X\ 297. Zaterdag 7 Mei 1904. BUITENLAND. FEUILLETON^ Over hemden en nog wat. JSde JaHrgHHS* ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Dezo Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O C». Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Éene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag Politiek Overzicht. Rusland cn het SuezfeanaaL Er zijn in Rusland klachten opgegaan over ae tusschen Frankrijk en Engeland aange gane overeenkomst, op grond dat die over eenkomst in tegenspraak zou zijn met het bondgenootschap tusschen Rusland en Frank rijk. Het Journal de St.-Petersbcoirg heeft dezen klagers moed Migesproken en hun ge zegd. dat zij geen reden hadden om gevaar te duchten. „De pessimisten, die zoeken naar zwakke plaatsen in dit verbond, vergeten of weten niet, wat de ware en onoverwinnelijke kracht van dit werk uitmaakt. Het verbond is niet enkel eene militaire overeenkomst het is niet slechts een stroovuur, dat opflik kert. om weldra weer uit te dovenhet is de in do harten wortelende verwantschap van twee volken. Van deze hoogte beschouwd; doet het zich voor als het geheimzinnige werk van eeuwenHet groote werk bestaat en zal blijven bestaan." Men kan over de duurzaamheid van dit verbond verschillend denken. Maar erkend moet worden, dat Rusland redelijkerwijs over den Franschen bondgenoot niet te kla gen heeft. Frankrijk is werkelijk voor Rus- liad een uitmuntende bondgenoot. Het ver leent den bondgenoot zijne sympathie, wan neer hij in den oorlog slaag krijgt, en geld, wanneer zijne krijgskas leeg wordt. Ook op dinlomatiek gebied zorgt Frankrijk voor den Russischen bondgenoot. Een bewijs daarvan levert juist deze Fransch-Engelsche overeen komst. waarover sommigen in Rusland klach ten hebben aangeheven. Uit dit verdrag trekt Rusland een rechtstreeksch voordeel, zooal9 door een correspondent van de Neue Freie Pr esse wordt uiteengezet. „Rusland staat in oorlog met Japan, den bondgenoot van Engeland. Een voorname reden van bezorgdheid voor de Russische po- ütiek cn voor het legerbestuur van Rusland was de kwestie van de vrijheid van het buez- kanaal, waarvan de beweging van de Rus sische ocrlogs- en transportschepen, het ver voer van soldaten, wapenen en levensmidde len afnangt. Men sprak in liet begin van den Russisch-Japanscben oorlog dikwijls van dc mogelijkheid, dat Engeland het Suez-kanaal zou kunnen afsluiten, om daarmee den Ja- pansclien bondgenoot te hulp te komen. Toen werd de politieke wereld in Europa en in Azië met de publicatie van de Fransch-En gelsche overeenkomst verrast, en men kon daaruit vernemen, dat Frankrijk door deze overeenkomst feitelijk aan het Russische rijk een recht van de grootste praktische betee- kenis toekent in de vrije doorvaart door het Suez-kanaal. Frankrijk heeft voor den Rus sischen bondgenoot deze begunstiging bij En geland doorgezet en daardoor voor de andere oorlogvoerende partij, Japan, een ongunstigen toestand in 't leven geroepen. Want al kan Japan ook. daar de scheepvaart door het Suez-kanaal voor alle vlaggen vrij is, thee rctisch even goed op dit recht aanspraak ma ken als Rusland, toch is alleen Rusland te genwoordig in de gelegenheid uit dit recht voordeel te trekken. Rusland kan znne Oost- zee-vloot langs een bruikbaren weg naar de Gele zee laten gaan. terwijl Japan er niet aan kan denkeu Rusland in de Europee- sche zeeën aan te vallen. voor deze concessie, waarvan Rusland het directe en dadelijke voordeel geniet, heeft Frankrijk zeker offers gebracht. Bij dc conventie van 29 October 1888. die to Konstantiuopel tot regeling van de toe standen op het Suez-kanaal gesloten werd en die onderteekend is door Duitscliland, Oos tenrijk, Frankrijk, Italië, Nederland, Rus land, Spanje, Engeland en Turkije, werd als beginsel de vrijheid van het Suez-kanaal voor alle vlaggen uitgesproken. Maar in de prak tijk vernietigde Engeland dezo verdragsbe paling