KOLONIËN. BINNENLAND. Admiraal Kataoka bericht, dat de Rus sen weggetrokken zijn van kaap Robinson op 12 Mei, maar dat zij een veldwerk aan legden op een noordoostelijk van de kaap gelegen berg, waar zes kanonnen in bedekte stelling zijn geplaatst. Het «Japansche eska der beschoot don geheelen Zondag de Rus sen, maar dezen handhaafden zich hardnek kig in hunne stelling. De Japansche flottille was ook den geheelen dag aan het vuur bloot gesteld. maar zette baren arbeid voort zon der schade te bekomen. Uit Soool wordt bericht, dat de Japan ners 200 Russen ten noorden van An- joe in een hoek gedrongen hebben en beproe ven hen door honger tot do overave te dwin gen. Zij vertrouwen, dat de leeftocht van den vijand weldra uitgeput zal zijn. Reuters agentschap to Louden ont ving een officieele mededeeling, waarin wordt verklaard, dat de Chineesche regeering aan do buitenlandsche regeeringen betuigt met leedwezen de onwelwillende geruchten te hebben vernomen, volgens welko de Ohinee- sche regeering voornemens zou zijn hare neu trale houding prijs te geven, die zij sedert het uitbreken van den oorlog heeft in acht genomen. De Chineesche regeering heeft aan bare vertegenwoordigers in het buitenland opgedragen, deze geruchten beslist tegen te spieken en den mogendheden te verzekeren, dat, wat er ook moge gebeuren, de regeering het voornemen heeft een strikt neutrale poli tiek te volgen. Volgens de Nowoje Wremja, zullen de Russische troepen in plaats van do witte zomerjasaen, die zij tot dusver droegen, kli - k i u n. i or men krijgen. Allerlei vStanley zal niet, gelijk hij en zijne vrouw zoo gaarne hadden gewonscht, in de Westminster abdij bij Livingstone worden begraven. Eeu geestelijke der Abdij moet heb ben verklaard, dat hij daarvoor „niet groot genoeg" was. En die heeron schijnen hier het beslissend woord hebben te spreken. Er zal echter in de Abdij eon plechtige lijkdienst worden gevierd en daarna zal het stoffelijk overschot te Pirbright ter aarde worden besteld, waar Stanley zijn buitenver blijf had. Koningin Alexandra betuigde in een har telijk schrijven hare deelneming aan Lady Stanley. vHet „Kleine Theater" te Berlijn zal eerlang Heijermans' „Ghetto" gaan opvoeren en do directie onderhandelt, naai* het „Ber liner Tageblatt" bericht, met Jozef Israels over ontwerpen van decoratiën voor dat stuk. vOnder d© aangenomen mededingers naar den prijs van Rome voor muziek, be vindt zich moj. Flcury. 't Is de eerste maal. dat. eene vrouw tot dien prijskamp wordt toegelaten. vDe laatste voltooide brief van den beroemden Engelschen admiraal Nelson een schrijven aan Lady Hamilton, zijn „lief ste Emma" gericht- is Vrijdag op eene vei ling te Londen aan een Ajnorikaauschen liefhebber verkocht voor 1030 (f 12,360). Dat is de hoogste prijs, welke tot dusverre voor één autographischen brief werd betaald. Een latere, onvoltooide brief van Nelson is in hot- Britsche Museum te Londen. vEen buitengewoon goede huisheer was de millionair Handyside. die onlangs te New castle overleed. Hij was als schoenmaker be gonnen en rijk geworden door koopen en ver- koopen van gronden. In do laatste jaren van zijn loven heeft hij menige straat, van krotten laten afbre ken, om cr goodo huizen to laten bouwen, welko hij dan den vorigen bewoners afstond tegen nagenoeg den vroegeren prijs. Zoo droeg hij op pract.ische wijze veel bij tot verbetering van do woningen der arbeidende standen. Handyside hield zich nog aan oude eigen aardige gebruiken. Den dag na het vervallen van do huur ging hij „ziyne" straten rond met. een bel en een krui wagon.de bel om zijne huurders te waarschuwen, de kruiwagen om liet geld te vervoeren Gezinnen, waar do kostwinner ziek was, behoefden geen huur te betalen. Waar de man stierf, verzekerde de huisheer de wedu we: „Ik zal geen huur van u oischen, zoo lang ge woduwa ajt" en in weerwil daar van hertrouwden er toch velen. Handyside had ..alderman" en burgemees ter kunnen worden, maar hij bleef liever de eenvoudige man. die hij was Hij moet aan de stad New-Castle oen paar milliocn guldens hebben vermaakt. vTe Dusseldorf is een 19-jarige fabrieks arbeider. Stankiewitz genaamd, wegens moord op een anderen arbeider, ter dood veroor deeld. vTijdens een stierengevecht to Oporto brak eon stier door do afzettingen heen en verwondde ongeveer 20 toeschouwer*. OOST-INDIÊ. To Sigü rijn aangekomen vier spoorrij- wielen met 12 wielrijders, die tevens hunne gewone rijwielen mede brachten, schrijft de Atjeh-corrwspondent van de Locomotief. Drïo dier spoor rij wielen rijn elk ingericht voor 4 personen, die allen tot- do bowegiug der machine door trappen bijdragen. Het vierde rijwiel heeft, een bank voor twee personen, terwijl slechts door de beide voorste personen wordt getrapt. Eerstgenoemde rijwielen kun nen een snelheid van 20 K. M., het laatstge Doomde slechts 13.5 K. M. afleggen. Deze rij wielen zullen worden gebruikt voor do con- trolo dor Atjehache wachtposten langs de trambaan. Echter zal het aantal minstens het dubbele moeten bedrage», wil men een troep van eenige betoakenis voor eene gevechtshan deling beschikbaar houden. Wanneer men toch mot do rijwielen op eonig punt is aangeko men. om van daar uit te agoeroii. moet- men een gedeelte van den troep als dekking bdj de rijwielen achterlaten. Heeft men dus over 8 machines te beschikken, waarmede 32 man vervoord kunnen worden, dan kunnen 20 man het terrein in, terwijl 12 man bij de rijwielen achterblijven. Do baai van Poeloo Web ziet- cr tegen woordig tierig en vol uit, schrijft de Atjeh- corrcspondont van de Deli-Courant. Er zijn reeds dagen geweest dat er 18 booten aan de steigers en op stroom lagen. Er is op Sabang zeer zeker vooruitgang merkbaar en dit niet alleen aan hét aantal schepen, doch ook aan den ijver, waarmee men overal aan het wer ken en bouwen is; men denke slechts aan de electrische transporteurs, waarover ik reeds vroeger schreef, doch ook van gouver- nomenswege is inon aan den arbeid getogen een nieuw» post- en telegraafkantoor, waar aan eenige lokalen voor den havenmeestér verbonden worden, zal in het handelsgedeelte der plaats gebouwd .worden, terwijl op den heuvel een schilderachtige kiosk, bet centraal station van de telephoon, de plaats zal inne men van do gedenknaald, die meer aan een graftombe, dan aan een monument ter eere van onzo vesting doet denkon. Ook voor de visitatieloods der Mekkagangers moet bene den een stuk grond beschikbaar zijn, sinds Sabang met Batavia en Padang de eer geniet om als pelgrimshaven te zijn aangewezen en dus voortaan ook van hier uit schepen met geloovige Mohamedanen naar Arabic kunnen vertrekken. Ook de Chineesche Kamp ondergaat uit breiding er wordt dezer dagen door de aan wezigheid van den troep dan ook wel 'bet noodige verdiend. Staten-Generaal Drankwet. Amendement. De heer ltink heeft een amendement voor gesteld strekkende, om de bestaande vrijheid tot verkoop van sterken drank o. a. aan boord van stoom booten, aan de reizigers, niet te deen vervallen, en alzoo ook bier niet, in strijd met het stelsel der wet, het afmakingssysteem toe te passen. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 17 Mei 1'904 bevat de volgende Koninklijke Beslui ten benoemd tot vertegenwoordiger der Neder- landsche regeering bij het op 28, 29 en 30 September 1904 te St. Louis te houden alge meen congres van pleitbezorgers en rechtsge leerden prof. mr. D. Josephus Jitta, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid aan de ge meentelij ko universiteit te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen als assistent bij het Kou. Munt- en Penningkabinet te 's Gra- venhage A. J C. van Gemund opnieuw benoemt» tot schoolopziener in het arrondissement Middelburg J. Drabbe, te Domburg op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Sittard. onder dankbetuiging voor in