KOLONIËN. BINNENLAND. vDe gtavin Pierre Lizariturri, die aan den elleboog gekwetst werd tijdens de paniek, die Zondag bij het gevecht tusschen een tijger en een stier in de arena van Sebastian (Sp.) plaats had. iMaandag overleden. Vervolgingen zijn ingesteld tegen een twin tigtal personen. Er zijn in 't geheel 14 personen gekwetst tijdens do paniek, door de kogels afgevuurd op don tijger. Markies d© Pidal werd het bokken ver brijzeld door een en kogel. Hij moest een pijnlijke operatie ondergaan om den kogel uit do wonde te halen. De toestand der an dere gekwetsten i9 betrekkelijk bevredigend. vTo Ravenna, in Italië, heeft een on bekend man in de San Alberto-kerk op den dienstdoendon priester geschoten en hem zwaar gewond. Daarna loste hij nog ecnige schoten op de menschcn, die hem nazetten en van wie hij er een ernstig verwondde. vNabij Budapest heeft een klein meisje van 4 jaar haar 2 J-jarig zu je vermoord. Do kinderen hadden twist gekregen over eeni koek, waarvan het jongsto weigerde eon deel to ge von aan het oudst o. Daarop greep het laatst©, wóedend do 2i-jarige vast en duwde het kind in een ketel kokend water. Toen men het kind cr oenige oogenblikken later uithaalde, was het deerlijk verbrand en het stierf ©enige oogenblikken later onder vrce- selijko pijnen. vDe automobiel van do Jconingin- weduwe Margaretai van Italië is op weg van Gressoney naar Stupinigi in botsing gekomen met een post automobiel Het rijtuig van de Koningin werd zwaar beschadigd. Zij zelve en haar gezelschap kwamen er echter met den schrik af en konden den tocht in een andere automobiel vervolgen. OOST-INDIË. Onder dagteokening van 23 on 24 de zer seinde do waarnemende civiele en. mili taire gouverneur van AtjeU on onderhoorig- hodon als volgt: Militair© commandant Medan seinde lie den Spion controleur Biud'jei ontmoette 15 dezer colonne Van Daalen in Lawó Sagoo (Alaslanden), berichtte aan commandant transport Medan—Alaslanden, dat Kota Reh door Van Daalen genomen, waarbij vijan den 670 doodbn in onzo handen lieten. Onze verliezen onbekeud. Zoon van Kcd^oeroean Batoe Mboelön en Radja Brakan meiddon zich bij Van Daalen. Radja Pasor vluchtto naar Bat&klanden. Dr. Van Andel ontwricht te knie op marscli naar Alas, koord© giste ren te Medan terug en wordt voorloopig aangehouden tot boter vervoerbaar. Overste Van Daalen seinde: Pangoeloe 12 met allo ondergeschikte hoofden maakten achter Kedjoeroean opwachting bij mij. Hun verplichtingen voorgehoudlon en, goëischt dat zij zich daaraan zullen houden en hun me degedeeld, dat hier een vaste bezetting komt. Ik vertrek morgen 4 dezer naar Alasgebeid. (Java Ct.) De Deli Ct. van den 28sten Juni meldt: Overmorgen gaat een detachement do co lonne Wilhelm achterna, bestaande uit den terreinopnomer, die alweer hersteld is, on der dokking van 21 man onder luitenant Van Reenon en ©en aantal dwangarbeiders voor de vivres. Deze zonding heeft alleen ten doel het in kaart brengen van het terrein, wolk werk de opnemer heeft moeten laten liggen, we gens zijn verwonding bij een val in een ra vijn. In Bezoeki schijnt het zoo waar te broeien, zegt. het Soer. Hbld Wij ontvangen uit de hoofdstad van Boudowoso een uit voerig schrijven van onzen correspondent, waarin allerlei gevaarlijke dingen verteld worden. O. a. zijn in de dessa's Poedjor en Kedemangen hadjis gevangen genomen, bij wie schriftelijke bewijzen zouden zijn aange troffen, dat zij aangezet hebben tot den hei ligen verdelgingskrijg. Verder geeft onze be richtgever oen omstandig relaas van het krijgshaftig