A". »03. Tweede Blad. Zaterdag 14 Mei 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. ZIJN WELDOENER. ?Jrt* .laarjfjuiff. AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van I5 regelsf O.T5. Elke regel meer-0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad bij aoonneraent. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIÉ. Onderstaande correspondentie uit Zuid- Oost-Borneo, dato 26 Maart van Bandjerma- sin, vinden wij in het Soer. Hbld. „Volgens de laatst ingekomen beriohten van boven hebben de beide laatste militaire detachementen weinig anders gedaan dan va- ren en nog eens varen langs de eentonige oe vers der Kapoeas- en Kahajan-rivieren. Heel langzaam maar kwamen ze vooruit, en reeds bij Mendomei, even boven Koeala Kapoeas werd het detachement Kramers door dat van den luitenant Rooseboom ingehaald. Door den buitengewoon lagen waterstand kon 'het stoo- niertje, dat de ijzeren prauw op sleeptouw nam. zelfs niet door het verbindingskanaal [tusschen de Kapoeas en de Kahajan. Militai ren en vivres werden daarom in prauwen overgescheept, en het stoombarkasje kreeg den last, om langs de Kapoeas terug te varen, en, over zee, do Kahajan op te stoomen, om het detachementje van Kramers dat in dien tus- sohontijd, in prauwen, door het kanaal heen zou trachten de Kahajaorivier te bereiken verder stroomopwaarts te brengen, welke manoeuvre gelukt schijnt te zijn, want dit ge deelte is nu tenminste een belangrijk eind ge vorderd en bevond zich, bij het afzenden van liet bericht, te Tangkahen, al een heel eindje in 't hartje van Borneo dus. Toch. was het toen nog niet op zijn plaats van bestemming aangekomen. Men rekene nu uit, met welke moeilijkheden men te kampen zou hebben indien grootere troepenafdeelingen dien kant (uitgezonden moest worden, dit ware gewoon weg een onmogelijkheid, althans een handel wijze, die van groote onberadenheid zou getui gen. „Het detachement-Rooseboom ontmoette te Marapit (aan de Kapoeasrivier, ongeveer op dezelfde breedte als Tewa'h gelegen) het dis trictshoofd Raden Johannes, die naar bene den was afgezakt, om den assistent-resident jHoeke, dien hiji meende langs deze rivier in aantocht te zijn, te ontmoetendeze bevond zich echter op de Kahajan-rivier bij den lui tenant Kramers. Hij (Johannes) bracht vrij (belangrijke berichten mede, o.a. dat de kwaad willigen bezig waren zich aan de samenvloei ing van den Mendau en de Mengaroeng te "ersterken, en goede wegen aan te leggen van e Boven-Mendau en Boven-Mengaroeng naar Ie Moeroeng, een zijriviertje van de Boven- larito. westwaarts van Poeroek-Tjahoe gele den, en waar de pretendent-sultan zich thans toet ophouden. „Raden Johannes deelde voorts mede, dat de benden van Batoer, die hem te Kasintoe badden ingesloten, in den nacht van 11 op jl2 Maart stroomopwaarts waren verdwenen, volgens zijn meening, om van uit Menga- poengsche versterking en lila's te halen. „Aan den djaksa van Koeala-kapoeas en Benige bevolkingspatrouilles van de Boven- Kahajan was het gelukt zich te Kasintoe met. Raden Johannes te vereenigen, zoodat, vol gens diens beweren, thans circa 150 weerba re mannen aldaar bijeen waren, voorzien van een 120-tal geweren. Denzelfden dag nog keerde Raden JohanAs weder naar Kasintoe terug. Luitenant Rooseboom bivakkeert met ïijn troepje te Merapit, vanwaar hij het punt van samenvloeiing van de Kapoeas en de Koe- atan behoorlijk kan bewaken. Merapit is de zetel van het waarnemend districtshoofd