KOLONIËN. BINNENLAND. insluiting te land, do belegering en de be- aahieting van de vestingwerken vooraf moe ten gaan. Tot den buidigcn dag werd echter nog geen enkele Japansche soldaat op het schiereiland K wan tong geland. Voor eene belegering beeft men bovendien niet alleen troepen, maar is ook een belegeringspark. noodig. namelijk zwaar geschut met de daar toe benoodigde munitie en genie-materieel. Ei" moeten batterijen gebouwd en de kanon nen moeten in stelling gebracht worden, het geen een zeer langdurige, tijdroovende ar beid is, inzonderheid wanneer al het mate rieel per schip uit Japan aangevoerd, aan land gebracht en langs slechte wegen naar hot front gebracht moet worden. Dikwijls moeten or tot dat doel eerst veldspoorwe- gen gebouwd worden. De forten van Port Arthur zijn bovendien waarschijnlijk storm vrij d. w. z. uitgerust met middelen van tegeuweor, die niet terstond door oen veld leger zijn te overwinnen. De eerste voorwaar de voor do storm vrijheid is de aanwezigheid van met hooge muren bekleedo grachten van 1,8 meter diepte. Zulke werken kunnen eerst bestormd worden, wanneer zij door geschut vuur uit zware kanonnen, houwitsers on mor tieren ontredderd zijn, in de stormvrije om walling bres gelegd en de verdedigings-artil- loric tot zwijgen gebracht is. Om dit doel te bereiken, zijn echter, wanneer het te doen is om het bedwingen van eeno volwaardige, goed uitgeruste en dapper verdedigde moder ne vesting, met gedetacheerde forten, weken, ja maanden noodig. Wel is niet bekend of ten aanzien van Port Arthur aa.11 al deze voorwaarden voldaan wordt. Daar echter ge neraal Koeropatkin bij zijn bezoek, aan Port Arthur in het voorjaar van verloden jaar plechtig verklaard heeft, dat Port Arthur nu aan alle aanvallen het hoofd kan bieden, zou men kunnen aannemen, dat alle waar borgen voor eeno nadrukkelijke verdediging aanwezig zijn. Een door den correspondent, van de Daily News gecharterd en uitgerust schip werd voor Port Arthur aangehouden en terstond naar volle zee teruggezonden In het rayon van de vesting is alles rustig. Japan is in onderhandeling met de werf van Ansaldo, te Genua, over de constructie van vier nieuwe pantserkruisers van het ty pe van de Kasuga en de Nisshin, die den 13. dezer zulk een uitmuntend proefstuk hebben afgelegd. Londen, 25 April. De Japansche legatie ontving een dépêche van den Japanschen consul te Gensan meldende, dat heden twee Russische torpedobooten de haven binnen voeren, en do kleine Japansche stoomboot „Goyomaroe" van 600 tonnen inhoud in den grond geboord. Do Russische schepen ver trokken daarop weder. Tokio, 25 April. Het. Russische eskader van Wladiwoetok verscheen, na langen tijd werkeloos te zijn gebleven, heden morgen plotseling voor Gensan, en boorde de Japan- echo stoomboot „Goyomaroe" in den grond. Eene korte dépêche, heden ontvangen, meldt, dat. drie Russische kruisers de haven binnen kwamen on er nog waren, toen de dépêche werd afgezonden. I)e aankomst der oorlogs schepen wekte ontsteltenis onder de Japan sche kolonie, die geheel onbeschermd is. Men meent hier, dat do beweging der Russen ge schiedde in d© hoop onbeschermde Japan sche transportschepen te kunnen aanhouden. Men gelooft dat de schepen niet lang te Gensan zijn gebleven. Volgens den Petersburgschcn berichtgever van de Echo de Paris, zou het jongste onge luk bij het mijnen leggen, waarbij luitenant Rell cn twintig man zijn omgekomen, ook weer te wijten zijn aan een Japansche mijn. Tokio, 25 April. Het grooto aantal drij vende mijnen, die de zx tusschen Port Ar thur en Dalny onveilig maken, hebben de Ja pansche stoomvaart-maatschappijen, die de kustvaart in do Gele Zee en langs de kust en de golf van Petsjili uitoefenen, genood zaakt den dienst te staken. Boven Tsjemoelpo heeft de Japansche krui ser „Asama" ton mijn doen springen, die ont dekt werd op 40 mijlen afstand van het voorgebergte van Sjan-toeng. Door stormen en zw&ro stroomen zijn oen aantal mijnon afgedreven, vele