BINNENLAND. een kring van 20 mijlen afstand van do ves ting. De taktiek van generaal Koeropatkin is Port Arthur vast te houden, maar alle an dere kustplaatsen behalve Wladiwostok te ontruimen. Het leger zal eene defensieve houding bewaren, totdat het gereed is om voorwaarts te gaan, hetgeen waarschijnlijk niet vóór het laatst van Juli het geval zal zijn. In allo gevechten, die tot dusver heb ben plaats gehad, is do zwakheid van de Ja- pansche kavallerie uitgekomen tegenover de kozakken. I>ï heer Hales deelt verder nog mede, dat hij een jonk hoeft aangenomen, om hem ■weer naar Part Arthur te brengen. Aan de Temps wordt uit Petersburg be richt Geen officieel nieuws van den oorlog. Do Russen blijven op hunne hoede om de Japanners to observeeren, die zich samentrek ken. Het beleg van Port Arthur staat voor do deur. Waarschijnlijk zullen do Japanuers een aanval beproeven. Het bericht, dat oen Russische adelborst met oen stoomsloep een Japanschen kruiser in den grond geboord heeft, vindt weinig geloof. Do Vossische Ztg. merkt op, dat deze sloep toch althans met een torpedo uitge rust zou moeten geweest zijn. Dat do onder gang van den kruiser in de haven van Port Arthur zou zijn geschied, maakt de zaak nog onduidelijker; do verbinding van Port Ar thur met Potersburg is namelijk verbroken. Admiraal Kataoka seinde van Tokio, dat don 15. het werk dor opruiming van mij non in do Kerrbaai voortgezet is door de tor- depobooten onder bescherming van een bom bardement wil de vloot. De vijand bracht twee of drie veldkanonnen meer in het vuur, die den arbeid hinderden. Niettemin werden acht mij non vernield. Het adviesjacht Mijako, dat in de Kerr baai op een mijn is geatooten en vernield werd, is het tweede schip, dat de Japanners op deze wijze en op dezelfde plaats verlie zen. Het wegruimen van mijnen is oen zeer gevaarlijke arbeid, ook wanneer het geschie den 'kan zonder door den vijand te zeer be- moeielijkt te worden, zooals in dit geval. Do Mijako was oen van do in Japan gebouwde oorlogsschepen. I>J 1800 ton waterverplaat sing en 20 zeemijlen vaartsnelheid voerde het. twee 12 cM. en tien 4.7 cM. snelvuur stukken. Ij it do na/dero mededoelingcn omtrent den ondergang van het schip is gebleken, dat het nog ruim twintig minuten drijvende bleef. Daaruit is het betrekkelijk geringe verlies aan manschappen te verklaren, want do bemanning, die aan boord behoorde te zijn, was 220 koppen. Over de Russische operatien wordt bericht Tientsin. 17 Mei.. (Standard). Generaal Koeropatkin is naar Charbin vertrokken. Admiraal Alexejcw is in Liaojang met 20,000 man. I>en 13en dezer werd een trein tusschen Nioetsjwang en Kaopantse door Tsoengoezen aangevallen. NiocUjwang, 17 Mei. (Daily Mail). De kanonnen met. toebehooron van do Russische kanonneerboot Sioêtsch zijn naar Tasjishao gebracht. Voor 't oogonblik wordt niet ver-, wacht, <Iat de Japanners zullen oprukken, omdat het land door den regen in een waar moeras is veranderd. Eergisteren motgen om 10 uur is de ont ruiming van Nioetójwang voltooid. Er bleef nog over de vernieling van 'do Sivoetsj, die don volgendon dag verwacht, word. De Rus sen verlieten do stad op ordelijke wijzege neraal Kordratowitsch ging met het. laatste regiment. Over do Japansche operation is het vol gende bericht ontvangen uit Moekden Men bericht van 17 Mei. dat. het. Japansche hoofd leger op Haitsjeng en Kaiping aanrukt, tor- wijl een kleinere macht oprukt in de rich ting van Liao-jamg. Het. schijnt, dat. belang rijke gebeurtenissen aanstaande rijn. In het