KOLONIËN. BINNENLAND. aan to vallen, verdoolden zij zich over een zoo grooton afstand, drt zij hunne torpedo's niet konden afschieten. De Russen openden nu het vuur ©n vernielden twoo bootendo overigen redden zich naar hunne eigen vloot, doch daar dit niet was voorzien, werden zij door de Japansche pantoerscèepen voor Rus sische schepen gehouden en drie minuten lang hevig beschoten. Er heerscht© zoo min regen als mi9thet was een volkomen rus tige nacht. Do Japanners hadden dus de Russische kruisers heel goed kunnen vervol gen maar zij waren over het mislukken van hun plan zoo ontmoedigd, dat zij dit nalie ten. Hierbij is ook gebleken, dat de Japan sche schepen lang niet meer de vroegere snelheid ontwikkelen Het langdurige ver blijf in volle zee heeft blijkbaar zeer nadeelig op machine en ketels gewerkt. Petersburg, 12 Juli. De Nowoje Wremja bericht uit WladiwostokHet prijsgerecht verklaarde de inbeslagneming van do stoom boot Cheltenham voor rechtmatig. De stoom boot. moet reeds door de Japanners aange kocht zijn. Er bevonden zich slechts vier Engelschen aan boord. (De Cheltenham was opgebracht met een lading materieel voor spoorwegaanleg). Allerlei vAls opvolger van Herzl, den dezer da gen gestorven leider der Ziouistenbeweging, zal, naar uit New-York wordt gemeld, optre den Oskar Strausz, de vroegere Amerikaan- ficho gezant bij de Porte. vIn Parijs is het geweldig warm. Za terdag was het 200 erg, dat het aantal slacht offer* onrustbarend groot werd. Niet min der dan twaalf personen werden door zonne steken getroffen en alle twaalf zijn over- loden. Daarenboven zijn er meer dan tweehon derd erg ongesteld geweest. Vijf en zeventig personen, getroffen door bloedsopdrang, zijn naar het gasthuis gebracht. vVolgens do „Voss. Ztg. zijn in Zwit serland reeds een 24-tal ongelukken bij het beklimmen van bergen voorgekomen, waar van 20 met doodelijken afloop. vEen windhoos heeft negen kilometers van den spoorweg van 't noorden van Spanje verwoest, alsook de omringende velden. De rivier Pisuergn is buiten hare oevers getreden. Hot verkeer der treinen is onder broken. De Zuid-snel trein is .weerhouden te Medina. Eater wordt gemeld, dat de dienst ge- deeltclijk hersteld is, maar het slechte weer duurt voort in heel noordelijk Spanje. vTumult in oen menagerie in volle zee. Een angstwekkende reis hadr den de passagiers van den stoomer „Minneto- ka" op den weg naar New-York. Aan boord bevonden zich 26 kooien met wilde dieren, bestemd voor een Amerikaansche menagsrie. Nu golukte het aan oon ijsbeer uit zijn ker ker te ontsnappen. Daardoor werden de an der^ dieren vreeselijk onrustig; eeu gevecht ontstond tusschen een hyena en twee boe ren. Twee apon bleven van schrik dood en de kapitein van de boot dreigde reeds alle beesten te zullen neerschieten, toen het ein delijk golukte, den ijsbeer weder op te van gen en de hyena en de beid© boeren door gloeiende staven ijzer van elkaar to scheiden Niettemin duurde het echter nog eenige uren alvorens de opschudding onder do sidJ >r in de passagiers en de onrustige dieren zich her stelde. OOST-INDIÊ. Aquaso Boachie. De correspon dent. te Batavia van de N. C. seinde d.d. 10 Juli, dat Aquase Boachie is overleden. Het blad teekent' hierbij aan Voor de tijdgenooten is Aquase Boachie een zoogoed als onbekeude persooniijkhoid, daar entegen niet voor de Indische oud-pasten. Deze voormalige Ashantijnsche Prins moet een tamelijk hoogen leeftijd bereikt hebben. Hij werd indertijd, toen do Nederlanders nog in het bezit warou van de kust van Guinea, als knaap naar Holland overgebracht, waar hij onder het protectoraat en op kosten van Koning Willem UI, te Delft eerst op de kostschool