KOLONIËN. BINNENLAND. Petersburg, 8 Juni. Het Russisch© Tele- graaf age n techap bericht van heden uit Mook- denVolgens hier ontvangen berichten be schiet eon uit negen schepen bestaand Ja- pansch eskader sedert, gisteren de kust tus- schen Senoet«ien cn 1' ;jcn. Tjrifoe, 9 Juni. Volgens de mededeelingen van Chiucezen zijn de buitenfortcn van Port- Arthur zwaar beschadigd, de binnen verster kingen licht. Ve'-o huizen in de stad zijn ver nield. Het boricht, dat er maar drie groote sche pen in Port Arthur zijn, beteckent waar schijnlijk, dat er een aantal liggen in de bui tenhaven cn andere achter de Tijgerstaart en in het zeebekken. Iedere jonk in Port Ar thur wordt gecharterd om Chinee zen weg te brengen. Petersburg, 8 Juni. De directeur van de Baltisch© Scheepsbouwmaatschappij ontving een bericht van d© filiaal t© Port-Arthur, ilat naar men zegt, verzonden is per draad- looze telegrafie, via Tsjifoc. Het houdt ;u, dat het herstellingswerk aan de „Pobjeda die een scheur van dertig voet aan een .Ier zijden had, op bevredigende wijze voortgang neemt. D© correspondent van de Daily News te Petersburg bericht, dat voor zoover hij heeft kunnen gewaar worden het bevel aan gene raal Koeropatkin om naar het züiden to trekken tot ontzet van Port Arthur, nog niet verzonden is. De invloeden, die aan het werk zijn om zulk oen stap te verhoeden, zijn blijkbaar ge<en quantité négligeable. Al is het onmogelijk om 't met absolute zeker heid te zoggen, hij is geneigd te meenen, dat aan Koeropatkin zal worden toegestaan zijn eigen plan te volgen. Men spreekt van een nadrukkelijk gesteld telegram, door hem aan den Czaar gezonden, om in het licht te stel len dat het dwaasheid zou zijn met een aan zienlijke macht zuidwaarts te trekken. Wel is het niet aan twijfel onderhevig, dat eene troepenmacht zich langs den spoor weg van Tasjikiau, ten oosten van Nioetsj- waug, naar het zuiden beweegt met het doel de achterhoede van het leger van generaal Okoe te hinderen. Daartoe behoort de ka- vallerie-afdeeling onder generaal Stachel- berg. die den 30en Mei bij Wafangoe, een op HG KM. afstand vau Port Arthur ge legen station, met do Japanners een hevig gevecht heeft gevoerd, waarin beide partijen zich de overwinning toeschreven. Bij dit óéne gevecht zal 't wel niet gebleven zijn, maar het is niet bekend of de Russen sedert verder zuidwaarts getrokken zijn. Dé Fr arische vrienden van de Russen vol gen de geheelc beweging met groote be zorgdheid, omdat zij vreezen. dal als gene raal Koeropatkin Pert Arthur moet ontzet ten. 't hom zou kunnen gaan als Mae-Mahon bij^ijne poging om Bazame in Metz te ont zetten. met andere woordendat hij een Se dan zou kunnen beleven. Ook in andere be schouwingen komt die vrees tot uitdruk king. Zoo schrijft de Vossische Ztg.,,Koo- ropatkin's leger zal steeds in gevaar lijker toestand komen, hoe verder hij naar 't zuiden gaat. want er bestaat geen twijfel over, dat de Japanners nauwkeurig ingelicht zijn over sterkte en standplaats van het Russische leger. Het Japansche Fengwantsjong-leger weet, dat ziin rechter, naar het Oosten gekeerde flank door de Russen wordt gadegeslagen. Al heeft ook het Russische leger de sterkte van 200,000 man werkelijk reeds bereikt, het Russische legercommando weet toch niet hoeveel Japansohe troepen zijp linkerflank bij het oprukken voorbij moet gaan en wat hun in het zuiden, ten noorden van Port Arthur, tegemoet zal komen, want de Japan sche troepenlandingeu duren onafgobrokou voort." Admiraal