KOLONIËN. BINNENLAND. vIn Zwitserland zijn tegenwoordig 891 vrouwelijke cu 763 mannelijke studenten in de geneeskunde. De vrouwelijke medici zijn als volgt ver deeld over de universiteitenBern 377, Lausanne 181, Zürich 177, Gouève 151 en Bazel 5 vVan do auto's, die bobben deelgeno men aan den Gordon-Bennett-wedstrijd, heb ben do wagens die het eerst aankwamen, al koopers gevonden tegen buitensporige prij zen. Een Amerikaan kocht de macihinc van den winner Théry voor 70,000 francs; de Morcodes-automobieleu, waarmede Jenatzy en baron I>e Caters gereden hebben, waren al te voren door Amerikanen opgekocht. vNa zijn aankomst te New-York heeft Dowie dadelijk het woord gevoerd in een groote zaal, dio duizenden menschen kan bevatten. Maar er waren slechts enkele vrou wen en kinderen. Toen hij al de leegc stoe len en galerijen zag, barstte hij in tranon uit en begon te schelden op de gemeene New-Yorksche pers. Kort daarna sprak Dowie weer en her haalde rijne persoonlijke aanvallen op Ko ning Eduard. Maar toen begonnen er velen van zijn genoor te sissen. Dowie werd woe dend. zwaaide mot zijne armen en brulde: ,Allcen slangen en ganzen sissen". Ten slotte zeido do profeet dat hij een eigen or gaan zou oprichten, om de waarheid te zeg gen en de leugens van de hem vijandige cou ranten te verleggen. vHonderd telefoon-dames, die dieast doen op het Helborn-bureau te Londen, l eb ben Zaterdagavond het werk neergelegd, om tc protesteeren tegen een niet-bezoldigde ver meerdering van hare werkzaamheden. Er kwa men maar twintig dames dienst doen en dezen kondon onmogelijk alle abonné's, dia het bureau opbolden, helpen, Lk. dames wa ren vooraf door de directie gewaarschuwd dat zij, ingeval zij het werk staakten, voor goed gedaan zouden krijgen. vTo Berlijn is een Belgisch oplichter, Sury genaamd, in hechtenis genomen, die aan een liefhebber een groote verzameling zeld zame postzegel) had verkocht, welke» voor het meerendeel v&lsch bleken. Jn zijn hötel werden twee lederen koffers vol postzegels in beslag genomen. Do postzegels zi)n zóó bedriegelijk nage maakt, dat zelfs kenners ze op 't- eerste ge zicht voor echt hielden. Er waren vooral oude Franschen bij, on der welke zeer zeldzame roodo postzegels van 1 franc met den kop van Napoleon, en waar van tot dusverre nog geen onechte bekend waren. vEr komen nadere berichten over liet vreeselijkc drama, dezer dagen te Bordighera voorgevallen en waarvan wij reeds melding maakten. De soldaat Maid a had zijn kameraad Be uasso doodgeschoten en zich daarna in zijne woning verschanst. Alle pogingen om zijne deur open te breken, waren vergeefsch. De gewapende macht moest te hulp komeneene ontzettende menigte verzamelde zich weldra in do omgeving van het huis. Terwijl men beraadslaagde, wat men zou beginnen, klon ken plotseling ecnige geweerschoten van uit het venster der gebarricadeerde woningeen - elfjarig meisje e'n een jong man bleven op de plaats dood. Eenige oogenblikken later kreeg een apothekersbediende een levensgevaarlijk schot in het onderlijf. Weldra maakte Maida nog meer slachtof fers; een 23-jarig man kreeg een schot, dat hem onmiddellijk doodde. Twee soldaten werden aan armen en becuen gewond. Toen werden ook de gendarmen te hulp geroepen en kwamen van alle zijden versterkingen. Een tijdlang bleef het rustig en meende men, dat. Maida daar het middernacht was zich ter ruste had begeven. Een sol daat trachtte de deur open te breken, doch hij werd gewand door