BINNENLAND* Te acht- uur begon de ontscheping. Geen vijand werd gezien. Volgens berichten van inlanders bevonden zich ongeveer 300 vijan den te Poelantin. 100 op den weg van Gemsoekawa, 300 in Pitsorkawa en 600 in de nabijheid van de plaats van landing. Terstond werden detachementen afgezon den naar Pitsorkawa om de telegraaflijnen en den spoorweg te vernielen. Op 6 Mei verjoeg een detachement eone kleine vijandelijke afdeeling op de hoogten ten zuiden van Poelantien. Het spoorweg station werd bezet, terwijl terzelfder tijd tie genie de brug en de telegraaflijnen vernielde. Do vijandelijke afdeeling telde 300 man infanterie en 100 man cavalerie. De Japan- Sdlio verliezen waren één gesneuvelde en vier gewonden. Een cavalerie-afdeeling bij Gimsoekawa, sterk 200 man, ging terug en liet zonder tegenstand toe dat wij de lijn vernielden en de instrumenten en werktuigen van het station meenamen. Op 7 Mei vernielde een detachement den spoorweg en de telegraaflijn tusschen Poe lantien en Sanshlihipoc. Een troepje vijande lijke cavaleristen werd verjaagd. Een luite nant en drie man werden gedood, negen ma t werden gewond. Op 13 Mei werd de spoorweg vernield ten noordoosten van Poelantien, op 16 Mei na men wijl bezit van de heuvelreeks, over een afstand van vier mijlen zich uitstrekkend tusschen Ohishat-ioe en Ghoelishan. De vijand, drie a vier bataljons sterk met 8 kanonnen, werd naar het zuiden gedreven. Onze verlie zen waren 146 dooden en gewonden. Het blijft nog bij de aankondiging, dat er gewichtige gebeurtenissen voor do deur staan op het oorlogstooneel. Het stadium van voor bereiding is blijkbaar nog niet afgeloopen. Het Japansche leger strekt zich van het oosten naar het westen uit, om rich met den rug naar do zee te plaatsen met verscheidene uiteenloopende liniën van terugtocht, op verschillende punten van de kust uitkomen de, die beschermd worden door do vloot. Wanneer dus het Russische leger op een be paald punt overwint en den Japajnschen te genstander in een hoek dringt, dan zal dat nog geen afdoende overwinning zijn. In de zen veldtocht kan de zee iets doen tegen het vasteland. Maar het vasteland vermag niets tegen do zee. Het leger, waarover de Russische opperbe velhebber Koeropatkin thans kan beschik ken om weerstand te bieden aan do groote omtrekkende beweging van het Japansche leger en om dit leger op een gegeven punt- vast te houden tot het- leveren van een be- slisscnden veldslag, is volgens de inlichtingen van de Temps niet grootcr dan 100.000 man Het heeft in zijn voordeel, dat het samen getrokken i9 en manoeuvreert van een enkel punt uit. Maar het is nog niet bekend, in welke mate het bewegelijk is en of zijne transportmiddelen zoodanig geregeld zijn, dat het zich van den spoorweg kan verwijde ren. uon telegram van generaal Sakhar of aan den genenden staf luidt: In den morgen van 17 Mei trokken de Ja pansche voorposten, die op den grooten weg naar Liaojang bij Thoementsy stonden, terug naar den Thansalinpas. Later ontruimden zij ook Seloetsjan en trokken naar Fengwan- sjeng, waar zij in den omtrek versterkingen opwierpen. Het is gebleken, dat de Japansche afdee ling, die vroeger het dorp Sithocsjindsa. 