zijn reeds opgespoord en vernield, maar do vrees be staat, dat nog tal van andere doelloos rond drijven en door den stroom naar het zuiden worden gevoerd. De scheepvaart is hierdoor zeer gevaarlijk, zelfs over dag, omdat som mige mijnen onder water drijven. Men heeft nog geen practisch middel gevonden om de zee van dit gevaar te verlossen. Petersburg, 25 April. Een telegram, den 25en door generaal Koeropatkin aan den Cza&r gezonden, berichtVolgens mededee- ling van generaal Sassulitsj van den 24en. werd in de laatste dagen bemerkt dat de Japanners in de onmiddellijke omgeving van Widjoe en bij het dorp pontons ontscheep ten, booten bijeenbrachten, materiaal tot het bouwen van bruggen verzamelden. Den 23en stak eene Japansche trocpenafdeeling, uit twee compagnieën en kleine detachementen cavalerie bestaande, de rivier over 15 werst beneden Siaspusiche (f). Generaal Sassulitsj nam maatregelen tot versterking van do Russische veld-posten. Eene niet. talrijko vijandige afdeeling werd gezien tegenover Siaopusicho en Tentin. 20 werst boven Siaopusiche namen do Ja panners voorbereidende maatregelen otn do rivier over te steken. In het gebied ten zuiden van den Yaloo >aa don 24en alles rustig. Op Russische overwinningen te land be hoeft men. zooals de Petersburgsche correspon dent van de Köln. Ztg. opmerkt, vooreerst nog niet te rekenen. Daarmee heeft het nog den tijd, want de opmarsch van het Russische le ger nog niet geëindigd en Koeropatkin zal geen beslissenden stap doen voor het leger is samengetrokken. Nadat den samentrekking tot stand is gekomen, dient men bovendien rekening te houden met 't intreden van den regentijd die tot Juli duurt. Er zullen dus naar de algemeene opvatting te Petersburg, drie volle maanden moeten verloopen voordat de Russische legeraanvoerders ernstige krijgs verrichtingen ondernemen. Intuaschen bevestigt de bovengenoemde oorrespondent, dat er vele aanwijzingen zijn, dat men van Russischen kant niet ongene gen is, na een groote overwinning te land vredesonderhandelingen aan te knoopen. De ramp met de Petropawlowsk heeft het vaste besluit, om Japan flink te tuchtigen, sterk geschokt. Echter zal men aan de Newa be zwaar maken, om Mantsrjoerije uit Japan's hand te ontvangen cn zich tot tegen-conces- siën te verbinden. De openbare meening in Rusland ziet met verlangen uit naar verdere gebeurtenissen, waaruit zou kunnen blijken, hoe do Russische diplomatie in werkelijkheid denkt over do Fransch-Engelsche entente. De van Parijs uit verspreide officieuse verze keringen bidden, naar men meent, geen be trouwbare gegeven to dien aanzien. Petersburg, 25 April. Twee Japanners, als Chineesche bedelaars verkleed, trachtten he- ideu generaal Koeropatkin te vermoorden tijdens zijn bezoek aan Nioetsjwang. Zij slaagden er in dicht bij den generaal te ko men, maar een der wachtdoende kozakken bemerkte dat een van hen de hand onder zijne kleeren stak. waarop hij den r.i n tegen de:i grond sloeg. Bij beide mannen, die val- sche staarten droegen, werden messen gevon den. De correspondent van de Daily Express te Tokio bericht, dat een aanzienlijk „a- pansch staatsman hem in een gesprek - er- klaarde, dat Japan niet Rusland vernederd wenscht te zien. Wat Japan beoogt en ver trouwt te kunnen bereiken, is de bedreiging van het verre Oosten door de Russiscie macht uit den weg te ruimen. Met dat deel beoogt het de Russische vloten te Port Ar thur en Wladiwostok op te ruimen en, waa neer dit gebeurd is, Port Arthur en Wladi wostok in te nemen en dan de Japansche stelling in Korea zóó onoverwinnelijk te ma ken, dat het den Russen absoluut onmoge lijk moet zijn daar vasten voet te krijgen. Wanneer dit alles volledig bereikt is, zal Ja pan bereid zijn vredesvoorwaarden aan te bieden; het zal dan alle oogmerken bereikt hebben, waarvoor het oorlog voert. Allerlei vTe Weenen is thans een internationale tentoonstelling van spiritualiën geopend. vIn een ziekenhuis van Indiana waren drie artsen