van Loebang Koeatan, Raden Moeda, ,,De honderd man Koeteische hulptroepen zijn verleden Zondag, dus nu een week gele den, gearriveerdtot nu toe liggen ze uog steeds „klimaat te schieten" in een loods aan den Boomhet zijn stevig gebouwde lui, en me dunkt, dat er wel partij van te trekken zou zijnwanneer zal dit eens gebeuren, en hoe Stalen-Generaal. Technische Middelbare School. Een wetsontwerp is ingediend om m hoofd stuk Y (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbe- grooting 1904 de postKosten voor den bouw van eene middelbare technische school en kos ten van onderzoek en van maatregelen noodig ter voorbereiding van de oprichting van deze school, uitgetrokken op f 20,000. te verhoogen met f 100,001. Bij dit wetsontwerp is gevoegd een memorie van toelichting van 45 bkdzijden, waarin wordt uiteengezet welke plaats de op te richten centrale middelbare technische school bezet in het tech nisch middelbaar onderwijs en welke plaats .n- genomen wordt door dit technisch middelbaar onderwijs in het middelbaar vakonderwijs, dit middelbaar akonderwijs m 'jet gemeene vak onderwijs en dit vakonderwijs in het onderwijs als algemeen begrip genomen. Behandeld worden deze punten in 12 para grafen, g-.iteld lo. vakonderwijs, verdeeld in a. begrip van het vakonderwijs b de for- meele indeeling van het vakonderwijs c. de matenieele indeeling van het vakonderwijs; d. de nadere indeel mg van het nijverheidsonder wijs. In deze punten worden onderwijs in land bouw, nijverheid en handel besproken. Met op merking, dat in het verder deel der memorie -.1 wat op landbouw en handelsonderwijs betrek king heeft buiten beschouwing blijft, daar zij zich moet bepalen tot bespreking van het vak onderwijs, dat doelt op bekwaming voor nijver heidsdoeleinden 2o. lager vakonderwijs, waarin de geheele vor ming van ons volk tot practische vaardigheid in groote lijnen wordt besproken 3o. middelbaar industrieel onderwijs, ver deeld in a. het centrale instituut voor middel baar industrieel onderwijs, welk instituut zal verdeeld zijn in 2 afdeelingen, n.l. voor zelf onderricht en voor onderricht door anderen. De afdeling voor zelfonderricht zal vereischen een bureau tot liet geven van inlichtingen de noo- dige teekenzalen een bibliotheek met leesza len een laboratorium voor scheikundige en na tuurkundige onderzoekingen een werkplaats voor constructie een museum van gereedschap pen, instrumenten'en werktuigen; een museum van tcekoningen, n.odellen, monsters van grond stoffen en heel- en halffahricaten, een proef station. De afdeeling voor ..onderricht door anderen" zal moeten beschikken over het noodige onder wijzend personeel dè noodige lokalen in het Instituut en de bevoegdheid om elders tijdelijk lokalen in huur te nemen het voor het dage- lijksche. onderwijs noodige apparaat. En ze ral moeten organ iseeren dag- en avondcursussen, te geven aan het Instituut, naar de bedrijven on derscheiden een dagcursus voor hen, die in zulk een bedrijf patroon of opzichter willen wor den, de avondcursussen voor hen, die reeds pa troon of souschef bij zekere bedrijven zijn, cur sussen te geven aan het Instituut voor hen, die als „skilled labourer, bij zulk een bedrijf >n dienst willen treden, of reeds bij -zulk een be drijf werkzaam zijn rondgaa.ide cursussen rondgaande tentoonstellingen voordrachten over een bepaald bedrijf, zoowel aan het Insti tuut als elders b. middelbare industrieele vak scholen, welke als plaatselijke vakscholen