BINNENLAND. riteiten niet te wczerttenminste zij stroken het geld op en lieten den vever ophangen. Wat er met het stoffelijk overschot van den vaderlandlievenden terechtgestelde is ge schied, vermeldt de historie niet. vToen koning Buby van Zwasiland vier jaren geleden stierf, liet hij zeven weduwen na. Om verschillende redenen hadden zes liarer een wrok tegen de zevende. Vugu ge naamd. en onlangs vermoordden zij haar. Het Eugeboho gerecht te Johannesburg heeft- willen bewijzen, dat het zelfs geen ge kroonde hoofden ontziet en de zes koningin nen ter dood veroordeeld. Men weet echter nog niet of dit vonnis, inderdaad ecnig in zijut soort, ook zal ten uitvoer worden gebracht. vEen ernstig bal Ion-ongel uk heeft Don derdag te Parijs plaats gehad. Daar kwam op de Place de la Bastille een luchtballou neder, en oin den luchtreiziger te bevrijden, sneden een paar voorbijgangers lief. doek fttuk. Daar kwam iemand met een brandende sigaar naderbij. liet gas het.welk uit den ballon stroomde ontbrandde en door die groote vlam werden 19 menschen, voorna melijk oewoners van de naburige huizen, meer of minder ernstig gewond. In een huis ontstond brandmaar de vlammen werden •poedig gebluscht. vIn de mijn van Lerin in de Vercenig- do Staten heeft eeno vreeeelijke buskruitont- ploiffing plaats gehad, op liet oogenblik dat 325 mijnwerkers beneden waren Zes lijken en 80 gekwetsten zijn reeds opgehaald. Men denkt dat er 30 dooden zijn. De Staatscourant van Zaterdag 14 Mei 1904 bevat de volgende Koninklijke Beslui ten in den Neder la ndschen adelstand verheven K. A. A. von Steiger, te Lecuwarden, met al zijn manuelijkc en vrouwelijke afstainme- lingcii, met de predicafcen jonkheer en jonk vrouw herbenoemd tot burgemeester van Rcns- woudo J. K. baron Tacts van Ameroogon van Renswoude; eervol ontslagen uit den militairen dienst de majoor op non-activiteit A. M. A. van den Wall Bake, van het wapen der artillerie; benoemd tot officier van gezondheid 1ste klasse bij de landmacht do officieren van ge zondheid 2o klasse dr. P. B. van Loo, «Ir. J. W. van Rijn, P. van der Slooten, L. J. Klin kenberg en K. Kooiman op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst, de kapitein II. J. van Schaik Avélingh, van de 4de divisie der Kon. maré chaussee; de kapiteins J. J. de Jager, admi nistrateur van kleeding aan de K. M. A.. en J. Jochem. magazijnmeester der artillerie, werkzaam bij het dep. van oorlog; aan do beide eerstgenoemde» is de rang van majoor verleend benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Bruinisse J. W. L. van Hengelaar, thans in gelijke bctrekkiug te Beek en Donk. benoemd: tot burgemeester dor gemeente Gas- sel A. M. Huberts tot burgemeester der ge meente Hoeven li. M. \an Moer; tot burgemees ter der gemeente Gapelle aIJsel I). Bakker, secretaris dior gemeente ;>>t. burgemeester dor gemeente Hilversum J. C. Gülchor tot burgo- meestcr der genioente Texel LI. W. de Jon- cheere H. M. tik? Koningin deed Woensdag en Donderdag, met. ocno hofdame, een korte wandelrit door het koninklij[ke park Z. K. H. de Prins houdt nog zijne kamers-. De Koningin-Hloedcr te Amsterdam. Bij haar aankomst gisteren middag werd H. M. de Koningin-Moeder wolkom ge- heeten door den burgemeester mr. Van I.ocu- wen. Op den weg naar het paleis werd de Vorstin door een talrijke menigte eerbiedig gegroet. Na haar aaakomst ten paleize ontving H. M. de commissie, welke indertijd de Feostmarkt georganiseerd heeft en welke nu aan H. M.een ahbuin ais herinnering daaraan wenschte aan te bieden. I)eze aanbieding geschiedde bij monde van jhr. Den Tex. Het album zelf is een prachtstuk van hoek- versierkunst. Het titelblad roomkleurig perkament met gouden banden vermeldt in gouden letters, dat dit album is een „huldeblijk II. M. de Koningin-Moeder aangeboden door de burgerij van Amsterdam, bij gelegenheid van hoogstderzclvcr 25-jarig verblijf in Ne derland". een „Gedenkboek van de feest- markt op 4. 