door het voorbehoud, dat de Engel- sche vertegenwoordiger maakte en die het uit sluitende recht van Engeland moest hand haven, zoolang de Engelsche bezetting van Egypte duurde. De verklaring van Engelands vertegenwoordiger luidde, dat Engeland „ver plicht was tegenover de bepalingen van het verdrag een algemeen voorbehoud te for muleeren met betrekking tot de toepassing van deze verdragsbepalingen, wanneer deze niet vereenigbaar mochten zijn met den voor- loopigen toestand, het overgangsstadium waarin Egypte zich bevindt, en voor zoover deze verdragsbepalingen de vrijheid van han delen van de strijdkrachten van Engeland tijdens den duur der bezetting van Egypte zouden kunnen beperken.'' Er was dus geen verj lichting voor ige land verkregen om de vrije vaart door het kanaal vin Suez toe te staan, ondanks het in 1888 gesloten verdrag. Eerst door de Engelsch-Fransche overeenkomst .van 8 April 1904 laat Engeland de conventie van het jaar 1888 geheel in werking treden, door het voorbehoud, dat het gemaakt had, prijs te geven. In art. 6 van de overeenkomst van 6 April 1904 is namelijk het volgende be paald „Ten einde de vrije vaart door het Suez-kanaal te verzekeren, verklaart Enge land zich aan te sluiten bij de bepalingen van het verdrag van 29 October 1888 en stemt toe in het van kracht worden daarvan Daar dus de vrije vaart door het kanaal ge waarborgd is, blijft de uitvoering van de laatste zinsnede van 1 en van 8 van art. 8 van dit verdrag van 1888 in suspenso". De beteckenis vau deze bepalingen is, dat daarmede het voorbehoud tegen het verdrag van 1888 onvoorwaardelijk opgeheven is Die staten, die dit verdrag gesloten hebben, bezitten het recht van vrije doorvaart door het Suez kanaal. De bepaling van art. 8, die door de Fngelsch-Franselie overeenkomst wordt opgeheven, is die, welke voorschrijft, dat de vertegenwoordigers der contrac tee ren de staten in alle gevallen, waarin de veilig heid of de vrije doorvaart van het kanaal bedreigd is, aan de regeering van den Khe dive van Egypte kennis moeten geven vau net gevaar, dat zij daarin zien, opdat deze de maatregelen kunne namen die tot be scherming vrn het kanaal noodig zijn. Door tie opheffing van deze bepaling wordt aan de regeermg van den Khedive ook de schijn van gezag over het Suez-kanaal ontnomen, en Engeland treedt volledig in de plaats van Egypte. Engeland staat de vrije vaart door het Suez-kanaal toe, die door het in 1888 gemaakte voorbehoud beperkt werd zoolang ,,de voorloopige toestand, het overgangssta dium van Egypte"' duurde, want Frankrijk heeft door 't sluiten van de overeenkomst van 8 April 1904 zijn verzet tegen de bezet ting van Egvpte feitelijk opgegeven. Rus land® schepen kunnen, gelijk die van alle staten, van de vrije vaart door het Suez- kanaal gebruik maken. Vcor Japan heeft, tengevolge van zijne geografische ligging, het Suez-kanaal geen waardemaar voor Rus land heeft het die des te meer, want het heeft daardoor een voordeel, dat de andere oorlogvoeren ie partij niet heeft." België. Het voorstel tot grondwetsherziening, dat in de Kamer behandeld is, betrof de artikelen betreffende het kiesrecht, en strekte inzonder heid tot afschaffing van hot meervoudig kies recht. Namens de regeering verklaarde mi nister de Smedt. de Naeyer zich tegen Let voorstel, omdat het meervoudig kiesrecht het resultaat van gemeen overleg in 1893 nog niet voldoende aan de practijk getoetst is. De radicaal Féron verdedigde het voor stel; volgens hem had de transactie van 1895 toen het land in moeilijke omstandigheden verkeerde slechts een voorloopig karakter. Hij verklaarde, dat het meervoudig kiesrecht een valsche voorstelling gaf van de vertegen woordiging des lands. Woeste bestreed het voorstel op dezelfde gronden als de regeermg, terwijl de socialist Vandervelde een lange rede hield ten gunste van het algemeen kiesrecht. Met 70 tegen 55 stemmen werd besloten het