307. 3d' Jaargttng. Donderdag 19 Mei 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. ZIJN WELDOENER. p SFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS er 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post1.75. fsónderlijke nummers- 0.05. eze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. dvertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. 'VS- OilSi PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1-4 regels Elke regel üieer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelii het herhaald adverteeren in dit Blad bij aDonnêi circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag tot Politiek Overzicht China'* onzijdigheid in den oorlog. De Japansehe regcoring heeft door hare xtegenwoordigers in het buitenland laten irklaren, dat zij haren, gezant te Peking it gegeven heeft de Chincesche regeering het hart te drukken, dat zij moet voort- ,n stipt de onzijdigheid in acht te nemen al hare pogingen aan te wenden tot hand- iving van den vi'ède en do orde in het gan- !ie Cliineescho gebied. Ook do Chineescke regeering heeft hare ertegenwoordigers in den vreemde gelast, et. allen nadruk de verklaring te herhalen, it China tot- aan het einde van den oorlog isschen Rusland en Japan de stiptste onzij- gheid in acht zal nemen. Blijkens een mede- seling van de Politischo Correspondenz, zijn in dezen, stap de regeeringen van Engeland Frankrijk niet vreemd, die door hunne •zanten in Peking met nadruk de aandacht ebben laten vestigen' op de gevaren, die x»r China zouden kunnen voortvloeien uit ine schending van de verplichtingen, welke et op zich genomen Iïeeft tot inachtneming Ul de onzijdigheid. Er wordt aan toege- cegd ..De raadgevingen van de genoemde iza ntschappen. vonden volgens de uit Peking Parijs ontvangen berichten van den jong en datuim tot dusver een volkomen tocstem- lend gehoor." „Tot dusver.' In deze bijvoeging komt uit, al men er toch niet heelemaal gerust op is, at dit altoos zoo zal blijven. Men leeft altijd de vrees, dat er een tijd zal komen, waarin it zal veranderen. En inderdaad voor die rees sclvijlnt wel eenige reden te bestaan, èn der militaire medewerkers van de Temps eeft- daaraan uitdrukking gegeven in een rtikel, dat handelt over „het Chinecsche evsar' Daarin wordt gewezen op de troe- enmaeht van 60,000 goed gedrilde en mo- ern bewapende mannen, die buiten den Shi- eeschen muur zijn samengetrokken onder be- el van generaal Ma, Rusland is niet in ge- reke gebleven, te protesteeren tegen deze roepenbeweging, die de rechterflank of de gemeenschapsmiddelen van zijn leger in fandsjocrije bedreigt, en het heeft met, aan- rang het ontslag verlangd van de Japansehe nstructeurs, die ten getale van 150 dienen mder bevel van generaal Ma, Men zegt te 'eking, dat dit geen officieren, maar tolken ijnhet. is echter niet twijfelachtig, dat het Ie wapenbroeders zijn van zekere boeddhis- iscbe lama's, die generaal Linjewitseh 011- angs te Cliarbin 'heeft ontdekt, en die hij >aar Japan gezonden heeft om daar Boeddha e aanbidden. Biji herhaling heeft Rusland gemeend be waren te moeten inbrengen over de inval- en van Tsoengoezische struikroovers, maar lie zijjn sedert niet verminderd en hunne toe- ïeming wijst integendeel op eene heimelijke organisatie. Verder wijst de Schr. op de ken nisgeving, die door het Russische departe ment van buitenlandsche zaken aan zijn ge zant te Peking is gedaan, op het stuk der rekwisitie». Verleden jaar had de Cliineescho militaire autoriteit 500 voortuigen verschaft aan de Russische troepen voor den marsch, die werd ondernomen, om den linker-Yaloe- oever te bezetten. Op de vragen van gelijke strekking, die thans door de Russische gene raals werden gedaan bij. gelegenheid1 van de concentratie-beweging naar zuidelijk Mand- sjoerijle, werd weigerend geantwoord, op grond, dat de onzijdigheid, die China in acht wil