KOLONIËN. BINNENLAND. ktn staat der kruisers der Russische vrij- jo vloot. i Daily Graphic zegt: Wij moesten een •gsechip zenden naar de Roode zee, om kruiser St. Petersburg te ondervragen welk recht hij de Malacca achterhoudt, a Standard zegt, dat de regeering moet ■eren aan de vrijwillige vloot de voor- en van koopvaardijschepen te verlceuen. Sultan zou tot de orde geroepen moeten den krachtens ons verdrag met Japan. 'okio, 18 Jul*. De Japanscbe torjedo- sr „Hayatoni" heeft een jonk aangohou die de mail van Port-Arthur naar ÜVjifoe rbracht. ie brieven die betrekking hadden op de itairee'n maritieme posities te Port-Arthur •den aangehouden. Daaruit werd menige angrijke informatie vorkregen. De orie- I. dio niet op de militaire aangelegen he- i betrekking hadden, zijn doorgezonden ir Petersburg. met verzoek, die aan hunne reason te bezorgen. De medewerker van de „Echo de Paris", ar cel Hutin, heeft te Petersburg een on- rhoud gebad met den tot bevelhebber van t Oostaee-eskader benoemden admiraal »jestvenskv. Hij beridit over dit onder >ud het volgende: HutinGaat gij direct naar het Verre osten, zonder onderweg een haven aan te >en! De admiraalNatuurlijk zullen wij on- srweg havens aandoen. Het ligt niet in jjn bedoeling mij te verschuilen. Ons eer- station zal waarschijnlijk Kiel zijn, waar et eskader de gebruikelijke begroetingen iet do haven-autoriteiten zal wisselen. En na Kiel? Wij zullen dan de Engekohe kusten andoen. Ik denk 24 uur to Plymouth te •lijven. Gij wilt de Engelschen, do vrienden der apannere. bezoeken Waarom niet? De Engelschen zullen »ns zonder geestdrift, maar correct ontvan- ren. Gij vergeet me te zeggen, welke Fran- »che haven het eskader zal bezoeken. Wij zullen waarschijnlijk geen enkele tVansche haven aandoen. Het is onder de tegenwoordige omstandigheden beter alle on gunstige commentaren te vermijden wij be zoeken geen Fransoho haven, want het is thans niet do tijd om feest te vieren. Het zou tooh wel zonderling zijn, als gij wel den bondgenoot van Japan bezoekt en vergat in het voorbijvaren den bondge noot van Rusland te begroeten. Hier is geen sprake van vergeten men acht het beter ongewenschto manifestaties te voorkomen. Is men bij ons of in Rusland van des» meoning? Dij u. Het „Berl. Tagobl." toekent hierbij aan. dat hot eigenlijk overbodig is zich druik te maken over do vraag, welke havens het» es kader zal aandoen, daar liet. nog zeer de vraag is of het eskader wel ooit naar hot Verre Oosten zal vertrokken. Allerlei vHet Pasteur- mon ument to Parijs, op gericht voor het bedrag eencr internationale inschrijving vo00.000 fr., welke zeer spoedig bijeengebracht waren) is Zaterdag op de Plaoo de Brcteuil onthuld, in tegenwoordig heid van don president der republiek, mevr. Pastour en hare dochter, ministers on al'erlci andere aanzienlijke personen, alsmede een aantal voorname mannen dor wetenschap. Het. monument ia het laatste werk van den beeldhouwer Falguière, voltooid door do hoeren Perot en BoinUant en do architect is de heer Giraud. vDe letterkundige verceniging" te Dortmund had onlangs prijzen uitgeloofd voor de drie beste humoristische gedichten, welke bij het bestuur ingezonden zouden worden. Van de ingezonden gedichten werden eenige, welke niet bekroond waren, „eervol vermeld" en onder die door de heeren „let terkundigen" eervol vermelde was het door eon grappenmaker ingezonden vers „Es war ein fauler Sdhafer," van Goethe. vDe autoriteiten to Warschau hebben niet willen gedoogen, dat de Israëlieten ai- daar rouwden over den dood van dr. Here!, den stichter van het Zionisme Alle poitretten van Herd voor de winkel ramen moesten weggenomen wordende winkels, welke gesloten waren ten teeken van rouw, moesten worden geopend en de Israëlieten, die zich in de straten verzamel den, werden uiteengodreven. Over de gevolgen eener werkstaking meldt oen bericht, uit Cluscs Wer lestakende horlogemakers