en dranken gebruikt. De bewaring van het water aan boord van do grooter© schepen geschied© in ijzeren tanks. Zooveel mogelijk worde er voor gezorgd, dat zooveel zoetwater aanwezig is, dat dit ook voor lichaamsreiniging kan gebruikt worden. Op de stoomschepen worde naast het volk» logies een aparte gelegenheid gemaakt, waai de schepeling rustig kan eten en zijn vrijen tijd doorbrengen. De ventilatie van het volkslogies eisebt dringend verbetering. Een geregeld toezicht worde gehouden op de zindelijkheid van het volkslogies. In het belang der veiligheid op zee en der gezondheid van het volk dient tegen te lang- durigen arbeid gewaakt te worden. Op de stoomschepen is noodig minstens één groote of eenige kleinere ziekenbutten die niet voor andere doeleinden mogen ge- iïruikt worden, met gezamenlijk vier kooien, jelegen m een der zijgangen van bet schip met te dicht bij den donkeyketel. Op de grootere zeilschepen en visscher» vaartuigen worde in de achterkajuit een liekenkooi ingericht. Elk visschersvaartuig moet voorzien zijn van een practisch en voldoend ingerichte nedicijn- en verbandkast. Algemeene conclusie: Om toe te zien op ie hygiënische verhoudingen aan boord van eeechepen is de aanstelling van één of meer jeneeskunaige inspecteurs gewenscht. De da- ;elijksche controle worde in iedere haven stad opgedragen aan onder deze inspecteurs (taande ambtenaren. Op grond van haar onderzoek en met het •og op de door haar uitgesproken wenschen comt het de oommissie beslist noodig voor iet hoofdbestuur voor te stellen, stappen te doen om te komen tot herziening der wet van 7 Mei 1856, gewijzigd bij de wet van 13 November 1879 (houdende bepalingen om trent de huishouding en tucht op koopvaar dijschepen). (T. v. G.) In de tweede bijeenkomst, der Neder- andsche Vereeniging voor Psychiatrie en ïeurologie, gisteren ochtend geopend, waren lan de orde eenige wetenschappelijke bij lragen en mededeelingen. Vooreerst sprak dr. Breukink over ver- uoeieniscurven bij gezonden en bij lijders au neurosen en psychosen. Spreker behandelde slechts vermoeienis- urven bij menschen, verkregen met de be ende ergograaf, eene vinding van Mosso, aarvan S"pr. een korte beschrijving gaf. Het •leek dat er bij dat toestel nooit sprake *9 'an vermoeienis van een enkele spier, doch teeds van een complex van spieren. Een ypische curve voor den mensch bestaat vol lens Mosso niet. Spr. deelde de resultaten mede van proe- 'en door hem genomen met de ergograaf van Krapelm, een verbeterde vorm van die 'au Mosso. Daarna sprak prof. Jelgersma over haard- ersehijnselen door aandoeninggeu van de treek der roode kernen. Spr. besprak de vraag of de aandoening der roode kernen ien wezenlijk verschijnsel van de chorea is, in deelde het resultaat mede van zulk een loor hem, cÜnisch cn anatomisch waargeno- aen, geval. Dr. V06 sprak vervolgens over: een en nder over de ontwikkeling der gezinsver- deging van geesteszieken in Nederland en 't bijzonder te Grave. Spreker herinnerde er aan dat in Veld- ijk het eerst ten onzent de gezinsverple ging in toepassing braent. Te Grave kwam «nstreeks 1899 het Rijksgesticht voor vrou welijke krankzinnigen tot stand, gepaard net gezinsverpleging. Op 16 October 1900 -rok te Grave de eerste patient in een wo ng. De patiënt moet, om voor gezinsver- ileging in aanmerking te komen, minstens maanden zijn verpleegd in het gesticht. De geneesheer bezocht de patiënt eens per veek de beambte eens por dag. Een lichtpunt noemde spreker de in de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de