KOLONIËN. OOST-INDIÈ. BINNENLAND. 'den Japanschen geheimen dienst verkregen inlichtingen, vrijwel zeker, dat zelfs wan- neer het ha\-enkanaal bruikbaar is voor schepen van grooten diepgang, er in oit I Arthur niet voldoende kolen aanwezig ziju Ivoor zulko schepen om zee te kiezen 1 Een gedeelte van het tweede Japanscho legerkorps zal de toegangen naar Port Art hui- over land bezet houden totdat de Talienwanbaai bruikbaar is voor het an I land zetten van meer troepen. Inmiddels wordt de dekking door middel van de be reden troepen vooruit gebracht tot voorbij Kaipong met het doel zooveel mogelijk voortgang te maken met de herstelling van den spoorweg. Petersburg, 6 Juni. Volgons een telegram van een der vreemde officieren, gedetacheerd bij de Russische troepen in M&ndsjoerije, is generaal Koeropatkin met zijn staf per spoor vertrokken naar een pi r.fc tusschen Hai-tsjeng cn Tachichoa, zestig -.verst tem zuiden van Liaojang. Petersburg, 6 Juni. v een telegram van 4 Juni r eldt generaal Koeropatkin aan den Óza&r bijzonderheden over het gevecht bij Wafangoe op 30 Mei. De vijand greep met aanzienlijke macht om een uur 's namiddags do Russische voorhoede aan. Do kozakken gingen daarop tot den aan val over en vernietigden een Japansch esca- dron bijna geheel. Ook twee andere Japan scho escadro:.s leden zware verliezen. .Un RussLche ziide werden twee officieren gewond, drie manschappen gedood en 32 g-wond. II.n later telegram van 5 Juni van gene raal Koeropatkin .naakt melding van een gevecht op 3 Juni door kozakken relaverd tegen Japansche infanterie bij Cliodsiapoedia, waarbij de aanval der Japanners met groote v. -liezen werd afgeslagen. Aan Russische zij de sneuvelde e;n officier en werden twee officieren cn 13 kozakken gewond. Tientsin, 6 Juni. l)e Russen hebben Sin- mingti.ng en ometreken ontruimd; ni-.i zegt, dat zij zich voegen bij de troepen, die op weg zijn naar Moekden. Heden morgen werd te Yingkow herig vuren gehoord in de richting van Liaojang. Liaojang, 6 Juut. Verscheidene militaire attachés, onder wiv de Britsche attachés kolonel Waters en majoor Hu&ie, hebben ver lof gekregen om naar het zuiden te gaan Eenige attachés willen zich liever voegen bij dc kozakken, die in voeling zijn met dc Ja pansche voorposten t n noorden van Kintsjou. i etersburg, 6 Juni De t heeft bevel ge: -cn tot mobilisatie van het eerste leger corps, dat onder commando .staat van gene raal baron Meyendorff. Een deel van dit corp6 ligt te Petersburg en omgeving. Weihaiwei, 6 Juni. (Express). Een Chinee- scho handelaar, Sokoehi genaamd, die uit Port Arthur te Nioetajwang gekomen is, zegt, dat zware straffen worden opgelegd aan al len, die levensmiddelen verbergen of verkoo- pen, waarvan de totale voorraad in de stad niet groot is. Er zijn volstrekt geen versclie groenten en maar weinig melk en suiker Van ingemaakte groenten is er een zekere hoeveelheid ieder ontvangt daarvan vier ons per dag. Het hoofd voedsel is beschuit, waar van ieder tien onsen per dag ontvangt. Zoo min mannen als vrouwen hebben sinds ver scheidene weken een voldoend maal gehad. Tengtsjou, 7 Juni (via Tsjifoe). Gisteren nacht heeft er in dc buurt van Port Arthur eene beschieting plaats gehad, die begon om haif twaalf ca verscheidene uren aanhield. Een jonk, die in den loop van den nacht van Dalny aankwam, maakt melding van een hevig vuren in de buurt van Port Arthur gisteren gedurende den gchecien dag. Te Dalny is alles rustig. Het verhaal, dat er voor Talienwan eon Jap; nsch schip ge zonken, is wordt tegengesproken. Liaojang, 6 Juni. Er wordt nog een Ja pansch leger aan land gezet aan de oostelijke kust