hielden gisteren met machtiging van den bur gemeester een optocht. Toen zij voorbij de fabriek Crettiez kwamen, werden er ge weerschoten gelost, waardoor drie werklieden gedood en 15 gewond werd. waaronder ver- scbeidenen ernstig I>e werklieden wierpen met stcenen naar de fabriek en staken haar in brand. De bevolking is erg boos op de zocn3 van den fabrikant, die worden ver dacht de schoten te hebben gelost Volgens de Petit Parisien zou het aantal slachtoffer» van de geweerschoten, die op den optocht van de werkstakende horlogema kers te Cl uses zijn gelost door de zoons van een patroon, zijn vier dooden en een hon derdtal gewonden. vMen zegt dat het lijk van Kent Loo- mis, die onlangs te New-York aan boord ging van de Kaiser Wilhelm II, maar spoor loos verdween, gevonden is. Er wordt bijge voegd dat hier slechts een ongeluk of een misdaad gebeurd kan zijn. Loomis, die een broeder was van den ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken der Veneenigde Staten, had een ontwerp-handelstractaat tusschen de Unie en Abessinië in zijn zakhij ging daarmede naar Addis Abeba. vIn het gymnasium te Brzczany Oos tenrijkse h Polen) heeft een leerling der 7e klasse een leeraar. met wien hij "een woor denwisseling had, een paar oorvegen gegeven. De leeraar liet den jonkman door gendar mes iu hechtenis nemen. Toen de gymnasiast werd weggebracht, kwam het tot heftige tooneelen op straat. Zijn mede-leerlingen verhaalden aan <Je men schen op straat wat er gebeurd was. De menigte trok partij voor den gymnasiast en de ongeregeldheden werden zóó erg, dat de hulp der militaire macht ingeroepen moest worden om de orde te herstellen. Da in hechtenis genomen jonkman werd later vrijgelatenmaar er is een gerechte lijke vervolging tegen hem ingesteld. vHet, was Zondag te Parijs 102° F. in de schaduw en er stierven in den loop van den dag niet minder dan 30 menschen aan de gevolgen van de hitte. In de drie laatste dagen der vorige week zijn te Parijs 50 menschen aan zonnesteek overleden. Voorts zijn er vele menschen ziek geworden tengevolge van de groot© warmte. Berichten, die uit Teheran te Bakoe ontvangen werden, melden, dat de cholera zioh daar op vreeselijke wijze uit breidt. De Europeanen vluchten uit dé stad naar het gebergte. Het getal dagelijkscke sterfgevallen moet tot 900 bedragen; de dooden blijven veelal op de straat liggen. Te Mandschil en Enseli is eene quarantaine van 5 dagen ingesteld. Het is daar een zeer on- gtinstige toestand, want er is gebrek aan le vensmiddelen. Do personen, die daar moeten vertoeven, overnachten in de open lucht. 1 vTe Bozel, in Savoyc, heeft een water hoos groofce overstrooming veroorzaakt. Er zijn elf menschen verdronken en zestien worden nog vermist. vBij Portsmouth is het pantserschip „Hannibal" in aanvaring gekomen met de torpedoboot „109," welk vaartuig verbrijzeld werd en in de diepte zonk, als nieuwe bij drage voor Bngeland's „onderzeesche vloot Van de bemanning werden gelukkig allen gered I vHet bloeiende dorp Bodony in Hon garije is Zaterdag door brand geheel ver woest. Een jongen, die een pijp had willen opsteken, had thuis het ongeluk veroorzaakt, en toen de mijten graan op dezen hof een maal brandden, en een felle wind! de bran dende stukken over het dorp droeg, was in uiterst, geringen t'd het geheele dorp een vuurzee. Aan blusschen was niet meer te denken en de wanhopige menschen konden alleen trachten zooveel als mogelijk 't vee uit de stallen te redden. Van 300 boerderijen zijn 260 woonhuizen en 545 stallingen afgebrand, en duizenden paarden, koeien en gevogelte zijn in de vlam men omgekomenzes personen hebben bij het redden van vee het leven verloren en meer dan 50 personen zijn zwaar gewond. De schade wordt door het dorpsbestuur op IJ milliocn kronen geschat. vVolgens een telegram uit Givet, staat het groote boseh van Rocroy op de Fransch- Belgische grens in brand. De brand is drie a vier