BINNENLAND. wieg, dien de Japanscho vloot gewoon is te volgen, wanneer zij kruist langs de kusten van het schiereiland. De vloot heeft ver scheidene jonken en een sleepboot, die bezig waren met het plaatsen van mijnen, doen zinken. Het groot aantal mijnen dwingt de Japansche vloot op verderen afstand van de kust te varen Verschillende omstandigheden wijzen ei op, dat do Japanner» een aantal mijnen neerlieten bij Port Arthur, in do hoop de torpedojagers te treffen, indien deze een poging doen om in de haven terug te koeren. Vele mijnen drijven rond in de golf. Do ..Fawan ontmoette er acht, een Chineesch© jonk dertien. Verder wordt van het oorlogstooneel be richt Tokio19 Mei Volgens particuliere berich ten hebben kleine schermutselingen plaats gehad in het zuiden van Kintsjau op Liao- tong. Do Japanscho linie strekt zich uit van Chichatou naar Chulishan over de heuvelreeks ten noordon van Kintajoju, die deze plaats beheerscht. Kintsjou kan, wanneer de Ja panners klaar zijn. binnen een halven dag worden genomen. Weihaiwei, 19 Mti. (Express). Men bericht, dat Nioetsjwaug bezet is door de Japanners, die in Kaït-vjau aankwamen. Do Engelsche kanonneerboot Eapiegie ver trok heden naar Nioetsjwang om de Brit- sche belangen te beschermen. Weihaiwei, 19 Mei. (Express) Een Chinee- sche scheepskapitein, die hier is aangekomen, bericht, dat de Japanners verleden Zondag Port Arthur hebben gebombardeerd met eene groote vloot. Hij verklaart, dat terzelfder tijd de Japanners eene groote macht achter Port Arthur aan wal brachten, blijkbaar met het doel een gelijktijdige» aanval te land en ter zee to doen op de vesting. Moekden, 19 Mei. Do opmarsah van het Japanscho leger is voor 't oogenbük gestaakt, inzonderheid die uit het Zuiden. De officieoio berichten maken zelfs gewag van een tijde lijk© aebterwaartseko beweging, waarbij zijn ontruimd do na d© laatste gevechten, die op 17 Mei schijnen to zijn geëindigd, ingenomeu stellingen. Do Russen hebben vernomen* dat do Japanners zijn teruggetrokken op veer tien mijlen afstand van de stellingen bij Kaitajau. Moekden, 19 Mei. Het Russische Telegraaf- agentschap bericht, dat volgens de laatste me dedeelingen de opmarsch der Japanscho troepen is gestaakt. Verschillende afdeelingen der voorhoede zijn teruggegaan. Blijkbaar concentreert zich de hoofdmacht van den vij and tuasdben Fengwahtejeng en de Yaloe. In Port Arthur heersoht rust. Tientsin, 19 Mei. (Daily News). Men be richt, dat 70,000 Russen oprukken om aan Port Arthur hulp te brengen, en dat dien tengevolge de Japanners hunne aativalsopera- tiöu verhaasten. De voorhoede van de Japan sche liniën is op zeven mijlen afstand van de Russische batterijen. Volgens het. voor beeld van kapitein Smith te Ladysmith. monteercn de Japanners 6 duims marineka nonnen op stalen raderen, met het doel het vuur van de Russische batterijen tot zwijgen te brongen. Tokio, 19 Mei. (Telegraph). Volgens de hier ontvangen berichten hebben de Japan ners den 16en Kaipdng bezet op 30 mijlen ten zuiden van Nioetspwang. De Russen trok ken terug. Tientsin, 19 Mn. (Standard). De bezetting van Kaiping werd voorafgegaan dooi- een eni stig gevecht, waarin de Russen 2000 man verloren. Tientsin. 20 Mei. Een bericht uit Nioetsj wang meldt, dat volgens de geruchten in kringen, die gewoonlijk goed ingelicht zijn, het Japanschc leger aan de Yaloe eene ern stig© nederlaag zou hebben geleden en naar Fengwantsjong zou zijn teruggedrongen. Sjanghai19 Mei. (Telegraph) Men be richt, dat 10,000 man Russische troepen ge zonden zijn naar Kaiping, met het doel het Japanscho leger tegen te houden, terwijl de Ru.