KOLONIËN. BINNENLAND. kan eon Turksche troep eigenlijk 't vrij goed uithouden zonder geregelde uitkeering van aoldij of traktement. Wanneer het niettemin tot moeielijkheden komt wegens achterstalli ge soldij, dan zal de ware reden gelegen zijn in de ongezindheid van de landweermannen om langer te dienen. Die is trouwons ver klaarbaar; rij willen naar huis." Thibet Do Eu ge lach en zijn den opmarsch naar Lhaasa, de Tibetaansche hoofdstad, begon nen. Kolonel Youughu.sbaud heeft tot de Tl be taaien een proclamatie gericht, waarin hij dit meedeelt en klaart dat deze expe ditie noodig geworden is om herstel te krij gen voor de onwaardige behandeling door de Tibetaansche overheden den vertegenwoordi gers van den koniug-keiaer aangedaan. Hij Waarschuwt de bevolking dat elke „offensieve handeling streng zal worden bestraft. Brazilië. Do voorloopige schikking waartoe Brazilië en Peru aangaande het betwiste gebied zijn gekomen, behelst dat de laatste staat do streek zal ontruimen en dat zij onzijdig -^r- klaard zal worden tot, bij onderlinge over eenkomst of scheidsrechterlijke beslissing, een definitieve regeling mogelijk is geworden. De oorlog in Ooot*Azië. Over den oorlog de volgende berichten: Petersburg, 16 Juli. Oeneraal Ssach&row bericht De Japanners marcheerden don 14en in de vroegte met vier kanonnen naar Lit- aatoen, 13 werst ton zuiden van Tasjitsjao. Zii werden door het vuur van een Russiscuen veldwacht belet daar stelling te nomen. Op de hoogten bij Hodri&toen, 8 verst ten zuiden van Litriatoen, werden belangrijke Japansehe strijdkrachten met negen stukken geschut opgemerkt. Eone afdeeling van de Russisch© achter hoede, die den 14en tusschen den Alandarij- nenweg en den spoorweg eene verkenning deed, werd door drie Japansehe batterijen van de naburige heuvels beschoten. Ten wee- ton van den spoorweg bezetten de Japanners het dorp Tsoensjitsjau, elf werst ten noord westen van Kaitsjou. In do schermutselingen van don 14en had den de Russen oen doode en acht gewonden, do Japanners vier doodon. Den 15en bezetten de Japansehe voorhoe den in ae nabijheid van Kiitejou de linie MaolingoeTisplinyeni'ensaiSangoisji en de streek ten westen van den spoorweg tot Tsjoensjitsjau. Do Russische artillerie belette den 15en Juli twee Japanscho bataillona de verster- kingswerken op de hellingen van een heuvel ten zuiden van Pensai, zeven werst noorde lijk van Kaitsjou gelegen, voort te zetten. Een ka val lerie-regiment staat in bet Nantaje-dal bij Lioeoetzau. Eene sterke vijan delijke afdeel mg houdt Moegajoe bezet. Drie brttaillons, twee escadTons en zes liorgkanon- non staan bij Namajoe; sterke Japansehe strijdkrachten staan vorder in den omtrek van Lanz&nkwan. Do Oefankian-pas en de Siakaulm-pas worden elk door twee bataillons bezet. Bereden vrijwilligere hadden don 14en Irj Hejoe scl.ermuteolingen met eene Japansehe compagnie, die in zuidelijke richting terug- gmg Tokio, 16 Juli. De staf van het keizerlijke hoofdkwartier ontkent officieel het bericht, vermeld in een telegram uit Petersburg, dat do Japanners in een slag, die 10 of 11 Juli bij Port Arthur zou hebben plaats gehad. 