KOLONIËN. BINNENLAND. I>e Yaloe, d© rivier wier oovcra het too nool zijn geweest van den laat sten strijd, ontspringt in het Tsjangpai^an-gebcrgte. in haren bovenloop stroomt zij bijna van het oosten naar het westen, in een diep ingesne den bedding. Bij Mao-ur-ajun buigt zij in een rechten hoek naar het zuiden af. om vervol gen» met een flauwen bocht in zuidwestelijk? richting naar do baai van Korea te loop^n. Bij Mao-ursjan is de Yaloe 250 M. broed en ongeveer 5 M. diep. en haar helder water stroomt daar tusschen heuvels van een paar honderd meters hoogte door. Het oever'lt- rein blijft ook verder op tot dicht bij' den mond bergachtig. Pas bij Widjoe wijken co bergen aan den zuidelijken oever terug, flitr breidt zich een tamelijk groot© vlakte tit. do Yaloe i» stroomopwaarts bevaarbaar tot op 100 K.M. van den mond. De rivier heeft talrijke zijrivieren die. ah echte bergstroomen, in het voorjaar cn den zomer buiten bun oevers treden. Naar aanleiding van de bezetting van iAntoeng door de Japanners na don slag aan de Yaloe zal do nieuw be noemde Amorika&nsche consul voor deze plaats. Davidson, waarschijnlijk zich naar zijn post begeven, zoodra do Chineesche regeering hem het exequatur heeft verleend. Zoo'ang de Russen Antoeng bezet, hielden, achtte hij dit niet raadzaam maar de Japanners ga ven te kennen, dat zij er geen bezwaar te gen hadden, dat hij terstond naar Antoeng vertrok. Allerlei vCarmen Sylva heeft, naar de ,,Ind. Beige" bericht, haar schoon kasteel Soweint- sjau aan don Rijn doen inrichten als tehuis voor bejaarde letterkundigen van alle natio naliteit, die niet meer in bun bestaan kun nen voorzien. vIn den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de bewakers van het tentoonstellings gebouw van de maatschappij voor schoon© kunsten te Parij9 een persoon betrapt, die een glazen kast stuk sloeg en verscheidene kostbaro voorwerpen daaruit ontvreemdde. Do verraste dief beproefde, toen hij zich ont dekt zag. zich van het leven te berooven. Daarop stelde hij zich tegen zijn gevangen neming krachtig te weer en werd slechts met moeite naar het politiebureau gebracht, al waar hij verklaarde Marc Richard te heeten en onder den naam van Mare Stephane ver scheidene romannen en anarchistische ge schriften gepubliceerd te hebben. vOp de reis naar do Wereldtentoonstel ling te St. Louis derailleerde nabij Kimms- wick aan de Missouri een personentrein. Meer dan 50 passagiere moeten gedood of ge wond zijn. vD© Engelsche stoomer Scaforrel heeft in de Middellansche zee nabij Tabarca niet ver van oe Algcrische kust schipbreuk gele den. Twaalf man werden vermist. De rest van de bemanning redde zich door naar de kust te zwemmen. OOST-INDIÊ. De Nieuwe Courant schrijft: ,.Het jongste regeerings-telegram betref fend© de krijgsverrichtingen in het Djambi- sch© is zeker van meer dan gewoon belang. De schuilplaats nl. van sultan of soetan Taha aan de Bovon-Batang FLari is door do onzen overvallen en hij zelf gesneuveld Hiermede is een, zooal misschien niet meer bij uitstek gevaarlijk, dan toch bij uitstek lastig tegenstander van het Gouvernement van het Dj&mbische schouwtooneel verdwe nen, waarop hij een rol van beteekenis heeft vervuld. Zijn optreden dagteekent reeds van een halve eeuw. In 1855 overleed do toenmalige sultan van het zoo ongeordend© en woelzieke rijk aan Sumatra's oostkust. Hij werd opgevolgd door sultan Taha Safi Ocdien, don thans gesneu velden soetan Taha. Deze weigerde te onder- tockonen het contract met. de Indische regee ring, zooals dat door haar nieuiw was gecon