«en de versterkingen van Liaojang in orde brengen. Een oorlogsschip op eon mijn gestooten en vorongelukt. oen tweede oorlogsschip door aanvaring van een ander tot zinken gebracht. Wij hebben die jobstijding reeds meer ge hoord in dezen oorlog, maar toen waren 't Russische schepen. Ditmaal is het de Japan sche vloot, die op één dag twee van hare sche pen verloren heeft. De Russen hebben getoond goede leerlin gen te zijn van de Japanners Zij hebben zich do les ter harte genomen, die hun b.j •het vergaan van de Pctropawlowsk gegeven werd; het is door dezelfde taktiek, dat zij nu den ondergang veroorzaakt hebben van het Japansoh© pantaenchip Hatsuse. De aanvaring, waardoor de Joshino verloren ge gaan is. geschiedde tengevolge van den mist, die in dezen oorlog reeds meer de bond genoot van de Russen is geweest. Do Hatsuso was een linieschip van 15.240 ton, met eene bemanning van 741 koppen en in 1899 gebouwd. De Jap&nsche vloot heeft hiermee een van hare grootste schepen ver loren De Joshino was een pantserdekkruiscr van 4230 ton. in 1892 gebouwd Ook op het land zijn de heden ontvangen berichten minder gunstig voor de Japanners. Hun opmarsch is tot. staan gekomen, volgcus do berichten na gevechten, die hebben plaats gehad. Een gerucht spreekt van eem neder laag. tengevolge waarvan de Japansche troe pen naar Fengwantsjeng zouden zijn terug gedreven De berichten daarover zijn echter nog te onzeker om daarover een oordeel te kunnen vellen. Do correspondent van de Times, die het le Japanscho legercorps vergezelt, beschrijft de buit dien de overwinnende Japanners den len Mei aan de Jaloe hebben behaald. Deze bestaat vooreerst uit 21 stukken veldgeschut, alle van het- nieuwste model, uit 1901 en 1902. Voorts zijn er 8 maxims, een massa munitie voor kanonnen en geweren, eeu aantal muni tiewagens. 2600 geweren, werktuigen, kleo- ren, enz., zelfs koperen blaasinstrumentendie door kogels doorboord zijn. DO Japanners nemen stipt allo ongeschre ven oorlcgHwctteu in acht, en zijn zeer vrien delijk voor de gevangenen, do soldaten geven hun sigaretten. Bij den Japanscheu staf be vinden zich twee hoogleoraren in het inter nationale recht uit Tokio. De Vereenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben, in antwoord op de diplomatieke opmerkingen van de Russische regeering over de oorlogszuchtige neigingen van China, no ta's gezonden, waarin zij do verwachting uit drukken, dat Rusland de onzijdigheid van Mandsjoerijo zal eerbiedigen. De Japansche regeering heet door haren gozant te Peking aan den voorzitter van het departement van buiten la ndsche zaken, prins Tsjing. inlichtingen gevraagd over de handhaving van China's onzijdigheid. Prins Tsjing antwoordde, dat China stipte onzij digheid kan en zal bewaren en dat alle staten in dien zin bericht zullen krijgen. De prins heeft alle onderkoningen en gouverneurs be- volem kennisgevingen uit te vaardigen, waar in bevolen wordt de onzijdigheid in acht te nomen; h:j heeft ook beloofd, dat hij de Ktoon zal verzoeken een nieuw besluit over deze zaak uit tc vaardigen. Stadhouder Alexejew heeft .overal in Mamrijoerije kennisgevingen laten aanplak ken, dat alle Chineezen, die Tsoengoeoen huisvesten, dood geschoten en hunne dorpen verbrand moeten vorden. Overeenkomt ig deze