krankzinnigenwet. Hij constateerde voorts uitdrukkelijk met te verwachten dat gezinsverpleging de gestichtsverpleging I overvleugelen. De gezinsverpleging zal een aanvulling moeten blijven. Ten slotte jaf hij een overzicht van de gezinsverpleging Nederland. In hoofdzaak kwamen geener lei onaangename gevolgen van deze verple- ng voor. Bij de discussie betoogde dr. Ruysch zijn volkomen sympathie met gezinsverpleging, mits de noodige waarborgen bestaan dat zij het belang van den patiënt uit genees kundig en hygiënisch oogpunt ten volle tot liaar recht komt. Scherp en voortdurend toezicht is daarom noodig. i>r. Van Andel kwam o. a. op tegen de richting, in het oosten van ons land, om de gezinsverpleging wegens de goedkoopte aan e bevelen. Gezinsverpleging dient aanvul ling te blijven. Ook dr. Van Deventer waarschuwde tegen het streven naar goedkooper verpleging. Dr. L. Bouman besprak hieropassocia ties bij krankzinnigen. Spr. onderscheidde Scherp de psychologische analyse en de asso ciatie-experimenten. Op deze voordracht volgde discussie. E* ie lezing van dr. Huet: iets over de afwijking in de innervatie ging niet door bij afwezigheid van den inleider. De vergadering is daarna gesloten Een bezc-'c werd na ai loop gebracht aan de ge stichten Bloemendaal eu Oud-Rozenburg te Loosduinen. Een drijvende tentoonstelling van Hollandoche kunst. Uit de beantwoording eener uitnoodi- gings-circulaire betrelimde bet plan van de heeren Bloys van Treslong, ingenieur, en Rh. Zileken, kunstschilder, bleek dat de deelneming eventueel veel grooter zou zijn dan verwacht werd, als ook dat men alge meen van meening was, dat voor een doel treffend optreden tegenover het buitenland een plan, breeder opgezet dan het voorloo- pige. ongetwijfeld de voorkeur verdiende. De b vengenoemd'- heeren hebben gemeend aan dien aandrang gehoor te moeten geven, ook al bracht dit eenig bezwaar mede met het. oog op de kapitaalvorming. Terwijl toch voor het kleine ontwerp slechts een bedrag vereisebt werd dat door enkele belangstel lenden bijeengebracht kon worden, vereischt de uitvoering van het grootere ook een aan zienlijk grootere som. De grondtrennen van het thans voorgestelde ontwerp, dat als bet 1 resultaat van de raadpleg ng van vele be langstellenden is te beschouwen, zijn de vol gende i Op den voorgrond staat dat de onderne- ming ten doel heeft, de belangen van de kunstenaars, in het bijzond», r ten opzichte j van het buitenlana te behartigen, zoowel door het arrangceren van tentoonstellingen te water en ook te land, als door andere middelen. Wat meer speciaal de drijvende expositie betreft, deze zal gepaard gaan met excursies op het gebied van de kunst, waar aan zoowel kunstenaars en kunsthandelaars als aankomende jongelui kunnen deelnemen. Die excursies zullen tevens dienstbaar wor den gemaakt aan het aan knoppen van con necties. het bestudeeren der artistieke en commercieel© verhoudingen, het samenwer ken ouderling en met buitenlanders, enz. Naast de tentoonstelling van beeldende kun sten zal oene van kunstnijverheid plaats heb ben, terwijl hier zoowel als ginds, verschil lende methoden van expositie bestudeerd en toegepast zullen worden. Was h«.t oorspronkelijk het idee om al leen de waterwegen van Noord-Duitschland, het Rijngebied, Holland, België en Frank rijk te bezoeken, op aandrang van velen is het programma in dien zin uitgebreid, dat ook de Engelsche havens, de steden aan den Donau gelegen en andere, over zee of per spoorweg gemakkelijk bereikbare plaatsen binnen de sfeer van actie zullen