BINNENLAND. -I- schepen Kanazawamaru en Jturimarualle drie schepen ontkwamen. Twee andere trans portschepen. de Hitachimaru en de Sadoma- ru, elk van omstreeks 6000 tonnen inhoud, werden twee mijlen verder westelijk van de Russen gezien, die hen snel omringdenhun lot is onbekendwaarschijnlijk is het men- aobenverlies groot. i Tolno, 16 Juni. Alle twijfel aan het zin ken van do „Hitachimaru" en de ..Sado- maru' is thans opgeheven. Er zijn 397 over levenden van de Hitachimaru to Moji en 153 overlevenden van de Sadomaru te Ko- kura aangekomen. Bijzonderheden omtrent den ramp en de verliezen zijn niet te verkrijgen. Tokio, 16 Juni. Overlevenden van de Hhnomaru en Sadomaru deelcn mede, dat deae schepen Woensdagmorgen te 10 utr nabij het eiland Iki 3 Russj9cho oorlogssche pen ontmoetten. De Russen gaven vuur up de transportschepen en hielden hen aau kort daarna zonken de Japansche schepen, door torpedo's getroffen. De kapitein van «le Sadomaru en verscbeideuen van de beman ning werden gevangen genomen. Meer dan 100 ontkwamen in de booten en lanaien bij Eokoera. Een bericht, dat hier ontvangen werd. houdt in, dat verscheidene overlevenden van de Himomaru in noordelijke richting naar Sjinomoecki voeren en gered werden. Het transportschip Idaoemimaru wordt nog vermist. Verder wordt bericht, dat de Himomaru en de Sadomaru slechts 1400 man aan boord hadden, met vele paarden en een groot© hoe veelheid levensmiddelen. Indien dit waar is, dan bedraagt het ver lies waarschijnlijk minder dan 1000 man. Tokio, 16 Juni. Overlevenden van de trans- ♦portschepen „Sadomaroe" en „Hatachi-ma- roe" deelen mede, dat deae schepen door tor pedo's in den grond geboord werden. Nagasaki, 16 Juni. Het bericht van de be schieting van Hakata wordt tegengesproken. De Russische oorlogsschepen verschenen Woensdag voor Okinoshima, waar zij zich overvloedig van drinkwater voorzagen. Zij vuurden op drie koopvaardijschepen, die onb snapten. De „Ugo-maroe" kwam gisteren te Ikisjima aan na eenige schoten gekregen te hebben, dio echter geen gohado aanrichtten. De kapitein van „Hino-maroo", die te Moji is aangekomen, deelde mede. dat de „Hita- chi-maroo" door een Russisch oorlogsschip met 4 stoompijpen aan stuurboordzijde werd aangevallen. De „Hitachi-maroe" wendde naar bakboordzijde met do bedoeling den vij and to rammen, doch het Russische s-hip stoomde voor «'en boeg om en viel de „Hita chi-maroe" aan stuurboordzijde aan. Tokio, 16 Juni. (Standard). Hier zijn geen verdero betrouwbare berichten van het Wla- diwostok-eskader. Men gelooft, dat het ver volgd wordt door een Japansch eskader Petersburg, 16 Juni. Tegenover de in het buitenland gepubliceerde telegrammen twij felt men er hier zeer sterk aan, dat admi raal Skrydlow Wladiwostok zou hebben ver laten. In de officdeele kringen ontving men hier omtrent nog geen enkele bevestiging. Moekdtn16 Juni. Het Russiacli telegraaf bureau meldtOm een deel der vijandelijke strijdmacht van Port Arthur af te leiden, word een Russisoho kolonno van Tasjitsjao in zuidelijke riohting gezonden. De kolonne moest den 14e en 15e bij Wafangou tegen een veel sterkere Japansche troepenmacht vechten. De Japanners leden zeer groote ver liezen. Het resultaat van dit gevecht was een verbetering van de Russische stelling. Tokio, 16 Juni. l)o Russen hebben in een gevocht bij Telissu, ten noordoosten van Foctsjau, 500 dooden, 300 gevangenen en 14 kanonnen verloren. Do