proclamatie is verleden Zondag een dorp verbrand. Allerlei vWoensdag was het 100 jaar geleden, dat Napoleon I Keizer der Franschen werd. vTe Graz in Oostenrijk heeft de plech tige onthulling plaats gehad van het gedetik- teeken van den dichter Robert Hamer! ;og, een meesterwerk van prof. Kuudniann, van Weenen. Het gedenkteeken staat in het stadspark vSantos Dumont is te Parijs bezig aan vankelijk wèl geslaagde proeven te nemen niet zijn nieuwen bestuurbaren ballon, waar mee hij te St. Louis naar den prijs denkt te dingen. Dit luchtvaartuig moet zeer verschillen van de vroegere. vNaar gemeld wordt heeft de befaamde dr. Dowie, dc zoogenaamde herrezen profeet Elia, te Adelaide 150 rijke bekeerlingen gemaakt, die hem nu naar zijne stad Sion bij Chicago zullen volgen vVan de familie Humbert, die hare op lichterijen in de gevang, .lis boet, worden de volgende bijzonderheden meegedeeld. Emile wordt te Poissy in de infirmerie gebruikt voor 't klaarmaken van drankjes en men is over hem zeer tevreden Romain verdient al daar bijna een gulden daags met het maken van inboringen voor klompen. Ook heeft hij voor zijn genoegen een kistje gemaakt on een doos om zijn spek in te bewar n. Hij is een modelgevangen» De dichter Frederik vernieuwt te Thouars oude corsetbanden hij is gezeglijk, maar onhandig. De groote Thérèeo te Ren nee eindelijk brengt hare dagen door met het vervaardigen van hals boorden. vTe Lexis, eene gemeente op de Fransch- Belgische grens, is een verschrikkelijk on geluk voorgevallen, dat drie vrouwen tot weduwen, tien kinderen tot weezen maakt. Drie metselaars stonden op een stelling van meer dan acht meters hoogte, toen eens klaps de plank, die hen droeg, midden door brak en de mannen naar beneden vielen. Zij kwamen terecht op hoopen steenen en twee dor drie werden, toen men toesnel de, dood opgenomen. De dorde stierf eenige uren later. vTe Pa via heeft oen groote brand, waar schijnlijk toe te schrijven aan opzet, het pa leis Perduca Pini in de asch gelegd en de drie dochters des huizes, 18. 16 en 6 jaren oud. zijn in de vlammen omgekomen. vTe Canzoi, een plaatsje aan de Ty- roolsch-Italiaansche grens, zijn vijf boeren door het gebruik van sterk water gestorven. Zij verkeerden in de veronderstelling bran dewijn te drinken. Kameroverzicht Tweede Kamer. \Vg*«Iva-. Toiiderdag 19 M- Drankwet. De beraadslaging wordt voortgezet en wel over art. 6 en de daarop voorgestelde amen dementen. De Min. van Binnenl. Zaken (Dr. Kuv-per) meent, dat de gisteren door den heer Van Karnebeek gemaakte opmerking op een misverstand berust en d© door de Regcering voorgestelde bepaling tot geen ve-"* arring aanleiding kan geven. Aan den heer Röell zegt de minister, dat do bedoeling is om d« vijf jaren, dus 1904 1909 euz. Overigens is de uitdrukking in het ze«de jaar een gevolg van het gewone spraak gebruik. Intusscheu is de minister bereid de redactie te wijzigen in den geest van den heer Róell en te lezenom de vijf jaren. Wanneer een besluit mocht genomen wor den door een gemeenteraad de opmerking van den heer Van der Velde in eene on voltallige vergadering of met slechts één stem meerderheid, bestaat de bevoegdheid om daarmede rekening te houden Wat het amendment-Borgesius betreft, dit is een quaestie van min of meer. Het staat volstrekt niet vast. dat Gedep. Staten eer der het initiatief zullen nemen dan de ge meenteraden voor vermindering der vergun ningen. Het voorstel van den hoer Ter