vallen. In verband daarmede is materieel ontworpen, dat voor verreweg het grootste gedeelte zoo geconstrueerd is, dat het desgevorderd uit elkaar genomen, per stoomboot of per wagon verplaatst en te water of op bet land weder in elkaar gezet kan worden, een en ander zonder al te groote onkosten, terwijl de dis positie tevens zoo is, dat bij het vervoer te water slechts bij hooge uitzondering ingrij pende veranderingen in de expositie behoe ven plaats te hebben. Met uitzondering van een enkel, met een krachtige motor voor zien vaartuig, dat de vorm van een schip vertoont, tevens als sleepboot dient, maar een eventueele reis naar Londen, Weenen, Budapest, enz. niet zal kunnen medemaken, zullen alle expositieruimten gedragen wor den door ijzeren caissons of bakken, niet on gelijk aan die. welke in sommige gevallen voor onze visscherij dienen. Tijdens de vaart zal eene flottille van zes vaartuigen gevormd worden, tijdens de tentoonstelling daarentegen één geheel met eene totale beschikbare oppervlakte van on geveer 1300 vierk. meter. Daarvan zal een gedeelte uitsluitend bestemd worden voor Hollandsche schilderijen, een tweede voor deze en kunstnijverheid, een derde voor pro menadedek, terwijl dit laat site en hetgeen overblijft, dienst zal doen voor artistieke voorstellingen voor recreatie, voor verver- scbingen, voor leeszaal, voor logies enz. In navolging van hetgeen elders men denke aan de zoogenaamde grosze Berliner plaats heeft, zal 's avonds na sluiting der eigenlijke tentoonstelling, gelegenheid tot gezellig sa menzijn worden geboden, waarbij in het bij zonder op een druk bezoek onzer landgienoo- ten in den vreemde te rekenen is. Ziet daar de hoofdtrekken van het ont werp. dat in bijzonderheden ongetwijfeld nog vele veranderingen zal ondergaan, maar voor welks verwezenlijking een beroep op de kunstzin, op de belangstelling voor de bin nenvaart en op den handels- en onderne mingsgeest onzer natie gedaan wordt. De decoratieve werkzaamheden aan de Grafelijke Zaal op het Binnenhof te s-Gravenhage zijn in vollen gang, om de Ridderzaal in September a s. voor de ope ning der Sta ten-Generaal door H. M. de Koningin in gebruik te kunnen nemen. Op de beurs te Amsterdam is men thans bezig, in een open vak van den bin nenmuur der goederenbeurs, een beeldbouw werk uit terra-cotta eu relief aan te bren gen, naar een ont -erp van den beeldhouwer A. Zijl.. Het werk g*eft een symbolische voor stelling van de beschaving vanaf Adam tot de 20e eeuw. In groepen van drie mannen figuren is liet werk onderverdeeld. De onthulling van het standbeeld van Jan Pieter Minckelers, den uitvinder van het steenkolenlichtgas, zal te Maastricht op 10 Juli plaats hebben en er zullen feestelijk heden zijn op 7, 8, 9 en 10 Juli. De vereeni ging van gasfabrikanten in Nederland houdt voorts in die dagen haar 32e algemeene ver gadering daar ter stede. Tot de feesten be- ïooren rijtoeren, een concours-hippique voor rij- cn springpaarden en rijtuigen, georgani seerd door den Cercle Equcstre aldaar, illu minatie van het Vrijthof, concerten, enz. Van het oude slot „Dijksterhuis" te Pictcrburen (Gr.), met zijne omgeving, is thans bijna niets meer dan de berinnering overgebleven. Deze dagen zijn de beide groo te vazen, welke nog op de palen van het hek vóór hol slotplein stonden, weggenomen en naar het huis „Menkema te Uithuizen, overgebracht. Tegelijkertijd is het koor der hervormde kerk te Pieterburen verrijkt met het wa penbord van den laatsten mannelijken be woner van Dijk ster huis", welk wapenbord daar vroeger