verliezen van de Jar panne re bedroegen 1000 mam. Tokio, 16 Juni. Eene af deeling van het leger van generaal Koeroki bezette Zondag Hoeajen en versloeg do bezetting, bestaande uit 300 Russen en 300 bereden Chineesche bandieten, die terugtrokken naar Taoho. Do Russen lieten 3 dooden cm 2 gewonden achter, bohoorende tot het 15e Oostaiberische regiment. Do verdero verliezen zijn onbekend; de Japanners leden geen verliezen. Dit is het eerste bericht, meldende, dat Chineeschu bandieten met do Russen ge vochten hebben. Er is uit af te leiden, dat de Russen oen groot aantal van deze onge regelde benden hebben aangeworven. Petersburg, 16 Juni. Generaal Koeropatkin bericht dd. gisteren, dat aan Russische zijde in den strijd bij W&fangoc op den 14en zijn gedood of gewond 24 officieren on 311 man. itet eerste regiment scherpschutters verloor 12 officieren en 200 man, de eerste artille rie-brigade 6 officieren en 50 man. Do nacht van 14 op 15 Juni verliep rus tig. Omstreeks 2 uur 's morgens had de voorposten keten op den rechter Russische 'vleugel eene korte schermutseling. Om half zes 's morgens begon op den linker vleugel oen© kanonnado. Reeds vroeger, tegen vijf uur 's morgens, bespeurde de kavallerie op den rechter vleugel aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten ten zuiden van Fafanschin. Do Japansche infanterie opende het vuur de Russische kavallerie, die zich op de hoogten tusschen Tafanschin en Lunkos bevond. Do vijand stond aan den rand van het boech omstreeks twee werst van deze hoogten verwijderd. Tegen half zeven 's morgens rukte de vijand, sterk ongeveer een regiment infante rie met artillerie, uit dit bosch voorwaarts tusschen Tafanschin en Lunkos. Inmiddels was do kanonnade op den linker Russischen vleugel levendiger geworden. Om half zeven ging generaal Stackelberg, met omtrekking van den rechtervleugel van den vijand met een deel van zijne troepen in do richting van Tafanwoeen en Gouin tot den aanval over. Het andere deel van zijne strijdmacht, zond hij tegen bet front .van den vijand. Tegen tien uur 's morgens ontwikkelde de vijand tegen den Russischen rechter vleugel omstreeks eene brigade infanterie met eene batterij en kavallerie; na eene Tita nische kavallerie-afdeeling te hebben omge trokken. deed hij eene poging om over Lun kos den rechtervleugel van de Russische stelling om te trekken. Om dit te verhinde ren, liet Stackelberg om half elf zijne roser ve van Ssissan uit oprukken. De ge heel e strijdmacht van de Japanners, die inmiddels belangrijke versterkingen hadden laten op rukken. bedroeg omstreeks dezen tijd meer dan drie divtsiën. Petersburg, 16 Juni. Koeropatkin be richt, dat generaal Stackelberg hem heden om 1.20 's nachts het volgende telegram zond Den 15en Juni beoogde ik den rechter vleugel van de vijand aan te vallen. Terwijl do hiervoor bestemde troepen den rechter vleugel van den vijand met succes begonnen te bestoken, vielen de Japanners hunnerzijds mijn rechtervleugel met. overmacht aan. Ik werd gedwongen mijne geheele reserve ie laten oprukkenzij bleek echter onvoldoen de te zijn. Ik zag mij genoodzaakt langs drie wegen in de richting naar het noorden terug te gaan. Mijne verliezen zijn groot, maar nog niet nauwkeurig bekend. In den loop van het gevecht werden de derde en vierde batterij van de eerste artil lerie-brigade door de kogels van de Japan ners letterlijk bezaaid. Van de 16 stukken werden 