BINNENLAND. nkou: wat men ook moge doen en hoo x>radhtig een generaal moge zijn, dio gova- ?n zijn onvormijdolijk. wanneer een niet go- mcentrocrd leger tot eiken prijs door deta- ïementen sommige punten wil dekken van ;n strategisch gebied waarop een geconcen- reende vijand voortrukt." Do oorrespo-.dent te Nioetsjwang van de Catin meldt, dat oen Russisch leger onder ■evcl van generaal Koeropatkin Tasjitajao «schermt en dat in deze richting Maandag :anonsolioten zijn gehoord. Men zegt, dat te Wladiwostok vijf ondcr- Jeeeclie booten zijn aangekomen, d. w. z. in ■iukken. Aan de werf te Wladiwostok is men mder leiding van ingenieurs met het ineen setten van ae booten begonnen. LondenIS Juli. De kruiser St. Peters- burg van do vrijwillige Russische vloot- hield gisteren ten zuiden van Djeddah twee En- gelscho stoombooten aan en ondorzoobt ze, waardoor hun reis vier uren werd vertraagd. De Zwitserschc regeering heeft zioh ge noopt gezien de beido naar het Russische leger in Mandsjocrije gezonden officieren ko lonel Audéoud en kapitein Bardet per tele graaf terug te roepen. Do terugroeping moet geschied zijn op verlangen van generaal IIoc- ropatkin, omdat do beide officieren ach kri tiek liaddcn veroorloofd. Allerlei vNog 600 meter cn de Simplontunnel is gegraven. Over het juiste tijdstip van het doorbroken worden uitoenloopendo mecnin- gen geuit. vDo scheepvaart-t rust. door den Ame- rikaanscheti millionair Pierpont Morgan ge sticht, maakt geen goede zaken. Er wordt over het eerste jaar geen dividend uitge keerd. vMademoiselle Percheron, die te Parijs de iuweelen der stervende Hertogin van Alva stal, is gisteren tot 18 maanden gevangenis straf veroordeeld. vVan 15 spoorwegbeambten, die te Budapest terechtstonden omdat zij geduren de sjjoorwegwerkstaking twee goederentrei nen door het wegnemen van de noodigo be standdeclcn tot stilstaan dwongen, zijn 3 tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De overige twaalf werden vrijgesproken. vDe voormalige leider van do oud- katholioke bewoging to Weenen, gewezen lid van den gemeenteraad en romanschrijver, dr. Karl Linder, wordt wegens verschillende bedriegerijen gerechtelijk vervolgd en is thans voortvluchtig. vTe Antworpen is een internationale oplichter, Desrumaux genaamd, die zicli te Keulen, Petersburg, Weenen, Berlijn en Rome van 140.000 francs heeft meester ge maakt-, gearresteerd, op bet oogenblik dat hij zich met zijn minnares naar Canada wilde inschepen. In zijn Leeit- vond men nog slechts 10.000 francs en een op den naam van zijn geliefde ingeschreven spaarbankboekje voor 5000 francs. Deze 5000 francs had hij aan zijn minnares geschonken, om haar voor haar trouw te belooncn, die zij hem gezworen had. zoo bowcerde hij aan den rechter van in structie. vEen 21-jarige wijnhandelaar te Ber lijn heeft gisteren zich zelf door liet drin- keu van sublimaat en door een schot in het hoofd gedood cn een 19-jarigo buffetjuf frouw. met wie hij een intiemen omgang had, doch die in den laatsten tijd deze ver houding moede was en bovendien weigerde met hom te trouwen, door drie revolverscho ten zwaar verwond, zoodat men voor haar leven vreest. Het drama speelde zich des morgens in de vroegte af in do slaapkamer van .het meisje. vTe Parijs bleef de groote hitte nog steeds aanhouden. Maandag kwamen er we der bij 33 gr. C. (91.4 gr. F.) zeer veel ge vallen van zonnesteek voor; de meeste met doodelijkcn afloop. Ook te Weenen