die betrekking bewezen diensten, J. II. Kutten op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda mr. dr. I B. Cohen; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst, de bediende van het IJkkautoor te Amsterdam E. Bijlevelt; benoemd t-ot ontvanger der registratie en domeinen te Onderdendam F. Stuart, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oirscihot. De minister van buitenlandsche zaken zal den 25. den gedelegeerden ter internatio nale oonforentie voor privaatrecht een diner aanbieden. De Spaansche gezant bij ons Hof, de heer A. do Bagner, is met verlof naar Ma drid vertrokken. Graaf GronviUe, gedurende geruimen tijd 2o secretaris van de Britsche legatie te 's Graveuhage geweest, vertrok Zondag naar rijn nieuwe standplaats te Berlijn. Gisteren voormiddag is do commissie van rapporteurs der Eersto Kamer voor do Hooger-Onderwijswet bijeen geweest. Hot. afdeelings-verslag is gisterenavond ver schonen en geeft blijken van een zeer sterke oppositie tegen het wetsontwerp zoodat de kans, dat hot zal worden aangenomen niet zeer groot schijnt. Ter voldoening aan het bepaalde bij ar tikel 14 der wet van 4 April 1870 en bij ar tikel 11 der wet van 5 Decmber 1881, wordt bekend gemaakt, dat op den Ion Mei 1904 aan do Nedcrland3cho Bank in onderpand was gegeven een bedrag van f 18.000.000 in schatkistbiljetten, waarop een voorschot was verstrekt van f 12.907.073,214 en dat voorts op dien dag in omloop waren schatkist promes sen tot oen bedrag van f 10,000.000. St. Ct. De La nd w»eer wot. In do St. Ct. no. 113 is opgenomen de beschikking van den min. van Oorlog, van 27 April 1901, houden de bepalingen ter uitvoering van de eerste vier hoofdstukken van do LancTweerwot. Dfe gezondheidstoetand van mr. A. A. do Pint-o. liet hem nog niet too gistereu de strafzitting van den Hoogeu Raad te preso- deeren. Bij rijn aftreden als secretaris der Zaanlandscho Kamer van koophandel en fa brieken, na een diensttijd als zoodanig van 38 jaar. rijn den heer N. Francken Az., als blijk van waardeering cn hoogachting, door do ledon der Kamer geschenken aangeboden, Een pers jubileum. Men schrijft uit 'a Graveuhage Db nestor dor Haag&oho Journalisten, de heer B. do Vries, hoopt den 10, Juni as. den merkwaardigen dag te gedenken, waar op hij 55 jaren geleden en wel reeds ot> 12- jarigen leeftijd de eerste schreden zette op het gebied der dagblad-pers. Tot heden wijdt deoc veteraan in de journalistiek zich nog steeds met- jeugdige werkkracht aan do moei lijke taak. die hij reeds meer dan con halve eeuw meer bizon der als verslaggever op de perstribune in de Kamers der Staten-Gene raal vervulde. Het aantal anti-revolutionaire propa- gandaclubs in Nederland bedraagt, volgens een bericht, thans 43 met ongeveer 1600 leden. Zaterdagmiddag vergaderde te 's Gra venhage do Centrale Commissie voor de Sta tistiek. Vastgesteld werden het jaarverslag van de Centrale Commissie over 1903, hare begrooting voor 1905, terwijl aan de regee ring advies werd uitgebracht nopens do be grooting van het Centraal Bureau voor 1905. Met leedwezen nam de commissie kennis van eene afwijzende beslissing der Regeering op haar voorstel tot het houden hier te lande van eene eerste algemeen e bedrijfstelling. Aan het Centraal Bureau werd machtiging verleend tot vereenvoudiging der sterfte-sta- tistiek en tot wijziging in de publicatie der Statistiek van het schoolverzuim. Voorts werden adviezen aan de regeering uitgebracht over do statistische opgaven door de Kamers van Arbeid te verstrekken, over de reorganisatie der ambtelijke statistiek, ,over do statistiek van in-, uit-, en doorvoer, en over do wijze van verzameling van de in het Koloniaal Verslag voorkomende statisti sche gegevens. Een meeting te Eindhoven tegen de verhoogde rechten op t a bak. De groote zaal van den R. K. Volksbond was Zondag 11. tot- achteraan toe gevuld met belangstellenden. Naar schatting waren cr een 