van het schiereiland Liaotong. Het doel daarvan is tegen te houden, dat de Ruston van Tsaitsjao optrekken tegen de achterhoede van generaal Okoe. De Japanners hebliea blijkbaar het denkbeeld laten varen van een aanval op Liaojang, als zij dit ooit hebben gehad. Hot regen-seizoen, dat over twee a drie weken wordt verwacht, zal het on moge ijk maken voorwaarts te gaan. Inmiddels onder houden de kozakkeu voeling met de Japan sche voorposten, terwijl eene andere afdeeling de troepen op den rechter-vleugel naa- het noorden van do Yaloe in het oog ho idt De gezondheid van de troepen is overal merk waardig goed; er zijn geen gevallen van be smettelijke ziekten en slechts weinig geval len van ingewands-aandoening. Rennet. Burleigh, dc bekende oorlogscor respondent van de Daily Telegraph, ver klaart, dat eene voorspelling van een spo» digen val van Port Arthur weinig gemoti veerd is. Hij schrijft..Uit a'le inlichtingen, die ik tot mijne beschikking heb, conaludeer ik. dat de Russen in den slag bij Kintsjou 20.Ü00 man sterk waren, wanneer men dc 10.000 matrozen en mariniers, alsmede de voorposten in Dalny en andere palateen mee rekent. Het geheele garnizoen van Port Arthur kan dus op meer dan 30 000 man geschat worden, hetgeen eene zeer sterke legermacht uitmaakt. Het zal in ieder geval een verbazingwekkende daad zijn, eene zoo sterk bezette plaats stormenderhand te nemen, die bovendien nog door meer dan twintig groote landforten versterkt is, zich uitstrekkende over cn gebied van 15 mijlen van de haven uit. Ik betwijfel intusscben niet. of de Japanners zullen dit bravour- stukje volbrengen. De bestorming zal dc doodwond voor Rusland zijn, die zelfs «-en mot succes bekroond verzet bij Moekden, Kirin of Charbin niet zal kunnen verzachten of genezen." Liaojang, 6 Juni. (Express). Ged .-«ie de laatste vier weken heeft generaal Koeropat kin het Russische leger geheel gereorgani seerd, dat hij veranderd heeft in *enc com pacte en homogene strijdmacht, lie bereid is de moeielijke taak op te vatten, welke haar wacht. Dc gezondheid van de troepen is uit- muutendzij zijn vol vertrouwen op de over winning. Het schijnt, dat do op-narsch mi zal begiunen. Uit Tokio is aan de Daily Express bericht, dat veldmaarschalk Yamagata tot opperbe velhebber van de te velde staande Japansche troepen i9 benoemd, en weldra naar Liaotong zal vertrekken, om den stormaanval op Port Arthur te leiden. Maarschalk Yamagata is ook opperbevel hebber van de Japansche troepen geweest in den oorlog met China. Do reeds dikwijls behandelde vraag of het Russische Obstzee-eskader nog in dezen zo mer de reis naar Oost-Azië zal beginnen, wordt door de Köln. Ztg., op grond van een onderzoek naar de gesteldheid van de afzon derlijke schepen, aldus beantwoord „Als alles goed gaat, zal het eskader tegen het riajaar met de vier linieschepen Osslja- hlja. Imperator Alexander III. Knjas Su- worow in zee kunnen gaan. waaraan, wan neer de Europeescho kust geheel wordt ont bloot van schepen van den verkennings- dienst, de pantserkruisers Aurora en Almas en de beide kruisers Scmtschug en Ismurud, die nu worden uitgerust, kunnen worden toe gevoegd. Daar men nu, na de met de Ossljab- ja opgedane ondervinding, ook wat do zee waardigheid van de andere aan de Newa gebouwde linieschepen betreft, geen groote verwachtingen koestert, moet er met- inacht neming van de bij de verzorging met kolen te verwachten bezwaren gerekend worden met een duur van de reis van minstens twee a drie maanden. Bij do aankomst van het eskader zal dus de haven van W'ladiwostok door 't ijs gesloten zijn en de daarop steunen de kruisersdivisie zal