ook hing. doch door wijlen jhr. G. Alberda van Menkema naar Uithuizen was vervoerd gewordr.i. Behalve vier wapen borden van de latere leden der familie Al berda, hangt op het koor ook nog dat van Diederik Sonoy. in 1572 benoemd tot gou verneur van Noord-Holland, en den 2den Juni 1597 op ..Dijksterhuis'' overleden. Géén concours-hippique. Door do vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Gelderland, is besloten dit •jaar geen concours-hippique op het sportter rein „de Wageningsche Berg" te Wagenin gen te doen houden. In de groote zaal van bet Musis Sa erum te Arnhem is gisteren de internationals bonden-tentoonstelling geopend. De tentoon stelling maakt een uitstekenden indruk tr liet gehalte van de ingezonden exemplaren laat niets te wenschen over. Twee Italianen, postambtenaren, heb ben per rijwiel, van Rome uit, een heelen tocht gemaakt. Zij vertrokken 28 Mei en waren gisteren te Nijmegen, vanwaar zij trapten naar Arnhem, met het plan nog andere plaatsen in ou6 land te bezoeken. In 't mid den van Juli deuken zij weer te Rome ta zijn. Men meldt aan de N. R. Ct. Tegen drie cent per halven liter (kopmaat- werden de aardbeziën te Bergen op Zoom verkocht. Men weet er geen raad mede zoo groot ia de overvloed. Krankzinnigenverpleging. Naar het Hbld. uit goedo bron verneemt, heeft het doorloopend gebrek aan plaats voor - de opneming van krankzinnigen in Noord- Holland, Gedeputeerde Staten geleid tot bet plan om tijdelijk, totdat het nieuwe gesticht te Castricum zal zijn gebouwd, op andere wijze in die behoefte te voorzien. Daartoe is gehuurd het oude Diaconie- weeshuis op den Zwanenburgwal te Amster dam, dat zal worden verbouwd en van elcc- I tilsclie vei lichting voer zien. De aanbeste ding daarvan, waarvoor de raming ongeveer f 30,000 bedraagt, zal binnenkort worden uitgeschreven. De huur zou zijn aangegaan voor viji jar ren tegen een huurprijs van f 10,000 'sjaars. Een der stokers van de Velser sloom- pont, die weken lang heeft moeten arbei den in een temp: -.tuur v 110117 gr, is ernstig ongesteld. Voor de ventilatie zijn nu gaten in de pont gemaakt, doch die zijn nu zoo aange bracht, dat de menschen wegtochten. Het personeel der fabriek te Amsterdam is vertrokken V. r hoelang? Er waren er onder die verklaarden, dat het volgens hun inzien nooit goed kan gaan. De Natuur bevat een artikel van dr. Romboi its over de nieuwe wijtze van stof- reiniging, waaraan wij bet volgende ontlee- nen „De inrichting, waarmede gewerkt wordt, bestaat uit een luchtpomp, die door elec- triciteit, stoom of benzine wordt gedreven, en welke voorzien is van een reservoir, waarin het stof verzameld wordt, dat door elastieken buizen is weggezogen van do plaatsen, die gereinigd worden. De buizen zijn aan het uiteinde voorzien van aspirators van .koper, die langzaam over de te reinigen oppervlakken worden heen en weer bewo gen. Het stof wordt door deze aspirators opgezogen, en begeeft zdcb naar den conden sator, waarin bet van de medegevoerde lucht gescheiden wordt. Deze scheiding geschiedt automatisch, zonder dat de machine be hoeft stil g «et te worden. Men ziet, dat do bewerking zoo eenvoudig mogelijk is. Om de stofverplaatsing, die door de sterke zui ging veroorzaakt wordt, aanschouwelijk te maken, kan er gedurende de proefneming een houten doos met glazen deksel in de buisgeleiding worden aangebracht. Tevens kan deze dcos als verklikker dienst doen. Ziet nien geen stofwolken meer door de doos passeeren, dan kan men de plaats, die met den aspirator in aanraking is, stofvrij beschouwen. De