BINNENLAND. Uit den omtrek. om don Trans-Siberisch en spoorweg in staat to stellen te voldoen aan de reusachtige» eischon. die het verkeer thans aan hem stelt, heeft hot zoo -ver gebracht, dat het geregelde transport van 2000 man per dag met het materieel cn het voor do voeding benoodig- do verzekerd is. Hij zal in Augustus zich weder naar Siberië begeven om alles te doen wat kan geschieden om dezen slagader, die het leven en do kracht van het Russische leger moet onderhouden en het de overmacht in aantal moet verschaffen, die het voor de eindoverwinning behoeft, in goeden staat te houden. Over het gebeurde in den jongsten zee slag voor Port Arthur, ziju wij neg altijd slechts van ééne zijde ingelicht. De opgaven van admiraal Togo maken den indruk van betrouwbaarheid hij bericht slechts wat hij gezien heeft en verantwoorden kan. Maar do controle van de berichten door de andere partij ontbreekt tot dusver. Do offieieele berichten van Russische zijde zijn nog niet verder gekomen dau tot het uitloopcn van het Russische smaldeel uit de haven. Het laatste bericht vau Alexejew was, dat aan het uitloopeu van de Russische schepen langdurige en moeilijke werkzaamheden tot vernietiging van de vij andelijke mijnen zijn voorafgegaan. Aan dat werk namen alle schepen, de havenkot- ters en alle baggermolens deel. In den nacht van 22 op 23 dezer werd voor Port Arthur een gevecht geleiverd tussahen Russische en Japansclie torpedobooten. Aan Russischeu kant werden een kapitein en luitenant licht gewond. Om twee uur 's middags liep het Russische eskader uit. Tcizelfder tijd waren aan den horizont elf Japansche oor logsschepen en 22 torpedovaartuigen te zien. Do correspondent te Tokio van de Times bericht do volgende bijzonderheden over den jongsten zeeslag bij Port Arthur: Gedurende eenige dagen wisten de Japan ners, dat de Russen kraalitige pogingen aan wendden om den doorgang veilig te maken. Admiraal Togo had een plan ontworpen, dat vool leek op dat van den 13en April. Een klein eekader namelijk weid vooruitgezon- deu con den vijand to lokken, terwijl de groote macht achterbleef. Toen den 23en bemerkt werd, dat drie pantseredhepen en vier kruisers de haven uitstoomden, werd onmiddellijk het plan uitgevoerd. Buitengaats voegden zich bij de Russischo schepen de Robvisan en de Cesare- witsch, het laatste met de admiraalsvlag. Deze vaartuigen werden voorafgegaan door kleino handelsstoomschepen om tijdig ge waarschuwd te worden voor een verrader lijke mijn. Do groote schepen stoomden zeer lang zaam. Zeven torpedojagers dekten de be dreigde flank. Eerst tegen drie uur 's mid dags was de goheele Russische vloot buiten. 1 ntusschen waren drie divisiën Japansclie torpedojagers aangekomen, die dadelijk de Russische schepen van dezelfde soort aan vielen. Na een levendig gevecht, waaraan de Nowik deelnam, werd doze aanval afge slagen. Do Russische schepen stoomden in één lij i met do Cesarewitsch vooraau. Omstreek» zes uur kregen zij het Japansche eskader in 't gezicht. Onmiddellijk stoomden zij toon zuidelijk op, dus van richting verande rende. De 'apansoho vloot, die sneller stoom de, haaldo de Russische in, en een groote slag scheen onvermijdelijk. Steeds manoeu vreerden de Russen, elk oogenblik de rich ting wijzigende. Steeds volgde Togo met zijne schepen dezo bewegingen. Otm 8 uur stoomde de Russische admiraal naar de haven, waarop Togo onmiddellijk den aanval begon met het reeds vermelde succes. Uit Odessa wordt bericht, dat kapitein Tad low benoemd is tot commandant van de transport vloot., welke het Baltische zee- e&kador vergezellen zal naar het Verre Oos ten. Deze vloot, zal uit ongeveer zestig sche pen bestaan. Het. vertrek is volgens de laat ste berichten bepaald op 29 Augustus. Allerlei vHet vermogen, 't welk de beroemde reiziger Stanley aan zijne weduwe heeft na gelaten, bedraagt 