3de Jaargang. Zaterdag 30 Juli 1904. r>S:£ KOLONIËN. BINNENLAND. KT". 31. Tweede Klad. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regelt Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen^tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Êène circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. Naar aanleiding van bet bericht dat de controleur Van Walcheren in zijn tocht naar de Apo-Kajan geslaagd is, zegt bet Bat. Nbl. bet volgende De expeditie vertrok den 6en October ver leden jaar; acht maanden zijiu dus sedert voorbij gegaan, gedurende welke men in on zekerheid omtrent bet lot der expeditie ver keerde. Het doel door de Regeering met. de expe ditie beoogd, om te herhalen wat wij den 24en November verleden jaar schreven, is het onderhouden van de betrekkingen door dr. Nieuwenhuijs op zijn laatsten tocht met de Kenja-Dajaks aangeknoopt. De Kenja's vor men een grooten Dajakstam, die in dichu bevolkte kampongs wonen om de bronnen van de Soengaa Kajan, d. i. dus in een streek die met bet volste recht „Centraal Borneo kan worden genoemd. De geheele stam, welke ongeveer 20.000 weerbare mannen telt, staat onder bestuur van twee vorsten, Tamang-Koeling en Pinang Soerang. Heel rustig is bet niet in de streek, welke de Kenja-Dajaks bewonen; voortdurend heb ben zij te lijden v§,n aanvallen van andere stammen, vooral van die, welke op Engelsch grondgebied thuis behooren (Serawak). Van daar dan ook dat vele Kenja's in de laatste jaren uitzien naar rustiger streken en met dit doel hun kampongs in het binnenland verlaten, met vrouw en kinderen de Soengai Kajain en de Soengei Kalanoek opzoeken, om van hieruit langs een voetpad, dat over berg ruggen en langs diepe afgronden voert, het stroomgebied van Soengai Kelai te berei ken en zich, éénmaal hier, in nieuwe, rustige kampongs t© vereenigen. Aan deze verhuiziug van Kenja-Dajaks hebben de kampongs Long Kloë en Soeng Loengoen aan de Soengai Kelai hun ontstaan te danken. Tegen de verhuizing van de Kenja's naar Oeloë (Boven)-Segai en Osloë-Kelai bestaan vau regeeringswege geen bezwaren, daar ge noemde streken tot dusverre alleen werden bewoond door Poenan-Dajaks, welke een zwervend leven in de wildernissen leiden en zich zeer zelden in de meer bewoonde stre ken vertoonen. De controleur Spaan, dieAróór den contro leur van Walcheren, leider der expeditie, op Tandjong Red eb was, ontmoette op zijn rei zen herhaaldelijk Kenja-Dajaks die in de Oeloe-Segai en Oeloe-Kelai een rustige woon plaats gingen zoeken. Het zal van groot be lang zijn de landverhuizing der Kenja-Dajaks naar de benedenstreken aan te moedigen en, indien de Regeering, zooals zij zich zeer zeker ook voorstelt, de verhuizers op do een of an dere wijze tracht tegemoet te komen, zullen binnen een niet al te verre toekomst de ruwe benedenst reken, welke thans geheel ter beschikking van zwervende Poenan-Dajaks zijn, herschapen worden in vreedzame, be bouwde streken met een talrijke ijverige be volking. Een blik op de kaart doet zien dat de streek waar de Kenja-Dajaks thans wonen, de Apokajan-streek, langs vier rivieren te bereiken is. In de eerste plaats langs de Ka- poeas van uit Pont-ianak (weg door dr. Nieu wenhuijs gevolgd), ten tweede langs de Ma- hakkam van uit Samarinda, ten derde langs de Kajan van uit Boelocngan en ten vierde langs de Kelai van uit Beraoe (Tandjong Redeb.) De laatste, welke de expeditie thans volgt, is, hoewel hij voor een deel over steile berg ruggen voert, welke liggen tusschen de Soen gai Kelai en de Soengai Keijanoek, nog wel de beste, aangezien de drie andere wegen of te lang zijn (zooals die langs de Mahaklcam en de Kapoeas) of over te vele en gevaarlijke stroomversnellingen in de rivier voeren, (zoo als die langs de Kajan van uit Boeloegan). Dit is dan ook de reden, waarom de Kenja- Dajaks, hoewel wonende in een streek welke ieiteijk tot de onderafdeeling en het sulta naat Boelongan behoort, nooit naar Boeloen- gan afzakken, docb steeds den weg volgen naar Tandjong Redeb (Beraoe). De expeditie heeft dus den langen weg met succes afgelegd. Volgt men dien weg op de kaart dan ..lijkt zij, ruw gemeten, eenige honderden kilbmeters lang, voerend door zwaar, met/ boscb