BINNENLAND. Wladiwostok gisterenavond voor Hokkaido zijn verschonen. Londen, 13 Juli. Het Japansche gezant schap ontving het volgende officdoele tele gram uit Tokio van hoden: Generaal Okoo bericht, dat in do gevoch ten tot bezetting van Kaipdng onze verlie zen geweest zijntuaschen 57 Juli 24 waarvan vier man gedood, den Sen en 9en Juli omtrooks 150 man. Londen13 Juli. Een dépêche van Lloyds uit Nioetajwang via Tsjifoe van hoden meldt, dat Japausahe verkenners des morgens ge zien werden op zes mijlen ten zuiden van Nioetajwang. Generaal ökoe rukt met 50,000 man met grooton spoed op tusschcn Nioetajwang en Tasjitajao. Tokio, 12 Juli. (Daily Telegraph). Eon telegram, ontvangen van het Takoeejan- iegor, bericht, dat eono Japansche colonne, die oprukte langs den weg van Sonkiazu en nog een anderen weg, vroeg in den voormid dag do hoogten ten zuiden van Sakiasanzu aanviel. Do vijand bood hardnekkigen tegen stand. Wanneer de te Tokio gekoesterde ver wachting een gids mag zijn bij het uitspre ken van een oordeel omtrent hetgeen waar schijnlijk gebeuren zal, dan zal de val van Port Arthur niet plaats hebben vóór het einde van deze maand. Inmiddels wordt do belegerde stad met kracht gebombardeerd. Een uitval en een gevecht dat eindigde met het teruggaan van de Russen, had plaats verleden Zaterdag en van Zondag namiddag tot Maandagmorgen werd te Tsjifoe een hevig kanonvuur ge hoord. Admiraal Togo heeft bericht, dat Maandag to middernacht Japansche torpedo- booteai een aanval hebben gedaan op een Russisch wachtschip van het Diana-type met onbekenden uitslag. Verder bericht do cor respondent van de Chicago Daily News, die zich Maandag aan boord van zijn stoom schip, de Fa wan, zoo dicht mogelijk bij Port Arthur heeft gewaagd, dat er hevige ontplof fingen werden gehoord, gevolgd door een wolk van zwarte rook boven het weste lijk havenbassin. Het bombardement scheen te komen van een afstand landwaarts in gemiddeld werden zestien schoten in de mi nuut gehoord. Tsjung-tao in do Duivenbaai, in een tele gram uit Rome omschreven al9 ..do sleutel tot Port Arthur's verdediging", is door de Japanners genomen. Over do in dozen strijd geleden verliezen bewaart men aan Japansche zijde een onver brekelijk stilzwijgen, want de mededceling iu een der berichten van admiraal Togo, dat in den uitval van verleden Zaterdag „één Ja pansche kajuitsjongen licht gewond werd, komt hier natuurlijk niet in aanmerking. Des te mededeelzamer is men aan Rus sische zijde, waar men opgeeft, dat de Jar p&nsch© verliezen bij den aanval op Zondag nacht niet minder dan 30,000 man bedragen hebben. Het is vreemd, dat de Russische generale staf zegt dit te weten door berich ten uit Japansche bron. Als men 't uit eigen waarnoming wist, dan zou het bericht meer vertrouwen verdienen. Voorloopig staat niets anders vast, dan dat er Zondag om Port Arthur gevochten is. Men weet dat, zoowol van Russische als van Japansche zijde, ook uit een telegram van Russen uit Tientsin, dat aldus luidt „Men zegt. dat er Zondag in de buurt van Port Arthur oen groote 9lag is geleverd, waarin de .Jpanners 3000 man hebben ver loren. Do Japanners werden teruggeslagen." 