bezig met opereereu van een lijder aan appendicitis (blindedarmontste king), toen er brand uitbrak. De vlammen verspreidden zich snel. Zij begonnen al door te dringen in de operatie zaalMaar de kloeke geneeskundigen. die wisten dat hun patiënt zou sterven als zij de operatie staakten, gingen bedaard voort. Eerst toen de kunstbewerking was afge- loopcn vluchtten zij en namen den zieke mee. vUit Tokio verneemt „the Times", dat bij het ministerie van Oorlog eiken dag tal van aanvragen komen van Japanners van eiken leeftijd, die verzoeken naar het oor logsterrein te mogen vertrekken. Eigenaardig is het, dat deze aajivragen vol gens de oude gewoonte alle met hun eigen bloed geschreven zijn. vDe officieren der koopvaardijvloot van Marseille, hebben Zaterdag in algemeene vergadering besloten het werk te staken. Zij hebben hun schepen gisteren verlaten, opdat men tijd had den handel te verwurgen. De maatschappijen hebben besloten tot verder order geen koopwaren meer te aan vaarden. Men heeft aan de booten, die onderweg zijn, geseind, Marseille niet aan te doen. De schepen zijn afgemonsterd en het werk ligt stil aan de dokken. Het 8yndikaat der dockers verklaart dat, wanneer de oixicieren, waarvan de staf de heraanneming eischt, weer worden aangeno men, zij op hunne beurt zullen staken. De toestand is zeer verward. De maatschappijen weigeren de hulp der K-vaatsofficieren, aangezien het risico te groot is in geval van ongelukken. De officieren verklaren hunnen dienst niet te zullen hernemen, aleer zij algeheele vol doening krijgen. vTengevolge van arrestaties van eenige manschappen van het Ehishire-regiment te Southampton door de politie, wegens gerin ge overtredingen, verlieten 's nachts een aan tal kameraden van hen de kazerne, wierpen d© ruiten in van het politiebureau en van het tolhuis, en trokken daarna onder go schreeuw en getier naar de stad, waar zij verder de noodige schade aanrichtten. Daar op geraakten rij met de politie handgemeen, die van de stokken gebruik maakte. Ver scheidene soldaten werden gewond, de overi gen in de kazerne teruggedreven en de bel hamels gevangen genomen. vIn de nabijheid van Weenen rijn drie personenwagens van een trein door een wer velwind uit de rails geslingerd, opgenomen en van de helling afgeworpen, waardoor 15 reizigers inin of meer ernstig gekwetst wer den. OOST-INDIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „Op 4 April heeft dc colonne van Daalen de zwaar verstrekte kampong Badak stor menderhand vermeesterd. Van den vijand werden 122 gedood, 16 ge vangen genomen en 46 geweren buit ge maakt. Aan onzen kant sneuvelden 5 minderen en werden gewond 22 minderen." Volgens een telegram van den civielen on militairen gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden van 18 Maart is de Euro- peesche fuselier Fischer bij het overtrekken van de Peusangan-rivier verdronken. Volgens oen telegram van den leger commandant van 12 Maart bekwamen te Sandaran (Gajoclanden), onbeduidende schampschoten de Europeosche sergeant Mul ler en de Europeosche fuselier Morkestein. (Java Ct.) Van den resident van Palambang is onder dagteekening van 16 Maart het vol gende telegram ontvangen Pangeran Praboe gaf mij heden rijn, het grootste der beneden landen omvattende, apanagebied over en overhandigdo mij de hem door Taha geschonken Si gindje, het rijkssieraad, verbonden aan het Sultansge- zag. Mede ontving ik van den Pangeran Ra- toe de Sindja Merdjaja, het rijkssierraad, verbonden aan het Pangeran Ratoeschap. Blijkens een telegram van den leger commandant van 19 Maart is te Moeara Tebo door een val in eigen sabel licht gewond lui tenant Preij. (Java Ct.) Men seint uit Batavia aan het Hbld., dat aldaar de oud-resident Faes is overleden. Staten-Generaal Drankwet. Door de Regeering is nog een nota van wijzi gingen ingezonden. De voorgestelde wijzigingen betreffen redactie- verbeterin''en van meer of minder ondergeschikt bela..g. Eenige, die niet louter redactioneel