voorkomen dat Bondowoso had, toen een massa politiemenschen parmantig met geweren rondspanseerden. Maar onge lukken gebeurden er niet. De Staatscourant van Woen -dag 27 Juli 1904 bevat de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) to Breda, mr. P. C. E. van Wijmen, aldaar; benoemd tct adjunct-inspecteur der poste rijen on telegrafie te Zwolle, D. van Merke- stijn, thans commies dor telegrafie le klasse; belast met do waarneming van de func- tiën van inspecteur der posterijen en telegra fie in algemeenen dienst bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, de met don n'tu- lairen rang van majoor ontslagen kapitein der genie O.-I. leger F. C. Proper; benoemd tot adjunctrcommies bij het cqar- temont van financiën V. H. Heymans, surnu merair der dir. bol. invoerr. en acc. te 'aGia- vonhage. Het Koninklijk bezoek aan Noor d-B r a b a n t. Op Donderdag 18 Aug. zal te 's Hertogenbosch, des avonds een groot.© fakkeloptocht, worden gehouden, waarbij alle hier besta&ndo veroenigingcu zich zullen kun nen aansluiten en op Vrijd.;g 19 Augustus wordt op het Wilhelminaplein een luchtbal lon opgelaten. Naar de P. Nb. Ct. verneemt., zal bij haar bezoek aan den Bosch H. M. de Koningin een bezoek brongen aan de R. K. kweekschool voor meisjes ,,Mariënburg", van de zusters van J. M. J., aan den Sint Janssingel aldaar. Do Vorstin-Mooder van Waldeck-Pyr- mont met haar zoontje, zijn Maandag in plaats van van hot Loo naar Duitscliland terug te keeren, naar Den Haag vertrokken, alwaar zij nog gister vertoefden, iu riituig of ook wel t© voet bezoeken ui de stad en omstre ken makende. Do Vorstin van Waldeck te 'sGraven- Hago reist onder don naam vau mevrouw König. De erfprinses Von Wied zal Don derdag weer van Soestdijk vertrekken, maar wordt Maandag d. a. v. weer terug verwacht. Maandag arriveerden ten paleizo Het Loo de opporccremouiomeester baron van PaUandt van Neerrijen en grootmeester baron van Hardcnbroek. Aan het diner, hetwelk dien avond ter eer© van den gezant Dewitz van Mecklenburg Strelitz werd gegeven, na men genoemde hoeren deel, benevens oen Duitsclicn gezant en den minister van Dui ten landscho zaken. A. baronnesse Schimmelpenninck \an de Oye de nieuwbenoemde hofdame, is in functie getreden. Minister Kuyper te Mid delburg. Met den sneltrein van 11 uur 35 min. kwam gisteren te Middelburg de minister van Binnen landscho zaken aan. In den trein was ten zijnen behoeve een coupé gereserveerd. Dc minister werd verwelkomd door jlir. mr. Bronkhorst Sandberg, namens den Commissaris der Koningin, en den heer J. A. Froderiks, secretaris van dë koper-ten toonstelling. Dc minister was vergezeld van zijn doch ter en enkele hooggeplaatste personen. In de gereedstaande rijtuigen begaf men zich onmiddellijk naar het Schuttershof ter bezichtiging der tentoenstolling van koper werk. Bij aankomst aldaar werden zij ont vangen door jhr. mr. Van Reigersberg Ver- sluys,' voorzitter van de tentoonstelling, en jhr. mr. De Casembroot, voorzitter van do Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer. Dc minister bezichtigde met groote belangstelling verschillende voor werpen en liet zich daarbij voorlichten door den heer Froderiks. Bij het vertrek bedankte de lieer Reigers berg Versluys den minister voor de eer deze tentoonstelling bezocht te hebben, waarop de minister verklaarde met groot genoegen de expositie te hebben bezichtigd. Hij aanvaard- do gaarne een stel photograpliieën van de tentoonstelling, hem door den heer Froderiks aangeboden. Hierop werd