laatst, van de vorige week ontmoet ten do Russiche gezant graaf Renckcndorff en do Japansche gezant burggraaf Hayashi elkaar op de trap van hot Engclsche depar tement van buitenlandsche zaken. Graaf Benckendorff was juist naar binnen gegaan en do Japansche gezant kwam een oogonblik later. In liot gebouw vernam de Russische ambassadeur, dat de minister niet aanwezig was, en hij wilde dus» weer weggaanhij had juist do deur opengedaan, toen de Ja pansche gezant verscheen. Een oogenblik stonden de beide heeren ©enigszins verlegen tegenover elkander; tocu nam do Japansche gezant, groetend den hoetl af en de Russische diplomaat deed hetzelfde, terwijl hij met de eene hand do deur open hield om den Ja panner gelegenheid te geven naar binnen to gaan. Rij do ontmoeting werd geen woord gewisseld. Op verzoek van Rusland heeft d,o regee ring to Washington bepaald, dat de Russi sche poot-, in plaats van via Siberië, via Euro pa verzonden wordt. Allerlei vDe Oostcnrijkscho troonopvolger, die thans te Londen vertoeft, werd dezer dagen op («u plciziorboot door een rechercheur aangehouden, die in hem een Qostenrijksch vluchteling meende te lier kennen. Op do vraag om zijn papieren te toonen, antwoord de do prins eerst niet, maar toen de politie beambte aanhield, zeide hij: „Ik ben de Oostenrijksche troonopvolger". Jawel, dat kan ieder zoggen, meende de rechercheur. De tusschen komst van ücn Italiaanschen consul voorkwam echter, dat do prins naar het politicburea werd gebracht. vTe St.-Ingbort, in de Beier9che Fatts, is de zeer vermogende sociaal-democratische leider d'Ullens gestorven. Daar een testa ment ontbreekt en andere wettige erfgena men niet aanwezig zijn, erft de Reiersche Staat do ganache nalatenschap. vDo „Miinchener Nenoste Nachrichtcn'' doelt moe, dat de Hongaarsche regeering toe stemming verleend heeft tot bet houden van stierengevechten naar het Spaanse he voor beeld in Budapest. Deze gevechten zullen in het begin van Juni plaats hebben en ver gezeld gaan van groote feesten. v - Do arbeiders in do werkplaatsen van de Zuiderspoorwegmaatschappij in Spanjo hebben gisteren het werk neergelegd'. v- - In den staat Texas had op do spoor lijn nabij Texarcana in den trein een onb moeting plaats tusschen twee bekende Bap tisten-geestelijken, genaamd James Crondill en Samuel Hay den. tusschen wie bittere vij andschap bestond. Crandill trok onmiddellijk zijn revolver, welke Hayden hem trachtte te ontrukken. Bij het gevecht om het bezit van hot wapen werden twee schoten afgevuurd, waardoor evenwel niemand geraakt werd. Crandill werd te Texarcana wegens poging tot moord gevangen genomen, maar tegen borgtocht wederom op vrije voeten gesteld. Niet lang geleden had hij aan Hayden 30.0o0 dollars schadevergoeding moeten betalen we gens laster. vEen der gewonden bij de luchtballon- ontploffing te Parijs is aan de bekomen brandwonden overleden. vTe Nizza is Zaterdag het oudie Pa.no- ramagobouw, thans een automobiclenberg- plaats, op den Boulevard Gambclta, door brand vernield. Er zijn 20 automobielen ver nield. Do schade wordt- in liet geheel geschat op 500,000 francs. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 17 Mei. Ingekomen is een wetsontwerp tot ontei gening van eigendommen, noodig voor den aanleg van een haven te Middelharnis en eene stoomboot vee rverbinding tusschen ge noemde plaats en Hellevoetsluis en daarme de verband houdende werken. Drankwet. Aan cle orde is art. 4 (aanvragen om ver gunningen). Op dit artikel zijn een drietal amendementen voorgesteld door den heer Rink en anderen, strekkende om lo in heb derde lid van art. la voor localiteit te lezenlocaliteit of localiteiten, 2o om in dat lid de woorden „gedurende de uitoefe ning van het bedrijf zullen" te doen vei-- vallen; 3o om in het 4e lid van art. la de woorden „na redelijk inricht" to doen ver vallen. De heer Melchers vraagt of het woord zestien (jaren) niet veranderd zal moeten worden in achttien Do Minister van Binnenl. Zaken (dr. Ivuyper) wijst er op dat het woord loca- Jitedt. in de wet van 1881 geen gelukkige keuze was. Het woord slaat zoowel op een complex van vertrekken als op het enkele vertrek. Volgens den minister Modderman is de bedoeling niet geweest om de vergun ning te geven voor het enkele vertrek bin nen de vier muren, maar ook voor de ver trekken, waranda enz. als het ware bij dat vertrek bchoorende. De minister meent dat uien bij dit ontwerp goed heeft gedaan de dubbele beteekenis te vermijden. Het tweede amendement zal geen prac- tisch nut hebben en het der admini stratie niet gemakkelijk maken. Intus- schen meent de Regeering dat. het woorcl „gedurende" aanleiding kan geven tot moeielijkheden, en daarom verandert de Regeering de woorden „gedurende de uitoe fening van het bedrijf" in „tijdens den aan vang van het bedrijf." Wat" het dorde amendement betreft, het woord „redelijk" beteekent hier redelijk in zicht, dat steunt op redelijke gronden. Het woord zestien (jaren) te vervangen door achttien, zou de Regeering verkeerd achten. De heer Rink verklaart na de regee- ringswijzigmg liet tweede amendement in te trekken. De beide andere amendementen blijft hij handhaven. De lieer T a 1 m a adviseert namens de Comm. van Rapp. om de woorden „tijdens het bedrijf" te wijzigen in „bij de in wer- kingtreding van het bedrijf". Het eerste en derde amendement wordt door de commissie aanbevolen. De Minister neemt beide amendemen ten over. zoomede de wijziging door de Comm. van Rapp. aangegeven. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Van Tdsinga antwoordt de M i- uister van Justitie, dat de woorden redelijk inzicht en redelijkerwijze eerst te pas komen bij de strafbepalingen. De woor den „redelijkerwijze" komen meer voor in onze strafwetten. Zij rijn een objectieven maatstaf voor den rechter, b.v. bij iemand die geen hulp verleent aan iemand die in doods gevaar verkeert. In de strafbepalingen dient de uitdrukking „naar redelijk inricht" dus behouden te blijven. Dc heer Van Idsinga stelt nu een amendement voor. strekkende om te bepalen dat de logementhouder geen gebruik zal ma ken van de hem verleende vergunning dan voor den verkoop van sterkendrank aan logeergasten. De Minister van Justitie ver klaart dat de regeering dit amendement over neemt. Arl 4 wordt hierop goedgekeurd. Op art. 5 is een amendement voorgesteld door de heeren Verhey en Smeenge. strek kende om eene bepaling op te nemen, lui dende „door distillateurs 2e klasse voor de door hen vervaardigde likeuren, bitters en dergelijke gedistilleerde dranken voor zoover zij die dranken bij hoeveelheden van ten minste drie liter tegelijk verkoopen voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop". De bedoeling van de voorstellers is den han del van wijnkoopers met verlengbaar crediet niet noodeloos te beraoeielijken. De heer Van R a a 11 e heeft tegen het amendement formeele en materieel© bozwa- ren. Het amendement reageert tegen reeds aangenomen controle tegen den drank ver koop en bemoeielijkt de administratie. Wan neer men dit amendement aanneemt, kan iedere