voorstel niet in overweging te nemen. Alle leden der linkerzijde liberalen en socialisten en pastoor Baens stemden voor Frankrijk. Volgens een bericht u:t Parijs is een pro test van den paus tegen het bezoek van presi dent Loubct aan Rome ter hand gesteld aan den Franschen gezant bij het Vaticaan, Nisard. Een ander bericht houdt in, dat de rc-geering van oen dergelijk protest nog geen kennis draagt. Beide berichten melden ech ter overeenstemmend, dat de Fransche regee ring het antwoord op een dergelijk protest- niet zal schuldig blijven en cr op zal wijzen, dat de betrekkingen van Frankrijk tot den Heiligen Steel niets te maken licbben met daden van beleefdheid tegenover de hoofden van andere staten, In aait woord op het pauselijke protest tegen de res van Loubct uaar Italië, heeft do Fransche regeering besloten dit protest- beslist af te wijzen, zoowel wat den inhoud als den vorm aangaat. De Fransche gezant bij den Heiligen Stoel zal in dezen zin hiervan mededeeling doen aan den staatssecretaris bijl den Heiligen Stoel en hij zal de verklaring afleggen, dat Frankrijk het protest als nietig en als niet gedaan beschouwt. Engeland. Minister Balfour wees bedien in eene rede, die 'hij hield in eene bij een komst van de Primrose League in Albert Hall, op de moei- 'üjjkheid om do Porte tot die invoering van do hervormingen te bewegen. De regeering kan nilet optreden a.'s boeman voor de re volutionairen, die liever de hervormingen zouden zien mislukken, wanneer die niet gaan geheel naar hunnen wensch. De minister wees verder op de groote be- teekenis van de Engelsch-Fransche overeen komst, die naar hij meende blijvend zou zijn. Italië. Het. rapport van de tot onderzoek van de handelingen van den gewezen minister van onderwijs Nasy ingestelde commissie consta teert, dat er onregelmatigheden zijn voorge komen. waarvoor Nasi niet alleen de moreele, maar ook de strafrechtelijke verantwoorde lijkheid draagt. Derhalve concludeert het rapport tot verwijzing van de zaak naar de justitie als het eenige bevoegde gezag om van de zaak kennis te nemen. Het schijnt zich te bevestigen, dat de heer Nasi de vlucht genomen heeft. Midden-Amerika. Blijkens oen bericht uit Panama, heeft do Amerikaansche kan aal-commissie bezit ge nomen van de strook grond in den 'sthmus, die door liet kanaa zal worden doorsneden, en van dc bezittingen en eigendommen der Panama kanaal-maatschappij. De oorlog in Oost-Axië. Over de landing van de Japanners op Liao wordt bericht Petersburg, 6 Mei. Volgens een telegram van generaal Pflug aan den minister van oorlog zijn de Japanners gisteren Lij Pi-tse- wo, ter hoogte van kaap Terminal, geland. De landing had plaats onder bescherming van artillerievuur. Tegelijkertijd werden 60 transportschepen gesignaleerd. Volgens mededeelingen van Chineezen wa ren des avonds reed* 10.000 man geland, die in de in dc nabijheid gelegen dorpen zijn ingekwartierd. Heden werd een van Port-Arthur komen de personentrein, waarin behalve vele reizi gers zich '200 zieken in een ambulancewagen van het Roode Kruis bevonden, door de Ja panners bescheten. Twee zieken zijn gewond. Petersburg, G Mei. De landing der Japan ners bij Pi-tse-wo wordt officieel bevestigd Tokio6' Mei. Admiraal Hosova doet eenige mededeelingen over dc- landing op Liaotong. maar noemt niet de plaats van landing. Hij deelt mede. dat de zevende divisie met de torpedoboot No 20 en Hongkong-Maroe en Nippon-Maroe in den morgen van 5 Mei bij Liaotong verschenen. Een aantal vijandelijke patrouilles werd opgemerkt, die door de sche pen werden beschoten. Een landingsdivisie matrozen onder kapitein Nomoto ging toen, tot de borst door het water wadende, over een afstand van duizend yards naar de kust. Zij rukte onmiddellijk voorwaarts, nam de heuvelreeks in bezit, zonder dat een schot werd gelost, en plantte de vlag op een der heuvels. Te acht uur begon de landing der troepen. Tokio, G