zuiging is zoo sterk, dat et vrij wat- kracht moet worden aange*wend, om de aspi rators te verplaatsen of op te lichten van de plaatsen, waarmede rij in aanraking zijm zelfs do dikste tapijten worden bij die po gingen er door omhoog getrokken, en de toevloeiende lucht dringt door de weefsels heen, en neemt het stof mede, dat zich er onder bevindt. Voorwerpen, die op geen an dere wijze to reinigen zijn, verliezen alle on zuiverheden, als met den stofzuiger behan deld worden. Een groot gemak is het bovendien, dat bij de reiniging de voorwerpen niet van hum plaats behoeven te worden gehaald. Het op nemen der kleeden is overbodig, de meubels behouden hun plaats, als men er ten min ste met de aspirators onder kan komen, an ders moeten ze even worden verzet. Geduren de de bewerking ontstaat er uit den aard der zaak geen enkel stofwolk want alle stof wordt door den aspirator onmiddellijk opgezogen en door de pomp naar buiten gebracht, en komt niet weer in circulatie. Kilogrammen stof worden op deze wijze in korten tijd on schadelijk gemaakt. Alleen uit de stoelen van een der Parijsche theaters heeft men met den stofzuiger 217 kilo stof gezogen en aan de circulatie onttrokken Om bet toestel gemakkelijk te kunnen verplaatsen, wordt het met de pomp en met den m-otor op een vierwielige u wagen gezet. Wanneer do stofzuiger geïnstalleerd wordt op eon vaste plaats, zooals te Parijs in groote magazijnen theaters, enz., geschiedt., be dient men zich van cleotrische motoren, die gemakkelijk met de clectrische geleidingen kunnen worden verbonden. De verplaatsbare pompen werken in den regel met benzine-motoren. Indien nu in ecnig huis de vertrekken van stof moeten worden gezuiverd, plaatst men den wagen op een binnenplaats, of, zoo deze niet aanwezig is, voor het huis op de straat; de elastieken buizen worden aan geschroefd, en daarmede begeven zich de personen, die de reiniging zullen uitvoeren, in de vertrekken. Zij bewegen de aspirators langzaam schuivende over de tapijten of langs de draperieën Deze aspirators bestaan ui* koperen bui zen, die in een platgedrukt kegelvormig mondstuk eindigen. De werking van de pomp wordt geregeld naar den aard der voorwerpen, die gerei nigd moeten worden. Wanneer er gladde oppervlakken van stof moeten worden ont daan. zooals muren, behangsels of plafonds, dan bevestigt men kleine borstels aan do aspirators, die, door electricitedt bewogen, hot stof los maken, dat daarna door do aspirators wordt opgezogen. De voordeelen van de „Nettoyage par le vido" zijn in het kort de volgende 1. volkomen zuivering van de voorwer pen, die er medo behandeld worden 2 de meubels, tapijten, gordijnen enz. behoeven niet- verplaatst te worden 3. de voorwerpen hebben niets te lijden van de bewerking- 4. het verzamelde stof komt niet weder in de atmofeer. maar wordt vernietigd 5. de reiniging -ereischt niet veel tijd, zoodat men de vertrekken slechts een paar uur behoeft te missen, terwijl de kosten niet meer bedragen, dan men gewoon is te betalen voor de reiniging op ouderwetscbe manier." Botervervalsching. De Rhein. Westf. Zeituug bericht, dat door uitge strekte onderzoekingen van liet „Lebensmit- tel UnitersucliungvAint-' Ilukrort-ObeThau- sen belangrijke botervervalschingcn zijn ont- J dekt, welke sinds jaren iu Nederland ge- pleegd moeten zijn. De boter was zóó behendig verval9cht, zegt het blad, dat de meeste scheikundigen het niet konden oirtdcMceueerst door eeu ge heel nieuwe metbode is het gelukt, de stof fen, waarmede de natuurboter was ver mengd margarine en