5 en 6 Februari 1904 gehouden in liet Paleis voor Volksvlijt." Roodkopereu banden, geciseleerd, sluiten het lijvige boek. De bladen niet- groen gostylecrde randen zijn van oud-HolIandsch geschept papier. Hot bock vermeldt- de 1688 handtekeningen van allen, die deelnamen aan liet- huldeblijk. De herinnering van de feest markt bestaat uit do handteeken'ingon van het hoofd- en de sub-comité s, uit zeer goed geslaagde pho- togTaphieën van de - mooiste hoekjes uit de zaal en bijgebouwen, uit de handteekeningen vatt de bezoekers van de markt Gisterenavond bezocht H. M. de Lohen grin-opvoering in den Stadsschouwburg Het Instuur der Wagncr-vcreeniging ontving do Vorstin bij den ingang. Zoodra H. M. in haar loge had plaats g-^ nomen. werd het voorspel ingezet. Na afloop der voorstelling betuigde H. M. aan mr. II. Viotta haar ingenomenheid met. de opvoe ring. Heden morgen bracht IIM. een bezoek aan do tentoonstellingen in liet Stedelijk Mu seum en Arti. IX» Vorstin reed daartoe om half tien uit. De weg. dien gereden werd. was als volgt Mozes- en AironatraatRaadhuisstraat. Heerengracht (even zijde), Spiegelstraat. Spiegelgracht, onder Museum door, Museum straat. Hon tiiorstst raat. Jan Luy ken straat, Van Bacrlestraat., Paulus Potterstraat. Stede lijk Museum. Stedelijk Museum, Van Baerlcstraat. Jan Luykenstraat. Hobbemastraat. Stadhouders kade. I^ idsdie Plein. LeidschestrantKo ningsplein. Singel, Spin. Knkin. Arti. Van Arti langs Rokin. Dam en Damrak naar het Centraalstation, van waar Hare Majesteit om 11.34 (op«v»rtijd) naar Den Haag terugkeerde. Do Haagsche tractaten van 12 Juni 1902 (over huwelijk, echtscheiding en voog- dij) zijn thans ook door den Belgisehen Se naat goedgekeurd en zullen nu. door do meerderheid der contracteerende Stdten be krachtigd, weldra in werking kunnen tieden. De min. van Marine ontving gisteren onder meer in audiëntie den heer Siuii. dezer dagen benoemd tot. inspecteur van don Marine- stoomvaartdienst cu den kapitein ter zee Van Woerden, onlangs uit Indië terugge keerd. De Amcrikaansche gezant bij ons Hof is voor eenigen tijd naar Wiesbaden ver trokken. De Tweede Kamer is voornemens na afloop der werkzaamheden op Vrijdag van de volgende week, niet op Dinsdag na Pink- sieren, doch eerst, Woensdag daarna weer te vergaderen. De Staatscourant, no, 110 bevat do volgende wetten lo. houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoove van het maken van eou stationsemplaooment, voor don W<j6tlandschen stoomtramweg te Mon ster en 'van verbetering en verbreodiug van dien tramweg 2o. houdende verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve vau een spoorweg van Ouddorp over Middeihar- nis naar Ooltgeuspkaat met zijtakken 3o. houdende verklaring van het algemeen nut der ontoigening ten behoeve van de uit breiding van het station Axel van den spoor weg van Mechelen naar Terneuzen. 