Tv SOS. Eerste Blad. Zaterdag 14 Mei 1904. BUITENLAND. 2de Jaar;;iiiiK< AMERSFOORISCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met aitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—5 regelsf 0,75. Elke regel meer- O.lo. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelige bepalingen tot het herhaald ad verteeren in dit Blad by abonnement. Eene circplairo, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Oe Tibet-expediiie. De expeditie, die op last van de Britecho regeering is ondernomen naar Tibet, zal moeten doorgaan tot in het hart van het land. De heer Brodrick, minister van Indië, [heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering tot het besluit gekomen is, dat de laatste gebeurtenissen in Tibet 't onvermijde lijk maken, dat do missie, die met haar mili taire geleide vruchteloos te Gyaugtse op de komst van de tot onderhandelen gemachtigde vertegenwoordigers van den Dalai Lama heeft gewacht, doorgaat naar de hoofdstad Lhassa, om daar de onderhandelingen af te dwingen. Dat is het gewone lot van ondernemingen, zooals die, waarin Engeland zich in dit ge val begeven heeft. Men ziet het aan tal van ivoorbeel'den, dat zulke ondernemingen be- giuneu als eene militaire wandeling, worden oortgezet als eene kostbare en moeielijke on derneming en eindigen met een resultaat, Idat geheel ongeëvenredigd is aan de ge brachte offers. Toen de expeditie werd voor- liereid, waarvan kolonel Younghusband het diplomatieke hoofd is cn generaal Macdonald de militaire chef, werd er natuurlijk te ver staan gegeven, dat niets gemakkelijker was dan toegang te verkrijgen tot dezen pries- terstaat, die sints eeuwen is afgeslo ten. Kon men hen gelooven, die tot deze expeditie den stoot hebben gege ven, dan snakte de bevolking er naar zieh'te onttrekken aan het juk van luie mon niken en tirannieke priesters. Ook liet men verluiden, dat er tweedracht heerschte in Tibet, niet a'leen tusschen het geestelijke hoofd en de gemachtigden van het wereld lijke gezag, de Chineesche arabans, maar ook tusschen de beide hoofden van de priester lijke hiërarchie, den Dalai Lama van Lhassa en den Tashi Lama van Tashilsumpo. Dlaar- door zou het niet moeielijk zijn om., als men eenmaal de bezwaren overwonnen bad die de natuur in den weg legde aan den toegang tot de Tibetaansche hoogvlakte, daar vasten voet te krijgen en nieuwe debouches te ope nen voor den Britschen handel. De ervaring, die in de laatste maanden is gedaan, heeft dat anders geleerd. Na lang wachten aan de grens, of de gezanten zou den komen met wie men zich voorstelde te onderhandelen, is men het Tibetaansche ge bied binnengetrokken. Maar de ontvangst, die men gevonden heeft van de zijde der be volking, was beslist vijandig. Het is waar, groot nadeel heeft de expeditie tot dusver niet geleden. De bevolking van Tibet is zoo 1 als ongewapend, en zoo dikwijls zij be proefde den voortgang van de expeditie te stuiten, is dat haar te staan gekomen op verlies van honderden menscihenlevens, ter wijl van de Engelsohe troepenmacht slechts enkelen buiten gevecht gesteld werden. Maar de liaat is in dit geval een krachtiger drijf veer gebleken dan de vrees. Geen enkel tee- ken van toenadering is sedert aan den dag gekomen. Met de onderhandelingen is men nog geen stap gevorderd de Chineesche am- ban schijnt machteloos te zijn, het geestelijke hoofd te Lhassa blijft zich op een ongenaak- baren afstand houden. En de bevolking laat zich door de strafoefeningen, waaraan zij heeft blootgestaan, niet weerhouden om bare vijandige gezindheid telkens opnieuw aan den dag te leggen. Den 5. Mei werd op het Brit- sclie kamp te Gyangste een aanval gedaan, waarbij dat kamp ernstig gevaar liep. Het aanvalsgesclireeuw waarschuwde de verdedi gers bijtijds, dat zij hunne stellingen moesten bezetten anders zou de vijand binnen de verschansing gekomen zijn en gelegenheid ge had hebben tot liet aanrichten van een bloe dige slachting. Eu terwijl deze aanval werd afgeslagen, stuitte in den