30.000 man zouden hebben verloren. Die staf verklaard dat op die datums geen enkel schot gelost is. Petersburg, 16 Juli. Een telegram van stadhouder Alexejew aan den Keizer van 14 Juli meldt: Volgens berichten uit Port Arthur van 5 Juli, werden den 3en en 4en op den rechter vleugel van de Russische verdedigingslinie» om het bezit van de Stellingen bij Lunwan- tang gestreden. Tegen den avond werd de vijand teruggedrongen. Vele van zijne ver sterkingen werden door de Russen genomen. Op deze beide dagen liepen de kruiser Nowik en eenige kanon neerbooten cu torpe dobooten uit en beschoten de vijandelijke stellingen. Aan Russische rijde wenden 2 officieren en 35 man gedood, 5 officieren en 241 man ge wond. De verliezen \«n de Japanner* bedroe gen volgens d© verklaringen van Chineezen 2000 man. In het telegram ven Alexejew Wordt ver der gezegdNaar gemold wordt, zijn in Dalnv troepen aan land gebracht. Den 2en Juli waren daar omstreeks 2000 man en 50 kanonnen geland. De vijand herstelt de schade aan de dokken en het electrisohe cen traal station. Dok dj spoorweg wordt her steld. Den 9en Juli staakten de Japanners den opmarsch; sedert veraterken zij hunne stel lingen. De dagolijksclie schermutselingen be- moeiclijken hunne werkzaamheden zeer. De regenvlagen hebben den toestand zeer be dorven. De stemming van de troepen is uit muntend. Londen, 16 Juli. De Daily Mail verneemt NioeUjwang, dat de Russh he kanonneerboot „Sivitsch" gisteren de Ltaorivier opat oom de en Sanittóo bereikte 40 mijlen van Liaoj&ng. De kanonneerboot was volledig uitgerust en had al haar geschut aan boord. Tientsin, 17 Juli. De Russische agent hier verklaart, dat Nioetajwang nog niet door de Japanners is bezet De Russen voeren het be heer over de haven, evenals to voren. Jiioetsjwang, 16 Juli. De stilstand in do krijgsverrichtingen duurt voort. Geen ver dere bewegingen der Japanners worden ge mold. Petersburg, 16 Juli. Hier loopt het ge rucht, dat de kruiser „Novik" d© blokkade voor Port-Arthur verbroken heeft en naar Wladiwoetok is gestoomd. I-onden, 17 Juli. Do oorrespondent van de Morning Poet bij bij het leger van generaal Kuroki bij Motienling meldt, dat de Russi sche troepen, die tusschen den srpoorweg en dc Japansehe linie rijn opgesteld, belangrijk versterkt wordt. Lontlen, 17 Juli. Do Chronicle verneemt uit Tokio, dkt de Russen van Tasjitsjao in noordelijke richting terugtrekken. Uit Pe tersburg vernam dat blad, dat kleine vijan delijke afdeelingen verschenen rijn lange den spoorweg op een plaats, die even noordelijk als Moekden is gelegen. Over het gevecht tusschen Liao-jang en Sri-matse, waarin generaal Renuenkampf aan den voet werd gewond, wordt nog gemeld, dat er achtereenvolgens drie paarden ouder den generaal werden weggeschoten. In weer wil va:i zijn wonde, bleef de generaal te velde. De v-onde is niet van ernstigen aard. Berlijn16 Juli. Wolffs-bureau verneemt uit Aden, dat de heden morgen vroeg aldaar aangekomen Duitsche post-stoomer „Prinz Heinnch gisteren namiddag door de Russi sche hulpkruiser „Smolensk' is aangehouden en gedwongen werd om 31 zakken met brie ven, 24 zakken en kisten postpakketten af te geven, welko voor Japan bestemd waren. De Duitsche bladen zijn slecht te spreke u over de aanhouding van de Duitsohe madl- boot „Prinz Heinrieh Reeds is gemeld dat de gezagvoerder van het Duitsche schip ge dwongen werd 31 zakken met brieven en 24 zakken met pakketten bestemd voor Japan, aan de Kussen af tc geven. De Duitsche bladen zien in de inbeslag neming der brieven een sohending van het volkenrecht, voor zoover het gaat om brie ven van particulieren, en ditzelfde geldt van de pakketten. Slechts pakketten met oor logsmateriaal hadden in beslag mogen wor den genomen. Men dringt daarom in Duitechland op nadere verklaringen van Russische rijde aan en op maatregelen om in de toekomst zulke „Russische willekeur te voorkomen. Aden, 16 Juli. Het geruolit loopt, dat de Engelsohc stoomboot „Halaoed" door de Russischo kruiser van de vrijwillig© vloot „Petersburg" in de Roode Zee in beslag ge nomen is en naar Suez is opgebracht. Londen, 17 Juli. De Daily Mail ontving het volgende telegq&m uit Aden van den vorigen dag: „De kapitein van de Britsohe stoomboot „Waipara" rapporteert, dat de Russische kruiser „St. Petersburghem Vrijdag morgen om 7 uur door een kanon schot langs zijn boeg ie kennen gaf, dat hij moest stoppen. Hij bevond zich toon op twintig mijlen afstand van Jebelzukur. De Russen onderzochten de scheepspapie ren en verklaarden, dat het schip prijs ver klaard was. De kapitein protesteerde en werd meegenomen naar de St. Petersburg, waar hij een verklaring aflegde, dat het schip geen wapens of munitie voor Japan aan boord had. Hij werd vier uur lang vastgehouden. Terwijl hij aan boord van den kruiser was, vernam hij, dat de stoomer „Malacca" van de Pensinsular Oriental Maatsch. den 14en dezer prijs verklaard was, omdat die wapens en munitie voor Japau aan boord had." Londen, 17 Juli. De Daily Mail verneemt, uit Singapore van 16 dezer, dat een groote gepantserde kruiser, vergezeld door twee kolenbooten, Donderdag gezien is door een Engelsch schip. De kruiser stoomde .bij <le straat van Malakka in westelijke richting en voerde geen vlag. Men vermoedt, dat het schip door het Japansehe eskader uitge zonden is, om twee Russische kruisers, die zich in de Roode Zee bevinden, onschadelijk te maken. Tientsin, 17 Juli. De Cbineesche gezant te Tokio seinde aan het Chinectche ministerie van buitenlandsche zaken, dal de Japanners hem een ontwerp hebben voorgelegd betref fende liet bestuur van Mandsjoerije, waarbij de Japanners de regeering zouden voeren met behulp van Cbineesche troepen. De Fransche regeering moet voornemens rijn troepen te landen in Kwangsi, de aan Tongking grenzende Chineeache provincie, ter onderdrukking van den opstand daar, tenzij de Cbineesche regeering zelf hiertoe maatre gelen neemt. De regeering te Peking is over dat voornemen van Frankrijk zeer verontrust. Tientsin, 16 Juli. Donderdagavond is er een dronkemajistooneel voorgekomen in de inboorlingenstad van Sjanhaikwan tusschen Fransche en Japansehe soldaten. Er werd gebruik gemaakt van de bajonet met het ge volg dat van de Franschen twee gedood en anderen gewond werden, terwijl van de Ja panners negen werden gewond. Een politie agent werd ernstig gewond. In Russische regeeringskringen heeft men groote verwachtingen vastgeknoopt aan het gereed komen van den spoorweg om het zui delijke gedeelte van het Balkalmeer heen, omdat daardoor eerst de onafgebroken dienst voor het zenden van versterkingen en voor de verzorging van het leger in Oost-Azië vol ledig kan worden verzekerd. Kort na de uit barsting van den oorlog werd dan ook ge zegd, dat de werkzaamheden aan dezen spoor weg zoodanig zoude worden bespoedigd, dat hij uiterlijk in 't laatst van April van dit jaar voor liet verkeer zou kunnen worden opengesteld. Later werd medegedeeld, dat „tengevolge van onvoorziene omstandigheden de spoorweg eerst in Juli gereed zou komen. In de vorige maand verscheen eene ofnei- euse mededwling, waarin werd aangekondigd, dat de spoorweg, „die in Augustus klaar had moeten zijn, ten gevolge van eene aardschui- ving eerst in September aan het verkeer kon worden overgegeven." Thans eindelijk heoft men den moed do waarheid te zeggener wordt namelijk medegedeeld, dat de spoor weg bepaald op 1/14 Juli 1905 gereed zal rijn. De vraag is nu, boe men de 300.000 soldaten, die in 't laatst van dit jaar in Oost- Azië bijeen zullen rijn, voldoende van voed sel kan voorzien. Do weg om Kaap Hoorn schijnt in Po tersburg steeds ernstiger overwogen te wor den als de weg, dien het BaJtische eskader inoet inslaan om naar Oost-Azië te komen. Het is wel de langste weg. maar hij biedt te genover de verder in aanmerking komende wegen (1. door de noordelijke ijszee. 