slijter distillateur 2e kl. worden. De Min. van Binnenl. Zaken sluit rich aan bij het betoog van den heer Van Raai te. Als men het amendement aanneemt, schept men distillateurs 2e kl.. want zoo'n distillatie-toestel als rij gebruikon, kost slechts f 50 of f 60. Maar wat nog erger is, er zal geen oog op te houden rijm welke voch ten door den man zelf gedistilleerd rijn. De minister geeft den voorstellers dan ook in overweging, om het amendement in te trek ken. Do minister wijst er voorts op, dat aan de wijnkoopers eenige faciliteiten werden ge geven, om hen niet noodeloos te belemmeren in hun handel. De Regeeriug beoogde er bo vendien mede den drankhandel niet in con tact te brengen met den wijnhandel. Om den steun aan het amendement te ontnemen, neemt de Regeering terug do bepaling om trent do wijnkoopers met verlengbaar cre diet, om die later te regelen bij overgangs bepaling. De lieer V e r h e y trekt hierop het amen dement in en geeft den minister in overwe ging bij dien overgangsmaatregel de gunstige bepaling ook te doen gelden voor bona fide bestaande distillateurs 2e kl. De heer F o r f vraagt of nu die gewichtige bezwaren van de wijnkoopers, waarvan de minister gewaagde, nu in eens rijm ondervan gen. Hij stelde als amendement voor de door de Reg. teruggenomen alinea betreffende de wijnkoopers weer in de wet te brengen. Op advdes van dén 'heer Goeman. Borgesius trek de heer Eert eohter dit amendement weer in. Aan do orde is art.. V sub 2e„ bepalende dat de Drankwet' niet van toepassing is op of in openbare middelen van vervoer, voor zoo ver zij uitsluitend worden gebezigd in het internationale verkeer aan reizigers. Hierop is een amendement voorgesteld door den heer Rink, strekkend de bestaande vrijheid tot verkoop van sterken drank o. a. aan boord van stoómbooten aan reizigers, niet te doen vervallen en alzoo ook hier niet, in strijd met het stelsel der wet, het afmakingssysteem toe te passen. De heer Rink, dit amendement toelich tende, zegt jaren en jaren met stoombooten te hebben gereisd. Van de dronkemanstoo- neclen, waarvan in het Voorl. Verslag ge waagd wordt, heeft hij nooit iets bespeurd. Dte heeren Van Wassenaar van C a t w ij c k, Melchers en v a n der Z w a a g waren echter van gansch andere meening en bestreden met. den heer Scha per het amendement dat door den heer van R. a a 11 e verdedigd werd. De heer Goeman Borgesius ves tigt de aandacht, op de wagens in internar tionaal verkeer waar men t o t de grenzen Hollandsche jenever kan krijgen, maar voor bij de grenzen niet.. De onderscheiding lor wagens in binnenl an dsch en internationaal verkeer i» practisch niet door te voeren. Spr. geeft in overweging het verbod ook uit te strekken tot de wagens in internatio naal verkeer. De Minister van Binnenl. Zaken zegt, dat de wet beoogt nadeel en verled- ding te voorkomen. Dit kan men natuurlijk doen waai- het herbergen geldt, maar moei lijker wordt dit bij openbare middelen van vervoer. De heer Rink heeft het regeerings- vooi-stel sterk ondersteund, waai- hij wees op het drukke verkeer te water in ons land. De heer Rink reist waarschijnlijk per boot le klasse, isoleert zich wellicht met een boek, en heeft niets gezien van „de Holland sche soberheid'' aan boord. De verveling leidt er toe om. er eens een te pakken. (Gelach). Drankgebruik buiten verkoop aan boord kan strafbaar gesteld worden De Minister heeft geen overwegend be zwaar om de uitzondering te laten verval len voor het. internationaal verkeer, maar meent dat men daarmede voor