3000 man. waarop „men" ltier het verlies schat, is reeds oen zeer groot cijfer. Maar het. is toch nog maar een tiende vau 30,000 Wie denkt bij 't lezen van dit laatste cijfer niet aan do onder 't voortgaan steeds aan groeiende faam? De oorrespondent van dc Times te Tokio seinde gisteren De drie Japansche legers, die optrekken tegen do troepen van generaal Koeropatkin, zijn de bergachtige streek door en zullen voortaan tenzij ze teruggwlreven worden in de vlakten bij de Liao-ho operccron. Generaal Koeropatkin trekt een sterke troepenmacht samen te Tang-teji, tussohen Tartsji-tsjiao en Tsjiao en Tsja-hata, een stel ling op den uitersten linkorvleugel van het leger van Takocsjan. Te Tokio loopt het gerucht, dat generaal Misjtsjcnko aan het hoofd van 30.000 man ruiterij, zou beproeven om generaal Kocroki's rechtervleugel om te trekken, teneindo de Jaloe te bereikon. Men hecht geen geloof aan dit gerucht. Dezelfde correspondent seinde later nog: Uit do laatsto ambtelijke rapporten blijkt dat het leger van Takoesjan zich verplaatst heeft, gelijk op met do troepen van generaal Okoo, door den 9. Juli tussclien Tang-tsji en Sji-moe-tsjeng op te schuiven. Na twee dagen vechten» werden de Ruseen teruggeworpen. Het juiste cijfer van do verliezen is niet be kend. Het is duidelijk dat deze operatie van liet leger van Takoesjan op den linkervleugel van de troepen van generaal Koeropatkin zijn verzot gebroken en zijn strategie te Kai- ptng verijdeld heeft. Uit Petersburg wordt aan de Echo i*» Pa ria Kericht: Volgen» telegrammen uit Liao-jang is de hitte er ondragelijk. Het is op het oogen- blik 50 graden Celsius. De Japansche "oor- posteti staan op 20 K. Al. Allerlei vAan de Berlijnsche Universiteit zijn ndet minder dan 220 jongelieden van de lijst der studienten geschrapt, wegens nalatigheid in het bijwonen van de colleges. De ergste zondaars in dezen waren de stu denten in do wijsbegeerten en daarna komen de theologen. vMen bericht van verschillende provin cies uit Europcosoh Rusland, dat in net al gemeen do uitslagen van den oogst bevredi ging 'geven. De groei is wel wat later ge- koroon, maar dc vooruitzichten zijn toch gunstig. vVolgons de Brazilian Review, zou een belangrijk syndicaat van Chicago diamant velden gekocht hebben aan de rivier Jequi- tinhaaka, te Miuas Geraes en zou voor de ontginning een maatschappij gevormd zijn met een kapitaal van 30 millioeu frank. vGisteren hebben 50.000 pakhuisknech ten een werkstaking afgekondigd over geheel Amerika, teneinde zeker to zijn van het in kracht worden van een nieuw loontarief. vEen pruikenmaker van Couterne, in dc Orne, (Fr.) M. Huvart, wilde zijne vrouw, die zinneloos geworden was, in een gesticht plaatsen. In een aanval van woede stak zij het huis in brand. De man sprong in v.e vlammen om zij» vrouw te redden, maar bei den werden levend verbrand. vIn de Spaonsih.- stad Pampeluna is Zondag een stier, die naar de arena werd gebracht, losgebroken en dc stad ingesneld. De menschen op straat vluchtten iu groote ontsteltenis en er werden 16 door het woeste dier gewond; twee doodelijk. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergaderiug van Woensdag 13 Juli. H o o g e r-0 n d e r w i j s-w e t. De beraadslaging wordt voortgezet. Do heer Van den Biescn zegt, dat toen het principieel debat in de Tweede Kamer was afgeloopen men do meening in gang trachtte te doen vinden, dat de katho lieken met deze wet nu juist niet bijzonder waren ingenomen en er maar nolens volens mede meegingen. De schitterende redevoe ring van dr. Nolens bewees dadelijk het tegendeel. Daarop verscheen een brochure van F. H.. een uitstekend gestyleerd werk. dat eerst een noodschot werd genoemd uit do anti-rev. veste. Later bleek dat dit werk was van pater F. Hendricks. In dat uitmuu- tende werk werd behandeld de wettigheid, de rechtmatigheid, de uitvoerbaarheid en de techniek van het wetsontwerp, dat wij thans behandelen. Uitvoerig