Laan en anderen beoogt het volkspet it ionement nu te organise©ren, maar zij verzuimen een orga- nisatio aan te geven. l>e voorstellers weten, dat de local option, waarheen zij feitelijk willen, do sympathie der Reg. heeft. Deze heeft echter roeds uiteengezet, waarom zij het denkbeeld niet in do wet heeft ge bracht. Bovendien acht de Regcoring het amendement practisch niet uitvoerbaar. Stel do gemeente Utrecht, met 50.000 meerder jarige ingezetenen, dan zou het petitione- ment ondertcckend moeten zijn door 25,000 plus 1. Dan zou moeten onderzocht worden of al die onderteekenaars meerderjarigen en of zij allen ingezetenen waren. Verder zou men moeten onderzoeken of zij allen vrij willig hadden geteekend en de handteekemn- gen moeten verifieeren. Voorts zou rekening moeten gehouden worden met verandering in de bevolking en eventueelo veranderingen van inzichten. De minister zou geen kans zien om met de enkel hem thans ten dienste staande gegevens een algemeenen maatregel van bestuur te ontwerpen. Het is absoluut noodzakelijk te zorgen dat men, wat de nieuwe vergunningen be treft, nooit weer voor dezelfde mocielijkhe- den komt te staan, die men thans met de oude ondervindt. De quaestie van schadever goeding moet nu geócarleerd worden. Dat moge een hardheid zijn, maar men weet wat voor de deur staat en moet daarmede maar rekening houden. Dat de vergunning wordt verleend met recht van opzegging, daarin is niets onbillijks of onrechtvaardigs gele gen. De Minister zou wel to vinden zijn voor een voorstel om b v. de vergunning te vorlee- nen voor 5 jaren. De heer T a 1 m a maakt eenige opmerkin gen de redactie betreffende. Do lieeren Van Karnebeekcn Roëll replioeeren. De laatste stelt voor om tc lezenvoor het eerst to beginnen in 1905 en vervolgens na afloop van elke vijf jaren. Na November 1910 zuben dus de eerste vijf jaren voorbij zijn. Do heer De Savor n in Lobman be toogt' dat het denkbeeld van local o p t i- o u door hem vroeger verdedigd, geheel iets anders is dan hetgeen liet amendement-Ter Laan beoogt. Voorts handhaaft hij zijne be zwaren tegen het artikel in zijne eerste rede aangevoerd. Hij ontkent gelijk de Minis ter beweerde dat men hier te doen heeft met den sleutel van het ontwerp, want de thans voorgestelde bepaling is er pas inge bracht, na het verschijnen van het Voorloopig Verslag. De heer Schaper constateert dat het amendement, door hem mede .onderteekend, welwillend is ontvangen door de Regeering, hetgeen ook moeielijk anders kon, daar de Regeering zelf voor het denkbeeld van local option was. Dat er bezwaren bestaat er kent Spr., maar wij hebben bij dit ontwerp al zooveel technische bezwaren moeten over winnen, dat die het amendement, niet van dc baan kunnen schuiven. De practischo be zwaren door den Minister aangevoerd zijn naar Spr.'s oordeel zeer goed te onder vangt n. Het bezwaar, dat de meerderheid zioh ver plaatsen kan, geldt voor iedere verkiezing. En om te oontroleeren, of de onderteeke naars wel ingezetenen en meerderjarig zijn, dat is toch in een goed georganiseerde gemeen te zoo moeielijk niet. Spr. steltmede namens zijne par ti jgenooten als amendement voor om aan art 2 toe te voegen een 4e lid. luidende „bij algemeenen maatregel van bestuur wor den regelen gesteld omtrent, hetgeen ter uit voering van het 2e lid wordt noodig geacht." De lieer Goeman Borgesius ver heugt zich er over. dat de minister het goede in zijn amendement, heeft erkend en