145,541 p. st. of f 1,746,492. vDe wijze waarop de vakvereenigingen in Amerika misbruik maken van hun macht wordt weer gekenschetst door het volgende: Ken ondergrondsche spoorwegtunnel te New- York nadert hare voltooiing. De aannemer heeft tijd tot 27 Augustus, na welken datum hij een groote boete te betalen zou hebben voor eiken dag, dat het werk later wordt af geleverd. Hiervan trekken de werklieden in de tunnel partij om den cencn eisch na den anderen te stellen. Een metselaar die 12 uur per dag in de tunnel werkt, verdient reeds 150 gulden in do week. en de metselaars dreigen thans met oen staking als zij geen loonsv er hooging krijgen Niettegenstaande hun wekolijksch loon van 60 dollars, maken do metselaars met htm werk geen bijzonderen voortgang, teneinde den aannemer beter te kunnen „knijpen", naarmate de fatale ter mijn nadert. vIn de Balduin looomotieffabriek te Philadelphia zullen dezer dagen 4000 werk lieden ontslagen worden, nadat er tot hier toe reeds 6000 hun ontslag hadden gekre gen. Deze beperking van jiersoneel is het gevolg dor heerschende crisis. De spoorwe gen bestellen geene locomotieven meer. vBij Langenschwalbach heeft een auto mobiel, waarin Prins Moritz van Schaum- burg Lippe en de kamerheer Von Specht zaten, bij het uitwijken voor cenige om het voertuig omspringende honden, een te legraafpaal omvergereden, welke paal op het voertuig viel. Do heer Von Specht werd ge dood; de Prins en de chauffeur, die uit den automobiel vielen, bekwamen eenige lichte verwondingen. vVan do in aanbouw zijnde nieuwe Maxiniiliansbrug over den laar te Münahen, xijn de bogen aan beide oevers aan het ver zakken geraakt. De boog aan den linkeroever, waar de steigers reeds waren weggenomen, zal on vermijdelijk instorten, en ook aan den rech teroever zal de brug afgebroken moeten worden. Op de Baltische scheepswerf te Peters- burg had gisteren op de torpodoboot Delphino bij eene proefneming een ontploffing plaats, waardoor het schip zonk. Drie officieren en 23 matrozen verdron ken; tweo officieren en 10 matrozen werden gered. Te Moskou en in den omtrek heeft gis teren een hevige orkaan met zwaren hagel slag gewoed. Fabriekssehoorsteeneii werden in grooten getale gedeeltelijk omver gewor pen. gedeeltelijk beschadigdin aanbouw zijnde huizen werden verwoest. Van eenige kerken zijn de koepels afgewaaid. Tot tien uur 's avonds waren in de zieken huizen 85 personen ingebracht.; zij waren meest door hagel gewond. Tot dusver is ge constateerd, dat er in Moskou drie personen zijn omgekomen. In de omliggend© dorpen moeten 150 personen gedood zijn. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 29 Juni. Wijziging .©r Krankzinnigen wet. Aan de ordo is de herstemming over het amendement van den heer Van Styrum op artikel 2, strekkende om het Staatstoezicht ook toe te passen op de gezinsverpleging, waarover in de laatste vergadering geene De- slissing kon genomen worden, wegens gemis aan een voldoend aantal leden Het amendement wordt verworpen met 56 tegen 12 stemmen. Het wetsontwerp wordt daarna zonder stem ming aangenomen. Aangenomen werden tweetal kleinere wets ontwerpen nl. het wetsontwerp tot ver hooging Hoofdstuk V, Staatsbegrooting 1904, (subsidlën aan gemeenten in do kosten van in 1903 genomen buitengewone politiemaatre gelen, enz.). Het wetsontwerp gevende bevoegdheid voor de gemeente Alkmaar, Hoorn en Pur- merend, om tot 1 Janjuari 1907 wik- en woeg- lconen te heffen. Goedgekeurd werden voorts: Bekrachtiging eener overeenkomst met de Nederl. Handelmaatschappij. Inlichtingen op het adres van J. K. J Qhambry, arts te Batavia. Aan de orde was daarna de interpellatie van den heer Foak betreffende het zaJantrao- taat en de zalmvissoherij in het algenneen. De heer F o c k wijst op den voortdoen de n achteruitgang der zalmvissoherij, ten gevolge waarvan niet alleen de zabnvissdhers