gaat Spr. deze bro chure na en ook hiji komt met deai schrijver tot de conclusie, dat het ontwerp is wettig, rechtmatig, uitvoerbaar en technisch goed in elkander gezet. Thans komt hiji tot zijn Nota. Spr. heeft beloofd bij het mondeling debat nog meer staaltjes van professorale opvattingen te zul len modedeelen en als man, van zijn woord geeft hij daaraan gevolg. Uit een brochure van prof. Hector Treub haalt hij o. a. de zinsnede aanwat is beter, een zieke vrouw met een uterus of eene gezonde vrouw zon der uterus. Zulk eene redeneering is in strijd met den katholieken zedeleer. Nog tal van citaten worden door Spr. aangevoerd van hetgeen door professoren geleeraard wordt. De Voorzitter verzoekt Spr. zink te beperken in zijne medische aanhalingen. De heer Van den Biesen meent het recht te hebben bewijzen aan te voeren. De Voorzitter zegt Spr. niet te wil len beperken in het debat, maar hiji meont dat do Kamer nu al genoeg van die aanha lingen heeft gehoord. De heer Van den Biesen verschilt in dit opzicht van gevoelen met den Voor zitter, maar als hij de Kamer uitspraak wil laten doen, is het hem goed. Vervolgende, leest Spr. voor hetgeen door prof. Treub ge schreven is over de abortus provocatus en geslachtsouthouding, de vrije liefde, het Neo Malthusianisme, waarvoor prof. Treub de loftrompet steekt. Ten slotte haalt Spr. een citaat aan uit de inaugurale rede van prof. Koster, om aan te toonen welke geest van twijfel cu onzekerheid aan do Uirversiteiten keerschen. Thans is geen transactie meer mogelijk. Wij vragen niets anders, zegt Spr., dan geeft ons wat wij voor onze kindoren noodig en heilig achten. Dat kam en mag men ons niet wei geren dan om één rede, n.l. dat men de kin deren wil opleiden tot indifferente materi alisten. Spr. betreurt het dat bij dit ont werp f 100.000 subsidie gevraagd wordt-, want dat is slechts een druppel in de Oceaan. Om die 100.000 gulden geeft hij niets. De hoofdzaak ia vrijheid van geweten, vrijheid vau onderwijs. Dat is een recht dat men ons niet mag onthouden. De hecr.Woltjer herinnert er aan, dat dr. Bronsveld er tegen gewaarschuwd Iteefb om naar Spr. te luisteren. Tussclien luisteren en luisteren is onderscheid, en Spr meent dat dr. Bronsveld zijn eigen en Spr.'-s invloed heeft overschat. Iutusscken van dit punt stapt Spr. af. Hij dankt den minister voor bet beginsel, dat in dit ontwerp is neergelegd cu voor de wijze waarop het is uitgewerkt. Slechts twee punten zal Spr. be handelen, ul. hij zal trachten aan te toonen dat dit wetsontwerp tegemoet komt aan een gegronde behoefte in zake het Hooger-onder- wijs, die door de meerderheid van het Ne- derl. volk wordt gevoeld, en verder zal hij trachten aan te toonen, dat de aanneming van het wetsontwerp is in het belang van het Hooger-onderwijs en in het belang van den Staat. Vooraf brengt Spr. den minister hulde voor hetgeen hij bij deze gelegenheid gedaan heeft voor het technisch onderwijs. Tot dusver was de Polytechnische School zeker goed om bruggen enz. te loeren bouwen, maar zij vormde geen wetenschappelijke man non, die de historie van hun vak kenden. Men heeft aan de overzijde gevraagd Wat zijn de Christelijke beginselen en wat hebben die met de wetenschap te maken? Wel, Spr. durft zeggen, dat de meest ge wone wetenschap et de Christelijke begin selen in aanraking komt. Geen enkel ooi lege kan gegeven worden, zonder met de Christelijke beginselen in aanraking te ko men, hetzij om ze te ontkennen of te ver dedigen. De groote fout van onze openbare universiteiten is, dat door