een kogel, die door het hout heendrong. Eindelijk, toen men het huis gedeeltelijk in brand gestoken had, slaagde men er in den woesteling tusschon oon paar half verbrande planken door te be- mereken. zoodat men hem neer kon schieten. vOp de Khopra, een zijrivier van dc Don, heeft een ernstig ongeluk plaats ge had met- een veerpont, waarop zich 250 vrou wen en kinderen bevonden. De bodem zakte in en hot geheele gezelschap viel in het wa ter er was een molen dichtbij en de stroom dreef tal van drenkelingen onder het mo lenrad. Eon honderdtal personen kon toch nog gered wordenvan de omgekomenen zijn pas zestig lijken teruggevonden. OOST-INDIÉ. Expediti e-V a n W alchern. De correspondent van het Hbld. te Bataria seint „De expeditio van den controleur Van Walohern naar Apo Ka jan is geslaagd. Zij is behouden te Longiram aangekomen." Prof. Nieuwcnhuis te Leiden, die op een telegraphisch tot hem gericht verzoek zoo welwillend was aan het Hbld. eenige toe lichting tot. dit telegram te geven, seint „Voor bet. tegengaan van Serawaksche be moeiingen met. de Kentjas vertrok de con troleur Van Walchren in October langs de Berouw naar Apo Kajan met ongeveer 50 man. Sedert vernam men niets meer. Hij was van plan terug te keeren langs de Buh naar den Mahakan. wat blijkbaar gelukt is." Staten-Generaal. 1/rankweL Van Rogeeringswevc is eene nadere Nota van wijzigingen ingediend. Uit de Toelichting blijkt, dat deze wijzigingen goeddeels een nood- zaxeljjk gevolg zijn van veranderingen, tijdens de openbare beraadslaging in hot wetsontwerp gebracht. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 28 Juni 1904, bevat. 3e volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen als raadsheer in den IToogen Raad der Nederlanden, on der dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan Hare Majesteit cn den lande be- wescu, mr. A. J. Clant van der Mijll op verzoek eervol ontslagen als plaatsver- vangend-voorzittor van den Raad van Be roep (Ongevallen verzekering) te 's Hertogen bosch, mr. R. W. J. C. de Menthon Bake; op nan-actiriteit gesteld dc kapitein C. Tromp van het 4de regiment vesting-aitil- lerie op verzoek eervol ontslagen als hoogheem raad van het hoogheemraadschap Waterland (prov. Noord-Holland) J. Bart te Oterleek; op verzoek eervol ontslagen als lid en secretaris der commissie van toezicht op de rijkslandbouw-orocfstatious onder dankbetui ging voor de aoor hem als zoodanig bewezen diensten, mr. J. Krusemau te Amsterdam benoemd als zoodanig G. Kruseman te Houtrijk en Polaur-n (Halfweg); tot. lid dr. P. van Romburgh, hooglecraar te Utrecht; de leden dier commissie P. B. J. Ferf te Haarlem en dr. F. A. F. C. Went zijn op nieuw als zoodanig benoemd; benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau de generaal-majoor van het .Ned. Indische leger, thans met verlof hier te lande, A. J. J. Staal, laatstelijk chef van het wapen der genie in Ned.-Indië. Vrijdagavond gebruikte het Kon. Echtpaar het diner tc 5 uur, en maakte daarna met. groot gevolg, gezeten in 3 rij tuigen, elk met 4 paarden bespannen, een langdurige rijtoer, van 6J tot 9i uur, naar Nunspcet, Elspeet, enz. Zondagmiddag maakten H. M. de Ko ningin c-n Z. K. H. do Prins den gebruike lijk en rijtoer. H. M. de Koningin-Moeder arriveerde gisterenavond te Apeldoorn mot den D-trein. Zij werd op het perron door het koninklijk Echtpaar begroet. Daarna werd de reis naar Soestdijk voortgezet. Het verblijf van H. M. de Koningin-Moeder