortart, van VenloM. L. v. Gemert, van Haarlem, en K. Brants, van Rot terdam. De eerste is voorzitter, de laatste sec retaris. Door den minister van koloniën :s Th. Gorter gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, om na aankom, r aldaar f© worden benoemd tot tijdelijk ploegbaas-spoorlegger bij do koloniale spoor wegen. Tot len redacteur van Dc Maasbode t. Rotterdam is benoemd do heer Louis B. Lam- mors, tot. nu toe correspondent van De Tijd te Parijs. N. v. d. D. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct.: „Mevrouw Coïni-Francisca, de verdienste lijke coloratuur-zangeres van wijlen de Nieuwe Ned. Opera, heeft, naar wij ver nemen, het plan opgevat spoedig een concert- tournee te gaan maken door Europa en Ame rika. tenzij haar door een eventueel te stich ten nieuwe Opera-instelling een voordeelig engagement mocht worden aangeboden. Jubileum Bernard Z w e e r s. Binnenkort herdenkt Bernard Zweers zijn oOsten geboortedag. Naar aanleiding daarvam is Donderdag iu het- Concertgebouw to Amsterdam, onder leiding van Willem Mengelberg uitgevoerd de symphonie „Aan mijn vaderlandVerdei- heeft men het voornemen, op 15 Mei in de Groote kerk te Naar den een uitvoering te geven van „De Reyen van, en voorspelen tot den Gysbreohb van Aemstel." onder leiding van Johan Schoanderbeek. Om deze uitvoering naar wensch te doen slagen, hoeft zich een comité gevormd, bestaande uit de navolgenden mevr. A. NoordewierReddingius te Hil versum, mej. M. C. C. Reynvaanmevr. Kappeyne van de CoppelloWijgersmej. Cato Lohman; mevr. Heemskerk- Von Za- remba.mevr. BuingeDammers, allen te Amsterdam mevr. Van EeghenBoissevain te Naarden mevr. Blom-Van Lennep te Hilversummevr. InsingerRoëll en mej. Jet tie Vreeden berg te NaardenBussum. en de heeren mr. .T. A. Sillem, dr. AJph. Die- penbrock. Jul. Röntgen. Dan. dc Lange. Wil lem Mengelberg, J. I. Rogmans. J. M. Reyn vaan, D. Rahusen. D. W. H. Parijn, dr. E. D. Pijzei, J. O. G. Poll on es en W. Stumpff Jr. te Amsterdam; Charles Boissevain te NaardenJ. C. Loman tc Bussum mr. P. van Anroov en dr. Nassau Noordewier tc Hilversum. Te "s Gravenhage is iu den ouderdom van bijna 58 jaar plotseling overleden de heer J. van Hcuselcu. oud-majoor der artil lerie. A. R. Partij-dag. Den 4den Mei zal in Zomerzorg te Leiden de partijdag der anti-revolutionaire kiesvereenigingen gehou den «orden. In de morgen-vergadering van halfelf tot een uur zal als spreker optreden ds. C. W. J. van Lummel, met het onder werp: Op den goeden weg vooruit. Iu de namiddag-vergadering van twee tot half vijf füaaMAiÉÉifa hm zal ds. A. S. Talm alid der Tweede ivamer, het woord voeren overDe politieke toe stand iu verband met de a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten, en eindelijk zal mr. S. de Vries optreden met het onderwerp de Tariefwetten. In de avondvergadering in de zaal Noord- einde van 8 tot 9 zal als spreker optreden ds. G Wisse Jr., te Leiden, met het onder werp De Vrijzinnige Staat. Van het 56. Landhuishoud kundige Congres dat op 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli te Assen zal worden gehou den, bestaat, het bestuur uit de heeren M. A. D. Jolles, burgemeester van AssenJ. Blom. voorzitter van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente, te Meppelmr. A. ten Oever, Hd van het be stuur van dat genootschap te Assen dr. P. t'Hiddingh, lid van den gemeenteraad en grondeigenaar te Assen; mr. J. T. Linthorst Homan, secretaris van genoemd genootschap tc Assen. Do eerste drie dagen zullen bestemd zijn voor de werkzaamheden en een bezoek aan de hunuebedden en den Ballerkuil bij Rolde, terwijl den laatsten dag excursies zullen worden gedaan naar Zuidlaren en Oudemo len voor het bezoeken van ontginningen al daar en zoo mogelijk naar de rozenkweckerij van gebr. Gratama te Hoogeveen. Op 28 en 29 Juni wordt door het Land- bouwgcnootschap een groote tentoonstelling gehouden op een stuk 1 -d aan de Nassau- iaan, waaraan tentoonstellingen op het ge bied van bijenteelt en pluimveeteelt zullen worden verbonden Uit het verslag over 1903 der Neder- iandsch© Tramweg-maatschappij blijlkt,' dat de verkregen resultaten niet alleen beneden de