cipieerd. Een expeditie onder Van Langen en Courier dit Duibekart vond plaats in 1868zij werd met succes bekroond en de Sultan werd van den troon vervallen ver klaard. Hij wist echter te ontvluchten en ves tigde zich in de Bovenlanden, terwijl de nieuwe, door bet Gouvernement aangewezen waardigheidsbekleeder. Ahmed Nazor Oedieu, hot contract onderteekende. Deze echter heeft onzuiver spel gespeeld en tusschen hem on Taha werd oen overeenkomst gesloten, waar bij k la barbo van het Gouvernement het rijk Djambi tusschen beide potentaten werd verdeeld, zoodat Taha als 't ware door zijn vriendelijkeu concurrent een schijn-voret als beheerscher der Diambische Boven landen werd erkend. Hij bleef daar dan ook gezag uitoefenen en dit natuurlijk niet in voor het onze vriendelijke zin. De weten- sdhappelijke expeditie onder Van Hasselt. Veth, Schouw Sant/voort enz. heeft dit in 1878 ondervonden. En ook later nog heeft de ox-sultan, die feitelijk sultan over een deel van het gebied was gebleven, het den onzen lastig genoeg gemaakt, hij. die in de oog<en der bevolking was de sultan, al kwa men er oogenblikken, waarin men hoopte, dat bet pleit in verzoenenden zin zou wor den beslecht. Zóó gaf hij in 1888 de rijfa^ sieraden, nog steeds in zijn bezit gebleven, terug aan den toenmaligen sultan Maar hij bleef zooals het Koloniaal Verslag het uitdrukte nog „oppermachtig gebieder in de Djambische Bovenlanden'' cn do gebeurtenissen van de pas verloopen jaren der tegonwoordige eeuw bobben doen zien, dat hij niet van de Compagnie gediend was. Zijn dood zal een machtige factor blijken voor het tot stand komen van rust en orde, maar de lof mag soetan Taha niet werden onthouden, dat hij met beleid en succes gedurende tientallen van jaren het Gouver nement het hoofd beeft geboden ter willo van het belang van 't land, zooals hij dit inzag, cn dus ook iu 't belang van zich zelf •n zijn Groeten." De Staatscourant van Dinsdag 3 Mei 1904 bevat de volgende Kouinklijike Beslui ten op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de officier van gezondheid le klasse bij de zeemacht L. A. C. van Wely; bevorderd tot officier van gezondheid le klasse de officier van gezondheid 2e klasse- S. A. van der Chijs; op non-activiteit gesteld de 2e luitenant J D. Eggink, van het 6o regiment infan terie op verzoek eervol ontslagen als directeur van het telegraafkantoor te Arnhem G. Vos; benoemd in de provincie Utrecht tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams mr. J. E. W. Twiss, te De Bilt, en jhr. mr. R. de Beaufort, te Doorn. De rhumatische aandoeningen van Z. K. H den Prins der Nederlanden nemen af in hevigheid, de temperatuursverhooging is geringer, zoodat Zijne Koninklijke Hoogheid reeds eenige keeren het bed voor korten tijd heeft kunnen verlaten. Graaf Bosdari, vroeger secretaris der Italiaansche legatie bij ons Hof. thans zaak gelastigd o van Italië bij het Spaansche hof, is in het Hotel des Indes te 'sGraveuhage aangekomen. De Vrijzinnig-Democratische Kiesver- ceniging te 's Gravenhage heeft tot voorloo- pige candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de heeren P. C. Evers. mr. A. v. Gijn, J. C. van Hattuin van Ellewoutsdijk, mr. J. Limburg, J. L. van der Toom en H. M. de Vries. W a g e n i n g e n, 1 Mei. Door den heer F. S. Op ten Noort, burgemeester van Ede, heeft voor de hem aangeboden Candi da tuur voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten door de Liberale kiesrvereeniging ..Wagcningen" te Wageningcn, bedankt. De heer G. W. van Kempen, raad adviseur bij het