de be slissing aan do Kamer overlaat. Wie eerder het initiat'ef zullen nemen tot vermindering van het aantal vergunningenGedep. Staten of de gemeenteraden, dio vraag laat Spreker rusten, maar hij blijft zijn voorstel verde digen, om de beslissiug bij Gedep. Staten te brengen. Hij beroept zich daarbij op hetgeen de heer Lobman zeide en voegt daar nog an dere kansen op willekeur aan toe. Allerminst had Spr. bestrijding van zijn amendement verwacht door den heer Schaper, die in ze keren zin den vader is van het amendement. Door de nheor Róell wordt een amende ment voorgesteld om de 2e alinea te lezen Door ons kan te beginnen met 1905, daarna in 1910, en vervolgens eveneens om de 5 jaren enz. De heer Troelstra vraagt zich af of de Kamer wel voldoende beseft de beteekenis van art. 2 van dit ontwerp. Spr. wijst er op dat roeds in 1881 het streven was naar een maximum-aantal drankgelegenheden. Voor hem wfcs de vraag wanneer het maximum be reikt zou zijn bijzaak. De beweging er naast, om de drankgelegenheden te beperken is voor hem van veel meer beteekenis. De bedoeling van dit ontwerp is, het aantal draukgeiegenheclen te ver minderen en worden er nu inderdaad minder vergunningen gevraagd, omdat men het onzekere niet aandurft, welnu, zooveel te beter. Dat is het doel dezer wet. Spr. ver dedigt verder nader het araendement, door de socialisten ingediend, dat gelijk de heer Borgesius reeds zeide, door de wijziging tech nisch verbeterd ia Hij. wijst er op, dat de comm uit den Volksbond hetzelfde wil wat is belichaamd in het amendement. Spr rekent dan ook op den steun.van den heer Borgesius en hij constateert, dat* van deze wet zoo goed als niets terecht komt zonder de medewer king des volks. De Min. van Binncnl. Zaken neemt het amendement-Röell over. Het amendement-Schaper blijft do minis ter onaannemelijk verklaren. Wanneer er m het amendement sprake was va.n „stem ming", zou de minister kans zien om een algemeen© maatregel van bestuur te maken, maar uu er sprake is van „petitie", kan hij dit niet. Het is niet noodig om er meer over t© zeggen. De lieer N o 11 i n g vraagt of in de afma- kings-bepalmg ook vallen de vergunningen, dio verkregen worden door het opkoopen van twee anderen. De heer Rink vraagt, of het noodig en billijk is, voor de nieuwe vergunniugen in de wet te zetten 1 Mei 1904. Moeit dit met zijn 1 Mei 1905? Voorts vraagt Spr. of het artikel wel volledig is. Is er wel gelet op de mogelijkheid der herroeping van vergunnin- gen? De Minister zegt, dat wanneer de heer Schaper hem eene regeling kan voorleggen, die uitvoerbaar is, hij er aandacht aan zal schenken. De minister ziet. geen kans om het voorstel uit te voeren gelijk het nu wordt gedaan. Hij mist daartoe de vincjingrijkheid. De heer T a 1 m a blijft zijne meening handhaven dat aan do sociëteiten geen voor recht moet geschonken worden, en stelt een ahieudement voor, strekkende om de bevoor rechting voor sociëteiten te doen vervallen, en <lic wat het verleenen van vergunning betreft, gelijk te stellen met andere inrich tingen. Do Uomni. van Rapp. ontraadt de aanne ming van do amendementen Borgesius en Ter Laan c. s. Do Minister merkt op, dat het amen- dement-Talma ook alle logementen uitsluit. Ook wordt met het amendement het doel niet bereikt dat de heer TaJrna beoogt. De minis ter ihoudt vol, dat sociëteiten niet gelijk zijn te stellen met tapperijen en slijterijen. De heer Van Idsinga stelt voor om de bepaling