bedekt bergterrein. Long Iram, waar controleur van Walcheren nu is aangekomen, ligt in het boven-stroomgebied der Samarindarrivier. De expeditie zal nu wel spoedig, die rivier afzakkend, Samarinda be reiken en daarmede zal een einde gekomen zijn aan een tocht waarvan de ondernemers alle eer hebben. TJit Djokja wordt aan het Bat. Nwsbl. gemeld In deze stille dagen, gevolg der vacantie op de scholen en van den aanvang der werk zaamheden op de suikerfabrieken, werden wij opeens verrast met een effectvol nieuwtje: er was te Poendong een beweging ontdekt onder de inlanders, men wilde ook hier do prang sabil afkondigenAls naar gewoonte werd dit nieuws onmiddellijk vergroot en nam het reeds spoedig kolossale afmetingen aan, zoodat men Vrijdagmrgen hoorde spre ken van een opstand, waartegen 's nachts de cavalerie was uitgezonden, die vele op- roerigen gevankelijk had binnengebracht, j enz. Ware het nu niet dat men hier eigen- lijk wel een beetje bang is voor gebeurte- nissen als te Gedangan, vooral ok omdat Djokja in verband daarmede is genoemd, dan zou het nieuws niet zoo spoedig gepakt heb ben of althans men had er zich niet zoo on gerust over gemaakt. Ontdaan van alle fantastische opsiersels komt de zaak ongeveer op het volgende neer Een inlander te Poendong, wonende met zijn familieleden dicht bij de fabriek, een nog zeer jonge man (men zegt van zestien of achttien jaar) was in den laatsten tijd door een soort waanzin bevangenhij gaf zich iut voor goeroe en beeldde zich in dat hij sultan van Djokja behoorde te zijn. Hij trachtte aanhangers om zich te verzamelen en pre dikte den heiligen oorlog; allen die hieraan deelnamen, zouden door hem middels een gewijde obat onkwetsbaar worden gemaakt voor onze kogels en als de opstand geslaagd en hij zijn rechtmatige positie ingenomen zou hebben, zouden zijn volgelingen rijke lijk beloond worden. Het vooruitzicht om regent of pandjili (wedono) te worden, (of misschien ook wel enkel de zucht om mede te doen, deed verscheidene bekenden er toe overgaan om bij de bijeenkomsten van den sultan in spé bij te wonen, en zoo was liet getal aanhangers reeds tot een kleine hon derd gestegen. Gelukkig werd de heer Win- ser, beheerder van de suikerfabriek Poen dong, met deze plannen in kennis g stcld en kon men op die wijze een einde aan de zaak maken, vóórdat nog een bepaald plaai de campagne was vastgesteld. De politie legde beslag op den jongen heilige en nam tevens diens vader en nog eenige bij dezen inwonen de familieleden in verzekerde bewaring. De correspondent te Buitenzorg van de N. C. seint: De heer Hoetink is benoem^ tot inspecteur van den arbeid ter Oostkust vau Sumatra. Hem worden twee adjunct-inspecteurs toe gevoegd. (De heer B. Hoeting zoo voegt het b' ad hieraan toe is ambtenaar voor Chineesche zaken, ter beschikking van den directeur van justitie en was nu laatstelijk met verlof. Zijn benoeming tot inspecteur van den arbeid is blijkbaar een uitvloeisel van het bekende Koelie-rapport van mr. Rhemrev en van de dienstreis door den heer H., op last der Indi sche regeering naar Deli ondernomen. De instelling van een inspectie voor den arbeid is een geheel nieuwe creatie en daar om voorloopig van tijdel ijken aard, daar er op de begrooting niet. in voorzien is). WEST-IN DIÉ Bij gouvernements-besohikking is W. Ferguson eervol ontheven van de waarne ming der betrekking van directeur van het departement van Openbare Werken en is M. C. Fanel, gep. kapitein der genie vau het Nederlandsche leger, benoemd tot tijdelijk directeur van het deprrtement van Openbare Werken te Willemstad. Broederschap van notarissen. Te Nijmegen is Woensdag en Donder dag de jaariijksche algemeene vergadering van de Broederschap van Notarissen in Ne derland gehouden, onder voorzitterschap van mr. T. IJ. Kingma Boetjes, notaris te J orwerd. In zijn openingsrede heette de voorzitter de aanwezigen welkom in de stad, waar Ka rei De Groote ziju raadsvergaderingen hield en tradt hij 11a een belangrijk overzicht van de historische ontwikkeling van het notari aat in een critische beschouwing van den tegenwoordigen toestand. Uitvoerig behan delde spreker de tot standkoming der wet van 1867na behandeling van een