departement van Binnen- landscho zaken, heeft gisteren zijne werkzaam heden hervat, na wegens ziekte langdurig afwezig te zijn geweest. Koninklijke Akadomie van Wetenschappen. H. M. de Koningin heeft bekrachtigd de benoeming van de hee ren J. J. P. Valeton Jr., hoogleeraar te Utrecht, A. Bredius, directeur van het Mau- ritshuis, 'sHage, K. Kuiper, hoogleeraar te Amsterdam, en C. C. Uhlenbeck, hoogleer aar to Leiden, tot gewoon lid en van de be ren Henn Pirenne, hoogleeraar te Gent. en Fr. Bücheler, hoogleeraar te Bonn, tot bui- tonlandsch lid der letterkundigs afdeeliag Zaterdagmorgen is dr. J. van Deventer, afgetreden direeteur-genoesheer van het ge sticht Meerenberg, van Sandpoort vertrokken In de volle vergadering van de commissie vaai toezicht, werd den heer Van Deventer Vrijdagmiddag door den voorzitter, den lieer Mullemeister, een cadeau aangeboden, be staande uit een pendule met ooupes, als her innering aan den tijd, waarin hij met de oommissie zooveel had tot stand gebracht ten zegen van do lijdende geesteszwakken, en de commissie bood tevens mevrouw Van De venter een schilderij aan als dank voor haar bemoeiingen met liet verplegend zusterper- soneel. Dr. A. C. Kam is nu waarnemend direc teur. Behalve door hem, is reeds door zeven anderen, waaronder nog twee geneeskeereu van Meerenberg, gesolliciteerd naar de open gevallen betrekking. (N. R. Ct.) De directrice der Amsterdamsche huis houdschool mej. S. G. F. Meijiboam, heeft ontslag genomen tegen 1 Sept. a.s., wegens het door het bestuur dezer dagen gegeven ontslag aan mej. Wittop Koning, oorste leorares in koken en voedingsleer, die 11 jaren haar beste krachten aan het onderwijs gegeven heeft. Mej. Meyboom acht dit ontslag, gegeven oin persoonlijke redenen, volgens oordeel der directrice niet voldoende gemotiveerd, geheel in strijd met het belang der Huishoudschool. Zij zal sadh blijrven wijden aan het Huis- houd-onderwij*. Do secretaris van het bestuur, de heer A. L. J. Bouter, directeur eeaier H. B. S., is oan dezelfde redeu uit het bestuur getre den. Aan boord van het stoomschip „Ko ning Willem I", op de terugreis naar Ne derland, is in den ouderdom van 70 jaren overleden ds. J. H. Klomp, in leven predi kant bij de Indische kerken te Batavia. To Rotterdam is overleden de heer P. D. van der Bilt, 35 jaar, dat is van de op richting af. leeraar in de wiskunde aan de ambachtsschool en 28 jaar leeraar in de Ne- derlandscho taal aan de Academie van Beel dende Kunsten en Technische Wetenschap pen aldaar. Jong© liberalen. Ter bespre king van de oprichting van eon bond van propagandacluliB van jonge liberalen had den zich Zondag te 's Gravenhage vereenigd een 25-tal afgevaardigden van dergelijke ver- eenigingen te Amsterdam, 's Gravenhage, Gouda. Leiden en verschillende dorpen ran het Wostland. Allo afgevaardigden verklaarden in be ginsel voor de oprichting van zulk een bond te zijn. Als doel van den bond werd vastgesteld de verspreiding der vrijzinivge beginselen op staatkundig gebied, welk doel de bond zich voorstelt te bereiken, door: het vormen van een band tusschen de aangesloten vor- eenigingen en het oprichten van vercenigin- gen als bo.i igenoemd. Voorts werd besloten aan alle vereenigin- gen, die volgens haar beginselen zouden kun nen toetreden, te verzoeken vóór Juni a.s. af gevaardigden aan te wijzen, die gezamenlijk het- bestuur van den bond zullen vormen. Het voorlbopig secretariaat is gevestigd Laan van Mcenrlervoori 15, te 'a Gravenhage. Als vrucht van den arbeid eener commis sie, (bestaand* uit de boeren mr. F. A. van