sub 3o geheel uit art. 6 te lichten, omdat hij m die bepaling een poging ziet, Om langs een zijweg een nieuw vergunnings- systeem in de wet te brengen. Onder geen voorwaarde kan hij zich daarmede vereeni gen. De heer Talm a wijzigt zijn amendement m dien zin, dat duidelijk uitkomt dat het alleen slaat op sooieteiten, tapperijen en slij terijen. Voorts vraagt hij namens de commis sie van rapporteurs 0111 de stemming uit te stellen tot morgen. Eindelijk deelt hij mede, dat de meerderheid der commissie tegon het ameudement-Van-Idsinga. De Voorzitter moet opkomen tegen den chaos van amendementen. Op die ma nier wordt het hem onmogelijk de debatten te leiden. Do heer Lobman stelt voor de discussie te sluiten, en de amendementen te doen drukken De heer Borgesi us heeft, bezwaar tegen de sluiting der discussie. De Voorzitter meent, dat niets belet om zoo noodig de discussie morgen te her openen. De discussie wordt gesloten. De amendementen zullen worden gedrukt. De heer Duymaer van T w i s u stelt voor de vergadering Vrijdag om 10 uur te doen aanvangen. (Groot rumoer). Besloten wordt do vergadering om 11 uur aan te vangen, en de vergadering tot dat uur verdaagd. Berichten. Dc Staatscourant van Vrijdag 20 Mei 1903 bevat de volgende Koninklijke Be sluiten op verzoek eervol ontslagen als consul-ge neraal der Nederlanden te Singapore, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen, J. C. Th Reelss, en is de heer Reelss benoemd tob rid- der in de orde van den Ned. Leeuw, en is benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Singapore H. Spakler, consul met den persoonlijken titel van consul-generaal der Nederlanden to Ponang bevorderd tot gezantschapsraad mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, gezantschaps secretaris le klasse, chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken op verzoek eervol ontslagen de bode bij het departement van Marine C. Reedijk en benoemd tot bode de' vaste knecht A. A. J. Bultee bevorderd tot commies der posterijen 2e klasse M. E. A. Rachiene, J Rambonnet, F. F. F. Gries, P. van Gijn en J. E. Wins, allen thans commies der posterijen 3e klasse; tot commies der posterijen en telegraphie 3e klasse A. Donkersloot. M. F. Schram do Jong, M. P. Buijs. J. S. Hussem, J. Tieks Koening en J. G. M. J. Langeraap, allen thans commies der posterijen en telegraphie 4o klasse. Naar men aan de „Avondpost" uit Apeldoorn meldt, is H. M. de Koningin weer zoo goed als hersteld. Do Koningin gaat alle dagen uit rijden en ment zelf dan de paarden. Op zulk een rit zijn Koningin en Prins Zondag aan een groot gevaar ont snapt. In het park rijdende, gingen de paar den op hol, en gelukkig dat de brug over den vijver pas van nieuw hekwerk was voor zien, anders waren ze in volle vaart in den vijver geloopen, doch de sterke leuning stuit te nu de vaart, zoodat alles goed afliep. Uit Honnef wordt aan do N. C. ge meld, dat H. M. de Koningin-Moeder aldaar haren intrek heeft genomen in de villa Banz- hof, op den hoek van de Haupt- en Königin Sophie-Strassei' Het gevolg van H. M. lo geert in het stedelijk Kurhaus. Ter gelegenheid van den verjaardag va» den Keizer van Rusland wapperde gis teren de Russische vlag van de woning va.n den gezant van dat Rijk bij ons Hof. Gisterenmiddag werd er een dienst gehou den m de Russische KapeJ aan den Scheve- ningschen weg. Do Kamer-vergadering van g i s t e ro n. Te oordeelen naar hetgeen de Kamer-overzichtschrijver