van Mook, later ond^r den heer Van Nerum en met succes examen deed voor de Delftsche academie. Hij studeerde daar voor mijn-ingenieur. Na het volbrengen van zijn studiën, verlangde hij zeer naar zijn land terug te koeren. Maar aan de Westkust aangekomen, bleek het hem spoedig, dat hij daar, wegens zijn Westerse he denkbeelden, geen persono grata meer was. Aan het hof van Dahomey stelde men hem voor de keus om zich weer geheel in te richten en to schik ken naar de adat des lands. Aquase Boachie kon daar niet toe besluiten en keerde zoo spoedig mogelijk land en familie den rug toe. Sedert heeft, hij zich op Java voorgoed gevestigd en daar jarenlang den lande gediend. De Staatscourant van Dinsdag 12 Juli 1904 bervat. de volgende Koninklijke Beslui ten: benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. H. KamerÜngh On nes, hoogleeraar te Leiden eervol ontslagen uit den zeedienst de lui- tenantt ter zee 1ste klasse W. Th. van Vlo ten; bevorderd tot luitenant ter zee 1ste klasse die der 2. klasse A. W. Tirion; benoemd tot inspecteur der registratio en domeinen van de 1st© klasse in de 44ste divi sie 'sGravenhage H. C. Couwenberg, thans te Hilversum tot idem 1ste klasse van den 3. divisie te Amsterdam J. P. Mikmak, thans inspecteur 2. klasse van die divisie tot idem 2. klasse voor den ambulanteq dienst J. Maasaen, thans inspecteur van de 3. klasse voor den ambulante» dienst benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordo P. N. J. M. Bolsius, voorzitter van do Vereoniging van gasfabrikanten in Nederland, directeur der gasfabriek te 's Hertogenbosch. Het Koninklijke Echtpaar keert. Woensdag te 5 uur 25 minuten spoortijd per extratrein op hot Loo terug. Met zekerheid kan thans worden me degedeeld, dat H. M. de Koningin het voor nemen hoeft den luitenant-generaal Van Hcutsz te ontvangen a.s. Zaterdag 16 Juli op Het Loo en te zijner eere dien dag een feestmaal zal geven, waaraan zullen worden uitgonoodigd de ministers van oorlog, ma rine en koloniënde oud-gouverneur-gene- raal van Ned.-Indiö jhr. Van der Wijck; voorts al de heeren, zoowel in actieven als in buitengewone dienst van het Huis van H. M., die versierd zijn met do Militaire Willemsordeverder de luitenant-generaals in actieven dienst, zijnde de opperoffieieren Kool, Snijders en Van Ermel Scherer; de vice-admiraal in actieven dienst Derxde majoor Doorman van het Oost-Indische le ger on de kapitein van dat leger Coliju, laatstelijk adjudant van den generaal Van Heutsz. H. M. de Koningin-Moeder woonde met Haar gevolg Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko- niugin-Moeder a. 9. Zaterdag een garden- partij geven in hot park. van het paleis te Soestdijk. H. D. H. de Vonstin-Moeder van Waldeck-Pyrmont met .haar 1 O-jarigen zoon wordt a. s. Zaterdagavond op het Paleis Soestdijk verwaaht. Hulde aan Generaal Van Heutsz. Ten generaail Van Heutsz gisterenmorgen 8.08 met zijn familie met een extra trein van de Hollandsche poor uit Nijmegen ver trok, was aan het Keizer Karei hotel de muziek der infanterie opgesteld. Bij aan komst op het station en bij het vertrek van den trein, waarmee de geueraal reisde, speel de de muziek der Koloniale Reserve. Op het perron waren aanwezig militaire autoriteiten en vele officieren der infanterie en van de Koloniale Reserve en schutterij. De gene raal, die in klein tenue was, nam van de autoriteiten en den stationschef afscheid. Bij het hotel en op het perron werden mevrouw Van Heutsz bouquetten aangeboden. Toen de trein zich in beweging zette, juichte het talrijk publiek de vertrek kenden toe. De inspecteur van het vervoer, de heer Melotte, begeleidde den trein. Rotterdam. Aan het Centraalstation