schade lijden, maar ook de schatkist ten gevolge van de minder© opbrengsten der verpachtingen. Spr. toont aan dat het zalm- tractaat niet aan do verwachtingen heeft beantwoord. Vaststaat, dat de zalmopbrengst steeds vermindert en dus wil Spr. nagaan waaraan dit ligt, aan het tractaat zelf of aan de uitvoering. In den breode zet hij uit een, dat het tractaat niet wordt nageleefd, speciaal niet art. 3 betreffend© het vissohen met den zaïbnzegen, waarmodo men in Duitsohland maar blijft doorvisschen. Noo- dig is een gelijkvormige toepassing van het tractaat zoowel in Duitsohland als in ons land. Spr. vraagt of de regeering bereid is bij de Duitsohe regeering aan te dringen op betere naleving van het zalmtractaa.t, speciaal wat betreft de artt. 3, 7 en 8. Ver der vraagt hij of de regeering mede wil aandringen op toepassing van den kurast- inatigen zalmteelt in ruimen zin, gelijk mede bij het tractaat is voorgeschreven. Volgens dr. Hoek geeft dit weinig voor onze rivie ren en moet het uitzetten van jonge zalmen op de boven-rivieren in Duitsohland gesdhie- den. De Minister van Waterstaat, H en N. (do heer De Marez Oyens) erkent, dat een zoer belangrijken achteruitgang der zalmvangst valt waar te nomen. Op alle markten wordt minder zalm aangevoerd. In de eerste plaats .-wordt de mindere zalmopbreugst gezocht in het groote scheepvaartverkeer op de rivieren, in do ver ontreiniging van het water en in de nor- maliseering der rivieren. Door den interpel- lant werd do aandacht gevestigd op d© niet- naleving van het zalmtractaat. De minister zet uiteen, dat de sluittijden bi; ons zeer stipt worden nageleefd, maar even boven de grens tot Keulen too wordt er wol eens do hand mede gelicht. Hij meent dan ook, dat hei aan beveling verdient aan te dringen bij Duitsch- land op stipte naleving van het tractaat ook in dit opzicht. De heer R e 11 stemt in hoofdzaak in met het door den minister gegeven ant woord, ook wat betreft den kunstmatigen teelt. Hij verheugt er zich in dat ook de minister van oordeel is, dat liet zalmpoten op de bovenrivieren moet worden bevorderd Ook is Spr. het eens met hetgeen door de Regeering is gezegd over het vissohen met het ploegnet. Met genoegen vernam hij, dat het verkoopen van benedenmaatscbe zalm bij' Verschillende verordeningen in Duitsoh land verboden is en nog meer zal worden tegengegaan. Spr. vraagt aan den minister of het niet mogelijk is een Duitsche sta tistiek omtrent de zalmvangst te krijgen. In tegenstelling met ons land schijnt daar die vangst vooruit te gaan. De heer Helsdingen dringt mode aan op bescherming van bet zalmvisscherij- bedrijf ook in het belang van de arbeiders wier loonen echter te laag en wier arbeids tijden te lang zijn. Na replieken wordt de interpellatie ge sloten onder dankzegging aan de regeering. De heer Vorhey dringt aan, naar aan leiding van een door den neer Van Styrum uitgebracht rapport op het vragen van in lichtingen aan den Minister van Binncnland- sche Zaken omtrent do grondigheid der klacht van dubbele verzekering tegen Ongevallen in Nederland cn Duitachland van personeel op de Rijnschepen. De hoer Van Styrum ontkent geens zins het gewicht dezer zaak, maar het geldt hier, blijkens de adressen der reed era, een verzoek om wetswijziging en het is geen ge woonte der Kamer dergelijke adressen aan de Regeering te zenden om inlichtingen. De heer Verhay stelt voor de adressen te stellen in handen der Regeering om in lichtingen. Dit voorstel wordt verworpen met 34 tegen 21 stemmen, zoodat besloten is het adres ter griffie te deponeeren. Nog worden een aantal eonclusiën ep adres sen aangenomen. De heer Schaper komt terug op het adres d.d. 18 Maart van een leverancier te Groningen, die geen betaling heeft ontvan gen op eene declaratie, wegens het laten ver strijken van den termijn, daar adressant zich toen in de gevangenis