was het in de laatste dagen drukkend warm. Zaterdag en Zondag stond de therometer er op 32 gr. C. (89.6 F in de schaduw, en er zijn daar ook vele men- aohen aan zonnesteek gestorven. vEen personentrein en een pleizier- trein zijn Zondag, zooals uit New-York wordt gemeld, nabij M'idvale op elkaar ge- loopen. In don laatstgenoemden trein, be vonden zich ongeveer 800 reizigers. Het on geluk is ontstaan doordat deze trein, die bij Midvale stopte om water in to nemen, de veredsdhte signalen niet gegeven had en, omdat hij in een bocht stond, door den aan snellenden personentrein niet gezien kon, worden. Het aantal gedooden bedraagt 17. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 12 Juli. Krankzinnigenwet. Aan do ordo is het wetsontwerp tot. nadere wijziging der wet van 27 April 1884, tot regeling van het Staatstoezicht op krank zinnigen. Do Minister van Binnen 1. Za ken (dr. Kuvpcr) deelt mede, dat een ont werp in bewerking is tot verhooging der Rijksbijdragen voor krankzinnigen. Het ontwerp wordt daarna goedgekeurd. Mode worden goedgekeurd: het weteont- werp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 190-1; dat tot afwij king van den regel omtrent plaatselijke be lastingen ton behoeve van do gemeenten Alkmaar. Hoorn en Purmerenddat tot verhooging van Hoofdstuk V dor Staatsbe grooting voor 1904, en dat tot wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1903. H o og oronderwij s-w o t. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling dor wet tot regeling van het hooger onderwijs. AlgemeoJie beschouwingen. De heer Van Boneval F a u r o is tot de conclusie gekomen, dat dit ontwerp niet is in het- belang van den Staat en niet in het belang der wetensclap. Hij vreest dat de godsdienstvrede cr door vorstoord zal worden en do bij de Grondwet gewaarborgd- de vrijheid er door zal worden aangerand. Daarom zou Spr. H. M. de Koningin in eer- biedigo overweging willen geven het ont werp in nadere overweging te nemen, maar hij zal er zich toe bepalen tegen het ontwerp te stemmen. Spr. ontwikkelt daarna een drietal stellingen: 1. dat door de gelijkstel ling van het openbaar cn bijzonder onder wijs het souvereiniteitsreeht van den Staat wordt aangerand 2. al wil men hieraan niet streng vasthouden, dan mag men dit niet doen op de wijze als hier wordt voorgesteld 3. door de gelijkstelling ^an do Vrije met do Openb. Universiteit wordt inbreuk gemaakt op de Grondwet. Ad lo. zet Spr. uiteen, dat bet Hooger- onderwijs is een Staatsbelang, en daarom mag de regeling slechts aan het Staatsbe lang getoetst worden. De wetgever is in het vrijlaten van het nderwijs zeer vrijgevig geweest, maar hoeft zich alleen voorbehou den de beoordeeling v;:n de vruchten van hot onderwijs door den Staat. Van een mo nopolie mag eu kan niet gesproken worden. Do gelegenheid om aan het ïooger-onderwijs deel te nemen, is op d meest onbekrompen wijze gegeven, gelijk Spr. in den breede uit eenzot. Waar in het jaar 1816 nog aan geen liberale partij ged eht Werd, kan allerminst gesproken worden van een liberale wetge ving. Spr. geeft aan iedere richting het recht Hooger-onderwijs le ge.