1000 personen bijeen. Do bijeenkomst werd geopend dooi* d'en heer A. van Zeeland, die de aanwezigen wel kom heette. Onder dankbetuiging voor de bereidwillig heid om do te houden besprekingen in te leiden, verleende hij vervolgens het woord aan den heer M. V. Snoek, van Utrecht, secretaris van het hoofdbestuur der lande lijke organisatie. Deze ving alsnu zijne rede aan over „Het tarief van rechten en de tabaksindustrie", Spr. behandelde het ontwerp enkel uit een oogpunt der practijk eü liet politieke over wegingen geheel achterwege. Spr. behandeldele. het fabriceeren van rook- en pruimtabak en snuif, de oudste tak van bedrijf, en die nog steeds vele handen werk geeft. Ten 2e. liet fabriceeren van sigaren, welk bedrijf vooral to Eindhoven en omstre ken tot een groote mate van ontwikkeling is gekomen. En in verband hiermede de hulp industrie het. vervaardigen van sigarenkis ten, etiketten en andere utensiliën. Ten 3e luebbeu wij de stripnijverheid, door welk bedrijf evenzeer een goed stuk brood verdiend wordt in deze streken. Do sigarenindustrie liet Spr. achterwege, daao* deze behandeld zou worden door den heer Norbert van Reuth, uit Eindhoven. Spr. weerlegde het voorgeven, dat tabak geen levensbehoefte zou zijn, maar een genot middel, en dat alzoo een belasting te rechtvaardigen is. Toegevend© eens, dat daar niets tegen valt in te bren gen. dan dient toch de vraag gesteld, of het eenige weelde-artikel, dat bin nen het bereik van den minvermogende valt, hem aldus moet ontnomen worden. Men vergete toch niet, -dat bij een belasting naar het gewicht deze naar verhouding oneindig veel zwaarder zal getroffen woeden dan de welgestelde. Bij een druk van, 25 ad valo rem op de goedkoopste tabak, van 5 cents per kilo wordt de fijnste Havana- en Su>- matra-tabak, van f 7,50 pea* 4 kilo, slechts met 1/300 van de waarde getroffen. Voor velen zal dit verhoogde recht rijn een prohibitief recht. Aan de hand van behoorlijk toegelichte cij|fers wees Spr. er op, dat de vorhooging van rechten het verbruik van rook- en pruim tabak sterk zal achteruitgaan. Ook de uitvoer van tabak zal dalen. Tot nu toe, zei Spr., moeten wij het be staande recht ad. f 0,70 per 100 Kilo op ons fabrikaat toeleggen. Maar niettemin kunnen wij nog concurreerén, omdat de loonen hier lager zijn. Het wordt echter heel wat anders, wanneer wij in plaats van 70 cents, f 2.50 zullen toe- te leggen bobbendan staan wij bepaald ten achter, en kunnen wij onze matten wel oprollen. Die f 2.50 drukt in vele gevallen met 5 tot 10 en dat verschil is niet te ver halen. En Spr.'s conclusie is alweer dezeopnieuw» een aantal werkeloozen. Opnieuw oen aan tal werklieden, die nu bijdragen tot do ge meenschap en dau der gemeenschap ten laste zullen komen. Nu de stripnijverheid. Zooals bekend, worden bier te lande verschillende tabakssoorten van de hoofd nerf ontdaan, gen*einigd en gedroogd, om weer te worden uitgevoerd naar landen met name Engeland waar een zeer hoog invoerrecht wordt geheven. Aldus bespaart men de belasting voor hetgeen als afval geen of nagenoeg .en waardeheeft. De meerdere vracht rekenende, lus liet bestaande recht a 70 cents per 100 Kilo, be hoeft men geen Bartjens to zijn om tot de conclusie to komen dat dit voordeelige loon- verschil slechts een betrekkelijk klein saldo moet laten. Dat dit 9aldo zal uit te drukken zijn in eenige weinige percenten, in verhou ding tot den prijs der tabak. Wanneer nu het invoerrecht gebracht wordt van 70 cents op f2.50 per 100 kilo, gaat dit voordeelige verschil teloor niet al leen. maar kan er van concurrentie zolfs geen sprake meer zijn. Dit laatste recht drukt te zwaarder, waar de uitlevering aan voor we deruitvoer bestemde tabak dooreen slechts 64 bedraagt van het oorspronkelijke ge wicht. Op iedere 100 kilo uitgevoerde tabak zou dus ca. f 3.90 «aan rechten moeten toegelegd worden. En voordeeliger kan men dan laten strip pen in de landen van