nemen, niet toelaat er aan te voldoen. Dit geschiedde op het tijdstip, waarop de nu geëindigde Chincesche troepenbewegingen in noordoostelijke richting begonnon de daar voor aangewezen bevelhebbers verlieten Pe king per spoor, maar de opperbevelhebber, generaal Ma, volgde een anderen, indirecten weg om zijne bcstemmiug te bereiken. De hier aangehaalde zaken doen ernstige vraagteekenen rijzen. Maar anderen van nog ernstiger aard komen op. wanneer men den blik terugslaat op de politiek, die sints eenige jaren in China gevolgd wordt door de Japan ners. „Men is dan getuige van eene langzame en volhardende voorbereiding, waarop de tegenwoordige oorlog slechts de kroon zet men ziet hen bezig om China te maken tot het werktuig van dezen oorlog, gelijk lict er het vooi'werp en de inzet van is Moet cr her innerd worden aan de reizen van markies Ito naar Peking in 1898 en 1899? De eerste van deze stappen was slechts van voorberei denden aardde tweede, die meer vrucht, op leverde, na de paleisomwenteling die de Kei zerin-moeder aan- het. hoofd van de zaken bracht, leidde tot een soort overeenkomst en tot het opstellen van een ontwerp-verdrag. In Augustus 1899 vroeg de Keizer den Mi kado om een ervaren raadsman, bekwaam om China in zijn programma van hervormingen t.e steunen, en het scheelde toen niet veel of die gewichtige taa,k zou zijn opgedragen aan den Japansdhen gezant Yano. Dat jaar zag ook 40 Japansohe instructeurs naar Peking komen en het plan ontstaan van eene facul teit van militaire wetenschap, die men wilde toevoegen aan de. universiteit te Peking, met Japansohe officieren als leerkrachten. ,.Men heeft ook niet vergeten de door de Japanners uitgedrukte wenschen om het on- de-wiis in China te monopoliseercn. en den propaganda-ijver. die door het Chineesch- Japansche genotoscliap Toadoboen is ontwik keld. De Boksersbeweging van 1900 heeft dat tijdelijk tegengehouden maar na den oorlog zijn die pogingen op nieuw begonnen en be gonnen zij vruchten af te werpen. Aanhou dend gingen studenten, ambtenaren, dagblad schrijvers en onderwijzers tussehen China en Japan heen en weer; de deuren van de Ja pansehe militaire scholen werden wagewijd opengesteld voor jonge Chineezen." Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat de Duitsohe commissie, die. onlangs naar het dal van de bovenloop van den Yang-tse ge zonden werd, zelfs daarin Zuid-China zag, hoe de Chinecsche geregelde troepen werden ge drild door Japansehe instructeurs. Uit al deze verschijnselen trekt de Schr. deze slotsom .De toekomst zal uitwijzen in hoever deze geeste9neigingen do feitelijke solidariteit, hebben verwezenlijkt en in hoe verre zij voor de wereld het ,gete gevaar" hebben vergroot-. Maar wat men nu reeds ziet, is al het ongerief van deze heimelijke bedreiging voor de Russen en de moeielijke stratcgi ehe stelling, waarin die hen plaatst op dit tijdstip der vijandelijkheden. Getuige van de beweging, die het eerste Japansehe leger, van het- westen naar het oosten, voor hem uitvoert, ongerust over zijn rechtervleu gel waar deze Chineesdhe geruchten verno men worden, van voren aangevallen in zijn bastion Port Arthur, met het vooruitzicht van nieuwe landingen, die in korten tijd de geheele Japansehe strijdmacht in Zuid-Mand- sjoerije kunnen ontplooien, schijnt generaal Koeropalkiu voor gcruimen tijd tot. een af wachtende taktiek veroordeeld te zijn. Het is zijne ondankbare rol zijne troepen in eene centrale stelling te verzamelen, zich te ge troosten allo vooruitgeschoven punten van het strategische tooueel prijn te geven, en geduldig in zijn réduit het oogenblik af te wachten, waarop de Japansehe hoofdmaclit zich zal vertoouen en de Russische hoofd macht haar eindelijk kan te lijf gaan in een geregelden veldslag." Frankrijk. De zitting van de Kamer begon eergiste ren zonder incident, met eene discussie zonder belang over het plan