15 werst ten noordoosten van Takoesjan, bezet te, daar nu niet meer is. Takoesjan is even eens door de Japanners ontruimd. Kleine af- deelingcn bevinden zich in Chondoesjan en Loeanmico langs den linker oever van de Fapangho, en in Salidsaipoedsa-, terwijl kleine Japansche patrouilles zich in den omtrek van Siocjen hebben vertoond. Uit Tsjifoe wordt bericht: De Japanners haclden Maandag een gevecht- met- het Rus sische garnizoen van Kai-tsjan op dc kust, 23 mijlen recht ten zuiden van Nioetsjwang. De Russen werden teruggedreven. Bekendmakingen, geteekend door den chef van den staf van het Japansche leger, zijn te Nïoetsjwang en in den omtrek aangeplakt, waarin den Chineeztm aanbevolen wordt de orde te handhaven en zorg te dragen voor de voorraden, proviand en transportwagens, waarvoor de Japanners de volle waarde zul len betalen. Een kleine Russische afdeeling is te Nïoetsj wang achtergebleven, gereed om do plaats te verlaten bij de nadering van den vijand. Een hoeveelheid brandbare stoffen is aan boord van do kanonneerboot „Sivoutch" ge bracht, om dit schip te verbranden. In het ontslag, dat- aan generaal Sassoe- litsch is verleend, is blijkbaar de nawerking te zien van de tegen het beleis van dien opperofficier ingebrachte klachten, aan wiens vasthoudendheid het geweten wordt dat de Ruseen aan de Yaloe tegen do Japansche overmacht hebben stand gehouden in stede van in tijds terug te gaan. Uit Tbjifoe wordt- bericht-: In cone vloot jonken zijn hier 200 Chineezen aangekomen. Russ'sche vluchtelingen uit DWny. Dinsdag van daar vertrokken, deelen mede, dat de poging om de dokken en havenhoofden daar te vernielen, niet is geslaagd. De ijzeren pier bij' Tauenwan is echter vernield. Maandag 'hoorde men hevig kanonvuur ten noorden vwn Dalny. Volgens een bericht- uit- Tsjifoe zijn do ühinecsctoe havens Hainan foe. Weishien en Sjantaoen in de provincie Sha-ntong dezer dagen ojiengceteld voor den handel. Allerlei vStanley. Koning Eduard heeft Stanley's weduwe een zeer heusch gesteld schrijven van rouwbeklag doen toekomen. De Koning zegt, ervan overtuigd te wezen, dat de Engelschen Sir Henry steeds met har telijkheid zullen gedenken. Do kist van den doode draagt de volgende inscriptie Henry Morton Stanley C.C.B., D.C.L., L.L.D. Ph D Bul.i Matari Doorvorschor vau Afrika. Geb. 10 Juni 1840. Gcst. 9 Mei 1904 BuU Matari is do naam. dien de inboor lingen in Afrika den koenen ontdekkings reiziger hadden gegeven hij beteekent„al machtige rotsen breker." v"Het stoffelijke overschot van den ver maarden reiziger Stanley is Dinsdag on een lijkwagen met vier paarden, in een eiken houten kist, overdekt, door een met goud be slikt, violetkleurig kleed, van „Richmond Terrace" naar de Westminster, Abdy gebracht waar een plechtige lijkdienst werd gevierd. Er waren vier volgkoetsen, waarin de vrouw en de schoonmoeder van den overleden, alsook eeno dochter van Livingstone en an deren zaten. Onder de personen, die te voet in den stoet- gingen, was Stanley's aangenomen zoon. Onder de slipdragers waren Livingstone's kleinzoon, do Hertog van Abercorn, Sir Hen ry Taubman Goldie on Sir Henry Johnston. Na de plechtige godsdienstoefening werd do kist, terwijl het orgel een doodenmarsch speelde, uit de Abdij naar Westminster road Bridge gebracht, vanwaar het stoffelijk over schot naar Purbright vervoerd en op Stan ley's landgoed ter aarde besteld werd. Er was een groote menigte belangstellen den langs den weg van den stoet.. Koning Edward, Koning Leopold, de Re geering en liet gemeentebestuur, alsook het Aardrijkskundige Genootschap lieten zich vertegenwoordigen bij de plechtigheid. Ook de consul der Vereenigde Staten, Lord Ro bert, generaal Buller en zijn vrouw, alsmede nog een aantal aanzienlijke personen woon den die bij. vTe Brussel heeft de Russische regee ring duizend postduiven gekocht, ten ge- brui ke in den oorlog, voor gemiddeld 25 frs. het stuk. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 18 Mei. Drankwet De beraadslaging wordt voortgezet en wel over art. 5 (vrijstellingen van vergunningen) met de daarop voorgestelde amendementen van de heeren Rink (verkoop van drank toelaten op verkeersmiddelen), Van Was sen a-e r v a n O a t w ij- c k (redactie-wijzi ging) enTerLaan c.s. (afschaffing verkoop drank in can tines enz.) De heer Van V I ij m e n bet-oogt, dat het amendement-Ter Laan. geen rekening houdt met het doel dezer wet. Spr. is dan ook tegen dat amendement, dat meer een motie van wantrouwen is tegen de ministers van oorlog en van marine. Hij acht het amendement nuttig, noch noodig. Er zijn mannen van beteekenis, die alcohol niet al leen niet schadelijk vinden, maar in som mige gevallen zelfs nuttig. Uit ondervinding kan. Spr. mede dee len, hoe nuttig een dosis sterken drank werkte in 1866 in den chole ratijd, toen hij op bivak lag en dagelijks eenige krijgsmakkers grafwaarts werden ge dragen. De heer Staalman vindt alcohol in de kazerne zeer gevaarlijk. De strafregisters leveren daarvoor liet bewijs. Hoe de Regeering vergunning kan geven om drank te verkoopen in kampementen, be grijpt Spr. heelemaal niet. In kampementen wordt niet gedronken, maar gezopen. Lieder lijke tooueelen ziet men daar. Heeft Spr. niet het- recht aan de overheid te vragen, neen van haar te eischen, dat zij zijn zoon, dien hij in dienst moet sturen, te beveiligen tegen dergelijke tooueelen. Spr. zal dus voor het amendement-Ter Laan c. s. stemmen. De Minister van Oorlog (de heer Bergansius) meent dat het amendement-Ter Laan niet strookt met liet doel dezer wet. De bevoegdheid om in cantiues, op marsoh en in legerplaatsen sterken drank te doen schenken, moet. evenals in *1881, aan do militaire auto riteiten worden overgelaten. Door de heeren Ter Laan en Staalman werd, wat het drank gebruik in de oantines betreft, zeer overdre ven. Op marsch wordt sedert jaren geen drank door marketensters verkocht en het ligt niet in de bedoeling de marke tensters ook niet bij mobilisatie te her stellen. Blijkt hieruit dat de Regeeriug niet van plan is de drankverkoop op marsch te begunstigen, toch wil zij de bevoegdheid om drank op marsch te schenken als uitzondering niet. prijsgeven. Bijna tien jaar lang heeft de minister in legerplaatsen verkeerd en li ij'ver klaart hot bijna als een onmogelijkheid om alle drankgebruik daar te beletten. Veel ge vaarlijker is het drankverkoop ongecontro leerd te laten dan een borrel in de oantine van een legerplaats te verkoopen, waar in elk geval maar op zekere uren van den dag drank wordt niet verkocht. Do Minister heeft den tijd' gekend toen de kazernes nog omgeven waren van kroegen, heel wat gevaarlijker dan de cantiues. Juist die kroe gen zijn de aanleiding geweest tot de op richting der cantines. De bewering dat de meeste straffen worden opgelegd wegens dronkenschap raakt kant noch wal. Do bedoeling van het ontwerp is dat in le gerplaatsen of op marsch uitsluitend aan mi litairen mag verkocht worden. Alle twijfel daaromtrent is thans weggenomen. En wan neer de heer Duijmaar van Twist daaraan nog twijfelt, dan moet hij zijn reglement op den inwendigen dienst nog maar eens na slaan en vooral lezen de noot die bij het des- lietreffendc artikel