4o. houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een spoorweg van Rotterdam naar 's Gravenlia- ge en naar Scheveningonen 5o. houdende toekenning van een rente loos voorschot uit 's Rijks schatkist ten be hoeve van den aanleg van een spoorweg van Need» naar Hcllendoorn, De „St. Ct." no. 112 bevat do volgende wetten 1. Wet van 27 April 1904, lioudondo na dere bepalingen betreffondo de mijnontgin- niug, mei wijziging der wet van 21 April 1S10 (Bulletin des Lois no. 285); deze wet treedt op een nader tc bepalen tijdstip in werking. 2. Wet van 27 April 1904, tot aanvulling en verhooging van het negende hoofdstuk- der Staatsl>egrooting voor het dienstjaar 1904. De minister van financiën maakt als nog bekend, dat, tcu behoeve van 's Rijks schatkist door den ontvanger dor directe belastingen te Amsterdam, 7e kantoor, is ontvangen de som van f 50, door een onbe kende 24 Februari j.l. onder lottcr E ter voloening van te weinig betaalde belasting ingezonden. „St. Ct.'' De „St. Ct." uo. 112 bevat liet Kon. besluit van 27 April 190*1, houdende bepa lingen omtrent, vrijdom van den accijns voor het zout, benoodigd voor liet zouten van vorsohe kabeljauw en schelvisch aan den wal. Zondag a.s. keert met de „Koning Wil lem I". die vermoedelijk tegen den middag aan de Handelskade te Amsterdam aankomt, in het vaderland terug de 9ergeant-majoor der genie van het Indische leger Jan Arnold Schmdcr. geboren te Raalte, ridder der Mili taire Willemsorde 4o klasse en drager van do eere-medaille der orde van Oranje-Nassau. Hot ridderkruis verwierf Schrade, door op den lSen November 1894, in de bekende roemrijke dagen van den Lom bok krijg, bij do bestorming van Tjakra Negara, de eerste te zijn. waar het gold op de meest gevaar lijke punten de muren door te slaan, en staande op den stormladder, te midden van het verschrikkelijk vuur van den vijand, kalm springmiddelen naar binnen te wer pen, in de laatste wijkplaats van den vijand, en dfcecn zoodoende te dwingen tot den af tocht. Men hoopL hem feestelijk in te halen, al thans wanneer de stafmuziek van het 7de, die in deze mooie dagen het druk heeft met oonocrten. beschikbaar is. (Hbd.) Bij ministerieele beschikkingen- is aan don heer F. Demont op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar bij het Konink lijk Conservatorium voor muziek te 's Gra- venhage. *-Tot gemeentebouwmeester te Gouda is benoemd de heer L. Koolc Wzn., gemeente- bouwmeester te Zierikzee. en wel met 10 stemmen. Op den heer P. Kolpa. gemeente-architect Almelo, waren er 7 uitgebracht. In het jaar 1905 zal wederom, op voor dracht- van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, aan een Nederlandsch plant kundige de gelegenheid worden gegeven om, op kosten van liet Buitenzorgfonds, vermeer derd met het daarvoor toegestane rijkssubsi die. volgens de bestaande bepalingen, gedu rende vier maanden aan 's lands plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekingen. Zij. die hiervoor in aanmer king wenscheu te komen, worden verzocht zich vóór 10 Juni 1904 schriftelijk aan te melden bij een der hoogleeraren in de bota nie aan do rijks-universiteitendr. J. M. Janse. te Leiden dr. F. A. F. C. Went te Utrecht, of dr. J W. Moll, te Groningen. Ct.) De commissie van voorzitters van rundveéstamboek- en andere landbouwvere©- nigingen in Rusland, die zich op de hoogte wenscht te stellen van de Nederlandsche verteelt. maakte gisteren hare opwachting bij den directeur-generaal van landbouw, den heer Lovink. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken is met ingang van 16 Mei 1904 benoemd tot amanuensis bij de ge neeskunde aan u© Rijks-universiteit te Gro ningen. G. M. Bootsgezel te Amsterdam. De te 's G ravenhage overleden oud- gouverneur van Cura9ao. H. F. G. Wagner, werd in 1871 definitief tot gouverneur der kolonie Curasao benoemd, nadat hij reeds oenigen tijd ad interim die betrekking had vervuld. In 1877 werd hem op zijn verzoek op de .meest eervolle wijze ontslag verleend. Vóór het hooge ambt van gouverneur had j do heer Wagner reeds verschillende betrek kingen in West-Indië bekleed. Hij diende daar eerst als militair en ging er in 1850 in burgerlijken dienst over. De heer Wagner was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Op 74-jarigen leeftijd overleed te 's Gravennage de oud-hoogleeraar aan do Polytechnische School, N. H. Henket. Als ingenieur vau 's Rijks Waterstaat was hij o. m. geplaatst bij de werken van het Noord zeekanaal. ve overledene was ridcler in do orde van den Ned. Leeuw en officier van de Oranjo-Nassau. P f 1 a g i n g. f Te Rotterdam is plot seling overleden de heer Carl Pfliiging, in le ven ,i reet,our van het bekende Circus Va riété aan het Stationsplein. De overledene werd 11 Januari 1S39 te Cassel in Duitschland geboren, uit een zeer artistieke familie. In 1869 kwam hij naar Rotterdam, waar hij als barriton en admi nistrateur geplaatst word aan de Hoogduit- sche Opera, waarvan zijn broeder, Jean Fflaging. destijds directeur was. Reeds voor dien tijd was liij als bariton-zanger aan ver schillende operagezelschappen in Duitsch land verbonden geweest. Toon zijn broeder Jean in 1873 naar Duitschland terugging, werd Carl Plaging benoemd tot directeur der Hoogduitsclie Opera. De heer Jan Boissevain, direc teur vau de stoomvaart-maatschappij „Neder land". die, zooals reeds gemeld is. te Bellagio door een ongeluk getroiieu was, is aan de ge volgen daarvan overleden. Hij was den 12. Dec. 1S36 te Amsterdam geboren en heeft zich in zijn werkzaam leven in verschillende opeubare en bijzondere be trekkingen zeer verdienstelijk gemaakt. Donderdag werd op de begraafplaats Moscowa te Arnhem de gedenksteen ont huld door geestverwanten op het graf van den vóór twee jaar aldaar overleden dichter Dirk Troelstra. geplaatst. De heer W. P. G. Helsdingen schetste de verdiensten van den overledene voor de S. D. A P. en herdacht zijn talenten als dich ter, die in zijn „Meigave" blijven voortleven. Mr. P. J. Troelstra dankte namens de fa milie voor de hulde rijn vi-oeg gestorven broe der gebracht, wiens werken en stroven hij schetste. Blijkens her algemeen verslag óot Ko ninklijke Vereeniging van gepensionneerde offi cieren van het Nederlandsche leger is de toe stand der vereeniging zee bavredigend, daar buiten on behalve den bijslag op de lagere pen sioenen, vrij aanzienlijk hulp aan leden, hunne weduwen en weezen kon worden verstrekt en aan alle billijke aanvragen om ondersteuning is voldaan kunnen worden. De ondersteuning, die steeds langs zoo dis creet. mogelijken weg wordt verleend, gaf allen stof tot dankbaarheid. Een lid, die door het bedrag van zijn pensioen en zijne omstandigheden in aanmerking kwam voor den. bijslag, bedankte daarvoor toen hij eenige bijverdienste kreeg kwam deze kame raadschappelijke handeling en de verhooging van contributie door sommige leden, waaronder één die de jaarlijksche contributie op f 100 be paalde. der Vereeniging t>n goede, op 't punt van geregeld afdoen der termijnen renteloos voorschot en het inl-.omen der contributie liet dit bij enekele leden te wenschen over. Met veel waardeering ontving de Vereeniging wederom eene subsidie a f 1000 van het Depar tement van Oorlog. Gedurende het. afgeloopen jaar werd onder steuning verstrekt aan 23 