BINNENLAND. terstond naar de beschermende ku te be geren, zoodra de taifoen ia aantocht is. Do groote schepen kunnen in volle zee blijven en menigmaal zelfs van den stormwind partij trekken om de reis te versnellen. De regen sluier, die den taifoen vergezelt, kan een ondernemonden soheep9gezagvoertler zelfs aan sporen om de blokkade te verbreken, zonder door den vijand te wonden opgemerkt.. Allerlei vEen schitterende intocht heeft D:ns- dag de groothertog van Mecklenburg-Schwc- rin aan de zijde van zijn gemalin te Schwe- rin zijn hoofd- en residentiestad gehouden. Do groothertog en groothertogin zaten in een met acht paarden bespannen staatsie-ka ros. Aan het hoofd van den stoet reed een afdeeling gertdanrfes, daarna kwam het 17de regiment Mfeoklenburgsclie dragonders in hun lichtblauwe ur.ifonnen en met rood en gele vlaggetjes op de lansen, dan volgden iu rijtuigen do hafmaarschalk en de stalmees ter en een zwerm van lakeien. De karos werd voorafgegaan door lakeien met witte kousen en schoenen met gespen, en een soort van herauten-staf met een dikken zilveren knop in do hand, een dozijn rijknechten deels te voet, deels te paard, allen in de engsluitende roodo met goud betresto rijjas, den blauwen gordel, witte rijbroek en zwart- en-gouden jockey-pet. Zij kondigden de hof koets zelf aan. JDeze prachtvollen en van goud schitterende koets is bijna 150 jaar oud. Vier jongelingen, iu lichtrood© rokkein, met gouden tressen, witte kanten jabots, witte sjerpen en zijden kousen, zwarte bar rotten met wapperende witte voeren en zwar te schoenen met gouden gespen, schreden naast het rijtuig. Iets meer opzij en naar achteren kwamen twee heidukken, wederom in k arm ozi ju rood met goud en een liooge muts van schaapsvel. De hoogste waardïg- heidsbek loeders begeleidden de koets te paard. Naast de twee achterwielen de adju dant-generaal, luitenant-generaal vou Malt- zahu, en de opperstalmeester graaf van Har- clenborg, dan de vleugeladjudanten, weer een met twee paarden bespannen gala-rij tuig met d© grootmeesteres, dragonders on gendarmes. Berejuffers begroetten het vorstelijke paar. Op do markt heette den burgemeester zijm vorst welkom, eu toen trok do groot hertog voor de eerste maal onder het gelui van de klokken en het gebulder van de ka nonnen met zijn gemalin den burcht van zijne "vaderen binnen. Bij aankomst voor het slot, werd het vor stelijke paar ontvangen door den opperhof maarschalk van Vietinghoff e>a de andere hofldignitarissen. Vervolgens werd hot paar in do Elizabeth-kamer verwelkomd. Uit Ra- bensteiufeld waren daartoe ook overgekomen koningin WLlhelmina en groothertogin Eli zabeth van Oldenburg; voorts bevonden zich onder de aanwezigen de Nederlandsche ge zant te Berlijtn en de Deensche gezant. Op het groote terras, werd het défilé der ve.- ©enigiugeu in oogeasohouw genomen. De 43 ecrejuffers openden den stoet, maar bleven tegenover het terras staan en bestrooiden toen liet oefilé voorb" wa, het groothertoge lijke paar met rozen. Vervolgens had een godsdienstoefening lu de slotkapel plaats. Om half vijf kwam de Duitsclie kroon prins te Schwerin aan. De avonds ontving het vorstelijke paar ccn aantal deputaties .Om 7 uur begon in de gouden zaal van het paleis het gala-maal do groothertog leidde zijne gemalin naar ta fel, de Duitsche kroonprins, koningin Wil- helqjina, do groothertog van Oldenburg, groothertogin Marie, prins Hendrik der Ne derlanden de groothertog! n-moedcr, de erf- groothertog van Meckleuburg-Strolite, prin ses Christiaaan van Denemarken, prins öhristiaan, de groothertogin van Oldemburg, hertog Paul, do hertogin