productie, zelfs wan neer men dubbel zooveel lion als hier zou t© betalen hebben. Dat de stripnijverbeid, die aldus te gronde zou gericht worden, van eenige beteekenis is, blijkt wel uit de verslagen der inspecteurs van den arbeid. Alleen te Druten met 4730 inwoners wordt behalve in de drie stripperijen, door niet minder dan 200 gezinnen in huis ge stript. In sommige gezinnen wordt aldus 14 a 15 gulden per week verdiend. Het is voor de stripnijverheid alzoo een levensbelang, dat de geprojecteerde verhoo ging der rechten niet tot stand wordt ge bracht. Ten slotte gaf Spr. nog een kleine reken som Wanneer wij nagaan, zeide hij, dat bij ver hooging der rechten lo. Het tabaksverbruik zal verminderen hetgeen ik aantoonde. 2e. De uitvoer van fabrikaten aanmerke lijk schade zal lijdenhetgeen ik evenzeer heb 'aangetoond. 3e. De stripnijverheid zal to niet gaan hetgeen niet minder bewezen is te achten. Eii wanneer wij eens aannemen dan, dat dit al te samen slechts mot 1 en het zal véél, héél veel meer zijn! van invloed is op den stand der arbeidsmarkt, op de wer keloosheid, dan zou ik u willen vragen om uit te rekenen, hoeveel van de vèr over de 100,000 personen, die leven van en door de tabaksindustrie, broodeloos zullen worden. Dan wil ik u ook dit vragenof ge denkt dat d© paar ton, die een hooger recht in de schatkist zou brengen, kunnen, opwegen te gen hetgeen armbesturen en diaconieën, zoo wel als particulieren zouden bij te passen hebben Gelooft vrij, dat later als het blijken mocht, dat een verhooging der rechten een fout was het kwaad niet meer te herstel len zal zijn. Er is weinig noodig om een bloeiend be drijf te gronde te richten, maar het vereisoht meer dan alledaagsche bekwaamheid om een kwijnende industrie weer op de been te hel- p°n. Hierna was het woord aan den heer Nor- bert van Reuth, secretaris van de Eindhoven- sche fabrikantenvereeniging. Spr. begon met te zoggen, dat bij kort kon zijn. De beer Snoek bad zoo overtui gend en juist de overwegende bezwaren in het lioht gesteld tegen eene belasting, dat hij meende te kunnen volstaan met eenige losse aanteekeningen. Allereerst releveerde hij het groot© gevaar, dat deze f 2,50 per 100 kilo naar meer zou smaken en gevolgd zou worden door perio dieke verhoogingen. Hij verwees naar het buitenland en noem de eenigo cijfers, waaruit leca*ing was te trekken. Terwijl in 1877 onze uitvoer van fabrika ten vrijwel gelijk stond met die van België en Duitschland, is in deze landen die uitvoer teruggegaan, naarmate de onzo belangrijker is geworden. In stede van de 8 millioen sigaren 's jaars toen, hebben we bet nu gebracht tot een jaarlijksohe uitvoer van 190 millioen sigaren. Hij stelt de vraag verder, of ruwe tabak geen grondstof is en wijst dan op de tegen spraak in d© memorie van toelichting. Grond stoffen zonden vrijgesteld worden, en de na tionale arbeid zou worden gesteund. Noch van het een, noch van het ander is in zake tabak iets t© bemerkenintegendeel is juist het omgekeerde te oonstateerm. Ten slotte wekte hij alle aanwezigen op, om met allo gepast© middelen op te komen voor de belangen der bedreigde tabaksin dustrie. Nadat de voorzitter bedde sprekers bedankt had voor hun boeiende en interessante voor dracht, werd door hem do volgende motie gesteld, die bij acclamatie werd aangenomen Dte Sigaren- en Tabaksfabrikanten van Eindhoven en Omstreken, en do werklieden op die fabrieken werkzaam, vergaderd ten getale van omstreeks 1000, op den 15en Mei 1904 gelet op en'overwogen hebbende de argu menten van de Sprekers tegen eene tabaks belasting nemen met algemeeno stommen het be sluit, alles wat in hun kraohit en vermogen is aan to wenden, om deze voor 'de Neder- landsch© tabaksindustrie zoo nadeelige belas ting niet tot wiet te doen aangenomen wor den, en mitsdien Zijne Ex oei Ion tie den Mi nister van Financiën eerbiedig en ernstig te verzoeken zijn voorstel te willen terugnemen, daar