Enquirist, gouverneur van Ni- kolajew. is benoemd tot commandant van het eskader, dat spoedig op weg zal gaan naar de Oost-Aziatische wateren. Het eerste Russische legercorps, welks mobilisatie thans gelast is, bestaat, uit 3o 22ste on 37ste divisio infanterie (elk van 4 regimenten) met do artillerie-brigades van hetzelfde nummer Verder is cr een reserve brigade infanterie (3 regimenten) aan toege voegd. Over ruiterij beschikt dit corps niet. Admiraal Togo op admiraal Yamamoto, de Japansche minister van marine, zijn be vorderd tot den rang van kaigocn tai-sjo (groot-admiraal), den hoogsten rang bij de Japansche zeemacht. De sjo-sjo's (klcin-admiraals) Saito, Ocrjoo en Dewa zijn bevorderd tot t-sjoe-sio (middel admiraal). Oorjoe heeft te Tsjemoelpo gevoch ten en heeft later deelgenomen aan de krijgs verrichtingen van Togo. Dawa is con eskader commandant onder Togo en heeft voor Port Arthur een groote rol gespoeld bij het log gen vau mijnen. Vorst Chilkow, do Russische, m. lister van openbaro werken, die op de plaats dve deu dienst op den Siberischen en Trans-Bail*al- spoorweg heeft georgioiscerd zoodanig, dat hij kan voldoen aan de zware eischen die in dezen oorlogstijd aan het vervoer worden go- gesteld, heeft bovendien nog zijne aandacht gewijd aan de voltooiing van den spoorweg om het Baikalmeer heen. Dank oj zijne ener gie is mon met het aanleggen van dezen spoor weg, waarbij reusachtige terrein bezwaren moeten worden overwonnen, nu zóó ver ge vorderd. dat do onafgebroken spoorweg-ver binding werkelijk in Augustus tot gebracht zal zijn. Allerlei De Xorddeutóche Llovd, de Hamburg Amerika-lijn en de Canadiau Pacific sloten een overeenkomst, waarbij zij zich verbinden de nieuwe Belgische haven van Heyst. als plaats van inscheping voor passagiers te bezi gen en Antwerpen als goederenhaven te be houden. vZekere heer Letts is Maandagochtend met zijn auto den Snowdon (Wales) opgere den. Hij bereikt© den top in een uur tijds. vEen merkwaardige, zaak is behandeld voor het hooggerechtshof te Londen. Zekere Mi«g Byrne vu door Miss May Tborne, een vrouwelijke dokter, geopereerd. Dc operatic slaagde, maar na eenigen tijd werd een twee de operatie noodig geoordeeld, en nu bleek, dat een stuk spons, bij de eerste operatic ge bruikt, in de wond was achtergelaten en de nieuwe kwaal had veroorzaakt. De patiënt eischte nu schadevergoeding. Miss Tliorne wierp de schuld op haar assistente, die de gebruikte sponsen voor cn na de operatie ge teld cn gezegd had, dat 't in orde was. Ver der bleek, dat Miss Thorne als een bekwame operatrice bekend staat en de eerste, moeilij ke. operatie op Miss Byrne uitstekend had volbracht. Dit heeft zeker bij de jury gewogen, want gisteren, toen het rechtsgeding afliep, stelde zij wel eischeresse in het gelijk, maar be paalde dc schadevergoeding op een farthing (ongeveer twee centen). Do rechter was met die beslissing niet tevreden en stuurde de jury terug, tot herziening van haar uitspraak. Do jury kwam weer in de rechtszaal, maar hot was weer een farthing. Ten tweeden male zond de rechter haar heen, en nu kwam Miss Tliorne er slechter af zij moest £25 schade vergoeden. vTo Newark (V. S.) moest dezer dagen de rechter in hooger beroep uitspraak doen over schadeloosstellingen, eener spoorweg maatschappij opgelegd wegens het omkomen bij een ongeluk van een jong paar, even oud. even gezond, van gelijken stand. De rechter schatte de financieele waarde van het leven des eersten op 6000 dollars, dat der laatste op juist de helft, Do