ons land voor zichtig moet zijn met het oog op de concur rentie. Na replieken stelt de heer van Wasse naar van Cat w ij c k als amendement voor te bepalen dat geen sterkedrank zal mogen verkocht worden in openbare midde len van vervoer anders dan uitsluitend be stemd voor buite'nlandscih verkeer. De heer Talma zegt dat de commissie van rapporteurs eenstemmig adviseert om het amendement niet aan te nemen. Het in ternationaal verkeer in het verbod on te nemen acht de commissie onmogelijk, waar dit in handen van verschillende, ook buiten- landsche maatschappijen is. Op art. lb sub. 30, bepalende dat het ver bod om sterkendrank to verkoopen niet van toepassing is op militairen op marsch, in legerplaatsen, of in localiteiten aan het mili tair gezag onderworpen, door hen aan wie dit door de militaire overheid wordt toege staan is een amendement, voorgesteld door de socialisten, strekkende om deze bepaling geheel te doen vervallen.. Do Voorstellers zijn van oordeel, dat noch op marsch, noch in legerkampen, noch in cantines drank moet worden verkrijg baar gesteld. Er is naar hun oordeel boven dien geen enkele reden om militaire-inrich- tingem buiten deze wet te stellen. De heer Du ij n?a er van Twist, kan zich vereenigen met het beginsel van het amendement, maar hij kan zich niet neerleg gen bij de toelichting. Spr. wil zich niet wa gen op het terrein van de militaire marschen en legerplaatsen. Hij zou het verbod willen beperken tot do cantines. Onder gewone om standigheden acht hij verkoop van sterken- drank niet noodig, maar er moet een weg open gelaten worden voor uitzonderingen, die gewenscht kunnen zijn. Aan een amende ment in dien geest zou hij zijn stem kunnen geven. Voorts vraagt Spr. eenige inlichtingen omtrent de redactie van het artikel. Hij wijst er op, dat in legerplaatsen ook dikwijls door de militaire autoriteiten drank wordt verkocht aan burgers, die de legerplaatsen of soma do feestplaatsen bezoeken. Heden to 11 uur voortzetting. Drankwet. Door den heer Van Raalle is een amendement ingediend op art. XXIX, strekkende om den burgemeester de bevoegdheid .e verleenen be diening door vrouwen of Kar© aanwezigheid van wege den ondernemer in «enig© localiteit in de wet. bedoeld, te verbieden zoo dikwijls hij daar toe termen vindt. Ook als waarborg tegen illekour of tegen Jen schijn daarvan dient de duur van het. verbod aan zekere beperking te worden gebonden. Daarom wordt in het amendement voorge steld, dat liet besluit van den b irgemeester den termijn zal vaststellen vo^r welken het verbod gelden zal. Die termijn is van tenminste óén jaar en ten hoogste vjjf jaren, behoudens de bevoegd heid van aen burgemeester om het verbod tus- schentijds in te trekken, alsmede oni den ter mijn telkens met een nieuwen, van gelijken duur als voormeld, te verlengen. Berichten. Dc Staatscourant van Woensdag 18 Mei 1904 bevat de volgende Koninklijke Be sluiten bevorderd tot vioe-admiraal de sehout-hij- uackt A. G. Ellis, minister van marine; benoemd, tot directrice der strafgevange nis voor vrouwen te Appiugadam mej. II. S. M. Jung, hoofd bewaarster in het rijks-op voedingsgesticht voor meisjes te Montfoort; op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Peize H. Tijanes; benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Nieuwediep C. Fransen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoogezaud; benoemd tot directeur van het postkan toor te Amsterdam jhr. A. H. J. Bowier, thans in gelijke betrekking te Dordrecht. benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welk© in 