daar ingesloten zijn. Het eskader kan dus met eenig kans op succes slechts dan uit-gezouden worden, wanneer men de gegronde verwachting koestert, dat Port Arthur zich tot het late najaar kan staande houden en dat de ingang van de haven al daar ook voor groote schepen toegankelijk is. Andere zou het eskader, van ieder steun punt beroofd, zich niet op het oorlogstooneel kunnen wagen tegenover de Japansche zee macht, die ook dan waarschijnlijk nog de overmacht zou bezitten. Het zou dan gevaar loopen b.v. tot- Saigon te komen en dan de gastvrijheid van het neutrale Frankrijk op een zware proef te stellen, of wel opnieuw de terugreis aan te nemen en ook thuis de havens door ijs gesloten te vinden. Wanneer dus voordat het eskader gereed is, stel tegen September, Port Arthur valt, dan zal het Oostzee-eskader in dit jaar de uitreis wel niet meer doen en thuis de dingen, die ko men zullen, afwachten. Tegen het volgende jaar zou ook de Orel mee kunnen uitgaan en inmiddels zou er tijd gewonnen zijn voor dè nog zeer gewcnschte oefening van een 'groot deel van het personeel op het gebied van zeevaart en t-aktick." Men ziet, groote verwachtingen koestert de Köln. Ztg. niet van de deelneming van dit eskader aan de oorlogsverrichtingen. Allerlei vDc prentbriefkaart© nu it- vinder. Te Neurenberg is dezer dagen Francois Borich, de u'trinder van do prent briefkaart., overleden, d;e oorspronkelijk een arm teekenaar was. In Maart 1872 versche nen zijn eerste kaarten, reproducties van tee- keningen. Zij vonden dadelijk veel aftrek, en Borich ging toen fotografen in dienst ne men, die opnamen voor hem deden in Zwit serland. Hij is er rijk mee geworden. vUit de diamantindustrie. De correspondent van Het Volk te Antwer pen seinde gisteren Zondag had een conferentie plaats, waar aan deelnamen de patroons Coetermans, Ries en Bonami en de werklieden Bart els, Romeo. Do Man en v. Mierbeek. De vooretellen der werklieden werden aangenomen, behoudens dat de mitroons 300 leerlingen vragen, welk getal een gemengde commissie in 1906 aangevuld zal worden. De Fa brikanten ver- eeniging zal beslissen buiten de Amsterdam' scbe Juweliersvereeniging om. Te New-York ontplofte gisteren mor gen om half drie eene zware dynamietlading onder het perron van het station Indepen dence, van den Florence en Crippleereek spoorweg in den staat Colorado. Zestien man werden gedood en negen doodelijk gewond. Allen waren niet lot de Unie behoorende mijnwerkers, die wachtten op den trein, waar mee zij naar huis zouden gaan. Men gelooft, dat het dynamiet zoo was gelegd, dat de bin nenkomende trein hot moest doen ontploffen. Dc plaatselijke militie is onder de wapenen geroepen Nader wordt over den dynamiet-ont- ploffing berichtDetectives hebben aan bet licht gebracht hoe het onder het perron van het Independanoe-station aangebrachte dynamiet tot ontploffing werd gebracht. Men had dicht bij het dynamiet een revolver ge legd, waarmee een 300 voet lange draad was verbonden, die naar een aangrenzend ter rein leidde, waar het andere eind was vastge maakt aan den poot van een stoel, die als hefboom kon worden gebruikt. In de geheele streek heerscht groote op gewondenheidnieuwe ongeregeldheden zijn waarschijnlijk. vZaterdag hebben werklieden in een kanaal bij Berlijn, op Charlottenburgsoh ge bied, een griezelige vondst gedaan. Zij visch- teu een zak op, waaruit de naakte romp van eene jonge vrouw te voorschijn kwamhet hoofd, de armen en de beenen waren afge houwen. Liter vond men nog een arm drij ven. vTe Witkow-Nowy, in C^licië, zijn Zon dag twee kerken, een school en 164 huizen afgebrand. Kr zijn 12 menschen, onder wie 5 kinderen, in de vlammen omgekomen. vTe St.