gelijkheid van man 1 en vrouw is zelfs in Amerika nog maar een klank! vVolges een bericht uit Tientsin moet een Engelsche oorlogscorrespondent, de heer Etzel. van „the Daily Telegraph", bij Tien- chwang-Tai door Chineesehe soldaten zijn ge dood. vDinsdag morgen is een ernstig ongeluk gebeurd op den Rijn, bij Dusseldorf. De loods Stüber, die meer dan dertig dienstjaren ach ter den rug had, trachtte met zijn roeibootje vier belastingambtenaren aan boord van een sleepboot te brengen, welke gebonden was achter een snelvarend Rijnschip. Het roei bootje raakte onder den sleeper en brak mid den door. De vijf opvarenden verdronken al len. vDe Engelsche stoomboot Corinthia, met eene lading graan en timmerhout op weg naar Rotterdam, blijkt den 2den Mei op de klippen van Sorelli vergaan te zijn. De gezagvoerder met- 14 koppen der beman ning en 8 passagiers werden in de Middel- landsche Zee door een Duitsche boot opgeno men, maar van een sloep met 13 anderen weet men niets. Te Lo Mans heeft eene overstrooming plaats gehad. Ten gevolge van geweldige re gens is de Dive buiten hare oevers getreden. De aangerichte schade bedraagt een millioen. Er zijn zeventien personen omgekomen, allen grijsaards, die gestorven zijn doordat hot oude-mannenhuis ouder liep. vIn het dorp Pricmhausen (Pommeren) heeft een groote brand 31 boerenhofsteden met ruim 130 gebouwen vernield. Twee raenschenlevens gingen verloren en er is veel vee verbrand. vUit Antwerpen werd hedennacht ge seind dat daar een hevige brand woedde. 40.000 kub. meters hout aan de haveq staan n.l. in vlam. De schade bedraagt tot hiertoe frs. L( millioen. De vlammen bedreigen de zwavelmagazijnon Pompiers en soldaten zijn ter plaatse. OOST-INDIË. Uit. Bandjemiasin wordt aan het Soera- bajasch Handelsblad geschreven Van Poeroeq Tjahoe vernemen wij hier zoo goed als niets. Reeds werd medegedeeld dat do hekwieler Negara eenige dagen geleden met een zestiental beri-bori-lijders vandaar aankwamzou de katjang idjoc hare genees krachtige uitwerking reeds weer verloren heb ben? De geest daar schijnt niet erg goed te zijn. De Koeteiscke hulptroepen voeren er nog niets uitze moeten eerst- vertrouwd worden gemaakt met de behandeling van de kleinkaliber karabijn. Ook van de K ah aj an-streken wordt weinig gehoordde brandpunten van verzet zijn Ka- sintoe en Toe.mba.ng Koeatan. De kapitein Ketjcn gaat eerst omstreeks den 28. dezer met een detachement er heenin die buurt zijn na zijn aankomst dan circa 160 man. Vlot gaat de zaak niet, De waterstand van de rivieren dreigt ons in den stock te zullen laten. Als er te lang gewacht wordt, zal de gouveniemeiitsstoomier Barito hiet detache ment- slechts tot een weiuig voorbij Koeala Kapocas kunnen brengen; op het oogenblik (21 April) zou zij tot hare bestemming kun nen verschepen. Er zal wel versterking van Java moeten komen. Do heer Hoeke, assistent-resident der Da- jaklanden, is nog steeds aan het coufereeren. Een troepje van 10 man is onder den luite nant Van Haeften naar Toembang Koeatan vooruitgegaan, en de heer Hoeke vertrekt, zooals ik daareven zeide, waarschijnlijk Don derdag, met de militairen mede naar boven. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bijeenkomst van Woensdag 8 Juni. Geopend 10} uur. De Voorzitter opent de bijeenkomst, cn doet appèl-nominaal houden. Daar geen 51 leden de preseutie-lijst heb ben geteekend, wordt de bijeenkomst ge schorst tot 1- uur. Alsdan zal in behande ling komen de Drankwet. De zitting wordt ten 12 uur hervat. Drankwot. De beraadslaging wordt voortgezet, en wel over hot aangehouden art. 15 m betreffende het verbod om drank te verkoopen in loka liteiten waar openbare zittingen, verkoopin- gen en verpachtingen worden gehouden, met het daarop voorgestelde amendement van den heer De Boer. om dat verbod alleen te doen gelden 2 uur vóór en 2 uur na het houden van verkoopingeu, zittiugdagen, enz. enz. De heer De Waal M a 1 e f ij t heeft er bezwaar tegen om dagen waarop verkoopin geu cn verpachtingen gehouden worden, ge lijk te stellen met zittiugdagen voor het pu bliek en stelt een amendement voor., waar door het nu. verboden wordt. 2 uur vóór en 2 uur na verkoopingeu, verpachtingen en verhuringen, gohoudeu in een lokaal mot vergunning, sterkendrank in het klein te schenken. De heer De Boer trekt zijn amendement nu in, waarop de Minister het amende ment van den heer De Waal Malcfijt over neemt. Art. 15 m wordt goedgekeurd. Bij art. 30 (strafbepalingen) wijst de heer Drucker op de noodzakelijkheid om dui delijk uit te maken voor welke localiteiten men verguuning kan krijgen. Spr. heeft voor al het- oog op de annexe terreinen, speciaal de tuinen, die men bij verschillende localitei ten vindt, waarvoor vergunning is gegeven. Naar Spr.'s oordeel is het verkiezclijker dat de menschen in zulk een tuin gaan zitten dan in een bedompt locaal. De heer Verhey oppert be-zwaar tegen het uniforme maximum van hechtenis van 3 weken of geldboete van f 100 voor elke overtreding. De heer De Ridder dringt aan op het brengen van meer contact tussehen het Open bare Ministerie en het administratief gezag. Die heer Goeman Borgesius wijst er op, dat wel is waa-r het artikel bepaalt, dat elke overtreding gestraft wordt met hechtenis van 3 weken of f 100 boete, maar men wil dat het Strafwetboek den rechter vrijlaat om 50 cents boete op te leggen. Bii belastingwetten is dat anders, daar is het minimum altijd veel hooger. Waarom dat minimum nu ook niet 'hooger gesteld in dit ontwerp, waar het hooger belangen geldt dan de schatkist. Bij clandestiene verkoop vooral zou schorsing van het bedrijf b.v. voor éen maand, heel wat beter werken dan een geldboete van 50 oents of een paar gulden. Spr. onderschrijft ten volle hetgeen door den heer Drucker is gezegd over de tuinen, doch hij weuscht daaraan nog iets toe te voegen over dien openbaren weg. De bedoeling is na tuurlijk te beletten, dat de slijters tappers worden. Iemand, die een borrel uitdraagt naar een plaats, die niet in de acte van ver gunning is opgenomen, is strafbaar, maar zooals het artikel thans geredigeerd is kan de mogelijkheid zich voordoen, dat iemand een borrel naar de openbare straat uitdraagt, zonder daarmede een strafbaar feit te plegen. Redactie-wijziging zal dus noodig zijn. De heer .De Savornin Lobman is van oordeel, dat men de strafmate geheel aan den rechter moet overlaten. De verplich te hechtenis bij recidive lacht hem niet toe. Het eerste feit kan veel zwaarder zijn dan het tweede. Spr. wil de bepaling van het minimum gelreel overlaten aan den straf rechter. De Minister van Justitie (de heer Loeff) beantwoordt in de eerste plaats de heer Verhey. De quaesti© door hem aange roerd, is in werkelijkheid een quaestie van appreciatie. Aan den heer De Rid der antwioordt- de minister, dat ook in de toekomst het verband zal blij ven ontbreken tussehen het administratief gezag en liet O. M., maar de minister zal trachten het daarheen te leiden, dat aan de ad ministratieve straffen, in verband met andere