1904 wordt opgedragen hot afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 <Ar wet tot regeling van het hooger onderwijs, dr. 0. J. Eggink, inspecteur der gymnasia benoemd tot leden der commissiedr. W. H. van de Sand© Bakhuyzen, oud-rector van het gymnasium te Utrechtdr. H. G. Loignes Bak hoven, reetor van het gymnasium te Deventer dr. O. J. Vinkesteyn, rector van het gymnasium te Schiedam L. Schrijnen, rector van liet Bis schoppelijk College te Roermond dr. Th. P. H. van Aalst, rector van het gymnasium le 's-Gra- venhage dr. R. Corten, directeur der eerste afdeeling van het Bisschoppelijk Seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerk rad© dr. P, Menkes, leeraar aan het Gerefor meerd gymnasium te Amsterdam dr. W. van Loghem, leeraar aan het gymnasium te 's-Gra- venhagedr. R. H. van Dorsten, 1 eraar aan het gymnasium te Rotterdam Gisteren morgen is met don trein van 10.20 op het Loo aangekomen da-. Cohen uit Amsterdam, die de oorziekte, van H. M. de Koningin behandelt. Hij werd' afgehaald dooi den hofarts dr. Pot en begaf zich per hof rij tuig onmiddellijk naar het paleis. De toe stand! van H. M. de Koningin, blijft vooruit gaande. H. M. de Koningin-Moedcir vertrok heden ochtend 8.35 pea- D.-trein der Staats spoor van Den Haag naar Honnef. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens tegen het laatst, van dezen maand een bui ten landsche reis te maken, ditmaal in Duitschland. H. M. denkt voornamelijk in den Harz ver blijf te houden, alwaar Zij ongeveer een maand hoopt te vertoeven. Na terugkeer hier to lande stelt H. M. zich voor in het begin van Juli het lustslot Soest- dij'k te betrekken. Graaf Wrangel, gezant van Zweden en Noorwegen, is gisteren naar Brussel, zijn standplaats, teruggekeerd. In hotel den Ouden Doelen te 'sGra- \enhage is aangekomen de zaakgelastigde van Denemarken bij ons Hof, W. de Grevenkop- Castenskjold. Jhr. van Eys va n Li enden, die wegens ongesteldheid nog zijti nieuwen post van mi nister-resident Le Lisabon niet heeft kun nen aanvaarden, is thans, na 5 weken, nage noeg hersteld en zal weldra naar Lissabon ver trekken. Men meldt dat de behandeling der Drankwet don minister van Binnenl. Zaken vooreerst zal beletten het Eerste Kamer verslag betreffende de Hooger Onderwijswet te beantwoorden, waardoor de openbare be- liandeling als van zelf tot na de aanstaande Staten-verkiezing verschoven wordt. Naar men verneemt za.1 de Regeering nog deze week een wetsontwerp betreffende de ouderdoms-verze kering aan den Raad van State verzenden. DO minister van financiën maakt be kend, dat op 14 Mei jl. bij de betaalmeesters in kas Was f 2.644.435,52, en dat op denzelf- den dag door de Nederlandsche Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 9.329.205,27. De vierde Conferentie voor Internatio naal Privaatrecht is Maandagmiddag te 4 ulur in de Trèveszaal te 's Gravenhage geopend. Vertegenwoordigd waren, behalve Neder land, de volgende StatenDuitschland, Oos- tcnrijk-Hongarije, België, Spanje, Frankrijk, Italië, Japan, Luxemburg, Noorwegen, Por tugal, Rumenië, Rusland, Zweden en Zwit serland. Voorts waren tegenwoordig de mi nisters van binnenlandsche zaken, van bui- tenlandsche zaken en van justitie, alsmede de secretarissen-generaal dei- bedde laatstge noemde departementen, en de heeren jhr. mr. Feith en mr. Ort, leden der Nederland sche Staatscommissie voor Internationaal Pri vaatrecht. De minister van buitenlandsche zaken opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij zijn vreugde over het samenkomen dezer conferentie te kennen gaf en het ge wicht van haai- taak deed uitkomen. Hij ging korte lijk na wat door de vroegere con- ferentiën is tot stand gebracht en deelde mede, dat weldra de overeenkomsten oratrent- liuwelijk, echtscheiding en voogdij door de meerderheid der mogendheden, die haar heb ben onderteekend, zullen zijn geratificeerd en dus in werking treden. Voorts uitte hij den wensch, dat het weldra moge gelukken de vereisohte overeenstemming to verkrijgen niet betrekking tot de zoo gewichtige overeen komst omtrent erfrecht, waarvoor het ont werp herhaaldelijk door de conferentiën is behandeld. De graaf Dte Selir, gezant van Portugal, als de oudste naar tijd van benoeming der aan wezige leden van het corps diplomatique, voerde hierop het. Woord, om den minister voor rijpe toespraak dank te zeggen. Hij herinnerde aan het welslagen dor vorige con ferentiën., hetwelk voor eeai. goed deel te danken is aan de leiding van haren voorzit ter, Staatsraad mr. T. M. C. Asser, en stelde voor, dezen opnieuw hot voorzitterschap der Conferentie op to dragen. Voorts stelde hij voor, aan H. M. de Ko ningin een telegram ter betuiging van eer biedige hulde toe te zenden. Nadat, de vergadering zich met een en au- cler veroenigd had. word het voorzitterschap door mr. Asser aanvaard niet hel uitspreken eener rede, waarin hij in de eerste plaats zijne vreugde er over uitdrukte, dat bijna allo gedelegeerden der vorige conferentie we derom tegenwoordig waren, terwijl hij gaarne enkele nieuwe leden begroette, Spr. betreurde het dat twee leden der Ne- derlandscho Staatscommissie wegens ambts bezigheden het mandaat van gedelegeerden niet hebben kunnen aanvaarden, in wier plaats is benoemd de heer jhr. mr. J. J, Rochussen, lid der Nederlandsche Staatscom missie, die zich als eerste secretaris der con ferentie van 1900 bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Het verheugde hem dat ofschoon de Re geering van Rusland gemeend hoeft de over eenkomsten omtrent huwelijk en echtschei ding niet to kunnen teekenen, zij zich des niettemin in deze conferentie wederom door twee gedelegeerden heeft doen vertegenwoor digen. Hij begroette vervolgens den vertegen- woordiger van Japan die voor het eerst aan de werkzaamheden der conferentie deelne mende zich do vermoeienis eener lange reis heeft getroost om deel te nemen aan dit werk van den vrede. Spr. bracht ook hulde aan onderscheidene gedelegeerden, die door rapporten en andere stukken tot V-oorbereiding van. den arbeii dezer conrerentie hebben bijgedragen. Spr. ging vervolgens in den breede na welke geschriften sinds 1900 voor de onder werpen, waarmede de conferentie zich bezit houdt, het licht hebben gezien en vermeld do daarbij in de eerste plaats de Nederland sche rechtsgeleerden prof. Hamaker, vai Utrecht, en mr. Breuikelman. Wat <te gemaakte opmerking betreft, da gee no voldoende openbaarheid wordt gege ven aa.n den schriftelijken arbeid die de coii forentiën voorafgaat, erkende Spr. dat zulk ten deele juist is, en dat- men moet traohte voor eene grootere openbaarheid te zorgen Hij; voegue intusscihen hierbij, dat ten aan zien van drie onderwerpen, in deze conferee tie te behandelen, de opmerking geen vol doenden grond heeft, daar het herziene tra taat van 1896 omtrent de rechtsvorderin; en de jurisprudentie daarvoor natuurlij voldoende bekend zijn, terwijl omtrent he faillissement en het erfrecht de Han.de lil gen der vorige conferentiën evenzeer sim langen tijd voor alle