Engen, lste luitenant-adjidant der infanterie te Utrecht, G. C. A. Fa bi us, kapitein der infanterie te Breda. J. P. van Rossum, gep. kapitein-ter-zee te 's Gravenhage, J. C. Swa- ving. gep. majoor der artillerie te Nijmegen, mr. II J. Tasman, te Amsterdam) kan thans aan de leden van den Vrijzinnig-democrati sche» Bou<d worden voorgelegd een ontwerp- defensieparagraaf voor het algemeen werkpro gram van den Bond, met uitvoerige toelich ting. Het is de bedoeling dat dit ontwerp op de eerstvolgende algemeene vergadering in be handeling zal worden gebracht en dat bij aanneming het thans in 9 neergelegd be ginsel van landsverdediging in het werkpro gram zal komen te vervallen De ontwerp-defensie-paragraaf wenscht wcerplicht voor eiken Nederlander, daartoe in staat; verplichte gymnastische oefeningen voor alle jongens tot hun 16e jaar; regeling bij de wet vanliet voorbereidend en locaal militair onderricht met verplichte deelneming van alle jongelingen van 1620 jaar echiet- oefeningen met verplichte deeleming, eersten oefeningstijd met zoo kort mogelijk verblijf in de kazerne, naar het beginsel van algemeen dienstplicht, de herhalings-oefeningen, de militaire opleiding in haar gelieelen omvang wettelijke organisatie van de weermacht des volks, naar het beginsel eener territoriale indeeling; vervanging van beroeps-officieren en beroepskader door militie-officieren en militie-kadereen stelsel van weermiddelen naar het beginsel, dat allereerst steun in de natuurlijke sterkte van ons terrein worde ge zocht en slechts de hoogst noodige perma nente versterkingen in evenredigen zin aan gelegd wordenafschaffing van de afzonder lijke rechtspraak voor militairen. De taak dei- zeemacht moet zoowel wat het moederland als de koloniën betreft-, eene on dergeschikte zijn en do verdediging te land hoofdzaak. Daarom wordt ge wenschtophef fing der eskaders van gepantserde schepen; uitbreiding der torpedovlootvrijwillig die nend personeelkazerneering van het niet- varend personeelopheffing der werven te Amsterdam en Hellevoetsluis, met uitslui tend behoud der werf, tevens arsenaal, te Willemsoordalle uitgaven voor de zeemacht ten laste van het departement van landsver dediging te brengen afschaffing van de af zonderlijke rechtspraak voor de zeemacht. De uitvoering van al deze maatregelen moet geschieden door één ministerie van landsverdediging, ter vervanging der thans gescheiden ministeries van oorlog en marine. Het lid der commissie, de heer Van Ros- siun, kan zich niet vereenigen met het ge deelte betreffende de verdediging te water, daar dit z. i. ten gevolge zal hebben, hetzij geheel onvoldoende verdediging, vooral der koloniën, hetzij een zeer belangrijke Verhoo ging van uitgaven. Het bestuur van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasia heeft aan de Eerste Kamer het volgende adres ge richt ,,Het bestuur van het Genootschap van leera ren aan Nederlandsche gymnasia heeft zich tot de commissie van voorbereiding van het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het Hooger onderwijs in de Tv de Kamer der Staten-Generaal gewend met een verzoekschrift, dat uit het genoemd ontwerp niet mocht worden aangenomen en vastgesteld de bevoorrechting van het bijzonder gymnasiaal onderwijs boven het openbaar, zooals bedoeld is bij art. 107a, 2, 4 en 5 der nu in die Kamer aangenomen wijzi gingen. De afgevaardigden van Winschoten en Zutfen, dr. D. Bos en mr. Goeman Borgesius hebben in de zitting van 9 Maart 1904 getracht door het indienen van een amendement op art. 107a 2, die ongelijkheid