D. P. hadden zicli reeds tijdig een groot aantal belangstel lenden vereenigd, om generaal Van Heutsz op zijne doorreis naar do residentie eene ova tie te brengen. Op het gereserveerde midden perron waren bijeen een groot aantal leden van den gemeenteraad, met den w.n. burge meester, den heer J. Hudig, en de wethou ders, de Rotterdamsche leden der Eerste en Tweede Kamers, leden van de Kamer van Koophandel, de hoofdcommissaris van politie, de heer W. Voormolenvoorts de officieren van marine en leger en do deputaties van de Koninklijke Vereeniging van Oud-strijders van land- en zeemacht „Het Vaandel Ge trouw", en de Koninklijke Vereeniging van Nederlandsch-Indische Oud-strijders „Je Maintiendrai." Toen de extra-trein te 10.51 het station biunenstoomde, ging er een luid gejuich op en speelde de stafrauzick der schutterij de Volksliederen. De loco-burgemeesterde heer J. Hui dig heette den generaal die met zijne echtgenootc uit hot salon-rijtuig op het perron was gekomen, welkom namens Rotterdam en huldigde rijn optreden in Indië, dat ons zooveel nader tot den vrede bracht. Ook tot do echtgenoot© van generaal van Heutsz richtte de heer Hudig eenige woor den van bewondering over de wijze waarop zij haar echtgenoot terzijde stond. De gcueTaal Van Heutsz dankte voor de hulde hem door Rotterdam gebracht en pre«9 het Indische leger, dat met hem lief en leed gedeeld had in moeilijke oogenblikken. Rotterdam, dat zooveel relaties heeft met Indië, wenschte de generaal veel voorspoed toe1 in het belang van handel en zeevaart. Delft. Op hot perron van het Holl. IJz. Spoor wegstation waren, toen de trein, waarin ge neraal Van Heutsz met familie moest aan komen, aanwezig het dagelijiksdhi bestuur, benevens de gemeenteraad van Delft, de kolonel-commandant van bet 4e reg. inf., jihr. W. G. v. d. Wijck, de majoor garnizoens commandant van Delft, de commandant der schutterij, alsmede tal van officieren va.11 de artillerie, de infanterie en d© schutterij, prof. mr. B. H. Pekelharing, waarnemend directeur, en meer hoogleeraren der Poly technische School. Toen te elf uur vijf de trein liet station.1 binnenstoomde. hief do muziek het Volks lied aan, waarna de burgemeester, omge ven door Hen raad, op het salonrijtuig toe trad en generaal Van Heutsz welkom heette namens de burgerij, daarbij gewagende van de bijzondere banden welke Delft binden aan Oranje en aan onze koloniën. Generaal Van Ileutaz verhief zidh en boog zich uit het rijtuig, dankende voor de Ihulde van Delf's burgerij. Men schrijft uit 'a GravenRiage Onder zeer groote belangstelling is luite- nant-generaail Van Heutsz gisteren morgen 11.15 in de residentie aangekomen. Z.Exc. werd voor den salonwagen gecom plimenteerd door den voorzitter van het sub-comité, oud-gouverneur-generaal jhr. Van den Wijck, gevolgd door de begroeting van de vertegenwoordigers van H. M. de Ko ningin-Moeder en van den Prins, ook door den minister van Koloniën. De rede van Jhr. van der Wijck werd dooi' den generaal beantwoord in een kernach tige toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat juist door jhr. Van der Wijcks optreden in Insulinde, het breken mot het oude stelsel het gelukt is Atjeh te onderwerpen en tot pacificatie te brengen. De generaal Van Hcutsz zeide, dat al de waardeering, die hem ten deel viel, hoofd zakelijk te danken was aan allen, die hem hadden gesteund op militair en oiviel ge bied. Maar wij allen van Atjoli, zeide dc generaal, en men heeft mij verzocht dit hier te verzekeren, weten dat alles wat op At joh tot stand is gebracht, to danken is aan den bekwamen en krachtigen landvoogd Van der Wijck, die aangedurfd heeft, wat gedaan moest worden 