verwachting zijn gebleven, maar zelfs on gunstig zijn te noemen, door de verhoogde exploitatiekosten, in hoofdzaak veroorzaakt door de op 1 November 1902 in werking ge treden wet van 9 Juli 1900 en van het Tram weg-reglement 1902 (regeling van diensttij den, enz waardoor het personeel aanzienlijk moest worden uitgebreid, Het winstcijfer be draagt slechts f8609.41 tegen f 1105.651 over 1902. Tenzij de resultaten over 1904 belangrijk gunstiger zullen zijn wat echter do eerste drie maanden nog niet het geval was is het mogelijk dat oene fiuancieele reorgani satie der Maatschappij noodig wordt, geba seerd op verminderd rentelasten. In verband hiermede zal eene circulaire aan obligatie- houders worden gericht. Woensdag 11 en Donderdag 12 Mei a. s. wordt te Assen de 51e algemeene verga dering gehouden van het Nederlandsc.be Jon gelingsverbond. onder leiding van den bonds voorzitter, ds. J. J. van Noort te Amster dam. Het programma, voor deze vergadering bevat uitvoerige mededeelingen over de ver schillende vergaderingen en de onderwerpen die daar zullen worden behandeld. Donder dagsavonds van 5—7 uur, na de sluiting der vergadering, zal eene avond-bij eenkomst wor den gehouden in de Groote kerk te Assen, waarbij als feestredenaars optreden ds. J. GroOttf weg, van Bei len en H. Dijkstra, van Smilde. Het Hoogeland. Te Arnhem werd Woensdag de algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot christelijke verpleging van bedelaars en landloopers „Het Hoogelaud". Ds. Van Arkel. uit Ellecom, opende de vergadering met gebed en het -lezen van een hoofdstuk uit den Bijbel. In het jaarverslag werd herinnerd aan het bezoek, dat de minister van justitie en de staatscommissie inzake het vraagstuk van bedelarij en landlooperij brachten aan het Hoogeland. Blijkens het verslag van den penningmees ter is er een nadoe lig saldo van f 565.28. Uit het verslag van den directeur bleek, dat in 1903 tachtig personen werden opge nomen, terwijl in 't geheel 117 personen iu dat jaar werden verpleegd. Afgewezen moesten worden 930 personen. Als bestuursleden weiden herkozen de heeren ds. Van A rekel- en Labouchere. De vergadering werd met dankzegging ge sloten. Een nieuw reddingshuis. Het Leger des Heils dat zoo veel goeds ver richt. voor de gevallenen en verwaarloosden onzer samenleving, heeft thans aan de Liu- naeusstraat te Amsterdam opengesteld een reddingshuis voor gevallen vrouwen. Als de ongehuwde moeder geen plaats vindt in de maatschappij eu na het moeder-worden haar slechts de wegen des verderfs openstaan, dan komt het Leger des Heils te hu'p en wordt een dieperen val voorkomen. Het Leger zorgt later voor eene betrekking voor de moeder en indien deze het wenscht, kan haar kind voor verdere verzorging en opvoe ding naar het Kinderhuis te Ermelo gezon den worden. Het nieuwe reddingshuis aan de Linnaeus- straat is een liefelijk gelegen villa, practisch on eenvoudig maar tegelijk keurig ingericht. Er is plaats voor 30 vrouwen en 10 kinde ren. het geheel staat onder toezicht van de commandante mevr. Estill. Natuurlijk is voor het bestieren dezer inrichting veel geld noodig. Een gedeelte daarvan denkt men bijeen te krijgen door den verkoop van hand werken, door de verpleegden vervaardigd, maar het eenige en dat bedraagt op het oogenbbk f 2ÓÖ0 moet gevonden worden uit bijdragen van belangstellenden. De 41e jaarvergadering der weesin- riöhting te Neerbosch, zal gehouden worden op Woensdag 8 Juni a. s. Naar men verneemt is door te 's Gra venhage. Rotterdam. Utrecht, Groningen, Nijmegen. Arnhem, Breda. Haarlem, Leeu warden Middelburg, Zwolle, Deventer en Roermond gevestigde firma's, handelende in haarden, kachels, artikelen voor gas- en wa terleiding, electrisohe toestellen, artikelen voor do huishouding en ijzerwaren in het al gemeen, onder den naam van „CKib van; IJzerhandelaren" eene vereeniging gevormd, welke teu doel heeft het onderling geven van vertrouwelijke mededeelingen omtrent in den handel aanbevolen toestellen en de daarvan opgedane ondervinding en waarbij het plan bestaat door gezamenlijke inkoopen elkan ders belangen te loc vorder en.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2