de peripheric zullen vormen van het centrale nij verheidsinstituut zooveel mogelijk voeling hou dende met de practi&ohe uitoefening van het bed rjjf. 4o. middelbaar technisch onderwijs, waarin o. a. gewezen wordt op het uitstekend werk op het textiel- on machinegebied aan de technische scholen te Enschedé, Amsterdam en Rotterdam gedaan. Zoodra de centrale school haar opkomst verzekerd ziet, wenscht de Regeering in overleg te treden met hot gemeentebestuur van Enschedé over de textielschool voor ."e katoenindustrie, is daarvoor het plan gereed, dan wenscht zij te Tilburg de stichting van een textielschool voor de wol te bevorderen en is men zoover, dan zal dat technische onderwijs voor leder aan de beurt komen het is hoog tijd dat- een mijnbouwschool in Limburg worde geopend, dat de bakkerij en de typographic erlangen wat haar zoo hoog noo dig is en dat de bewerking van aarde en klei insgelijks aan een technische school onderwezen worden. 5o. Centrale middelbare technische school, gevende een uiteenzetting van hetgeen onder §3 is opgesomd. 6o. De eischen van toelating, waarbij geen minimum van leeftijd wordt gesteld, een flinke jongeman, die in zijn voorbereiding behoorlijk leiding heeft kunnen verkrijgen, tan aan die eischen op 17- h 18-jarigen leeftijd voldoen. 7o. De inrichting van het onderwijs. Hoezeer er niet aan denken valt reeds nu m de wet nadere bepalingen omtrent de inrichting van het onderwijs op te nemen en de regeling van dit onderwerp deels aan algemeene maatregelen van bestuur, deels aan besluiten, .'eels aan ministerieele beschikkingen zal zijn over te laten en eerst in overleg met de commissie van toezicht en den aan te stellen directeur bijzon- derhe len zullen kunnen worden vastgesteld, acht de Minister zich toch verplicht aan de Staten- Generaal een ruwe r hets voor te leggen van de wijze, waarop hij zich voorsthands die rege ling denkt. Dit geschiedt In 4 punten a. duur en indeeling van den cursus; b. de omvang en het karakter van het onderwijs c. de leergan gen, en d. d-» leervakken en het aantal uren aan elk vak te besteden. 8o. Het personeel <>r school. Het personeel zal aanvankelijk een iaarlijksche uitgave vorde ren va ongeveer f 80.000, n.l. een directeur f 4500, een secretaris f 16C0. 3 hoofdlceraren elk f 3500. 11 leeraren elk f 30C0, 3 amanuenses elk f 1000, 14 adsistenten tik f 1200, 9 hulpleeraren ad f 100 per lesuur vcor 50 lesuien, 1 machinist- bankwerker f 1000, 1 monteur f 1000, 1 stoker met vrije woning f (-00, 1 concierge met vrije woning f 700. Bovendien is \oor toelagen ad f 400 aan de hoofdleeraren f 1200 uittrokken. 9o. Van de kweekelingen, waarbij het school geld op f 40 wordt gesteld zonder inschrijvings gelden. 21 beurzen van f 300 elk en 30 van f 200 elk zullen beschikbaar worden gesteld. Voor ratifioatiën, dat is voor kleine bedra gen van f 100 en minder, wordt op f 1500 gere kend. In dtn aanvang dient opeen getal van 200 kweekelingen te worden gerekend. lOo. Verbinding met eene ambachtsschool. Het jaarlijksch ex tra-subsidie te verleenen aan een ambachtsschool, die haar onderwijs in ver binding brengt met het centrale instituut, zal een bedrag van f 20,000 in geen geval te boven gaan. llo. Lokaliteit en hulpmiddelen, waarbij de lokalen zijn berekend op een normaal aantal van 240 leerling n. 12o. Raming der kosten. De kosten van den bouw zonder aankoop van terrein met inbegrip van noodig blijkende bij gebouwen worden geraamd op t" &30.C00, die