0111 Atjeh tot onderwerping en pacificatie te brengen en waardoor gebroken werd met het oude stelsel van concentratie. Daverend gejuich weerklonk na deze rede, terwijl de Kon. Militaire Kapel der Grena diers en Jagers, <ue bij de aankomst fanfares had doen hooren, het Wien Neerlands Bloed inzette. Mevrouw Van Heutsz ontving een bouquet van mevrouw Cremor Nogihan, en mevrouw Colijn, echtgenoot© van den adju dant van generaal Van Heutsz, ontving een bouquet van mevrouw Wynaendts Franken. Onder uitbundig gejuich, terwijl de op het stationsplein opgestelde kaper der artillerie de volksliederen deed hooren, steeg de gene raal in het rijtuig, en werd gevolgd door de loden van het comité en familie langs den weg naar het Hotel des Indes, door de hon derden langs den weg geschaard met ovatiën begroet. Van. het station naai* het Hotel des Indes was 't een ware zegetocht. Hier en daar werden onder weg uit wonin gen bloomen gestrooid in het rijtuig, waarin generaal Van Heutsz was gezeten. I11 den omtrek vaai het Hotel des Indes was 't zwart van de monschcn. Bij aan komst van den stoet daverden ook hier do hoera's door de lucht. Vooral de schooljeugd, die, voorzien van vlaggetjes, in groote ge tale aanwezig was en in de eerste gelederen hadden plaats genomen, juicht© en jubelde om 't hardst, terwijl de huzaren,kapel het Wien Neerlands Bloed aanhief. Toen generaal Van Heutsz kort na aan komst zich met mevrouw Van Heutsz op het balcon vertoonde, brak andermaal een geestdriftvol gejubel uit. Aan den ingang van het Hotel des Indes word de generaal ontvangen door de daar voor aangewezen commissie, die hem en zijne echtgenoot© naar de allersmaakv01st ver sierde receptiezalen begeleidde. De weg daarheen was geheel met planten en bloe men getooid, te midden waarvan electrisoh licht was ontstoken. D© receptie had plaats in de restaurant- zaal, clie door haar feesttooi nauwelijks to herkennen was. Aan de eene zijde prijkte te midden coner keurige decoratie hot borst beeld van H. M. de Koningin, aan de andere zijde een uitstekend uitgevoerde Crayontoe- kening van do beeltenis van den pacificator van Atjeh. Om de vergulde lijst van het portret was een lint gestrengeld met hot, op schrift: „Veni, Vidi, Vioi". Alvorens do eigenlijk ontvangst een aan vang nam, word door con commissie in de receptiezaal binnengeleid de vertegenwoordi ger van Hare Majesteit de Koningin, luite nant-generaal graaf Dumonceau, chef van Har er Majeste'ts Militaire Huis. Do ze kweet zich van de opdracht 0111 den generaal na mens Hare Majesteit te verwelkomen en hem te berichten, dat hij spoedig na Ha,rei' Ma- jesteits terugkomst op Het Loo bij Hare Ma jesteit ontboden zal worden. Generaal Van Heutsz verzocht Harer Ma- jesteits vertegenwoordiger zijn eerbiedigen dank aan H. M. over te brengen. Onmiddellijk daarop vertrok graaf Du monceau, waarna generaal Kool den Atjeh- schen veldheer toesprak. Te midden van een uitgelezen kring van dames en heeren, vertolkte de lui tenant-generaal Kool, sprekende namens de vertegenwoordigers van alle kringen der residentie, aan Van Heutsz de erkentelijkheid van de bevolking der resi dentie voor wat hij als gouverneur van Atjoh voor liet Vaderland en zijne Oost-Indische bezittingen heeft gedaan en dio hern van gansoher harte do hulde toebrengt, in zoo ruime mate verdiend. Den, spontaan, biji zoo velen opgekomen wensch oon den generaal bij) zijne komst alhier te eeren, grondde géné raal Kool in den aan Van Heutsz door heel het volk toegedane eerenaam van pacificator van Atjoh. Hij gaf hem den lof den ruim 30-jarigen bitteren strijd met een dapper volk tot heil des lands en van onae Oost, tot heil ook van Atjeh's