^i in den ge- wilden zin, m;ts het aan de wetenschappe lijke eischen voldoet, die door den Staat zijn gesteld. Geheel onpartijdig dat kan Spr. verze keren is door examinatoren steeds on derzocht of zij, die examen deden, aan de gestelde eischen voldeden. Ad. 2. Beweerd wordt, dat dit ontwerp niet anders bedoeld dan het leven eu de beweging van de Vrije Universiteit inder daad vrij te maken, maar wat reeds vrij is, behoeft men niet meer vrij te maken, gelijk de heer Loliman in do Tweede Kamer heeft betoogd. Om vrijmaking van het onderwijs is het echter ook niet te doen. wel om aan do Vrijo Universiteit het recht te geven graden te verleenen, welk recht gelijk Spr. biervoren reeds heeft uiteengezet alleen den Staat toekomt. Men geeft bij dit ontwerp aan het woord vrijheid' eene be teekenis, welke het niet heeft. De werke lijke vrijheid wordt bij dit ontwerp juist miskend, om zich meester te maken van ecu privilegie. In een debat over Open ba ringsgeloof en Schoolastick zal Spr. zich niet begeven, daar hem dit te ver van huis zou voeren In tal van gevallen is geble ken, dat het Openbaringsgeloof heeft moe ten wijken voor liet licht der wetenschap Als Christen blijft Spr. protesteeren tegen den weg, die door de Reg. in hare Mem van Antw. wordt voorgeschreven. Niemand heeft liet recht liet Openbaringsgeloof de waarheid te noemen en alle andere Christenen buiten te sluiten. Do wetenschap corrigeert ziöh zelf en daarom kan haar de meest mogelijke vrijheid worden gelaten Voorts betoogt Spr., dat. de Vrije Universi teit niet bestaat en nooit bestaan heeft Zij is niet anders dan een school voor Hoo ger Onderwijs, die de openbare Universiteit nadoet. Naar Spr.'s vaste overtuiging is eene universiteit met drie faculteiten ecno ongerijmdheid en aan haar mag geene be voegdheid gegeven v.ordeu tot het verlee nen van den -effectus civilis. Voor de we tenschappelijke vorming onzer studenten zijn vijf faculteiten noodig, gelijk Spr. uit eigen ervaring kan leoordeelen. De minachting voor de 5 faculteiten herinnert Spr. aan den fabel van de vos. die zijn staart had ver loren en nu aan zijn makkers wilde wijs maken, dat een staart, een loelijk, onnut ding is. In het doen va een herexamen door de studenten van de Vrije niversiteit ziet Spreker volstrekt geen vernedering L'e Vrije Universiteit heeft het recht oia onderwijs te geven in dj door haar ge wilde richting, maar ook niets meer. Spr. tvijft volhouden dat de waarborgen die hier gebi.'en worden, onvoldoende ijn. Alsnu komt Spr. tot de grief, dat de Openbaro Uni versiteit niet voor ieder bruikbaar zoude zijn. Die bewering is absoluut onjuist en wordt door geen enkel argument gestaafd en van hi't uitoefenen van een onbehoorlijke pressie is nooit of nimmer sprake geweest. In de 20 jaren dat. Spr. onder het besluit van 1815 heeft, gediend, nooit cle afculteit gehoord bij eene benoeming tot hoogleeraar. Mag men het vraag Spr. de Leidsche facul teit kwalijk nemen, dat zij dr. Gunning niet aanbeval daar deze reeds 60 jaar was. En wat d>. Visser te Utrecht betreft, deze jeug dige geleerde had nog niets geschreven dat heme naar het oordeel der faculteit in aan merking deed komen. Ten slotte echter be slist do regeering en heeft de faculteit er zich bij neer to leggen en te zwijgen. De weeklacht over het voorbijgaan van eminen te mannen die nog geboren moesten worden, was niet slechts e*n ijdele' weeklacht, maar een misnlaatste besehuldiging. Met kracht komt Spr. op tegen hetgeen de Minister ge zegd heeft over de examinatoren en hunne wijze van examineeren. Spr. durft liier ge rust to zeggen, dat in de 33 jaren, dat hij aan de Leidsche Universiteit geweest is, de stu denten in de rechten goed gewerkt hebben; natuurlijk het eene jaar beter