Z. Exc. uitgeleide gedaan door het bestuur. Vervolgens werd naar het Grand hotel in de Lange Delft gereden, alwaar het liooge gezelschap dejeuneerde, 's Middags werd een bezoek gebracht aan do Abdijgebouwen en de munt, waar weer de heer Froderiks de noodige inlichtingen verstrekte. Na afloop daarvan werd oen rijtoer gemaakt naar Oost Kapelle en Domburg. Na zijn terugkeer daarvan bracht Z.Exc. een bezoek aan het raadhuis, waar hij werd ontvangen door het Dagelijkse!» bestuur der gemeente. In het Grand Hotel werd ge dineerd. Met den trein van 7 uur 7 min. keerde het gezelschap naar Den Haag terug. In den trein was wederom een coupé gereser veerd. Aan het station waren verschil lende belangstellenden tegenwoordig. De heer H. G. L. Re gout heeft wegens vergevorderden leeftijd verzocht, niot weder als lid der Eerste Kamer te worden gekozen. Uit Maastricht meldt men, dat mr. L. H. W. Rogout, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, zich candidaat gesteld heeft voor het lidmaatschap voor do Eerste Kamer der Staten-Generaal. De P D. Ct. meldt, dat ook de heer mr. A. E. J. Nijsingh te Meppel, zich niet voor een herbenoeming tot lid der Eerste Kamer beschikbaar stelt. Verschillende burgemeesters en voor zitters van waterschappen, die onmiddellijk aan do Maas liggen, zijn uitgenoodigd de opening van den Nieuwen Maasmond op 18 Augustus bij te wonen. Uitvaar* president Kruger. Groot was de deelneming bij do. ontvangst van het overlijdensbericht van oud-president- Kruger; nog grooter zoo mogelijk de belang stelling gisteren middag bij de aankomst van diens stoffelijk overschot aan het Staatsspoor station te 's Gravenhago. Niet slechts de Haagsche bevolking, maar ongetwijfeld ook velen buiten deze stad, heb ben door hun tegenwoordigheid in de om geving van het station en in de straten een laatste hulde willen brengen aan den man, die niet alleen in zijn eigen land, maar voor al ook in Nederland hoog werd vereerd. Tegen 1 uur vulden zich de wachtkamers van het station en de perrons met tal van autoriteiten, waarvan velen kransen en bloem stukken met ach droegen, die allen in de wachtkamer derde klasse werden gerang schikt. In de eerste klasse wachtkamer waren te gen het uur van aankomst van den trein, waarmede het stoffelijk hulsel werd overge bracht, o. a. vereenigdjhr. Van den Bosch, kamerheer van H. M. de Koningin, aan wicn H. M. had opgedragen aan de familie van wijlen den oud-prosident Kruger een ikrans van H. M. en Z. K. H. den Prins, aan te bieden, van welke opdracht genoemde kamerheer zich na aankomst der betrekkin gen in den wachtsalon kweet. Jhr. Van den Bosch overhandigde de krans van het Vor stelijke echtpaar, die gehecht was aan lila- linten, waarop de naamcijfers W. en H. on der een Koninklijken kroon, aan den heer Eloff. Haror Majesteits kamerheer betuigde bij de overhandiging van het bloemstuk het leed wezen van H. M. en van Z. K. H. in het treurig verlies door do familie geleden. De heer Eloff verzocht jhr. v. d. Bosch aan het Koninklijke Echtpaar do gevoelens van diepgevoelde» dank der familie over te brengen. Onmiddellijk daarop vertrok jhr. v. d. Bosch, na zich nog ©enige oogenblikken onderhouden te hebben met dr. Leyds. In- tusschen waren in de wachtkamer alle ge- noodigden aangekomen, die straks in de volg- rijtuigen zouden plaats nemen. Daartoe behoorde niet do ministers van waterstaat, van buitcnlandscho zaken en van koloniën, dio alleen aan de familie hun deelneming kwamen betuigen en daarna het stationsge bouw weder verlieten. Vooraf luid minister