Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Ook uit audere plaatsen zijn vershillende firma's als lid voorgedragen. Do Nieii ,ve Xederlandsche Opera is failliet' verklaard. Ned er 1. Opera. Er is alweer een combinatie gevormd, naaa* men aan het N. v N. verzekert ,voor de exploitatie van een Nederlandsdhe Opera in het- volgende speel seizoen. De heer Willem Hutschenruyter zou direc teur worden, en de heer J. A. Kwast eerste ■dirigent, en als airtisten worden alvast ge noemd mevr. EngelenSewing, de heeren Van Duinen, de Vos, Cauveren, enz. Of de ton, noodig voor het drijvem der onderneming reeds bijeen is, kon men niet zeggen- Als een eigenaardige bij zonderheid wordt medegedeeld, dat 1 Mei a.s. de familie Carré gedurende 50 jaar den oircus van dien naam exploiteert. Te Ginneken en Teteringen is men be gonnen met den aanleg van eene Ozon-drink- waterleidiug. Het landgoed „K inderbosc h" te Boxtel is, naar de N. R. Ct. op verzoek mededeelt, niet aangekocht ten behoeve van uitgeweken Fransche orde-geestelijken, maar door een particulier, die het zelf gaat cxploiteeren. Men schrijft aidt 's Gravenhage Na maanden lang onderhandelen tusschen do vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en de Provinciale Vereeniging van effectenhandelaren, om eene vriendschap pelijke regeling te treffen, uitgaande van het denkbeeld, dat Amsterdam en Provincie over en weer elkanders tarief behooren te eerbie digen, is gebleken, dat men ten beurze te Amsterdam niet genegen is eenige verplich ting tegenover de Provincie in dit opzicht aan te gaan. Waar voorts in den laatsten tijd Amsterdamsche huizen wel filialen in de Provincie vestigen maar Provinciale huizen, die naar Amsterdam willen kometi, van de beurs aldaar, worden geweerd, doet men thans in de Provincie moeite zich zooveel mogelijk van Amsterdam los te maken en t racht men zich meer en meer van de Rotter- damsche beau's te bedienen. Eenige firma's hebben een groep gevormd om te geraken tot een beuns te 's Gravenhage, welk plan onder de gegeven omstandigheden veel kans op sla gen heeft. Onder de vleesch houwers te Rotterdam circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij hun bezwaren kenbaar maken tegen het benaderen van slachtvee, zcoals dat tegenwoordig plaats heeft. De commie zen kunnen zonder eenige risico benaderen, omdat bij verlies dit door den Staat vergoed wordt, terwijl eventueele winst hun ten goede komt. Zij verlangen Rijksambtenaren, die het te slachten vee schatten om dan vol gens die schatting de belasting te betalen. Uit de diamantindustrie. De „Sophia"', een der grootste diamantslij perijen te Amsterdam, waar tot dusver met één ploeg (een dagploeg) gewerkt werd, zal vanaf Zaterdag 30 April ook voor een tweede ploeg werklieden worden open gesteld, waar door ongeveer 400 man meer aan den arbeid gaan. Voor den Hoogen Raad werd door mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, gepleit in de zaak van een koopman, door het Amsterdamsche gerechtshof, bij verstek veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, wel ke straf werd gewijzigd in veroordeeling tot f 400 boete, wegens beleediging van een amb tenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening bij gelegenheid van eene bekeuring wegens te snel rijden met een automobiel onder Zandvoort. Pleiter betwist te uitvoerig dat de bij die gelegenheid gebe zigde woorden beleedigend waren en conclu deerde ten slotte dat eene boete van f 5 of f 10 ruim voldoende was, indien aangenomen werd, dat hier beleedigd was. Een oneerlijk