2. door het Buezkanaal, 3. om de Kaap do goede Hoop) voordeelen, waarover een Russische generaal in de Parijsch© Eclair rich aldus uitlaat „Alle tot dusver voor de Baltische vloot overwogen wegen hebben het nadeel, dat rij de Japanners in staat stellen zich aan houdend op de hoogte te houden, omdat hun van elke etappe van het eskader door spionnen en per telegraaf berichten kunnen worden gezonden. Er bestaat echter een an dere reisroute, die wel nog langer, doch daar entegen veel gemakkelijker en meer verborgen is dat is den weg om Kiap Hoorn. Wan neer de Russische schepen in den Atlantischen oceaan zijn, dan kunnen zij elke verrassing gemakkelijk ontgaan. Aan Kaap \erde en bij de Azoren zijn er kleine verlaten eiland jes in voldoend aantal, om eene vloot in staat te stellen die aan te doen en er kolen in te nemen, voordat men er toe komt haar te bevelen te vertrekken in 't. belang der handhaving van de onzijdigheid. De kusten van Patagoni© en Vuurland zijn verlaten en bieden eene gansche reeks verblijfplaatsen in de fjorden, waar niemand de aanwezigheid van de schepen zal vermoeden en waar zij elkaar gemakkelijk rendezvous kunnen geven, kolen kunnen innemen, ja zelfs herstellingen verrichten wanneer dat noodig is. Eindelijk kunnen de schepen in den Grooten oceaan, wanneer zij Japan naderen, zich verborgen houden in de ontelbare archipels. Zoo zal misschien liet Baltische eskader tegen het laatst van de maand December, na eene reis van vier maanden, in goeden toestand en met strijdlust bezield, aan de kust van Japan aankomen." De Engelsche stoomboot Hsiping. die Sjanghai den 8©n Juli verlaten had, is op korten afstand van Tsjifoe door de Japan ners in beslag genomen, omdat rij contra bande geladen had.. Een pikante historie over een handeling van den grootvorst. Boris, leest men in het Berl. Tagebl. Het blad schrijft Toen de grootvorst in het hoofdkwartier te Moekden arriveerde, kwam aan het licht, dat hij een geheele harem meegebracht had. Koeropatkin onderhield hein daarover en het volgende tweegesprek ontwikkelde zich„Ik maak Uwe Hoogheid er op attent, dat ik zulk een handeling in hot kamp van het Russische leger niet mag dulden" ver klaarde Koeropatkin en hij gelastte den grootvorst de „dames" onmiddellijk weder te rug te zenden. „Wat mankeert Uw Excel lentie," antwoordde de grootvorst, „weet u niet wien u voor zich heeft?" Zeker wel. Hoogheid," aldus Koeropatkin weder, „u is grootvorst Boris Wladimirowitsch, luitenant bij het garde-regiment huzaren, en ik ben opperbevelhebber van het Russische leger en 'ik beveel u, de dames zonder uitstel uit het kamp te verwijderen In groote opwinding trok de grootvorst daarop zijn sabel en verwondde daarmede den generaal aan de neus. De toedracht van dit scandaleuse voorval bereikte onmiddel lijk Petersburg en de terugroeping van den grootvorst was het gevolg. Met deze beschrijvng komt overeen het voor eenigen tijd in de pers de ronde gedaan hebbende bericht, dat Koeropatkin zich we gens een