Schout-bij-nacht "Wenfclialt bad de Duit- sohe hoofdofficieren en de waarn. vico-con sul mr. Haex Zaterdagavond bij zich aan tafel. Gasteren lunch aan boord van 'liet Duitsche vlaggeschip „Hildebrand"' en partij aan boord van de „Odin". Men meldt uit Vlissingen De Duitsche consul, de heer J. L. Gruber, heeft Vrijdagavond in het Grand Hotel een diner aangeboden, waaraan Duitsche en Xe- derlandsche zeeofficieren, tevens verschillen de autoriteiten aanzaten. Op het terras was ten 8 uur het concert van het stafmuziek korps van het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom. In de stad was het den geheelen avond buitengewoon levendig en recht gezeljig. Dat het te Vlissingen Zondag verbazend druk was, laat zich licht begrijpen. Er is een bootveer geopend tusschen de Duitsche vloot en den wal, om de passagie rende schepelingen van de verschilleude boo ten naar en van boord te brengen. Zaterdagmorgen is te Vlissingen nog een Duitsch oorlogsschip gearriveerd, nl. de krui ser Friedrich Carl, commandant Merten, ko mend van Kiel, welk schip bij het eskader geankerd lieeft. Het Duitsche eskader. De Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Schloezer, gaf Zaterdag avond in het gezant- sohapsgebouw aan den Langen Vijverberg te 's Gravenhage een diner ter eere van de hooggeplaatste Duitsche zeeofficieren, die zioh in de Residentie bevinden, ten einde Maandag a s door H. M de Koningin te worden ontvangen op het Loo. Aan het gastmaal zaten een dertigtal gc- noodigden aan, met inbegrip van do. officie ren en de leden van het gezantschap. Tot die genooddgden behoorden onder meer de minister van Buitenlandsche zaken, baron Melvil van Lijnden; de oud-ministers van Marine, vi ce-ad mi raai jhr Röell en jhr. Van der Wijckde secretaris-generaal van het departement van Marine, de heer L. A. Dittlof Tjapsan de schout bij nacht H. F. Kouwenberg en verschillende andere daar ter stede gevestigde marine-autoriteiten. De gastheer bracht den eenigen ingestel- den heildronk uit op de Hollandsche en de Duitsche zeemacht, aan wier bloed een geluk kige ontwikkeling de gezant de meest nar- telijke woorden wijdde. Ten slotte stelde de heer Von Schloezer de gezondheid in van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. M. den DUitschen Keizer. Na het diner bleven admiraal von Koester en vele der genoodigden nog eenigen tijd te samen in de gastvrije woning van. mevrouw en den heer Von Schloezer. Men schrijft uit 's Gravenhage Aan het diner te Scheveningen, gisteren ter eere der Duitsche zeeofficieren gegeven, waaraan door 60 officieren, den Duitschen gezant en de legatie-leden werd deelgeno men, bracht baron Van Harden broek van Bergambacht, president-commissaris van het Zeebad Scheveningen, een toost uit op Kei zer Wilhelm, de gezant op Koningin Wil helmina, de heer Ruys op de gasten, terwijl admiraal Von Koster in welsprekende woor den dankte voor het gulle onthaal der offi cieren, herinnerende dat deze ontvangst !n Holland, die van éenige jaren geleden, toen hij ook in Holland was, overtrof. Daarop bezochten de officieren de feeste lijk versierde kurzaal, waar op de bovenga.