kerkvoogd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank te Heerenveen, waarbij Jan K., oud 67 jaar, landbouwer te Noordwolde, vroeger administreer end kerk voogd aldaar, wegens valschheid in geschrifte, in die hoedanigheid vijf malen gepleegd, is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, met vrijspraak van de beschuldiging van verduis tering van gelden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage word krachtens verwijzing voor de tweede "maal door den Hoogen Raad de vraag behandeld of de bestuurder van een automobiel de Rijkswegen mag berijden, iu dien hij niet zelf vergunning heeft van den Minister van Waterstaat om met de auto mobiel te rijden, doch slechts de eigenaar van dit voertuig zoodanige vergunning bezit Het gold een Amsterdamsoh automobiel hersteller, die zonder zelf vergunning te heb ben met een door hem herstelde automobiel had gereden en zich nu beriep op de vergun ning ban den eigenaar. Vier getuigen werden in deze zaak gehoord. Het bleek dat vele heeren, die zelf niet kunnen rijiden met de automobiel, waarvoor zij vergunning hebben, dit aan den chauffeur overlaten. Een ambtenaar van 's Rijks Waterstaat te Haarlem verklaarde, dat z. i. in zijn instruc tie omtrent het onderzoek der automobielen niets voorkomt, aaruit kan blijken dat ook de vaardigheid van den eigenaar een factor voor het verleenen der vergunning kan zijn Advocaat-generaal Reitsma kon tot geen andere conclusie komen, dan dat de vergun ning niet los te maken is van de persoonlijke vaardigheid van dengeen, die de automobiel bestuurt. Van oordeel dat beklaagde er niet in ge slaagd is zijn bevoegdheid tot het besturen aan te toonen, ondanks de intrekking zijner vergunning, vorderde Z.E.A. veroordeeling van bckl. tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis Uitspraak 5 Mei a. s- Verzuimde aangifte en on ware voorstelling van een onge val. De reentbauk te Zwolle heeft G. J. K. aldaar veroordeelu. tot 8 dagen gevangenis straf, omdat hij als werkgever geen aangifte deel aan do administratie der posterijen van een ongeval dat een in zijn dienst zijaden knecht overkwam, terwijl hij', met het ken nelijk doel om de zaak voor de Rijksverzeke ringsbank onbekend te doen blijven, den geneesheer, die den knecht behandelde, een valsche voorstelling gaf van de oorzaak van het ongeval. Hazardspel. Door de Rijkspolitie to Heeren veen is procesverbaal opgemaakt tegen iemand uit Groningen, die op de ker mis te Oudeschoot, gelegenheid gaf tot ha zardspel. Er werd gewerkt met een tolletje en een pakje zeildoek, waarop de cijfers van 1 tot 6. Kwamen na draaiing van het tol letje de cijfers overeen, dan was het ge wonnen. Het spel is in beslag genomen. Beleediging. De rechtbank te Zwolle heeft den candidaat-notaris B. M. te Dedemsvaart, ter zake dat hij in een verga dering van de afdeeling „Schuttevaer" al daar den heer B. Berends Bz. zou hebben beleedigd door hem toe te voegen dat hij een oneerlijk man was, veroordeeld tot f 25 boete, subs. 7 dagen hechtenis. Een sluwe oplichter Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Door den rechtercommissaris van de recht bank, is in 'de strafgevangenis geinstrueerd, de zaaJc van zekeren Feifer, die kans zag de vorige week den juwelier Dtriessen voor een gouden dameshorloge op te lichten. Dit zou niets merkwaardig zijn, als die zelfde F. zich niet had schuldig gemaakt aan andere zaken, die nu ook gebleken zijn. Hij logeerde onder den naam van dr. Schroder dagen lang in het vegetariërshotel, zonder iets bij zich. Geen kleederen, zelfs geen kam, doordat zijn vrouw, een