zulk eene belasting, onder welken vorm ook4 niet. dan ten nadeel© kan komen van handel cn industrie. De tariefwet. Het departement. Groningen der Maatschappij van Nijverheid heeft aan directeuren dier maatschappij zijn meening over de aanhangige tariefwet doen kennen. Heb departement verklaart zich er tegen, dat eene commissie niet-genoemde ar tikelen onder een der posten van hot tarief zal brengen, zet de nadoelen van het heffen vau rechten naar het- gewicht uiteen, is tegen de regeling der tarra volgens het ontwerp, to gen de bevoegdheid d'er regeering om van lan den, die ons minder gunstig behandelen, hoo gere rechten te vorderen, betoogt dat do var- hooging der rechten voor een groot deel door do mingegoeden zal worden betaald, dat de verhooging op de export- en transportbedrij ven nadeelig zal werken, vele werkkrachten daar aan werkeloosheid zullen worden bloot gesteld on de loonen er zullen dalen. Het departement acht de noodzakelijkheid der vorhooging van onze staatsinkomsten niet bewezen, en zoo ze voor do toekomst noodig is. mag allerminst een tariefsverhoogiug daarvoor in aanmerking komen, die progres sief werkt in verkeerde richting. Het depar tement- acht in elk g»eval bescherming voor ons land verderfelijlk, belemmerend' voor den handel, wiens omzet er bovendien door zal verminderen, nadeelig vooral voor onze ex portindustrieën. Het. voorziet dat de thans voorgesteld© tariefsverhooging later tot ver der© verhooging zal leiden en hoopt op ver werping van het wetsontwerp. N. R. Ct. Tegen de tariefwet. Verschil lende koekfabrikanten in Noord-Brabant heb ben meermalen te 's Hertogenbosch verga derd om gemeenschappelijk op te treden in zake do tariefwet, en besloten do Tweede Kamer in kennis te stellen met hunne be zwaren. Thans Is een bond opgericht, bestaande uit een twaalftal firma's, mot het doel de vereeniging uit te breiden over geheel Ne derland, ten einde hunne gemeenschappelij ke belangen te bevorderen. Het bestuur bestaat uit do heerenBern. de noog, Oosterliout, president; R. Blom, 7s Hertogenbosch, vice-president; H. de Bruin, 'sHertogenbosch, secretaris; Arn. Lambermont, in „de Klok", 's Hertogen bosch, penningmeoi! .i*. Prov. Nbr. en 's H. Ct. In de algemeene vergadering van de Vereeniging voo-r Noord--Ncderlandsch Mu ziekgeschiedenis, onder vooa*zitterschap van den heer D. F Scheurleer te 's Graveuhage gehouden, deelde de secretaris dr. H. C. Rogge mede. dat als muziekwerk was uit gegeven „Een duytsch musyck boeck, naar de uitgave vn 1572 in partituur gebracht en opnieuw uitgegeven door F. van Duyse. Van het tijdschrift zag do 3e aflevering van hot 7de deel het licht. De bijdragen tot eon repertorium der Nedcrlandsche muziek literatuur werden geregeld voortgezet. In liet- bestuur kwam geen verandering en het aantal beschermers bleef stationnair. De inkomsten hebben bedragen f 2348.88J, de uitgaven f 1209.95AOp 31 December 1903 H'as er een saldo van f 792*2.01. Tot beschermers werden o. a. benoemd Joh. van Kossem en M. Maarschalkerweerd, beiden te Utrecht. Bond van horlogemakers. De vijfde jaarlijksche bondsdag van den Nederl. Bond van Horlogemakers, voorafgegaan door een welgeslaagde demonstratie van Foncault s slingerproef, werd door den heer J. D. Kete laar geopend met een uitvoerige rede, waarin hij uiteenzette welk ee»n historische plaats 's Gravenhage op het gebied van het liorlogo- in akersvak inneemt. Medegedeeld werd, dat in de plaats van do heeren R. Rossert, te Hoorn en W. J. C. Haalc te Utrecht, tot bestuursleden gekozen zijn de heeren J. Baumer te Deventer en J. Sickel te Rotterdam, resp. met 189 en 133 stemmen. Men zal trachten overeenkomsten aan te gaan omtrent het patenteeren van nieuwe vindingen op 't gebied van uurwerken eu gereedschappen uitgedacht, ten bate van den Bond of het Museum en archief van tijid- meetkunde. j Adhaesie zal worden betuigd aan t adres der Groningsche Kamer