bevond. Spr. vindt het hard om overeenkomstig de conclusie van hot rapport der commissie, het adres neder to leggen ter Griffio en s mans verzoek af te wijzen. Hij stelt voor het- adres t© zenden aan den Minister van Justitie oni inlich tingen. Do heer Van Styrum doet voorlezing van een nader adres van bedoelden persoon en concludeert namens de commissie wederom tot nederlegging ter Griffie. De commissi© meent- dat aan den Minister geen. inlichtin gen kunnen gevraagd worden waar deze niet anders heeft gedaan dan cie wet toepassen. De heer Schaper zegt, dat er nier geen quaestie van is om den minister van Justitie eene reprimande te geven, maar dat hier genade voor recht wordt gevTaagd. Spr. hand haaft- zijn voorstel en hoopt dat do Kamer dit zal aannemen. Het voorstel wordt aangenomen met 38 tegen 30 stemmen. Regeling van Werkzaamheden. Besloten wordt alsnog in de afdeelingen te onderzoeken eenige wetsontwerpen, o. a. tot verbetering van den Leidschen weg in Utrecht, c- n zaak die reeds jaren aan de orde is, eeno verhooging.van Hoofdstuk V tot het aanstellen van personeel aan de Rijksverzeke ringsbank, hetgeen oog noodig is; tot het geven van een renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg van Zwolle naar Blokzijl en tot onteigening ten behoev> van een spoorweg ZuidbroekDelfzijl. Heden lOh afdeelingsondcraoek en oni 11 uur intcrpeilatie-Passtoors over de Velser- pont. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 30 Juni 1904 bevat devolgendo Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen uit zijn dienst dor reserve de buitengewone adelborst der Kon. Ned. Marine reserve J. Boon benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoogezand N. Mulder, thans in gelijke betrekking te Hoogeveen op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van het Ned.-Indische leger C. J. Asselbergs bij het departement vau koloniën a .belast met de betrekking van referen daris de gepensioneerde kolonel-intendanb- titulair van het Ned.-Ind. leger A. .E. Winckel, thans bij het departement werk zaam b. bevorderd tot adjunct-commies de eerste klerk G. de Braai. In de openbare vergadering van den Raad van Staite, afd. voor de gesdhillen van bestuur te 's Gravenhage, werd behandeld het advies van den Pensioenraad voor de burgerlijke ambtenaren betreffende de aan vrage om pensioen van deri ontslagen refe rendaris bij het departement van por Log A. Moe rel. De Siameesch© gezant bijl ons Hof, vergeoeld door den minister van BudtenLan<L- scjie zaken ging gisterenodhtend van den Haag naar Het Loo o mzijue geloofsbrieven aan H. M. de Koningin te overhandigen. Het in buitenlandsohe bladen gepubli ceerde bericht omtrent de benoeming van den Belgischen senator Chev. Descamps-David tot arbiter in een geschil tusschen Japan en de Europeesclie mogendheden is onjuist. Ridder Descamps is alleen aangezocht als raadsman voor Japan in een bslasting-quaestie op te treden. Het bestuur der Carnegie-stichting voor een paleis voor het Hof van Arbitrage zal be staan uit vijf directeuren. Men meldt uit 's Gravenhage Secretarissen van het onder presidium van generaal Kool, gevormde comité van ontvangst, en hulde van generaal Van Heutse, zijn de heeren Swart, gep. majoor dor artillerie Ü.-I. leger, secretaris der Vcr- ©eniging Moederland en Koloniën, en Nij- pels, gep. majoor van den generalen staf van het O.-I. leger, ridder der M. W. O. D© oommissie zal zich nog deze week con- stituocren ter vaststelling van een plan van verwelkoming van en hulde aan den her waarts komenden opperbevelhebber in At- joh- Naar De Ned. verneemt, is thans door de commissie van voorbereiding voor het vac cine-ontwerp haar verslag, een vrij uitvoerig stuk, verzenden aan den minister van bin- nenlandsche zaken, om dezen in de gelegen heid te stellën desverkiezende met haar m overleg te treden. Naar men verneemt is er ernstig sprake van don heer Van Löben-Sels. lid der Tweede Kamer, te benoemen tot lid van Gedeputeer de Staten van Gelderland, in de plaats van den heer Brantsen van Wielbergen, die niet herkozen is in district Doesburg. De Statenverkiezingen. Goes. Aantal kiezers 7213. Aantal uit gebrachte geldige stemmen 3687. Gekozen J. N. Elenbaas (lib.) met 2246 stemmen. W. Kakebeeke (lib.) had 1441 stemmen. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 6015 geldige stemmen. Toen werd B. M. den Boer (antir. aftr.) gekozen met 3277 en mr. C. Lucasse (antir. aftr.) met 3253 stemmen. Voor do derde plaats had W. Kakebeeke (lib.) toen 2862 en J. N. Elenbaas (lib.) 2765 stemmen. De roomsch-katholieke candidaat viel uit. Sluis. Aantal kiezers 3603. Aantal uit gebrachte geldige stemmeu 2719. Gekozen W. C. de Smidt (lib. aftr.) met 1583 stemmen. G. A. Vosterman van Oyen (lib.) had 1136 stemmen. Bij de eerste stemming werd mr. P. C. Heimequin (lib. aftr.) gekozen met 1945, en mr: F. J. N. van Dam (lib. aftr.) met 1826 stemmen. Voor de derde plaats had W. C. d© Smidt (lib. aftr.) toen 1025 en G. A. Vos terman van Oyen (lib.) 1023 stemmen. E. V. de Millian9 (r.-k.) kreeg 1006 stemmen. De uitslag in Zuid-Hoüand. Do Nieuwe Courant citeert met genoegen een gedeelte van een artikel in De(n) Standaard van gisteren, welke o. a. schreef „Loopt morgen deze herstemming (in Zuid-Holland) in ons nadeel uit, dan is de overwinning slechts een gedeeltelijke ge weest. Slagen we er integendeel in, nog enkele zetels te winnen, en dit kan bij eenige in spanning opperbest, dan kan aan het ..dank baar" het ..voldaan" worden toegevoegd en kunnen we Zuid-Holland met zijn groot aantal afgevaardigden ter Eerste Kamer zoo langzamerhand als „van ons" g- i boeken. En eerst als we dët kunnen, is do veilige sang van zaken verzekerd. Wij onderschatten allerminst de inspan ning, met name in de Residentie, die het zal kosten, om morgen triomf eerend uit de stembus te komen. Het zijn voor onze mannen warme daagjes. Maar we weten ook, dat zij niet honden van half werk. Een half werk zou het zijn, als we mor gen verloren." „Ër ligt eenige voldoening in", zegt de Nieuwe Courant, „den tegenstander thans met die woorden te kunnen laten con- stateeren, dat zijn Zuid-Hollandsche triomf maar half werk geweest is. Dat er van een „verpletterende nederlaag" geen sprake is en dat hij onze provincie met haar groot aan tal afgevaardigden ter Eersrte Kamer niet als „van ons" kan gaan boeken„zoo langza merhand" niet en zoo gezwind ook niet" Men schrijft van Urk aan de N. R. Ct.: Het eiland Urk is voor de antirevolutio naire partij in het district Enkhuizen van zeer groot belang. Het overgroote deel der kiezers brengen hun stem op haar candi- daten uit. Doch meestal zijn de Noordzee- visschers afwezig. De centrale a. r. kiesver- mging te Enkhuizen heeft thans geen kos- tei. gespaard om zooveel mogelijk stemmen van Urk te verkrijgen. Met een stoomboot werd den vissehers vrije overtocht verstrekt van ©n naar IJmuiden. Eveneens konden Urker?, die in andere visschersplaatsen ver waaid liggen, gratis naar Urk reizen. Amsterdamsche Raad. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad van Amsterdam, waren inge komen de geloofsbrieven van den heer P. L. Tak, tot wiens toelating werd besloten. Behandeld werd o. m. een prae-advies van B. en W. op een adres van den Amsterdamschen Bestuurders bond in zake het van gemeentewege nemen van maatrege len tegen de jaarlijks terugkeerende werk loosheid. De conclusie strekte om van ge meentewege geen stappen in deze richting te doen. Tegelijk werd hiermee behandeld een voor stel van het Raadslid Smit, strekkende om aan de commissie, belast met het doen van plaatselijke onderzoekingen naar den toe stand van verschillende vakken van handel en nijverheid, vergunning te verleenen, om zich