staat-. Do verkoop aan burgers is niet toegestaan, maar wanneer een militair aan een burger, die hem komt bezoeken, een borrel aanbiedt, dan kan men dat niet beletten. De Minister is bereid om te overwegen drankverkoop aan militairen beneden 18 jaar geheel to verbieden, althans aan niet gegradueerden. De Minister moet dit punt echter eerst nog eens nader onder zoeken doch hij blijft van oordeel, dat- drank verkoop in de cantiues vooralsnog niet ge mist kan worden. De Minister van Binnenland- s C h 0 Zaken (dr. Kuyper) zegt dat bij de redactie van het artikel overwogen is of men de bepalingen ook zou doen slaan op militairen. Al dadelijk bleek dit niet wel mogelijk. Men stond voor de keuze cenc af zonderlijke regeling te maken, die niet in deze wet behoorde of voor geen regeling. Wil men den verkoop op militair terrein ge- hert verbieden' dan moet men dat flink weg 1 doen b ijafzonderiijke wet ztföals in België en Amerika. Het amendement dat dit doel op bedekte wijze wil bereiken, kan de regeeriug dan ook niet aceepteeren. De heer V e r h e y -heeft zelf ondervonden dat de beperking van de uren vau verkoop vau sterken drank in cantines gunstig werkt, lu die richting moet dan ook getracht wer den het drankgebruik te doen afnemen, maar niet in eens, gelijk: liet a-mendement-Ter-Laau beoogt. De overheid moet, naar Spr.'s oor deel tie zaak in handen houden. Hij ont raadt dus aanneming van het amendement- Ter-Laan en uit den wensoh, dat de minister van oorlog zijn belofte, zooeven gedaan, zal nakomen. l>e heer Van B y 1 a n d t, hoe groot voor stander ook van de draukafschaffing in het leger, wil op dit oogenblik geen absoluut verbod, en zal daan-om tegen het amendement- Ter-Laan stemmen. Hij vraagt of de moge lijkheid niet bestaat om in de cantines de drinkers yan de niet-dimkers te scheiden. Na replieken stelt de heer Duymaer van Twist een amendement voor, strekkende om duidelijk te doen uitkomen, dat alleen verkoop van drank op marsch en in leger plaatsen mag geschieden aan militairen. De heer Talma ontraadt namens de Comm. v. Rapporteurs de aanneming van de amendementen-Ter Laan en Duymaer van Twist. De Minister van Marine (de heer Ellis) vond geen aanleiding om te spreken, maar na de repliek van den heer Ter Laa-u, die ook hem opriep, wil hij wel zeggen, dat ook hem het amendement-Ter Laan veel ver der gaat dan de bedoeling van dit ontwerp is. De Minister is ook voor beperking van drankgebruik. Dat jongelingen tot drankge bruik worden aangezet is onjuist, want zij kunnen geen drank krijgen. In de Mariniers kazerne wordt slechts een half uur getapt en dan gaat de tap-toe en wordt de flesch weggesloten. Over de cantine te Sberaibaya heeft de minister niets te zeggen. Die staat- onder den minister van Koloniën. De Minister van Binnen 1. Za ken adviseert den heer Duymaer vau Twist zijn amendement in te trekken, daar het totaal overbodig is. De heer Duvmaervan T w.i s t trekt zijn amendement in. De beraadslaging wordt gesloten. Alsnu komt in stemming het amendement- Rink (geen verbod voor den verkoop van sterkeudrank op stoombooten enz.) Dit amendement wordt verworpen met 70 tegen 16 stemmen. Het amendement van den beer Van Was senaar van Gatwijck (redactie-wijziging) wordt z. h. s. goedgekeurd. Het amendement-Ter Laan (algeheel ver bod drankverkoop in cantines, legerplaatsen en op marsoh, wordt verworpen met 'i I tegen 8 stemmen. Art. 5 wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is