13 geheel onbruikbaar gemaakt en prijsgegeven. De houding van de troepen was uitmun tend. Vele troepenafdeelingen trokken zich eerst op herhaald bevel terug. Te Petersburg worden de verbezen, die de Russische land- en zeemacht tot 8 Juni hebben geleden, aldus opgegeven Gedood 44 officiereu en 920 man van de vloot; 36 officieren en 980 man van bet leger. Gewond 13 officieren en 120 man van de vloot; 103 officieren en 2080 man van de landmacht. Gevangen gemaakt20 officieren en 700 man. Deze cijfers ziju te laag. hetgeen misschien hieraan kan liggen, dat er omtrent verschil lende gevechten nog geen volledige opgaven zijn ontvangen. Wat de verliezen van de vloot betreft, moet er bij het zeegevecht te Tsjemoelpo, bij het uit elkander springen van de Jenisej, van de Petropawlowsk, van 4 torpedobooteu en 2 kanonneerbooten en bij verschillende kleine gevechten ter zee te zo men meer menschen zijn omgekomen dan 44 officieren en 920 man. Wat de verliezen van het landleger be treft, zijn volgens officieele Japansche rap porten. 1363 Russen begraven te Kioo-liën- tse en 704 te Xintsjou, wat te zameu reeds 2067 dooden is in deze twee slagen alleen. Met betrekking tot de reis van het Oost zee eskader naar het verre Oosten, betoogt kapitein Boljschew in de Kotliu, dat de vaaxtenelheid van de Russische schepen door- eengenomen slechts op tien knoopen kan worden gesteld. Om eene snelheid van 18 knoopen te bereiken, zou de kolenvoorraad met voldoende zijn, en ook zouden de ma chines zulk eene inspanning over zoo groe ten afstand op den duur niet kunnen vol houden. Allerlei vHoofd en armen van de vermoorde Lucie Berlin te Berlijn zijn gisterenmiddag aau de haven in Plötaensee gevonden en naar het lijkenhuis aldaar overgebracht. vOmtrent den vreeselijken ramp aan boord van de pleizierstoom boot „General Slocum", wordt nog het volgende gemeld l>e „General Slocum" had eenige honder den volwassenen en een duizendtal kindereu aan boord, behoorende tot de Zondagsscho len der Duitscho Lutheraansche kerk van Sint-Maraus te New-York. Nooit werd do haven van New-York door zulk oen kolossale ramp geteisterd, die zoo veel te pijnlijker is, daar de slachtoffers bijua allen kinderen ziju. Het jaarhjkscbe uitstapje, dat do kinde ren der Duitsche Lutkeraamcche school van Sint-Marcus doen, is voor heu een vreugde dag. Dit jaar zou men naar Locust Grover gaan, een heerlijk zomerverblijf op Long- Island-Sund gelegen. Terwijl het schip de East Rivier opstooinde, speelde een muziek korps aan, boord. Eensklaps, toon men Sun kon -Meadowb voorbijstoomde, ontstond er brand in de eet zaal. Do bemanning dood al het mogebjko om do vlammen uit te dooven, doch deze namen spoedig eene groot© uitbreiding. Eene verschrikkelijke paniek ontstoud. Op dit oogenblik bevond het schip zich tusschen hooge rotsen, die steil oprijzen aan de oevers der rivier, dio hier zeer smal is, zoodat het onmogelijk was om to koeren. Het. schip schoot dan in volle vaart voor uit, am eene meer opene plaats te bereiken. Het strandde eindelijk op den oever der Nort h Brothers, waar geneesheeren, zieken- dieners en het personeel der hospitalen kwa men toegesneld om de eerste hulp te bren gen. Men had zelfs niet getracht de reddings booten to water te laten. Vele personen j werden verpletterd tegen de leuning op hot voorschip. Men zag verschrikte ouders, hunne j kindereu over boord werpen en ze achterna springen, alzoo aan