Oyens het leedwezen van dr. Kuyper betuigd, dat hij heden hier niet tegenwoordig kon zijn. Om kwartier over tweo ongeveer was de trein het station binnengereden en werd do lijkkist bij den afrit van het station in een Franschen rouwwageu geplaatst, die echter onzichtbaar was, nadat alle kransen en bloem stukken op het lijkkleed waren gehecht. Onmiddellijk daarop werd de stoet gefor meerd. In het eerste rijtuig namen plaats de hee- ren Eloff en Bredcll; in het tweede Presi dent Steyn en mevrouw, met wie vele auto riteiten zich in de wachtkamer hadden on derhouden in h derde de burgemeester der residentie, baron Sweerts, en de ge meente-secretaris; iu het vierde de wethou ders Bevers en Simons; in het vijfde dr. Leijds en de heer Canned, oud-vioe-consul van den Oranje-Vrijstaatin het zesde dr. Heymans en de ds. Fernhout, Meerburg en Los; in het 7e en 8e een deputatie van de stad Antwerpen, bestaande uit de hoeren Van Kerkhoven Donnez. L. H. Smeding, I. van Doosselaere Flor, Van der Ven en G. Mor tens; in het 9e de algemeen© secretaris v..n het All. Deutsches Verbond, en in het 10e rijtuig de twee bedienden van den ontslapen oud-President. In ongeveer dertig rijtuigen sloten zich daarna nog bij den stoet aan tal van heeren, die in de vroegere republieken hooge ambten hadden bekleed of in dienst daarvan waren in andere landen, als daar zijn de heeren dr. Muller, dr. Mansvelt, de heer De Bruyn, Van Hoogenhuijze (als vertegenwoordiger van den oud-consul-generaal der Z.-A. R. te Parijs den heer Pierson), enz. Verder ontel bare deputaties, o. a. uit het hoofdbestuur der Z. Vereeniging en uit verschillende af deelingen dier vereenigingen, als van Den Haag, Scheveningen, Rotterdam en Leiden uit de Zuid-Afr. Spoorwegmaatschappijuit de Vereeniging van Z.-A. ambtenaren, van Z.-A. M.-personeelvan den Z.-A. Jonge- li eden bond'; van het eerste telegraafdepar- tement in Zuid-Afrika; van de Vereeniging Al cm ariaenz. enz. Een deputatie uit dén gereformeerden kerkeraad, bijl welke ge meente wijlen President Kruger tijdens zijn bezoek in Den Haag ter kerke ging, was mede aanwezig. De kransen waren schier ontelbaar. Er waren er van ongewone afmetingen en van buitengewone pracht. Tegen kwart voor drie zette de stoet zich in beweging. Op Eik en Duinen was een kolossale toe vloed van mensohen. Een chapelle ardenne was ingericht, imposant gedrapeerd en met prachtige palmen en aronskelken in de hoe ken en langs de wanden, in het midden een verhevenheid om do kist op te plaatsen. Op het kerkhof waren o. a. de dochters van pre sident Steyn, de schilderes Therese Schwartze die indertijd het portret van President Kru ger schilderde, mevrouw Leyds, professor Kamerliugh Onnes, rector-magnificus van de Leidsche universiteit, dr, Vreede, secretaris van den senaat dier universiteit, burgemees ter en wethoudere en secretaris van de ge meente Loosduincn, deputation van Christe lijke vereenigingen, de oud-eonsul-generaal te Kaapstad, de heer De Waal, velschillen de personen die in Zuid-Afrika, hetzij in den oorlog, hetzij in andere betrekkingen geweest waren. mr. Crommelin, afgevaardig de van de afdeeling Haarlem van de Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Presideut Steyn liet door zijn adjudant een krans bij de overigen voegen; op de linten waarvan stond 2 Timotheus 4 vers 7(Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop geëindigd, ik heb het geloof behouden). Alle kransen werden boven op de kist gestapeld. Dé krans van H. M. de Koningin werd aan het voe teneinde