- lerij ruimte was gereserveerd. Het Philhar- monisoh Orkest speelde de Duitsche ea Ne derlandsche volksliederen, waarbij, het pu bliek toejuichte. E<en zangeres zong onder veel bijval een aria uit de Vliegende Hol lander, en het orkest varieerde het oude Piet Heinlied. Ten slotte werd een schitterend vuurwerk afgestoken voor de officieren, voor wie op liet terras een feestelijk gedecoreerde ruimte was vrijgehouden. De hoofdnummers waren een Wilkommen in 's Gravenhage" en het vlaggeschip van admiraal Von Koster in volle zee en saluutschoten lossende. Het had veel bijval. De Duitsche schepen waren tot veler te leurstelling niet voor de kust verschenen, we gens verschillende uitnoodigingen tot bijwo ning van feestelijkheden te Vlissingen en Den Helder tot de officieren van de daar ter reede liggende oorlogschepen. Een geweldige mcnschenmassa, niet te schatten, was op Scheveningen aanwezig Zulk een volte herinnerde men zich niet Heden brengen 35 officieren van het Duitsche eskader, dat te Vlissingen ligt, een bezoek aan Rotterdam. Zij zijn daartoe door den Duit&chen consul aldaar uitgenoodigd, die de officieren een dejeuner aanbiedt, in de sociëteit „Verein", aan de Witte de With- straat. Daarna wordt een boottocht op de rivier gemaakt ter bezichtiging \jan de havens. Hedenavond biedt de Duitsche kolonie een souper en een tuinfeest aan in de Verein. Dinsdagochtend keeren de te 's Gra venhage vertoevende vlak- en dekofficiercn met een hen door de Staatsspoorweg-maat schappij aangeboden salonrijtuig ten 6.54 naar Vlissingen terug. Zaterdagavond werd te Vlissingen op de duinen nabij het Grand Hotel des Bains een groot vuurwerk afgestoken, dat was aan geboden door deu commandant der Hertog Hendrik, kapt ter zee Hoekwater. Alle Duitsche bodems zijn voor het publiek ter bezichtiging gesteld, behalve het vlagge schip Kaiser Wilhelm II. De commissie, belast door de Prov. Staten van Zuid-Holland met het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer H. Paul te Leiden, heeft haar taak volbracht cn haar rapport ingediend. Er blijkt uit, dal b;j de herstemming totaal werden uitgebracht 4788 stemmen, waarvan 101 van onwaarde, zoodat h>t aantal geldige stemmen 4687 bedroeg. Hiervan verkregen de heeren H. Paul 2348 en J. A. Bots 2339 stemmen, zoodat de commissie voorstelt den he^r Paul toe tc laten als lid van do Staten dezer provincie. Splitsing van Den Haag voor de Statenverkiezing Blij kens bet verslag der Commissie van Rappor teurs omtrent het onderzoek in de afdeelin- gen van Prov. Staten van het door den mi nister van Binuenlandsche Zaken ingezon den ontwerp eener wijziging van tabel A., bedoeld in de wet van 5 November 1852 (Stbl. no. 197), van de daarbij behoorende stukken en van de missive van Gedeputeer de Staten, dd. 7 Juni 1904, waarbij een voor stel ter zake aan de Staten wordt gedaan, werd in een der afdeelingou in het algemeen do splitsing van de groote steden in meerdere districten door een der leden bestreden. An dere leden kwamen daartegen op. Sommige leden waren van oordeel, dat tte juistheid der gronJm voor de splitsing van Den Haag moeielijk te betwisten is; de toe stand voor den Haag is inderdaad exceptio neel. Overigens werd echter het hoofdbeginsel van het ontwerp niet besproken. Eenige leden stelden uitdrukkelijk voorop, geen pnncipieele oppositie tegen de' voorgestelde splitsing van Den Haag te willen voeren. De voorgestelde vermeerdering van het aantal Statenleden voor Den Haag vond geen onverdeelde instemming. Laat men Den Haag in plaats van 10, 12 leden kiezen, dan kan inen het aantal voor Rotterdam moeielijk op 15 houden on zal dit vermeer derd dienen te worden. In het algemeen, wanneer men de bevol kingscijfers in aanmerking neemt, zou het aantal Statenleden voor Den Haag en Rot terdam samen bijna c!e helft der plaatsen in de Staten moeten bedragen. Eon vermeerde ring van het aantal Haagsche leden zal on tegenzeggelijk ook tot vermeerdering van het aantal leden van elders moeten leide Ten aanzien