dagen geleden begonnen, maai- kon aan vankelijk gestuit worden. Maar de vlammen zijn opnieuw uitgebroken en nu staan er honderdeai II.A. in brand. Er zijn 1500 Franscho soldaten ontboden en er is hulp ge vraagd aan de fabrieken langs de grens. OOST-INDIÈ. Aan het telegrafische bericht, dat de colonne-Van Daalen te Taroetoeng is gearri veerd, en den 21 en Juli naar Kota-Radji terugkeert, voegt de N. R. Ct. het volgende toe Verwacht werd, dat de ooloune-Van Daa len op Singkel zou aanhouden. Vermoedelijk heeft, de houding der Orang Pak-Pak haai genoodzaakt de rivier Simpang-Kiri te ver laten en hun gebied te doorloopen. Zoo is men dan aangekomen op Taroetoeng, dat he melsbreed ongeveer 140 K.M. ten zuidoosten van Singkel en 40 K.M. ten noordoosten van de zeeplaats Siboga ligt. Taroetoeng is de hoofdplaats van do af- deeling Toba en Silindoeng der residentio Tapanoeli en is telefonisch met het tele graafkantoor te Siboga verboncten, terwijl een druk begaan paardenpad van Taroetoeng over tal van bergruggen en door de zooge naamde Battak-vallei naar Siboga voert. De colonne zal nu naar Siboga marchee ren en daar 21 dezer embarkeeren, om over zee naar Kota-Radja te worden gebracht. Van Daalen's tocht is dus hiermede geëin digd. De Staatscourant, van Dinsdag 19 Juli 1904, bevat de volgende Koninklijke Beslui ten bij de Kon. Ned. Marine-reserve bevorderd tot luitenant ter zee 1ste klasse die der 2e klasse J. Versteegh tot luitenant ter zee 2e klasse de adel borsten lste klasse J. de Koning, J. K. Lieuwen en B. Braat eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein jhr J. H. Ram van het regi ment grenadiers en jagers ter "belooning van officieren, onderofficie ren en militairen beneden dien graad van het Ned. Indische leger, die zich he»bben on derscheiden bij de krijgsverrichtingen in Ko- rintji in 1903 bevorderd in de Militaire Willemsorde tot en de Inlandsche fuselier Ngawiro, allen van de infanterie de genie-soldaat le klasse A. Wilcox en die der 2e klasse F. A. Bolles, sedert aange steld tot genie-soldaat le klasse; de soldaat-ziekenverplegers G. Hanseu en van den Broek bevorderd in de orde van Oranje-Nassau tob officier do sedert tot majoor-intendant be vorderde kapitein-intendant Th. J. A. Mole naar, en de officier van gezondheid le klasse dr. W. C. Kersbergen; dat in de registers van de kanselarij der No- derlandsche uraen zullen worden ingeschreven a. als ridder 4e klasse in de Militaire Wil lemsorde de le luitenant der infanterie A. ran der Slooten de 2e luitenant der infanterie L. V. Ledeboer de Europeesch fuselier J. Bitjhler de inlandsche hoornblazer der infanterie Kro- motaroeno b. als te zijn eervol vermeld de Europeesche fuselier J. de Nijs allen gesneuveld bij de hooger aangeduide krijgsverrichtingen bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders zoo n IndiS als in Nederland eervol zullen worden ermeld de kapitein A. C. L. de Klerck de le luitenant A. H. Treu de 2e luitenants E. P. C. Scheffer en H. W. Holtappel, aden van het wapen dor infanterie de le. luitenant H. Cramwinckel, van het wa pen der artillorie de adjudant-onderofficier A. Scholten de sergeant P. F. F. Knoop de korporaal H. M. Tol, afkomstig van de koloniale reserve de fuseliers H. Veldman. J. van der Spoel, •M. Mulder. J. Maidm&n en M. van Ploeg, aljen van het wapen der infanterie toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbondon eere-medaille in goud aan den adjudant-onderoff'cier-kwar- tiermeester G. Kiel, van de militaire adminis tratie en afkomstig van de koloniale reserve in zilver aan den sergeant F. J. H. Bos, van het wapen der infanterie, en aan den sergeant- telegraphist C. van Wijk, van het korps genie troepen in brons aan den korporaal-schrjjver F. L. van de Ven, van het korps militaire schrijvers bepaald is dat. ter belooning van bij het leger in Ned.