zijn, worden als volgt toegelicht Zooals het tweede lid van artikel 2a thans luidt, zou ook afstand gedaan kunnen worden van een logemcintsvergunmiig, die met onder het maximum valt, en dus telkens opnieuw verleend kan worden. De bedoeling van deze bepaling, spoedige daling tot het maximum te bevorderen, zou dan verijdeld worden. Door toevoeging van een nieuw derde lid i&n het betrekkelijke artikel wordt dit voorkomen. Een andere wijziging strekt om mogelijk te maken het verkrijgen van een logementevergun ning na de tappersvergunning. Een logement of hotel is dikwijls tevens her berg of koffiehuis. De Reg. meent dat er geen reden is dit te belemmeren. Ook artikel 22 wordt gewijzigd, omdat blijkens de toelichting het bij nader inzien niet noodig schynt ook slijters te dwingen in het bedrjjfsperceel te wonen. Een toevoeging aan het slot van het artikel strekt, om do weduwe ten volle in. de rechten te doen treden van haar overleden echtgenoot. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 26 April 1904 bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als lid van het college van regenten over de gevangenissen te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de al9 zoouang bewezen diensten, mr. H. van Manen benoemd als zoodanig mr. H- A. van Rees, rechter xn do arrondissements-rechtbank al daar; voor 3 jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië de le luitenant. L. J. Sterken- burg van het 2e regiment infanterie op verzoek eervol ontslagen uit 's 'ands dienst, onder dankbetuigng voor de langdu- rge en trouwe diensten door hem aan deD lande bewezen, W. J. M. Michielsen, lid van den Raad van Ned.-Indië. Uit Den Haag meldt men: H. M. de Koningin ©n Prins Hendrik zijn heden ochtend te 5f uur uit Italië in wel stand hier teruggekeerd. Aan het Staats spoorstation werden zij begroet door den waarnemenden burgemeester en den gouver neur der residentie. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in de Groóte Kerk te 's Gravenhage, onder gehoor van den hofprediker ds. Van der Flier. H. M. de Koningin-Moeder zal voor Haar bezoek aan Rotterdam rich a. .s Woens dag per Holl. Spoor ten 12 uur 15 min. der waarts begeven en over de Ceintuurbaan ten 12,49 aan het Maasstation afstappen. De terugkeer uit Rotterdam is bepaald op 5 uur 40 's nam., eveneeins van het Maas- station, per trein, die ten 6 uur 14 in Den Haag aankomt, alle uren geregeld naar Spoortijd. H. M. wordt vergezeld door bax*ones Van Ittersum en jonkvrouw Van de Poll, hofda mes; jhr. De Ranitz, grootmeester van het Huis van H. M. en jhr. mr. Schimmelpen- ninck, Hr. Ms. kamerheer. D© heer dr. J .G. Parthènis, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Volo, is in die hoedanigheid door de Grieksche Regeering erkend. De Staatscourant no. 97 bevat een kon. besluit van den 11. April 1904, houdende voorschriften betreffende de uitvoering van de eerste vier hoofdstukken van de Land- weerwet. (Staatsblad no. 160 van 1901). De minister van financiën maakt be kend, dat op 23 April jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2,573,480.34, en dat op denzelfden dag door do Neder land sche Bank ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 11,148,032.25$. Deze week vergadert nog de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de Hooger-onderwijswet, die hoogstwaar schijnlijk in openbare behandeling zal ko men na het uiteengaan der Tweede -Kamer, die tot 10 Juni bijeenblijft. Bij het onderzoek in do afdeelingen van de Eerste Kamer der Hooger Onderwijswet moet het wetsontwerp door de linkerzijde vrij algemeen en krachtig zijn bestreden. Slechts twee liberale leden zouden door het aanne men van een afwachtende gedragslijn zich hunne stem over het ontwerp hebben voor behouden. In de St. Ct. no. 96 is opgenomen een staat van bevolkingscijfers voor iedere ge meente in1 de provincie rriesland, op 1 Jan. 1904 opgegeven Dc heer S. J. R de Monchy, die als lid der Prov. Staten voor het