Johann Albrech hertog Borwin, de hertogin Cecilio en prins Reuss prinses Thekla. Na afloop keerden groothertogin Marie en de Nederlandsche en Oldcnburgsohe vorste lijke personen naar Rabensteinfeld terug- De Koningin en Prins Hendrik namen gisteren deel aan het feestmaal in het ste delijk paleis van groothertogin Marie; la ter woonden al <1© vorstelijke personen het concert biji ten hove, waarbij <le Duitecb* kroonprins de Koningin binnen leidde. vEen electro-technisch-ingenieur te Bo logna, Nioolaas Stea, heeft een toestel uit gevonden om treinen te beschermen tegen het gevaar van een botsing. Twee treinen, welke in tegenovergestelde richting rijden op hetzelfde spoor, worden beide dooi- dat. toestel gewaarschuwd, ook al zijn zij nog ver van elkaar. Ook als er waggons losraken van een trein, wordt de volgende trein onmiddellijk gewaarschuwd. Do Italiaansohe regcering is voornemens deze nieuwe uitvinding in te voeren op alle spoorweglijncn des lands. vDoor een visschersboot zijn opnieuw 17 overlevenden van de Norge behouden bin nengebracht. zoodat het aantal der geredden thans tot 145 stijgt. De Staatscourant van Vrijdag 8 Juli 1904 befvat de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot militie-commissaris in het 4e district van Zuid-Holland de gep. kolonel- titulair der infanterie O.-l. leger W. P. St. ut terhei m benoemd tot burgemeester van Vaals C. C. Stratcr benoemd tot burgemeester van Sittard A. JI. Gijtzels, thans burgemeester van Vlier den, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; benoemd aan de Pol. School te Delft, tot hoogleeraren G J. van Swaay en dr. M. do Hans, thans beiden lecraar aan die inricih- ting; tot leeraar dr. L. II. Sicrtecma, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn betrekking van conservator aan het natuurkundige laboratorium en kabinet en lector aan de rijksuniversiteit te Leiden; benoemd aau do rijks H. B. S. te Gouda tot leeraar A. Haringx. thans tijdelijk leer aar aan die school voor het tijdvak 1 September 190431 Augustus 1905 tot leeraar J. W. F. van Mee geren, tijdelijk leeraar aan di.» school en leer aar de H. B. S. met 3-jarigen cursus te 's Gra- venhagc en J. K. de Raaf te Groningen tot leerares mej. Th. J. E. vau Aken, tij delijk leerares aan die school; (Voor de in verband met het feest vau het regiment grenadiers eu jagers verleende de coraties zie men het verslag van dat feest hieronder. Het Dagbl. v. N.Br. meldt: Naar wij van welingelichte z.ijde vernemen, zullen H. M. de Koningin eu Z. K. H. Prius Hendrik bij Hoogstderzelver bezoek aan 's Hertogen bosch op 17 Augustus, de reis niet voortzet ten tot Breda. Wel zullen dan, behalve de Maasmond, ook Eindhoven en Helmond wor den bezocht.. Doch niet Breda, zooals dezer dagen door do bladen verkeerdelijk is mede gedeeld. Breda zal echter de eer van een koninklijk bezoek niet derven. In een volgende maand, waarschijnlijk in do maand September, zul len Hare Majesteit en Hoogstderzelver Ge maal hot westen vau Noord-Brabant bezoe ken. Behalve Breda zal dan waarschijnlijk mede een bezoek worden gebracht aan Ber- gen-op-Zoom en Roosendaal. *-Het tuinfeest, dat H. M. de Koningin- Moeder op Soestdijk zal geven, is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli a. s. Naai* mom verneemt zal de Koningin op den dag van aankomst van generaal van Heutsz van Hr. Ms. belangstelling iu dit feit doen blijken. De Prins heeft zijnen adjudant, luitenant ter zee le klasse jhr. Hooft Graafland aan gewezen om Z. K. H. te vertegenwoordigen bij aankomst aan het station te 's Graven- li age. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan jhr. Do Ranitz, grootmeester van Hr. Ms. Huis, opgedragen uit naam van Hare Ma jesteit den generaal Van Heutsz biji zijne aankomst te 's Gravenliage aan het station te begroeten. Naar de Nijm. Ct verneemt, is de aankomst van generaal en mevrouw v. Heutsz te Nijmegen nader bepaald op Zaterdag en heeft zich aldaar een commissie gevormd, oui aau het station den generaal officieel te be groeten. Nijmeegsche jongedames hebben het plan den generaal eu mevrouw van Heutsz bij aankomst in het Keizer Karel-liotel een bloe menhulde te brengen. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat het plan, om generaal Van Heutsz, indien daartoe diens toestemming verkregen wordt, als hij op zijn reis naar Den Haag aan staanden Maaudag aan het station Delft- sclie Poort te Rotterdam enkele minuten zich ophoudt, te complimenteeren. Daartoe zullen dan o. a. tegenwoordig zijn de waarnemende burgemeester, de heer J. Hudig, met wethouders en leden van den gemeenteraad, Kamerleden, voorzitter en le den van -de Kamer van Koophandel, mili taire en schutterij-officieren, de directeuren van plaatselijke werken en drinkwaterleiding en do hoofdcommissaris van politie, alle drie oud-officieren van leger of marine, en depu taties van de Oudstrijders-vereenigingen „Het Vaderland Getrouw" en „Je Maintien- drai". De stafmuriek der schutterij zal op het perron aanwezig zijn. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening der Drankwet zijn door de afdeelingen der Eerste Kamer benoemd de heeren Sickenga, van Welderen Rengers, van Leeuwen, van Royen en van den Biesen. Het 75-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers, Men sdhrijft uiit 's Gravenlhage Tegen kwart voor zeven verzamelden ziel) gisterenoclhteud in de Oranjekazerne t© s Gi'a Venhage do tamboers on hoornblazers en de muziekkorpsen op de binnenplaats, om pre cies te zeven uur aan te vangen met do groote reveille ter gelegenheid van het 75- jarig feest van het regiment grenadiers en jagers. Op andere dagen wordt can 5 uur reveille geblazen, doch ditmaal mochten do manschappen tweo uurtjes langer rust ge nieten. Eerst werd door de tamboers, daar na door de hoornblazers do reveille aange heven, waarna op do voorplaats do Kon. Milit. Kapel, op de achterplaats de Jager- muziek spoelde. In don loop van den dag werd geld en sigaren verstrekt aan de manschappen. Vele chainbróes waren smaakvol versierd. Voor do wedstrijden op "Waalsdorp zijn o.a. 4 exemplaren geschonken van een por tret van H. M. do Koningin. Tijdens de feesten van het regiment gre nadiers en jagers worden de wachten betrok ken door ander© wapens .van het garnizoen. Bij do revue in het Malieveld ge houden ihiield die .kolonel-commandant, Ixarem Van Voorst tot Voorst, een toespraak tot officieren, onderofficieren, gre nadiers en jagers. Hij; was er trotsch op, in tegenwoordigheid van do hooge vertegen woordigers van II. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins dor Nederlanden, de hoogste mili taire autoriteiten, reünisten en deputation, geschaard om het vaandel, dat sedert 75 jaren vlekkeloos is geclrageu, allen hartelijk geluk te mogen wenschen met dezen blijden dag. Op de binnenplaats der Oranje-kazerne werd s middags met een toepasselijk woord! door den grootmeester van II. M. de Koning in-Moeder, jhr. de Ranitz, het geschenk vau II. M. aan het feestvierende regiment grena diers en jagers, bestaande in scbelleboomen (een Turksch muziekinstrument, vroeger ;o gebruik bij de garderegimenten), overhan digd, in tegenwoordigheid van é,n compagnie van elk bataljon van het regiment, officieren