zooveel mogelijk weg te nemen. Dat amendement werd echter verwor pen door de meerderheid met 53 tegen 27 stem men. Het bestuur bovengenoemd, ofschoon ook om vele andere redenen het eventueel tot wet wor den van genoemd ontwerp een ramp achtend voor het hooger onderwijs en zich aansluitend bij hetgeen gezegd: is in het verzoek door het hoofdbestuur der vereeniging Volksonderwijs aan uwe vergadering gericht, wenscht zich in dezen uitsluitend te stellen op h.t standpunt van het gymnasiaal onderwijs en, betreurend dat het wetsontwerp reeds is aangenomen door de Twee de Kamer der Staten-Generaal, zich met den meesten aandrang te wenden tot uwe vergade ring om te voorkomen dat het wetsontwerp tot wet worde verheven. Tot nadere adstructie van zijn verzoek ver oorlooft bovengenoemd bestuur zich de vrijheid voornamelijk hierop uw aandacht te vestigen, dat door aanneming van bedoeld wetsontwerp een zeer grooto stap ..ohterwaarts zou gedaan worden ten opzichte van een goede regeling van het hooger .derwijs. Immers, terwijl afdoende waarborgen voor deugdelijk onderwijs alleen ge vonden kunnen worden in een goede organisatie daarvan, en examens tot dusver alleen als een noodzakelijk kwaad werden beschouwd, zal dan het zwaartepunt bij den zeker te verwachten wed ijver tusschen openbaar en bijzonder gymnasiaal onderwijs juist gezocht werden in examens, en zal van organisatie van het gymnasiaal onder wijs geen sprake meer zijn, aangezien de vrjje gymnasia een volkomen vrijheid zullen genieten om hun programma samen te stellen zooals zij willen, zonder dat er voldoende waarborgen zjjn dat dit even goed of beter is dan der openbare, eooals dat bij Koninklijk besluit zal zijn gere geld en waaraan deze zich stipt zullen moeten houden. Naar het resultaat der eind-examens zal een gymnasium vordon beoordeeld, niet naar de wijze waarop «.en grondslag voor verdere wetenschappelijke studiën wordt gelegd. Het gevolg zal zijn een zoo gemakkelijk, snel en goed koop mogelijke africhting: naar degelijkheid en veelzijdigheid zal bij het voorbereidend Hoog.r Onderwijs geen vraag meer zijn. te meer als aan de in uitzicht gestelde universiteiten met be perkte leerkrachten in dezelfde richting en op dezelfde wijze zal worden voortgegaan. Dat deze met recht te vreezen desorganisatie van het gymnasiaal onderwijs hoogst schadelijk is, springt vanzelf in 't oog. Om deze redenen wendt het bestuur ran -et Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia zioh dan ook met vertrouwen tot U, met het -°rzoek het wetsontwerp niet aan te nemen." De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Mei a.s., postwissels in het verkeer met Groot-Britannië en Ierland zijn toegela ten tot een maximum bedrag van 40. Het hoogste bedrag der postwissels in het verkeer met de landen en koloniën, waar mede over Engeland postwissels kunnen worden uitgewisseld, blijft voorloopig be paald op 10. Do directeur-generaal der posterijen en telegraphic brengt het volgende ter alge meen* konnis: In verband met de talrijk voorkomende gevallen van beschadiging van met de post verzonden pakketten met sigaren en met de veelvuldige en'aanhoudende klachten van bui ten laudsohe postadministratiën over de onvoldoende verpakking van die pakketten, vooral voor het geval dat deze over grooten afstand of over zee moeten worden verzon den, wordt den afzenders van zulke pakket ten, in hun eigen belang, dringend aanbevo len, hunne zendingen op de meest stevige wijze te verpakken. Indien in gevallen van beschadiging bii onderzoek mocht blijken, dat