verschillende fa culteiten geen encyclopaedic wordt onder wezen. En dat is duidelijk. Het indefferente stelsel toch heeft geen vasten voet en wie zou dus encyclopaedic moeten onderwijzen? Spr. komt thans tot zijn tweede stelling, dat aanneming van het ontwerp zal zijn in het belang van het H. O. en in het belang van den Staat. Dit wetsontwerp opent de mogelijkheid, om de consequentie aan eenige universiteit, hetzij van katholieke of pro- teatantsche zijde opgericht, door te denken cn toe te passen. Dit reeds ia een groot be lang voor de wetenschap. Maar gij zijt bij uw onderzoek gebonden, zegt. men. Spr. betwist, dit. Hij is bij zijn onderzoek volkomen vrij. Er staat in de Schrift: On derzoekt alle dingen". En wat Spr. sterkt in de waardccring der christelijke beginselen voor de wetenschap is, dat zij den toets van eeuwen hebben kunnen doorstaan. Ten slotte het belang van den Staat. Dc Staat heeft belang bij de wetenschap, en door dit wetsontwerp wordt tevens voldaan aan een reohtmatigeu eisch van een groot deel des volks volgens Spr. het grootste deel des volks. Wij vragen, zegt Spr., niet anders dan vrijheid van onderwijs voor onze kinderen. Do geboden waarborgen acht Spr. ruimschoots voldoende. Wat kunnen curato ren thans doen? Zij hebben eenvoudig toe zicht op het beheer, maar kunnen niet qualitate qua colleges of examens bijwonen of vragen doen. En dit verandert juist bij dit ontwerp. De Staat is do Souverein, zegt men, en dus alleen heeft de Staat het recht den effectus civilis te verleeuen. Zijn de waarborgen voldoende, dan is de Staat ge dekt. Dat het beginsel der Stautssouvereini- teit dat Spr. niet erkent in botsing zou komen, ziet hij niet, in. Voor Spr. staat het vast, dat bij verwerping van dit ontwerp zich een grooter actie bij het christelijk deel des volks zal ontwikkelen. De heer Faure .knikt van neen, maar over de toekomst valt hier niet te debateeren. Wat do Staats examens betreft, Spr. ziet daarin niet anders dan een© goedkeuring van pompmaohincs. Bovendien betwist Spr., dat Staatsexamens grooter waarborgen gegeven worden dan hier geboden worden. De heer Reekers herinnert aan de be spreking van dit ontwerp in de Aula der Amsterdamsohe universiteit en spreekt als zijne overtuiging uit, dat ieder ouder het recht eu den plicht heeft om zijn kinderen eene opleiding te geven in hun richting. Hot is hun plicht te zorgen, dat hunne kinderen niet van het pad der waarheid wor den afgebracht. En nu is het devraag: mag men zijn kinderen blootstellen aan invloe den, waartegen zijl met het oog op hun jeug digen leeftijd nog niet. bestand zijp Zij kun nen nog niet eritiscb beoordeelen, hetgeen hum .wordt opgedischt. Nu zal men zeggen daaraan zal worden tegemoet gekomen door het vrije professoraat en gedeeltelijk geeft Spr. dat toe. Spr. komt nu tot de zoogeaamde vrijheid van onderwijs, die thans slechts in theorie bestaat, daar de studenten der Vrije Uni versiteit aan een her-examen onderworpen zijn, over welk examen men niet licht moet deuken. Zij trekken af van de studie, om dat men zich bij een repetitor klaar moet maken voor het examen. Het nut oon nan de Vrije Universiteit het recht toe te ken nen graden te verleenen, is reeds vroeger door mannen van naam en beteekeuis verde digd cn Spr. begrijpt niet wat er tegen kan zijn. De Staat heeft natuurlijk het recht om examens te eischen, maar het hoog- heidsreoht van den Staat wordt volstrekt niet aangerand, wanneer de Staat het exa men niet meer afneemt. De Staat behoudt immers toch het recht tot benoeming en kan kiezen