en reünisten, eenige schuttcrij-offioieren en de Kon. Mil. kapel met haar luitenantdirec teur Bouwman. Do reginients-< uimandant, baron van Voorst tot Voorst dankte namens het regi ment en noodigdc allen uit een driewerf „Leve Koningin-Moeder" aan to heffende muziek viel na de redevoeringen in met het „Wil helmus." Do commandant deeldo nog mede, dat H. M. dé Koningin-Moeder telegrafisch een go- lukwensdh had gezonden. Eon groote revue weid ter gelegen heid van het diamanten feest van hét keur korps in de Maliebaan gehouden. Een over- talrijke menigte woonde het militair schouw spel bij'. In het gereserveerde gedeelte van bet Malieveld hadden de niet-bereden gene raals plaats genomen, de ministers van Oor log, van Marine, avn Justitie en van Kolo niën, de commissaris dei* Koningin en de waarn. burgemeester. Z. K. H. de Prins werd vertegenwoordigd door diens adjudant jhr. Hooft Graafland. Voorts behoorden leden van den Raad en van andere ambtelijke col lege© tot de genoodigden, en zeer vele dames luisterden de revue door hare tegenwoordig heid op. Als blijk van belangstelling! vanwege de Koningin werd voorlezing gedaan van een kon. besluit, waarbij in de orde van Oranje- Nassau benoemd werden: tot officier luit.- kolouel Tonnet, tot ridder kapitein-adjudant Habbema, kapitein Vinkhuyzen, en de me daille der orde verleend wordt in zilver aan adj.-onderofficier Langkamp, aan sergeant Van Es; in brons aan korporaal-tamboer Burghoudt en grenadier Overmanals welke eereteekenen voor het front van den troep op de borst der gerechtigden werd gehecht. Des middags was er om 3 uur na de groote revue een feestmaaltijd geweest in de kazerne voor korporaals en soldatenterwijii er om 5 uur voor de onderofficieren en on derofficieren-reünisten in het gebouw van het Kan. Zoölogisch Botanisch Genootschap groot diner was. En .na deze feestmaaltijden maakten de manschappen, die heden in «trammen pas, netjes in het gelid, den groo- ten marsch door de stad zullen (houden, thans vrij en ongedwongen hun feestmarsch door Spui- en Veenestraten. Sommigen ver kozen liever te rijden en zoo kom men een clubje tegenkomen, in zes urbaines gezeten, met razen op de borst, do sigaar of sigaret in den mond, het hoogste lied uitgalmend. In één woord, het was recht gezellig, het was feest, niet slechts voor de „hooge ooanes," maar ook voor de „maoiniekes. Des avonds was er groot concert in den Dierentuin van de huizaremnuiziek. Het ver rukkelijk zomerweer, dat den ganschen dag de festiviteiten begunstigde, liet ook des avonds de feestvierenden niet in den steek. En zoo was het dan weer prettig vol op het terrein. In de recreatiezaal van de Oranje kazerne ontving gisterenmiddag de kolonel- commandant van het regiment grenadiers en jagers, omringd door de officieren, de geluk- wenschen van burgerlijke en militaire depu tation met het 75-jarig bestaan van het regi ment. Op die reoeptie verscheen ook, gelijk reeds gemeld, de waarnemende burgemeester der residentie, de heer Simons, vergezeld van den gemeente-secretaris, de beer Evers. Deze autoriteiten werden aan den ingang der zaal door een der officieren ontvangen en binnengeleid, waarna de waarn. burge meester in een korte toespraak tot den kolo nel, namens het gemeentebestuur, den Raad en de burgerij, het regiment de gelukwensch van den dag aanbood, waarbij de heer Simons met genoegen ook constateerde, dat de ver houding tusschen de burgerlijke eu militaire autoriteiten slechts tot de meest aangename behoort en de verwachting uitsprak, dat zij steeds moge voortduren. De kolonel dankte hartelijk voor de be langstelling