bevolking een ontzaglijke schrede nader tot zijn voleinding te hebben gebracht. Zulks met ontembare energie, groote staats manswijsheid, gepaard aan het aangeboren genie van den krijgsoverste. Spreker meende, dat do Koningin aan generaal Van Heutsz den hoogsten rang in de Militaire Willemsorde schenkende, daar mede een greep deed uit het hart van Haai volk, hetwelk begreep dat Zij den hoogsten graad van moed, onfeilbaar beleid, en de meest onwankelbare trouw beloonde. Na ook een woord van hulde te heboen gericht aan mevrouw Van Heutsz voor hare trouwe zorgen jegens haar echtgenoot, te raidden van het krijgsgewoel, riep generaal Kool bedden een hartelijk welkom in deze stad toe, met den wensch dat de generaal bij de ernstige werkzaamheden, die hem hier te lande wachten, toch hier verpoozing moge vinden van al zijn arbeid van daarginds en tevens dat zijn verblijf moge strekken tot in standhouding van zijne groote arbeidskracht, overtuigd als allen zijn, .dat hij deze, later in Indië teruggekeerd, evenals weleer, zal aan wenden tot heil Van Koningin en Vader land Een „Lang loven generaal en mevrouw Van Heutsz'' klonk na deze rede uit aller borst, als de juichkreet, waardoor de dames en heeren uiting gaven aan de gevoelens, die allen in dit Hartelijke welkomstuur be zielden. Opnieuw nam de generaal op het balcon, ditmaal met zijn echtgenoot©, de hulde van het 'volk in ontvangst, om teruggekeerd in de zaal met een enkel woord op d© rede van generaal Kool te antwoorden. Generaal Van Heutsz verklaarde overwel digd te zijn door de bewijzen van waardee ring, -en herdacht met droefenis de gevalle nen voor het Vaderland, die daar in Atjeh, tot aan hun dood, hun plicht hebben ge daan om te bereiken, wat de Regeering wenschte, dat op Noord-Sumatra zou be reikt worden. Op hen, en op de nog in leven, zijnden, bradht de generaal de waardeering over, hom namens het geheel© volk ge bracht. Want al had hij dc verantwoording en ÏCiding, zij hadden en hebben nog de zware taak van de vervulling. Geen hunner heeft versaagd, maar bracht blijmoedig het offer van zijn leven. De generaal bracht namens het Indisch© leger zijn diepgevoelde» dank voor de hulde dat leger in zijn persoon bewezendank ook aan de regeering, die hem-en dat leger in Staat stelden, te strijden voor do groot heid van Nederland, voor het iheil van het Vaderland en het Vorstelijke Huisen in 't bijzonder aan do oud-ministers Bergsma en Cremer, zonder wier steun niets tot staud had kunnen wordeu gebracht. Luide bravo's volgden op deze toespraak. Verschillende bloemstukken, waarvan één van de weduwe van generaal Van der Heij den, werden vervolgens door den generaal bezichtigd, die mot zijn echtgenoot© nog maals op het balcon moest verschijnen. Na een lunch in het Hotel aldaar, ver trok de generaal naar het raadhuis voor de ontvangst aldaar. Te kwart over twee werd generaal Van Heutz en zijn naaste verwanten de dames waren niet medegiekomen de trouwzaal ten raadhuize binnengeleid, waar hij aanwe zig vond het college van burgemeester en wethouders, met den gemoenfce-searetaris en de leden van den Raad. Nadat allen hun plaatsen hadden ingeno men, sprak de waarnemende burgemeester, de heer J. Simons, den generaal toe, hem dan kende voor zijn tegenwoorcligneid te dezer plaatse en er aan herinnerende, dat gene raal Van Heutsz door moed, beleid en trouw de eer van Nederland in de overzeesche ge westen hooghield. Spr. wees er op, dat gene raal Van Heutsz den weg van pacificatie van Atjoh heeft gelbaand, daardoor verwer vende den naam van pacificator, vredes- stiohter, als hoedanig het volk, he als een zijner edelst© zonen, heden had gehuldigd. Zeer gevoelig voor de