uit de haar geboden stof, hetzij die gekeurd is in Groningen, Leiden, Utrecht of Amsterdam. De Staat geeft dus haar hoogiheidsrecht niet prijs. Thans komt Spr. tot de vrije wetenschap en betoogt dat door dit ontwerp do rechten der vrije wetenschap allerminst worden ver kort. Spr. gelooft dan ook dat het oogeublik gekomen is om aan de geloovige wetenschap een bescheiden plaatsje te geven. Nog meer punten had Spr. willen behandelen o, a. de Staatsexamens, maar met het oog op de uit gebreidheid, welke de discussie heeft ge nomen, ziet hij daarvan at. De heer VanVelzen verdedigt de recht vaardigheid van hot ingediende wetsvoor stel, dat zoowel door het onderwijs als het staatsbelang wordt geëischt. Door dit wits- ontwerp worden de bezwaren van tal van positief Christelijke burgers uit den weg ge ruimd. Heb verleenen van den effectus civilis wordt door Spr. verdedigd, zoomede de voor gestelde waarborgen en liet bezetten van drie leerstoelen. Heden te 1' uur is de heer Vau Leeuwen aan het woord. Berichten. M'. M. Koningin Wil'heknina en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zijn gis teren morgen om, .10 uur in hun hoftrein met gevolg naar hier vertrokken. Om afscheid te nemen waren aan het sta tion verschenende groothertog en de groothertogin, hertog Johan Aibrecht, de groot-hertogin-weduwe Marie en de gixxrtr hertogin van Oldenburg. Het afscheid was zeer hartelijk. Vele bloemruikers werden aan H. M. overhan digd. Het Koninklijk Echtpaar is gisteren middag te 5.25 op Het Loo uit het buiten land teruggekeerd. De Vorstelijko personen gingen te voet naar het paleis, toegejuicht door een zeer talrijk publiek. Het koninklijk bezoek aan 's Herto genbosch zal blijkens een publicatie van B. en W. ui de plaatselijke bladen, op 17, 18, 19 en 20 Augustus geschieden. De gemeenteraad van 's Hertogenbcsah heeft de regeling "an de openbare plechtig heden en versieringen van gemeentegebou wen en plaatsen aan een oommissie opgedra gen en tot leden dier commissie benoemd den burgemeester jhr P. J. J. S. M. van de Does do Willebois, de wethouders Jos. J. van do Ven en jhr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, de raadsleden G. van Gerve, L. J. C. Bo- gaerts, dr. J. C. I. van der Hagen, mr. A. C. Bondam. F. H. J. C. M. van Meerwijk, E. A. van de Mortel en den gemeente-secre taris Th. Pels. Den 14den Juli komen op Het Loo om aldaar dienst te doon jhr. nir. Van Pabst van Bingerden, eerst© Kamerheer van H. M. de Koningin, jhr. Van Geen. luitenant ter zoj 1ste klasse, adjudant van H. M- de Ko- ningin, jhr. Hooflt Graafland, luitenant ter zee der 1ste klas*, adjudant van Z. K. JI. den Prins der Nederlanden en de 1ste lui tenant Baron van Heemrtra, ordannans, of ficier van H. M. de Koningin. Dinsdagavond te 9.05 (plaatstijd) arri veerden met den gewonen trein aan de halte Soestdijk de jonge prinsesjes Von Erbach. Hun tante, dc Koningin-Moeder, haalde zo met een hofrijtuig af. Daar het uur van aan komst onbekend was gebleven, zag men zoo goed als geen publiek. De drie prinsesjes, van drie, twee eu een jaar, waren vergezeld van haar gouvernantes. De inspecteur van den weg begeleidde den trein. Hot feest- van Rotte s Man nenkoor. Naar wordt medegedeeld, heeft de minister van Binncnlandsche zaken mede gedeeld, dat hij Donderdagavond het feest- concert denkt bij te wonen, waarmede de herdenking van het gouden jubileum vau Rotte's Mannenkoor te Rotterdam wordt be sloten. Het Vaderland verneemt, dat de :- noe.r.ing van generaal Van Heutsz tot gou verneur-generaal thans vaststaatdat