het vuur ontsnappend, 1 om door den snellen stroom meegesleept te worden. De stoomboot bereikte eindelijk den oever. In het zog van het water ontwaarde men 1 eene 1 an go streep zwarte vormen, die tegen den dood worstelden. I Het aanhoudend noodgefluit van 't schip had een groot aantal bootjes doen toesnel len, waarvan do opvarenden bewijzen gaven van zeldzame stoutmoedigheid. Eenige sleep- booten bleven aan de zijden van het schip hangen, totdat zij zelf in brand geraakten. I Het wandeldek, dat opgekropt met volk was, stortte in, vooraleer het schip gestrand was, en een honderdtal personen, reeds bui ten adem in hunnen wanhopigen strijd tegen den dood, kwamen in den vuurgloed terecht. 1 Op de plaats waar het schip strandde en waar het water niet zeer diep was, kwamen do lijken zich op de rotsen opeenstapelen. Na de ramp werden de kapitein en de loods aangcii uden en naar het gasthuis ge bracht. De kapitein verklaart dat hij enkel het schip verlaten heeft wanneer hij het had doen stranden en zijne kleed eren reeds in brand stonden. Een groot aantal pompiers en politie agenten sprongen geheel gekleed in het wa ter, en hielpen alzoo een groot getal vrou wen en kinderen redden. Van de kinderen waren er zeer weinig, die de reddingsboei hadden kunnen aandoen, omdat deze te hoog hingen. Andere kinde ren, die op de schouders van heldhaftige mannen hadaen plaats genomen, of in de armen werden gevat, werden door den stroom meegesleept en verdronken met hunne red ders. Een man, die zijne vrouw en zes kinderen in de ramp verloor, is zinneloos geworden. Volgens een dominé, die vrouw en dochter verloor, ontstond de brand in de keuken, waar kokend vet vuur had gevat. Bijna al de vrouwen en kinderen bevon den zich op het achterdek om naar de mu ziek te luisteren, wanneer de brand uitbrak. Een hevige wind, die uit het zuiden blies, deed de vlammen op het dek terugslaan. De verschillende dekken waren op een oogenblik in brand. Eene verschrikkelijke paniek ontstond. De vrouwen huilden van schrik en namen hun ne kinderen in de armen. Anderen wierpen zich tegen de leuningen. Op een gegeven oogenblik sprongen vrouwen en kinderen over boord. Velen bleven bewusteloos liggen op het dek. Een kindje werd omvergeworpen en onder de voeten vertrapt. Men seint uit New-York aan „Morning Post" Tijdens de ramp der „General Slo cum" zag men een groot man rechtstaan op het paddlewiel en één voor één 26 kinde ren in een reddingsnet werpen, dat door redders vastgehouden werd, totdat hij achter over sloeg en in de vlammen verdween. Men heeft reeds 447 lijken van den brand der „General Slocum" teruggevonden. Aan het bureau van den coroner (den met den doodschouw 'belasten ambtenaar) wordt toegestemd, dat naar schatting dui zend menschen bij de ramp van de General Slocum liet leven verloren hebben. De chef van hjet brandweaeu bevestigt deze raming. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 16 Juni. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van het Ille hoofdstuk der Sfcaats- begrooting voor het dienstjaar 1904. De Minister van Buiten 1. Zaken (de heer Melvil van Lijnden) beantwoordt nog enkele opmerkingen bij het eindverslag gemaakt en betoogt daarbij dat de splitsing van de He af deeling aan zijn Departement geen. verband houdt met do voorgenomen reorganisatie van den consulairen dienst. De heer Hubrecht blijft protesteeren tegen de magere toelichting van het ont werp ©n wijst er op, dat over de splitsing in de Memorde niets gezegd wordt. Of dat een goede wijze van handelen tegenover de Kamer is, betwijfelt Spr. Niettemin zal hij met het ontwerp meegaan, op grond van door hem ingewonnen informatiën. Spr. vertrouwt, na hetgeen de Minister gezegd heeft, dat de voorgenomen splitsing niet zal bekostigd worden uit het nu aangevraagde crediet. Hij betreurt het dat dit Ministerie, dat Koningin heeft laten zeggen, 3 jaar gelei dat de consulaire dienst zdch meer zal toe leggen op de belangen van handel, nijverheid en scheepvaart, thans deze zaak nog moet gaan bestudeeren. Daaruit leidt Spr. af, dat de reorganisatie van den consulairen dienst nog lang op zich zal laten wachten. Na re- en dupliek werd dit wetsontwerp z. h. o. aangenomen. Bepalingen cmtrent het ondernemen van droogmakerijen en indijkingen. Goekgekeurd. Wetsontwerp tot het in beheer en onder houd nemen van oen gedeelte boord met jaag pad van het Groot-Noord-Hbllandsch Kanaal bij het Rijk Goedgekeurd. Wetsontwerp tot het geven van een rente loos voorschot voor den aanleg en de exploi tatie van een spoorweg van Lichtenvoorde G roenlo naar Zeddam. Goedgekeurd. Wetsontwerpen tot onteigening in de ge meenten Middelharnis en Stellendam noodig voor den aanleg van een haven en het maken van aan aanlegplaats. Goedgekeurd. Conclusie omtrent het verslag der commis sie betreffende de inlichtingen op de adres sen in aakc de tolheffing door het heem raadschap van den Amstel en Nieuwer-Am- stel. De conclusie strekt tot dankzegging aan den minister ven Waterstaat, Handel en Nij verheid, met het uitspreken van de wen- schelijkheid, dat Z. Exc. de spoedige ophef fing der tollen zal bevorderen. De conclusie wordt goedgekeurd. Wetsontwerp tot verhooging en aanvul ling van het Vie Hoofdstuk (Marine) der Staatsbegrooting voor 1904. De heer Van Wassenaar van Cat- w ij c k dringt aan op het afschaffen van den dagelijkschen oorlam met een vergoeding in geld, om daarvoor andere artikelen te koo- pon. Do heer Roessingh zegt, dat het eene onaangename stemming aan boord zal geven, wanneer men de mindere schepelingen een borrel onthoudt en zij de officieren drank zien gebruiken en hij vraagt hoe de minister daarover denkt. De Minister van Marine (de heer Ellis) antwoordt, dat dit wetsontwerp strekt om aan do scliecps-toko's een meer blijvend karakter te geven en van meerdere genot middelen te voorzien, om het leven aan boord aangenamer te maken. De Minister gaat niet mee met de bewering van den heer Van Catwijck, dat de schepeling recht heeft op een ander genotmiddel, wanneer de oorlam wordt afgeschaft. Van een recht kan hier niet gesproken worden. Vroeger werd de borrel gegeven als genotmiddel voor de eentonige voeding en om tegemoet te ko men aan do ontberingen van de reis. Van eene verplichting om het onthouden van den oorlam te vergoeden door geld of een bon voor een ander genotmiddel, is dus geen sprake, want de oorlam draagt zuiver het karakter van eeno belooning Jenever zal aan boord moeten zijn voor bijzondere ge vallen, maar het ligt niet in de bedoeling in de scheepstoko's jenever te verkoopen. De heer Ter Laan daukt den Minister voor de toezegging oan een voorstel te doen, om met ingang van 1905 den oorlam aau boord af te schaffen, maar vereenigt zich met den aandrang van den heer Vam Cat wijck om er eenige vergoeding voor te geven. De Minister herhaalt, dat de oorlam niet anders is dan eene tevredenheidsbetui ging en geen recht waarop de man aan spraak kan maken. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Conclusie op het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van den gepens. sergeant der mariniers J. F. C. Peschke. De conclusie strekt tot dankzegging aan den minister van marine en om de wen- schelijkheid uit te spreken, om te onderzoe ken of aan adressant pensioen kan worden gegeven, daar adressant niet in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. Besloten wordt gelijktijdig te behandelen de oonclusie omtrent den brief van den mi nister van Oorlog, betreffende een nader ge neeskundig onderzoek van den tijdelijk ge- pens. soldaat W. Bergsma. De oommissie van onderzoek stelt voor den minister van oorlog te verzoeken Bergs ma te voorzien van een goed sluitenden breukband en hem inmiddels een tijdelijk gedeeltelijk pensioen toe te kennen. De beide oonclusie werden na eenig debat goedgekeurd, het eerste na stemming met 40 tegen 20 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot nar dere wijziging en aanvulling der wet van 18 Juli 1890 tot regeling van de pensioenen van de mindere geëmployeerden enz. op dag geld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht. Do heer De Wisser wijst op het euvel, dat werklieden, die in Februari b.v. gepen- sionneerd worden, pas 1 Juni hun eerste pensioen ontvangen. Dit geeft aanleiding tot moedelijike omstandigheden voor die men schen, die geld moeten opnemen of op andere wijze geholpen moeten worden. Spr. verzoekt daarin te voorzien door het geven van voor schotten. De heer De Vries vestigt de aandacht op de tot de regeering gerichte adressen om de pensioenen van de Rijkswerklieden te verhoogen. Thans kunnen zij het nooit hoo- ger brengen dan de helft van het verdiende loon, terwijl de burgerlijke ambtenaren g krijgen. Spr. vraagt cf de regeering bereid i9 een wetsontwerp in te dienen tot toeken ning van hooger pensioen, wanneer de werk lieden bereid zijn eene hoogere bijdrage te storten. De heer Helsdingen steunt dit denk beeld en ook het verzoek van den heer De Visser. De heer Van deVelde vereenigt zich eveneens met die wenschen en dringt aan op de vervulling daarvan met bekwamen sp< Voorts vraagt Spr. om aan de werklieden de gelegenheid te geven gegronde klachten ter kennis van de bevoegde personen te brengen, waardoor de goede geest tusschen officieren aan de Artillerie-werkplaatsen en de werklieden wordt bevorderd. De heer Staalman steunt het verzoek van den heer D© Visser omtrent de uitbe taling der pensioenen. De Minister van Oorlog ant woordt, dat omtrent dit verzoek reeds over leg is gepleegd met Financiën, maar daarbij is op groote bezwaren gestuit. Intusschen wil de minister gaarne zijne pogingen her nieuwen, om aan den wensch te gemoet te komen. Gaarne wil de Minister doen wat mogelijk is, oan den ouden dlag voor den werkman zoo onbezorgd mogelijk te ma ken, maar hij kan op dit oogenblik niet verder gaan en niet voldoen aan het verlan gen om het pensioen op te brengen. Ge lijkstelling met de burgerlijke ambtenaren gaat niet, want die betalen hun eigen pen sioen. De Minister acht het niet wensche- lijk van de werklieden zelf eene bijdrage te vorderen voor hun pensioen. Iets anders ware eventueel eene bijdrage te doen stor ten voor een pensioen aan weduwen en wee zen. Voorloopig kan de Regeering daarom trent nog geen toezegging doen. De Minister van Marine belooft mede zoo mogelijk aan het verzoek van den heer De Visser wat betreft do uitbetaling van pensioenen te voldoen. Ihtusschen ver oorlooft de Minister zich mede te deelen, dat voorschotten tegen zeer lage rente, b.v. van 1 procent, door spaarbanken worden verschaft. (Taarne zal ook de Minister zijne aandacht schenken aan de pensioenen en ar beidsvoorwaarden. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp, houden de bepalingen omtrent bevloeringen, welk wetsontwerp na korte discussie tusschen den heer Van Kol en den Minister van Waterstaat wordt aangenomen. Heden te 10 uur voortzetting. Berichten, De Staatsoourant van Vrijdag 17 Juni 1904 bevat de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot hoogleeraar hij de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de geschie denis der geoeeskunde en in de kennis der geneesmiddelen en de geneesmiddelleer dr. E. C. van Leersum, arts te Amsterdam; dr. W. Nolens is ontheven van het geven van onderwijs in de kennis der geneesmid delen en geneesmiddelleer aau die universi teit; bestemd voor den dienst bij de Landweer als compagnies commandant onderscheiden lijk in het XXIIste en het XXÜIste land weer-district de reserve-kapiteins K. de Har- togh en S. C Muller, bedden van het 7de re giment infanterie; benoemd in het XUste landweerdistrict tot reserve-kapitein de reserve-eerste-luitenant C. Spat, van het 6e regiment infanterie. benoemd tot lid van het college van regenten over het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens „Veldzicht", te avereest, du. a. baron van Dedem, burgemeester van de gemeente Dalf- ser, H. M. de Koningin zal den nieuw-be- noehmdon gezant van Siain bij ons Hof ter overhandiging van zijne geloofsbrieven den 29. Juui op het Loo ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder on do auto. Uit Schierke in den Harz wordt gemeld, dat do eigenaar van het „Ho tel Fiirst zu Stolberg", aldaar, te Brunswijik ©e i automobiel „ludcll" van 18 p.k. heeft aangekocht voor H. M. de Koningin-Moeder. Dc minister van buitenlandsche zaken ertrekt heden avond, om gezondheidsrede nen voor een 10-tal dagen, pier Staatsspoor via Vlissingen naar Engeland. Ingevolge I'-minklijke machtiging is de heer Ch. F. Schoch erkend en toegelaten als consulair-agent van Frankrijk te Paramaribo. Statenverkiezingen. N oord-Hol 1 and. Amsterdam I. Aantal kiezers 4905. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 2578. Volstrekt© meerderheid 1290. Gekozen dr. H. F. R Hubrecht (lib. aftr.) met 1568 en nu*. W. K. H Mouthaau (lib. aftr.) met 1534 stemmen. H. Bijleveld (anti-rev.) had 986 en Jos. Th. J. Cuijpers (r.-k.) 961 stemmen. Amsterdam II. Aantal kiezers 2899. Aantal uitgebrachte geldig© stemmen 1669. Volstrekte meerderheid 835. Gekozen F. G. Meilink Pzn (anti-rev. aftr.) met 859 stemmen. Herstemming tusschen J. Verhaar (ohr.- hist.), die 794, en L. Roosenburg (lib.), die 788 stemmen had. C. M. van Rijn (lib.) had 779 stemmen. Amsterdam III. Aantal kiezers 8989. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5623. Volstrekte meerderheid 2812. Herstemming tusschen P. L. Tak (soc.-- dem.) met 2450, F. van der Goes (soc.-dem.) met 2211, L. Serrurier (aftr. lib.) met 1580 en J. H. A. A. Kalff (aftr. lib.) met 1453 stemmen. P F. M. H. Schrijvers (r.