reuzel, te onderken nen. Zelfs boter, welke op de „Botermijn" te Eindhoven en te s Hert ogen bosch als zinver was gewaarborgd, bleek 25 procent vreemd© vetstoffen te bevatten. Het blad wijst voorts op het groote na deel, hetwelk, bij een raaandelijkschen in voer van 900,000 pond. door handelaren en verbruikers wordt geleden, wien aldus min derwaardige boter voor den prijs van echte Hollandsche natuurboter wordt geleverd. De Hoogo Raad verwierp gisteren het cassatieberoep vam den zich bewerend en manager der LJslaudsehe visseherij-maat- schappij „Gardartegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij het Hof het tegen deu manager optredend bestuur der naamlooze vennootschap Gardar als wettig had erkend. Het betreft eeai quaestie van ontruiming van de gebouwen der Gardar te IJmuideu, welke quaestie thans voor de rechtbank te Haarlem kan worden voortge zet. Verduisterd op 15 Juni 1.1. ten na deel© van L. Zconfectiéhandelaar te Haar lem eene som van f 256, door zijn bediende een Hollandsoh sprekend Duitsdher, afkom stig uit Rlieijdt bij Gladbacb, zich noemen de Edmund Steinfeld, 28 jaren. Dit bedrag was hem ter hand gesteld ter betaling van een wissel. In stede daarvan is de verdachte niet liet geld spoorloos verdwenen. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en voor hem geleiding van den verdachte. Omtrent het in de monding dei Dokhaven aan het Charleroisdhe hoofd te Rotterdam opgehaalde lijk is in het Zeemanshuis aldaar bekend gewor den, dat het zeer waarschijnlijk dat ia van den stoker Wilhelm Elwing, 39 jaar oud, te Hamburg thuisbehoorende, waar hij een vrouw met twee kinderen heeft. Se dert een 10-tal dagen hield hij in het Zee manshuis verblijf, waar hij nu vermist wordt. Een gedeelte van zijn kleeding is daar nog. De persoonsbeschrijving door de politie van het lijk, dat gephotografeerd is, gegeven, stemt overeen met het voorkomen van den int het Zeemanshuis vermisteu stoker Wil helm Elwing. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. te Middelharnis is gisteren geheel uitge brand. Slechts de buitenmuren zijn staande gebleven Alleen de toren, die naast en te gen de kerk staat, is voor vernieling be spaard Onvoorzichtigheid bij het soldepren der dakgoot moet de oorzaak zijn. Te Veendam is een door drie gezin nen bewoond huis door brand geheel ver woest. Zoo goed als niets is gered. Algeuieeue vergadering van Toonknnst. De gisteren morgen in het Geb. v. K- en W. te Utrecht gehouden vergadering werd met een rede van den algemeenen voor zitter, dr. E. u. Pijzcl, geopend. Spr. wees op het feit, dat de Maatschappij thans 75 jaar bestaat, en ging iu het kort- de geschie denis er van na. Aan het slot zijner rede herdacht Spr. Richard Hol. wieais onvermoeiden arbeid voor de Maatschappij hij proes Spr, eindigde met de beste wenschen voor den bloei der Maatschappij. Na het openingswoord van den voorzit ter werd overgegaan t-ot het uitbrengen van het jaarverslag, waaraan het volgende is ontleend. Allereerst werden herdacht de hee ren Joh. J. H. 