van de verhouding naar welke do thans voor Den Haag zittende Staten leden over de drie districten moeten worden verdeeld, schaarde men zich vrij algemeen aan de zijne van den minister en achtte men do- ter zake gemaakte opmerking van Ged. Staten onjuist. Houdt men zich aan het systeem der wet van 1897, dan vermijdt men allen schijn van partijdigheid. Overeenkom stig bet voorstel van den minister moeten de 10 leden aldus worden ingedeeld, dat 4 led geacht worden gekozen te zijn voor district Den Haag I en drie leden voor ieder der districten II en III, zoodat in ieder dei- beide laatste een nieuw lid moet worden gekozen. Het argument der zeer enkele verdedigers van de meening van Gedep. Staten, dat met het aantal kiezers in de versohillende dis tricten rekening dient gehouden, achtte men weinig afdoendewelk ook het motief der splitsing moge zijn, dat kan nooit een reden zijn om af te wijken van den grondslag der wet van 1852. Terecht is door Ged. Staten in overweging gegeven het ontworpen district Den Haag I te wijzigen in verband met de bij de wet van 31 December 1900 (Staatsblad no. 245) tot stand gekomen grensregeling tusschen Den Haag en Rijswijk, waarop in het voor stel van den minister niet is gelet. In „Het Volk" kwam onlangs een me- dedeeling voor betreffende het Doetinchem- schc Gymnasiumeen der leeraren zou ont slag hebben gevraagd op grond dat onregel matigheden bij de examens gepleegd waren door zijne mede leeraren. Deze quaestie is deze week in de Boetin- chemsche gemeenteraad besproken. Vooraf deed de voorzitter voorlezing van oen schrijven van het college van curatoren, waarin deze mededeelen reeds een onderzoek te hebben ingesteld naar de in omloop zijnde geruchten, doch voorstellen verder te wach ten tot de betrokken leeraar, die op het oogenblik in een inrichting voor zenuwlijders vertoeft, kan worden gehoord, opdat het rapport niet eenzijdig worde. De voorzitter deelde mede, dat namens den minister van b'nnenl. zaken ook een onderzoek in loco is ingesteld. Op voorstel van eenige leden, van wie o m. mr. J. J. van Gorkom het gymnasium een knoeiinrichting van de ergste soort noemde cn ernstige beschuldigingen uitbracht tegen den rector, conrector en een leeraar, werd met 7 tegen 4 stemmen besloten een commissie uit den raad te benoemen, die eveneens de feiten zal onderzoeken. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Van Gorkom, Velsink en Misset. Inzake de pensioenreclame van den ont slagen referendaris bij het departement van oorlog A. M. is door den raad van state eene afwijzende beschikking aan de Koningin voor gesteld. De ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van Financiën; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van den invoer van paarden, bestemd voor de vanwege de „Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Ne derland" in Augustus en September e.k. te s Gravenhage te honden tentoonstelling met concours hippique, afwijking van de verbods bepalingen, vervat in ministerieel© beschik kingen, wordt toegestaan, onder voorwaarde a. dat aan het eerste kantoor worde over gelegd een door den secretaris van de com missie voor bedoelde tentoonstelling met con cours hippique afgegeven bewijs, dat de paar den voor genoemde tentoonstelling bestemd zijn b dat de paarden, voor zooveel zij na af loop der tentoonstelling hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht dan na door den districts-veearts te 's Gra venhage of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden. Voor den burgerlijken veeartsenijdienst in Nedcrlandsch-Indië