leden bijslag f 5000, aan 4 gewone leden f 330 aan 14 weduwen en weezen van leden f 940 aan 4 weduwen van leden als tegemoetkoming in de verpleging e:i begrafeniskosten harer tchtgenooten f 600 aan 2 gewone leden renteloos -.oorschot f 660 Naar aanleiding van de bij Kon. besluit van den 14don October 1903. no. 23, gewijzigde en aangevulde statuten van de weduwen- en weezen- kas voor de officieren der landmacht, wendde het bestuur zich den 14den Januari met oen adres tot 'H. M. de Koningin, met verzoek, de bepa lingen voor de officieren, gepensionneerd vóór de Wet van 1902 voorloopig te doen blijven, zoo als die werden vastgesteld bij Kon. besluit, van den 18den Mei 1889. no 21, óf dat gepension- neerden, niet-declgenooten, die toch allen de gewone contributie moesten betalen toen zij ac tief dienenden of deelgenoot waren, niet voor het alternatief worden gesteld om, zoo zij niet wegens langdurigen dienst zijn gepensionneerd, afstand te .roeten doen van luin recht om bij een eventueel huwelijk deelgenoot te worden, ten ware zij de gewone contributie betalen maar vooral, dat de ingevoerde wijzigingen niet van toepassing zijn op deelgenooten, die vóór de wet van 1877 zijn scpensionneerd. Van dit adres verd een afschrift gezonden aan den eere-voorzitter Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Het ledental ging door overlijden eenigszins achteruit. De sterkte op 1 Mei 1904 bedraagt gewone leden 459 en buitengewone leden 338, te zamen 797 Een* Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotter dam. Sinds lang werd te Rotterdam behoefte gevoeld aan een gebouw om uit voeringen op groote schaal to geven. Een aantal vereenigingen verzochten aan den ge meenteraad om zulk een gebouw te stichten, doch de Raad verklaarde zich alleen bereid te zullen overwegen of eenige steun kon ge geven worden, wanneer particulieren de zaak ter hand namen. Nu echter het 50-jarig feest van „Rotte's Mannenkoor" dit jaar in aantocht is, werd de behoefte dringender. Daarom besloot de directeur van het Tivoli-gebouw, de lieer George W. van Biene, gesteund door eenige andere stadgenooten, de zaak ter hand te nemen, en in buitengewoon korten tijd is thans een gebouw verrezen, waarvan men ver wachten kan. dat het aan alle billijke eischen zal voldoen. Het nieuwe „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" is gelegen op een terrein tussohen den Binnenweg en de Hartman straat. Het is geheel opgetrokken van ijzer, en aan de buitenzijde afgedekt, met zand steen, zoodat het den indruk maakt van een steen en gebouw. Aan de buitenzijden loopen twee gaanderijen, welke verbinding hebben met do promenoirs in het gebouw. Het gebouw is groot 120 bij 80 meter en heeft ruimte voor 3700 zitplaatsende ven sters zijn van gekleurd glas. De verlichting bij avond gesehiedt zoowel door gas als door elcctviciteit. Do ruime hoofdingang is aan de zijde van de Hartmanstraat, nabij de Witte de With straat. Het gebouw telt niet minder dan der tig breed openslaande deuren, gelijkvloers met dc straat in verlxind staande, zoodat voor de veiligheid flink gezorgd i Donderdagavond is het gebouw geopend met eene uitvoering van „Rotte's Mannen koor. met medewerking van het Utreohtsch Stedelijk Orohest (directeur W. Hutschen ruijter). Laatstgenoemd orkest zal in het ge bouw eeue reeks concerten ge*ven. In den aanstaanden zomer zal hier het gouden feest vau „Rotte's Mannenkoor ge vierd worden. Voorts zal er een toonoel ge bouwd worden, hetwelk in October zal wor den ingewijd door een Wccner