district Rot terdam II aftreedt, wenscht geen candida- tuur meer te aanvaarden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is nu van liberale zijde de candidatuur aangeboden aan den heer Jan Visser Jaczn. De sociaal-democraten en de State n-verkiezingen. Het partij bestuur der S. D. A. P. heeft aan de afdee lingen rijn gevoelen doen kennen over de bij de aanstaande verkiezingen voor do Prov. Staten aan te nemen houding. Dit advies is in Het Volk opgenomen. De voornaamste bepalingen rijn: „Elk compromis met andere partijen moet verworpen worden. In districten, waar de 8. D. A. P. weinig kans hoeft hare candidaten gekozen te krij- geu, maar den doorslag geeft bij den strijd tusschen clericalen en vrijzinnigen, moet het regel rijn, dat zij bij eerste stemming met eigen candidaten optreedt. Er moeten dan evenveel candidaten gesteld worden als er vacante plaatsen te vervullen zijn. In geen geval moet een compromis met de liberalen gesloten worden. Bij herstemming in districten, waar het er om gaat, of de regeering al dan niet zal versterkt worden, maken de politieke om standigheden het tot plicht, met allo kracht den candidaat der oppositie-partijen te steu nen." In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting van 's Gravenhage is ingekomen ©en missive van mevr. de douairière baronesse Van Harinxma thoe SlootenCollet d'Bs- cury, houdende warme dankbetuiging voor de hartelijke deelneming van den Raad in het door haar geleden verlies, en den wenscli uitdrukkende, dat de door den overleden burgemeester ten behoeve der gemeente, aan wier hoofd hij 't een hooge eer rekende ge plaatst te zijn, verrichten arbeid duurzaam haar ten goede moge komen. Bij de gisteren te Arnhem gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad zijn uitgebracht 1090 geldige stemmen, waarvan op den heer L. D. v. d. Beek (lib.) 216, op den heer W. P. G. Helsdingen (soc.- dem.) 194 en op den heer mr. P. C. 't Hooft (anti-rev.) 680, zoodat gekozen is de heer 't Hooft. Zondagmiddag vereenigden zich de le den van den gemeenteraad en de secretaris van Arnhem, ten huize van den burgemees ter, om dozen en mevrouw Sweerts de Lan- das geluk te weusohen met hun zilveren hu welijksfeest. Bij deze gelegenheid werd den heer Sweerts de Landas, met een toespraak van het oudste lid van den raad, den heer Van Verschuer, een bronzen beeld van Le- vasseur: „Etude" aangeboden, als blijk van groote waardeering van de wijze, waarop de burgemeester zijn plaats als hoofd der ge meente vervult. Alle leden van den raad heb ben tot dit huldeblijk bijgedragen. N. Ct. Bij voortdurende afwezigheid wegens ongestelaneid van mr. De Pinto, fungeerde gisteren mr. Clant van der My 11 als voorzitter van de Kamer van Strafzaken van den Hoo- gen Raad. Tot deurwaarder bij de arrondisse ments-rechtbank te Rotterdam, ter stand plaats Schoonhoven, is benoemd de heer J. van Ipenburg, deurwaardersklerk te Schoon hoven. Het Konink. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap zal Donderdag a.s. weer een al- gsmeene vergadering te Rotterdam houden; majoor L. A. Bakhuis zal spreken over onzen geografischen arbeid in Suriname, welke voordracht door lichtbeelden en kaarten op gehelderd zal worden. De 122e algemeene vergadering van het genootschap wordt te Amsterdam gehouden, den 30. dezer. Daar zat de leider der derde Suriname-expeditie, de heer A. Franssen, Herderschee, de Gonini-expeditie toelichten. De Vereenigïng tot behartiging der belangen der vrouw is voornemens te 's Gra venhage, op nader te bepalen datum, eene groote protestvergadering te houden, naar aanleiding van het bekende besluit, waarbij o. a. is bepaald, dat gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij den dienst der posterijen den dienst hebben te verlaten. Een standbeeld voor den Stadhoude r-Ko n i n g. Ook te Gronin gen is een sub-commissie gevormd van de hoofdcommissie tot het oprichten van een stamdbeeld voor Stadhouder Willem UI. Zij bestaat uit de