Kalo-pas eene door kolonel Brander gecommandeerde colonne op een krachtig verzet, dat voor het eerst de expeditie op een gevoelig verlies te staan kwam. Be oorrespondent van de Times, die de ex peditie vergezelt-, bericht, dat er vermoedens zijn van eene heimelijke verstandhouding tus schen do Tibetanen en de Ohineezen. Ook is er opgemerkt, dat, hoe langer de expeditie duurt, er des te beter wapenen gebruikt wer den door de Tibetanen. Hij waarschuwt, dit vooral niet uit het oog te verliezenmet elke week geraken de Tibetanen beter van oorlogsmaterieel voorzien en worden zij dus een weerbaarder volk. Dit alles bewijst, dat men in Engeland op zijne hoede moet zijn en dat de expeditie naar Tibet grooter offers zal vorderen dan zij, die deze expeditie liebben beraamd cn de regeering er toe heblxm weten te brengen, zich hebben voorgesteld. Duitsehland. De nu juist niet door nieuwheid zich on derscheidende waarneming, dat de rijkskan selier en minister-president graaf Bülow niet alleen over geen meerderheid beschikt, maar met alle partijen op gewichtige punten van meening verschilt, heeft in verband met de laatste gebeurtenissen, die betrekking hebben op Duitsch Zuidwest-Afrikn, sommige bladen aanleiding gegeven tot beschouwin gen over eene kanseliers-crisis, die ophanden zooi zijn. De Vossisclie Ztg. gewaagt- er van, dat er gemompeld wordt van eene ontevre den stemming, die heerscht in de hoogste kringen. Er werd in een agrarisch orgaan gesproken van de mogelijkheid van eene ver andering van kanselier. Hot. blad veert ver schillende redenen aan, die bij graaf Bülow da onbehagelijke stemming zouden kunnen vierwekken, waarvan men spreekt, cn be sluit aldus,,Of men daarom reeds roden heeft aau te nemen, dat er eene verandering vau kanselier in aantocht is, is twijfelachtig, maar de koele waarnemer kan zich niet ont trekken aan het gevoel, dat. niet alles waar van men mompelt op verbeelding steunt, en men weet, dat in den laatston tijd do ge i vichtigste persoonsverwisselingen eenigszms plotseling zijn geschied. Misschien zoekt juist j daarom menigeen naar een nieuwen man, terwijl de oude nog vast in het zadel zit. Het is wel opmerkelijk, dat juist het hoofd- orgaau van de agrariërs, de Deutsche Tages- zoitU'ixg, tegen deze geruchten opkomt met- de opmerking, dat het niet- is aan te nemen, dat -op alle punten, waarin de politiek van den rijkskanselier niet overeenkomt met die van deze of gene partij, zij niet heeft be antwoord aan de leiding en den wil van don Keizer. „Slechts op één enkel punt schijnt het tusschen den Keizer en zijn kan selier gehaperd te hebben, namelijk in de vraag der benoeming van generaal vou Troth a tot opperbevelhebber in Zuidwest-Afrilca. Er wordt uit geloofwaardige bron verzekerd, dat- do kanselier deze benoeming niet gewenscht heeft. Wie echter van meening is, dat dit meeningsverschil tot eene crisis zou kunnen leiden, die kent de personen en de toestan den niet. Wij blijven er bij, dat wij al de praatjes van eene voor de deur staande of ook vau eene sleepende crisis voor een sprookje houden. Wij blijven er verder bij. dat wij ernstigen twijfel koesteren, of er een ernstige en ernstig op te vatten staats man zou zijn te vinden, die gezind zou zijn de erfenis van den kanselier op het tegen woordige tijdstip te aanvaarden. Frankrijk. Do minister <van> buitenlandsche zaken deelde in den ministerraad mede. dat, Rus land de Franscli-Engelsche verklaring om trent Marokko goedkeurt. Door aldus het eerst zijne goedkeurinb te hechten aan een overeenkomst-, waarin Frankrijk is betrok ken, heeft, zeidë de minister. Rusland aan zijn bondgenoot een nieuw blijk van vriend schap willen geven. De mededeeling van do Figaro, dat. er tusschen Spanje en Frankrijk overeenstem ming verkregen is betreffende Marokko, wordt door den Tenips voor onjuist ver klaard. Er is nog geen „formule" vastge steld, omdat men t over de zaak zolve nog niet eens is. De den 15en April te Rome onderteekende Fransoh-Italiaansche overeenkomst, waarbij aan de werklieden van de beide staten het op wederkeerigheid steunende genot van spaarbanken en andere instellingen van voor zorg wordt toegestaan, is in het Journal offi cial afgekondigd. Engeland. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp be- •treifenüe het verleenen van vergunningen voor den verkoop van alcoholische dranken bij tweede lezing aangenomen met 353 tegen 196 stemmen. Italië. In den Senaat en in de Kanier is door de voorzitters officieel de mededeeling ge daan, dat Koningin Helena sints vijf maan den in gezegende omstandigheden verkeert.; zij hebben daarbij de hoop uitgedrukt, dat God den vurigen wensch van het Italiaan- sche volk moge verhooreu. De beide verga deringen besloten met algemeene steunen, hunne beste wenschen aan het Koninklijke paar uit te drukken. Wanneer het kind, dat verwacht wordt, een zoon is, zal het den titel krijgen van prins van Rome. Turkije. De Bulgaarsche consulaire ageDten te Salo- uiki, Adnanopel, Serres, Ueskub en Monas- tir zijn op hevel van hunne regcering te Konstantinopei aangekomen tot het houden van besprekingen met den diplomatieken vertegenwoordiger van Bulgarije. Deze Ije- sprekingen zijn van geheel vredclievenden aard en staan in verband met- de sints eeno maand gewijzigde betrekkingen van Bulgarije tot de Forte. Van de 25,000 Bulgaarsche uitgewekenen, die naai- hunne haardsteden teruggebracht moeten worden, zijn 20,000 afkomstig uit. de districten Adrianopel en Kirkilisse cn 5000 uit ae Macedonische vilajets. Chn beter toezicht te kunnen houden op de gebeurtenissen iu Armenië, heeft Rusland ccn nieuw consulaat opgericht in Bitlis. De voor dezen post aangewezen consul, don heer Clurkow, heeft zich reeds naar zijne stand plaats begeven. Zuid-Amerika. Over don opstand in Montevidio wordt- bericht, dat de troepen van de Blancos twee spoorwegbruggen hebben vernield. Zij moeten nu dicht voor Montevideo staan, dat slechts een zwak garnizoen bezit. Zuid-Afrika De conventie omtrent, den invoer van Chi- necscho werkkrachten in Transvaal is giste renmiddag door lord Lansdowne en. den Chi neesche n gezant geteokend. Oe oorlog sn Oost-Azië. Over de gezondheid van grootvorst Cyril lus hebben de geueeshecrcn de volgende diagnose bepaald Eet zenuwstelsel vertoont, wat zijne werking op het hart betreft, geen stoornis van gewicht, maar wel een aantal verschijnselen, die slechts langzaam zullen verdwijnen en eene ernstig© behandeling vor deren Onder de heden opgenomen 'berichten vindt men weder vernield, dat Port Arthur geheel afgesloten is en dat de spoorweg- en telegrauf-gemeenschap verbroken is. Dat- de afsluiting con paar dagen nog niet volledig is geweest, is hieraan te wijten, dat de Ja panners. het toen te druk hadden met de ontscheping van de landingstroepen en van den trein, welk werk nog door een zwaren storm bemoeilijkt- werd. Van een officier van den RussLschen gene ralen staf vernam de correspondent, van de Matin, dat de spoorweg door de Japanners niet vernield is. Wel zijn op sommige plaat sen beschadigingen aangericht uoor benden Tsjoengoezen, maar die beteekenen niet veel. Evenais de vloot te Port Arthur, is het Wladiwostok-eskader onschadelijk gemaakt het wordt met zorg opgesloten gehouden. Overigens komt liet- oorlogsnieuws hierop neer, dat het Japansche leger zijn opmarsch voortzet. Omtrent de meening in Russische militaire kringen weet een correspondent van de Echo de Paris te berichten ,,De opmarsch der Japanners in de richting van Haitsjeng moet ten doel hebben niet Port-Arthur maar het tot stand brengen van een verbinding tusschen de legers van generaal Koeroki en generaal Okoe. De een schijnt een front-aanval op het oog te hebben op Liaojang, de ander een aanval op generaal Koeropatkin's rechterflank. Veertig duizend Japanners moeten in afdeelingen geland zijn bij Pi-tse-wo, Kitsjou en Foe- tsjau. Zij zullen 1-" Hai-tsje<ng worden saam- getrolcken met achterlating van kleine gar nizoenen in de genoemde plaatsen ter ver dediging tegen de Russische troepen van Port-Arthur. De Russische generale staf :s overtuigd dat de Japanners zich er op voor bereiden om generaal Koeropatkin op de rechterflank en in het front aan te vallen. Een slag schijnt aanstaande te zijn." Volgens te Mockden ontvangen berichten is Poelantien (Port- Adams) door de Japan ners weder bezet. Het verkeer met Port Ar thur is verbroken. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat- geen nadere berichten ziij-n ontvangen o-ver de verneiling der havenwerken van Dalny door de Russen. Hier wordt dit beschouwd als een noodzakelijke maatregel met- het oog op de thans volledige bcheersching der zee door de Japanners en om te lie letten dat de Japanners Da-lny zouden gebruiken als reeds geheel uitgeruste basis voor hunne operatie tegen Port Arthur. Het Russische eskader te Wladiwostok is volgens een bericht uit Seoel, feitelijk opge sloten. De Japanners hebben hun maritieme basis in Port-Lazarewzij laten de haven van Wladiwostok aan hardend door schepen bewaken. Naar aenleiding van do j. ngsto an.nva.Hen van kozakken in do Japansche flank, zijn van Seoel reserve-troepen afgezonden naar Tsjinampho, ter versterking van do Japan sche verbindingslijn voorbij iPingyang Uit Nioetsjwang wordt bericht Benden struikroovers plunderen de om geving van Yingkow. Verscheidene rijke inwoners van Nioetsjwang zijn weggevoerd om tegen losgeld weer te worden vrij gelaten. Men gelooft, dat Pablow, de vertegenwoordiger van stadhouder Alexe- jew te Peking, pogingen doet om China te bewegen het bestuur van dit gebied op zich te nemen. Japansche verkenners zijn giste renavond gezien zeven mijlen ten zuidwesten van Kaï-tsjau. Een deel van het Japansche leger rukt op naar het noordwesten van Sioejen. Het aantal der troepen is nog on bekend. maar moet aanzienlijk zijn. Er zijn slechts twee regimenten hier in de buurt. De rest der troepen, die hier vroeger waren, rukt op naar Moekden. Men geinoft dat de Russen hunne troepen van Moekden naai' Charbin zullen doen gaan. Port Arthur is geheel afgesloten, ook het spoorweg- en telegraafverkcer is verbroken. De autoriteiten verklaren echter, dat zij dagelijks verbinding hebben per draad en driemaal in de week berichten krijgen per koerier. De Russen steken op hun terugtocht alle spoorwegstations in brand en vernietigen alle levensmiddelen die zij niet meo kunnen voeren. Ook worden vele Chineesche huizen vernield. De Cliineezen in de buurt vreczen dat bij een algemeene ontruiming van dit gebied door de Russen alle gebouwen nullen worden vernield. De voorraad Chineesche koopwaren te Nioetsjwang is de grootste van geheel Mandsjocrije, Zij wordt geschat op vijftig milhoen taels in goud. Over den opmarsch naar Liaojang meldt een telegram van genenaal Koe ropatkin aan den CzaarDe Japan ner s begonnen den elfden bij het aan breken van den dag uit Fengwansjeng den opmarsch langs den grooten weg naar Liaojang. Te Seloedjan lag een kleine kozakkenafdeeling in hinderlaag. De Tsjand- sialmpas, anderhalf werst ten noorden vau Seloedjan, was door twee sotniën bezet. De Japanners trokken om den Russiselven rechtervleugel heen. De Russen trokken terug op den pas b:; het dorp Tsjoemvnsa, waar zij stelling - imen. Een sotnir-com- maudant en twee kozakken werden gedood. Den löeti Mei werd Knaudiansan door de Japanners ontruimd en door kozakken be zet. In den morgen van den tienden rukte ecu afdeeling Japanners, ongeveer 10.000 man sterk met 50 a SO kanonnen in de rich ting van Sioejan op. Tsjantaidsy en Takoesjan zijn door de Japanners bezet. In het gebied van Nioetsj vang heerschte op 11 Mei rust. Volgons de berichten, die in het bezit zijn vam het departement van buitenland sche za ken te Petersburg, is het bericht, dat liet sohe zaken to Petersburg, is het. bericht, dat. Chineesche bestuur en de Mongoolsclie gene raal uit Moekden zijn gezet, geheel onge grond. In de gedragslijn tegenover de Chi neesche overheden is volstrekt geen verande ring gekomen. Het 2e