wordt gevraagd drie veeartsen, die aan «e Rijks-veeartsenijschool het. diploma van veearts hebben verkregen. Zij die in aanmerking wenschen te komen moeten zich voor 15 Augustus 1904 bij een gezegeld adres aanmelden 1>;; het departe ment van koloniën, onder overlcggiug van de stukken, vermeld in de Staatscourant uo. 131, die tevens nadere bijzonderheden bevat. Het bestuur der afd. s' Gravenhage van de Ned. Zuid-Afrikaan9che Vereeniging heeft het volgende schrijven aan President Steyn gezonden, overgebracht door den voor zitter en onderteekend door douairière baro nesse Van Harinxma thoe Slooteu, ©ere presidente; dr. H. Blink, voorzitter; mr W A. baron van Ittersum, penningmeester, pp jhr. mr. F. Beelaerts, secretaris. Den Haag, Juli 1904. Hoogedele Heer, Het bestuur der afd. 's Gravenhage van de Ned. Zuid-Afr. Vereeniging gevoelt rich gedrongen U Hoogedel© in dc eerste plaat' geluk te wenschen met het zoover gevorderd herstel uwer gezondheid, dat u de gelegen heid geeft onze stad weder te bezoeken. Wij zouden het ons een groot© eer gere kend hebben U Hoogedele op "en plechtige wijze in het openbaar te mogen on'vangen zooals wij ook den Staats-prcsident der Zuid-Afrikaansche Republiek eens hier on* vingen, ten einde der bevolking van Nsd*r- land dc gelegenheid te geven door warme hulde de onverminderde sympathie te too- nen, welke zij gevoelt voor U Hoogedele. Wij meenen echter, dat dit thans ook om ge zondbeidsredenen van U Hoogedele niet wenschelijk kon zijn. Daarom willen wii bij dit verblijf van V Hoogedele in Nederland's Koninklijke Ten dentie ons bepalen tot de eenvoudige l*e» tuiging van onze eerbiedige hulde voor deu Staatspresident van den Oranje-Vrijs+;vt, die met onverbreekbare trouw en onwankel- baren moed met zijn volk pal stond voor de verdediging der levensbelangen van Zuic- Afrika, voor den held ,die zijn volk |*r «oonlijk gaf en zijn leven niet ontzag in tea strijd tot verdediging der vrijheid van zijn natie. Laten vrij u, Mijnheer de Preside at-, de verzekering mogen geven, dat Nederland, den grooten Prins Willem van Oranje eeren- de, ook u den President van den Oranje- Vrijstaat den grooten verdediger huld:?t van edele nationale beginselen, die zoo na aan de onze verwant zijn. Moge voor U Hoog edele heer, en voor uw volk ook de zou der blijde hope eens weder gloren boven de kimme. G. W. Van Kempen. Te Groesbeek bij Nijmegen, waar hij tot herstel van zijn ziekte vertoefde, is over leden de heer G. W. van Kempen, raad-ad viseur bij het ministerie van binnenland- sche zaken, afdeeling comptabiliteit. Begrafenis Elisa van Caicar. Men schrijft uit "s Gravenhage Treffend was de deelneming Zaterdag voor middag in zoo ruime mate betoond bij. de teraardebestelling op Nieuw Eik en Duinen van het stoffelijk overschot van mevr. Elisa van Caicar. Talrijke belangstellenden, geestverwanten en volgelingen, onder wie vele dames, volg den de onder bloemen bedolven lijkbaar* grafwaarts. Vele opschriften op kransen ge tuigden van innige liefde en waardeering voor de trouwe kindervriendin, voor de vrouw die naast haar geestelijk werkzaam- zijn, schier haai* gansche leven wijdde tot heil van de jeugd. Geen wonder dan ook, dat 't een kinderhand vas, die op het ter nauwernood gesloten graf de eerste bloemen hulde bracht aan de begaafde opvoedster. Door onderscheiden© aanwezigen, meeren- deels behoorende tot hare volgelingen of tot spiritistische Vereenigingen, Bonden of ge nootschappen, werd aan de groeve het woord gevoerd. In da allereerste plaatst schetste jhr. mr. Van Hol the tót'Echten