dan liet an dere. Onbillijk en onjuist was dan ook hetgeen de Minister daarover gezegd heeft. Hoe kan de Minister zeggen, dat hot meer op karak ter dan op wetenschappelijke opleiding aan komt om later met vrucht den staat te kun nen dienen. Er is geen quacstie van inpom pen cn zij die zoo oordeelen over onze stu denten, oordeelen lichtvaardig. Thans komt Spr. tot de nota van den heer Van den Biesen omtrc-.t do ergerlijke stel lingen van de rijksuniversiteit. De heer Van den Biesen had niet moeten spreken van de Christelijke stellingen maar van onze Chris telijke stellingen. Door lichtzinnig overdrijven kan men zelfs hot vermeende bederf aan de universiteit verkeerd voorstelen. Waaruit blijkt dan toch dat ongeloof van onze hui dige studenten. Spr. herinnert aan do woor den en oordeelt niet op dat gij niet geoordeeld worde. Wie heeft het recht om te oordeelen wat geloof, wat ongeloof, welk het juiste geloof is? Spr. hoopt de juistheid var: zijn eerste en tweede stelling te hebben aange toond; thans do derle stelling, dat inbreuk wordt op de gronowet. Spr. doet voorafgaan eene uitvoerige histori sch© beschouwing, aanvangende bij 1795. Bij die geschiedkundige beschouwing herinnert Spr. aan hetgeen te Amsterdam is voorgeval len met het gebouw der nieuwe kerk, waar bij men de synode op eene zonderlinge wijze wilde dwingen. De heer Hovy. Dat is niet waar. De heer F a u r e. Wat blieft u? niet waar?" Da: zal ik u met de stukken bewijzen. Verder betoogt Spr. dao de minister de vrije universiteit Kjrstelt als een publick rech terlijke instelling, hoewel hij zelf zeer goed weet dat zij aat niet is. Ten slotte bestrijdt Spreker krachtig Mi nisters onmiskenbaar streven om aan een gods dienstige richting ue voorrang te geven ook op he: geb:ed van den staat ten nadecle van het staatsgezag en den godsdienstvrede. Heden 11 uur is het woord aan den heer Van den Biesen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 13 Juli 1904 bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot lid van het college van de zeevisscherijen mr. M. Tydeman Jr., lid der Tweede Kanier te Breda; eervol ontslagen als bediende bij het rijks zuivelstation te Leiden, M. Verpoorten benoemd bij de op te richten te Keulen tc vestigen Deutsohe-Niederlandische Tele- graphen-Gesellschaft tot regeeringscommis- saris J. Th. Viehoff, administrateur bij het departement van Koloniën tot plaatsvervangend-regeeringscommissaris A. E. R. Collette, hoofd-ingenieur der tele grafie. Maandagavond heeft te Schwerin de laatste feestelijkheid plaats gehad ter ge legenheid van het huwelijk van den groot hertog. Het was een historisch geoostumeerd feest, waarbij de intocht van Johann Al- brecht I binnen Schwerin v.-erd voorgesteld. De optocht, die schitterend was, werd bijge woond door H. M. Koningin Wilhelmina en allo andere te Schwerin vertoevende vorst lijke personen, Men meldt uit 's Graveuhage In de Maandag vermelde opgave van do genoodigden aan het feestmaal ten nove ter eero van generaal Van Heutsz komt eeue verandering doordien aan den luit.