van de N. R. C. ervan zegt, moet het gisteren in de vergade ring der Tweede Kamer, op z'u Hongaarsch zijn toegegaan. „Ons hoofd duzielt er nog van" zegt de overzichtschrijver „als wij er aan terug denken. Nooit nog hebben wij eene vergadering meegemaakt, die in zoo georganiseerde her rie eindigde, als die van heden. Een geroep, een gejuich en geschreeuw door elkaar; roo- de koppen, booze gezichten, armen zwaaiend door de lucht, gebalde vuisten; niemand meer op zijn plaats, behalve de voorzitter, allen renden zc en krioelden ze dooreen. Heel langzaam, pelchtig, met een sarcastischen glimlach op zijn gelaat laveerde de minister van binnen la ndsche zaken zonder te botsen er door heen. En dan schaterde de heele Kamer het poltsebng uitboven ans, op de publieke tribune, gierden de menscheu van de pretde enkele getrouwen op de gere serveerde tribune hadden dol pleizier; overal waar men zag, lachende gezichten, schud dende lichamen, klappende handen." De overzichtschrijver van het Hbld. zegt, dat in een zeer vreedzaam, maar niettemin onmiskenbaar beeld van anarchie, do zitting werd opgeheven. De Vrijzinnig-Democratisch Kiesver- eeniging te s Gravenhage stelde gisteren avond definitief candidaat voor de Provin- cale Staten dc lieeren P. C. Evers (aftre dend). J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk (aftredend), mr. J. Limburg. J. L. van der Toorn en H. M. de Vries. Jhr V. M. van Rijokevorsel van Kes- Tot voorzitter van het pensioenfonds sel, wethouder van Nijmegen, die dit jaar j voor Nederl. tooneolspelers is gekozen de aftreedt als lid der Provinciale Staten vaji lieer G. de Wijs, te 's Gravenhage. Gelderland, wcnscht zijn mandaat niet ver nieuwd te zien. Met ingang van 1 Juli a.s vervalt het sbatvons&chip der zeemacht in West-Indie en wordt do uit één of meer schepen be staande scheepsmacht in de Caraibische zee een scheepsmacht voor algemeenen dienst. De oudste commandant dier schepen zal den titel voeren van commandant der scheeps macht in de Caraibische zee. B. én W. van Hellevoetaluis hebben heden een onderhoud gehad met den minister van marine, aan wien zij de belangen der ge meente hebben voorgedragen naar aanleiding van het loopende onderzoek aangaande de plaats van vestiging van het opleidingsschip voor matrozen en jongens. Naar men verneemt zal een Duitsoh eskader, 8 oorlogsschepen sterk, van 14 tot 19 Juli a.s. te Nieuwediep aanwezig zijn. De minister van marine brengt ter konnis van belanghebbenden, dat dit jaar vier studenten in de geneeskunde aan een der Nederlandsche Universiteiten kunnen worden aangenomen om voor rekening van het departement van marine te worden op geleid tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, onder genot van een sub sidie van vijfduizend zeshonderd gulden (f 5600), overeenkomstig de bepalingen van net reglement. Het reglement voor de opleiding is koste loos verkrijgbaar bij het departement van marine. (Stcti) Kon. Academie van Weten schappen. H. M. de Koningin heeft be krachtigd de benoemingen van de lieeren Henri Moissan, hoogleeraar te Parijs, Wil helm Ostwald, hooglecraar te Leipzig en J. J. Thomson, hoogleeraar te Cambridge tot buitenlandsche leden, en van de heeren S. Figee, directeur van het Kon Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Batavia, G. Grijns, onder-dirccteur van het Geneeskun dige Laboratorium te Batavia; J. de Haan, directeur van het Geneeskundige Laborato rium te Batavia