straffen, streng de hand worde gehouden. Op de opmerking van den heer Borgesius antwoordt do minister, dat de Regeering schorsing overwogen heeft, maar op de be zwaren is afgestuit. Thans komt die minister tot deu heer Lohman, die niet ingenomen was met de verplichte hechtenis bij recidive. De minister verklaart een concessie aan zijn beginselen te hebben gedaan. Hij heeft 'het gedaan met het oog op de te verwachten voorwaardelijke veroordeeling. Wat de rede van den heer Drucker be treft, verklaart de minister dat hij zich met de strekking daarvan kan vereenigen. De Regeering beschouwt tuinen als onderdeelen van de inrichting, zoodat de vergunning zich ook uitstrekt, tot de tuinen. Bij de tweede lezing zal ziji dit doen uitkomen. Die opmerking van den heer orglesius over de openbare straat is juist, doch de niet-toepasselijkheid van het verbod van uit dragen tot drankverkoop op den openbaren weg kan bij deze bepaling niet worden opge nomen, doch zal bij tweede lezing elders moe ten worden aangebracht. De heer Borgesius heeft daartegen be zwaar. Het artikel is nu aan de orde en bet moet nu zoo goed mogelijk gemaakt worden, anders krijgen wij mettertijd nog een derdo lezing. Spr. geeft de regeering dus in over weging nu eene andere redactie voor te stel len. De Minister van Justitie brengt alsuu eene wijziging aan in sub 5 van het ar tikel, door daaraan toe te voegen de woor den Onder zoodanige andere plaats is niet begrepen de openbare weg in gemeenten waai" en voor zoover het verstrekken van sterken- drank door een vergunninghouder is toegela ten.'' Achtereenvolgens worden nu de onderdee len 14 goedgekeurd. Bij sub 5 wijst de heor Borgesius er op, dat een tapper nu bij het uitdragen van ster- kendrank van zijn gelkg- naar zijn huiska mer strafbaar is. Hij verzoekt de regeering daarop bij tweede lezing te letten. De M i n i s t e r v a n Justitie zegt, dat de bedoeling is dat strafbaar is de verkooper, die zelf drank uitdraagt of de verkooper oie toelaat dat een lid van zijn gezin of bediende drank uitdraagt. Wil men de bepaling ver zuimen, dan dient het artikel geschrapt te worden. Hot uitdragen van sterkendrank naar de huiskamer is niet strafbaar. Sub 5o goedgekeurd. Bij) sub 6 (clandestien tappen door den slijter) zegt de heer Goeman Borgesius dat hoewel hij de strafbepaling toejuicht, hij toch vreest dat tengevolge daarvan er meer tappers dan slijters zullen komen, '"er- wijl de voorgestelde bepaling beoogt, den clandestiene» verkoop tegen te gaan, vreest Spr. dat zij dien juist zal aanmoedigen. Als men het den slijters te lastig maakt, zullen zij liever tapper worden eu zullen er dus veel te veel tappers cn te weinig slijters komen. De Minister van Justitie wijst op de moeielijkheid der hier te regelen ma terie. Vooral de strafbepaling die nu aan de orde is, viel uiterst inoeielijk te regelen. De minister erkent de juistheid van het- be zwaar van den heer Borgesius, dat een slij ter bv. aan personen, die bij hem op visite komen, geen borrel zou kunnen schenken. Daarom brengt hij eene wijziging aan, waar door het aan den slijter mogelijk wordt ge-, maakt sterken drank te schenken in eene localiteit, die niet gelijkvloers of op dezelfde verdieping is gelegen ais de slijterij, en bin nenshuis geen gemeenschap daarmede heeft. De heer Borgesius wijst op de moei lijkheden aie daar weer uit voort kunnen spruiten, vooral voor net platteland, waar men bijna, uitsluitend huisjes heeft van slechts één verdieping. Al is Spr. dus er kentelijk