hulde dankte gene raail Van Heutsz, er op wijdende dat hij en de zijnen ginds, in Atjeh, slechts gedaan hadden het volgen van het voorbeeld van anderenhet voorbeeld vooral van '9 Gra ven h age, zóó schitterend gegeven biji het her stel van Neerland's onafhankelijkheid na de Napoleontische overheersching. Da.t voor beeld volgende bleef oris aldus de gene raal gestadig voor oogen liet roemrijk de vies op 't' blazoen der Oranje'sJe Main tiendrai, ook op Sumatra. Hartelijk dankte de generaal voor de ge sproken woorden, die liijj gaarne zou over brengen aan allen, die met en onder hem hadden, gestreden voor de eer van het vader land. Op de matinee in den Dierentuin hield dl-. E. B. Kielstra, gep. luitenant-kolonel van het Indische leger, de feestrede. Spr. verklaarde, jarenlang de daden ja bijna zou hij zeggen de geclaohten van Gene raal Van Heutsz met de meeste aandacht te heb ben gevolgd hij had hem daarbij steeds meer leeren bewonderen. Hij herinnerde er t,an, hoe Van Heutsz, die een groot deel van zijn dienst tijd, ook in ondergeschikte rangen, in Atjeh doorbracht, in 1893 in bet Indische Militaire Tijdschrift eene uitvoerige verhandeling schreef, welke ook als brochure het- licht zag, over „de onderwerping van Atjeh." Dit geschrift was een openbaring voor velen die langzamerhand in hetgeen hun onvermijdelijk scheen, dén chroni- schen ziektetoestand onzer geheele Atjeh-poli- tielc, waren gaan berusten. Van Heutsz toonde duidelijk aan dat gebroken diende met de tot nu toe Aangenomen weifelende, zwakke hou ding, ons ongeloofclijk optimisme dat de on derwerping van Atjeh alleen gesohdeden kan door krachtigen dwang en oen r trong rechtvaar dig bestuur dat hiertoe alleen in staat is een man van karakter en groote individualiteit, met helder verstand, juisten .dik en snelheid van beraad beleidvol troepenaaiivoerder en krach tig bestuurder, onverzettelijk en wrikbaar op het doel afgaand. Spr. ging zeer in liet- kort den joop der krijgs verrichtingen na: hoe kort na liet optreden van Van Heutsz het tot dusver steeds gevreesde Pidië, met den zetel der Sultans-Kemala, en het- ontoegankelijk Tangsé binnen maanden werd ten ondergebracht, ofschoon inmiddels nog verrassend snel een omvangrijke fanatieke bewe ging in Idi werd onderdrukt,hoe daarna alle tegenstand in de kuststaten wo-"d gebroken en in Januari 1901 de sedert 1880 beruchte heuvel- stellingen van Samalangan werden veroverd hoe alom den toestand verbeterde en de leiders van^ het verzet rusteloos, tot, diep in het bin nenland, werden vervolgd hoe in het vorig jaar Van Heutsz rijn arbeid lekroond zag door de onderwerping, eerst van den pretendent-sultan, eenige maanden later van /anglima Polim. Gerust kon worden verklaard, dat daarmede de oorlog geëindigd was. Hoeveel er nog te doen overbleef, dat alles was bijwerk, waarmede het eindsucces niet meer in de waagschaal kon wor den gebracht. Zoo is gedurende het 6-jarig bestuur van gene raal Van Hcutsz al het mogelijke gedaan om in geheel Noord-Sumatra een blijvenden toestand te scheppen van vrede. En dat alles is gedaan met wijs overleg. Terecht heeft Regeering en Koningin generaal Van Heutsz door buitenge wone onderscheidingen gehuldigd. Hij heeft steeds een goed deel van den hem toegebrachten lof op de hoogere autoriteiten en op zijn trouwe helpers en ondergeschikten overgebracht. Maar zonder een buitengewoon man als Van Heutsz zouden wij vermoedelijk g lang zoovc.