van de zijde der gemeente in het jubileum betoond, en welke zich vooral ook openbaarde in het feestvuurwerk, door de stad aan het regiment aangeboden. Ook namens den minister van Oorlog, ver hinderd zelf ter receptie te verschijnen, wer den gel uk wenschen aangeboden, en voorts door deputation van de verschillende korp sen te 's Gravenhage. in garnizoen, w'aarvan enkele woordvoerders geschenken en kran sen aanboden. Tot de geschenken bekoorden o. a. een schilderij, van Hoyn.dc van Papen- dreckt en een schilderij, voorstellende Na poleon te paard. Een krans werd door den kolonel-oommandant van het reg. huzaren aangeboden. Ook het wapen der maréchaus see, het korps rijdende artillerie, de Krijgs school enz. waren op deze receptie vertegen woordigd. Het, uitvoerend comité voor het huldeblijk der ingezetenen aan het regiment, dat heden ochtend zal worden aangeboden in de ka zerne, en bestaande uit baron W. F. Snouc- kaert van Schauburg, kolonel F. do Bas en den heer P. F. v. Wieringhen B'orskie, bood reeds op deze receptie, biji monde van baron Snouckaert, een oorkonde aan, behoo- rendo bij bovenbedoeld huldeblijk. Als een bijzonder "eib mag wel vermeld worden, zoo schrijft men uit Drente dat door de liberale Statenleden dezer pro vincie tot lid van Gedep. Staten is gekozen het eenige katholieke lid der vergadering, de heer L. B. J. Dommers, burgemeester te Sckoonebeek. De overweging, dat, na het bedanken van mr. J. Tonckens, die in het college van Ged. Staten meer bepaald belast was met de behan deling der zaken op de verveningen betrek king hebbende, do heer Dommers do geschik- ste persoon .s om deze werkzaamheden over te nemen, heeft zeker wel tot dit besluit ge leid. De Statenverkiezing te Lei den. Men meldt uit Leiden aan het Hbld Is er bij Prov. Staten van Zuid-Holland een adres ingekomen houdende bezwaar tegen de herstemming voor een lid der Staten op Dins dag 28 Juni 1.1. waarbij de lieer Paul verko zen werd verklaard, op grond dat de voor zitter van het stembrreel aan do Van der Wcrfstraat eenige malen den naam van Paul zou hebben gelezen waar die van Bots was bedoeld, thans heeft ook de voorzitter zelf, de heer W F. Verheij van Wijk bij do Prov. Staten geprotesteerd op grond dat in dat bu reel. waar de katholieke heeren "^Ir. Meule- man en mr. Barge leden waren, eenige stem biljetten aan den heer Bots toegekend en gil- dig zijn verklaard welke biljetten van onwaar de hadden moeten worden verklaard, waar omtrent door adressant nadere toelichting wordt gegeven. Ook hij verzoekt daarom tot een hertelling over te gaan. Naar aanleiding hiervan hebben dr. Meu- 1 email en mr. Barge als kiezers aan de Prov. Staten van Zuid-Holland een adres gericht, waarin zij opkomen tegen het adres van den heer Verheij van Wijk. Zij deelen daarin o. a. mede, dat alle biljetten in dit stem- district uit de bus gekomen eenstem mig door het stembureau van waarde of van onwaarde zijn verklaard, bestrijden het in het adres van den heer Verheij van Wijk aangevoerd© en verzoeken ten slotte bij de hertelling der stembiljetten met hunne me- dedeelingcn rekening te houden. De commissie belast met bet onderzoek der opgevraagde stukken inzake de verkie zing van den heer Paul tot lid der Staten voor Leiden, heeft besloten tot eene nieuwe opneming van de stembiljetten over te gaan op Dinsdag 12 Juli. Bij beschikking va den minister van waterstaat, handel eu nijverheid is, met in gang van 16 Juli, aan dr. B. Sjollema, direc teur van het Rijkslaudbouwproefstation, te Groningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van het college van directeuren der