het groote verlies, geleden door het overlijden van mevr. Van Caicar, die echter is heengegaan, nalatende een schat van kennis en eene her innering, dat >j voor velen een hulp is ge weest met raad en daad. Ds. Beversluis, van Bareudrecht. huldigde de ontslapene als lichtdraagster op het ge bied van de wetenschap en van den gods dienst, aan wie bewaarheid is geworden het woord de weg des Lichts is de weg des Kruizes,, maar tevensde weg der Kruizes is de weg des Lichts Deze spreker, evenals later dr. K. H. E. de Jong en anderen, brachten in herinne ring de miskenning en verguizing waaraan mevr. Van Ca'oar qds banierdraagster van het spiritisme heeft blootgestaan. Woorden van dank en hulde werden gesproken door hen, die het woord voerden, voor het vele door de dierbare afgestorvene op het gebied vau het Hoogere Leven verricht, aar. welke gees telijke werkzaamheid gepaard ging een hel dere kijk op de dingen van dit aardsch leven, welke zij niet naliet aan te wenden tot nut en heil van hare medemenschen, niet 't minst van de jeugd Sprekers hielden zich overtuigd dat eenmaal het Nederland- sche volk met dankbaarheid zal terugden ken aan deze eminente vrouw. Met gebed werd de plechtigheid door ds. Beversluis beëindigd, waarna de grijze echt genoot van de betreurde doode ten hoogste aangedaan dankte voor de betoonde belang stelling. Mejonkvrouwe Anna van Sandick, den 4en Juli 1.1. te Kleef op bijna 86-jarigen leeftijld overleden, was eene indertijd in Duitschland welbekende landschapschilde res, leerlinge van den beroemden Koekoek Zij woonde bijna baar geheéle leven in het buitenland en was petekind van H. K. H. Anna Paulowna van Rusland, gemalin van den Kroonprins, later Koning Willem II. Toen in 1818 hare geboorte verwacht werd en de Kroonprins en Kroonprinses bij haai vader, luit-.-generaal O. G. van Sandick, mi litair commandant der provincie Utrecht, dineerden, verzochten deze als peter en me ter te mogen optreden. De nu overledene was lid van de voorma lige Kon. Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. De bestuurderessen der Vrije Vrouiweu- vereeniging te Amsterdam hebben zich, daar toe gemachtigd bij vergadering-besluit van 7 Juli jl., tot de Tweede Kamer gewend met een gemotiveerd adres, waarin zij het verzoek doen, dat de Kamer bij de aanstaan de behandeling der ontwerpen tot Grond wetsherziening in geen geval tot een zoo danige herziening overga, als daardoor niet tevens de Nederlandsche vrouw wordt opge nomen in het kiezerscorps. Middenstand. In een tc Gronin gen op initiatief van d© bandelsverceniging te Winschoten gehoudtn vergadering ;s be sloten tot oprichting van een bond van deu handeldrijvenden middenstand voor do dn© noordelijke provinciën, die zich zullep aan sluiten bij den nationalen bond. Het Zuid-Afrikaansohe M u- soum. Men schrijft: Reeds heeft de inrichting van het Zuid- Af rikaansche museum te Dordrecht onder het nieuwe bestuur een geheele verandering ondergaan. De plaatsing der voorwerpen in dc benedenzalen is veel verbetera, door het aanbrengen van gordijnen en kleeden het jjj- zellige van het geheel verhoogd en door den inhoud van een vijftiental kisten de ver zameling belangrijk uitgebreid. Deze kisten bevatten de verschillende geschenken, die president Kruger gedurende zijn reis van Marseille naar Holland iu 1900 en geduren de zijn later verblijf in Europa mocht ont vangen. Hieronder bevinden zioh kostbare bronzen beelden, kunstig bewerkte oorkon den en hulde-adressen, albums, zilver-smeed werk, legpenningen, medailles en vaandels enz., benevens vele