voor de wijziging door de Regee ring aangeovacht toch moot hij haar verzoe ken eene andere redactie voor te stellen Wellicht ware het bezwaar te ondervangen door sub 6 te lezen (Met hechtenis -van ten hoogste drie weken of geldboete van ten hoogste f 100 wordt gestraft:) d. de slijter die in eene localiteit, die met zoodanige localiteit binnenshuis o n m i d- d e 11 ij ie gemeenschap heeft sterkendrank verstrekt aan -of toela..t het drinken van sterkendrank door anderen dan zijn huisge- n ooien. De Minister meent dat het woord on middellijk veel te vaag is en hier niet van dienst kan ziju. De regeering wenscht niet verder te gaan dan de wijziging, welko zij heeft aangebracht. Aan de orde is sub 7o, waarbij straf wordt bedreigd tegen hem die in eene localiteit, waarvoor verlof is verleendi of in eene locali teit die met zoodanige localiteit binnens huis gemeenschap heeft, sterken drank aan wezig heeft. De Minister brengt dezelfde wijziging aan als in sub. 6. Het woord aanwezig slaat alleen op de localiteit waar het bedrijf wordt uitgeoefend of de localiteiten die daarmede gemeenschap hebben. Hij kan zijn huiskamer afscheiden en is daar in zijn privaat leven heer on meester. Daar mag hij drank hebben. De heer V erh ey geeft in overweging het verbod alleen te beperken tot de lokalen waarvoor het verlof is verleend, terwijl de heer Lohman er tegen opkomt om de ge heel.- vrijheid van den .rlofli ouder aan ban den te leggen. De heer de Klerk stelt als amendement voor om het verbod alleen toepasselijk te verklaren op de lokaliteit waarvoor het ver lof is verleend. De Minister wijst er op dat het hier geldt de strijd tegen de bierhuizen waar juist de clandestien, verkoop het ergst plaats heeft. Om dien te bestrijden moet men de middelen hebben en die vindt men in het regeerings- voorstel. De heer Lohman stelt als amendement voor den verlofhouder te straffen die sterken drank aanwezig heeft in de localiteit waar voor hij verlof heeft of sterken drank in voor raad heeft in een localiteit die binnenshuis gemeenschap heeft met de localiteit waarvoor hij verlof lieeft. De verdere beraadslaging wordt geschorst. Heden 10 uur landbouwdeparteanent in Indië. Dran kwet. Door den heer Talma zijn amendementen voorgesteldlo. om aan art. 25 d. van art. XX\\ II een 10e lid toe te voegen, bepalende dat B. en vóór 1 Mei 1906 aan den houder van eene bijzondere vergunning, zijnde een na tuurlijk persoon, een s 1 ij te rsvergunning (ver koop elders dan ter laatse) kunnen verleenen, wanneer een vergunninghouder bij schriftelijke, door liem onderteekende verklaring, afstand doet van een te zijnen name rleende vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein; 2o. om de splitsings-bepaling niet van toepassing te verklaren op eene vergunning ver leend aan de weduwe van hem die op 1 Mb 1901 vergunning had gekregen. De heeren Bolsius en Sassevan Ysselt hebben voorgesteld te bepalen, dat op verzoeken om voortzetting van den verkoop van bier enz. niet van toepassing te verklaren de bepaling omtrent weigering van verlof wegens ondergane gevange nisstraf, voor zoover de crzoeker op 1 Januari 1904 het bedrijf uitoefende, waarvoor hc-t- verlof wordt gevraagd. Het verlof wordt echter inge trokken wanneer die lokaliteit on 1 J-.nuari 1916 niet voldoet aan de eischen krachtens art. I5bis gesteld, voor zoover die eischen golden op liet tijdstip waarop liet verlof werd verleend. Berichten. Uit den Harz wordt van 6 dezer aan dc N. R. Ct. gemeld ..Heden bezocht H. M. de