gene raal Van der "Vijck het gouverneurschap van Atjeh ongeveer nog een jaar zal waar nemen en dan daarin zal worden opgevolgd door overste Van Daalen. Generaal Van Heutsz had heden ochtend in het hotel des Indis te 's Gravenhage eene samenkomst met den heer Scholten lid van de Eerste Ka mer die namens de leden der in dit wetgevend lichaam voor de drie noordelijke provinciën zitting hebben, met den generaal een bespreking lueld betreffende het plaatsen van een herinneringssteen in het huis te Coevorden, waarin generaal var: Heutsz geboren werd Gisteren namiddag ontving generaal Van Heutsz in zijn Hotel den oud-minister van Oorlog, den heer Seyffardt, die hem in zijn hoedanigheid van secretaris van het hoofdbestuur der Vereeniging „Volksweer baarheid" een adres van hulde na-mens dat hoofdbestuur kwam aanbieden. Generaal Van Heutsz heeft gisteren, vergezeld van zijn adjudant, aan verschillen de autoriteite". be :oeke:i gebracht, o. a. aan den minister van Marine aan diens departe ment. Generaal Va,n Heutsz en familie woonde gisterenavond de voorstelling op Seinpost te Sebeveningen bij en werd op een gegeven moment, toen 't gezangs-ensemble Germanie den generaal een door 't volkslied begeleid! militair saluut bracht, 't voorwerp eener on gekend-. geestdriftige betooging van t pu bliek, waartoe behoorden de leden der Ver eeniging tot bevordering der pharmacie. Late - in 't- Seinpostpaviljoen, waar dooi de directie, Gebr. Greene, plaatsen voor de familie waren gereserveerd, werd de hulde uog enthousiaster, toen de Rumeensche dameskapel het Wilhelmus speelde bij de binnenkomst van den gein er aal en het pu bliek onder de tonen "au ,turf in je ransel" voorbij den Atjeh-held juichende en wuiven de defileerde. Generaal Van Heutsz wordt de vol gende week op Soestdijk verwacht, ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Moeder. Blijkens een advertentie in de Am sterdamsohe bladen heeft zich op uitnoodi- ging van den burgemeester een oommissie gevormd, om bij het aanstaande bezoek van generaal Van Heutsz aan Amsterdam ge legenheid te geven dezen bevelhebber en staatsman te huldigen. Met een kleine wiji- ziging 1n het reeds vroeger medegedeelde be staat zij thans uit de volgende heeren mr. W. F. van Leeuwen, eere-voorzitterG. A. baron Tindal, voorzitter; S. P. vau Eeghen, penningmeesterprof. H. W. Bakhuis Roo- zebv-om, mr. J. C. baron Baud, mr. E. M. von Baumhauer, prof. dr. H. Bavinck, mr. N. P. van den Berg, J. M. Ti. Beuker, kolo nel Boellaard tot Her wijnen, vice-aumiraaJ Derx, A' K. P. F. R. "an Hasselt, B. Hel dring, generaal Kraijenhoff van de Leur. mr. W. R. op ten Noort, mr. H. P. Quack, (!-. baron Rosenthal, mr. I. A. Sillem, jhr. mr. C. J. den Tex, kolonel Van de Wall, mr. A. Wichers Hoeth, J. W. IJzerman, mr. J. G. Scholviuck, J. F. de Beaufort, secre tarissen. Generaal Van Heutsz zal b:j zijp komst in de hoofdstad, alvorens zich naar de sa menkomst in Arti9 te begeven, ten stadhuizo door B. en W. c-i den gemeenteraad worden ontvangen en verwelkomd. Het Duitsche eskader. De admiraal va ndo Duitsche vloot, welke he den te Vlissingen en Den Helder is binnen- geloopeu, komt Vrijdagmudcl'ag togen 4 uur in in de Residentie, vergezeld van een aantal vlag- en andere officieren, 's Middags geeft de Minister van Marine ter hunner eere een diner in het Hotel den Ouden Doelen. Ver der zijn er gedurende hun verblijf in' Den Haag, diners en lunchen bij den Duitschen, gezant, eu op het Kurhaus; dit laatste zal Zondagavond plaats hebben en er zullen 80 officiereu aan