-Indië gedetacheerd geweest z de offi cieren van het leger hier te lande, die rich heb ben onderscheiden bij de krijgsverrichtingen in Korintji in het jaar 1903, bij afzonderlijke dag orders zoo in Indië als in Nederland eervol rul len worden vermeld, de le luitenant P. E. ITa- jenius en de sedert tot dien rang bevorderde 2e luitenant F. Piekema, beiden van het wapen der infanterie en van gedetacheerd naar Neder land teruggekeerd. Zondag woonden H. M. en Z. K. H. de godsdienstoefening bij in de Herv. kerk onder gehoor van ds. Hattink. Wij kunnen berichten, dat H. M. de Koningin op het diner van gisteren, ter eere van den luitenant-generaal Van Heutsz de hierbij gevoegde toespraak gehouden heeft: Generaal, Waar Gij na zoovele roemrijke wapenfei ten bedreven te hebben, met verlof in het Vaderland terugkeerde, acht ik mij geluk kig U op Nederlandsolien bodem welkom te heeten. Het Vaderland is U veel dank ver schuldigd voor de wijpe, waarop Gij zijne belangen in Atjeh gediend hebt, het waar deert in U den bevelhebber, die het, gewest Atjeh onderworpen heeft, het Nederlandsch gezag handhaafde en bevestigde, zoowel door het zwaard als door staatkundig beleid, er beschaving en welvaart brengende. Nadat Mij<ne geliefde Moeder U, tijdens Haar regentschap, de moeilijke taak van Gouverneur van Atjeh op de schouders legde, volgde Ik steeds met belangstelling Uw arbeid en streven. Ontvang thans Mijn dank voor de eervolle wijze, waarop Gij Uwe opdracht volvoerd hebt. Ik breng U hulde voor de hooge en nauwgezette opvatting van Uwen plicht, welke Gij al deze jaren ten toon spreidet. Ik gedenk met dankbaarheid den moed en de voortvarendheid van het Indische leger en de Marine. Ik breng hulde aan Uwe dappere krijgsmakkers, die onder Uwe be leidvolle aanvoering streden en zoovelen, die voor het Vader] ana het offer van hun leven moesten brengen, aan de ambtenaren van het civiel bestuur, die U bijstonden in Uwe moeitewolle taak, aan allen die U behulp zaam waren Atjeh te maken tot een kost baar kleinood van onze koloniën. Maar ik wil de daden laten getuigen, zij zijn welsprekender dan mijne woorden. Ik wil hier alleen nog aan toevoegen, dat gene raal Van Heutsz tot in het late nageslacht voor ieder soldaat zal zijn het bezielend voorbeeld van Moed, Beleid en Trouw. Ik stel dezen heildronk in op den luitenant- generaal Van Heutsz en Mijn dapper Indisch leger. De generaal heeft daarop het volgende geantwoord „Majesteit Hoewel met groote beschroomdheid, is het toch ook niet- groote Blijmoedigheid dat ik gebruik maak van de vereerende vergunning, mij door Uwe Majesteit verleend, om hier aan Uwen Koninklijken disch uiting te geven aan de gevoelens, die ten opzichte van Uwe Majesteit in het hart gegrift zijn van ons allen, die de eer hadden in Atjeh onder de door ons zoo vereerde Oranjevaan te dienen. Majesteit! Wij allen hebben getracht op N oord-Sumatra onzen plicht te doen; wij hebben getracht het Nederlandsche gezag daar te vestigen en hoog te houden; wij al len hebben getracht in naam van Uwe Majes teit onze Koningin in dat land orde en rust, vrede, beschaving en welvaart te brengen. En als wij daarin geslaagd zijn voor zooverre dat in de laatste jaren mogelijk was. dan is dat vooral te danken geweest aan de omstan digheid dat wi] dienden onder liet door ons om verzoek ik eerbiedig vergunning om uit naam van hun allen, van de officieren van Uw leger in indie, van de zeemacht die met mij samenwerkte, en van de ambtenaren die onder mij dienen, alsmede voor mij zelf, Gods zegen af te smeeken voor de gezond heid. den voorspoed en het geluk van Uwe Majesteit eu Haar Koninklijk Huis. Zaterdag na het diner maakte het Koninklijke Echtpaar met generaal Van Heutsz en genoodigden eeu rijtoer in het koninklijke park en omstreken. Generaal Van Heutsz is Zondag 1.28 uit Apeldoorn vertrokken, tot Utrecht ver gezeld van H. M. chef van het M. H., gene raal Dumonceau. r'dd" k1»" <i« l»iten«nt-kolonel bij den u>r, w„ alena„n