Indische, die, zooals de directrice wel zou weten, nog al laks zijn, bij hem zou komen en zij de koffers ij zich had. In tusschen nam de dokter het er goed van, sprak met groote ingenomenheid over het vegetarisme, vertelde noe dat ook Indië, waar hij geeneesheer was, veel aanhangers vond, ja hield zelfs voor het bestuur van het hotel een lezing over de toestanden en de voeding in Indië. Het viel wel op dat. dokter nooit 's avonds zijn schoenen buiten de deur zette nu blijkt, dat hij dit niet deed omdat de zolen gaten vertoonde als een vuist zoo groot en ook dat zijn linnen er ontoonbaar ging uitzien, doch die Indische vrouw en dan, dokter keerde altijd per rijtuig huiswaarts, en op een dag liet hij zich zelfs per rijtuig van het hotel halen, zoodat de directrice er geen kwaad in zag hem f 22 te geven toen zij hem geen briefje kon wisselen van f 201, dat hij wel uit zijn zak wilde halen, doch daarin wijselijk liet zitten. Juist dien dag werd dokter voor de op lichting aan het station aangehouden en ont popte hij zich bij de politie als den boekbin der Feifer, die liever hier blijft dan naar üuitschland terug te gaan. Als een staaltje van verre gaande brutaliteit meldt men uit De Kri.m (Ov.) aam de Zw. Ct. Bij een boer in deze gemeente komt iemand binnen, die zich voorstelt als de rijksveld wachter Ter S. uit De Krim in politiek. Hij heeft bericht ontvangen, dat zekere B., die- door de politie wordt gezocht, zdoh hier in de buua-t ophoudt. Maaa- hij heeft honger, en vraagt om eten. De boerin haast zich en zet koffie, brood en eieren op, waaraan de pseudorijksvc Id. wachter zichi flink te goed doet. Daar gaat iemand voorbij. „Ha," roept de gast, „daar gaat hijHijl springt op aegt tot den boer: „Kom morgen maar even bij mij aan huis, dan zal ik je betalen je weet wel waar ik woon'" Meteen verwijdert hij zich. Toen de boer zich den anderen dag bij den rijksveldwachter Ter S. vervoegde om zijn geld. ontdekte hij dat hij bedrogen waa. Door den trein gedood. Giste renmorgen is te Sandpoort de overwegwachter V. B. door den eersten trein van Uitgeest overreden en gedood. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Weer iemand door den trein gedood. Een reiziger deel mede, dat door den D.-trein, die om half vijf uit Am sterdam vertrekt, gisterenmiddag even, voorbij het station Maarssen, een man. vermoedelijk van een der steenovens aldaar, is overreden. Hoofd en beeuen werden hem van den romp gescheiden, zoodat de ongelukkige onmiddel lijk een lijk was. Aangereden. Op het stationster- rein te Den Haag is gisterenmorgen ongeveer twaalf uur een werkman van de firma K. aldaar, aangereaen, waardoor hij aan een zijner armen ernstige verwondingen bekwam Wel wat o ngé 1 oo f e 1 ijk. Volgens De Echo had de echtgenoot» van een koop vaardijkapitein te Amsterdam, die de gevaar lijke gewoonte had naalden in den mond te nemen, voor ongeveer zes maanden het onge luk, een naald in te' slikken. Dezer dagen ontwaarde zij een gezwel on der den linkerarm, en na geneeskundig on derzoek bleek ter plaatse een naald te zit ten, die, volgens don geneesheer, dezelfde moet zijn, die zij indertijd ingeslikt had. Avonturen vau een Kaffer- jongen. Tijdens den oorlog in Zuid-Afrika werd een kaffer, die eajai meester trouw was ge bleven, in een gevecht gedood. Zijn tweo zoontjes en een dochtertje met de moeder werden in een concentratiekamp opgesloten, waar do moeder en het meisje stierven, ter wijl de oudste jongen wist te ontvluchten. De jongste werd aangenomen door een IIol- landsche familie, die hem menam naar Ne derland, doch die