van een lokaalspoorweg te Marseille. Na de benoeming van de be- grootingseommissie, zijn Vrijdag eenige oude interpellation aan de orde. tenzij er nog eene nieuwe politieke interpellatie mocht worden ingediend, die dan den voorrang heeft. De behandeling van het wetsontwerp op den tweejarigen diensttijd bij het leger begint a.9. Dinsdag '24 Mei. De Kamer besloot verder nog, dat te be ginnen met 1 Juni voormiddag-vergaderingen zullen worden gehouden, tot behandeling van verschillende wetsontwerpen, die rijp voor openbare behandeling zijn, inzonderheid tot herziening van de bepalingen omtrent wc-rk- liedenbescherming. tngeiand. De begroeting is in tweede lezing met 278 tegen 165 stemmen aangenomen. De liberaal Black stelde in het Lagerhuis eene motie voor, die zich ingenomen ver klaard met de verklaringen van sommige mi nisters tegen beschermende rechten op voe dingsmiddelen. Minister Wyndham verklaarde namens de regeering, dat deze motie in werkelijkheid was een motie van afkeuring; hij stelde een amendement voor, luidendeHet Huis acht het. onnoodig in debat te treden over de quaest-ie der fiscale hei-vorming en de ver klaring van minister Balfour te Sheffield, waarbij de regeering mededeelde, dat te dien aanzien geen voorstellen an het tegenwoor dige parlement zullen worden voorgelegd het wenscht, onder uitdrukking wan zijn voortdurend vertrouwen in de regeering voort te gaan met. de afdoeniug der in deze zitting ter tafel gebrachte onderwerpen. De heer Chamberlain verklaarde, dat de politiek der regeering zijn hartclijken steun genoot. Hij wenschte niet de regeering te dringen om thans eenigen stap vooruit te doen. Alleen wenschte hij, dat de regeering niets zou doen, wat de mogelijkheid zou af snijden om zijne politiek aan te nemen. Spr. gaf daarbij te kennen, dat het zijn voorne men was de propaganda voor zijne denkbeel den in het land voort te zetten. Minister Balfour verklaarde, dat de poli tiek, in zijne redo to Sheffield ontwikkeld, nog steeds do politiek der regeering is. De motie-Black werd met. 306 tegen 251 stemmen verworpen. De beraadslaging over het amendement- Wyndham werd voor onbepaalden tijd uitge steld. Italië. In .de Kamer verklaarde minister Tittoni in antwoord op verschillende in- terpelhatiën over de buitenlandsche poli tiek. dat liij zich hield aan de verklaringen, die hij in December bij do uiteenzetting van het. regeeringsprogramma heeft gegeven, n.l dat Italië den Driebond wil handhaven en bevestigen en eveneens de vriendschap met Engeland en Frankrijk wil versterken. Italië streeft naar den vrede. De minister deed uit komen. dat alle Europecsche staten buiten hunne bondgenootschappen trachten rich partieel te verstaan mét, andere staten, ten einde nieuwe waarborgen voor den vrede te verkrijgen. De minister zette verder uiteen, dat het verbond met Duitscliland niet onvereenig- baar is met de vriendschap met. Frankrijk en hij toonde aan, dat do Fransch-Engelsche overeenkomst geen schade berokkent. aan 'de belangen van Italië in het Middelland se". 3 zee-gebied. Sprekende over de betrekkingen met Oos tenrijk zeide de minister, dat deze betrek kingen zeer vriendschappelijk rijn i-i op het grootste wederzijdsohe vertrouwen zijn ge grond. Er bestaat ook volkomen overeenstem ming wat betreft de woderzijdsche belangen ten aanzien van de Balkan-politiek. Wat de handelsverdragen betreft, verklaar de minister Tittoni, dat het bondgenootschap niet uitsluit wederzijds zorg te dragen voor onze bijzondere belangen. De minister merkte nog op, dat het te voorzien is, dat geep verwikkelingen aan den Balkan zullen voorkomen, wanneer Italië en Oostenrijk voortgaan met hunne toerus tingen op de hoogte van den tijd te blijven. Dat moet. niet den indruk doen ontstaan, dat de betrekkingen tussehen de beide staten minder hartelijk zijn of de wensch naar vre de minder sterk is. Maar ongelukkigerwijze