'erhulst-, Diehard Hol, Frans Coonen en de heeren A. C. G. Vermeulen, dr. ,J. P. Heije, dr. J. J. Viotta, prof. dr. A. I). Loma.ii en J. R. Smalt., die aan de Maatschappij, zijn ontvallen. Met vreugde wordt, geconstateerd, dat gedurende de 75 jaren van haai- bestaan ongeveer alle kunste naars van beteekenis deelnamen aan do werkzaamheden der Maatschappij. Het hoofdbestuur bestond dit jaar uit I. Leden door de algemeene vergadering gekozen De heeren dr. E D Pijzei, voorzitter; M J Waller, onder-voorzitterJ. C. Loman, penningmeester; Dan. de Lange, secretaris II. Leden vertegenwoordige van afdee- lingen, die meer dan 150 betalende leden tellen De heeren jhr. mr. E. A. van Jcresteiju, Amersfoort; J. D Rahusen. Amsterdam; E von Brucken Fock, Arnhem mr. H. A. van de Wall Bake, Bussum A. L. Hondius. Delft; C. J. Verbroek van Nieuw-Beijcr- land, Dordrecht.H. graaf van Hogen- dorp, 'sGravenhagc; mr. W. Jager GerlingB, Haarlem; J. P. Fockema Andreae, Leiden; mr. H. A. v. d. Poel, Nijmegen ;A. W. I de Raat, Rotterdam, cn mr A. J. M. Bake, Utrecht. III. Leden "ertegenwoordigers van afdee- 1 ingen, die minder dan 150 betalende leden tellen De heeren Jb. Scholten, Enklniizen D Spanjaard, Enschedé, en H. .1 Baninp. Goes. IV. Een lid vertegenwoordigende de leden kunstenaars der Maatschappij, de boer W Robert. Vleiden wij ons met d-> hoop dit jaar twee afdeelingen meer te lellen, die hoop werd niet verwezenlijkt. Do aanvankelijk te 's Hor- togen bosch opgerichte afdeeling bleek niet op deugdelijken grondslag gevestigd en werd dus weder opgeheven. Met de zangvereeniging te Steenwijk den do onderh \ndelingen over de nog voortgezet. Hot aantal afdoolingen bleef dus dit jaar XXVI. Het aantal ledon bedroeg5092 gewone loden (onder welke 104 donateurs), 219 leden- kunstenaars (2 minder dan in t vorige jaar), alzoo 5311 contribueerende loden, zijnde 93 meer dan in het vorig jaar en het grootste getal leden dat oodt do maatschappij) telde; wijders 97 honoraire, 33 buitenlandsche cor- respondcercudo ©n 4 binnenlaudscho corres pond eerendc loden, 30 leden van verdienste, 3 buitengewone ccreloden (II. M. d© Ko ningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. Prins Hendrik, te zamen 5478 leden terwijl wij steeds aan 't hoofd der lijst van eereleden den naam blijven schrijven van (wijion)A. C. G. Vermeulen, stichter der Maatschappij. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f29.761.06. Het aantal leden venneer- derdo met 93. De Maatschappij verkeert n bloeienden toesta.;d. Opmerking verdient dat op dit oogenblik do afd. Utrecht het groot ste aantal jeden belt. Over de verschillende fondsen is niets bijzonders mede to deelen. Te Schiedam is weder een zang,vereeniging met 50 leden opgeruiit. Het aantal leer lingen der scholen onderging een verminde ring. In het verslag wordt vervolgens eu opgaaf gegeven van den uitslag der gehou den examens voor zangonderwijs, pianostem mer enz. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Mu ziekgeschiedenis gaf dit jaar in het licht: Een duytsch Musyck Boeck, naar de uitgavo van 1572 in partituur gebracht en op nieuw uitgegeven door Fl. van Duijse. Van de bibliotheek hadden dit. jaar 205 verzendingen plaats tegea 191 iu 1902/1903, 172 in 1901/1902 en 190 in 1900/1901. Het getal der uitgegeven werken bedroeg 183 tegen 160 in 19^/1903, 170 in 1901/1902 en 146 in 1900/1901. Bovendien werden voor persoonlijke stu diën of ter inzage afgegeven 124 partituren of klavieruittreksels, tegen 140 in 1902/1903, 125 in 1901/19O- en 109 in 1900/1901. De opgaaf der aangekochte of ten ge schenke ontvangen werken zal u bij do handelingen dezer vergadering toegezonden worden, alleen zij bier vermeld dat wij ge schenken ontvingen van de heeren Jaeq. Hartog en Wouter Hute„henruyter, waarvoor aan beiden den dank der Maatschappij v.cri overgebracht. Aau het einde van deze mededeelingen werd een woord van dank gebracht aan do afdeeling, die de moeilijke taak aanvaardde, om het feest ter herdenking van bet vijf-en- zeventig-iarig bestaan voor to bereiden Moge de afdeeling Utrecht en haar nieuwen direc teur Johau Wagena.