-geneaaal Van Elrmel Scherer geen! uitnoodiging tLaJ kunnen gezonden worden als zijnde deze op por officier met verlof buitenslands. Tevens behoort nog tot de gasten de g&ao- raasl-majoor Staal van het Indische leger met verlof te 's Gravenbage. Het ligt. ia de bedoeling van generaal Van Heutsz om binnenkort een bezoek aan Amsterdam te brengen, maar omtrent het tijdstip waarop dat plaats zal hebben is nog geene beslissing genomen. In de eerstvolgende dagen zullen de be sprekingen over dienstzaken met de Re gee ring worden voortgezet. Do generaal Van Heutsz is, als adjudant- generaal den rang van groot-officier bij Hr. Ms. Militaire Huis bekleedende, uitgenoo- digd na zijn komst a.s. Zaterdag op het Lo o ten Paleize te blijven overnachten. Do samensprekingen over dienstao/n- ge legen heden tusscben den minister van Ko loniën en den generaal Van Heutsz, waartoe deze hierheen ontboden is, hebben gisteren voormiddag aan het Departement van Ko loniën een aanvang genomen. De conferen tie duurde eenige u"*n. Goneraalvan Heutsz te Am sterdam. Dinsdag 19 Juli zal generaal van Heutsz een bezoek brengen aan de hoofd stad. 's Middags ten 3\ uur zal de generaal eene samenkomst bijwonen in de groote zaal van Artis, terwijl ten 6i uur aan Zijne Excel lentie een feestmaal wordt aangeboden in het Concertgebouw. Als slot, van de huldebetuiging zal des avonds 9i uur op den Buiten-Amstel een vuur werk worden ontstoken. Naar de Tel. verneemt is voor generaal Van Heutsz passage besproken op het st. .Prins Hendrik", dat 13 Augustus naar In- die vertrekt. H. M. de Koningin zal Maandag 18 dezer de officieren van het Duitaohe eskader ten paleize Het Loo ontvangen cn aan een diner vereenigen. Het Duitsobe eskader. Men. meldt uit Vlissingeu De Duitsobe kruiser „Gazelle," die Maan dagnamiddag hier arriveerde, werd Dinsdag morgen met hoog water, te ongeveer half elf uur, op de haven gezet. Het sohip ligt 18.9 voet die]>. Maandagavond werden door het muziek korps, dat zich aan boord bevindt, verschil lende nummers uitgevoerd. De „Gazelle" heeft ruim 400 koppen aan boord. Reeds zijn met net oog op de komst van het Duitsobe eskader hier verschillende jach ten gearriveerd, o. a. een grcot Engelsch stoomjacht. De Zeeuwsche spoorbootmaatschappij en de Middelburgsohe Maatschappij van stoomvaart organisecreu gedurende liet verblijf van het eskader enkele dagen boottochten op de reede, teneinde de machtige zeekasteelen meer van nabij te kunnen gadeslaan. Het groote feestbanket in het Palace- Hotel te Scheveningen, aangeboden door de Maatschappij Zeebad Scheveningen, aan de officieren van het Duitsobe vloot-eskader op Zondag 17 Juli a.s., zal aanvangen des na middags ten half zeven ure. Dien avond zal voorts een feostoonoert worden gegeven in de Kurzaal, met mode werking van mevrouw Lucie Weidt Xlin- genstein, van de Keizerlijk-Koninklijke Hof opera te Weenen, die zal zingen de ballade „Senta" uit „de Vliegende Hollander". De admiraliteit, de andere officieren van het eskader, zoomede de genoodigde hoogge plaatste Ncderlandsche civiele en militaire autoriteiten zullen na afloop van bet ban ket gezamenlijk het concert bijwonen, na welks beëindiging een buitengewoon groot vuurwerk zal worden afgestoken, dat zal worden beantwoord door de voor Scheve ningen ankerende schepen van het Duitscbc eskader. Binnen eenige dagen wordt te 'sGra- venhage verwacht de Erfprinses von Wied, geboren Prinses van Wurtemberg, die waar schijnlijk eenigen tijd haar intrek zal ne men in hot Paviljoen van de vorstelijke fa milie von Wied te Scheveningen. De minister van waterstaat heeft Za terdag-middag een bezoek gebracht aan An- del, ter bezichtiging van de in aanbouw zijn de werken aldaar: de sluis, de nieuwe vaar geul en den gedec... vri.coiden dijk. De Engelsche gezant Sir Henry Ho ward vertrok