kan men heden ten dage geen buitenland- scho politiek voeren zonder leger of zonder goed verdedigde grenzen. Hongarije. De begrootmgs-oomnnssie van de Oost en- rijksehe delegatie 'heeft de buitengewone oor- logsbegrooting' aangenomen. De stemming over eenige punten in verband met hiet nieu we crediet van 88 millioen. is uitgesteld tot dat de Oostenrijkse'he minister van financiën dc gevraagde inlichtingen zal hebben gegeven. Rusland. Keizer Nikolaas kwam gisteren mid dag to twee uur te Poltawa aan. Hij' werd door de. autoriteiten, talrijke deput-atiën en ecu reusachtige menigte ontvangen. Na een bezoek in de kathedraal inspecteerde de Czaar de voor Oost-Azie bestemde troepen. Hij sprak de troepen toe en verklaarde over tuigd te rijn, dat zij den ouden krijgsroem zouden handhaven. Daarop schonk de Keizer aan de verschillende regimenten heiligenbeel den, die door de officieren knielend in ont vangst genomen werden. Om vijf uur vertrok de Czaar onder het gejuich der bevolking Het RuBaLsdhe Telegraaf-agentschap meldt, dat in het proces wegens de Jodenvervol gingen te Kisjinew, in April 1903 vonnis gewezen is. Twee beschuldigden kregen we gens deelneming aan ongeregeldheden op straat. 8 maanden gevangenisstraf, gepaard gaande met het verlies van eenige rechten. Twee beschuldigden werden wegens ern stige mishandeling van Joden tot een jaar zware gevangenisstraf, twee anderen wegens moord tot vier jaren dwangarbeid veroor deeld. Zes wegens moord vervolgde personen wer den vrijgesproken. De civielrechtelijke vorderingen, die tegen de beschuldigden waren ingesteld, werden als ongegrond afgewezen. Thibet In het lagerhuis verklaarde minister Bro- drick, in antwoord op eene vraag die hem werd gedaan, dat de regeering van het moe derland de Indische regeering gemachtigd heeft de versterkingen te zenden, die rij noo- dig acht tot bescherming van de Tibetaansche missie en hare verbindingslijnen. De expede- tie zal, zonder nadere instructiën af te wach ten, voorwaarts gaan, wanneer niet do voor waarde vervuld wordt, dat de Ohineesohe aan ban met do bevoegde Tibetaansche onderhan del aars binnen een door de Indische regeering te bepalen termijn te Gangste aankomt. Eir is geen bericht ontvangen, dat de aanban uit Lhassa vertrokken is. Vereenigde Staten. De gouverneur van den staat New-York heeft zijn veto uitgebracht tegen eeu wetsont werp, dat ten doel heeft do Niagara op groote schaal voor industrieel© doeleinden aan te wenden en waarschijnlijk ten gevolge zou heb ben, dat deze wereldberoemde watervallen zouden te niet gaan Zuidwest-Afrika De benoemde opperbevelhebber van de Duitsche strijdmacht in Zuidwest-Afrika, ge neraal vou Trotha, volgt lieden rijtne bestem ming. Over de sterkte van de tot zijne be schikking gestelde troepen verneemt de Tagl. RundschauMet. de eerstvolgende transportschepen zullen 2000 man naar Zuid west-Afrika gaan. In Oost-Pruisen zullen 2000 paarden aangekocht worden. Do troe pen zullen daarginds in twee regimenten in gedeeld worden, de artillerie in twee afdeelin- gen. De regimenten zullen door kolonels, de afdeelingcn door majoors gecommandeerd worden. Verder zal er een étappen-commando in Swakopmiuid of Karibib gevormd worden, aan het hoofd waarvan ook een hoofdofficier zal staan met den rang van regimentscom mandant. Er zullen minstens 90 officieren uitgaan. Van de manschappen hebben rich zoo vele vrijwilligers aangemeld, dat de lijsten reeds moesten worden gesloten. Volgens den Lokal-Anzeiger zal de strijd macht in Zuidwest-Afrika in 't geheel op 6000 man gebracht worden. Dat zou overeen komen met. het hierboven opgegeven cijfer van de uit te zenden versterkingen. De oorlog in Oomt-Azië. Uit Tokio wtordt bericht, dat het tweede legerkorps den spoorweg bCUoordeu Port Ar thur vernield heeft op vijf plaatsen tussehen 5 en 17 Mied. De Japanners verloren 146 man. De „Oliicago