-Petcrsburg is een schouwburg, het „Nieuwe Opera^theater", vernield door een brand, welke 's nachts uitbrak en waarbij geen mensch werd gedood of gewond. vDe Frankf. Zeitung ontving uit New- York het volgende particulier telegram In Peoria (Illinois) ontstond een ontplof fing in tie brandewijnstokerij van Comings, waardoor 30,000 vaten brandewijn in brand geraakten. De brandende vloeistof liep naar do veestallen, waardoor 3000 stuks vee in de vlammen omkwamen. Bij de poging tot blussching zijn 10 arbei ders omgekomen. De schade beloopt twee millioen dollars. -«-Van de colonne Van Da alen. De Deli-Ct. schrijft in haar nutmmer van 11 Mei „Naar uit Koeala Simpang bericht werd, schijnt het den overste Van Daaleu erom te doen te zijn, de Gajoe Loeös niet eerder den rug toe te keeren, alvorens alle verzet aldaar gebroken is. Met zeldzame energie wordt het program ma afgewerkt en volgens onzen zegsman be reidt zic.h de troepenmacht nu nog voor op een laatste ontmoeting met den vijand. Er is n.l. nog een flink versterkte kampong overgebleven, die nu op de nominatie staat om door de onzen te worden aangevallen. De juiste datum van de actie is nog niet bekend. Er zijn nog geen gewonden naar beneden gekomen, zoodat er eenige grond bestaat voor de gissing, dat de -verste met het afzenden van dit transport zal wachten tot ua deze laatste ontmoeting, om alsdan de gezament- lijke gewonden ineens naar Koeala Simpang door te zenden. Zal de colonne dan ververscht worden, al vorens de Alaslanden in 4e trekken Wij we ten het niet. Van de Pendeng-colonne, be hoorende tot do troepen van do Oostkust ziju alleen nog do offieieren Delgorge, Narbord cn Lasonder ongekwetst. (De Tuit Van Stolk moet een schot in het dijbeen hebben.) Reeds is het bericht ons geworden, dat in de Alas landen do bevolking zelve niet tot zwaar ver zet geneigd is, en den overste Van Daalen bi» reputatie kennende, gelooven wij, dat hij vrijwel met dezelfde macht door zal gaan tot aan Toeroetoeng." De le. luit. Velsing, die zich met zijn Pendeng-eolonne duchtig geweerd heeft in het gevecht tegen de benteng Kertjeq, is aan den linkerbovenarm door een kogel vrij ern stig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Slafen-Generaal Drankwetsherziening. De heeron Goeman Bnrgesius, De Savornin Lohnian en Bolsius hebben hun amendement op art. XXIX, art. 15 i gewijzigd, zoodat het thans luidt 1. Het is verboden, in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor door B. en W. eene vergunning is verleend, personen in kenne- lijken staat van dronkenschap toe te .ten. 2. Het is verboden, in daarvoor door Ons aangewezen gemeenten, in eene voor het piibü k toegankelijke lokaliteit waarvoor door B. en W. eene vergunning is verleend, personen beneden de 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige toe te laten. Door de Regeering is eene nieuwe Nota van Wijzigingen ingediend. De aangebrachte wijzigingen zijn goeddeels een gevolg van beslissingen in de cfgeloopen week, dus na de indiening van het gewijzigd wetsontwerp op 30 Mei genomen, en van de om standigheid, dat de wet niet meer in werking zal kunnen treden op 1 Mei 190-+, den aanvan kelijk bepaalden datum. Aan art. 15 i is door de Regeering, om te ~?- moet te komen r.an hetjbezwaar. Vrijdag j.l. door den heer Goeman Rorgesiiis geopperd, dat het absoluut verbcd van toelating in tapperijen en slijterijen van personen beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige in vele streken op het platteland te bezwaarlijk zou zijn, toegevoegd oen tweede lid om de Kroon de be voegdheid te verleenen tot ontheffing van dit verbod ten aanzien van eenige gemeente, doch niet dan op voorstel van den Gemeenteraad, Ge deputeerde Staten gehoord. Voorts is o. m. voorgesteld oen nieuw artikei XXXVIbis, strekkende om te gemoet te komen aan de bezwaren bij art, 9. 