op Het Loo is uitgesteld. Te 9.10 kwam H. M. mot den Duitschen trein, waaraan een koninklijk salonrijtuig ge haakt was, aan het station der H. IJ. S. te Baarn aan. H. M. was vergezeld door eene hofdame en jhr. Van Tets. Op het station waren ter verwelkoming aanwezig de burge meester van Baarn, baren d Aulnis, de bur gemeester van Eemnes, jhr. Roëll, graaf Schimmelpeuninck te Baarn on dr. Grei- danus, hofarts. Na eene hartelijke verwelkoming en na genoemde heeren de hand gedrukt en eenige oogenblikken in de Koninklijke wachtkamer vertoefd te hebben, vertrok II M. per rijtuig naar Soestdijk. onder het luid hoerageroep van'eeno talrijke menigte, die op het station zich bevond on ook de afgezette perrons vulde. De trein werd van Amersfoort bege leid door den heer Sariemijn, inspecteur van Vervoer. Gisteren vertoefde ten .Paleize Het Loo do administrateur van het kroondomein jhr. Repelaar van Driel. De heer M. P. Meerburg, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vioe- consul der Nederlanden te Stockholm, is in dio hoedanigheid door de Zweedsohe regee ring erkend. Aan den heer Meerburg kan in de Neder- landsche taal geschreven worden. Het vice-consulaat te Villa Nova de Portimao (Portugal) is opgeheven. De Eerste Kamer is tegen Dinsdag avond 5 Juli half negen, 'bijeengeroepen. Generaal Van Heutsz. Men meldt uit 's (Gravenhage In wording is de samenstelling van. een oomitó tot plechtige ontvangst van generaal Van Houtszin de residentie. Deze commissie, onder leiding van den oud-minister generaal Kool, chef van den generalen staf, zal ge vormd worden uit actieve en voormalige burgerlijke en militaire autoriteiten in 't moederland en Indië en andere ingezetenen. Een ontvangst van generaal Van Heutsz hier te lande van wege de regeering wordt niet voorbereid, omdat men weet dat der gelijke officieele huldiging niet zou stroo- ken met de begrippen van eenvoud en het bescheiden karakter van den opperbevelheb ber. Wèl zal de minister van Koloniën den door hem herwaarts geroepen gouverneur van Atjeh bij zijne aankomst in de residentie gaan verwelkomen. Vele ingezetenen zijn voornemens op dion dag de vlag uit te ste ken. Reglementen voor het spoor wegpersoneel. Bij beschikking van den minister van waterstaat as bepaald, dat de goedkeuring, resp. vaststelling van bepa lingen in do reglementen voor het spoor wegpersoneel, in dienst bij de Maat. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, de Holl. IJzeren Spoorwog-anaatschappij, de Nedcrl. Centraal Spoorweg-maatschappij en. de Noord brab. Duitsdhe Spoorweg-maatsdhap- pij, voorshands van kracht blijft tot uiter lijk 1 Februari 1905. St. Ct. Dc voorzitter en de secretaris van den Bond van machnisten en stokers in Neder land hebben aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal een adres gezonden, waarin zij, nu de behandeling van het wetsontwerp, hou dende bepalingen ter bescherming van den arbeid, aanstaande schijnt, onder do aan dacht der Kanier brengen, dat het zoowel met het oog op de gezondheid en het huise lijk leven der betrokken personen, als uit oen oogpunt van algemeene veiligheid zeer gewenscht zou zijn. indien voor machinisten en stokers in de fabrieken het maximum van het aantal uren op 12 worde bepaald, met inbegrip van minstens 2 uren schafttijd, alzoo 10 werkuren per etmaal, met minstens een vrijen dag per week. Adressanten merken verder op, dat de pu blieke veiligheid aanmerkelijk beter dan nu gewaarborgd