treffende blijken van sympathie voor het Afrikaner volk. Wie dus Dordrecht in de zomermaanden mocht bezoeken, vergete niet deze merk waardige stichting te bezichtigen. Op de Oudestraat te Kampen in de nabijheid van het artistieke Oude Raadhuis bevindt zich een winkelhuis in den stijl der laat-Gothiek. Het huis dateert dan ook van de 2e helft der 15e eeuw. Zoowel uit1- als inwendig geeft het pand ons nog een volledig beeld der late middel eeuwen, want zolders met balken waarpnder sleutelstukken, kap en rijke trappen zijn al- tegader van prachtig eikenhout vervaardigd en nog in goed bewaarden toestand. t Merkwaardige is dan ook wel, dat hier een kapitaal 15e eeuwsch koopmanshuis in zijn geheel uit dien tijd is behouden geble ven en wel zóo, als 't bijna door de gildeman- nen dier dagen den koopman is afgeleverd. Dat gebouw uu werd 28 Juni geveild en kon opbrengen f 8800. Het bod is den hoog sten bieders nog niet gegund (de eventueele koopers ziju een aannemer en een mr. smid) en ook 5 Juli 1.1. is de toezegging niet ge gund. Wordt het cijfer f 8800 door de eigena resse aanvaard, dan kan men zeker zeggen dat dit prachtige gebouw zal worden afge broken. 't Is wel jammer te noemen, dat of gemeen te, of rijk of beide gezamenlijk, dat gebouw niet voor oen of andere bestemming weten dienstbaar te maken en zich voor een gering bedrag den eigendom daarvan weten te ver zekeren. Belangstellenden vinden afbeeldingen van het hiergenoemde bouwwerk in „de afbeeldin gen van oude bestaande gebouwen," uitgave van de Mij. v. Bouwkunst, 41e afl. 1900. De lustrumfeesten te Gro- n in gen. Het groote gala-bal, Vrijdagavond den reünisten aangeboden in de Harmonie, welke in een lustoord herschapen was, is, ondanks do buitengewone hitte, uitstekend geslaagd. Zaterdagmiddag 2 uur brachten studenten, met een gezamenlijken rijtoer, een officieel bezoek aan de wedrennen op de baan Haren- dcrmolen, welke bestaan in Ia-Vivat-, Mutua- Fides-, Acaciemia-, Vindieat- en Lustrum- prijzen. Om 8 uur 's avonds werden de Lustrum feesten besloten met een© „keonesse d'été", concert en bal-champêtre in den tuin en de zalen van Harmonie, aangeboden door de Studentengezelschappen Omlandia, Frisda, Groningana, Drenth en Transisalania. Het slotnummer was het diner, Zondag avond 7 uur, den Groninger Senaat aange boden door de Senaten van Leiden, Delft on Utrecht-, in „Riche". Men meent de veiligheid bij de schiet oefeningen op de Vuchtsche heide voldoende te hebben gewaarborgd, nu door schermen, tusschen de vijf naast elkauder liggende 600 M. lange baan aangebracht, den schutter za' worden belet een andere schijf te zien dan die van zijn baan. Het maken van beweeg bare schijven is vooralsnog niet neodig ge oordeeld. In de eerstkomende week zullen nu de schietoefeningen van het garnizoen op bedoelde banen worden hervat. vVolgens de jongste berichten uit Ler wick van het hospitaa'-kerkschip „De Hoop" ligt het scheepje wegens het aanhoudende slechte weder in het Noorden veel op de reede. Voor dokter en predikant is daar zéér veel te doen .doordat een groot aantal vis- schersschuiten op de reede of in de haven liggen. Tot nu waren 139 zieke schepelingen onder behandeling; in het hospitaal werden 7 personen verpleegd, waarvan reeds weer 3 als hersteld ontslagen. Aan boord is alles wel. De directeur-generaal der posterijen cn telegraphie maakt bekend, dat met ingang van 25 Juli 1904 het teïephoonnet te _us- sum wordt toegelaten tot het verkeer met de Belgische en Duitsche plaatsen, waarmede het Rijkstelephoonbureel aldaar is verbon den, en welke i:i