Mei. (Chronicle). Do landing an do Japanners is met zóó groot succes le- kroond, dat kapitein Nomoto met de :ch> pen, de het. c?corte uitmaken, vertrokkm is om zich weder bij het cslcjck:- vat v te voegen. Het gerucht, dat de Japanners zich v-li Nioetsjwang hebben meester gemaakt, worlt- tegengesproken. II ashingtoji, G Met. De gezant van de Urne te Tokio, de heer Griscom, seinde aan het departement van buitenlandse he zaken de bevestiging van de ont -cheping der Japan ners op het schiereiland Liaotong. De ont scheping bad plaats omstreeks veertig mijlen benoorden Pert Arthur, naar men zegt bij Kin-tsjau, waar het schiereiland "het smalst is. Dientengevolge, zegt de gezant, is het spoorwegverkeer onmogelijk geworden, Het beleg van Port Arthur is begonnen. Ook van de landing op Liaotong heeft het Japansclie legerbestuur goed het geheim we ten te bewaren. In alle stilte zijn de landings- plannen voorbereid, tot-dat men nu verneemt dat zij in uitvoering zijn op verschillende plaatsen tegelijk, aan de oost- en aan de west zijde van het schiereiland. Waarschijnlijk heeft de laatste branders- aanval op Port Arthur dienst gedaan om dè aandacht van de Russen af te leiden van de Japansclie transport vloot, die kaap Liaotsjan is omgevaren om troepen te ontschepen, het zij in de Kintsjoubaai of bij Port Adams beide aan "de westkust van het schiereiland, op min of meer grooten afstand ten N.-O. van Port Arthur. Een tweede Japansclie af doe ling is geland te Pi-tse-wo, aan de oost kust van het schiereiland, tegenover de El- liot-eilanden. Wellicht is er nog een derde ontschepingsplaatsin den omtrek van Ta- koesjan, ten westen van den Yaloe-mond; die lean thans gebruikt worden, nu de Rus sen zich naar Feng-hwang-tsjong hebben moe ten terugtrekken. De aanwezigheid van de Japanners heeft zich reeds doen voelenop oen van Port Ar thur komende trein is geschoten De Ameri- kaansche gezant- te Tokio drukt het kort en krachtig uit het beleg van Port- Arthur is begonnen. Met de insluiting althans is dat het geval. Uit Port Arthur wordt door het Russi sche talegraaf-agentschap bericht: Het vij andelijk eskader, bestaande uit zes kruisers, houdt aanhoudend Port Arthur in het oog. Naar aanleiding van den verjaardag van de Keizerin, werd lieden eene parade gehou den. De vestingcommandant, generaal Stoes- sel, wees in eene toespraak tot de troepen er op, dat de oorlog nu een nieuw tijdperk is ingetreden, omdat Pert- Arthur aan de land zijde bedreigd is. Hii sprak het vaste ver trouwen uit op de volharding der verdedigers van Kwantong. De soldaten en de zeelieden antwoordden met hoera-gcroep. De eskader-commandant Withoefft woonde de parade bij. Dt> Japanschie bevplihebber generaal Ku- roki maakt in zijn rapport melding van !het volgende incident: Volgens de verklaringen van inboorlingen heeft- eene Russische afdee- ling infanterie, sterk 2000 man, een deta chement Russische infanterie van 200 man, clat terugtrok van oprukkende Japanners, bij vergissing aangezien voor een vij an deilij ken troop en opende daarop liet vuur. De kleinere troep beantwoordde liet vuur; elf man werden gedood on 70 gewond. (Volgens een later bericht was het getal dooden 110.) De bedienende manschappen van de Rus sische wagons sloegen op die vlucht en lie ten hunne vrachten en voorraden achter. Een officier, die in den slag van Zondag gevangen genomen is, zegt, dat slechts 5 a 6 ba tail Ions infanterie en twee batterijen artil lerie in staat waren in goede ord.e terug te gaan. De overige troepen vluchtten in een toestand van groote verwarring. De Berlijnsche bladen melden, dat de Norddeutsche Lloyd zes stoomschepen van de Oost-Aziatische lijm aan Japan verkocht heeft. Het zijn de stoomschepen van de Indo Chineeeohe kust/vlootkleine vaartuigen van 1000 tot 2000 ton cn met een snelheid van ten hoogste 12 mijl. ..Voor oorlogsgebrulk zijn deze enkel als handelsbooten