ongesteldheid eenigen tijd niet kon vertoonen. Deze ongesteldheid mag met den sabelhouw van den grootvorst in verband staan Grootvorst Boris is inderdaad luite nant bij het Russische garde-huzaren-regi ment, daarnaast echter tevens commandant van het 45ste regiment infanterie. Allerlei vDrie rijke burgera van Brooklyn, de heeren Correll, Snyder en Jewell, reden per auto om 't hardst met een sneltrein van den Long Island-spoorweg. Zij trachtten bij een scherpen hoek het spoor over te steken; maar rij berekenden den afstand verkeerd en de automobiel werd door de locomotief verbrijzeld, waarbij de drie waaghalzen om het leven kwamen. vDe staking van pakhuisbedienden te Chicago heeft, tengevolge de stijging van den vleeschprijs in verschillende plaatsen. De staking heeft zich thans ook tot New-York uitgebreid. Uit New-York wordt bericht, dat het aan tal stakers in het conservenbedrijf geschat wordt op 40,000 tot 72,000 en men vreest, dat New-York weldra door gebrek aan vleesch bedreigd wordt. De ambtenaren van den vleeschtrust tenminste verklaarden, dat de voorraad niet zeer groot is en dat de prijzen reeds stijgen. vNaar uit Warschau bericht wordt, heeft er te Przycha, een nijverheidsstad in Ruasich Polen ,eeu hevige brand gewoed. 400 huizen eu 3 fabrieken zijn vernield. 5000 man zijn zonder schuilplaats en kampeeren in open lucht. vTe Schönberg aan de Weichsel, rijn vijf woonhuizen met stallen afgebrand. Drie kinderen kwamen in de vlammen om. OOST-INDIÊ. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden zijn onder dagteekening van 10 en 11 Juni jl. de volgende telegrammen ontvangen I. Gewonden en zieken colonue van Daa- len kwamen gistereunamiddag hier aan. Overste bericht d.d. 24 Meina vermeeste ring Tampcng, dat gedurende gevecht in brand geraakte, gaf Rema ziah over. Aan vele vrouwen en kinderen uit Tampeng en Rema werd vrije aftocht verleend met hunne goederen. Rema ontwapend leverde 73 ge weren indaarna Brar.dang ontwapend le verde 22 geweren in; in deze kampong 34 gewonden van Tampeng aangetroffen. Bin nen eenige dagen rukte colonne door naar Alaslancfen. waar verzet wordt verwacht te Tandjong, Batoc Mboelön, Bambél en Likat. Aan militairen commandant Oostkust Su matra verzocht Van Daalen zijne zieken eni c. q. gewonden tegen'20 Juni met een trans port te doen afhalen in Biaq Moeli in Alas- gobicd, welk transport tevens munitie en levensmiddelen moet aanvoeren Resident Medan werd verzocht ambtenaar Westen berg mede te geven voor eventueele aan raking met Karo-Bataks. II. Transport uit Medan vertrekt 16 a.s. uit Medan naar Alasgebicdwegens ziekte Westenberg geeft resident een inlandsch hoofd mede. Van hier worden aan transport t©gevoegd twee brigades maréchaussee onder luitenant Draaijer en officier van gezond heid. Vijf man genietrepen en trein gaan morgen per Albatros naar Deli. Bestuur heden overgegeven aan generaal Van- der Wijok. Java Ct. Onderzoek naar de troebelen te Ge- dangan. Met zekerheid kan de Soer. Ct. mededeelen, dat de directeur Van Rees in de 12 Juni begonnen week voor het onder zoek te Soerabaja verwacht kon worden. Alet hem zou medekomeu de heer S. de Graaf, assistent-resident, toegevoegd aan den directeur van B.B. en speciaal belast met het werk voortvloeiend uit de groudverhuur, den kleinen land- of tuinbouw en de plaat selijke kolonisatie-commissdën. Het rapport over de Gedanganzaak, door het gewestelijk bestuur van Soerabaja opge maakt, was nagenoeg gereed. De assistent resident van