Rijkslandbouwproefstations, en is, met ingang van dien datum, dr. D. Knuttel, directeur van het Rijkslandbouw- proefstaion te Maastricht, a's zoodanig bs- noemd. In Hotel des Indes wordt heden och tend verwacht de geheime admiraliteitsraad doetorjuris F. Danneel, uit Duitschland. Nederl. Juriüten-Vereenigsng. De Nederl. Juristen Vereeniging hield Vrijdag en Zaterdag haar 34ste algemeen© vergadering te Breda, onder leiding van. mr. JA. Levy uit Amsterdam^ die de verga dering opende anet een toespraak, eenj over zicht gevende van de geschiedenis van he recht. Nadat enkele mededeelingeoi waren be handeld, werden de beraaslagingen geopend over het- eertie v'raagste vraagpunt „Is lieib wenschelijk, het beginsel onzer huwelijkswetgeving van wettelijke' gemeen schap van, goederen te behouden!?*' Over het ontwerp zijn twee praeadvieizen uitgebracht. Het eersite, van mr. A. Levy, advokaat en procureur te Amsterdam, komt tot de conclusies le. dat de algeheel© gemeenschap van goe deren, als overeenstemmende met onze volks- zeden en als product onzer historische rechtsontwikkeling, als wettelijk stelsel be hoort te worden gehandhaafd; doch de ge breken in de uitvoering van het bestaande stelsel moeten worden weggenomen; 2e. de scheiding vam goederen behoort meer tot haar recht te komen door uitbrei ding der gevallen, waarin, zij kan plaats heb ben en dooi* opruiming van noodeloos be lemmerende formaliteiten 3e. daagde (uit te breiden) scheiding van goederen en scheiding van tafel en bed vol doende voorzien in de behoeften der gehuw de vrouw, en hare spaarbevoegdheid reeds is geregeld (art. van de wet van 20 Juli 1895 (Stbld. no. 135), zijn alle verdere uit zonderingsbepalingen tot 'toekenning van recht op eigen verdienste, of recht van be slag opi het salaris des mans (feministische desiderata) en wat dies1 meer zij, oevrtollig. Het andere praeadvaés, van eten heer Oh. Miseroy, notaris te Amsterdam, komt tot het besluit, dat het beginsel van wettelijke gemeenschap van goederen niet behoort te worden behouden. Daarvoor kom© in die plaats a. algeheele scheiding van vermogens; b. beheer door ieder echtgenoot over zijn eigen vermogen (wil de vrouw dan het be heer aan den man overlaten, dan voert deze het beheer, doch krachtens herroepelijke^ uitdrukkelijke of stilzwijgende volmacht; hij zal aan de vrouw verantwoording schuldig zijn); c. wettelijke erfrecht van de vrouw1, des noods een© legitiem© portie, ten einde haar t© doen profiteeren van de staande huw©'ijk door don man verdiende en door haar spaar zaamheid behouden winst. Een zeer uitvoerige discussie werd over het onderwerp en de uitgebrachte prae-ad- viezen gevoerd. Nadat de beide prae-adviseurs de opmer kingen hadden beantwoord, werden achter eenvolgens in stemming gebracht de' vragen 1. Moet, voor het huwelijks-goederenrecht, tenziji het tegendeel isi bedongen, algeheele gemeenschap regel blijven Ontkennen beantwoord met 41 tegen 28 stemmen. En kel© leden hielden zich buiten stemming. 2. Moet regel zijn uitsluiting van alle ge meenschap Ontkennend beantwoord met 35 tegen 24 stemmen. Verschillende le den hielden zhxh-Jmiteui stemming. 3. Moet regel zijm uitsluiting der gemeen schap van hetgeen tie echtgenooten hebben aangebracht biji het aangaan van het huwe lijk en van hetgeen zij, staande huwelijk en door erfenis, legaat of schenking verkrijgen? Bi v s b i g e n d beantwoord met 23 tegen 12 stemmen, 34 leden hebben rich van stem men onthouden. 