in verbinding te stellen met één of meer vakyereenigingcm hier ter stede, ten einde een plan, als in haar rapport bedoeld, nader te kunnen uitwerken. Het prae-advies van B. en W. werd ver worpen met 19 tegen 15 stemmen. Het voorstel-Smit werd daarna aangeno men met 24 tegen 10 stemmen. Een uitvoerige discussie had plaats over de quaestie van het verleenen van vacantiedagen aan gemeentewerklieden, met behoud van het volle loon. B. en W. wenschten met een rege ling hiervan te wachten tot de algeheele her ziening van het werklieden-reglement aan de orde komt. Ten slotte werd met 23 tegen 12 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Dou- wes, geamendeerd door den heer Van den Bergh, luidende „De Raad besluit tot zoolang het bestaande werklieden-reglement van kracht is, de daar in bepaalde verlofdagen zonder korting van loon toe te staan en vacantie-dagen met ver lofdagen gelijk te stellen." Vervolgens werd behandeld de quaestie van de toelating op de Effectenbeurs. Deze is ver huurd aan de Vereeniging voor den Effecten handel, die daar niemand toelaat om zaken te doen, dan leden der vereeniging. En dat lid worden gaat nog zoo makkelijk niet, ge lijk de heer Caroli betoogde. Hoogst fatsoen lijke mannen worden soms gedeballoteerd. Door een aantal belanghebbenden was een adres ingediend om de Beurs gelijk vroeger voor ieder open te stellen. Men kwam niet tot een oplossing, want de verdere behandeling werd uitgesteld tot een volgende vergadering. De Raad deed daarna nog een aantal be noemingen. Benoemd werd tot curator van het gymnasium prof. dr. K. Kuiper. Protest tegen de toelating als raadslid. De heer H. A. Zuijder wijk, gekozen tot lid van den gemeenteraad te Monster, heeft zijn geloofsbrieven inge zonden, die Dinsdag in de vergadering van den gemeenteraad zijn onderzocht en in or de bevonden. Toch zal de heer Zuijderwijk vermoede lijk geen zitting kunnen nemen, daar door den voorzitter van den Raad verzet is aange- teekend, op grond van arh 33 der Gemeen tewet. De heer Zuijderwijk is n.l. in vreemden krijgsdienst geweest en heeft daardoor het Nederlanderschap verloren. De onderwijzers P. R. Huyben en F. B. Sanders, beiden te Nijmegen, zijn bestemd voor den dienst in Ned.-Indië. De heer J. J. Weeda, chef-machinist der stoombierbrouwerij van de firma Meyling en Bartelink te Hengelo, wordt gesteld ter beschikking van den gouverneur van Surinam© ter benoeming tot tijdelijk tweede machinist bij den dienst der koloniale vaartuigen. Binnenkort zal ook in Groningen de Marconi-telegraaf in werking gesteld kun nen worden. Men is thans op den Martine toren druk bezig met het plaatsen van de bcnoodigdheden voor draadlooze telegrafie. Een waarschuwend woord. Prof. P. K. Pol to Amsterdam schrijft ons, onlangs op een wandeling van Vevey naar den Mont Pélerin op een groot bord de volgende ware, eenvoudige, voor ieder be grijpelijke woorden te hebben aangetroffen. Wij houden ons, met den geachten inzen der, overtuigd dat het nuttig kan ijn, ze hier in het Hollandsch weer te geven: Leest dit. Misbruik maken van sterken drank, dat is het verlies van uw tijd, van uw geld, van uw gezondheid, van uw verstand, van njv wil, van uw eigenwaarde van uw kinderen. De Volksbond. Te Rotterdam is een commissie -an zeven personen uit verschillende haven-ar- beidersvereenigingen naar Londen vertrok ken om een onderzoek in te stellen naar de werking der drijvende graanelevators, wel ke invoering ook in de Rotterdamsche ha ven wordt verwacht. De fraude (7) te Beverwijk. Men meldt aan het Yad., dat bij een onder zoek aangaande den financieelem toestand van den heer M., notaris te Beverwijk, wiens arrestatie zooveel sensatie verwekte, is geble ken, hoe na voldoening aan alle verplichtin gen nog een aanzienlijk vermogen overblijft. Hier moet dus alleen aan een minder accu raat beheer gedacht worden