- niet zijn als thans. Spr. verheugde zich, dat zijne tijdelijke aanwezigheid in het vaderland ons volk de gelegenheid biedt hem hulde te brengen. Hij uitte den wensch dat het generaal Van Heutsz gegeven zij nog \©le jaren in 's lands belang werkzaam te wezen. Het zal zoo ein digde Spr. waarlijk geen plichtpleging zijn, maar eene opwelling uit het diepst van ons ge moed, wanneer wij ons allen vereenigen met dezen wensch Lang leve Generaal Van Ideutsz! Dat de hulde generaal Van Heutsz gis terenmiddag in de concertzaal van het Kou. Zool. Bot. Genootschap machtig en indruk wekkend, wordt reeds bewezen door de woor den van den generaal zelfdat de zenuwen die hij steeds en onder a-lle omstandigheden in zijn maoht had, hem hier te machtig dreigden te worden. Dat de versierde zaal met de talrijke uni formen en fraaie toiletten een feestelijken indruk maakt©, is bijna onnoodig mede te deelen. Nadat de generaal mot zijne familieleden had plaats genomen, werd hij toegesproken door den Commissaris der Koningin, mr. Patijn, voorzitter van de sub-oom missie voor de ontvangst, een kort welkomstwoord, waar in hij den generaal en mevrouw Van Heutsz minzaam bedankte, dat zij gevolg hadden ge geven aan de uitnoodiging om hier te komen, teneinde hem ook in ruimer kring hulde te brongen. Daarna gaf hij het woord aan den oud-luitenant-kolonel, D. Kielstra, die de reeds vermelde feestrede uitsprak. Herhaalde malen werd deze rede door toe juichingen onderbroken. Daarna betrad generaal Van Heutsz het podium. Aanvangende met de zoooven mede gedeelde woorden sloot spreker zich aan bij de door den feestredenaar geciteerde woor den van Jan Pietersz. Koen, die den klookste is, zal de macht hebben. Ilij wees er op dat in tijden, dat een kradhtig man Poodig was om onze maoht in Insulinde to vestigen, zulk een man ook steeds gevonden werd. Die man non zijp plotseling opgedoken in Lombok en in Atjeh, toen spreker nog een eenvoudig bataljonscommandant was. Bij de moeiclijk- heden, die wij destijds in Lombok en Atjeh ondervonden, was het de toenmalige land voogd, die het Nederlandscihe gezag heeft hooggehouden- ._e toestand moest gered wor den en zii werd gered, dank zij het plichts gevoel van allen, die geroepen waren om ons gezag te doen eerbiedigen. Hulde bracht spreker aan die allen, zoomede aan de hooge Regeering. Voor hen allen zal het een hooge voldoening zijp; wanneer zij; ia de dagbladen lezen, hoe het geheele Nederlandsche volk hier hun diensben waardeert en hoog houdt. Het was dus uit naam van die allen, die in Indië dat gezag thans hooghouden, dat Sur. dank betuigde. Hii daar, hun chef, hier hun gedelegeerde, betuigde dank voor de hier gebrachte hulde, die ziji zeer appreciieeren. Het zal hun, evenals mij, voor Nederland doen blijven trouw tot in den dood. De eer lien hier gebracht, Spr. durfde het verzeke ren, verdienen zij ten volle. Met een drie werf: „Leve onze geliefde hooggeëerbiedigde Koningin Vilhelmrna, waarmede de aan wezigen. instemde, besloot de generaal zijn toespraak, die luide werd toegejuicht. Nadat het Wilhelmus van Nassau wen was gespeeld, deed de luitenant-directeur der K. M. IC., deheer N. A. Bouwman de voor deze gelegenheid door hem gecomponeerde „Hulde aan Luitenant-Generaal Van Heutsz uitvoeren, waarvan de partituur de generaal was aangeboden. Na afloop der uitvoering bedankte de generaal den heer Bouwman met een hand druk. Vervolgens werd de thé rondgediena en het feestprogramma verder afgespeeld. Verschillende dames en heeren weiden den generaal voorgesteld, die bij het tweede num mer van het programma de zaal verliet, uit geleide gedaan door de feestcommissie en onder gejuich van do aanwezigen. Na de ontvangst ten raadhuize heeft generaal Van Heutsz, vergezeld van zijn aajudant, kapt. Colijn, een bezoek gebracht aan luit.-generaal Dumonceau, adj.