Operettcn- Gezelschap. Het decoratief is opgedragen aan den Rottcrdamscheu decoratieschilder Frans Bakker. Het ge heel o gebouw is ontworpen door den architect, C. N. van Gooi', en de uitvoering werd volbracht door den heer C. P. J. Jansen, beiden te Rotterdam. Het Brondgeest,-Ensemble (..Eerste Hollandsch Tooneelgezelschap in Nederl. Oost-Iudië zal den,23en Juni van Marseille met de Ardjocno der Rott. Lloyd naar Bata via vertrekken, om daar dc vertooningen in Indië te beginnen. Er gaan 7 dames- en 7 heeren-tooneelisteu mede Onder hen is de heer Van Hees van het Rott. Tooneelgezelschap. Een Duitsche troep konit te Arnter- dain Heijermans Ghetto spelen in een door den schrijver niet geautoriseerde bewerking, dus natuurlijk zonder diens toestemming! De lieer Heijermans moet zich beperken tot- oen protest in het Hbld. Ter gelegenheid van het 20-jarig op treden van het Philharmonisch orkest van Be-rlijn in de Kurzaal te Scheveningen. zal in den loop van het seizoen ecu 3-daagsch muziekfeest worden gegeven. Op een der .\7oensdagavondconoert.cn zal Spool's ensemble zich doen hoeren. Het groote nationale en internationale concours voor harmonie- en fanfarecorpsen te Tilburg belooft iets buitengewoons te zul len worden. H. M. do Koningin eu Z. K. II Prins Hendrik der Nederlanden hebben prachtige prijs-medailles geschonken. Buiten dien zijn nog vele andere prijs-medailles ten geschenke ontvangen, o. a van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in dc Provincie Noorcl-Brabaut, tevens eere-voorzitter van dit belangrijke concours, verder van veio Rijks- en Provinciale autoriteiten. Zooals men weet heeft het concours plaats op 28, 29. 30 Aug. en 3, 4 en 5 September de voorfeesten evenwel worden gehouden op 26, 27, 28 cn 29 Juni cn bestaan in cone „kermesse d'étc ingericht door liet dames comité. Ook dit feest belooft zeer schitterend te wordende voorbereidende werkzaam heden er voor zijn reeds in vollen gang. De inschrijving tot deelneming aan het concours, zoowel voor de gezelschappen als voor de solisten, is nog opengesteld tot 31 Mei e. k na dien datum zal de lijst ge sloten worden. Het solisten-concours is iets geheel nieuw cn werd zulks tot heden nog nergens gehou den. 't Is echter een wedstrijd, die door dc solisten op de verschillende instrumenten ge wis met vreugde begroet zal worden, daar deze hierdoor niet alleen in staat gesteld wor den hun kunnen en kennen te tooneu, doch tevens do gelcgenhe d hebben door geheel het land en tot zelfs daar buiten met succes bekend cn beroemd te worden. Het N. v. d. D. verneemt uit goede bron, dat de heer André Spoor genoodzaakt zal wezen zijn betrekking als concertmeester en tweede dirigent bij het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam neder te leg gen Lustrumfeesten te Gronin gen. Het programma der van 1117 Juli t© Groningen te houden lustrumfeesten, is in hoofdzaak aldus vastgesteldDe rector van Vindicat atque Polit zal officieel de fe eet week openen in het groot-auditorium van het academiegebouw, terwijl prof. Van Ha mel 's avonds een feestrede zal houden in de Martinikerk. Het studententooncelgezel- schap „Neemt ons zooals wij zijn", zal in den schouwburg een uitvoering geven. Te Paterswolde zal den 13. een garden-partij worden gehouden op het landgoed „de Braak" van den heer Scholten. Harddraverijen en wedrennen zijn georganiseerd te Harender- molen. In de Harmonie zal een gala-bal en een gala-concert plaats hebben en Zaterdags een kermesse d été. Een en ander natuurlijk