Koningin-Moe der, die te Schirke logeert, incognito en ver gezeld van jhr. Van Tets en barones Van Ittersum, gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk per landauer, de Broeken. Zij schreef in 't vreemdelingenboek den naam in van gravin- moeder van Buren.'' De minister van Koloniën maakt be kend, dat bij ordonnantie van den gouver neur-generaal van Nederlandscb-Indië van 22 April 1904, de haven van Banjoewangi is geopend voor den algemeenen invoer en den algemeenen uitvoer. Tegen de tabaksbelasting. Het Burgerlijk Armbestuur, het R. K. Paro chiaal armbestuur, de Ned. Herv. diaconie en het bestuur van den H. Vincentius a Paulo, allen te Druten, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend, met het verzoek niet te be willigen in de geprojecteerde tabaksbelasting. Het bezoek der Duitsche vloot. Naar wij vernemen is tot dusver geene wijziging gekomen gelijk dit ver leden jaar wèl 't geval is geweest in het voormmen om het Duitsche Noordzee-eska- der, op zijn oefeningsreis, dezen zomer een bezoek te doen brengen aan onze havens. Het eskader, dat uit meer dan dertig slagsche pen, kruisers, torpedobooten, torpedojagers enz. is samengesteld, zou zich dan in vier divisiën verdet len en zouden Den Helder, IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen ieder door eene divisie worden bezocht in de helft van de maand Juli o. k. Do geheelo actieve slagvloot staat onder bevel van admiraal Von Koster. Graaf A. de Eosdari, die te 's Graven- hagc de functie van secretaris van het Itali- aansche gezantschap heeft vervuld, is benoemd tot officier in Jj© Orde van Oranje-Nassau. De Staatscommissie tot reorganisa? ie van het onderwijs, he< ft eene sub-coinm issie ingesteld om haar voor te lichten omtrent eene eventueele reorganisatie van het mid delbaar onderwijs en de aansluiting daarvan aan de andere deeleu van het onderwijl. Tot leden dezer commissie zijn benoemd: Dr. A. van Berkuin, directeur der H. B. S. met 3-jarigen cursus te Groningen. D. Lain e ris, hoofd ex ner openbare school voor m. u. 1. o. te Utrecht. R. F. Modderman, directeur der H. B. S. met 3-jarigen cursus te Meppel. L. G. vau bchaik, hoofd eener bijzondere school voor m. u. 1. o. te Amsterdam. J. Steyns, directeur der H. B. S. met 3-jar. cursus te Yenlo. H. A. van Wijlen, hoofd eener biijjz. school voor m. u. 1. o. te Amsterdam, en M. J. IJzerman, directeur der 2de H. B. S. met 3-jar. te Amsterdam. De minister van binnenlandische zaken heeft bepaalt, dat tijdens het aan den heer inspecteur van den arbeid in de 8ste inspectie te Groningen verleende verlof van 25 Juni tot 18 Juli 1904, de inspecteur van den arbeid in de 9de inspectie te Leêuwarden, mede be voegd zal zijn in de 8ste inspectie, en dat tijdens het aan den heer inspecteur van den arbeid in de 6de inspectie te Utrecht ver leende verdof van 15 Juni tot 16 Juli 1904, de inspecteur van den arbeid in de 4de in- spectie te Amsterdam, mede bevoegd zal zijn in de 6de inspectie. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld, om benoemd te worden tot opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië twee personen, die met voldoenden uitslag hebben afgelegd het examen voor op zichter bij den Rijkswaterstaat in Nederland en practisch ontwikkeld zijn. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wen- scheu te komen, behooren zich vóór 1 Juli 1904, bij gezegeld adres, te wenden tot het departement van koloniën, onder overlegging van de stukken, die vermeld zijn in de Staats courant No. 133, welko tevens nadere bijzon derheden bevat. Rijkskeurmeester. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat te vervullen is eene betrekking van Rijkskeur meester voor het onderzoek van voor uitroer bestemd vleasch, op eene bezoldiging van f 2000 's jaars, ter standplaats Vlissiugen, aanvankelijk voor het tijdvak van 1 «Juli 1904 tot en met 30 Juni 1905, doch met uitzicht op bestendiging na het verstrijken van dien termijn. Voor genoemde betrekking, waarmede de uitoefening der veeartsenijkuudige practijk onvereenigoaar is, komen uitsluitend veeart sen in aanmerking. Gegadigden gelieven zich, met opgave v&n leeftijd en met overlegging van hun liplo- ma van veearts, vóór 16 Juni a. s. bij geze geld adres te wenden tot voornoemden minister. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den districts-veearts te Dordrecht. (St.-Oü Middenstand of Middel stand. Het bestuur van deu Handeldrij- venden Middenstand heeft zich gewend tot prof. dr. J. Verdam, te Leiden, met de vraag of het beter is te schrijven „middelstand" dan wel „middenstand". In een uitvoerig antwoord heeft de hoog leeraar als zijn meening te kennen gegeven, dat ook in bet Middel-Nederlandsch de vorm, die van ouds in het Nederlandsch gediend heeft om het begrip „midden" uit te druk ken in samenstellingen het woordje „middel" is geweest. Daarom ook liever „middeleeu wen" dan „middeneeuwen". Het komt den schrijver daarom voor, dat „middenstand" van onze taal een minder juiste vorm is, en hij raadt de vragers dus zich te noemenCo mité van den Handeldrijvend, i Middelstand. Op grond van dit deskundig advies heeft "de vereeniging besloten voortaan het woord „Middelstand" te gebruiken. De directeur-generaal der posterijen heeft aan de betrokken amb tenaren in herinnering gebracht, dat de hier té lande ontvangen woraende prentbriefkaar ten uit het buitenland, waarvan een der helften van de vooizijde met allerlei mede deelingen i6 beschreven en do andere helft voor de vermelding van naam en woonplaats van den geadresseerde is gebezigd, als blie ven moeten worden behandeld. Oogstoverzicht van 1 Juni 1 9 04. De ,,St.-Ct." no. 132 bevat het over zicht van den stand der zomergewassen, der bloemisterij en warmoczerij en van den fruit oogst, bewerkt door den inspecteur van den landbouw volgens gegevens, verstrekt door de Riikslandbouw- en Rijkstuinbouwleeraren. Nu toch duur! Op de groote jaar- lijksche Leienverkooping te Wageningen werden ^er hooge prijzen besteed. Naar schatting 1 I een prijs bedongen van 8 a 12 oeht per Kg. op he! hout. Men schrijft uit Borculo: Den laatsten tijd worden, op voorbeeld van de gemeente Nijmegen, door verschil lende gemeenteraden maatregelen genomen tot bescherming van vogels in het belang van land-, tuin- en boschbouw. Ook is on langs bij Raadsbesluit, m de politieverorde ning onzer gemeente eene bepaling opgeno men, waarbij wordt verboden op eens an ders terrein op eenigerlei wijize vogels te vangen of zich daarop met gereedschappen voor het vangen van vogels te bevinden, zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar, welke op eerste aanvrage van een politie-beambte voorts kunnen worden over gelegd. Hollandsohe spreeksters op het interna tionale congres te Berlijn 14 Juni Henriëtte v. d. Meij, onderwerp Dc toestand der arbeidsters in Nederland. 15 Juni mevr. Wijnandts Francken, onder werp: Reglementeering en geneeskundig toe zicht der prostitutie in Holland.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2