onaer aoor ons plaatseltjken staf O J H. Brwjnis en de allen zoo geëerde oranjevaandel met het -:o- kapitetn P. van der Molen, boden van de j ninklijke wnpen. aan de groote wanrdecring die mijne dapperoai en getrouwen daar onaf- gebroken ondervonden eerst, van Hare Majee- teit do Koningin-Moeder en daarna van Uwe 1 Majesteit zelve. I En deze groote waardeering bleek telkens en telkens, zoo in openbare toespraken over al waar zich daartoe gelegenheid bood. 2óó in de konink'ijke onderscheidingen die de borst sieren van zoovelen, van den hoogste tot den laagste, zco ook in de hoogste onder scheidingen welke Uwe Majesteit mij, hun nen aanvoerder en bestuurder, waardig keurde. Majesteit1 Ik kan geen woorden vinden om naar ei9ch uitdrukking te geven hetgeen mijno dapperen on getrouwen van Atjeh wen- schen dat ik hier thans zeggen zal, en daar- ipitein infanterie benoemd in de Militaire Willemsorde tot ridder 4e klasse de kapitein H. L Bense van den generalen staf, de lste luitenant-adju dant F. Fischer, de lste luitenants P. Ilaje- nius en H. A. Gresdorp, de 2e luitenant G R. Brouwers, allen van de infanterie; de kapitein P. L. de Quy Fortman van de genie; de officier van gezondheid 2e klasse dr. G. P. Utermöhlen do sergeant L. II A Goedhart, de kor poraal N. C. Wampach. de Europeesche fuse lier S. Bruiining. H. Rozema. F. W. Eil- braoht, H. Zwiors, A. W. Benda eu D G Verweij, sedert aangesteld tot infanterist le Van Heutsz-fonds. J— Het uitvoerend comité voor het na tionaal huldeblijk aan generaal Van Heutsz heeft bericht ontvangen van den luitenant- generaal Snijders, eere-voorzitter, dat Z. K. H. Prins Hendrik f 500 heeft geschonken als bewijs van belangstelling in het Van Heutszfonds, dat, zooals reeds vroeger ge meld ia, ten doel heeft de opvoeding en het onderwijs van kinderen van militairen be neden den rang van officier, die in Ned.- Indië gesneuveld of aan voor den vijand be komen verwondingen overleden zijn. Zondagnamiddag maakte H M. de Koningin-Moeder met de Vorstin-Moeder van Waldeck-Pyrmont, den jongen prins van Waldeck eu het oudste prinsesje Van Erbach een rijtoer door Baara en omstre ken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging „Het Nederlandsche Zee wezen" te 's Gravenhage. Na afstemming jl. Donderdag door de Eerste Kamer van de Hooger Onderwijswet, zijp de ministers ten huize van minister Kuyper bijeen geweest. De aanvrage van eene particuliere audiën tie bij H. M. de Koningin op Het Loo, heeft plaats gehad ingevolge besluit van den mi nisterraad. Het Kabinet heeft aan H. M. de Koningin voorgesteld de Eerste Kamer te ontbinden. Bij goedkeuring volgt deze maand de slui ting-zitting en de nieuwe verkiezngen zullen in de tweede helft van Augustus plaats heb ben. De nieuwe Kamer zal bijeenkomen op het gewone tijdstip in September. Men meldt, nader uit 's Gravenhage Voor het geval de Koningin gebruik maakt vian het recht om de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaxl te ontbinden, houdt het besl -it, waardoor de ontbinding wordt uitgesproken tevens den last in tot het verkiezen van een nieuwe Kamer binnen 40 dagen, en tot het samenkomen der nieuw verkozen Kamer bin nen twee maanden. Wil, wat het plan schijnt, de gewone zit ting op den derden Dinsdag in September, zijnde dit jaar den 2Osten van herfstmaand geopend kunnen worden, dan kan het besluit tot. ontbinding den termiju vau den 20sten Juli a. s. niet overschrijden,. Bij ontbinding van eene der Kamers wordt tevens de zitting der Staten-Generaal ges'o- ten Het voornemen bestaat de sluiting Zater dag a. s., 23 dezer, te doen plaats hebben. De minister van Marine en zijn adju dant luitenant ter zee le klasse Bron, be geven zich morgen naar Vlissingen, ter deel neming aan den lunch aan boord van het admiraalschip Kaiser Wilhelm II. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat de op dit oogenblik hier aanwezige Duitsche marine-officieren g e e n e uitnoodi- ging ontvingen voor het 11. Zaterdag te Soestdijk door H. M. de Koningin-Moeder gegeven tuinfeest en dat evenmin juist was het bericht, dat de Duitsche officieren voor nemens waren ook Soestdijk te bezoeken en later, dat zij wegens gebrek aan tijld van dit voornemen moesten afzien. De Duitsche officieren vroegen audiëntie bij H. M. de Koningin-Moeder en ontvingen ten antwoord, dat Hare Majesteit hen voor hunne audientie-aanvrage deed dank zeg gen, doch dat Hare Majesteit, met het oog op hun kort, verblijf in ons vaderland, geen beslag meende te mogen leggen op een deel van hun reeds zoo zeer bezette tijd. Door een zestigtal Duitsche zeeoffi cieren werd Zondag aan het diner te Sche- veningen deelgenomen. Mede zaten o. a. den disch de Duitsche gezant, de gezantschaps- raad. de secretaris der Duitsche legatie en de militaire attaché. Toosten werden uitge bracht op den Duitsohen Keizer, door ba ron Van Hardenbroek van Berg-Ambacht, president van de maatschappij Zeebad Sc!he- veningenop onze Koningin door den Duit- schen gezant; op de gasten door den heer Ruijs, terwijl de admiraal Von Koster dank te voor het gulle onthaal. Daarna bezochten de officieren de kur- zaal, die toepasselijk was versierd en alwaar het Philharmonisch orkest de gasten ontving met het „Heil dir im Siegeskranz" en het „Wien Nêerland's Bloed". Tegen 10 uur werd een goed geslaagd vuur werk afgestoken. Er was een enorme menschenmassa op Scheveningen. Tot circa 2 uur ua midder nacht reden trams op en neer. Dat er geen Duitsche oorlogsschepen voor de kust te zien waren hetgeen trouwens was aangekondigd wekte nog al teleur stelling, vooral bij degenen, die van buiten de stad gekomen waren. Om 3 ure 34 minuten vertrok gisteren middag de extra-trein der St nat «poor met de Duitsche zeeofficierc:i en verdere genoo- digden aan het gala-diner ten paleize Het Loo. De admiraal en verder-? hoofdofficieren droegen de kleine tenue, welke zij in deu trein zouden verwisselen tegen do groote. De Duitsche gezant, in ambtsgewaad ge kleed, nam met admiraal Vou Koester en vioe-admiraal Ellis, minister van Marine, in een afzonderlijke coupé plaats. In de volgen de alle leden der Duitsche legatie m ambts gewaad of uniform, de verdere officiereu, de minister van Buitonlandsche zaken en Harer Majesteit» grootmeester, baron Sirtema, van Grovestein. De speciale trein bracht de gastei, gisteren avond circa half twaalf iu de residentie terug. De officieren van het Duitsche eska der kwamen gisteren te ongeveer 6 uur per exfcrartrein op Het Loo aan. Zij werden o. a. ontvangen door den adjudant van den prins, hr. Hooft Graafland, 's Prinsen adjudant ge- eiddc het eerst de prins van Saksen Alten burg naar het paleis, waarna de andere of ficieren volgden met onze ministers van Marine en Oorlog. Tijdens het diner voerde het staf muziek corps uit Amersfoort verschillende nummers uit. Een talrijk publiek was van de aankomst en het vertrek 'te ongeveer 9 uur der Duitsche officieren getuige. pBij het gala-diner op Het Loo, giste ren avond ter eere van de Duitsche marine officieren, heeft Hare Majesteit de Koningin een dronk ingesteld op de gezondheid van keizer Wilhelm en op de Duitsche marine, welke dronk beantwoord werd door admiraal Von Koester, die zijn diepgevoelden dank bracht voor de vereerende ontvangst, en ge- aagde van de sympathie, welke de Duitsche officieren in ons land hebben ondervonden. Hij vroeg eerbiedig verlof de gezondheid van Hare Majesteit sn het Koninklijke Huis te mogen instellen. Wij vernemen, dat admiraal Von Koesier benoemd is tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en vice-admiraal Fritze, schouten-bij-nacht Brensing en Schmidt hooge onderscheidingen in de Oran- je-Nassau-orde b°kwamen. Het Duitsche eskader te Vlissingen zal niet heden, zooals eerst bepaald was, doch eerst mórgen van daar vertrekken. Heden wordt door admiraal