den Rijksgids zijn vermeid. Naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, zullen met ingang van 1 Augustus a.s. bij do Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen de beambten, die wegens het deelnemen aan de staking ontslagen en daar na weer als los personeel bij geuoemde maat schappij aangenomen zijn, in vasten dienst treden. Om voor diegenen dezer personen, welke boven de 35 jaar zijn, met het oog op de storting in het Pensioenfonds der maatschap pij, de toetreding in vasten dienst te ver gemakkelijken, heeft de directie der maat schappij aan laatstbedoelde personen aange boden, dc helft der som benoodigd voor in koop in het pensioenfonds voor hen te stor ten Voedsel voor vogels. De natuur zorgt er voor dat voor de vogels niet alle voedsel tegelijk komt, maar dat het eene gevolgd wordt door het ander. In het voorjaar en den zomer zijn er wor men en slakken en allerlei insecten. In Au gustus kunnen zij zich te goed deen &aD boechbessen en bramen, in het najaar aan lijster- en vlier bessen en de heggen zitten vol roze bottels en moelappels. Dan beginnen ook weldra de klimopbessen en hulstbessen te rijpen en de wilde pruimen of sleedoorns geven den vogels voedsel tot in Februari of Maart. Doch wanneer in den winter alles, ook de bovengenoemde wilde vruchten, met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt of stcjl bevroren, dan is bet een moeilijke tijd voor onze gevederde vrienden en dan hebben© wif een, mooie gelegenheid om bun onze vriend schap en dankbaarheid te toonen. Een vo gelliefhebber in Engeland maakt dan van zijn tuin een restauratie voor vogels. In he6 najaar bewaart hij eenige zonnebloemen en stoekt die, als het gesneeuwd heeft, op een stokje in den tuin. Weldra komen de vo gels en beginnen kalm zaadje voor zaadje uit de bloem te plukken. Voor de moezen hangt hij een kokosnoot, waarvan een stuk je is afgezaagd, aan een boomtak. Met graag te pikken zij het binnenste uit de root. Lijstere, musschen en roodborstjes trakteert hij op geweekjt hondenbrood en de ijverige spreeuwen op stukjes vet ea rauw vleesch. Eigenaardig is het oe dieren elkaar on willekeurig helpen om aan oen ken. <e ko men. Het is bekend, dat de minste trilling in den grond de aardwormen uit angst naar de oppervlakte doet komen. Henge laars maken hiervan gebruik door met een «spade den grond te doen bewegen en kun nen zoo de pieren krijgen, waarmee ze hun visschen willen vangen. De lijsters schijnen dit ook te weten, want bij voorkeur huppe len zij rond op een plek, waar een mol aan 't werk is. Het graven van den mol jaagt de wormen naar boven, en wanneer zij vluchten voor deu mol hapt de lijster a© op. Om dezelfde reden loopen de spreeuwen op een weiland zoo dikwijls fcusschen e£t achter de pooien der koeien. Menigeen zal wet eens gezien hebben hoe lijstere, die in 't gras trippelen, gedurig even stilstaan in een luisterende houding, met het kopje op zij. Opeens schieten zij vooruit en beginnen uit alle macht te trekken, zich steunend oj> hun staart-: zij hebben een vetten worm bij den kop; door hun scherp gehoor hadden zij de bewegingen van den worm in de aarde waargenomen. Vogels toonen soms veel overleg in de manier, waarop zij Hun voedsel bemachti gen. Wanneer een lijeter een huisjesslak heeft gevonden, dan gaat hij er mee naar een steen en slaat daarop heft slakkenlxuisr je kapot om do bewoner te kunnen oppeu zelen. Te IJmuidem kan men dikwijls zien hoe kraaien en meeuwen de mossels aan het strand oprapen. Met de mossel in hun, bek' vliegen zij hoog op en laten de mossel op het