7o. geopperd, betref fende de onmogelijkheid voor niet-leden eener sociëteit of huisgenooten van de leden om de sociëteit, te bezoeken bij muziekuitvoeringen e.d., daar anders intrekking der soeiëteitsvergunning dreigde. Het nieuw artikel luidt aldus Inbreuk op de bepalingen bedoeld in art. 3a, 2e lid, 4o. wordt geacht niet te bestaan a. wanneer in de statuten of in het reglement aan het bestuur de bevoegdheid is toegekend, om daigen aan te wijzen, het getal van 30 in liet jaar niet te boven gaande, waarop inwoners van de gemeente of van eene aangrenzen.la gemeente, geen lid zijnde, tot het verkeer en het gebruiken van dranken in de localiteit dier sociëteit kun- nen worden toegelaten, onder voorwaarde, dat van de aanwijzing van die dagen telkens ten min ste drie dagen vooraf schriftelijk worde kennis gegeven aan Gedeputeerde Staten en aan den Burgemeester b wanneer in de statuien of i„ het reglement bepaald is. dat tot het verkeer cn het gebruiken van dranken in de localiteit dier sociëteit ook de huisgenooten van de leden worden toegelaten. Voorts is voorgesteld een nieuw art, 25bi en een nieuw art. 25cl, volzens welke lo. eeno vergunning, vriend na 1 Mei 1904 n vóór de in werkingtreding der wet voor den verkoop in eeno voor het publiek toegankelijke localiteit, vervalt behoudens intrekken of vroeger ver vallen op den eersten dag van de zevende maand, nadat de beslissing of de splitsing tu* schen tapperijen en 'ij te rij en al dan niet op de semeente van toepassing is, bekend is gemaakt 2o eene na 1 Mei 1904 en voor de in werking treding der wet verleende sociëteitsvergunning van kracht blijft- tot 1 Mei 1905 In beide gevallen orde eene nieuwe vergun ning r.iet geweigerd op grond dat het vastge stelde maximum is bereikt. Do Regeering -acht deze afzonderlijke rege ling noo lig. daar naar zjj vernomen heeft na 1 Mei op v-ij ruime schaal van de gelegenheid is gebruik gemaakt om in strijd .net eene of an dere belangrijke bepaling in dit ontwerp ver gunningen te verkrijgen ook pseudo-sociëteiten hebben reeds getracht, haar slag te slaan. Hier is niet. anders dan in fraudem legis gehande'd. Naar het oordeel der Regeering kunnen deze bepalingen te minder bezwaar ontmoeten. waa>- de termijnen reeds van den aanvang af in het on torero hebben gestaan. De termijn tot welken le verkoop van iu f sterkon drank zonder verlof kan geschieden wordt verlengd tot 1 Januari 1906 (art. 25 f). Het tijdstip van in werkingtreding der vet zal door de Kroon bepaald orden (art. 30c). In de Toelichting wordt -eiklaard: het is niet met zekerheid te zeggen, wam o -r dit ont werp wet zal zijn geworden. Tor bevordering van een spoedige in werkingtreding is hot daarom beier daarvoor door de Kroon het tijdstip le laten bepalen. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 7 Juni 1904 bevat de volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. G. J. Marsilv, oonsul der Nederlan den te San-Francisoo moemd fot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. \V. J. Korsten, thans raadsheer in het gerechtshof te 'sGra- venhage benoemd bij de artillerie, bij het le regi ment vesting, tot militie-luitenant de mili cien-sergeant A. J. Drewes van het korps op verzoek eervol ontslagen als adjunct- ingenieur bij den Raad van Toezicht op de Sjworwegdiensten N. C. Kist te Bloemen- daal. verlof verleend tot het aannemen