deelnemen met den admiraal. Een of meer kleine kruisers zullen dan 's avonds, verlicht, langs de kust varen. Op dien dag zal een bezoek worden gebracht aan Amsterdam of Rotterdam. Naar het diner op Het Loo vertrekken de officieren met een extra-trein. Den 19en biedt de admiraal een contra- lunch aan te Vlissingen, aan boord van het vlaggesohip Keizer Wilhelm II. ludien de beschikbaxo tijd voor de offi cieren van het Duitsche eskader het toelaa't, zullen zij ook op audiëntie gaan bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. De Duitsche consul te Vlissingen, de heer J. L. Gruber, heeft Dinsdag avond in liet „Grand Hotel'' aldaar een diner aangeboden aan den état-major van den kruiser „Gazelle,'' terwijl kist eren avond de commandant van dezen bodem aan boord daarvan een diner gaf- Als een ..©wijs dat het in de Eerste Kamer spannen zal bij de stemming over de Hooger-Onderwijs-wet zoo schrijft de Tijd kan dienen, dat het Noord-Brabantsche lid, de heer mr. A. H. Sassen, niettegenstaan de een ongesteldheid hem dwong een jaar lang thuis te blijven, eergisteren naar 's Gra venhage is vertrokken. De Staten van Gelderland hebben behandeld het gemeenschappelijk met de Utrechtse lie Staten vast te stol len reglement voor de Geldersche en Sticht- scbe veenen. Dit reglement vond bestrijding bij mr. Everts, die het vormen van een waterschap juister achtte. Do heer van Os (lid van Ged. Staten) verdedigde het ontwerp, terwijl do heer v. Wassenaer van Catwijck betoogde, dat de Staten wel gemachtigd zijn tot rege ling van veenschappen„ maar niet. van wa terschappen, waartoe macht'ging zou moeten aangevraagd worden, wat door mr. Everts werd bestreden. De heer van Wassenaer stel de daarop voor, het ontwerp naar Ged. Sta ten te renvoyeeren, met het doel om machti ging te bekomen, het veenraadschap op te heffen en een waterschap met een omschre ven doel te vormen. Later wijzigde hij zijn voorstel in dien geest, dat werd voorgesteld renvooi naar Ged. Staten met het doel, zich nader te beraden, wat met het oog op het aangevoerde te doen staat. Dit voorstel werd verworpen met 27 tegen 25 stemmen. Het reglement wordt daarop ar- tikclsgewijze behandeld en aangenomen met 32 tegen 20 stemmen. De heer P. Werkman, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens te Leiden, is benoemd tot „officier d'Académie." Elisa van Calcar. Mevrouw Elisa van Calcar, geb. Scliiot- ting, is gisterenavond op bijna 81-jarigen leef tijd te 's Gravenlhage ontslapen. Velen zullen met oprecht leedwezen ken nis nemen van het heengaan van deze merk waardige en hoogbegaafde vrouw, die gansch haar arbeidzaam leven gegeven heeft in dienst van de menschiheid, en niet weinigen tot zegen is geweest. Vooral als opvoedster der jeugd nam mevrouw Van Calcar in ons land, en in 't bijzonder in de stad barer inwoning een ©ereplaats in. De methode van opvoeding, waarvan zij zooveel heil ver wachtte voor de toekomstige mannen en vrouwen, mocht zij, vooral in haar laatste levensjaren, die haar door de liefdevolle toe wijding va$ haar hoogbejaarden echtgenoot en vriendenkring zóó zeer werden veraange naamd, meer en meer in toepassing zien brengen. En 't is wel haar grootste vreugde geweest nog voor korten tijd, dag aan dag, vlak naast haar woning, den „Kindertuin" te mogen bezoeken, de fröbelinriohtingdoor haar gesticht en niet zooveel succes werk zaam, dat in een ander gedeelte der stad een gelijksoortige school moest worden in gericht. Mevrouw Van Calcar, die ook als schrijf ster hare verdiensten had en nog tot kort voor