steenen havenhoofd vallen om de schulp te doen breken. Niet altijd wordt deze ar beid met een lekker hapje beloond, want een luie kameraad, die rutig op het haven hoofd zat, ziet de mossel vallen en eet die op, vóór de ander tijd heefib gehad r'jn' prooi te komen halen. Een gerechtelijke ontruim m i n g. Een niet alledaagsch tooneel wordt, naar het Hbld. meldt, te Muiden thans afge speeld, n.l. de gerechtelijke ontruiming van een 2 gansche scheepstimmerwerf, waarmede een 15-tal werklieden, onder toezicht van een deurwaarder, een aanvang hebben ge maakt. Tot den inventaris, die vervoerd moet worden, behooren een groote, houten schuur, een woonhuisje, eene half afgewerkte dek schuit, een paar stevig in den grond beves tigde sleephellingen, tal van machinerieën en gereedschappen, een 100 H.L. steenkolen, hout- en ijzerwaren, enz. Dat alles wordt ge deponeerd op den publiek en weg. Spoorwegdiefstallen. In za ke de spoorwegdiefstallen die in den laat- sten tijd op het station Roozendaal ©n op de lijn RoozendaalVlissingen voorkwamen, schijnt men thans de geheele bende van dieven en helers op 't spoor te zijn. Behalve de vorige week in hechtenis genomen per sonen, zijn gisteren nog een vijftal spoorweg beambten, allen tot het machine-personeel behoorende, in hechtenis genomen en ge vankelijk naar Breda overgebracht. De diefstallen die reeds van jaren her dar teeren, namen in den laatsten tijd zeer toe, men schat de waarde der ontvreemde goe deren nu reeds op f 2000. Ge s n a p t. Een Duitsch logeergast die een drietal dagen in het hotel Cochu te Rooeendaal vertoefd had, weigerde biji zijn vertrek te betalen, zoodat de marechaussee hiermede in kennis werd gesteld, die hem iu verhoor nam en liet fouilleeren, waarbij bleek dat hij een aantal zilveren voorwerpen, meerendeels lepels en vorken, in zijn bezit had, welke voorwerpen hij in bovengenoemd hotel had ontvreemd. Hij is ter besdhik- king van de justitie te Breoa gesteld. In een der z.g bierhuizen te Middel burg is door de politie aangetroffen een twin tig-jarig Duitsch meisje; zij werd op trans port gesteld naar haar woonplaats. In verband hiermede hebben alle meisjes van vreemde nationaliteit, die iu die stad iu bierhuizen en dergelijke inrichtingen vertoeven, van den commissaris van politie last gekregen binnen acht dagen te vertrek ken. Wordt daaraan niet voldaan, dan zullen zij over de grens worden gezet. M C. Alweer een slachtoffer van den drank. Te Beverwijk is een 30-jarig man, die beschonken thuis kwam, van de trappen gevallen Hij brak zijn ruggestreng en overleed aan de gevolgen. Te Maastricht is wederom een werk man bij het baden in den Maas verdronken. Door een stoomtram overre den. Te Nijmegen i Zaterdagavond oen 70- jarige man, die lijdende is aan hard hoor igheid, op den Oranjesingel t1 -or de stoomtram over heden. Beide beenen werden hem afgereden. Men meldt ons uit Loosduinen Te Loosduinen is Zaterdag de warmoczier A. A. v. d. Gaag door de vreeselijke hitte in den tuin gestorven. Do man laat een weduwe met dertien kinderen na. Omtrent den brand in het ge bouw van het Ned. Arb. Secretariaat te Am sterdam, is gebleken dat het archief er beter afgekomen is dan men aanvankelijk wel had durven hopen. Van de bescheiden, al z vele door vuur en water beschadigd, is n.l. niets verloren gegaan Brand in een kerkgebouw. Ongeveer te 4 uur Zateixlagochtend werd een binnenbrand ontdekt in <i© katholieke kerk op het Rokin te Amsterdam. De vloeren der kerk zijn gedeeltelijk, de groote zaal, al&-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3