de verpakking van de pakketten niet in alle opzichten aan de strengste eischen heeft- voldaan, zal geeno schadevergoeding worden verleend. Ten einde, in het vervolg, tot de verzen ding met- de pakketpost te worden toegela ten. zullen aan de verpakking van sigaren de volgende voorwaarden worden ges+eid. Voor de verzending in het binnenland te- hoqren de pakketten voorzien te zijn van dikke hoeklatten van taai hout, of van st roe ken van deugdelijk gegolfd papier (zooge naamd „Wellen-papier"'), over de geheele lengte van elk der zijden, tenzij voor pakket ten van geringen omvang en voor pakketten, waarvan de vorm de aanwending van hoek- latteu onmogelijk maakt. De kistjes sigaren, waaruit de pakketten bestaan, moeten wor den samengebonden met dik sterk touw, dat over elk dor zijden ook de korte ten minste tweemaal omgeslagen en zoo sterk mogelijk aangetrokken moet worden. Waar van hoeklatten wordt gebruik gemaakt, moet het touw loopeu door tot dat doel, in de latten gemaakte, kleine inkepingen. Waar de pakketten bestaan uit kistjes van ongelijke grootte, moet de ruimte ontstaan door het opnemen van de kleinere kistjes, worden op gevuld. Pakketten welke naar het buitenland dodli niet over zee moeten worden verzon den, behooren altijd van hoeklatten voorzien en verder verpakt te zijn als die voor het binnenland. Eene uitzondering kan worden gemaakt voor pakketten, waarvan de vorm het aan brengen van hoeklatten niet toelaat; deze zijn te verpakken als hierna is omschreven voor pakketten, welke over zee moeten wor den vervoerd. Indien deze pakketten niet verpakt zijn in stevig© kisten, gesohiede de verpakking al dus: onder de op elkaar gestapeld© kistjes, zoo wel als daarop, wordt een op maat gezaagd plankje, van cM. dikte gelegd, waarna de kistjes, met de plankjes, stevig bijeen ge bonden worden. Daarop wordt het geheel ge pakt in deugdelijk gegolfd papier, met dien verstande, dat dit papier, aan de twee zij den waar* het wordt dicht gevouiwen, eene vier duibbele laag vormt. Om de andere zijden te beschermen wordt, tusschen de kistjes en het gegolfd papier, een twee a drie- dubbelstuk van dit papier gelegd; de holten worden aangevuld. Het pakket wordt daarop eenmaal gepakt in stevig papier en daarna met sterk touw omwouden. Waar verpakking van gegolfd papier voor, over betrekkelijk kleinen afstand niet over zee te vervoeren pakketten wordt gebezigd, kan zij iets lichter gemaakt worden. De plankjes kunnen aahterwege blijken en ter besaherming van de zijden kan eene kleinere hoeveelheid gegolfd papier volstaan. De over zee te vervoeren jiakketten, welke verpakt zijn op de wijze als die, welke hunne bestemming over land moeten bereiken d. w. z. met hoeklatten zullen ter verzen ding worden aangenomen, doch het vervoer hiervan geschiedt uitsluitend voor risico van do afzenders. Circa 200 handelaren in Nederlandsche cn Belgische klompen hier te lande hebben een adres gericht aan den minister van financiën, waarin zij verzoeken klompen niet met invoerrecht te belasten. Aan de Tweede Kamer is een afschrift van dit adres gezon den. Een vijfmaster. In de Rijnhaven te Rotterdam is aangekomen de „Potosi", komende van Caleta-Buena (Ohili), geladen met salpeter, groot 6000 ton, 4026 ton regis ter en lang 366 voet. De „Potosi" is een stalen vijfmaster en op één na liet grootste schip der wereld. Het behoort toe aan de firma F. Laeisz, te Hamburg. Iu de voornaamste steden des lands i9 de 1-Mei-dag door de socialisten op de ge wone wijze gevierd. In de hoofdstad werd het Meifeest Zater dagavond reeds