Von Koster aan boord van het vlaggeschip een lunch aan geboden aan verschillende hooggeplaatste autoriteiten uit Den Haag, 1 msterdam en Rotterdam, waarbij vermoedelijk enkele mi nisters en de Duitsche gezant zullen aanzit ten. De minister van Financiën maakt be- kemd, dat op 16 Juli jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2,725,808.68, en dat op denzelfden dag voor de Nederlandsche Bank ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 9,097,238.96J. De Oostenrijksche gezant is met ver lof naar Beriijn vertrokken. De leden der Eerste en der Tweede Kamer zijn uitgenoodigd, 18 Augustus e. k., ter gelegenheid van het bezoek van de Ko ningin en Prins Hendrik der Nederlanden te Amdel, bij te wonen de onthulling van den gedenksteen betrekking hebbende op liet doorsteken van den dam voor den Nieuwen Maasmond. Zaterdag j.l. werd aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid alhier de Staatscommissie voor den Middenstand geinstaleerd door de ministers van Binnen- landscho zaken en Waterstaat. De minister van Binnenl. zaken hield daarbij een toespraak waarbij hij de hoop uitte dat de Staten-Generaal zullen goed keuren zijn plan voor het Internationaal Instituut voor den Middenstand te steunen. De Regeering achtte het instellen eener en quête niet dadelijik noodig Acht de com missie een enquête gewenscht, dan is in be ginsel de Regeering bereid daartoe mede te werken en zal zij haar gaarne verder steunen. De voorzitter, de heer Tutein Nolthenius, dankte den Minister voor diens woorden. Spr. verzekerde den minister, dat de oom missie haar taak krachtig zal opvatten. Na het vertrek der ministers hield de commissie eene korte vergadering. Voor het vak van saheepsbourw bij het marine-etablissement te Soerabaja wordt ver langd een ingenieur met de beide diploma's va.n scheepsbouwkundig ingenieur en werk tuigkundig ingenieur, bedoeld bij de artike len 63 en 64 der wet van 2 Mei 1863 (Ne derlandsch Staatsblad no. 50). Zij, die het bewijs leveren dat zij practi- sclie ervaring hebben opgedaan op het ge bied van scheepsbouw en werktuigkunde, hebben de voorkeur. Zij, die voor die betrekking in aanmer king wenschen te komen, moeten zich vóór 15 Augustus 1904, bij een gezegeld adres, aan melden bij het ministerie van koloniën, on der overlegging - an de stukken, welke ver meld zijjn in de Staatscourant No. 167, welke ook nadere bijzonderheden bevat. Door den minister van koloniën is C. W. P. Brandenburg, adjunct-ijker te Zwolle, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te wor den benoemd tot adjunct-inspecteur van het ijk wezen in Nederlandsch-Indië. Naar men aan de Dev. Ct. meldt, is ex-president Steyn voornemens, in den loop dezer week gedurende eenige uren met zijn gezin in Deventer te vertoeven, ten einde bezoeken l ij hem bevriende personen af te leggen. De Zwolsche Ct. deelt mede, dat de heer jhr. mr. G. J. C. Sckimmelpenninck, lid der Staten van Overijsel voor het kiesdistrict Markelo, oud-lid van Ged. Staten, wegens gezondheidsredenen als zoodanig ontslag heeft genomen. Omtrent den gezondheids toestand van den heer Th. de Bock, die sinds eenigen tijd te Haarlem terug is, ver neemt de „Artih. Ct." uit een particulier schrijven, dat hij nog veel aan hoofdpijn lijdt eu nog niet veel werken mag. Intusscben zou hij er weer op uitgaan, om wat alleeu in de natuu- te gaan werken en hoopt hij op ge heel herstel. De Raad-adviseur bij het departement van binnenl. zaken, de heer G. W. an Kern- l>en, is gisteren te Groe3oeek, aan de kwaal die zijn werkkracht sloopte, ontslapen. Als man uit den kleinen burgerstand heeft hij zich door zijnen vasten wil tot een der hoogste betrekkingen in den Staatsdienst we ten op te werxen. Begonnen als klerk bij de registratie, werd hij in gelijken rang geplaatst aan het, minis terie van binnenl. zaken bij de zaken van de

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2