vergezeld van de gebruikelijke matinees', di ners enz. Men weet. dat het Studenten corps indertijd besloten heeft geen maske rade te houden, wegens te geringe deelname W a geningen, 12 Mei. Door de Zondingsvereeniging alhier werd heden op het landgoed „Belmonte" het 3e plaatselijke zendingsfeest gehouden. Als sprekers traden op de heorenDr. J. Weener. pred. alhier, opening; H van der Spiegel, zendeling te Bonowoso (Oost-Java), onderwerp,,Het stichten van een nieuwe Zandingspost"dr. P. A. Klap, pred. te Am sterdam, onderwerp: „Der ziele verlangen"; J. Zalman, zendeling onder Israël te Rotter dam, onderwerp„Israels bekeering tot Israels Messias", en ds. Ten Cate, slotwoord. Door het fanfarecorps van de Chr. Jonge- lingsvereeniging te Oosterbeek werden de ver schillende te zingen liederen begeleid. Ongeveer 2000 bezoekers waren aanwezig. Men schrijft uit Maastricht aan het Hbd. „De voorstad Wijk is in feestdos gehuld ter gelegenheid van het. kerkelijk feest, dat van 1223 Mei daar gevierd wordt. Het i3 het eeuwfeest van liet mirakuleus Christus beeld. dat zich in de kerk aldaar bevindt. Van dit beeld wordt verhaald, dat een edel man, te Riempst (België) woonachtig, bij een Pelgrimstocht naar het Heilige Land om streeks het jaar 1300 vandaar voor zijn jong ste dochter een hazelnoot medebracht, die hij op den Calvarienberg had opgeraapt. Het meisje had die noot geplant, waaruit, een boom is ontstaan, in den vorm van een Chris tusbeeld. Het. feest is geopend met een hoogmis van den bisschop uit Roermond, waarbij een kruiscantate werd uitgevoerd, gecomponeerd door pater Haagh. Er worden meer dan 40 processiën uit. do omliggende gemeenten en uit België te Wijk verwacht, wat ook in onze stad wel drukte zal geven." Evenals het vorige jaar was ook dit maal de dierentuin te Amsterdam op Hemel vaartsdag opengesteld voor Amsterdammers, nietrleden, tegen een kwartje de persoon Vau deze gelegenheid werd door 10.000 mensohen gebruik gemaakt, Te Bolnes had op Hemelvaartsdag de aangekondigde openluchtmeeting van het Hersteld Alg. Ned. Werkliedenverbond plaats ter bespreking van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Als sprekers traden op de hee- ren J. B. Verhey, F. Lieftinck, leden van de Tweede Kamer oti Th. do Rol en J. van As Jr., leden van het. Bondsbestuur. Allen stelden in het licht, de groote betee- kenis in deze verkiezingen voor de vrijzinni gen en wekten op tot een krachtige propa ganda voor hun beginselen. Do sprekers, vcoral de heer Lieftinck, wer den zeer toegepuicht, Dank ook het gunstige weer slaagde de bijeenkomst volkomen. De gemeente Rotterdam is voor de som van f 215,000 eigenares geworden van het nog niet geheel afgewerkte gebouw aan den Bergweg aldaar, aanvankelijk bestemd voor een R. K. Ziekenhuis, doch thans bi; 'executie verkooht. Het is naar de eischen des tijds ingericht, en bevat beneden behalve diverse kamers en eetzalen, groote keukens, badkamers, operatiekamer enz. Gp de le étage zijn 25 groote ziekenzalen en een ka pel en op de 2e verdieping 19 ziekenzalen, terwijl ook de zol der verdieping tot zieken- verblijf ingericht kan worden. Liften en trappenhuizen zijn mede aanwezig eu ?oor ventilatie en centrale verwarming is ge zorgd. De geheele afwerking tot ziekenhuis zal do gemeente nog pl.m. f 20,000 kosten. Het gebouw is voor en achter door tuinen omgeven. Men schrijft uit -Scheveningen De bouw van het Palace Hotel is nage- noeg gereed. Men kan rekenen dat de aan nemer met 1 Juni er uit zal zijn getrokken. Reeds is met de