zou zijn, indien gebiedend door den wetgever werd voorgeschreven, dat op elke tram locomotief en in elke machineka mer van de Zuiderz -booten, die naast goe deren ook passagiers vervoeren, naast den machinist een leerling-machinist of stoker, boven do 18 jaar. als helper werd geplaatst Bij het adres is een memorie van toelich ting gevoegd. Protest aangeteokend. Art. 34 der nieuwe politieverordening der ge meente Wageningen, welke voor eenige da gen door den gemeenteraad werd goedge keurd, bepaald o. m., daft liet verboden is tussefhen 's morgens 9 cn 's avonds 11 uur meststoffen door de stad te vervoeren. Naar aanleiding van dit besluit is een door 80 ingezetenen, o. w. dc directeuren van de Rijks Land- en Tuinbouwschool, en vele landbouwers, geteekeud adres aan Ged. Sta ten verzonden, met verzoek deze verbodsbe paling niet goed te keuren, als zijnde in strijd met het belang der gemeente. 8 lal eu verkiezingen. Le«uwarde n. Aantal kiezers 10612. Uitgebracht 7829 stemmen. Gekozen zijn alle aftredende liberale leden, nl. de heeren S. B. Drijber met 5108, mr. T van Ilettinga Tromp met 5217, dr. N. Reeling Brouwet met 5217, J. Troelstra met 5105 en J. N. Witteveen met 5072 stemmen. Voorts ver kregen de heeren R. T. Atsma, clir.-hist., 2615, W. Fransen, kath., 2521, S. Heinsma, chr.-hist., 2523, D. Lautenbach, anti-rev. 2613 en J. D. de Vries, anti-rev. 2586 stemmen. (Bij de stemming op 16 Juni verkregen de heeren Atsma 2326, Drijber 2806. Fransen 2263, Heinsma 2207. Van Hettinga Tromp 3310, Lautenbach 2335. Reeling Brouwer 2930, Troelstra 2846, De Vries 2149 en Witte veen 2632 stemmen, terwijl 7265 stemmen waren uitgebracht). Sohoter land. Officieuse uitslag. Aan tal kiezers 9587. Gekozen rar. H. Binnerts (lib. aftr.) inet 3261, P. Brons (lib. aftr.) met .3133, J. Faber (lib. aftr.) met 2993, Van der Meulen (lib.) met 2666 en S. Sleeswijk (lib. aftr.) met 2601 stemmen. Nijenhuis (antir.) had 1835, Keverling (christ.-hist.) 1826, Hemmes (chr.-hist.) 1766, De Haan (soc.-dem.) 1681 cn Jansonius (soc.- dem.) 1520 stemmen. Bi j de eerste stemming werden uitgebracht 4838 geldige stemmen. Toen kreeg mr. H. Binnerts (lib. aftr 2032, P. Brons (lib. aftr.) 1987, J. Faber (lib. aftr.) 1853, Van der Meulen (lib.) 1807, S. Sleeswijk (lib. aftr.) 1715, Nyenhuis (autir.) 1559, De Haan (soc.-dem.) 1496, Keverling (christ.-hist.) 1479, Jansonius (soc.-dem.) 1465, Hemmes ntir.) 1432. Offeringa (antir.) 1401, Terborg (antir.) 1364, De Jong (soc.-dem.) 1329, Men ger (soc.-dem.) 1231 en Roorda (soc.-dem.) 1174 stemmen. Buitengewone vacature-Eisma. Gekozen Meek (lib.) met 3888 stemmen. V. d. Molen (antir.) had 1835 stemmen. De uitslag van de si.inbus te Haulerwijk is nog niet bekend, maar kan geen verande ring brengen in den persoon van den ge kozene. Bij de eerst© stemming werden uitgebracht 4803 geldige stemmen. Toen kreeg Meek (lib.) 2087, v. d. Molen (antir.) 1441 en Nyenhuis (soc.-dem.) 1275 stemmen. Groningen. Uitgebracht 4502 stemmen. Gekozen de drie aftredende liberale leden, de heeren mr. R Feith met 2030, U. G. Schilthuis Jzn. met 1966 en J A. Tellegeu met 1836 stemmen en in de vaca- ture-Frima de heer M. Luitjens, eveneens liberaal, met 1587 stemmen. Voorts verkre gen de heeren E. Rugge, soc.-dem., 1380, J. T. Hessels, kath,, 1460, H. J. Tun teler, chr.