Maandag avond voor eenige weken met verlof uit de residentie naar En geland. De beer Leveson Gower, eerste secretaris, zal tijdens zijn afwezigheid de leg .ie be- heeren. Do twaalfde interparlementaire confe rentie zal geopend worden op Maandag 12 September 1904, te St. Louis, Missouri. Op de agenda staan o.a. voorstellen tot het uitlokken eener bijeenroeping van een tweede zitting der Haagsche Vredesconferen tie van 1899. Te Amsterdam had gisteren de stem ming plaats ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, ter vervulling van do vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Bodssevain. Uitgebracht werden 3037 geldige stem men, waarvan de heer S. P. van Eeghen (lib.) er 1586 verwierf en de heer Cb. M. Herckenrath (kath.) 1451, zoodat do beer Van Eeghen is gekozen. De heer Van Vliet, voorzitter van de Algemecaie Rekenkamer, van verlof terug gekeerd, heeft zij,n functiën hervat. Dr. J. D E. Schmeltz, directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, is door het „Institute archeologico o geogra- phico Pernambuco" te Rerife (Brazilië) in zijn vergadering van 26 Mei j.l. tot Correspon- deerend lid benoemd. L. D. Te Groningen is in den ouderdom van 65 jaren overleden de oudste predikant bij de Ned. herv. gemeente aldaar, ds. W. Vlie gen tkart. Ds. Vliegentkart, die 4 Sept. 1864 te Over langbroek (prov. Utrecht) de Evangeliebe diening aanvaardde, was vervolgens nog als predikant werkzaam geweest te Vreeland (prov. Utrecht), Goes, Enschedé eu sedert 15 Sept. 1878 te Groningen, zoodat bijl 4 Sept. a. s. zijn 40-jarige ambtsbediening zou her denken. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Vereeniging van schutterij-officie ren in Nederland hield Zaterdag hare vergadering te Rotterdam, waar hoofdzake lijk onderwerpen van huishoudelijken aard besproken werden. Na afloop der vergadering vereenigde men zioh aan een lunch, door de Rotterdamsche 9dhutterij-officieren aangebo den. Daarna had een boottocht plaats door de havenwerken, aangeboden door den bur gemeester van Rotterdam. 's Middags werd een maaltijd gehouden in de Harmonie, terwijl 's avonds de stafmu- ziek ach deed hooren. Gisteren werd een schietwedstrijd gehou den aan den Binnenweg in den Prins Alexan- derpolder. Gisterenavond te 7i uur had te Nij megen in de sociëteit „de Vereeniging" de feestelijke ontvangst plaats van het hoofd bestuur eu do afgevaardigden der afdeelin- gen van den „Volksbond, vereeniging tegen Drankmisbruik, door de regelingscommissie uit de Nijimeegscke afdeeling. Dr. W. Haverkamp, predikant te Nijme gen, riep do aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. wees er op, dat de nieuwe drankwet den arbeid niet lichter, laat staan overbodig, maakt. Er komt steeds meer te doen. Spr. eindigde met do hoop uit to spreken, dat het samenzijn in Nijmegen allen daartoe nieuwe lust en kracht zal geven. In den tuin der „Vereeniging" had daarna een concert der Arnhemscke Orkest vereeni ging plaats, onder leiding van den heer Kwast. Op het 7. symphonie-concert in de Kurzaal to Scheveningen op 15 Juli a.s. zal ter nagedachtenis van Richard Hol, Let or kest het door dezen gecomponeerde stuk ten gehoore brengen, welks titel luidt „Elkla- rung." Groningse he lustrumfees ten. In de Martinikerk, tot alle hoeken gevuld met studenten, reünisten en belang stellenden heeft prof. A. G. van Hamel Maan dagavond de feestrede gehouden. Daarna, om 11 uur 's avonds, werd