heerenmr. C. C. Geertsema, commissaris der Koningin in deze provincie, eere-voorzitterjhr. mr. W. Alberda van Ekenstedin, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, rechter in de rechtbank te Groningen j J. van den Berg. hoofd der school voor voortzettingsonderwijs. te Groningen, secretaris, F. H. Boells, burge meester van N. Pekela, lid der Provinciale Staten te Nieuwe Pekela, D. Boerema, lid der Provinciale Staten te Uitwierda, prof. dr. U. Ph. Boissevain, reotor-magnificus der Rijksuniversiteit te Groningen; mr. E. R. Borgesius. kantonrechter, lid van den ge meenteraad te Appingedam, H. Bos Uz„ lid der Prov. Staten te Wildervaaik, mr. B. Cohen, deken der orde van advocaten, lid van den gemeenteraad te Graningen, J. Dit- nur, majoar-garnizoens-oommandant te Gro lling n, mr. J. A. Fedtih, rijks-archivaris, lid der Provinciale Staten en van den gemeen teraad te Groningen, J. Th. Hessels, inge nieur-verificateur bii het kadaster, lid van den gemeenteraad te Groningen, jhr. H van Panliuys, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, burgemeester van Do Leek. lid der Prov. Staten te De Leek, dr. A. Pekelharing, gemeente-secretaris te Gro ningen, mr. S. M. S. de Ranitz, notaris te Winsuim, mr. A. W. Romikes, rijksadvocaat, wethouder en lid der Prov. Staten te Gro ningen, J. E. Scholten. industrieel, lid vam de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Groningen, jhr. mr. O. A. van Swinderen, president der rechtbank te Groningen, jhr. mr. E. Tjarda van 9tarkenborgh Stathou wer, burgemeester van Groningen, lid der Prov. Staten te Groningen, voorzitter, jhr. A. A. J. M. Verheyen, notaris te Groningen, mr. H. de Visser, advocaat en procureur te Groningen, penningmeester, L. de Vogel, fa brikant te Groningen, J. B. Westerdijk, lid der God. Staten te Uithuizcrmeeden, H. J. Wichers, burgemeester, voorzitter der Ver- eeniging van burgemeesters in de prov. Gro ningen te Winschoten. H o n d e r d j jar i g bestaan. Do commissie van beheer der Nutsschool te 's Gravenhage, heeft in overleg met het be stuur van het departement 'sGravenhage der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" besloten, het 100-jarig bestaan der school op 1 Mei 1904. feestelijk te herdenken cn wel op 2 en 3 Mei a.s., welke dagen voor do school als vacantiedagen zullen worden be schouwd. Op den tweeden dag wordt een feestvoorstelling gegeven. Een anti-alcoholische ten toonstelling. Volgens de Noordbrab. is het bestuur der St. Paulusvereeniging te 's Hertogenbosch voornemens in de eerste helft der maand Juni eene anti-alooholische tentoonstelling iii te richten. Deze zal hoofdzakelijk bestaan uit twee af deelingen, nl.eene tentoonstelling van pro pagandamiddelen, zooals: boekwerken, bro chures, tooneelstukken, voordrachten, pla ten, aanplak- en strooibiljetten tot uestrijw ding van drankmisbruik en eene tentoon stelling van alcoholvrije dranken met dezer reclames, aankondigingen, enz. Waarschijnlijk zal deze expeditie samen vallen met de algemeene vergadering van den Bond van St. Paulusvereenigingen, en zoo doende zal rij aan uitgevers en schrijvers van drankbestrijderslitteratuur en aan fabrikan ten en verkoopers van alcoholvrije dranken eene prachtige gelegenheid bieden tot voor- deelige en doeltreffende reclame, terwijl rij tevens eene krachtige en populaire propa ganda zijn zal voor de bestrijding van het drankmisbruik. Een aantal leerlingen van de Polytech nische school te Delft, kreeg gisteren middag, in het Staatsspoorstation te 'e Gravenhage, van dr. I. Franco, hoogleeraar voor de werk tuigkunde aan de Delftsche instelling, een aanschouwelijke les in de samenstelling van een locomotief en die der Westinghouse-rem, en tevens in de werking van die rem. De Veiserpont. Het varen der Velserpont is Zondagmorgen half twaalf gestaakt, omdat de tram, die met vier wa gens ging rijden, er niet opkon. Een luchtballon neerge daald. Te Loon-op-Zand bij Tilburg kwam Zaterdag om 4 uur een