-generaal van liet Militaire Huis "•■an H. M., aan diens woning. Daarna werd oen bezoak gebracht aan den minister van Binnenlandsohe Zaken aan diens departement, welk bezoek onge veer 20 minuten duurde, en aan den minis ter van Koloniën aan diens departement. In het Hotel des Indes is een register neergelegd, waarin de handteekeningen kun nen geplaatst worden dooa- hen, die den gene raal Van Heutsz van huune belangstelling in. zijne komst in do Residentie willen doen blijken. Over de geboorteplaats v a n generaal Van Heutsz schrijft men het volgende: Generaal Van Heutsz is geboren in het huis, thans bewoond en in eigendom be- hoorende aan den graanhandelaar Gerson Levie te Ooevorden. Dit huis is nog één der gebouwen, die herinneren aan den tijd dat Coevorden nog eene veste was en werd voor heen steeds bewoond dooa- den kapitein- of luitenant-magazijnmeester der artillerie. De vader van den tegenwooirdigen generaal, de lo luitenant-magazijnmeester der artillerie Joannes Franciscus van Heutsz, was dan ook le luitenant-magazijnmeester der artillerie te Coevorden. Weinig is er sedert de geboorte van den generaal, 3 Februari 1851, aan dit huis ver anderd. De 3 a 4 steenen dikke binnen muren, de zware eikenhouten balken, de ge welfde kelder, de regenbakken, welke dui zenden liters water kunnen bevatten, enz alles is nog zooals vroeger. De heer Lev'ie zal zonder twijfel er geen bezwaar tegen hebben, ais men aan de latere geslachten, door het plaatsen van een ge denksteen, in of aan het huis, de plaats zal kunnen aaniwijlzen waa.r dleze hoofdofficier 'het eerste levenslicht aanschouwde- Wie neemt hiertoe het initiatief? De Dordredhtsche -Courant verneemt, dat bij de maatschappij Nederland in Sep tember passage is genomen voor den „gou- verneur-generaail" Van Heutsa. Bij navraag deelde de directie der Neder land aan het Hbld. mede, dat haar van het bovenstaa rilde niets bekend was. De minister van Financiën maakt be kend dat op 9 Juli jl. bij dc betaalmeesters in kas was f 2.618.552,90^, en dat op denzelf- den dag door de Nederlandsche Bank, inge volge artikel 1 Ibis van haar octrooi, aan 's lands kajs een voorschot was verstrekt ten bedrage van ,f 12.248.965,11^. Men meldt uit Amsterdam aan de N. C. Naar wij vernemen zal de staatscommissie, benoemd tot het doen van een onderzoek naar den toestand van den handeldrijvendon en industrieelen middenstand, a.s. Zaterdag te 's Gravenhage officieel worden geïnstal leerd. Het Duitsohe eskader. De Duitsche kruiser Gazelle is gisterenmiddag te Vlissingen aangekomen. Even buiten de haven begaf zidh ter verwelkoming aan boord dé kapt. luit. ter zee Scholten, comman dant van de Reinier Claeszen, die werd ont vangen piet het oude Wilhelmus, door de kapel der Gazelle uitgevoerd. De Gazelle zal eerst heden opsdhutten om in de Tweede Binnenhaven te rneeren. Thans ligt de krui ser naast de Reinier Claeszen in de Buiten haven. Naar de Midd. Ot. meldt zullen tijdens het verblijf van het Duitsohe eskader te Vlissingen -dagelijks pleizierbooten loopen tusschen Antwerpen en Vlissingen. Zondag a.s. brengt de te Antwerpen bestaande Duit sohe liedertafel per speciale boot een bezoek aan de Scheldestadbij gunstig weer zul len, bij het bezichtigen van het eskader, eenige muzieknummers ten gehoor© worden gebracht. Het Duitsche eskader. Aan admiraal von Koerster, commandant van het Duitsche eskader, die Vrijdag van Vlissin gen naar 's Gravenhage gaat tot het afleg gen van officieel© bezoeken, ds door de di rectie van do Staatsspoor ©en salonrijtuig aangeboden. Van de uitnoodiging tot deel neming aan het feest, aangeboden door de maatschappij Zeebad-Schoveningen aan de officieren der Duitsche vloot op 17 Juli, zul-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2