art. 6 (verlaging van het maximum-vergunningen enz.) Op dit artikel is een amendement voor gesteld door de heeren 'Ter Laan, Melchers, Schaper, Troelstra en Van Kol, strekkende om de verlaging van het» maximum niet slechts mogelijk te maken op voorstel van den gemeenteraad, maar ook op verzoek van de meerderheid der meerderjarige ingezete nen. De heer S c h a per licht' dit amendement waarin ligt opgesloten de local option toe. Een zuiver voorstel daartoe kan niet gedaan worden met het oog op den reeds gebleken onwil der Reg. op dit- punt. Nog is een amendement- voorgesteld dooi den heer Goeman Borgesius, strekkende om het. initiatief tot vermindering van het aan tal vergunningen niet te doen uitgaan van de gemeenteraden, maar van Ged. Staten. De heer Van Kamebeek bespreekt de quaestie dei- verhouding tusschen de oude en nieuwe vergunningen. Die heer R o 11 maakt eenige opmerkin gen, verband houdende met de techniek der wet, en vraagt, eenige inlichtingen omtrent dc beteekenis der woorden, e:i ver Ier ieder zesde jaar. Is het zesde jaar 1910 of 1911? Daaromtrent mag geen twijfel bestaan. Want anders vervalt men weder in moeilijk heden. De heer Lobman vestigt er de aandacht op, dat het voortbestaan der vergunningen na 1904 afhankelijk wordt gemaakt van de regeering, zoodat het bestaan van den tap per zeer précair wordt. Zijns inziens za' ce hiér sub 3e van het artikel voorgestelde be- paling moeten vervallen, of er zal iets anders moeten worden voorgesteld, wil men wille keur voorkomen. Donderdag 26 Mei zal worden overgegaan tot het opmaken van een nominatie voor een lid van den Hoogen Raad Vrijdag a. s. 2 uur (precies) sectie-onder zoek van eenige wetsontwerpen. Heden 11 uur voortzetting van- do behan deling der Drankwet. Berichten. De Staatscourant, van Donderdag 19 Mei 1904 bevat, het volgende Koninklijke» Besluit benoemd tot tweede-luitonant-eommandant bij het korps scherpschutters te Egmond aan Zee G. Snoeks, thans adjudant-onderofficier- oommandant van dit korps. Omtrent den gezondheidstoestand van H. M. <ie Koningin en Z. K. H. den Prins kan worden medegedeeld, dat deze niet be paald ongunstig is, hoewel de oorpijnen II. M. nog kwellen. De Prins, die behalve aan rheumatische, ook aan buik-aandoeningen lijdende was, moet zich lange wandelingen, paardrijden en inspannende» arbeid ontzeggenuiterlijk is Z. K. H. in de laatste weken zeer afgevallen. Zonder twijfel aal de gezonds dennenlucht van 't Loo wel een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand van Koningin en Prins uitoefenen. (Tel.) H. M. de Koningin-Moeder met ge volg vert rok gisteren ochtend 8.35 per Drtrein uit den Haag naar Honnef a/d Rijn. De waarn. burgemeester, dr. Mouton. deed Haar aan het- station uitgeleade. De minister van marine, do lieer Ellis, dio heclen in de Kamerzitting tegenwoordig was bij de beraadslaging over een speciaal militair punt in de Drankwet, had van alle zijden gelukwenschen met zijn bevordering tot- vice-éumiraal in ontvangst te nemen. Gisteren is jhr. mr. Van Eijs, benoemd minister-resident vau Nederland bij het Por- tugeesche Hof. naar zijn stanplaats Lissabon vertrokken. In de gisteren gehouden zitting van de conferentie voor Internationaal Privaat recht heeft de voorzitter, staatsraad n r. As ser, mededeeling gedaan van i un uitgum van do Koningin, waarbij II. M. dank Ie tuigt voor het ontvangen hulderteiegram en de beste wenschen worden geu 'vcor het welslagen der