de reünisten in de Harmonie door de leden van „Vindique atqus polit" een serenade gebracht met de muziek van het 1© muziekkorps der dienstdoende schutterij. Na de serenade werd aan prof. Van Hamel, den feestredenaar, als souvenir een prachtige ets van Bauer aangeboden. Gisteren werd „Vindioat" door de reunisr ten op het Boschhuis op een matiné-musicaJe onthaald, en werd in hotel „Dé Doelen" eene receptie gehouden van het „Collegium Civi- tatis Academicae LugdunoBatavae Supre- mum," welke gevolgd werd door het reunds- ten-diner in de Harmonie, en gala-concert door het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den beer Men gelberg. Solisten waren mevr. Emma Bell- widt, uit Frankfort a. M„ sopraan, en do heer Egon Petri, uit Dresden, pianist. Maandag werd de badplaats Scheve ningen bezocht door den heer Engeringh, plaatsvervangend directeur-generaal en chef van den dienst der Exploitatie van de Mij. tot expl. van S.S., begeleidende den presi dent en een negental hoofdambtenaren van de Pruisische Staatsspoorwegdirectie te Es sen. In gezelschap van den president-gedele geerd commissaris van den Raad van Be heer der E. M. E. en het lid van dien Raad, gedelegeerd commissaris van het zeebad Sche veningen jhr. mr. dr. J. Hurjdeooper wer den alle etablissementen en nieuwe bouw werken bezichtigd, waarover de heeren zioh zeer voldaan betoonden. Pokken In een zeemanshuis op den Schiedamschendijk te Rotterdam is een geval van pokken geconstateerd bij een Duitschen zeeman, met een stoomschip uit Libau in deze haven aangekomen. Dit stoomschip ,s reeds weder vertrokken. De poklijder is naar het ziekenhuis Wou- densteyn overgebracht, terwijl de logement houdster met hare drie kinderen, dienstbode en logeergasten, meest Duitsche en Holland- sche zeelieden, te zamen 23 pei-sonen, in de observatieinrichting in de Noord-Molenstraat ziju opgenomen. Twee zeelieden die ook in dat logement waren, maar nog in de stad rondloopeu, worden opgespo >rd. Werkstaking. Te Emmer-Com- pascum is Maandag eene werkstaking uitge broken onder de turfdroogmakers. Zij eischen hooger loon, hoewel zo zich bij den aanvang van het seizoen bij contract hebben verbon den. De staking heeft een heel kalm verloop. Degenen die leden zijn der christelijke werk- liedenvereeniging hebben reeds gisteren weer den arbeid hervat, de socialisten blijven sta ken. He Haagsche rechtbank ver oordeelde twee jonge mannen, die eene poging tot diefstal deden in eene woning in de Ja- vastraat en tevens terecht stonden, verdacht schoenen gestolen te hebben rit een winkel in het Westei ade aldaar, resp. tot 4 en 3 jaren 'gevangenisstraf. Diefstallen in de kazerne. Te Leiden werden in den laatsten tijld in de Doelen-kazerne der huzaren verschillende diefstallen gepleegd van belangrijke 'hoeveel heden Rijksequipeanentgoederen. Eindelijk mocht het dezer dagen gelukken den dader, een milicien der lichting 1904, G. A., te ontdekken, die van af zijn in dienst- treding in Maart jl. voortdurend met slim overleg met een valsdhen sleutel en als cor- veeër dienstdoende, van de gesloten rust- en deponeerkarners dier kazerne goederen had weten machtig te worden en deze dan na verandering of onherkenbaarmaking onder talrijke kameraden had verkocht en aldus een aardig spaarpotje trachtte te maken. Na een uitgebreid onderzoek, is de dader naar het Huis van Bewaring te 's Graven- hage overgebracht cn ter beschikking van den waarnemend