en dragen der tcekenen van officier der Koninklijke mili taire orde van Saö Bento de Ariz, hem geschon ken door Zijne Majesteit den Koning van Portu gal, aan den kapitein-luitenant ter zee G. A. de Coeq. Zaterdag verleende li. M. de Koningin audiëntie aan den minister van Marine. Zaterdagnamiddag maakten H. M. de Koningin en Z. K. II. dc Prins een lang durige boottocht op den grooten vijver in het Kon. Park en Zondagmiddag weder een rij toer in dc omgeving van deze plaats. Naar men verneemt, is de gezondheids toestand van het Koninklijk Echtpaar ge heel agar vvensch. Raadsvacature te Amstcr- d a m. De kie'svercenigiug „Vooruitgang III" heeft cr.ndidaat gesteld voor tie raadsvaca ture in district III den heer C. L. M. Lam- brechtseti van Ritthem, oud-directeur van publieke werken in de hoofdstad Docr den minister van koloniën is W. M. G. Schumann gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om to worden benoemd tot leeraar in de staats instellingen en de godsdienstige wetten, volks- inslellingen en gebruiken van'Ned.-Indië, aan de a-fd. B. van het gymnasium Willem III te Batavia. I>3 directeur van het hotel Kurhaus en van de andere etablissementen der Maat schappij „Zeebad Scheveningen", de beer Abler, heeft can gezondheidsredenen eervol ontslag gekregen. In zijn plaats treedt op de lieer A. H. Fuhr, die met zijn echtgenoote de directie van. het hotel Garni tot dusver heeft gevoerd. In tegenwoordigheid van onderschei dene marine-autoriteiten, tijdgenooten van den ontslapene, uit dien9 diensttijd, verd gisteren middag op Oud-Eik-en-Duiuen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffe lijke overschot van den oud-hoofdinspecteur van administratie 'bij de zeemacht, den heer G. H. C. van Nu ij's Luitenant-generaal Van Zijll de Jong wijd de een woord van hulde aan de nagedach tenis van zijn vriend Van Nuijs, dien hij schetste als iemand die steeds gewoekerd heeft met zijn vele goede eigenschappen van geest en hart.. De oud-zeeofficier, de heer De SmifTvan den Broecke, dankte voor de betoonde lie- fangs telling. Te 's Gravenhage is geconstitueerd de Bond van Vrijzinnige propaganda-veree- nigingen. De Bond die zich ten doel stelt de ver spreiding der vrijzinnige beginselen op staatkundig gebied, zaL dit doel trachten to bereiken door: de uitgaven van een orgaan; de uitgaven en verspreiding van andere ge schriften van vrijzinnige strekking op staat kundig gebied en het bevorderen van de oprichting van vrijzinnige propaganda-ver- eenigingen Daartoe worden gerekend de vereenigingen van jonge liberalen. On' de constitueerende vergaderingen wer den verder nog eenige huishoudelijke aan gelegenheden geregeld. Tuberculose. Op het in Juli te Nijmegen te houden Congres voor Sociale hygiëne zal een der con gresdagen aan de Tuberculose gewijd zijn. De debatten zullen worden iugeleicl door prof. dr. Spronck, die de aetiologie der tuberculose be spreken zal. dr. Ruysch, die de prophylaxie zal behandelen en prof. dr. Pel die dc be handeling der lijders in de sanatoria zal in leiden. De inleiders hebben, ingevolge den wensch, van vele leden op het vorig congres uitge sproken, hun conclu9iën tevoren geformu leerd. Die van prof. Spronck betreffende de aeti ologie zijn de volgende I. De tuberculose van den mènsch wordt in verreweg de meeste gevallen veroorzaakt door besmetting met tuberkelbacillen, afkomstig va.n tuberculeuze menschen. Maar er is geen twijfel aan, of tuberculose wordt ook door dieren op den mensch overgebracht. II. Humane tuberculose ontstaat voorna melijk door inademing. Tot infectie geven aanleiding de speekseldroppeltjes, die de lij ders