conferentie. Benoemd werden tot vice-prcsidenten der conferentie de heeren dr. Kriege (Duitsch- land), dr. Töry, (Oostenrijk) en zijne excel lentie de Martens (Rusland). Er werden vijf commissies benoemd, ééne voor elk der vijf onderdeelen van het pro gramma, alsmede eene centrale commissi van redactie. De eerste commissie (herziening van het verdrag van 14 November 1896) werd samen gesteld uit de heerenKriege, Töry, van der Buloke, Renault, Kawamura, Reichmanu, Rochussen, de Martens en Meili. De tweede commissie (ontwerp-verdrag voor erfrecht, die tevens het ontwerp der Duitsche regeeriug betreffende de competen tie in erf rechtzaken zal behandelen) uit de heerenDungsvan Cleemputtc (tijdelijk te vervangen door den Belgischen gedelegeer de de la ValléePoussin); Renault, Lainé, BuzzatiBeiehmann Asser; Misser; Verev- kine, Hellner en Meili. Do derde commissie (huwelijks-goederen recht) uit- de heeren Dungs, de la Vallée Poussin, Lainé, Pierantoni, Heemskerk, Hjalmar de Hammarskjöld, en Roguin. De vierde commissie (curateele) uit- de hee ren Kriege, Schumacher, Buzzati, graaf de Vil Iers, Reichmann, Missir en Verevkïne. De vijfde commissie (faillissement) uit de heerenSchumacher, van den Bulcke, Pie rantoni, en Rahusen. De centrale commissie van redactie zal later benoemd worden. In deze vergadering deed de voorzitter nog de met genoegen ontvangen mededeeling dat de regeering van Denemarken, in strijd met de verwachting, toch besloten heeft zich ter conferentie te doen vertegenwoordigen en ha ren bij ons Hof geaccrediteerde» gezant tot gedelegeerde heeft benoemd, zoodat nu allo staten, die vroeger aan de conferentie heb ben deelgenomen, benevens Japr i, alle ver tegenwoordigd zijn. Al de verschillende coanmissiën van de conferentie voor Internationaal Privaatrecht hebben haar arbeid aangevangen en benoemd tot voorzitters: de. 1e commissie (burgerlijke rechtsvordering) den heer Renault, Frank rijk); 2e oommissie (erfrecht) den heer mr. Asser, voorzitter der Conferentie3e com missie (huwelijks-goederenrecht) den heer Hjalmar de Ha-mmankjöld, Zweden4e com missie (curateele) den lieer dr. Schumacher, Oostenrijk-Hongarije5e commissie (faillis sement) den senator Pierantoni, Italië. De 'identiebode verneemt, dat bij den Raad van State het voorstel is ingeko men tot splitsing van het district 's Graven- liage voor de verkiezingen van de Prov. Sta ten in drie districten. In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten" van de Staatscourant, is onder no. 26 opgenomen het Verslag van de Rijkscommissie voor graadmeting en -■ater passing aangaande hare werkzaamheden ge durende het jaar 1903. Nadat Maandag op'de villa Reeburg te Vughfc door jhr. v. d. Does de Willebois aan de te 's Hertogenbosch vertoevende leden der Eerste Kamer een diner was aangeboden, werd Dinsdagmorgen circa acht uur een boot tocht aanvaard, die de Eerste Kamerleden voeren zou naar de sluizen in de Dieze, de Heerenwaardensche Overlaten en het slot Loevenstein Gisteren- bezochten zij dies werken van den Nieuwen Maasmond en Donderdag gaan de heeren onder leiding van den heer hoofdin specteur der volksgezondheid dr. P. M. J. M. E. Woltering naar Tilburg, ten einde daar kennis te maken met de Septic tanks enz. enz. (Nbr.) De clubs van Unie-liberalen en Katho lieken uit do Tweede Kamer hielden1 Dinsdag a-vond weer bijteen kmosfc. Het lid der Tweede Kamer, mr. Dolk, die voor zijn gezondheid drie weken buitens lands was, is