- deun., 345 en L. de Vries, anti-rev., 1303 stem men. (Bij de stemming op 15 Juni werden uit gebracht 3867 stemmen Toen bekwamen de heeren Feith 1590, Schilthuis 1561, Tellegen 1480, Luitjens 1213, Rugge 1151, Hessels 1382, Tunteler 435 en De Vries 1199 stem men). Oude P e k e 1 a. Gekozen de heeren G. B. Smit, aftr., U. Wilkens en T. E. Ooster- wijk, allen liberaal. (De gekozenen waren op 15 Juni in her stemming gekomen met de heeren H. J. Knigge, soc.-dem., G. B. DrentL, kath., en B. Brouwer, anti-rev.). Voorst. Aantal kiezers 6095. Aantal uitgebracht© geldige stemmen 5197. Gekozen mr. J. baron van der Fedtz (lib. aftr.) met 2847 stemmen. F. C. Colenbrander Jr. (anti-rev.) liadi 2350 stemmen. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 3935 geldige stemmen. Toen werd ge kozen L. J N. van Essen (lib. aftr.) met 1975 stemmen, en voor de tweede plaats kreeg mr. J baron van der Feltz (lib. aftr.) 1961, en F. C. Colenbrander Jr. (antir.) 1959 stemmen. Zoowel de anti-revolutionaire als de óhr.-historiscihe kiesivereeuiging te Haarlem (hebben besloten tegenover jhr. G. S. Boreel geen caudidaat te stellen. Het diplomatieke examen, Vrijdag jl. te 9£ uur aangevangen, is gisteren omstreeks 6 uur geëindigd. ïï>e uitslag was dat het radicaal van de benoeming tot gezantschapssecretaris 2de klasj'- werd verleend aan de heeren D. bar ron van Asbeck, jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee, en E. baron van Tuyll van Serooe- kerken, thans gezantschaps-attaché's, en dat voor de benoeming tot gezantsckape-attaché's aan de heerenM. R. VV. van Vollenhoven, en jhr. J. de Stuers. Het examen is afgenomen in eene der af- deelingskamers van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De commissie werd bijgestaan door haren secretaris jhr. mr. J. Ren dorp. Installatie van mr. Karsten. In tegenwoordigheid van den president en de meeste leden van net gerechtshof, den president der rechtbank en andere rechter lijke autoriteiten, vele leden der balie, en een groot aantal dames en verdere belang stellenden, werd gisteren mididag te 3 uur in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad mr. W. J. lyarsten, vroeger raadsheer in het gerechtshof te 's Graven- hage, als raadsheer in den Hoogen Raad ge- insta lleerd, ter vervuiling der vacature ont staan door de ontslagneming van jhr. mr. B. o. de Jonge. Wanneer de exploitatie van de lijn der Electrische Spoorwegmaatschappij te Amster dam—HaarlemZandvoort zal begonnen zijn, zal zeer waarschijnlijk de heer Barnet Lyon als directeur der Eerste Nederland se he Electrische Trammaatscbappij, te Haar lem. aftreden. Men weet, dat deze Maatschappij voor een groot deel is overgegaan aan de Electrische Spoorweg-maatschappij en dat de heer Julius is benoemd tot chef van exploitatie van laatstgenoemde Maatschappij. Motor-wielrijders. Zondagmid dag 2 uur werd in de bovenzaal van het „Restaurant Brinkmann" te Haarlem eene vergadering gehouden, op initiatief van een 7-tal motorwielrijders, die eene vereeniging wenschten te stichten van moto rw iel rijders door het geheele land, in navolging eoi in samenwerking met den A. N. W. B. Aan de oproeping hadden een 22-tal hee ren gevolg gegeven, terwijl 150 adhaesiebe- tuigingen waren ngekomeu, waaronder een 30-tal, welke zich bij event-ueele oprichting als lid opgaven. Na onderlinge bespreking en gedachten- wisseling, waarin de heer A. Koolhoven zeer de belangen van den A. N. W. B. voor stond, werd de .Nederlandsoh© Vereeniging van Motorwie lrijders'geconstitueerd en staande de vergadering traden al de opge komen theereu als lid toe. Het yoorloopig