geplaatst. Te midden van een grootcn kring sprak ds. Fernhout een plechtig gebed uit, waar mede de plechtigheid eindigde. Eerbiedigende den wensoh van den ont slapene, dat geen redevoeringen zouden wor den gehouden, verzocht Spr. de aanwezigen zich met hem te verecnigen in het gebed tot Hem, die ook aan den grooten man, aan wiens lijkbaar merï thans stond, het leven gaf. Spr. schetste het groote vertrouwen dat president Kruger in God stelde, zoowel m zijn binnenkamer als op het oorlogsveld. En al mocht dat vertrouwen ©ogenschijnlijk be schaamd zijn door den uitslag, die anders was dan men verwachtte, toch bleef dat kin derlijk vertrouwen ongeschokt tot zijn laat- sten ademtocht. Ds. Fernhout smeekte 's Heeren zegen af over den tweelingbroeder in ballingschap, president Steyn, wiens leven gespaard bleef en bad den Heer te waken over het dierbaar oversohot, dat tijdelijk hier vertoeven zal en er ook over te waken bij den overtocht naar Transvaal. Ten slotte dankte hij namens de familie de vertegen woordigers van het Haagsche gemeentebe stuur, de directie van de begraafplaats Eik en Duinen, voor de passende tijdelijke ver blijfplaats aan het stoffelijk overschot, do verschillende corporation en alle aanwezigen, die ook heden weer blijk hadden gegeven van aanhankelijkheid en waardeering van den man, met het groote liefdevolle hart, die nimmer eigen grootheid zocht, maar die zijn volk trachtte te regeeren naar zijtn beste weten en zijn beste krachten. Dien dank bracht hij ook aan de bewoners der residen tie, die den president bij zijn aankomst in Nederland het eerst gastvrijheid boden en ook heden weer zoo ondubbelzinnig blijk gaven van hunne liefde. Dien dank bracht hij óok aan het Nederlandsche volk, dat in droeve dagen zoo menig blijk had gegeven van mede te gevoelen met hen, die leden. Na de treffende woorden van den predi kant verliet men de kapel en kreeg het publiek gelegenheid om langs het gebouwtje waarvan de deuren open bleven staan, te wandelen en een blik te kunnen werpen op de onder het bloemeubed rustende kist. Men schrijft uit 's Gravenhage Do directeur der Haagsche Ambachtsschool de heer H. L. Roersma, is overleden, in den ouderdom van 58 jaar. Een kortstondige, doch hevige ziekte maakte ©en eind aan het werkzame loven van den man, die zich in do stad zijner inwoning door zijn eigenschap pen van hoofd en hart vele vrienden had verworven, maar die ook daar buiten bo- kend was door zijn onvermoeid optreden in hot belang van den toekomstigen werkman. Nog vóór acht dagen stond Boersma in de Ambachtsschool, met zijne gewone opge wektheid to midden zijner leerlingen, in wier belang hij onverpoosd arbeidde. De am bachtsschool was zijn troetelkind goworden. Ongeveer 30 jaar was hij haar directeur en steeds, van jaar tot jaar, wist hij haar hoo- ger op te voeren, tot grooteren bloei te bren gen. De goede naam in en buiten de stad, dankt de school voornamelijk aan Boersma, die al zijn tijd, al zijn werkkracht gaf aan de instelling, welke hem zóó lief was, die dank zij zijn initiatief, nog kort geleden een groote uitbreiding onderging en op 't punt staat opnieuw vergroot te worden. Verliest de Ambachtsschool in haar directeur zeer veel, het heengaan van Boersma is och een gevoelige slag voor de beide afdeelingen der school, nl. de Burgeravondschool en de Avondschool voor volwassenen, waarvan hem mede do leiding was toevertrouwd. Boersma was een man van zijn tijd, die van de vraagstukken, rakende het leven van den arbeider, grondige studie maakte en wiens streven er