ingerichte schepen natuurlijk niet geschikt. Met deze reserve natuurlijk, dat zij in het gevecht niet bruikbaar zijn. Voor andere doeleinden wel. Allerlei v Eenige maanden geleden werd op ver zoek van do Duitsche justitie te 's Heeren- berg aangehouden Hugo Walter, als verdacht to Berlijn zijne vrouw te hebben vermoord door middel van vergif en daarna het lijk aan een boom te hebben opgehangen, ten- VIII. Jo en ik waren het niet eens; dat ge beurde niet zelden, maar nu hadden we 't toch heuschi aan den stok overjongens hemden. Hare tweelingen waren uit hunne dito kleedmgstukken gegroeid en moesten nieuwe hebben, en nu wilde Jo ze gemaakt en al koopen in een derde-ra nga-magazijn, waar ook de werkman zijn ondergoed koopt, waar ze zou krijgen derde kwaliteit goed, gemaakt door derde kwaliteit naaisters knoopjes met cén steek er aan gezet, onafgehechte naden, enz. enz., een kleedingstuk dus be taald met derde kwaliteit geld, dat wil zeg gen een heel klein beetje. Ze vertelde me, als terloops, in 't gesprek ,,Wim en Jan moeten nieuwe hemden heb ben'en ik denk er hard over om ze in 't ver koophuis. daar en daar te koopen. Ofschoon 't mij eigenlijk niet aanging, kon ik haar toch een moederlijke vermaning niet onthou- den. ,.Wou je die daar koopen, kind?" was mijn zeer verwonderde vraag. ,,Dat moet je niet doen, dat soort winkels moeten wij niet be zoeken." „Waarom niet T' vroeg Jo wat wrevelig. ,,Is dat soms te min voor mij, omdat de werkman er ook koopt? Ik zou niet weten waarom ik te trotsch moet zijn om er te koopen, als ik er goed terecht kan. Ik zag er laatst hemden liggen van 45 ets., en ik heb geen lust om minstens een gulden per stuk te betalen, en voor een dozijn dus twaalf gulden te moeten neerleggen. „Juist Jo, die vijf en veertig oent, dat lokt je aan, en dat stuit mij tegen de borst. Ik weet wel, dat je 't een beetje overleggen moet, maar toch mag jij geen vijf en veertig cent voor een hemd betalen, dat zou schande geld zijn ,,Hè, wat!" riep Jo verwonderd; zo be greep me nu heelemaal niet meer. „Reken zelf maar uit", ging ik voort „neem nu goed van 15 cent de el, dat is al héél goedkoop, dan heb je toch minstens 2 el per stuk noodig. Nu komt er nog bij garen, knoopjes en de winst. Wat blijft er dan voor de naaister over? Over zoo'n hemdje naait ze toch wel op z'n allerminst een uur of drie en daaawoor krijgt ze misschien één dubbeltje betaald En wil jij, nou jouw jon gens, die je zoo gaarne volop geeft, voor wie 't beste niet goed genoeg is, laten dansen, joelen, spelen in hemdjes, waarvoor een an der mensch haastig en gejaagd heeft zitten pieken, teneinde dat dubbeltje des te spoe diger verdiend te hebben?" „Gut, moeder", zei Jo, op mijn betoog, „ik dacht niet dat een ouderwetsch mensch als u. nog zulke socialistische neigingen had cn u hebt 't altijd zoo over de goedkoopo tijd van vroeger." ..Zeker. kind. maar dat is in ganseh an deren zin Ik ben niet socialistisch aange legd. Wat ik daar van zie en hoor. lijkt me in veel opzichten heel verkeerd, maai* ik heb een beetje naastenliefde. Dat is me van jongs af ingeprent en dat heb ik getracht jelui ook te leeren. Dat een werkman, die zelf hard moet werken voor z'n loon, koopt in goedkoope magazijnen, is niet meer dan natuurlijk, maar wij kunnen zonder op hun gebied te treden ook zuinig zijn- Neem een huisnaaister en laat die ze ma ken. Jo bent dan iets duurder uit, maar je hebt dan beter goed, netjes gemaakt, en je laat een ander tevens wat verdienen." „Hè, 't is zoo gemakkelijk dat gemaakte goed, zei Jo, nog niet heelemaal overwon nen. „En om dat gemak en die onnadenkend heid, want je hebt aan de maakster van dio hemdjes heelemaal niet gedacht, zou je iets doen wat bepaald in strijd zou zijn met „De naastenliefde", vulde Jo aan. ,,U hebt gelijk, moedertje, maar ik gelöof dat heel weinig menschen op die wijze naastenliefde betrachten, dat ieder koopt, waar hij 