hem, om welke reden is niet na te gaan, te Haarlem aan zijn lot overliet. De jongen zwierf t-oen rond, ging naar Zandvoort cn smeekte daar de visschers hem aan boord te nemen. Deze deden dit, gaven hem later over aan do bemanning van een steamtrawler en toen deze voor een dag of tien te IJmuiden binnenviel en met den knaap aan wal kwam, ontfermde zich de café houder Dekker over den knaap cn zal deze hem nu als rijn kind aannemen. De jongen weet niet hoe oud hij is, men gist een jaar of tien kent alleen zijn voornaam, is goed bij de pinken en spreekt vrij aardig Nederlandsch. Hij is nu op school bij den heer van der Hoeven en vindt het thans hier niet onaardig, nu hij weer bij goede menschen is. Als hij op straat komt heeft hij dadelijk de heele straatjeugd bij zich. doch dit schijnt hem niet te hind;'en. N. R. Ct. School- en Kerknieuws. l)e Staatscommissie. I elast met liet afne men van het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare -ttingen houden in het voormalig gebouw van de arrondisse ment-s-rechtbank. aan den Korten Vijverberg no 3 to 's-Gravenhage op Vrijdag 1 Juli e. k. en vol"ende dagen. Hun die wenschen tot het examen te worden toegelatenwordt herinnerddat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie (te 's-Gravenhage, Jan van >Tus- saustraat no. 45), met opgaat of zij zich aan het geheele examen, dan wel slechts aan één of meer gedeelten wenschen te onderwerpen en on der overlegging van hunne geboorte-akte. Zij die in een voorgaand jaar in een voorafgaan gedeelte slaagden, behooren het daarvan uitge reikte getuigschrift over te leggen. De verzoekschriften moeten op zegel gesteld zijn. Van de ontvangst, zal aan de belanghebben den vóór den aanvang der zittingen worden ken nis gegeven. Voor het middelbaar onderwijs in Neder land sch-Indió wordt gevraagd een leeraar, be voegd tot het geven van onderwijs in de Engel- sche taal en letterkunde aan eene hoogere bur- gers-'hool met vjf-jarigen cursus, in het bezit, der hoofdakte en zoo mogelijk van de lagere akte van Duitscho taal, die zoo mogelijk in Juni aanstaande naar Indiè kan vertrekken. Voor verdere bijzonderheden zie men de 8t.- Ot. no. 92. Een standbeeld voor Stadhouder Prins Willem III. a.Voor de provincie Utrecht is opge richt een Provinciaal Comité tot oprichting van een standbeeld voor Stadhouder Prins Willem ni. Hierin hebben zitting genomen de hoeren A. baron Schimmelpenninok van der Oye van de Poll en Nijenbeek, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Eere-voor- zitter. Dr. B. Reiger, burgemeester der gemeente Utrecht, voorzitter. Jlir. mr. J. E. Huydecoper van Maarsse- veen en Nigtevecht, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht te Utrecht, onder-voorzitter H. F. Kol van Ouwerkerk, bankier, te Utrecht, penningmeester. Mr. U. H. van Notten. commies ter Pro vinciale griffie, te Utrecht, secretaris. Jhr. inr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, te Utrecht. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, bur gemeester van Amersfoort. Jhr. mr K. A. Godin de Beaufort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Dijk graaf van den Lekdijik uenedendams en van den IJsseldam, te Maarsbergen. Jhr. mr. D'. de Blocq van Haersma de With, voorzitter van de Utrechtsche Provin ciale Vereeniging van Burgemeesters cn Ge- meentet-aecretarissen, burgemeester van De Bilt. Jlhr. H. P. C. Bosch van D'rakesbein van Nieuiw-Amelisweerd, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, Dijkgraaf van den Lekdijk Bovendams, te Nieuw-Amelisweerd, bij Vechten. Dr H. P. Kapteyn, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, te Abcoude. C. J. Kneppelhout van Sterkenburg, voor zitter van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, te Driebergen. S. I. Cam'bier van Rooten, burgemeester van Maarssen en Maarsseveen, A. J. Nijland, districts-schoolopziener te Utrecht. G. J. Roghair. lid der Provinciale Staten van Utrecht, te Rhenen. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninok, burge meester van Rhenen. Dr. C. H. H. Spronck, Rector-magnificus van do Rijks-universiteit, te Utrecht. J. de Waal, kolonel-commandant van het le regiment veld-artillerie. te Utrecht. Barneveld. Donderdag waren hier niet minder dan 300.000 eieren ter markt aan gevoerd. die tegen 3 a 3i cent- werden ver kocht. De landbouwers komen langzamer hand tot do overtuiging, dat een doelmatige hoenderfokkerij voor hun bedrijf zeer winst gevend ie. De plaatselijke commissie te Houten in zake het brengen van een bijzondere hul de aan H. M. de Koningin-Moeder bij gele genheid van Haar jubilé op den 22. Januari j.l., heeft als netto-opbrengst van de daar ter plaatse gehouden inzameling aan het hoofdbestuur overgemaakt het bedrag van f 244,06. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort, op Dlinsdag den 26. April 1904, des namiddags ten 11 ure- Punten van behandeling la. Stemming aver het voorstel van Bur gemeester cn Wethouders tot beperking van de kermis tot 5 dagen, door sluiting des Vrij dags te middernacht, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. 2o Ont:werp-.,esluit tot vaststelling der jaarwedde .van personeel der O. L. School 3e soort (Puntonburgerlaan), benoemd 29 Maart LL 1 3o. Missive van J. Klink, bouwkundige, betreffende bouw van 76 woningen bij de Pi eter Pijperstraat, met advies 4o. Request vau P. van der Sluijs, Insti- tuteur om terrein voor spelen in de open lucht, met advies. 5o. Request, van het College van Regen ten van hot gesticht ..de armen de Poth," om overdracht van het ziekenhuis „de Poth" met advies. 6o. Voorstel tot het verleenen vau pen sioen en gratificatie aan den eervol ontslagen oommies ter secretarie W. Frans. 7o. Voorstel met ontwerp-verordening be treffende den Burgerlijken Stand. 8o. Voorstel in zake de toekenning van eene toelage aan do leden der sub-commissie urit de gezondheidscommissie voor een syste matisch woningsonderzoek. 9o. Idem tot het. "erleenen van een cre- diet voor inrichting vau het kookonderwijs op de herhalingsschool. 10. Vaststelling van het kohier der In komsten-belasting, dienst 1904. llo. Benoeming van een lid der commis sie tot wering van schoolverzuim (vacature- mr W. D. Caudri) vierde categorie 12. Idem van twee leden en twee plaats vervangende leden der commissie, bedoeld bij art 15 dor wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17 (Schutterijen). 13. Ontwerp-besluit tot- het verleenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de inkomstenbelasting, dienst. 1903 Do burgemeester brengt ter kennis van do ingezetenen, dat do uitreiking der be schrijvingsbiljetten voor de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten voor het dienst jaar 1904/1905 een aanvang zal nemen op Maandag dien 2. Mei eerstkomende en de wederinzamcling na twintig dagen, gerekend van don dag der uitreiking. D|o belastingplichtigen zijn tevens op merkzaam gemaakt op de bepalingen van art. 12, 2, 2. lid, lo„ d, en 3, art. 14, 1, 2, 3 cail 4, art. 15, 1, en 2, art. 16, art. 34, 1. ]id, art. 45, en art. 47, o§ 5, 6 en 7 dier Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149, *- Do le luitenant op non-activiteit H. W. J.' Dutry van Haeften heeft, verzocht in activiteit te worden hersteld bij1 het 5e reg. inf. alhier. 