bestuur, dat met alge meene stemmen als bestuur werd aangeno men, bestaat uit. de heeren: J. A. Boom en B. de Sonnaville te Haarlem, C. Hulst en A. J. Stikkel te Alkmaar. Tentoonstelling Privat L i v e r n o n t in liet Museum van Kunst n ij verheid te Haarlem. On der de werken, die zich op deze tentoonstel ling bevinden, trekken vooral de aandacht de studiën naar de natuur in rood en zwart krijt, die met veel zorg en groote toewijding behandeld zijn, alsmede de karakteristieke schetsen, welke met eene verbazende vlugheid ontworpen, met een paar lijnen en eenige tinten de spontane ingeving van den kunste naar weergeven. Opmerkelijk is het, dat bij deze studiën alsmede onder de uitgevoerde reclamekaarten van allerlei aard valt waai- te nemen, dat de teekenaar eene bijzondere voorliefde heeft in de behandeling der sierlijk en fijn gevormde hand, waarvan eveneens vele afzonderlijke détailteekeningen voorhanden zijn, en de be langrijke plaats, welke hij aan deze in al de door hem ontworpen voorstellingen laat in nemen. Overal treedt hare mimiek met de meest gracieus© beweging op den voorgrond hetzij ze een blad met likeurflesschen of gla zen, een pronkstuk, een bloem, een penseel of een ander voorwerp houdt, steeds vervult ze eene voorname rol ten opzichte der sym bolische beteekenis of der decoratieve voor stelling en komt de ontwerper tet de meest verrassende resultaten. Deze tentoonstelling die voor het eerst al de werken van deze buitenlandschen kunste naar in een geheel te rien geeft, heeft teil onzent de algemeene belangstelling gewekt en door velen bezoüht.; zij zal tot 17 Juli geopend blijven. Scheveningen. Van de Exploita tie-maatschappij Scheveningen zijn Zaterdag twee nieuwe etablissementen geopend: het Wiener Volkscafé, waar men een heerlijk uitkijkje heeft op zee en strand, en de groote foyer van het nieuwe vaste circus, die ook 'kan bezocht worden door het publiek dat niet in den circus is. Een schenking. Het bestuur van het Doorgangshuis te Hoender loo ontving van iemand, die onbekend wensdht te blij ven, de belangrijke toezegging van f 10,000, ten einde deze stichting in gereedheid te brengen tegen de invoering der kinderwet ten, om zoodoende die verpleegden te kun nen opnemen, welke alsdan daaraan zullen worden toevertrouwd. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Juli a. s. pakketten met verrekening tot een bedrag van ten hoogste f 250 (tweehonderd vijftig gulden) kunnen worden verzonden naar Curasao. De opening van den Nieuiwen Maas mond kan thans als e'e,n feit wonden aange merkt», meldt men uit Andel aan de N. R. Gt. De afsluitdaan in de rivier de Maas is tot boven rivïerpeil opgewerkt, waardoor de afstroaming van Maaswater op de Baven- Merwede heeft opgehouden en thans al het water langs de bedding van de nieuwe ri vier wordt afgevoerd. Uit Indië verneemt Het Volk, dat bij order, uitgevaardigd door minister Ellis, van de schepten, kazernes, gebouwen enz. dei' ma rine, niet alleen geweerd zijai liet matrozen- blad Het Anker, maar ook bet stokersblad De Fakkel, Het Volk „en verder alle bla den en geschriften door druk of anderszins vermenigvuldigd, welke dezen geest ade men." Een bekende vrij-sopiaüstiscihe col porteur, Kloosterman te Amsterdam, moest op Maandag 13 Juni zich laten wapenen voor de schutterij, waarbij men kean indeel de. Daar hij op dien dag niet verscheen, is hean 50 cent boete opgelegd. Nu moest hij weer op Maandag 20 Juni rich laten wape nen. Hij heeft echter, naar De Vrije Socia list mededeelt, het volgende schrijven ge zonden aa.n den oommandant der schutterij: Medeburger, Bij deze deel ik u mede, dat ik om ge moedsbezwaren geen deel kan, noch wil ne men aan de schutterij. Met vriendelijke groet, E. Kloosterman. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op een adres om kwijtschelding van straf aan alle veroordeelden, wegens mishan deling van den Rus Ghodusschewitz. De hoofddader v. d. B. ligt in de strafge vangenis te Utrecht ernstig ziek. Een rechtsqur.estie. De Hooge Raad heeft in de quaestie of facturen in den zin van art. 225 Strafrecht zijn geschrif ten, bestemd om tot bewijs van eenig feit te komen, beslist, dat facturen zijn onge- teekende geschriften, die alle bewijskracht missen, terwijl, bij het ontbreken van eenig door het administratief gezag daartoe gege ven voorschrift, de toevallige omstandigheid, dat de Raad van Beroep die facturen ge bruikt om te komen tot de bepaling der waarde van ingevoerde goederen, niet kon strekken om aan die facturen de bestem ming te geven tot bewijs van eenig feit te dienen. Mitsdien werd de requirent in over eenstemming met het vonnis van den rech ter in eersten aanleg, ontslagen van alle rechtsvervolging. ,H aarlemmer olie. Het is al heel wat jaren geleden, dat alleen bestond de Haarlemmer olije van C. de Koning Tilly. Sedert zijn allerlei firma's begonnen Haar lemmer olie te maken, sommigen onder eigen naam, anderen door vóór Tilly hun. eigen naam te laten afdrukken, zoodat er b.v. ooik Haarlemmer olie bestaat van Waa ning Tilly en tot nu toe liet de heer Ed. van Dobben, de eenige firmant van C. de Koning Tilly, dit gaan. Doch nu de heeren C. J. Paulen en H. J. Marselje Haarlemmer olie in den handel brengen, onder het merk G. de Koning Til ly, die bijna eveneens smaakt, den naam bijna hetzelfde geschreven, de G. zelfs er uitziende als eqp C., uu zij ook biljetten verspreiden over het Medicannentuim Gratia Probatum, waarvan de inhoud zoo goed als gelijk is aan den door hean verspreide, heeft 'hij er genoeg van en daarom tegen. Dinsdag a.s. bij de rechtbank te Haarlem een actie ingesteld tegen de heerenPaulen en Mar- selje, wegens deloyale concurrentie, met den eisch, dat het de rechtbank zal behagen, hun handelingen te verklaren bedriegelijk en onrechtmatig,-hun zal willen verbieden het handelsmerk G. de Koning Tilly langer te voeren en hen zal veroordeelen tot scha deloosstelling, nader bij staat op te maken. Mr. Joost de Graaff zal den heer Van Dob ben in rechten vertegenwoordigen. Het proces zal te Haarlem zeker met groote belangstelling worden gevolgd. De z a a k-V a n-M unnokrede. Woensdag 13 Juli wordt in hooger beroep voor het gerechtshof te s Gravenhage behau- led de zaak van mr. Van Munnekrede, door de Haagsche rechtbank wegens de bekende feiten van verduistering in hoedanigheid van curat-or in faillissementen tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De z a a k-H oytema. Naar men ver neemt zal deze week door mr. Kappeyne van de Coppello te 's Gravenhage, namens de gebroeders Van Hoytema bij het gerechts hof aldaar hooger beroep worden aangeteo kend tegen hunne veroordeeling, respectieve lijk tot 21 jaar en 9 maanden gevangenis straf door de Haagschc rechtbank. De Zutp_li ensche zaak. Uit spraak diende in de zaak van J. B. R., aan nemer en timmerman te Zutphen, door het gerechtshof te Arnhem tot boete, veroordeeld wegens eenvoudige beleediging