luchtballon met 4 heeren neer. De ballon was des morgens om 11 uur uit Krefeld opgestegen. Pokken. Aan bet stoomschip „Wil- lenberg" van do Bremer Lloyd, dat Zondag middag met 30.000 balen Santoskoffie uit Santos te Rotterdam is aangekomen, is een geval van pokken geconstateerd bij een der kinderen van een der passagiers. Onmiddel lijk zijn alle quarantaines-maatregelen geno men. Negen der opvai-enden rijm naar de observatie-inrichting gebracht, terwijl het aan pokken liidende kind naar het hulprie- kenhuis Woudenstein is vervoerd. Ook met het lossen der lading wordt gewacht, totdat do inspecteur van het geneeskundig staats toezicht, die telegraphisch uit 'sGravenhage is ontboden, advies zal hebben gegeven. Rehabilitatie. Door de afdee ling Amsterdam van den Bond van Staats- spoorwegpersoneel is, naar het „N. v. d. D." meldt, aan het hoofdbestuur het volgende schrijven verzonden Nu, sedert de staking ruim een jaar is voorbijgegaan en de geschorsten meerendeels door ramgs ver laging en vermindering van inkomsten de nadeelige gevolgen nog steeds ondervinden, besloot de .ideeling Amster dam in hare vergadering van heden er bij u op aan te dring der directie te willen verzoeken, de goedwilligen wederom te wil len reh-abiliteeren. Het is van algemeene notoriteit, dat som migen hunner, hetzij door bedreigingen of angst aan die zoo treurige beweging deelge nomen hebben, en dat dezen sedert dien tijd door trouwe plichtbetrachting blijk ga-ven van hun ernstig streven om de eenmaal in overijling gepleegde fout te willen herstel len. Gaarne geeft het afdelingsbestuur dan ook aan het besluit der vergadering gevolg, en heeft de eer u te verzoeken bij de directie te willen aandringen op rehabilitatie van hen, die, na gunstig advies van hun onmid- dellijken chef, daarvoor in aanmerking kun nen komen. Malaise in de industrie. De heer E. J. Selhorst heeft aan zijn arbeiders te Almelo bekend gemaakt, dat rij naar an der werk dienen om te zien, daar hij zijne weverij voor linnen en katoenen goederen over 14 dagen voor onbepaalden tijd stop zal zetten. De adv.-gen. Rethaan Macaré bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van twee stoom-dakpanfabrikanten te Groesbeek, die veroordeeld waren tot boete wegens bet doen verrichten van werk in strijd niet de arbeidswet. Uitspraak 24 Mei. De gewezen Delftsche advo caat Van Mumnefkrede, is gisteren door de Haagsche rechtbank ter zake van verduis tering veroordeeld tot 2$ jaar gevangenis straf. Er komen soms rare menschen voor den rechter. Zoo verscheen voor de recht te Zwol le de 25-jarige opperman M. v. E., uit Leusden, die hardnekkig weigerde rijn hoed af te zetten. Dit had hij evenmin gewild toen hij voor den kantonrechter te Harder wijk stond wegens het vervoeren van een haas op 28 Januari j.l. onder Nijkerk. „Mijn hoed zet ik alleen af voor God," zei de man. Hij was daarop uit de zaal verwijderd. De kantonrechter had hem niet toerekenbaar ge acht en van alle rechtsvervolging ontslagen. Hiervan was 't O. M. in beroep gekomen. Bekl. verklaarde dat hij wel den haas mocht vervoeren, want dat was het recht Gods. Met menschen recht had hij niets to maken, want een mensch is niets, een mensch is stof en asch. De subst.-offic. meende, dat het vonnis van den kantonrechter zou moeten worden vernietigd, daar omtrent bekl.'s al of 'niet ontoerekenbaarheid geen onderzoek was in gesteld. Zijn baas te Amersfoort heeft nooit iets bijzonders aan hem bemerkt. Bekl. schijnt zich eenvoudig wat aan to stellen. De eisch was wegens het vervoeren van wild in gesloten jachttijd f 5 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Voorts vroeg Z.E.A. uitlevering van den haas of wel betaling van f 1.50 subs 3 dagen hechtenis. Pres.„"Waarom houd je je hoed toch! op?" Bekl.„Ik heb dien niet. af te zetten, want ik ben niet schuldig. Als u mij kunt bewijzen uit God's Woord dat ik miju hoed af moet zetten zal ik het doen."

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2