116e vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken op Donderdag 21 April, 's avonds acht uur. ten raadhuize. Tegenwoordig zijn alle leden. Na opening der vergadering benoemd de voorzitter de heeren Sinnige en van der Zoo de Jongh tot. het onderzoeken der geloofs brieven van het nieuw gekozen lid, den heer II. Meursing. De benoemde heeren bevin den deze in orde waarop de heer, Meursing door den secretaris wordt binnen geleid en met een hartelijk woord van den voorzitter wordt geïnstalleerd. De heer Meursing be dankt voor de waardecrende woorden tot. hem gesproken. Hierop worden de notulen voorgelezen, en onveranderd gearresteerd. Thans komt aan de orde punt 1 der agen da Rapport van de commissie, benoemd om advies uit te brengen inzake het verzoek der cierhandelaren. Uit dit verslag blijikt, dat de handel in eieren de laatste jaren aanmer kelijk is toegenomen. Volgens 't laatste jaar verslag is de eierenaanvoer gestegen tot 2.728.000 stuks wat ten gevolge heeft, dat de plaats waar thans èn boter èn eieren wor den verkocht veel te klein is geworden. De commissie is van meening, dat de Klein ruimte, die gewonen zou worden^ naast de bestaande botermarkt, in de richting naai" de Windsteeg, door aankoop van het per ceel, thans bewoond door den heer de Leeu- we, niet voldoende zou zijn en dait afdoende verbetering alléén te verkrijgen is door boter en eieren markt over te brengen naar de Ap- pelenmarkt, al/waar elen nieuwe overdekte marktplaats ziou moeten w or dien gebouwd, waarin tevens kantoor voor den afslager. Tot het verplaatsen van de boter en eieren- markt naai" een ander gedeelte der sitad, meent de commissie niet te moeten advisec- ren. Besloten wordt dit rapport, bij de leden te doen circuleeren en de zaak in een volgen- do vergadering te behandelen. Verder zijn 2 stukken ingekomen met verzoek tot on dersteuning. lo. Van handelaren in binnen- en buitenlandschen honing; 2o. van E. Pot- jer uit Groningen, voor geraffineerd zout, beide in betrekking tot de aanhangige wet op de invoerrechten. Uitgesteld tot de volgende vergadering. De behandeling van het verzoek van de K. v. K. tc Brussel om in 1905 een congres te houden, werd eveneens tot een volgende vergadering uitgesteld. Ingekomen een missive van B. en W.. waarin aan de Kamer advies wordt gevraagd, betreffende het maken eener spoorweg halt o aan do Kleine Koppelmet afschriften eener missive van den Raad van Toezicht en een schrijven van den directeur der Ned. Centr. Spoorweg-maatschappij, waarbij plattegrond. De K. v. K. adviseert daarop, om tot een zoo spoedig mogelijke totstandkoming te geraken. Ingekomen een missive van den directeur van het post- en telegraafkantoor te 's Gra venhage, inhoudende verzoek om te willen melden in welke opzichten de bestaande re geling van den postdienst thans niet vol doet cn op welke wijze, naar 't oordeel dei- Kamers, verbetering zou zijn aan te bren gen. Eon missive van de K. v. K. te Amster dam, inhoudende een voorstel tot gemeen schappelijke bespreking van die bovenge noemde missive. Wordt besloten de heeren J. Ger. Kleber en H. C. van Dam af te vaardigen om deze gemeenschappelijke bespreking bij te wonen. Voor de vacature, ontstaan door 't vertrek van don heer A Visser, is met algemeen e stemmen tot. lid der commissie van. beoordec- ling voor do heffing van invoerechten naai de waardo benoemd do heer M. S. de Pool. Ten slotte is nog ingekomen een brochu re van don heer dr. C. Hoitsema van Utrecht, over „Onze Pasmunt" waarin liij voorstaat de nikkelen pasmunt in te voeren. Wordt ter lozing van dc leden gelegd. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter do vergadering. *- Vervolg van het verslag der openbare vergadering in De Arend, spreker de heer A. Roodhuijzen, over het onderwerp „Sa menwerking". (Zie het nummer van 22 April). Nadat ongeveer een kwartier pauze was gehouden, nam de heer Roodhuijzen ander maal het woord. Spr. vraagt: wat wenschen wij in de maatschappij? cn antwoordtwij wenschen rust. Maar er bestaat tweeërlei rust. Wanneer er ergens brand uitbreekt, dan zal A naar huis gaan, in zijn bed krui pen, dc dekens over zijai neus trekken en lekkertjes gaan slapen. Den volgenden mor gen. na zijn rust vraagt hij met een schijn heilig gezicht: „hè, is er brand geweest?"' Maar B., die ook den brand gewaar wordt, gaat er heen, helpt, redt wellicht mensch <)f dier en komt niet. voor een uur of vier thuis, oin den volgenden dag weer vroegtijdig op zijn werk tc zijn. Doze man had geen of wei nig nachtrust, maai- hij heeft rust in zijn. binnenste. Het smeult aan alle kanten in de maatschappij, en er is maar weinig noodig} om de vlammen te doen uitslaan, tengevolge van de ontevredenheid die allerwege bevracht. Wij liberalen willen dien brand blusschen door sociale hervormingen in to voeren en hierdoor de billijke redenen van ontevreden heid weg te nomen. In dien geest zouden wij met de sociaal-democraten kunnen mede- gaan. Maar 9pr. i9 overtuigd, dat deze don verkeerden weg bewandelen, en daarom kan hij geen soc.-democraat zijn De prikkel tot den arbeid, het privaat bezit, kan niet wor den gemist. De ideale uiaatschapdj, waarvan de soc.-dem altijd zoo hoog opgeven, kan een gewoon menseh zich niet. voorstellen. In die maatschappij, zou aan ieder het werk wor den aangewezen, waarvoor hij' geschikt werd geacht en Waarvan do producten zouden ten voordeele komen van do gemeensclilap. Maar dan moesten) er toch aanwijzers zijn, en zoo lang de menschen menschen blijven, zouden die aanwijzers zeker de minst aan,geinamo baantjes niet voor zich zelf kiezen.. Maar al kan men de soc -dem leer niet be lijden, men kan de soc.-dem. toch helpen misr stenden weg te nemen. Men moet zich bijl eiken socialistischen eisch met hard gelui kenbaar gemaakt, niet laten afschrikken en zegge niet w i e vraagt, doch wiat vraagt men. Voor ons liberalen is het plicht, de vruchten te plukken, die rijp aan den politieker» boom hangen. Dit deed het vorig ministerie o. m. met de wet tot afschaffing van de plaatsver vanging. Het vertrouwen van den kleinen man moet worden teruggewonnen. Hij moet. mèt ons leeren inzien, dat men meer heeft aan het halve ei dan aan de ledige dop. Toen de ongevallenwet door de deftige Eerste Kamer werd verworpen, zeide minis ter Lcly niet: „beet, nu krijgt ge niets", maar hij kwam aau den wensoh van de meer derheid van bedoelde Kamer tegemoeten ofschoon hij toen niet alles kreeg' wat hij gaarne wilde, kwam toch de ongevallenwet, en waren de arbeiders er mede gebaat. Zulk een handelwijze is liberaal en men moet mi nister Lcly hiervoor prijzen. Hetzelfde deed Borgesius met de Leer plichtwet. Van het beginsel moet men geen tittel of jota prijs gevenmaar in de détails be hoort men toegevend te zijn en aan de par tijen tegemoet te komen. Het moet erkend worden, dat onder de liberalen veel ruzie is geweest. Zij hebben het werkwoord „ruzie maken" in alle tijden vervoegd, hetgeen wel eens een gevolg is ge weest vau hun onbeperkte vrijheid van spre ken. Bij ons liberalen