auditeur militair aldaar gesteld. Moordaansla g. Maandag avond laat heeft een glazenwasscher, J. P. genaamd, een poging tot moord gepleegd op de vrouw J. M., waarmee hij same roont in een woning aan de korte Wagenstraat te Rot terdam. De man kocht een groot mes in een nabij ziinden wankel, snelde naar huis en stak naar de vrouw met het oogmerk haar het leven, te benemen. Het mes stiet af op het corset. De dader werd door buren overrompeld en aan de poltie overgelevrd. Doodslag. Gisteren nacht om half twee is na een huiselijke twist in een wo ning aan do Sint-Laurensstraat 73 te Rot terdam de 85-jarige Chr. van Meersen, we duwe van J. van Nietighem, van de trap pen gevallen. Naar het ziekenbusgebracht overleed zij binnen enkele minuten. Het bleek dat haar hersenpan was verbrijzeld. Op aanwijzing van buren en ooggetuigen werd haar 41 jarige zoon dien nacht door do politie in de woning gearresteerd en naar liet politiebureau aan de Groote Pauwen- steeg overgebracht, als verdacht zijn moeder van de trappen te hebben gegooid. „De naaktlooper van Eaar- 1 e ra." Men schrijft uit Haarlem aan 't Han delsblad Nog altijd schijnt het schrikbeeld van den naaktlooper der Bloemendaalsche bosschen de menschen te beangstigen. Had de man eerst zijn tenten opgeslagen in het Bloemendaal- sche bosch, had men hem later in Velsen ge zien alwaar hij ook alweer spoorloos ver dween thans werd hij, gisterenavond door een heer en dame in de onmiddellijke nabij heid van Haarlem, in het Kleverpark ont moet. De dame per fiets, waarschuwde de po litie, de heer hield den naaktlooper, die dit maal behoorlijk gekleed was, in 't oog, en zoo werd hij gearresteerd en naar het politiebu reau gebracht, alwaar hij bleek zekere S. te zijn. Zoo gaat heden het gerucht dat de naaktlooper gevat is. Wat is echter het geval? De man, die wer kelijk verdacht wordt de naaktlooper te zijn, is een Haarlemsch maniak, wiens naam ook nut een S. begint. De gearresteerde echter heet Sprenger, heeft met den naaktlooper niemendal, maar met de politie wel wat te maken, en is daarom in hechtenis gebleven, in afwachting van de drie maanden gevange nisstraf, die hij te goed heeft. De naaktlooper S. schijnt zich thans schuil te houden. Eenmaal is hij in verhoor geweest, doch dan wil of durft men den man niet her kennen. Verdronken. Maandagmiddag om streeks half vier maakten een broer en zuster op den Amstel te Amsterdam een roeitochtje. Ter hoogte van Schollenibrug sloeg eensklaps het bootje om, doordat een der inzittenden, naar men ons mededeelde, te veel naar een kant overhing. Beiden vie len daardoor te water. Een zekere Willem Roos, die het ongeval zag, begaf zioh zonder aarzelen te water, om de drenkelingen te redden. Hij slaagde hier in echter niet, wijl de man hem bij zijn beenen greep, zoodat hij terug moest kee- ren, -wilde hiji zelf niet verdrinken. De bekende jolleman Ario Roos, een broer van Willem, die liet ongeval eveneens had gezien, spoedde daarop met zijn bootje toe en mocht er in slagen de vrouw te redden. Van den man was evenwel niets meer te bespeurenna een kwartier dreggens haal de men zijn lijk uit de diepte te voorschijn. Het lijk is naar het posthuis van de po litie van Watergraafsmeer, staande aan de Weeeperizijide, gebradht. (Tel.) Zondagmiddag is voor de Westerbou- wing do zoon van den heer B. te Ooster beek, bij het zwemmen in den Rijn ver dronken.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2