en niet aan frau duleuze handelingen. De vergiftigingszaak te Haarlemmermeer. De drogist A. J. v. d. Pigge te Haarlem, heeft de verdachte vrouw Dad erna uit Haarlemmermaar her kend als de vroirw, die bij hem eenige hoe veelheden arsenicum heeft gekocht, alzoo het vergift dat bij de lijkschouwing is ge vonden in de ingewanden van haar over leden echtgenoot. Bij vele bewonera van Tiel zal het nog versch in het geheugen liggen, hoe in den laten avond van den Nieuwjaarsdag 1902 op het Plein een schipper door mes steken dermate werd verwond, dat hij ba dende in zijn bloed, meer dood dan levend werd gevonden. Na lang lijden is de mis handelde genezen; tallooze litteekens wijzen echter op de verwoodiheid, waarmede de won den zijn toegebracht. Ondanks herhaald onderzoek bleef de po litie in het duister rondtasten, totdat de zer dagen in deze zaak licht werd ontsto ken. Enkele nadere inlichtingen omtrent den vermoedelijken dader zijn aan het licht gekomen, waardoor het zich laat aanzien, dat ook in dezo mishandeling de lafhartige bedrijver zijn straf niet ontgaan zal. De Doelichemsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Heb bericht, door Het Volk gepubliceerd omtrent het voorgevallene met een leeraar van het gymnasium, is, naar mij van offiei eele zijde werd medegedeeld, geheel onjuist. De poging tot zelfmoord had een geheel an dere oorzaak; ook heeft er niet de minste onregelmatigheid of onrechtvaardigheid bijl het eindexamen plaats gehad, en was hot bedoelde jongmensch niet bij den rector in huis. Geen enkele autoriteit bemoeit zich met deze zaak, die van intiemen aard is, e* daarom liet groote publiek niets aangaat. Hot mos. Maandag avond waren eenige metselaars en opperlieden te Roer mond gezamenlijk de herberg van een zeke ren Tonnen binnen .-gegaan. Tot laat in den avond duurde de feestvreugde, toen om streeks haJf elf een zekere v. D. binnen kwam. Hij weid begroet door den opper man C., die hem lachende bij zijn arm nam, waardoor de jas scheurde. V. D. nam deze kennismaking r.og lang niet gunstig op en beiden rolden spoedig daarna door de gelag kamer en even later naar buiten. Hier vond men C. meer dood dan levend op den grond liggen.. badende in zijn bloed. -De man had in het geheel 9 steken en een snede aan den hals, alsof men hem het hoofd had willen afsnijden. Dr. Steijns uit Roermond verleende de eerst© geneeskundige hulp; de toestand van den verslagene is hopeloos. Van 3. is een klein, tenger kereltje, die ui de buurt zijner woning slecht staat aan geschreven vóór ongeveer veertien dagen moest men hem nog een geladen revo'ver ontnemen; a ij is nog geen 16 jaar oud. Uit Haarlem komt thans het bericht, dat vermoedelijk de bewuste persoon die naakt uit de bosclijes in de nabijheid van Aerdenhout t© voorschijn kwam, wanneer er dames in aantocht waren, is aangehou den. Hij is met drie dames geconfronteerd, die evenwel aarzelen hem als den juisten persoon aan t© wijzen, hoewel door hem zelf eikend wordt, dat hij in die streken geweest Het vierjarige zoentje van de -«red. v. d. W., te Grootammers (Graafland) is in een gierput gevallen en verdronken. School- en Kerknieuws. Kerk op Marken. Maandag zal de plechtig© steenlegging plaats hebben van de te bouwen nieuwe kerk voor de Ned. Herv. ge meente op Marken, waarbij enkele sprekers het woord zullen voeren. Deze kerk voorziet in een dringende behoefte, daar het oude kerkgebouw geheel vervallen en bij stormweer gevaarlijk is. Het fonds waaruit ae kerk zal gebouwd wor den, heeft echter nog een tekort »an f 7000, en daar de gemeente te arm is om dezen schulden last te dragen, rekent r.:en tot delging op den steun van vermogende landgenooten. J. H. A. K. Gualthérie vaa Weezel. Hedcm herdenkt de directeur van het postkantoor te Utrecht zijn 40-jarig ambte jubileum.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2