teruggekeerd en neemt weer aan <le vergaderingen deel. Zijn mede-afge vaardigde voor Den Haag, de heer J M. Pijnacker Hordijk, bevindt zicb wegens ge- zo li dl)eidsredenen sedert geruimen tijd en thans nog in het zuiden van Europa. Het Hbl. verneemt, dat de heer mr. J. B. Roclvink. in den Amsterdamschen Raad zitting hebbende voor district III, als zooda nig wegens drukke ambtsbezigheden ontslag heeft genomen. Te Haastrecht is benoemd tot ge meente-secretaris de heer D. J. P. Feenstra, te Grijpskerk. en tot- gemeente-ontvanger jhr. Von Mühlen, te 's Gravenhage. De gemeenteraad avn Lexmond heeft het besluit genomen om een schoolarts aan te stellen en daarvoor te benoemen den heer P. Bon, aldaar. Wijlen dourairière A. A. T. A. Grisart, geboren gravin van Hogendorp van Hofwe gen, heeft aan den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Mauritshuis te 's Giv. >n- hage, vermaakt een door Thomas de Key??r geschilderd mansportret. De heeren C. J. Leis, oudste firmant- der firma, van den sleepdienst L. Smit Cie en de scheepskapiteins C. Verschoor, C. Post en C. Koenes te Maassluis, die de vorige week tot officier en ridders in de orde van Oranjc- Nassau zijn benoemd, hebben van H. M. de Koningin dit- bewijs van waardccring ont vangen na de goedgeslaagde overbrenging van het groote droogdok van Londen naar Dur ham (Vad.) Uit Wageningen meldt mer „Als gast van den burgemeester, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, bracht Dinsdag en Woensdag prof. J. H. van 't Hoff, in ge-, zeischap van prof. Arrhenius van Stockholm en tweo Utreohtsehe hoogleer aren, een be zoek aan de gemeente Wageningen. Door verschillende leeraren der Rijks- Landbouwschool on oud-leerlingen van den beroemden geleerde werd van deze gelegen heid gebruik gemaakt om hem hunne op wachting te maken. Woensdag werd een bezoek gebracht aan de verschillende afdeelingen der Rijks-Land- houwschool welke door den Berlijnschen professor met zeer veel belangstelling wer den bezichtigd." Ter benoeming tot adjunct-ingenieur bij don dienst der Staatsspoorwegen in Nederl,- Indië worden gevraagd twee civiele cn twee werktuigkundige ingenieurs, in het bezit van het- diploma, bedoeld bij artikel 61 of 64. der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). De werktuigkundige ingenieurs moeten afwisse lend bij de exploitatie der Staatsspoorwegen cn het toezicht op de spoorwegdiensten en. liet- stoomwezen dienst doen. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wen schen te kamen, beboeren zich vóór 15 Juli .1904, bij gezegeld adres, te wenden tot liet departement van koloniën. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 114. Bij den dienst van don waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl.- Indië kunnen worden geplaatst zes adspirant- ingenieurs. Zij, die vcor plaatsing in aanmerking wen schen te komen, behooren zich vóór 15 Juli 1904 bij gezegeld adres, te wenden tot het Departement van Koloniën. Nadere bijzonder bedell bevat de Staatscou rant No. 114. Door den minister van koloniën is II. G. Nieuwcnhuis, opzichter bij 's rijks water- slaat 4e klasse, gesteld ter beschikking van den gouvernesr van Suriname, om te wor den benoemd tot tijdelijk opzichter bij het- bouwdepartement, aldaar. Te !s Gravenhage werd gisteren 't stof felijk overschot van den oud-onderofficier J. J. Tummers op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de oud-raad-adviseur H. E. Kleyn, eere-voorzitter van dc afd. 