Daily News" bericht uit Tsjifoe, dat het adviesjacht „Fawan", om tien uur in den morgen voorbij Port Arthur komende, zes zeer hevige ontploffingen hoor de, die schenen te komen uit de binnenha ven. Men dacht dat de Russen de oorlogs schepen en do leaden vernielden. Een telegram van Lloyds meldt, dat oene Japansehe divisie Dinsdag te Kintsjoe aan land is gegaan onder bescherming van do kanonnen der oorlogsschepen. De divisie rukt op in dc richting van Nioetsjwang, waar dc Japanners weldra worden verwacht,. Blijkens het officieele rapport over de lan ding van het tweede Japansehe legerkorps kwamen de transportschepen geheel overeen komstig tie genomen beschikkingen op 5 Mei onder bescherming der vloot bij do plaats van landing aan. ROMAN 26 TAN ALEX. RÖMER. Om Ellens mond speelde een bittere lach. „Waarom?" antwoordde zij, „omdat ik heb moeten inzien, dat mama mij noodig heeft, j Zij is heel zwak en de toestand in onze huis- houding heel onzeker, en Leopold komt iu jouw kringen en je riet hem dikwijls, niet waar?" Zij deed die vraag onverwacht en keek Adine strak aan. Adine toonde niet de minste verlegenheid het kwam Ellen voor, dat er een trotscb lachje om haar mondhoeken speelde. „Hij komt veel bij de Trcmbows, en daar zie ik hem soms", zei ze. „Wie zijrn dat, de Trembows", vroeg Ellen. ,,Ha! ha! ha!" Adine lachte luid en on aangenaam. „Heb je nog niet over mevrouw Lodoiska hooren spreken? Zij' houdt er van dat er over haar gesproken wordt. Een koste lijke vrouw. Poolech bloed, maar amu sant. Het verwondert, mij, dat je haar naam niet dagelijks gehoord hebt." „O ja, ik herinner me, ik heb haar naam hooren noemen, men heeft mij de dame ook gewezen. Mooi en bevallig is zij niet." „Ja, lieve, misschien niet mooi naar jouw smaak, maar de heeren rijn allen van oen andere meening, je broer ook, geloof ik." Ellen trok de schouders op met een min achtend gebaar. „Ik zou nooit gelooven, dat die vrouw voor Leo gevaarlijk is geworden." Eén oogen'blik wierp Adine een vijandige blik op haar vriendin. ..O jij. onnoozel kind', wat weet jijt van die dingen af.' zei zx> goed moedig. „Je Leopolü is trouwens een 1 i o n in gezelschap; we kunnen het goed met. hem vindenje zult wel trotsCh op hem zijn." ..Cmdat hij con lion in gezelschap is?" zei Ellen spottend, „neem me niet kwalijk, ik ben te huisbakken dat maakt, weinig in druk op mij." Adine ging snel tot een ander onderwerp over. „Kijk niet om je heen", zei ze. „het is hier oen rommel. Allemaal kerstgeschenken voor vrienden en kennisseneen mooie boel, niet waar?" ,,'t Lijkt me prettig, zoo mild te kunnen rijmzooveel .pleizier ie kunnen doen", zei Ellen verstrooid. Plcirier? O. onnoozel kind, 't is niets dan bedrog. Al die dierbare lui hebben hun wen schen le kennen gegeven op de gebruikelijke wijsverrast is dus niemand, hoogstens te leurgesteld en ontstemd, als de keus niet ge heel naar wensch uitvalt. De gever ging be stellen en sorteeren van gevoel is bij die dingen geen sprake Kerstmis is een heel in spannende geschiedenis voor ons." „Dat vind ik treurig", zei Ellen droog. „Waarin vind jij dan je geluk?" „Geluk Adine lachte onnatuurlijk, „Dat verovert men wel voor een poosje, tenminste iets. zooals men dat noodig heeft. Blijvend geluk bestaat volgens mijn meening niet al wat blijvend is. zou ik niet kunnen uit staan een gevoel van geluk is alleen te bereiken dbor afwisseling, en daarvan heb ik ruim mijn deel. Mijn God! Als ik mij zoo'n veelgeprezen toestand als bijvoorbeeld een gelukkig burgerlijk huwelijk voorstel. - zoo n .zoogenaamd stil geluk dan sterf ik van verveling, als ik er aian denk." .