4. Moet dan gehandhaafd blijven he't be- beginsel, dat de man, alleen het beheer en de beschikking lieeft over de goederen der gemeenschapOntkennend beantwoord met 28 tegen 20 stemmen. Db vergadering werd hierna verdaagd. De 34ste algemeene vergadering der Nederl. Juristen-vereeuiging werd Zaterdag te Breda voortgezet. Nadat de commissie voor het nazien der rekening rapport had uitgebracht, werd aan de orde gesteld het tweede onderwerp, nl. de vraag: „In hoever moet en kan het beginsel, dat de dader van een misdrijf het toegebrachte bijzondere na deel heeft te herstellen, in strafrecht en strafproces meer tot zijn recht komen?" Praeadviezen zijn daarover uitgebracht door mr. I. R. B. de Roos, commies aan het Centraal Bureau voor statistiek, en mr. J. Slingenberg, advocaat, beiden te 's Graven hage. De eene praeadviseur komt tot de slot som, dat „een onmiddellijk en in allo op zichten bevredigend resultaat" bij ons „min of meer klassiek strafrecht" niet to verkrijg gen zal zijn. Doch men kan doen, wat mo gelijk is. Daartoe behoort dan het schade- herstel te wordenelement van de repressie, fonction de l'Etat. Het voogingsprooes ver- valle. De strafrechter moet uitmaken, of, in hoeverre, en door welke bij de wet aan gewezen middelen de misdadiger het na deel heeft te herstellen. Voor executie vat baar vermogen van den dader komt in de eerste plaats in aanmerking, om het toege brachte nadeel te herstellen; waar dit ont breekt, des daders arbeid. Daarbij worde de misdadiger aangemoedigd, o. a. door de toe passing van maatregelen, die hem in gun stiger positie brengen (voorwaardelijke in- vrijheidsstelling, enz.) afhankelijk te stellen van do voorwaarde, dat de schade zoover in des daders vermogen ligt zij hersteld. Heeft do dader noch ver mogen, noch vast werk, dan zou hem moeten worden toegestaan, een vast te stellen bedrag dooi- arbeid in open baren dienst, zonder opsluiting „af te ver dienen". Ten slotte zou de dader, die vrij willig deed wat hij kon om de schade te herstellen krachtens de wet voor eene lich tere straf in aanmerking moeten komen. Bij behoeftige omstandigheden van het slacht offer en onmogelijkheid om op den dader iets te verhalen, zou een „caisse d©9 amendes" moeten te hulp komen, te vormen uit een deel der geaude boeten en van de opbrengst van verbeurdverklaarde voorwerpen. Ook de tweede praeadviseur is van oor deel dat het middel, dat als met toover- kracht den benadeelde in alle gevallen zal geven wat liem toekomt, niet te vinden zal zijn. Echter, in vele gevallen zou reeds op den bodem van het bestaande recht van over heidswege krachtig kunnen worden medege werkt tot hei-stel van het toegebrachte na deel. Zeer dikwijls zou men, in plaats van te straffen, zich tevreden kunnen stellen met herstel van de aangerichte materieel© schade. Men schrijve echter niet „in de wet" straf vermindering of straffeloosheid voor als ge volg van hei-stel van schade, doch late zoo veel mogelijk aan het inzicht van openbaar ministerie (niet-vervolging) en rechter (voorwaardelijke veroordeeling) over. Van „afverdienen" in vrijen maatschappelijken arbeid is niet veel te verwachten. Wanneer echter de dader gevangenisstraf ondergaat, schijnt arbeid ten bate van den benadeelde gemakkelijker uitvoerbaar, en korting op het arbeidsloon een doeltreffend middel. Doch men zij zeer voorzichtig; men stelle geen algemeenen regel, maar late in elk bij zonder geval den rechter beslissen. Ten slotte moet het voegingsproces worden ver beterd door. 1. uitbreiding van de bewijs middelen der beleedigde partij; 2. uitbrei ding van de bevoegdheid des rechters; 3. intrekking van de bepaling, dat de beleedig de partij: zich slechts op eigen kosten kan doen bijstaan en vertegenwoordigen4. aan moediging