Sidhoardjo, Modjokerto en Djombang hadden hun rapporten reeds in gediend, en ook de controleur van Prambon S. Bedier de Prairie was, volgens de Soer. Ct., te Soerabaja om het zijne in te leveren. Uit de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo wordt aan het Soer. ECbld. geschre ven Zooals in mijn vorig schrijven vermoed werd, blijkt dat Batoer met zijn Dajaks niet van de boven Kahajan afgetrokken is, om dat er een versterking van het detachement te Kasintoe in aantocht was, maar wel om dat de luitenant Kramers hem een slag heeft toegebracht, waarbij zes dood en in onze handen zijn gevallen. Dit geschiedde voor het vertrek van ka pitein Ketjen met bedoelde versterking. Onze tactiek heeft naar het schijnt eene verandering ondergaan, want kapitein Ket- jen, die onlangs vertrok, is, nauwelijks te Kasiintoe gearriveerd, weder met zijn deta chement teruggeroepen. De overste Gallas is met den luitenant Kramers en 50 bajo netten per stoamertje Otto naar Poeroeq Tjaoe vertrokken, om de zaak uit te maken dus daar is en blijft het brandpunt van verzet. In de boven Kaïhajan blijven slechts 60 militairen achter, om als wachtpost dienst te doen. In de plaats van den heer Scihreuel is ge komen de assistent-resident Meijboom. Den 6den Juni is te Patie overleden de bekende zendeling-leeraar P. Jausz, in den ouderdom van 83 jaren. „De heer J ansz zegt de Locomotief heeft niet minder dan 51 jaren in Indië gearbeid; lang was hij te Japara gevestigd, waar hij zoowel bij Europeanen als inlan ders in hoog aanzien stond wegens zijn in getogen levenswandel en het vele goede, dat hij daar wrocht; ieder Javaan kende den man, die alles over had voor zijn mede- men sch In 1894 vestigde hij zich te Solo in het belang van de Javaan sche vertaling van den Bijbel. Dat de overledene goed thuis was inde Jaivaansche taal, bewijzen zijn vele gescihriften en niet 't minst zijn hand boekjes ter beoefening van die taal. Zijn Javaansch woordenboek in latijnsobe ka rakters wordt nog door velen met vrucht geraadpleegd." De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 Juli 1904 'bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam mr. H. J. F. Heyman de bevoegdheid van apotheker verleend aan H. J. I. Wolf, eervol ontslagen apotheker 2e klasse van het Ned. Iud. leger; voor het tijdvak van 1 Sept. 1904—31 Aug. 1905 benoemd tot leeraar aan de rijks H. B. S. te Berge u-op-Zoom F. W. C. de Haas; thans tijdelijk leeraar aan die school benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot paarden arts 2e klasse de gediplomeerde veearts K. Over. vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan na le noemen personen mr. I). L. graaf van Bylandt, Hr. Ms. buiten gewonen gezant en gevolmachtigden minister te Constantinopel, grootkruis der orde van Osma- nié van Turkije mr. W. B. It. van Weideren baron Rengers, Hr. Ms. minister-resident te Bucarest, officier der orde van het Legioen van Eer van Frank rijk F. Palm, consul-geneTaal der Nederlanden in Brazilië, groot-officier der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië AI. Carabetian, eerste-tolk bij Hr. Als. ge zantschap te Constantinopel, groot-officier der orde van Aledjidié van Turkije J. de Vos, griffier bij de Nederlam!6che con sulaire rechtbank te Teheran, en kanselier bij Hr. Ms. gezantschap aldaar, commandeur der orde van den Leouw en de Zon van Porzic I. P. A. Wijers, consulair-agent van Frank rijk, te Dordrecht, officier der orde van Nic'han- Iftikhar van Tunis B. de