Japansche leg&i', 70.000 man sterk, i, volgens een bericht uit Seoel, den 4. dezer aan boord van transportschepen van Tsji nampho vertrokken. De soldaten waren als haringen opeengepakt; er waren 3800 man aau boord van één schip. Slechts ééne divisie is op Liaotong geland, do rest is ontscheept to Talkoeeian, Om te voorkomen, dat iets ruchtbaar werd, hadden do Japanners reeds weken te voren alle gemeenschap met- Tsjinampho te land en ter zee afgesneden. De Temps verneemt uit Petersburg, dat de Japanners hunne troepen-1 an dingen onge stoord voortzetten. Men rekent, dat zij over weinige dagen 100.000 man sterk zullen zijn in Mandsjoerije. Donderdag is een Japansche torpedoboot orgaan bij het opvisschen van mijnen in de Keribaai ton Noorden van Talienwan. Ze ven personen zijn gedood en zeven gewond. Dit is liet eerste Japansche schip dat sedert het begim van oorlog is verloren gegaan. Volgens een nadeer bericht- uit Tokio werd de torpedoboot no. 48 vernield bij do opera- tiën tot opiuiming van mijnen en andeTe hin dernissen in de baai van Talienwan, de Kerr baai en do Deepbaai, welke verricht werd door het derde eskader onder bevel van ad miraal Kataoka. Het eskader kwam gisteren in do Kerr- baai aan. Des morgens werden de Itsoekoes- t-ima, de Nistin en de Mikyak van het eska der gedetacheerd met bevel de laudbatterijen te beschietencenc flottiello torpedoboo ten zoolit de reede af naar mijnen, terwijl de flottielle torpedobooten, die des nachts do bewaking van Port Arthur had verricht, zich bij het eekader voegde om de reede te helpen bewaken. De Miyako ontdekte aan de kust een com pagnie infanterie en een detachement cava lerie, die met granaten verdreven werden. Twee torpedobooten. op verkenning uit gezonden, vernielden do mijnen aan de west kust van de Kerrbaai. Zij vonden ook een telegraafdraad die de kust van het schier- eialnd tot Taikoesjan volgde. Luitenant Hot- ta cn vier matrozen begaven zich aan land, beklommen de heuvels onder bescher ming der eoheepskanonnen en vernielden d? telegraaflijn. Drie Russische afdeelingen, twee groote en een kleine, vertoonden zich. Zij werden door het eskader, dat do kust meer naderde, be schoten De Miyako ontdekte bij een ver kenning van de Deepbaai een Russische» post op een heuvel ten noordwesten van kaap Robinson. Men schatte het aantal Russen op tien compagnieën. Zij trokken zich achter de heuvels terug. De torpedobooten no. 48 en 49 vonden een groote mechanische mijn in de Kerrbaai. Ver schillende pogingen om haar te doen sprin gen mislukten plotseling echter ontplofte do mijn cn tengevolge van deze ontploffing werd de torpedoboot no. 48 uiteen geslagen. Het schip zonk binnen zeven minuten. Sloe pen van het eskader kwmen onmiddellijk te hulp eir redden een aantal gewonden. Drie andere mijnen werden nog gevonden en ver nield. To zes uur des avonds keerde het eskader naar do operatiebasis terug. In de Köln. Ztg. wordt, naar aanleiding van de jongste berichten over dc mobilisa tion waartoe het bevel is uitgevaardigd, be rekend, dat er uit Europeesch Rusland vier volledige infanteric-divisiën en twee briga den met 80 bataillons, verder 36 escadrons, 35 batterijen met 278 kanonnen en 2 sapeurs- bataillons met den bijbehoorenden trein naar Oost-Azië zullen worden gezonden. Boven dien hebben inmiddels de troepen van het 4e Siberische legerkorps hunne mobilisatie voltooid en kunnen, daar de stoompontcn op het Baikalmeer nu weer don dienst her vat hebben, naar het oorlogstooneel vtrvoerd worden. Maar het transport van deze massa's op den slechts van enkel spoor voorzienen spoorweg vereischt weken, en inmiddels is generaal Koeropatkin aangewezen op die •nepen die ter plaatse zijn. Het voor de operatiën {-hans beschikbare leger owrdt door dezen Schr. opgegeven als 85.000 man infanterie, 48 escadrons met on geveer 7000 man en 268 stukken. Bovendien in voor -de beveiliging van den spoorweg nog eene grenswacht met omstreeks 27.000 man cn 24 batterijen beschikbaar, voorts eenigc