der inrichting op f 100,000. die der jaarlijksche uit gaven op f 125.000. De middelbare technische school zal op een door de gemeente Haarlem gratis af te staan ter rein van 1^ hectare worden geplaatst en de ge meente zal een bedrag an ten hoogste f 400,000 in de kosten van den 1 ouw bijdragen onder voor behouding vau de goedkeuring van Ced. Staten. De gemeente Haarlem scheen de voorkeur verdienen om haar ligging vlak bij de hoofdstad en op het verkeerspunt tusschen de 2 aanzien lijkste provinciën. Voorts om baar rijk ontwik kelde industrie, hare gezonde ligging en schoone omgeving, zor.der dat <ie levensstandaard er te j hoog is opgedreven. De ambachtsschool, aldaar gevestigd, is bij onderzoek voor de noodige uitbreiding vatbaar gebleken. Schetsplannen, die het ontwerp vtrgezellen, zijn ter griffie van de Tweede voor de leden nedergelegd. Berichten. Bescherming van vrouuren en maisjas. De minister van binnenlandse he zaken heeft aan de cammiaiarissen der Koningin de volgende aanschrijving gericht Teneinde zooveel mogelijk te voorkomen dat jonge vrouwen, dio zich naar elders, be- paaHdenjk naar een der groote steden 'in ons iand in dienstbetrekking wenschen te bege ven worden misleid door met slechte be doe lmgen ra de dagbladen geplaatste adverten ties of door agenten van onbetrouwbare in richtingen, is het mij noodzakelijk voorgeko men dat van overheidswege eenige inaatrage- len worden, getroffen. Nla deswege gepleegd overleg heb ik overtuigd dat rtmengaan van de overheida bemoeiing met liet. particuliere initiatief de zaak sflechts ten goede komen kan me er van verzekerd dat de vereenigingen hier te lande, die bescherming van meisjc6 op het oog hebben, nl. de Nederlandsche Vereeni- ging ter behartiging vbn de belangen der jonge meisjes (waarvan het hoofdbestuur is gevestigd te Utrecht), de Nederlandsche Vereenxging ter verhooging van het. zedelijke bewustzijn (waarvan het hoofdbestuur is ge vestigd te 's Gravenhage) en de Roomsch Katholieke vereeniging ter bescherming dan meisjes (waarvan het hoofdbestuur is geves tigd te Amsterdam), bereid zijn in dezen haar medewerking te verleenen. Ter bereiking van het beoogde doel acht ik het in de eerste plaats wenschelijk, dat door de zorg van burgemeesters op zoo ruim mogelijke wijze een waarschuwing wordt aan geplakt dat jonge meisjes niet ingaan op on bekende dienstaanbiedingen zonder vooraf inlichtingen ril te winnen en dat zij bij den ■burgemeester kunnen vernemen boe zij die •inlichtingstn kunnen verkrijgen. De burgemeesters zullen de inlichtingen of zelf kunnen verstrekken na. corresponden tie met de politie ter bedoelde plaatse, óf baar die inlichting verlangt kunnen verwijf- een ïYaar de ter bedoelde plaatse gevestigde afd. of ctorrespondcn van de bovengenoemde vereemgingen. Deze» bobben zich bereid'ver klaard te zorgen dat de burgemeesters be kend zijn met de adressen barer afdealiugs- •besturen en correspondeerende leden en baar werkzaamheid uit te breiden over een groot aantal gemeenten. In de tweede plaats zou door de burge meesters liet werk der genoemde vere«enigi- gingen kunnen worden veigemnkkelijkt en Bevorderd door aan de besturen van de in bun gemeente gevestigde afdeolingen of aan correspondenten als bovenbedoeld den grootst mogelijken steun der politie, ook van die aan de stations te verschaffen en door te bevor deren dat de ambtenaren, belast met de bij- lioudinjg der bevolkingsregisters, door B. en W. worden uitgenoodigd