Vries, vertaler en tolk bij hot Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, officieT d'Acadé- mie A. H. Lunstroth, zich noemende en schrijven de H. A. Lunstroth. secretaris van hot consu laat-generaal van Rusland, te Amsterdam, rid der 3e klasse der orde van St. Stanislas van Rusland E. J. H. Beetz, beeldhouwores te Parijs, offi cier d'Académie op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvcrvangcr in het kanton Onderdendam, onder dauku.tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Zaterdag was liet tuinfeest der Kcmingin- Moeder zeer druk bezocht; meer dan 300 verschillende autoriteiten waren opgekomen. Vooral tegen drie uur was de bedrijvigheid bijzonder groot: over de 150 rijtuigen reden stapvoets achter el kaai- het eene hek van het vóór-terras binnen en het andere weer uit. Natuurlijk werd voor het bordes balt ge maakt, om de gasten uit te laten. Hier wer den zij door den ceremoniemeester ontvan gen, waarna zij door de breede vestibule het park achter het paleis konden bereiken. Ver schillende buffetten waren aangebracht, waai men een verfrissohenden dronk kor. verkrij gen. Bij de vrij hooge temperatuur werd hiervan een druk gebruik gemaakt. Even over drie uur verscheen de Koningin- Moeder zelve, eerbiedig door haar gasten he- groet. Minzaam wist zij zich met ieder te onderhouden. Tegen 5 uur was deze tuinpartij geëindigd. Een dichte menigte had zich bij het inrij- hek opgesteld om de fijna- damestoiletten of de militaire gala-uiniformen te bewonderen. Men schrijft uit Baarn Zaterdagavond arriveerde met den gewonen trein van 7.21 aan het station der H. IJ. S. de Vorst:u-Moeder van Waldeck-Pyrmont en haar 10-jarig zoontje. (Gelijk men weet. is deze Vorstin de tweede gemalin van wijion den vader onzer Koningin-Moeder). De trein reed ditmaal op „verkeerd spoor", om voor de koninklijke wachtkamer te kunnen stop pen. Op het perron wachtte de Koningin- Moeder haar gasten reeds op. De begroeting was allerhartelijkst. In de wachtkamer on derhielden de Vorstinnen zich nog even met den burgemeester, waarna zij in het hofrij- tuig stapten, *at a la daumont was bespan nen. In gestrekten draf reed men naar Soestdijk, waar de Vorstin eenigen tijd zal vertoeven. Het koninklijke bezoek aan Noor d-B raban t. De vereeniging ,,'sHer togenbosch Belang'- is voornemens in overleg met en onder steun van de feestcommissie uit den gemeenteraad het hare er toe bij te dragen om, bij gelegenheid van de komst van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan 's Her- togenbosch een feestelijk aanzien te versohaf fen en aan de Hooge bezoekers een beeld te geven va» het volksleven in de provincie Noord-Brabant. Daartoe wil zij een concours hippdquo geven in den namiddag van Vrijdag 19 Aug. a.s., wanneer het althans aan H. M. de Koningin en Hoogstderzelver gemaal of aan een van Hen beiden zal mogen behagen liet concours met Hunne tegenwoordigheid te vereeren. Om dezelfde reden wenscht zij in den mor gen van den dag eene reünie te doen plaats hebben van de vele harmonie- en fanfare korpsen, alsmede van de oude schuttersgil den en gilden, welke men in genoemde pro vincie heeft. Bij genoegzame deelneming zullen al die vereenigingen op dien morgen zich op het Stationsplein vereenigen, om gezamenlijk met ontplooide vaandels en onder het spelen van vroolijke marschen zich naar het Gouverne mentsgebouw te begeven, om aldaar aan H. Al. de Koningin en Hoogstderzelver Door- luchtigen Gemaal een aubade te brengen. Het zal