aan openlongtuberculose bij het hoesten cn spreken in de lucht verspreiden, alsmede de gedroogde sputa door verstuiving. III. Bovine tuberculose is toe te schrijven aan de consumtie van levensmiddelen, waar in tuberkelbacillen van hot rund voorkomen, voornamelijk melk van koeien met uier-tuber- culose. IV. Schier alle volwassen men9chen zijn behept met tuberculose aandoeningen die evenwel vaak latent zijn en blijven. Waar de tuberculose een ongunstig verloop neemt, zijn bijzondere, disponeerende omstandigheden in het. spel. Dr. Ruysoh hoeft ter zake der prophylaxie de volgende conclusiën gesteld I. De strijd tegen de tuberculose als volks ziekte moet hoofdzakelijk gestreden worden met de w:;: ons der sociale hygiëne, opdat de individueelc vatbaarheid voor de zeer ver spreide smetstof geringer worde en het indivi- duecle weerstandsvermogen worde verhoogd. Daarom moet worden gestreefd naar alge- meene zuivering van den bodem en lucht en voorziening van zuiver drinkwater. Naar verbetering der woningtoestanden, door het bouwen van ruime, droge, goed ver lichte en gemakkelijk te vertileeren en te verwarmen woningen, op to richten, op hygië nisch gunstig gelegen terreinen. Naar hygiënische inrichting en vooral doel matige ventilatie van scholen, fabrieken en werkplaatsen, kazernen en gestichten en van andere lok.-.len waar veel menschen in beperk te ruimten te samen komen en naar het veel vuldig cn doelmatig reinigen van deze lokalen van stof en ander vuil. Naar algemeene reinheid en harmonische ontwikkeling van het lichaam, waartoe be vorderd moeten worden de oprichting van volks- en schoolbaden en de aanleg van open speelplaatsen, waar gelegenheid is voor gym nastische en andere spelen in de open lucht. Nöar verbetering der volksvoeding en naar betere controle op de zuiverheid en deugde- li'kheid der levensmiddelen, vooral van melk, brood en vleesch. Naar doelmatige, sluitende, maar niet knellende kleeding, die den bloedsomloop niet belemmert en vrije beweging toelaat. Naar behoorlijke verdeeling van arbeid-en rusttijden en zoodanige regeling van den ar beid. dat verzekerd zij dat de middelen, die de berceps-hygiëne aangeeft- voor verminde ring van het gevaar der tuberculose voor be paalde groepen van arbeiders, die door den aard van hun arbeid bijzonder gevaar loopen tuberculeus tc worden, alom toepassing vin den. Naar matigheid in alles en in 't bijzonder in 't gebruik van alcohol, daar alcoholisme vaak tot tuberculose leidt, en eindelijk, naar bestrijding der misstanden op sociaal gebied. II. Voort-s meet gestreefd worden naar af wenden eu onschadelijk maken der zeer ver spreide smetstof der tuberculose, vooral van die afkomstig van aan tuberculose lijdende menschen. Aangezien de besmetting door de smetstof afkomstig van den mensch vooral door de luchtwegen plaats heeft, trachte men zooveel mogelijk de lucht in beperkte ruimten zuiver te houden door krachtige ventilatie en door menschen en kinderen, lijdende aan open- longtuberculoie uit scholen, werkplaatsen, fa brieken en andere overvulde plaatsen, waar zij in nauwe aanraking zijn met anderen, zooveel mogelijk te weren. Waar dit niet mogelijk is, zorgo men voor hét onschadelijk maken der sputa cn verbiede het spuwen op den vloer, opdat de verdroogde, maar steeds nog virulente bacillen in de sputa aanwe zig, niet, met het stof opstuivend, ingeademd worden en besmetting veroorzaken. Bij het hoesten bevordere men dat door den zieke de zakdoek of de hand voor den mond gehouden worde, opdat de uitgehoeste tuberkel-bacillen bevattende druppeltjes niet door omstanders worden ingeademd. Voorts zorge men dat