em J. H. F. Kohlbrugge, ge neesheer te Sidhoardjo, als correspondenten dor natuurkundige afdeeling. - Naar de Residentiebode meldt., heeft de paus den oud-wethouder van Rotterdam en oud-lid der Eerste Kamer mr. J. G. de Bruijn, thans te Berg-en-Dal, benoemd tot geheim kamerheer met kap en degen. De nieuwe directeur van het postkantoor te Amsterdam. De Telegraaf geeft het portret van dezen nieuwen hoofd-ambtenaar en zegt van hem o. m. „Wat wij uit postkringen omtrent den nieuwen functionaris vernamen geeft te ver wachten, dat een goede keuze is gedaan. Jhr. Bowier staat als een hoogst bekwaam ambtenaar, als een rechtvaardig en beleidvol chef bekend. Jhr. A. H. J. Bowier werd den 7en April 1848 te Rosmalen geboren. Na van af 1 Juli 1866 als geagrëeerde zooals toenmaals mo gelijk was bij de post gediend te hebben, werd hij den 15en Augustus 1868 als surnu merair te 's Hertogenbosch in dienst gesteld. Op 1 April 1871 volgde zijne benoeming tot commies 3e klasse (commiezen 4e klasse ken de men destijds nog niet) en den len Juli 1875 werd hij in dien rang naar Amsterdam overgeplaatst. Daar werd hij 1 Deo. 1876 tot commies 2e kl. bevorderd, den 16 Jan. 1887 tot commies le kl. en den len Mei 1893 ver liet hij de hoofdstaf om als directeur van het postkantoor te Hoorn op te treden. Na daar het tclegraaf-radicaal te hebben behaald, volgde den len Nov. 1895 zijine bevordering tot directeur van het post- en telegraafkan toor. Den len Augustus 1903 w'erdi jhr. Bowier naar Dordrecht geroepen als directeur van het postkantoor aldaar en geen beter bewijs voor zijn dienstbekwaamheid dan zijn thans afgekomen benoeming tot don gewichtigste» directeurspost. De Tel. meldt twee postnieuwtjes, nl. dat de lotsverbetering der klerken bij de posterijen en telegrafie op 1 Juli a., s. in werking zal treden, en dat bijl het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie in ernstige overweging is om. bij de aanstaande reorga nisatie, de betrekking van „surnumerair" af te schaffen. Prof. Hugo de Vries aanvaardt 1 Juni a.s. zijn groote reis naar de Vereenigde Sta- ten van Noord-Amerika. De heer C. Nobel, adjunct-directeur der gemeentewerken te Rotterdam, heeft een be zoek gebracht aan Berlijn, Leipzig en Heidel- berg, om daar de krankzinnigengestichten te bezichtigen in verband met de plannen voor een nieuw krankzinnigengesticht te Rotter dam. In het hotel Central te 's Gravenhage is aangekomen de zoon van den voormalig president van den Oranje Vrijstaat Steijn, met zijn zwager en secretaris. Gisteren herdacht de heer J. H. L. Rijken te Deventer 'zijn 25-jarig indienst zijn van de toonkunst; vóór 'n kwarteeuw werd hij benoemd tot directeur der afdee ling Winterswijk van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Hij is nu 23 jaar lang te Deventer gevestigd van Gemengd der muziekschool en dirigent van Gemengd Koor. Als componist is Jan Rijken bekend o.a. door zijn Pergolese, voor koor, soli en orkest; eenige mannenkoren en liederen, en zijn opera Norma, te Rotterdam indertijd door de Duitsche Opera opgevoerd. Het Ly risch Tooneel te Antwerpen zal waarschijn lijk in 't volgende seizoen een nieuw drama tisch werk van hem opvoerenDer falsche Czar, tekst van Paul Hanse, vertaald door Josephine Lulofs. Jan Rijken werd opgeleid aan de muziek school voor Toonkunst te Rotterdam en vol tooide zijn studies te Brussel, o.a. bij Louis Braasin.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2