-.r, die als 't ware be schouwd mag worden als de inleider in de nieuwe aëra, welke wij te gemoet gaan, do grootste voldoening smaken van hun i.oogge- waardcerde bemoeiingen. Tot leden van verdienste werden gekozen de heerenErnest Reijer te Parijs, mr. D. Ragay te Utrecht. Tot correspondecrende 'c- den E. Wolff Ferrari, Edward Elgar, Jau Blockx, en in de commissie voor het kunste naarfonds werden gekozen -. Johau Sikemeyer, Bernard Zweer» eu J. h. AVagenaar in de plaats van Richard Hol. Tot hoofdbestuur der werd met acclamatie gekozen do heer C. Loman. De door het hoofdbestuur voorgestelde finantieele voorstellen werden aangenomen. Aangenomen werd daarop een voorstel vaii het hoofdbestuur, bedoelende dat zij, die zich aan een examen door de Maatschappij uit geschreven, willen onderwerpen eu wonen in een plaats waar een muziekschool der maat schappij gevestigd is, hierop zooveel mogelijk onafgebroken hunne opleiding moeten heb ben genoten. Vroeger gold de bepaling dat men minstens één jaar onafgebroken op één der muziekscholen der Maatschappij moest zijn opgeleid. Besloten werd verder iu het volgende jaar een algemeene wetsherziening te doen plaats vinden. Do commissie hiervoor bestaat uit het hoofdbestuur en afgevaardigden der af deelingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, r-nschedé en Amersfoort. In bespreking kwamen daarop voorstellen van de afdeel ingen Rotterdam en Enschede, die beiden iu het volgende jaar een muziek feest willen doen plaats vinden, waarvoor door Rotterdam f 3000 en door Enschedé f 1000 wordt gevraagd. Het hoofdbestuur heeft echter geen fondsen om aan het ver zoek van Rotterdam gevolg te geven eu wil wel f 800 uittrekken voor Enschedé. Na uitvoerige besprekingen werd besloten iu het volgend jaar geen muziekfeest te hou den, doch do daardoor vrijkomeude geldeu te besparen en daarvan later aan Rotterdam subsidio to geven voor een muziekfeest. De volgende vergadering zal te Amsterdam wor den gehouden. In behandeling kwamen daarop een drie tal ingekomen vraagpunten. Het eerste be trof een vraag van meer huishoudelijke» aard, die met. de komende wetswijziging zal worden geregeld De tweede, gedaan namens de leden kunstenaars bedoelde om de boekerij der Maatschappij uit te bieiden, tot op den tegenwoordigeii tijd en biervoor eeu som op do begrooting te brengen. Dit zal op bescheiden schaal geschieden Door de exa men-commissie voor het examen voor Piano stemmers, is verzocht een cursus tot opleiding voor pianostemmer te openen. Do vergade ring achtte dit echter niet uitvoerbaar Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de vergadering vervolgens gesloten. r-Het m u z i e k f e c s t t e Utrecht. De eerste avond van het driedaagschc mu ziekfeest te Utrecht, ter gelegenheid van tiet 75-jarig bstaan van de Maatschappij tot be vordering van Toonkunst, is uitnemend go slaagd De uitvoering van Der Messias in de Buur. kerk liccft onder de energieke leiding van Johau Wagenaar, den nieuwen directeur der afdeeling, aan hooge eischen beantwoord. Het koor klonk dikwijls verheffend schoon, en de solisten mej. Anna Kappel (sopraan), niej. H. van der Harst (alt-), de heer Ludwig Hess (tenor) en de heer H. C. vam Oort (bas), voldeden zeer. Ook aam het (versterkte) Utrechtedhe orohest cn den organist, den luer Oosterbaan, ko-nit lof toe voor wat. zij ge leverd hebben. Men schrijft ons uit Baarn Het Germanenkamp op 2 Aug. a.a. belooft

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3