haardood gelegenheid vond, haar be ginselen op 't gobied van het zieleleven (in haar tijdschrift „Op de grenzen van twee werelden, onderzoek en ervaring op 't ge bied van 't Hoogere Leven") neer te leggen, zal door zeer velen, die haar en haren ar beid hebben leeren waardeeren, diep worden betreurd. Bij verschillende gelegenheden trouwens, laatstelijk nog op haar tachtig- sten verjaardag, bleek ondubbelzinnig 'hoe hoog Elise van Calcar, in wie ook haar echt genoot, de heer H. C. van Calcar, zooveel verliest, werd geapprecieerd als edele vrouw, als trouwe vriendin, als schrandere paedago- ge, als kindervriendin vooral ook. Kiesrechtmeetings. Door het Uitvoerend Comité van 't Ned. Comité voor Algemeen Kiesrecht is thans, naar het Vclk meldt, vastgesteld, dat op 21 Augustus a. s. op ongeveer 24 plaatsen van het land mee tings zullen plaats hebben voor algemeen kiesrecht en op 18 Sept. een groote natio nale betooging te Amsterdam of Den Haag. Honderd personen van verschillende rich ting zijn voor een spreekbeurt uitgenoodigd. Wegens het groote aantal jachten, het welk te Vlissingen in de buitenhaven ligt, kon de dagmailboot Engeland Dinsdagavond niet binnen komen en moest zij een paar keer terugstoomen, teneinde aan de jach ten gelegenheid te goven om te verhalen en zoo den doorgang vrij te maken. (M. Ct.) Internation-ale wielerwed strijden. Zaterdag en Zondag a. s. zullen op de Amsterdamsake Wielerbaan groote tweedaagsche wieler-wedstrijden gehouden worden. Zaterdag wordt verreden een wed strijd om den brassard van den N. W. B. over 25 K.M. en een match tusschcn twee amateurs eveneens over 25 K. M. met motor- gangmaking. De winners van deze beide wedstrijden rijden Zondag de beslissing over dien zelfden afstand. Vervolgens een amateur-wedstrijd, waar van de serieso Zaterdag en de demi-finale en finale Zondag verreden worden. Zondag nog match tussohen Jaap Eden en Jan van Gent en een match tussohen Kobus Vrouwes en Jac. Goor uit Luik, over 10, 15 en 25 K.M. met motor-gangmaking (de gang* makers zijn Jan Mulder uit Amsterdam cu Rovfy uit Luik). Verder zal zoowel Zaterdag als Zondag om 4 uur precies de Franscliman Germain zijn luchtsprong uitvoeren. Hij komt vau een hoogste van 12 meter op een rijwiel ge zeten naar beneden, waar de baan, waarop hij rijdt, een kwart cirkel naar boven maakt, maakt dan door de reusachtige vaart eeu luchtsprong vail circa 8 meter, waarna hij op een schuiu afloopende baan terecht komt én naar beneden rijdt. Legaten. De heer L. C. Cnopius heeft vermaaktAan de Geref. ïcerk te Zwol le f 16.000; aan de diaconie dier kerk f2000; aan de clirist. school in de Goudsteeg f4000;! voor een christ. naaischool te Ittersum f 5000,1 met een huis en een akker land aldaar, een| en ander echter onder vruchtgebruik. Uit Wageningen schrijft men dal» door deu heer J. van Baren, leeraar aa.nl de Rijikslandbouwsdhool, sedert eeuigen tij eik een aanvang gemaakt is met een agronoj misdi-geologiscke karteering van ons landJ Als proeve van bewerking is men begonneA met het blad Wageningen. De boringen, tel diepte .van 2 M., geschieden op een afstand van 1 K.M. van Oost tot West en van 250 M. van Noord tot Zuid. Tot dusver rij" de werkzaamheden, waarvoor de Regeering subsidie (verleend, uitgevoerd door leerlin gen van dé Ned. afdeeling der Hoogcri Land- en Boschbouwschoo 1 Van Schelpenlaan t. je to boulevard. Te Scbeveningen is het an derhalf a twee meter breede schelpenlaantji langs het „Hotel Alteburg" en uitkomend

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2