geen besmette goede ren en voorwerpen, afkomstig van lijders aan open-tuberculose, als bedden, lijf- en linnen goed. kleederen of boeken op ?t ziekbed ge lezen, aan anderen ten geschenke of in ge bruik worden gegeven, alvorens ontsmet te zijn, en dat lokalen en andere ruimten door lijders aan open-tuberculose besmet niet in gebruik worden genomen door anderen, al vorens' behoorlijk gereinigd en ontsmet te zijm. Aangezien ook de smetstof van tubercu- leuso runderen op menschen kan worden overgebracht, verdient de toepassing van maatregelen aanbeveling in den geest als voorgesteld door de Staatscommissie ter be strijding der tuberculose onder 't rundvee, wier adviezen hoofdzakelijk beoogden aan gifte van aan tuberculose lijdend rundvee, afmaking van klinisch tuberculeus© runde ren, afzondering van verdachten, het weren van aan uier-toberculose lijdende runderen uit melkinrichtingen, benevens het pasteuri- seeren van melk in zuivelfabrieken en het stérilyseeren van door tuberculose besmet vleesch. Het is zeer wenschelijk dat aan de voor stellen der Staatscommissie, aangevuld als op het congres to Baarn besproken, te wij zigen in verband met de ondervinding der laatste vier jaar, gevolg worde gegeven. III. Aanbeveling verdient de aangifte van alle gevallen van open-tuberculose bij den mensch te bevorderen, opdat gestreefd kan worden naar tijdige en doelmatige behande ling van de lijders en voor zoover uitvoerbaar, naar doelmatige, vrijwillige afzondering der lijders, waar dit beslist noodzakelijk is om hun omgeving voor besmetting to vrijwaren. Zij voorts voor dit punt verwezen naar de hierna volgende conclusiën van prof. Pel, betreffende de behandeling der aan tubercu lose lijdende personen. IV. Het Congres voor openbare Gezond heidsregeling. dat reeds in het jaar 1900 het initiatief nam tot bespreking van het tuber- culose-vraagst.uk en tot het onderzoeken der middelen, noodzakelijk om deze ziekte als volksziekte te bedwingen en te dezer zake door de congresleden dr. Ringeliug cn Tho massen op uitstekende wijze op het congres te Baarn werd voorgelicht en dat steeds zijn aandacht aan dit- onderwerp b'eef wijden, ga voort op dezen weg. zoowel door zijn volle aandacht te blijven wijden aan al hetgeen op het gebied der aetiologie en prophylaxie van de tuberculose nader wordt ontdekt als door het voorlichten en steunen van de ver eenigingen, in den 'aatston tijd hier te lande in het leven geroepen ter bestrijding der tu berculose. Het Congres ga voort door voordrachten en populaire geschriften het volk voor te lichten, hoe de strijd tegen do tuberculose moet gestreden worden en door welke mid delen deze volksziekte kan worden bedwon gen. Prof. Pel geeft tor zake van de betee- kenis der sanatoria in den strijd tegen de tuberculose de volgende conclusiën I. Ondanks de bezwaren, die togen de op richting van volkssanatoria voor on- cn min vermogende borstlijders kunnen worden in het. midden gebracht, moeten zij desniette min als machtige wapenenin den strijd tegen de tuberculose worden beschouwd. II. Naast de sanatoria voor lijders aan be ginnende of althans zeer weinig voortgeschre den den longtuberciilose. is de oprichting van kleine^ eenvoudige landelijke inrichtingen ter verpleging van lijders aan een reeds vergevor derd stadium der ziekte (longtering) in hooge mate aanbevelenswaard. Deze beide conclusiën worden door prof. Pel uitvoerig toegelicht. - Den 8cn, Oen en lOen Juni a. s. zal tc Scheveningen in het Kurhaus vergaderen cl-.i ..technical nautical meeting" van do Transatlantische stoomvaartlijnenDe ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2