van Koophandel tegen de van Regeenngswege ingevoerde verontreiniging van den brandspiritus. Op Hemelvaartsdag werd in het go- bouw van don R. K. Volksbond te Arnhem een algemeenen bondsdag van de vereeni ging van spoorweg-personeel „Recht, en Plicht'' gehouden, waar de volgende onder werpen besproken werden 1. Hulp tc verleenen door do Vereeniging bij het zoeken van betrekkingen voor kin deren van leden; 2. beperking van den dienst op Zondag en Coöperatie; 3. wat staat den bond te doen om zijn fondsen „Vrouw en kind" en„Begrafenis" nog meer te doen bloeion; - 4. Welke stoffelijke voordeelen kan de bond zijn leden verschaffen 5. Hoe kan het risico van den arbeid bij het spoorwezen worden verminderd 6. de noodzakelijkheid van organisatie, zelfs na de instelling der groepsvortcgenwooi diging en scheidsgerechten. In te leiden dooï den boudsecretarsi. 7. De toekomst van Rech't en Plicht. In te leiden door W. Zonhoven uit Rotterdam. Ten aanzien van punt 2 werd de vo»lgeud« motio aangenomen „De algemeene bondsdag dei* vercenigin- gen van Nederiandsoh spoorweg-personeel „Recht en Plicht" op 12 Mei 1904 te Arn hem, gei t op de geringe behoefte, door het pu bliek getoond, aan spoorwegverkeer op Zon dag; getuige de geringe betrekking in vele streken de6 lands der treinen, gelet op het aanzienlijk 'getal beambten, veredscht bij de bediening dier treinen, dat voor die weinige reizigers zij,n Zondagsrust moet opofferen, gelet op de groote stoornis, die het spoor wegbedrijf in de algemeene rust veroorzaakt, en op den aanzienlijken invloed, dien de stil stand van dat .verkeer ook buiten het spoor wezen op de openbare Zondagskalmte zal hebben gelet daartegenover op de noodzake lijke behoeften aan uitspanni ngsverkeer op Zondag in sommige doelen des lands, vooral in de nabijheid van dichtbevolkte steden verzoekt met eerdbiedigen aandrang aan dt n minister van W. H. en N. een commissi© te benoemen, welke ter onderzoek worde ge geven de vraag op welke tijden des Zondags het verkeer tot een minimum kan worden beperkt. Standbeeld van Prins Wil lem III. Het nationale comité voor de op richting van een standbeeld van Stadhouder Willem III heeft thans per circulaire een oproep tot het Nederlandsche volk gericht om steun, ter verwezenlijking van het denk beeld. Het comité wijst er op, dat in den loop des tijds in verschillende oorden van ons vaderland, gedenkteekeneu verrezen zijn, gewijd aan de nagedachtenis vau mannen, die zich op het gebied1 van wetenschap of kunst een historischen naam hebben verwor ven, maar dat nog altijd ontbreekt een stand beeld voor onzen beroemden stadhouder Wil lem den Derde, die eenmaal op wonderbare wijze het vaderland redde, toen het redde loos scheen en die daardoor handhaafde ons zelfstandig volksbestaan in den strijd tegen over den maohtigsten Koning van Europa. Diep doordrongen van hetgeen Nederland! aan Willem Hl verschuldigd is, hebben tal van mannen in den lande zich vercenigd tot een nationaal comité om een standbeeld te doen verrijzen, gewijd aan dien genialen telg uit het Huis van Oranje; aan hem, in wien de heldenmoed en het staatsmansbeleid der stadhouders uit dat doorluchtig stamhuis op zóó schitterende wijze hebben uitgeblonken; aan hen aan wiens machtige geestkracht het Nederlandsche volk dank weet, vrij en zelf standig te zijn gebleven. Tor bereiking van dat doel roept het comité thans de hulp in van de medeburgers, in liet vaste vertrouwen, dat ook dezen den grooten stadhouder zullen wenschcn te eeren. Van dat uitgebreide nationale comité, waarin mannen van naam uit alle provinciën zitting hebben is, luitenant-generaal A. Kool, adjudant in buitengowonen dienst van H. M. de Koningin, chef van den generalen staf, vooritter; jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice-president van den Raad van State, on der-voorzitter; J. T. T. C. van Dam van

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2