van den wet houder Klaassen te Zutphen, in verband met de daar aanhangige quaestie over de gas fabriek heeft de Hooge Raad het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het ge rechtshof te Amsterdam, omdat ten aanzien van het element van 't strafbaar feit, het in het openbaar uiten der beleediging. het ar rest niet met redenen omkleed is. De wethouder va.n de gemeente Bever- wijjk, notaris M., is gisteren gearresteerd we gens onregelmatigheden in zij;n beheer. Hij was jaren lang reeds raadslid en wet houder en sedert 1869 alhier notaris, na eerst burgemeester te zijn geweest van Castricum. De heer M. was een algemeen geacht, doch eenvoudig, voor ieder toegankelijk man, die veel goed deed en velen met geld bijstond. Het geval heeft een cnormen indruk ge maakt en liefst denkt men, dat alles zal blijken in orde te wezen, daar wel den laat- sten tijd klachten waren over langzaam af doen van zaken, doch nog niemand aan frau de denkt en gelooft. De officier van justitie uit Haarlem, mr. Pelerin, kwam gisteren morgen tegen 11| uur met twee veldwachters in politiek hier" aan en begaf zich naar de woning van den nota ris M. Nadat zij binnen gegaan waren, is de heer M. geen oogenblik meer alleen gelaten en later is hij» door de veldwachters naar Haarlem gebracht. De zaai betreft eene klacht, door den heer van K. te Amsterdam ingediend over het niet verantwoorden van gelden, zijne vrouw toebehooreudede leer M. was jaren lang, nadat haar grootvader, de heer Quint, gestorven was, voogd geweest over mevr. van K. De gearresteerde notaris was de vraagbaak voor allen en tevens de zeergemakkelijke geldschieter, die het den lieden ook niet las tig maakte als zij vergaten rente te betalen. Maar het afdoen van zaken liet ook enorm lang op rich wachten en men klaagde dan wel eens, doch, daar ».e heer Al. het volle vertrouwen had, liet men het dan maar weer op zijn beloop. Hij is te Haarlem in het huis van bewa ring opgesloten. Naar uit Maassluis wordt gemeld, is daar het Rusdisdke stoomschip Johanna, ka pitein Rublodsky, ap de reede door den deur waarder Van Baaren uit VIaardingen krachtens rechterlijk bevel gearresteerd en voor hulploon in Inslag genomen. Het gerucht loopt te Katwijk a./R., dat de brand, die aldaar Zaterdagavond twee huizen in de asck legde, aan baldadigheid is toe te schrijven van eenige 7-jarige deugnie ten. Reeds bij vorige minder ernstige brand jes hebben op hen zware vermoedens gerust. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit Doetinchem ontvangt Het Volk het volgende: Een leeraar van het gymnasium alhier heeft te 'sHeerenberg getracht zich met ver gif van het leven te berooven. Door dr. Schik- ker is hem echter tegengif ingegeven, waar na hij per rijtuig naar Doetinchem vervoerd werd. Br loopeii over deze zaak ernstige geruch ten. De leeraar had tehuis een brief achterge laten, waarin hij verklaarde niet te kunnen blijven leven in een wereld, waarin zoo gru welijk onrecht gepleegd wordt. Te voren had een hevige woordenwisseling tusschon hem en den rector en den conrector van het gym nasium plaats gehad, waarin hij die beide heeren verweet dat een leerling van goeden huize, die bij den rectoT in huis woonde, ten onrechte was geslaagd bij zijn examen, ter wijl een der gezakteu van minder deftigen huize, naar 's leeraars oordeel, tot de geslaag den moest behooren. Het geval wekt temeer opzien, daar rector

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2