bedoelde besturen en oorrespondenten desverlangd op de hoogte te houden van de afisehri/vingc-n van jong» vrouwen uit de bevolkingsregisters naar de groote steden, met opgaaf van de plaats, waarheen zij vertrekken of vertrokken zijn en zoo mogelijk "Kan liet adres van de per sonen bij wie zij intrek hebben genomen. Ik heD de eer U.H E.G te verzoeken het bovenstaande mede te deelen aan de burge meesters der gemc'ntin ia uw gewest en hen daarbij uit te noodigen zooveel in hun ver mogen is mede tc werken tot het welslagen der omschreven maatregelen In de Staatscourant no. 110 komt een opgaaf voor over den loop der bevolking van de provincie Overijsel in 1903, opgemaakt door liet C-. nt.raal Bureau voor do Statistiek. De bevolking dier provincie bedroeg op Januari 1904 totaal 180.296 mannen en 174.618 vrouwen, t.c zamen 354.914. Meer dan 10.000 inwoners hadden de vol gende gemeentenStad-Almolo met 4875 mannen en 5212 vrouwen, totaal 10.087 Deventer 13.450 mannon en 13 732 vrouwen, totaal 27.182 Enschedé 14.386 mannen en 14.406 vrouwen, totaal 28.792Hengelo 8566 mannen en 8471 vrouwen, tot-aal 17.037; Kampen 9999 mann.-n en 9743 vrouwen, to t-aal 19 772 Nonn r 7549 mannen en 7064 vrouwan, totaal 14.613 en Zwolle 15.691 man nen en 16.282 vrouwen, totaal 31.973. De Tarief wet Het bestuur van den Ned. Boerenbond (voorzitter jhr. L rid der de van der Schueren. secretaris de beer G. v. d. Eisen) hoeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, over de aanhangige Ta- riefwet. In dit adros wordt ten eerste gevraagd wij ziging van art 4, waarin de mogelijkheid ge opend wordt, voor goederen, afkomstig uit landen, die onze goederen ongunstiger behan delen dan die uit ecnig ander land, de in voerrechten met de helft te verhoogen, van welke verhoogde hcffiug echter uitgesloten zijiu artikelen, die als levensbehoeften of als grondstoffen of hulpmiddelen voor den land bouw of voor de nijverheid zijn aan te mer ken. Adress. wenscht dat de verhooging der rechten niet aan een maximum zal gebon den zijn en dat. levensbehoeften en grondstof fen of hulpmiddelen voor den landbouw of voor de nijverheid niet van de verhooging zullen uitgesloten worden. Hij hoopt, dat de Regccring van do bevoegdheid, welke? haar dan zal worden verkend, een zoodanig ge bruik zal makeh, dat onze uitvoer van vee, vleesch en andere landbouwproducten zal blij ven verzekerd. Ten tweede hoopt adressant, dat-, indien dè vleesch accijns behouden moet blijven, ten minste evenredige rechten geheven worden van gesmolten et., huiden, haar, horens enz opdat do buitenlander niet langer boven ons bevoordeeld worde. Ten derde, dat men geen middel onge bruikt zal laten om aan onze boter de ver loren reputatie terug te geven, vooral door krachtdadig vervalscbing tegen te gaan, en door den invoer van veelal minderwaardige vreemde boter en margarine, die voorname lijk tot vermenging worden gebruikt, door het heffen van invoerrechten te weren. Ten vierde dat, waar den landbouw geen hulp wordt gebracht, deee toch zeker niet zal worden bezwaard door het heffen van rechten op landbouwwerktuigen, vooral de zulke welke dienen voor de boterbereiding, en die door het buitenland worden geleverd Ten slotte zegt adressant „Mocht naderhand blijken, dat de voor gestelde middelen niet voldoend© zijn om den vrijen uitvoer te verzekeren en den va- derlandschen landbouw te redden, dan hopen wij dat de Regeering bereid zal bevonden worden om den landbouw door