Transbaikalsche kozakkenbataillons, de vijf- do bataillons van de le Siberische infante- rie-divisie en korpsen vrijwilligers over wei kon sterkte geeno opgaven bestaan. In het K wantong-gebied blijven onder het opperbe vel van generaal Stoessel de 7e divisie jagers, voorts een brigade van de vierde d visie. het le Werchneudinski kozakken-re giment, drie bataillons vesting-artillerie, een compagnie sapeurs, een mijncompagnic cn eeno telegraafafdecling. Bovendien is de be manning van de oorlogsschepen beschikbaar, wiineer de haveningang werkelijk versperd is. Dan zou zich het voorbeeld van Sebasto- pol herhalen, toen de schepen van de Zwar tczee-vloot door de Russen tot zinken ge bracht, werden, om den ingang te versperren. De matrozen hebben destijds het leeuwèn- a indeel gehad in de artilleristisohe verdedi C van de vesting, Eeno actieve verdedi ging van Port Arthur zal bij de uitgestrekt- i id ir vestingwerken wel niet mogelijk zijn aan de in infanterie zwakke bezetting. De Regeeringslxjde bevat de ukase be treffende de uitgifte van eene 5 pet-, huiteilandsche staatsleening op korten termijn tot een nominaal bedrag van 300 millioen roebel, gelijk staande met, 800 mil- - lioen francs, onder de benaming: 5 pets. staatsleening van 1904. Be uitgifte geschiedt, door de Bauque de Paris, het Crédit Lyon- nais en Hottinguer en Co. Er zullen geëmit- toerd> worden schuldbrieven van 187,50 rne- lvol (500 frs.) en 1875 roebel (5000 frs.) Ka pitaal en renten zijn vrij van belasting. Do aflossing moet den 14en Mei 1909 geschie den. Een telegram uit Santiago meldt, dat de twee Chileensohe kruisers Esmeralda en C'harahuco voor ongeveer 12 millioen gul den verkocht zijn aau den heer Flint, te New-York, die, naar men zegt, ook onder handelt over den aankoop van deCapitan Prat. Waarschijnlijk niet om ze voor zich te houden. Allerlei v— Volgens een bericht uit Londen zal Stanley waarschijn, jk in de Westminster Abdij worcK.i begraven, bn het stoffelijk oversehot van den reiziger Livingstone, die hij in Afrika opspoorde en wiens onderzoe kingen hij voortzette. Koning Leopold zal zioli bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door Graaf de La- laing, Belgisch gezant te Londen. vEen nieuw bewijs, hoezeer men thans ook in Frankrijk deelneemt aan het geestes leven in het buitenland, vindt men in do oprichting van den „Revue Germanique", die onder medewerking van de universitei ten van Lille, Lyon en Nancy vanaf 1 Janu ari van het volgende jaar aal verschijnen. De „Revue" zal zich in de eerste plaats met de Engelsche en Duitsche litteratuur bezig houden, maar eveneens artikelen bevatten omtrent de Skandinavisclie landen en over Nederland. Op de vraag van eon afgevaardigde in het Engelsohe Lagerhuis, hoeveel pr vsonon werkzaam zijn in den tuinbouw in Engeland en Wales, antwoordde de pracsea van den Board of Agricultura. dat dit aantal in draagt 1.128.C04 personen, waarvan 1.021.040 mannen en 57.564 vrouwen. Dus meer dan een millioen tuinbouwers! vDo uien-oogst belooft dit jaar in Egypte liclangrijk to zullen worden. Met d© verzen ding is men reeds begonnen. Tc Alexandria zijn al 65000 zak a, 50 KG aangekomen, die dadelijk naar Engeland zij« doorgezonden. Vrij aan boord Alexandria brachten deze f 6.60 per 100 KG. op. vJapans c h. VaderlandsliefdeDezer dagen bereikte ons het volgende bericht uit Tokio. Een Japansch moordenaar was ter dood veroordeeld. Zijn vrienden, met zijn lot begaan, brachten een paar jen bijeen, opdat de veroordeelde in de gelegenheid zou zijn zich nog eens voor het laatst aan een copieus maal te vergaten. Maar de veroordeelde ont zegde zich dit laatste genoegen op aarde en stelde dc kleine som beschikliaar voor het oorlogsfonds. Met dit bewijs van natie nale gezindheid niet tevreden, bepaalde d man, dat na de executie zijn lijk zou worden cadeau gedaan aan de medische faculteit van de universiteit te Tokio. Sentimenteel schijnen de Japansche auto-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1