't goedkoopst terecht komt en verder zijn ge weten in slaap sust, zoo 't op dat punt al wakker is." „Die goede, oude tijd, waar jij wel eens om lacht, als ik er over „opsnijd zooals je man dat noemt, was toch heusch nog zoo verwerpelijk niet. Hier schuin tegenover me. in het. derde huis rechts woont een gezin ik zou bijna zeggen, zooals ze in mijn jeugd waren. Er zijn 8 kin deren, en iederen dag komt er om negen uur do huisnaaisterzij zit er dagelijks te pieken op het kleine kamertje voor en wat al goedje er niet door hare nij vere handen gaatHet is een heel eenvou dig menschje en ze loopt niet als een damo op straat. Soms zie ik kinderen bij haar en lacht zo en praat ze. al naaiende. Waar schijnlijk gaat er in dat huishouden geen stukje goed buiten de deur en dankt de naaister aan die mevrouw haar gansche be staan. Denk je niet, dat daar veel wordt uitgezuinigd Die moeder kon wel aan den gang blijven, als ze voor haar achttal steeds weer ondergoed gemaakt en al moest- koo pen .En door 't gestadige werk van de naai ster blijft alles in evenwicht. Neem nu bijv. goed van 25 ets., twee do- zijji knoopjes, twee kluwen garen, d!an ben jij met 12 hemdjes voor ongeveer niet meer dan acht gulden klaar, met naailooU er bij, als ik reken dat je voor die hemdjes de naai ster drie dagen hebt. En dan hoor je als ze 's avonds weggaat een hartelijk„dank u wel, dag mevrouw", wat jo voldoening geeft, terwijl je ook weet dat ze met ge-vul die maag ter ruste gaat. Denk nu eens even aan 't hongerige naaistertje op 't dakkamertje, dat piekt en piekt en voor de vier hemdjes, die zij per dag afmaakt, veertig cent ontvangt, zonder eten Het was even stii tusschen ons, en ik voelde, dat ik mijn pleit had gewonnen. Jo stond op en gaf me een zoen. „Je hebt als altijd gelijk, lief oudje, zei ze. met wat demoedighoid in haar stem. „Ik zal morgen een boodschap sturen of dc naaister van mijn vriendin v O. overmorgen komen kan Bent u nu tevreden over uwe dochter? Ik glimlachte en klopte haar even op den schouder. „Ik wist wel. dat je naar mijn raad zoudt luisterenzei ik met blijdschap Wc gingen do huiskamer door. Zonder doel gleed mijn oog langs do wanden en bleef rusten op mijn lievelingsplaat, een staal gravure, die ik reeds kendë in 't huis mijner ouders. ,,i» Passé et L'avenir". Twee vrou wengestalten, de eene niet jong meer, don ker, met zekeren weemoed in hare trekken, de andere een jonge maagde blond, mooi. de groote vrajig-oogen naar t verschiet gekeerd. Och, wat hing zo daar al vele jaren boven mijn ouderwetsch mahoniehout, buffet en wat had ik haar lief gekregen En welk een schoono les was er in die gravure te lezen, voor wio goede oogen had. Ik hield Jo in, toen we er voor stonden, sloeg mijm arm om haar hoen cn wees haar de plaat. „Kijk kind, dat zijn wijik "t verleden, jij de toekomst. Maar zie je, de oude vrouw houdt net als ik de armen beschermend om de jonge heen. Hoeveel goods, moois en heerlijks daar zijn kan in t jonge nieuwe leven, dat voor je ïgt, hoeveel de -ensohen roepen over socia lisme en verbroedering ik denk daar nu aan wijl je er straks even op zinspeelde I verleden heeft altijd den arm gereed om zoo noodig dc te groote geestdrift te rem men, zooals ik jou inhield, zooeven. In 't verleden is ook zoo heel veel goeds, voor wie t goede wil zien. Er waren heusch minder soumie nooden in mijn tijd. omdat de men schen meer goed deden om zich heen, in en- gen kring, niet zoo in 't algemeen, waardoor vele bijdragen zijn als droppels in een zee, terwijl ze aan één persoon gegeven wonderen zouden hebben verricht. Zooals ik je zeg we konden toen geen hemdje koo pen van vijf en veertig cent, maar de huis naaister maakte ons ondergoed, en zii was ceu geliefd persoon in ons huis. Ze deelde in ons lief cn leed. Dbortje wist prachtige ver halen te vertellen, terwijl hare handen piek-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1