bestaat geen dwang. Ieder kan onbewimpeld' zijn meening} uiten. Voor ons bestaat, geen bisschop of geestelijk adviseur, die steeds gereed) staat om te zeg gen dit mag wel en dat mag niet. Elr zijn wel eens momenten dab men ruzie maken moét, maai-er ziju ook oogenblikken dat het niet mag. Aan dit laatste nu hielden de vrijz,-democraten zich iu 1901 niet. Wanneer men vasthoudt aan het beginsel, dat men van zijn „beginsel" niets prijsgeeft, dan kan men een ministerie steunen, dat onze wen schen wil vervullen. Voor ons staatsleven is het noodig, dat wij komen tot een goede oplossing. Aan de over zijde zien wiji herhaaldelijk verloochening van beginselen, wat is aangetoond'; maar de libe rale ministeries zijn door de vrije kritiek van eigen partijgenooten steeds omvergeworpen Iets dergelijks geschiedde in Frankrijk met den soc.-dem. minister Millerand. De soc.- dem. in Frankrijk hebben aan dezen man zeer veel te danken en toch is hij thans door zijn eigen part ijgenooten uitgeworpen. En waaromOmdat hij als eerlijk man zich openlijk heeft verzet tegen de z. i. onrecht vaardige uitzetting van de congregaties door het mi nisterie-Combes. Wij moeten voorzich tig zijn. dat onze zucht, naar vrijheid niet leidt tot bandeloosheid. Wij moeten een libe raal leger hebben, dat niet den pas man keert, maar dat marcheert. Hierbij moeten wij rekening houden met hen, die het lang zaamst loopen cn wij zijn verplicht te trach ten er gaandeweg een snellen pas in te bren gen. Het. afzonderlijk vooruitsnellen van en kelen helpt absoluut niets. Dit is bij de laatste Kamerverkiezing te Gouda zoo dui delijk gebleken. Alle liberalen behooren zich eendrachtig te verzetten tegen de coalitie der tegenpartij. Hiervoor is gemeensobappelijjk overleg hoog noodig, en men bedenke wel, dat het een strijd geldt tegen het zuiver conservatisme Iii 1901 hadden de liberalen gezamenlijk moeten oprukken naar hetzelfde doel. Enke len, ja de besten, der partij hebben zich toen afgescheiden om in een afzonderlijk groepje het groote leger vooruit te snellen, hetgeen natuurlijk tot niets goeds leiden, kon. De vrijzinnig-democraten wilden het algemeen kiesrecht, de mannen der Liberale Unie achtten den tijid om dit te veroveren nog niet gekomen. Men behoort met de meer be houdende elementen in de partij ook eenige rekening te houden. Mijnheer die voorzitter, zoo besluit de heer R., wanneer mijn woorden van dezen avond eenigszins kunnen medewerken, om de frac ties dei- liberale partij het noodzakelijke van samenwerking in den strijd tegen de coalitie te doen begrijpen, dan zal reeds veel zijn bereikt. Ik zeg n allen, waakt op de grenzen, de vijand is daar. Laat ons eendrachtig op trekken om hem te verslaan. Do voorzitter dankt den spreker voor zijn aangename, duidelijke en leerrijke voordracht en stelt thans do gelegenheid tot debat of tot het doen van vragen open. Dc heer Thiel is het niet geheel eens met den heer Roodhuijze% wiens woorden liij overigens met zeer veel belangstelling heeft gehoord. Hij verschilt namelijk met den in leider van meening omtrent hetgeen deze heeft- gezegd betreffende de rijpe vruchten aan den politieken boom. Volgens Spr.'s mee ning stond algemeen kiesrecht in 1901 zoo wel op het programma van de Liberale Unie als op dat van de anti-crvolutionairen. De vrijZ.-democraten hebben toen gemeend, dat deze vrucht zeker toch wel rijp aan den boom hing. Hij had dan ook niet verwacht, dat de heer Roodhuijzen de vrijz.-democraten om hun houding zou hebben lastig gevallen. In

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3