en hulp bij de voeging in het strafgeding. Ook over deze conclusies werd een geani meerde gedaohtenwisseling gevoerd, waaraan werd deelgenomen door de heeren mr. A. E. Th. Eysvogel, raadsheer in den Koogen Raad jhr. mr. R. Feith, rechter te Breda; prof. mr. G. A. van Hamel, te Amsterdam; mr. D S. van Embden, te 's Gravenhagemr. J. ALevy, te Amsterdamprof. mr. D'. Si mons, te Utrecht; mr. A. J. Rethaan Ma- caré, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad; mr. H. Verkouteren, te Amsterdam, en mi-. J. L. F. H. Geelen, te Tilburg. Nadat de prae-adviseurs hadden gerepli ceerd, werden in stemming gebracht de vol gende vraagpunten, die beantwoord werden, zooals is aangegeven 1. Behoort voorbehoudens de burger rechtelijke vordering het beginsel, dat de dader van een strafbaar feit het toegebrachte bijzondere nadeel heeft te herstellen, in strafrecht en strafproces meer tot zijn recht te komen? Bevestigend beantwoord met op 2 na algemeene stemmen. 2. Behooren bij de uitwerking van dit be ginsel de hoofdgedachten deze te zijn a. dat de vergoeding door den dader is een bestanddeel van de repressie. Bevesti gend beantwoord met 40 tegen 14 stemmen b. dat, waar de dader de vergoeding niet kan geven uit zijn vermogen, hij ha©r moet verschaffen door zijn arbeid. Buiten stern- ming gehouden; c. dat, waar de dader vergoeding gaf of, om daartoe te geraken, deed wat redelijker- wijoe van hem kon worden verlangd, deze omstandigheid van invloed moet wezen op de andere maatregelen van repressie die tegen hem worden genomen Bevestigend beantwoord met algemeen© stemmen. 3. Behoort a. de strafrechter ook zonder formeele voeging vergoeding te kunnen vaststellen en opleggen. Ontkennend beantwoord met 39 tegen 17 stemmen. b. het voegdngsproees te worden behouden en op broederen grondslag en naar milder beginselen te worden georganiseerd Bevesti gend beantwoord met algemeene stemmen op 1 na. 4. Behooren, in zoover alleen uit het ar beidsloon van den dader vergoeding kan worden verwacht de volgende maatregelen in aanmerking te komen a. beslag op arbeidsloon in het vrije ver keer. Bevestigend beantwoord met 28 tegen 26 stemmen b. beschikking over een deel van het loon iu de gevangenis verdiend. Ontkennend be antwoord met 29 tegen 28 stemmen; c. arbeid in apenbaren dienst zonder op sluiting. Ontkennend beantwoord met op 1 na alle stemmen. 5. Behoort de omstandigheid, dat de da der het nadeel vergoedde, althans voor dat doel verrichtte wat redelijkerwijze van hem kan worden verlangd, van invloed te rijn a. bij het overwegen van de vervolging. Bevestigend beantwoord met alle stemmen op 1 na; b. bij het vaststellen van de maat der straf. Bevestigend beantwoord met algemeene stemmen c. als grond om eigenlijke straf niet op te leggen, zoodat, onder omstandigheden, met de vergoeding als repressie zal kunnen wor den volstaan? Bevestigend beantwoord met 39 tegen 16 (daaronder mr Eyssell, omdat hij „geen eenvoudige Engelsche rechter is"). 6. Behoort de vergoeding, resp. het daar toe verrichten van wat redelijkerwijze kan worden verlangd, in aanmerking te komen als voorwaarde bij voorwaardelijke» invrij heidstelling en voorwaardelijke veroordee ling? Bevestigend beantwoord met algemeene stemmen. 7. Moet schadevergoeding, in gevallen waarin zij voor den benadeelde zeer noodig, maar op den veroordeelde in het geheel niet te verhalen is, kunnen worden betaald a. uit de boete of de opbrengst van ver- beurd-verklaarde voorwerpen, opgelegd in het bepaalde geval Vervallen. b. uit een algemeen fonds (caisse des

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2