op gericht was de jongens op te leiden tot practischo werklieden. Hij heeft 't vaak met voldoening mogen cou- stateeren, dat hij in zijtn pogen was geslaagd, wanneer hij iu de jaarverslagen der school kon wijzen op oud-leerlingen, die een goede, degelijke positie in de maatschappij innamen. Gehecht aan het oude, was Boersma toch niet afkeerig van hervormingen op het ge bied van het ambachts-onderwijscu velen zullen hem dan ook dankbaar gedenken als den man, die tot aan zijn dood elk© poging gesteund heeft tot veredeling van het am bacht. Van de vereeniging van dien naam was hij mede-oprichter en bestuurslid en 't is in dezen kring geweest, dat hij heeft me degewerkt tot het instellen van examens voor jeugdige werklieden. Meermalen hield Boersma in Den Haag en iu andere steden van ons land lezingen over het ambachts-onderwijs en in menig tijdschrift wijdde hij daaraan artikelen, die getuigden van veel kennis en langjarige er varing. Van tal van vereenigingen op liet gebied van nijverheid en kunstnijverheid was bij bestuurs- of werkend lid. Do Regeering erkende eenige jaren gele den zijn verdiensten door zijin benoeming tot ridder in de orde van Granje-Nassau. Het overlijden van dezen populairen, al gemeen beminden man, zal in ruimen kring deelneming wekken. De jaarvergadering van den Bond van klerkc bij de rechterlijke macht in Neder land wordt 7 Augustus te Rotterdam gehou den. Ned. Ver. tot a f s c h. van Alco holhoudend© dranken hield in de buitensooieteit te Zwolle hare 71e alge- meene vergadering, onder voorzitterschap van den heer P. van der Meulen, die in zijne openingstoespraak met genoegen den vooruit gang der vereeniging constateerde en in het bijzonder stilstond bij do actie, die vooral in het afgeloopen jaar was gevoerd. Do her ziening der drankwet was hiervan de oor zaak. Voor de vereeniging zelf is dat ver hoogde leven niet ongunstig geweest, maar wat er van de nieuwe Drankwet is geworden, weet ieder, 't Is een resultaat dat niemand kan bevredigen, behalve misschien die kat holieke afgevaardigden en latere voorstem mers, welke eerlijk genoeg waren om het uit te spreken dat zij elk amendement zouden steunen dat het ontwerp zou verzwakken. Ter vergadering bleken 139 afgevaardig den tegenwoordig te zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat het ledenaantal is gestegen met 30 n.l. van ruim 3000 tot ruim 4000, terwijl het aantal afdeelingen met 19 vermeerderde en thans 97 bedraagt, al zijn er een zestal onder, die in een treurigen toestand verkeeren. Het totaal aantal gedrukte en door de Ver eeniging uitgegeven geschriften bedroeg 87.825. Van het rijk ontving de vereeniging een geringer subsidie dan in 1902, n.l. f 1350. „Sluit Schiedam" had 1 Jan. 1904 onge- ver 1200 abonné's, maar het H.B. wijst er op, dat dit getal, in verband alleen reeds met het ledental der vereeniging zeer gering mag heeten. In het geheel werden 76.800 ex. ge drukt. Als ledeu van het H.B. werden met groote meerderheid herkozen de heeren D. A. van Eek en R. Casimir, terwijl als redacteur van „De Blauwe Vaan" de heer A. Don van Rot terdam wordt herkozen. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Utrecht aangewezen. De rekening over 1903 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f5617.51, terwijl de begrooting voor 1905 op f 6140 in ont vangst en uitgaaf werd bepaald. Daarna weTd met de behandeling der regle mentsherziening aangevangen, waarmede uur heenging. Nadat de reglementsherziening wag gereed gekomen, werden nog enkele voorstellen van algemeenen aard ter tafel gebracht. Het hoofd bestuur stelde o.m. voor: „De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, indien- ter zake nog geen stappen door het uitvoerend drankwetcomité ziin gedaan te onderzoeken of verwerping van het Drankwetontwerp door de Eersta Kamer iu het belang van onzen strijd is, en zoo noodig een adres te dier zake te verzen den." Met algemeene stemmen werd het hoofd bestuur deze opdracht gegeven. Nog werd ingediend een voorstel van Utrecht, bedoelende een poging bij de Synode der Ned. Herv. Kerk te doen, om den wijn bij het Heilige Avondmaal jn alcoholvrijen wijn te veranderen. Het voorstel werd echter niet urgent verklaard en kwam niet in be handeling. Daarna werd de vergadering gesloten. In de Zondag te 's Gravenhage ge houden feestelijke jaarvergadering van de Nederlandsche afdeelingen van het Alge meene Israëlietisohe Verbond (Alliance israélite universelle) werd de feestrede ge houden door dr. S. Lissauer, arte te 's Gra venhage, die een belangwekkende causerie gaf over het sociale- en verkeersleven onder de Israëlieten van den ouden tijd. Een voorstel van de Haagsche afdeeling om voor te bereiden de uitbreiding van den werkkring der A. I. M. in Nederland uit to strekken tot de behartiging van do sociale belangen der Nederlandsche Joden, werd verworpen. Do aftredende leden vain heb Nederland sche hoofdcomité werden herkozen en de vacatures Den Haag en Zwolle vervuld, door de benoeming resp. van de heeren Aug. Belinfante, Den Haag en Henri Hijmans, Zwolle. Uit de mededeelingcn van den penning meester bleek, dat heb centraal comité te Parijs f 100.0CK) beschikbaar heeft gosteld tor voorziening voorloopig in de ongunstige oeconomische toestanden der Joodsche bevol king in Rusland cu voorts dat in Nederland is bijeengebracht f 15000 ten behoeve der slachtoffers in Kiscbineff. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn bij het departement van waterstaat plannen in bewerking voor een nieuwe voetbrug te Vel- sen, die dezelfde hoogte zal krijgen als de nieuwe spoorbrug, en zal komen te liggen zooveel oostwaarts van de oude voetbrug, dat zoowel van de zijde van Haarlem als van Beverwijk op- en afritten kunnen giemaakt worden. Nu reeds moerbeziën. Te Ber gen op Zoom worden reeds moerbeziën ge plukt. Dat is ongeveer drié weken vroeger dan gewoonlijk. Koppelarij. Die rechtbank te Arnhem veroordeelde Maandag H. J. v. D., huisvrouw van W. P. L. van B., ter zake kopper ij, het bevorderen van ontucht ha- rer dochter, tot 18 maanden gevangenisstraf. Gruwel ij( ke dierenmishan deling. De arrondissements-rechtbank te Leeuwarden heeft den karrijder Fokker R., uit Bergumerheide, die den 18en Juni jl. op den Groninger straatweg een zijner trekhon den, omdat die, naar zijn zin niet hard ge noeg trok, de beide oor en heeft afgesneden, wegens dierenmishandeling veroordeeld tob vier maanden gevangenisstraf, zijnde het maximum van de op dit misdrijf gestelde straf. De moord te Winsuim. De N. Gr. Ct. heeft nadere informaties ingewonnen omtrent het drama, dat Zaterdagnacht plaats had tusschen Winsum (Gron.) en Garnwerd. Wat zij vernam, komt hierop neer Er was een feestje geweest bij een arbei der op Klein-Garnwerd, zooals eenige hui zen aan den grindweg WinsumGarnwerd' worden genoemd. Vroolij,k had men bijl el kaar gezeten en in opgewekte stemming was er afscheid genomen. Tot de feestvierenden behoorde een meisje, die in dienst zijnde bij een landbouwer, naar diens boerderij moest worden gebracht. Het meisje liep met den 24-jarigen