stoffecriug een aanvang ge maakt, welke nevens de verdere inrichting met kfacht zal worden voortgezet, zoodat het geheel volkomen op tijd in gereedheid zal zijn. Het uitgestrekte landgoed Kampina te Boxtel is voor ongeveer f 20.000 verkocht aan den heer mr. G. van Tienhoven. com missaris der Koningin in Noord-Holland. De ontginning van den wocsten grond, groot 285 H. A.. zal hoogstwaarschijnlijk aan de NederlHeidemaatschappij worden opgedra gen. De zoutevischmarkt te IJ m u i d e n. Het. vorige jaar, zoo schrijft men aa.n het N. v. d. D„ verkochten eenigt beugers de aangebrachte zouteviscli aan de vi9chmarkt te IJmuiden, en wel omdat zi het nooit góed vinden konden met den ver koop te Vlaardingen. De schippers maaktei daar altijd aanmerking over heb ophoogei van de tonnen, en waarbij van de 17 aa.nge bracht© tonen viscli er na. bet hoogen enge veer 14 overbleven. Te IJmuiden gaat dat anders. Daar word ©en ton visch uitgepakt en gewogen, ei worden den koopers medegedeeld hoevee stuks er in een ton zijn, en hoe zwaar dii weegt. De schipper weet dan wat hij ver koopt, en de kooper wat hij koopt. Daarbij komt, nog, dat de prijzen te IJmui den niet lager zijn dan te Vlaardingen. Bi deafrekening te Vlaardingen wrordt dien vei kooper afgehouden 3 pCt. kcopmanskortin en 1 jiCt provisie. Dit is dus een gelijk be drag als te IJnridén; maar in eerstgenoem de plaats bovendien nog een bedrag voor kui pers, keurmeesters, klinkcis enz. met beri ling per wissel, waarmede gewoonlijk een maand verloren gaat. Dit alles gebeurt te IJmuiden niet. Dan wordt onmiddellijk betaald. Het gevolg daal van is, dat de schippers, die vrij zijn, than allen te IJmuiden verkoopen, en dus de zout visehmarkt als daarheen verplaatst kan b< schouwd worden. Loons verhooging. De meest loodgieters- en gasfitlerspatroo'iis y te 's v*ra venhage hebben voldaan aa-n 't verzoek dc vakvereeniging oin het uurloon te brengei op een minimum van 23 cents. Steenfabricage. Eenige beere te 's Gravenhage hebben bet plan gevorra< om met toepassing der nieuwste en beproe! de systemen op het gebied der steenfabrika tie op te richten eene naamlooze vennoot schap tot het fabriceeren van alle soortei van nietselsteenen, dakpannen, rioolbuizen tegels, enz. in de nabijheid van Loosduinen aan de Leugcnbrug onder Poeldijk, gemeen te Monster, nadat door den heer J. A. val der Kloes, leeraar aan de Polytechnisch school te Delft, de noodige onu rzoekingei zijn gedaan omtrent de daar aanwezige klei steen- of tichelaarde en proeven genomei met liet bakken van steencn, welke een uit nemend resultaat hebben opgeleverd. D grenden van de kleilaag ontdaan zijnde, wor den vervolgens in cultuur gebracht, voo westlandsche tuinen. Men verwacht, dat onder de technisch leiding van den heer Van der Kloes, de op richting ook voor dat gedeelte van hot west land tot .een vermeerderende welvaart za leiden. Do uitsluiting in de Dia m a ntnijverhei d. De Amsterdamse!» Juweliersvereeniging liield heden een druk bezochte vergadering in het American-hotel De vergadering was niet voor de pers toegan kelijk. Na afloop der vergadering werden dooi het bestuur de volgende mededeeling ver strekt „In de eerste plaats werd het besluit ge nomen tot het aangaan van een leening on der de leden der vereeniging. waarvan de eer ste serie ten bedrage van f 50.000 thans wordt uitgegeven. Do tijd van uitgifte van de vol gende serie zal nader worden bepaald. Dit besluit werd met algemeenc stemmen geno-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2