„Tij dweept dus met liefde buiten het huwelijk", zei Ellen op bitter sarkastisdhen toon. Adine keerde zich plotseling om en zag haar wantrouwend aan. „Sedert wanneer spreek jij van liefde?" zei ze honend. „Ik zei het dadelijk, je bent. verschrikkelijk veranderd. Neen stil, ik heb knk. op zulke dingen. En lieve, wat zou het aardig zijn, als je verliefd Werdbij jou zou cr stellig een 'huwelijk op volgen en dat is voor jou ook geen schrikbeeld „Noen, zeg asjeblieft niets meer; ik weet precies, wat je denkt. Maar al praatten wc uren en uren lang, we zouden toch nooit niet onze levensbeschoiuïwing overeenkomen. Maar nu moet jo met mij mee komen naar mama; zij heeft het me kwalijk genomen, dat ik je bij je laatste bezoek niet binnen ge vraagd heb. Zij is nul geheel aan haar rolstoel gebonden." Adine hadl zóó snel en gejaagd gesproken, dat er geen antwoord mogelijk wias. Zij' sprong op. belde cn beval het kamermeisje, haai- en Ellen bij mevrouw Von Rodenfels aan te dienen. „Kom mama zal erg blij rijn je te zien. Dat geeft haar wat afleiding." Ellen volgde haar door verschillende ver- trekken. 1,,'Zij ontwijkt mij." dacht zc bij zich zelf „wat is zij geweldig veranderd." Haar liart was vol heimelijke angst.. Zij kwamen nu in een half donkere ka mer, waarin de zieke zat. De oude, half blin de dame. was heel vriendelijk, maar klaarblij kelijk in de war. Adine moest haar vroegere speelkameraad1 eerst, wéér in haar geheugen terugroependc zieke zou dus zeker niet den weusob hebben te kennen gegeven, El len Kramer wêer te zien. Zij herhaalde tel kens den naam. knikte dan en zei eeu paar beleefde woorden. Ellen nam spoedig afscredd. Alle overdre ven vriendschapsbetuigingen van Adine bij het afscheid konden haar niet het gevoel ont nemen, dat rij voor het laatst in dit huis ge weest was, dat zoovele herinneringen voor haar had. Zij was geheel verslagen. Beneden drukte rij den ouden Barnekow de hand. en do oude, grijze knecht, die nog geheel dezelfde was gebleven van vroeger, geleidde haar een eindweegs door den met. sneeuiw bedekten tuin. Zij gingen onderlangs, waar de bloemen op het grasperk nu in stroo waren gepakt, om ze voor de koude te beschutten. Db zon screen verblindend op de sneeuw, die schitterde als diamant. De tuin zag er niet erg goed onder houden uit. Naar den kant. van het meer had men. alles maar laten groeiendat moest in den zomor wel een ondtoordringbaar kreu- pelbosch zijn. De oude Barnekow vertelde, dat de freule van die wildernis hield. „Zij houdt niet van dat netjes afgepaste, maar zoo is het toch to erg," meende hij. „Als er nog kinderen waren, die daar ver stoppertje wilden spelen, zooals jaren gele den, dan zou het zin lieblom Ik heb haar genoeg gezegd, dat het zoo juist geschikt is, om dieven en inbrekers te lokken, die zier hier kunnen verstoppen ja verbeeld u, juf frouw, als daar iemand mei een schuitje woxl landen, dan kon hij hier ongezien. rondslui pen. Maar onzo freule is ongedurig van aard zij moet cl keu dag iets anders hebben en rij is alleen haas in. huiser is niemand., die haar eens terecht wijst. Mijnheer doet het niet en mevrouw rit boven en hoort en riet. niets." Ellen liep zwijgend naast den ouden man voort, in gedachten verdient. Plotseling bleef zij als verlamd staan. Wat was dat? Db kleine, halfveirvalleni kiosk aan. den oever van het meer was veranderd in een groot, sierlijk paviljoen, met vensters, die zelfs van gordijn n waren voorzien. „Dat. ziet er uit, alsof er iemand woont," riep rij uit. „Ja," vertelde de oude, „dat is verleden zomer vóór een jaar gebouwd!; do freule kwam toon op den inval, om de kiosk tot. lesekamer in te richten. En toen was die nar tuurlijk te oud en te bouwvallig ©n werd dit groote. moderne gobooüw gezet. Het is nog een stokpaardje van de freule en zij heeft al tijd den sleutel in den zak alleen al9 er ge stookt moet worden, zooals 's winters meestal gebeurt, geeft ze hem mij voor een ralf uur tje. Zij weet, dat ze op mij vertrouwen kan; ik roer niets aan em snuffel niet rond, Wat rij niet. uitstaan kan. Het riet er binnen fijn, heel elegant uit." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1