's Gravenhage van de Koninklijke Vereeniging van gepension- neerde onderofficieren cn minderen van het Ned. leger, benevens alle leden van het hoofdbestuur en va-n de aldaar gevestigde af deeling, zoomede vertegenwoordigers van de afdeeling Amsterdam, Leiden en Rotterdam. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den oud-kapitein R. II. Driessen, als vertegenwoordiger van den al gemeen voorzitter van boveugenoemde ver eeniging; door den oud-kapitein J. Huygens als eere-voorzitter van de derde sectie Me talen Kruisdoor den lieer E. Schieffer, als voorzitter van de vereeniging Limburgia en door den lieer K. Goudswaard, als vriend- De verschillende Sprekers getuigden allen van het edel hart van den overledene, ter wijl de beide eerste sprekers voornamelijk wezen op hetgeen hij als oud-soldaat tot aan zijn stervensuur voor zijne minder gelukkige kameraden en voor hunne weduwen en wee zen is geweest. Orchidoeën-tentoonsstel- 1 i n g. Zooals mem wtetó'cht weet lieeft de Nederlandsohe Orchidophilen-club bet voor nemen 28 en 29 Mei van dit jaar eene nati onale Orchideeën tentoonstelling te houden in do Vereeniging te Haarlem, eene zaal van 21 Meter breed 34 meter lang mat hoog invallend licht. Bovendien zal bij koud weel de zaal centraal verwarmd worden en des Zaterdagsavonds clectrisch verlicht zijn. Eene groote zilveren medaille is zoowel door II. H. M. M. da Koninginnen als door Z. K. H. de Prins uitgeloofd. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer loofde vier prachtig bewerkte medailles uit, Ook de gemeente Haarlem schonk een aan zienlijke bijdrage. Al deze medailles worden als speciale prijzen uitgeloofd. Dte tentoonstelling is nationaal, dat is, de buitenlanders kunnen wel inzenden, doch slechts buiten mededinging. Naar wij verne men hebben reeds eenige buitenlandsche fir ma's hunne planten ter opluistering toege zegd Er zal ook eene inzending zijn van pas ge- importeerde orchideeën, die des Maandags 30 Mei publiek verkocht worden. Naar men verneemt zal het badhuis te Schiermonnikoog ook in het aanstaande seizoen niet geopend worden. Op dit eiland zegt men, dat dit. een gevolg is van de voort zetting van het proces in hooger instantie over den verkoop van dit eiland. Men weet, dat over dien verkoop verschil bestaat tus schen don eigenaar-verk-ooper graaf Reinstoff te Hamburg en dr. Schiff te Munchen. Commissarissen van de Noord-Friesche Lokaail-Spoorweg-Maalschappij hebben den directeur gemachtigd, concessies aan te vra gen voor een spoorwegverbinding van Leeu warden via Drachten naar den Luid-Oost hoek der provincie en zoo noodig en ge- wenscht met aansluiting in Drente. Het- invoerrecht op Hollandsche haring in het groothertogdom Finland is ten ge volge der bemoeiingen van Hr. Ms. gezant schap te St. Petersburg, door den Finschsri Senaat van 10 op 5 Mark per 100 kilogram teruggebracht. (St. Ct Gezinsverpleging. Op het krankzinnigengesticht „Bloemendaal" te Loos duinen worden gebouwen geplaatst voor z.g. gezinsverpleging. De overheid der Noord-Hollaudsche ge meente Heer-Hugowaard heeft op bijzondere wijze een al lang onbewoonbaar krot opge ruimd. Tot voor weinige dagen nog bewoond door een gezin, dat er 24 jaren in had doorgebracht is „de hut", oen houten gebouwtje met riet gedekt, nu onder politietoezicht in brand ge stoken en met de „levende have", die er iu zat-, aan de vlammen prijsgegeven,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2