krachtige be scherming onafhankelijk te maken van liet protectionistisch buitenland. ROMAN 22 TAN ALEX. RÖMER, Zoo dat was dus de zeilpartijzij streek het papier een bieetje glad en legde het weer op cl© schrijftafel, Wie Was die Ludoxska? Zij herinnerde zich, dat mevrouw Breding in haar brief gesproken had van een pas hier gevestigde familie, waarvan de vrouw, een Poolsohe, een slechten naam had. Zou Leo pold in zulke boeien zijn Het werd haar hoe langer hoe angstiger te moede. Toen zij de deur-uitging, stond zij plotse ling tegenover haar broeder, die naar binnen wou gaan. Leopold schrikte zichbaar, toen hij haar zag en deinsde een stap achteruit. Was zij dan een Medusa? En haar thuiskomst iets, dat schrik aanjoeg? „Dag Leo. Lieve hemel, ken je mij niet?' vroeg zij kalm Lag er nu iets in den toon harer stem, dat hem prikkelde, zijn antwoord was ten miust© niet heel vriendelijk. „Waarachtig, als men onverwacht tegen over iemand staat, in zijn eigen kamer, waar men, tijdens zijn afwezigheid, niemand ver wacht „Je kunt je nu al overtuigd hebben, dat ik geen spookverschijning ben. Ik kwam van middag thuis en nadat ik mama verzorgd liad. keek ik eens rond hier in de kamers, die me vreemd waren dat neem je me toch niet kwalijk Als zuster mocht ik me die vrijheid wel veroorloven." „Wel nat.uurlijik, maar dat is een kolossale verrassing wat voert je zoo onverwacht naar huis?" Leopold had zich beheersoht en sprak nu op vriendelijker toon; hij keek echter zijn zuster met een onderzoekenden, wantrouwen den blik aan. Zij' begon onderwijl haar broeder nauwkeu rig op te nemen hij zag er goed uit, elegant zelfs, maar zijn wangen waren mager en in zijn oogen brandde een onheilspellend vuur. „Ik vind mama erg naar en ziek. Mevrouw Breding schreef me er over en daarop ben ik dadelijk overgekomen," antwoordde zij. Leopold, die zijn zuster een plaatsje had aan%->wezen op zijn elegant© sofa en naast haar was gaan zitten, sprong nu driftig op. „Die malle oude wijven," riep hij uit. „Het. is niet te gelooven, wat die voor dwaze stre ken uithalen. Ik vraag je, wat moet je hier doen, jij, die aan gene zijde van het kanaal zoo n goed plaatsjo had veroverd. Mama was altijd zwak en magerhet dienstmeisje is heel goed en verzorgt haar ze kan liggen en rusten en heeft niets te verzuimen, want- ik eet in het hotel, wat me trouwens veel beter bevalt." Ellen volgde zwijgend al zijn rustelooze bewegingen. Zij besloot voorzichtig te zijn, en haar best te doen, om het vertrouwen van haar broeder te winnen. „Wees maar blij met mijn komst," zei ze op schertsenden toon, ,,'t is treurig, als men niet vriendelijk welkom wordt geheeten. Trouwens, 't komt me niet overbodig voor, dat ik de huishouding eens verzorg. Mama wordt niet goed verpleegd, van zulke dingen heb jelui mannen geen verstand. Maar ver tel nu eens wat van jezelfwe hebben elkaar in lang niet gezien en in dien tijd is er veel voor je veranderd. Heb je je verzoend met» het leven hier en met de betrekking, waar toe je pedwongeu werd?' „Gedwongen ja, dat is het juiste woord, het doet miji pleizier, dat je het gebruikt," zei hij gejaagd. „Als ik door mijn persoonlijk heid 'me hier niet, ©en1 bijlzondëre positie ver overd had, zou ik eenvoudig te gronde zijn gegaan." „Een bijzondere positie? Hoezoo?" vroeg I Ellen. „Je praktijk schijnt lucratief te zijn. j als ik oordeelen mag naar de omgeving, die je je veroverd hebt zij keek veelbeteske- nend om zich heen ©n je geniet