juristen toegankelij zijn geweest. Omtrent die drie onderwerpen werde voorts door Spr. met liet oog op de Handt J in ge u der vierde conferentie eenige beschot wingen medegedeeld. Hierop nasprak de voorzitter de vorm van tractaten, waarin de "egel omtrent eenvormige oplossing van recht conflicten worden vastgesteld. Die vu zeide hij levert zeker enkele "bezware op, maar hij is ter bereiking van het dot onmisbaar. Men mag echter verwachten da langzamerhand de bij de tractaten vatgi stelde beginselen als bepalingen van algj meene strekking in de wetten zullen worde opgenomen en dat dan zonder bezwaren dt tractaten zullen kunnen verdwijnen. Ten slotte dankte de voorzitter de aai wezige Nederlandsche ministers voor hum tegenwoordigheid en stelde voor, hen te bt noemen tot eere-voorzitters der conferenti benevens de gezanten van Frankrijk, Itali en Portugal, die als gedelegeerden aan t conferentie deelnemen. De benoeming der vice-presidenten wei uitgesteld tot een gisteren om tweei uur f houden tweede vergadering, terwijl tot secr tarissen werden benoemd de hoeren graaf i Manguérie, secretaris van het Fransehe g zantschap, graaf von Mirbach Harff, seen taris der Duitsché legatie, jhr. mr. dr. Rendorp, secretaris van de Neaerlandscl Staatscommissie voor internationaal priva-a recht, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeel adjunct-commies aan het departement va koloniën, en tot adjunct-secretarissen de he ren mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, adjunct commies aan het departement van financiëi en jhr. G. w. van Tets. De griffier van de Eerste Kamer de Staten-Generaal mr. Zilesen is gisteren naa Noord-Brabant'vertrokken, ten einde deel t nemen aan den vaartocht van tal van ledei dei- Eerste Kamer tot bezichtiging van d rivierwerken in Noord-Brabant. Den 29. Juli e.k. zal het 25 jaar geledei zijn dat het oudste lid in zittingsjaren ii den gemeenteraad van Amsterdam, mr. T S. van Nierop, door de kiezers in dat collegi gebracht weid en daarin tot heden onafge brokten zitting behield.. Naar wij vernemet ziin de raadsleden vooraecem 1 geheel onopgemerkt te laten voorbijgaan. Te Nijingeeri zijn bij enkelvoudig candiidaatstelling gekozen tot leden van dei gemeenteraad de heeren B. L. Wildenbeesl en C. A. P. Ivens. De heeren Floreanond van Duyse, Geiii en Julius Röntgen, Amsterdam, hebben rit ting genomen in het bestuur der Vereenigird voor Noord-Neclerla.nd's Muziekgeschiedenis Een verdienstelijk man. D( oud-onderofficaer J. J. Tummors is op 76-ja rigen leeftijd overleden. Hij was mede-oprich ter vóór 25 jaren, van de thans Koninklij ke Vereeniging van gepensionneerde on derofficieren en minderen van het Ned. lege vóór de wet van 1877. Vele jaren was ser geant Tummers voorzitter van die vereeni ging. Kort geleden werd; hem, bij rijn aftnC den wegens vergev-prderde jaren, oen herinne rings-medaille geschonken, a,ls blijk van er kentelijkheid. Voorts was hij bestuurslid vai de afd. Den Haag, van de vereeniging „liet Metalen Kruis". In 1898 werd hij begiftig met de gouden eere-medaille der orde var Oranje-Nassau. De minister van binnenlandsche zakei brengt ter algemeenc kennis, dat de Kon Bibliotheek en het Kon. Penningkabinet U 's Gravenhage, van Maandag 30 Mei tot cl - met Zaterdag 11 Juni, voor het publiek ge sloten zullen zijn. Dreigende staking der. boot werkers. Naar do Maasbode verneemt, wordt onder do havenarbeiders (.e Rotterdam een werkstaking voorbereid, die met 1 Augus-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2