ingezet met eene optocht, waaraan naar schatting ongeveer 14000 per sonen deelnamen. D© stoet, waarin tal van karakteristieke transparanten de aandacht trokken, trok om 9 uur van het Paleis van Volksvlijt, geëscorteerd door eeue flinke po litiemacht en natuurlijk begeleid door eene menigte volks Omstreeks middernacht werd de stoet op het Hekelveld ontbonden. Alles liep ordelijk af en manifestaties hadden niet plaats. Gisteren werden in het Palcis van Volks vlijt twee meetings gehouden. In de middag vergadering sprak de heer H. van Kol, in. de avond-vergadering de heer Troelstra. De vrije socialisten hadden vijf vergade ringen uitgeschreven, waar a a. optraden do heeren F. van Ee'den eu F. Domela irieuwen- huis. Al deze meetings waren druk bezocht. Te Rotterdam werd eene ochtend-meeting in het Verkooplokaal door 1600 personen bijgewoond. Sprekers waren de heeren Troel stra en Tc Boekhorst. Des avonds 7 uur sprak dc heer Bergmeyer om half negen werd een optocht met fakkellicht gehouden, waar aan 60 vereenigingen met 40 vaandels en ganieien, te zamen een 3000 betoogers deel namen. Do 1-Mei-dag werd door de Haagsche ar- bieders gevierd door het houden van ver gaderingen. Optochten hadden er niet plaatser was geen vergunning voor aange vraagd. De federatie van do S. D. A. P. had een meeting belegd in Oonoordia aan het Hooge Zand, waar het zoo propvol was, dat er letterlijk niemand meer bij kon. In de zaal waren doeken gespannen waarop in groote letters den arbeiders werd aanbevolen te strijden voor den wettelijke» 8-uren-dag en voor algemeen kiesrecht, over welke beide onderwerpen in deze vergadering dr. Gorter, uit Bussum, eu de heer De Levieta van Am sterdam het woord voerden. De feestviering welke van elf tot ongeveer drie uur duurde werd door zang van de Stem des Volks en van een kinderkoor opgeluisterd. De vrije socialisten hielden twee vergade ringen, eene des middags, waar optraden de heeren Domela Nieuwenhuis en Methoefer, en eene meer feestelijke des avond3 in de Hoogduitsche sohouwburgschaal. Te Haarlem ging de 1-Mei-dag bijzonder rustig voorbij. Trokken vroeger dikwijls de werklieden van den Centrale werkplaats Ier H. IJ. S. M. in optocht door de stad, thans werd 's middags alleen eene vergadering der vrije socialisten gehouden, en eene van de S. D. A. P., beiden meer aan de gezelligheid dan aan het vergaderen gewijd. Uit verschillende plaatsen des lands ijn berichten over den 1-Mei-dag ingekomen, die uitteraard weinig uiteenloopen, waarom wij er dan ook geen plaats aan verleenen. Over 't algemeen is alzoo het feest van den len Mei zeer ordelijk gevierd. J u b i 1 e u m-w erkstaking. Bij de boekdrukkers, de firma de Waal, te Groningen, die Zondag haar 50-jarig be staan herdacht, is een staking uitgebroken, waarbij het geheele personeel met uitzon dering van den meesterknecht van 29 man, betrokken ia. De oorzaak moet zijn, dat de zetters geen genoegen namen met een nieu wen maatregel om het zetsel te controloeren. De Hooge Raad verwees naar het ge rechtshof te Amsterdam de zaak van een strooper uit Utrecht, wegens jaclitovertre- ding, door de rechtbank aldaar tot 7 dagen hechtenis veroorde'd. De Gebrs. Van Hoytema. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bekrach tigd de beschikking van de arrond.