zeker een machtigen indruk ma ken, zegt de 'sHert. Ct., wanneer al die korpsen, waarvan vele nog dagteekenen uit den tijd van heitog Philips van Bourgondió en ten bewijze daarvan nog steeds het Bour- gondiesch kruis in hunre vaandels voeren, in aangesloten gelederen door de versierde straten trekken om aan de vorstelijke be zoekers hunne eerbiedige hulde te komen betuigen. Het zal iets grootseh wezen en tegelijkertijd een beeld geven van onze goede, oude Brabantscihe volksgebruiken. Het voornemen bestaat ook. door 'sRaads feestcommissie welwillend daartoe in staat gesteld, om voor de verschillende gezelschap pen onderscheidene geldprijzen beschikbaar te stellen en aan elk hunner 'n fraaie herin neringsmedaille uit te reiken. Onder de uit te reiken prijzen zullen er zijn voor de ver eenigingen die >het verst komen of het mooiste geheel vormen, alsmede voor de schutters gilden, die nog de mooiste schilden bezit ten, of waarvan de vaandrigs het sierlijkst de vaandels zwaaien. Men meldt uit "s Gravenlrage Zaterdagmiddag was er vergadering van den ministerraad, waarin de ministers van marine, oorlog en koloniën wegens hun ver trek naar het Loo niet tegenwoordig waren. Graaf Von Mirback Ila.rff, 2e secreta ris der Duitsche legatie te 's Hage, is gisteren van een maand verlof op zijn post terugge keerd. Generaal Van Heutsz. Generaal Van Heutsz vertrok Zaterdag, begeleid! dooi- graaf Dumonceau en den minis ter van Marine naar Het Loo om daar door II. M. en de Prins te worden ontvangen. De oud-gouverneur-generaal r. d Wijiuk en kapi tein Oolijm maakten de reis in de gereser veerde coupé mede. Afinister Ellis gaat denkelijk (behoudens buitengewone omstandigheden) 22 dezer voor een maand met verlof. Generaal Van Heutsz arriveerde Zaterdag middag om .half 4 te Apeldoorn. Z.Ekc. werd ontvangen door den Prins, die in generaals uniform was. Een rijtuig a la daumont be spannen, wachtte aan het station. Nadat de harmonie de volksliederen had gespeeld en de burgemeester va» Apeldoorn aan den generaal was voorgesteld, en nadat men een oogenbli'k in de wachtkamer had vertoefd, reed men in open rijtuigen door het met vlaggen 'versierde Apeldoorn, naar Het Loo, door een talrijk publiek, dat zich nabij het station en langs den weg had opgesteld, luide toegejuicht. Aan het Vrijdag door dén Afinister va» Marine aan de officieren van liet Duitscb eskader aangeboden gastmaal, heeft de gast heer den eersten dronk gewijd aan Z. M. den Duitschen Keizer en van H. M. Koningin Wilhelmina De minister heette vervolgens den officieren welkom. Hij nad zich verheugd in het wederkomen met de vloot van zoo vele wapenbroeders, die üij aan tafel als vrienden kon begroeten. Hij eindigde met een dronk op de Duitsche vloot. Admiraal Von Koester heeft dezen toost beantwoord en gewezen op de grootheid van de Nedor- landsche marine; die hij als de leermeesteres beschouwd© van de Duitsche zeemacht door 's Lands zeehelden als Tromp, De Ruyter enz. De Ncderl. Marine blijft ook in vredes tijd op de hoogte van hare taak, vooral in Indië, waar zij, ondanks de moeielijkheden van een tropisch klimaat, de eerste is. Hij wijdde zijn dronk aan de Hol landsche ma rine. Wegens gebrek aan tijd zullen de officie ren niet eon bezoek kunnen brengen aan H. M. de Koningin-Moeder. Het vertrek van het eskader van Nieu- wediep naar Lerwick, eerst bepaald op 19 dezer, is een dag uitgesteld. Woensdag a.s. zullen de schepen weder zee kiezen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2