Groe- newold, machinist aan de steenfabriek Ac tief te Winsum, op een kleinen afstand ach ter de anderen aan. Plotseling dringt zich een zekere Van der Schans, een boerenknecht uit Garnwerd, tusschen de bedden. Hierover vallen eenige woorden en dit geeft aanlei ding tot handtastelijkheden. Het meisje loopt snel weg, ach voegende bij de andere per sonen, die waarschijnlijk denkende: „laat hen dat maar uitvechten", naar huis gaan. De twee veebteden blijven midden op den weg achter, v. d. S. trekt zijn mes en brengt G. een doodelijke wonde toe in den buik. Deze stort neer en geeft den geest. De moor denaar neemt het lijk op en legt het op den berm. D'an haalt hij uit een der zakken van den verslagens een mes en boort dit in diens keel. Daarop keert hij; huiswaarts. Zondagmorgen in de vroegte werd het lijk gevonden. Per wagen wordt het naar Winsuim gebracht en daar neergelegd ineen schuur van den heer A. Alderts. Groot is de deelneming als het gebeurde te Winsum bekend wordt. Immers de ver slagen© staat bekend als een oppassend werk man, de kostwinner van zijn moeder, die te Bedum woont. Velen begeven zich naar de schuur, om het lijk van het slachtoffer te zien. Onder de nieuwsgierigen bevindt zich v. d. S., blijk gevend dus van een treurigen moed en een gruwelijke koelbloedigheid. Als hij vertrokken is, wordt hij spoedig achtervolgd door de politie, die hem meeneemt en in i een kamer van den heer Alderts bewaakt. Dan komt per fiets het parket van Groningen. Beklaagde werpt alle schud] van zich. Hem worden boterhammen verstrekt. Als of er niets gebeurd was eet hij ze gretig op. Maar even daarna wordt hij nogmaals on der handen genomen en dan komt hij tot een bekentenis. Zwaar geboeid wordt hij] in een rijtuig naar het station gebracht, om met den laatsten trein naar Groningen te worden vervoerd. Langs den weg staan tal van mensclien geschaard en bij het station wacht ©en me nigte tichelwerkieirs. Zij ballen de vuisten, tegen den beklaagde. En als de politie niet op zoo uitstekende wij|ze voor dit transport had gezorgd, dan had de woede van velen over den dood van hun makker zich op den moordenaar bekoeld, dan was de laatste on getwijfeld gelyncht. Nu bleef het gelukkig bij bovenstaande démonstratie. Wij hebben iemand gesproken, die den beklaagde op het perron had gezien. Met groote onverschilligheid had hij daar gestaan, brutaal zijn blikken rondom zich werpend. Te Groningen werd hij met ©en celwagen naar de gevangenis gebracht. In tusschen is het lij,k naar Groningen ver voerd, waar het in het Academisch© Zieken huis geschouwd is. Haagsche beschaving. Het volgende stukje, dat wij knippen uit het Dagblad van Maandagmiddag zoo schrijft de Haagsche redacteur van 't Hbld. is een treffende verluchtitng van wat wij enkele malen schreven over de Haagsche „bescha ving", die wel eens niet dieper gaat dan den hoogen hoed en de gekleede jas. Ook in Amsterdam hebben wij trams zien be stormen, doch van een wildebeestenspel van „dames" en „heeren" als dat waarvan het onderstaande stukje een beeld geeft, hebben wij daar toch nooit iets gezien. Het hieronder meegedeelde blijft natuur lijk, naar vorm en inhoud, voor rekening van genoemd orgaan „Meer dan schandelijk is gisteren door 't publiek gezondigd tegen de wetten van goede orde, door het bestormen en bevechten van trams. Wederom zag men de heeren met stokken en dames met parasols bataille le veren. „Wo zagen dames geheel aan elkander vreemd de een de andere aan den arm grij-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2