-rechtbank daar ter stede, waarbij de Gebrs. Van Hoy tema, kassiers te Delft, ter zake van de hun ten laste gelegde feiten zijn verwezen naar do openbare terechtzitting, zoodat de open bare behandeling van deze zaak voor ge melde rechtbank spoedig kan worden ver wacht. De Rotterdamsche rechtbank heeft C. V., 21 jaar, los werkman, wegens Let toe brengen van een levensgevaarlijke verwon ding aan H. v. d. Hoven in den avond van 5 Maart j.l. op de Korte Kado te Rotten dam, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. "Moordlaanslag. Voor de Haag sche rechtbank had zich te verantwoorden een jonge man, beklaagd van poging tot dood slag. Hij had in den nacht van 20 op 21 Maart jl in de Lang© Pooten te 's Gravenhage 2 revolverschoten gelost op een jonge vrouw van lichte zeden, met wie hij vertrouwelijken om gang had gehad. De wonden, dit bleek ook uit liet getuigen verhoor, waren van geen beteekenis. Beklaag de verklaarde, over beleedigingen in drift ontstoken, de schoten te hebben gelost zon der echter de bedoeling te hebben gehad het meisje te willen doodeu. Tegen beklaagde werd geëischt 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Een belangrijke diefstal is deze week te Beerta gepleegd en wel ten na- deele van den daar wonenden arbeider En gel Luppes. Te zijnen huize weird n.l. gesto len een blikken trommel, inhoudend© f 300 aan bankpapier, f200 aan specie en een spaarbankboekje waarop f 900 ingeschreven staatvoorts een schuldbekentenis van f 400, een dito van f 40 en een obligatie van f 100 en eindelijk nog een gouden slot met kora len. Een paardendief. Op de paar denmarkt te Haarlem is gisteren een paar dendief gearresteerd. Hij reed reeds met een paard weg. Baldadige school jeugd. Van eenige schooljongens, die de baldadigheden pleegden in den trein AllernaarHaarlem, zijn die abonnementen ingetrokken. Tegen een is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij heeft gegooid met een stuk hout naar een. voorbijgaan den trein. Uit de mast gevallen. Te Rot terdam is de 49-jarige bootwerker M. Bennik, aan boord van het in de Rijnhaven liggende stoomschip „Hoanilc Hall", terwijl hij bezig was, een takel in den vaannast te steken, uit de mast gevallen eu terecht gekomen op een stoomwins. De ongelukkige was terstond dood. Verdronken. Te Stolwijk is j.L Zaterdag een gehuwde 27-jarige arbeider, dié mest naar het land voerde, verdronken. Do al te zwaar geladen schouw zonk en de man, die zware kloanplaarzen aan had, was niet in staat zich te redden. Brand te Enschedé. Gisteren nacht zijn iu de Elmmastraat te Enschedé drie woningen veribrand. Ook de inboedels werden een prooi der vlammen. Van één woning staat nog slechts een gedeelte. School- en Kerknieuws.^ Prijsvragen door de Universiteit van Amsterdam uitgeschreven op 1 Mei 1904 en te beantwoorden vóór 1 Mei 1905 door studeerenden aan eene Ne derlandsche instelling van universitair onderwijs. Faculteit der godgeleerdheid. De Faculteit verlangteene vergelijking tus schen de wetgeving van Hammurabi en de „Mo zaïsche" on eene bespreking van de gevolgen, die uit overeenkomst en verschil dier beide wet gevingen voor de nieuwere Pentateuchoritiek zijn afgeleid. Faculteit der wis- en natuurkunde. De mengwarmfcen van twee vloeistoffen bij temperaturen, waarbij beide of een van beide uit hunne mengsels kunnen kristal liseoren, zijn wei nig onderzocht. (Zie literatuur: Bakhuis Iioze- lioom. Die heterogenen Gloichgewichte, Heft H, pag. 287312). De kennis dier mengwarmten en van de oploswanuton van beide of een van beide vaste stoffen bij verschillende Umperaturon be- hoorende tot hunne oplosbaarheidslijnen is noodzakelijk ten einde uit het beloop dier lijnen gevolgen af t© leiden voor den molekulairtoo- stand der verzadigde oplossingen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2