-k.) had 1341 en L. Roorda van Eysinga (chr. hist.) 1314 en L. Roorda van Üiysinga (ahr. hist.) 1314 stemmen. In Amsterdam IV werden de aftredende leden reeds bij de candidaatstelling gekozen Amsterdam V. Aantal kiezers 9302. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5092. Volstrekte meerderheid 2547. Gekozen Th. Sanders (vrije. dem. aftr.) met 3119 on mr. K. A. W. L. Hazelkoff Roelfzema (vrije. dem. aftr.) met 3036 stem men. J. N. Hendrix (r.-k.) had 1934 en A. J Hoogenbirk (chr.-bist. 1730) stemmen. Amsterdam VI. Aantal kiezers 5213 Aantal uitgebrachte geldige stommen 3267 Volstrekt© meerderheid 1634. Gekozen mr. W. baron Röell (lib. aftr.) mot 2498 en A. P. Th. Sassen (lib. aftr.) met 1858 stemmen. Mr. S. de Vries Ozn. (amtir.) had 1551 stemmen. Amsterdam VII. Aantal kiezers 3984. Aantal uitgebracht© geldige stemmen 2676. Volstrekte meerderheid 1339. Gekozen D. van Eijk (antir. aftr.) met 1359 en dr. P. J. F. Vermeulen (r'.-k.) met 1339 stommen. Prof. mr. J. F. Houwing (lib.) had 1274 en mr. R. van Rees (lib.) 1260 stommen Amsterdam VIII. Aantal kiezers 3319. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 2056. Volstrekte meerderheid 1029. Gekozen mr. E. P. F. A. van den Roogaert (r.-k. aftr.) met 1073 on D. Schut (amtir. aftr.) met. 1044 stemmen. Th M. Ketelaar (vrijz. dean.) had 935 en J. C. Sohogt (lib.) 914 stommen. Amsterdam IX. Aantal kiezers 10850. Aantal uitgebrachte geldige stem men 5333. Volstrekte meerderheid 2667. Herstemming tusschen B. J. M. de Bont (r.-k.) met 2291, Ch. R. Kouveld (vrijz. dem. aftr.) met 2249, E. Ludeti (chr. hist.) met 2205 en A. Roel vink (lib. aftr.) met 2185 stommen. J. G. van Kuijkhof (soo.-dom.) had 1541, en C. Thomassen (soc.-dem.) 1537 stommem. Alkmaar. Aamtal kiezers 5627. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 3525. Vol strekte meerderheid 1763. Gekozen jhr. mr. H. Gevers (aftr.) met 1815 stemmen. J. M. Goes (r.-k.) had 1710 stemmen. Edam. Aantal kiezers 3064. Aantal uit gebrachte geldig© stemmen 1929. Volstrekte meerderheid 965. Gekozen W. Sligcher (lib. aftr.) met 1125 stommen. W. J. Kernkamp (ohr.-hist.) had 804 stom men. Enkhuizen. Aantal kiezers 7172. Aan tal uitgebrachte geldige stommen 6501. Vol strekte meerderheid 3251. Gekozen R. J. D. Hartkamp (lib.) met 3294 stemmen. Herstemming tisschen N. Sluis Pz. (anti- rev. aftr.) met 3196 en J. Zijp Kz. (lib. aftr met 3215 stemmen. C. Rood Dz. (r.-k.) had 3089 stemmen. Haarlem. Aantal kiezers 8109. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 3965. V«>1- strekte meerderheid 1983. Gekozen jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho gelanden (lib. aftr.) met 3380, mr. W. A. 't Hooft (lib. aftr,) met 2083 en mr. H. Pb. de Kanter (lib. aftr.) met 2008 stemman. A. J. de Waal Malefijt (anti-rev.) tad 1908 en B. E. C. Seignette (r.-k.) 1738 stom men. Haarlemmermeer. Aantal tutge- brachto geldige stemmen 2924. Gekozen mr. B. J. D. Zubli (anti-rev.) met 1841 stemmen. J. H. M. Evelein (lib. aftr.) had 1083 stemmen. Helder. Aantal kiezers 5066. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 2396. Vol strekte meerderheid 1199. Gekozen C. S. Jaring (lib. aftr.) met 1767 en G. J. O. D. Dikkers (lib. aftr.) met 1695 stemmen. Th. Terra (r.-khad 604 en mr. 3. de Vries Cfen. (anti-rev.) 535 stemmen. Hoorn. Aantal kiezers 4304. Aantal uit gebrachte geldige stemmen 3440. Volstrekte meerderheid 1721. Gekozen A. Kool (lib. aftr.) inet 2203 stemmen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2