je leven op jouw manier." i Hij keek lrnar weer wantrouwend van ter i zijde aan. t ,i,Is dat ironie, of wat bedoel je?" vroeg I hij kortaf. „Ik had van ouds aesthetischen ran eu kan niet in een ordinaire omgeving i leven. Wat heeft men dan ten slotte ook I aan zijn leven." j „Denk je nog niet aan trouwen?" vroeg zij. Hoe gaat het met Suzc? Je hebt me nooit geantwoord op mijn vragen naar haar." j Leopold het zich in een stoel vallen. „Su zeha! ha! ha' Jelui meisjes zijn toch alle- j maal even kortzichtig en sentimenteel. Jij. verstandige Ellen, moest todli uit den aard j der verhouding reeds hebben opgemaakt en vooral toen jc het kleine meisje zagensprak, dat dat een vam die minnarijitjes was. zooals elke jonge man en vele meisjes ze wel eens in hun leven aauknoopen. Je moet me wel heel gering schatten, als- je een oogenblik hebt kunneu gelooven, dat ik Suze trouwen kon." Een hevige verontwaardiging maakte zich van Ellen meesterzij bedwong zich echter met alle kracht. „Je praatte indertijd toch, alsof jc dat Vast. van plan wias, maakte het ten mjnste 'het meisje wijs en je toonde een groeten hartstocht voor haar." „Een gTooten hartstochtGebruik toch alsjeblieft dat woord met voor zoo'n kleine gebeurtenis dn mijn levendat klinkt als heiligschennis'", riep 'hij heftig uit. „Je hebt geen idee, walt. een groote hartstocht betee- kent in het levon van een monscli. Zij adelt hem en verguldt met haar stralen al de hem omringende misère, alle arbarmelijke klein geestigheid. die hem allerwcg omgeeft." Zijn oogen flikkerden weer. met dien duis teren gloed, die haar reeds was opgevallen. Een po06 lang antwoordde niet; het werd doodsbil ün de kamer hij zat voorover gebogen en haalde diep adem Een groote angst, overviel Ellen. Die vrouw met haar slechten naam, die Poolsche, de vrouw van een ander, dne mevrouw Breding wiel niet zonder bedoeling in haar brief genoemd had. het met „Ludoiska" onderteekende brief je zij bracht dat alles met elkaar in ver band. Deed een gcwetemlooze circe hem zijn beroep eu zijn plichten vergeten en was dat de „groote hartstocht", di© hem het hoofd op hol bracht en zijn zinnen omstrikt had? Duistere raadsels voor haar onschuldig ge moed. Hoe kan een meisje, dat 2elf nog niets ondervond, den afgrond van een raan- nenziel peilen? „Je hebt dus met- kleine Suze gebroken", zei ze eintiefijk zachtjes, „weet je, wat er van haar gewordon al" Hij schrikte op en zag er zoo verstrooid uit, alsof hij Ach den naam „Suze" nauwe lijks herinnerde. Hij strook met de hand over zijn vooriioofd en moeet zich eerst be denken. „Ik heb niet een» met haar gebroken", zed hij aluurséh, „zij brak met mij uit. dwrze overgevoeligheid Ik was correct en liet haar merken dat het ook voor haar tijd werd, d-vt dat geflirt een einde naim. Later hoorde 'k, dat haar vader gestorven en zij uit Claualli.il vertrokken was." Ejlen bestudeerde het patroon van het tapijt en kook haar broeder niet aan ,Arm ding", mompelde zij en stond op. Zij wis overtuigd, dat. Leo's verhaal niet geheel met- de waarheid st rookte. „Hoe lang denk je hier te blijven?" vroeg Leopold, toen zij aanstalt© maakte, om naar haar moeder te gaan. Zij keerde zich «nel oin en keek haar broeder strak aan. „Totdat mJama gezond ia", antwoordde zij. Hij trek <1© schouder» op. „Gezond ze zegt, dat ze gezond is zwak zal ze wel altijd blijven. D© dokter zegt, dat ze rust noodig heeft.' Wordt vcnwlyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1