vroeger ontwerp kwam Spr. tot het tegenwoordige, van hetwelk hij veel verwachtte, omdat het met niet te groote stappen verbetering kan brengen in den toestand van het notaris ambt. Na vaststelling der notulen van de laatst gehouden algemeen© vergadering te Amster dam op 9 Februari 1904 kwam aan de orde het jaarverslag van den algemeenen secreta ris, den heer Miseroy. Hieruit bleek, dat de Broederschap van het afgeloopen jaar is toe genomen met 8 leden; 17 notarissen en oud notarissen ontvielen haar door den dood of bedankten en 25 nieuwe traden toe, waar door het totaal ledenaantal thans 589 be draagt. Aan de orde was vervolgens het verslag der commissie, belast met het nazien van do rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1903, bestaande uit de liee- ren Roes, te Arnhem; Van Everdingen, te Buren, en P. J. Vemer, te Groenlo, namens de ringen Arnhem, Tiel en Zutphen. De commissie stelt voor het financieele beheer goed te keuren onder dankzegging aan den penningmeester, waartoe bij acclamatie wordt besloten. Als plaats, waar het volgend jaar de al- gemeene vergadering zal worden gehouden, werd Haarlem gekozen. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan II. M. de Koningin en Z. K. H den Prins der Nederlanden. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het vermeldt de toeneming van het ledental tot 589, dat is 8 meer dan het vorige jaar. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring wordt aangewezen Haarlem. Tot lid van het hoofdbestuur, tevens lid van het Dagelijksch Bestuur, werd herbe noemd mr. A. J. C. Jongejan, te Amsterdam, en tot lid van het hoofdbestuur in de vaca- ture van den heer Immink, uit Deventer, werd gekozen de lieer A. Moll, te Doetin- chem. Een voorstel van liet hoofdbestuur om in gevolge art. 47 van het reglement in 1905 van de jaariijksche contributiëu der ledeD 25 pet. af te zonderen voor het ondersteu ningsfonds werd aangenomen. Na afloop der agenda werden nog enkele andere, meer huishoudelijke zaken bespro ken, terwijl door den heer Huybers, te Utrecht, do volgende motie werd ingediend: ,,De Broederschap van Notarissen in Ne derland, het wenschelijk achtende, dat er verbetering komt in den maatschappelijken toestand van den Nederlandschen notaris, spreekt den wenscli uit, dat de Nederland sche regeering met bekwamen spoed de stof felijke belangen van het notarisambt zal be hartigen, en als een bewijs daarvan bij de wet zal bepalen, dat de eigendomsovergan gen van onroerende goederen uitsluitend kunnen geschieden bij notarieel© acte, de ontvangers der registratie gemachtigd wor den om alle in anderen vorm te dien einde ter registratie aangeboden akten voor de re gistratie te mogen weigeren, en den hypo theekbewaarders wordt verboden die akten in hunne registers over te schrijven, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie zou Donderdag worden behan deld. De zitting, waarin dan voornamelijk ter sprake komt het outwerp-tarief van een ho norarium voor notarieele werkzaamheden, samengesteld door het hoofdbestuur, is dan echter besloten en voor de pers niet toegan kelijk. Woensdag, na een gemeenschappelijken lunch, werd een rijtoer over Ubbergen, Beek en Groesbeek naar de Meerwijk gemaakt, vanwaar naar Berg-en - al werd gereden om daar het gezellig gemeenschappelijk diner te gebruiken. Ned. Organistenvereeniging. Woensdag 11. werd te Middelburg de 15e jaariijksche algemeene vergadering der Nederlandsche Organistenvereeniging gehou den. Uit de verslagen bleek, dat het getal leden eene tot nu toe ongekende hoogte bereikte en dat de financieele toestand voortdurend gunstig kan worden genoemd. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 'ruim f 14,000. Hoewel de aanvragen om ondersteuning en uitkeering bij overlijden nog al aanzien lijk waren, kon hieraan ten volle worden voldaan. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Een commissie van vijf leden uit het be stuur en leden der vereeniging werd benoemd 0111 de statuten en het reglement te herzien. De volgende algemeene vergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Het bestuur is i.jans als volgt samenge steld Jos. A. Verheijen, organist der Mozes en Aiironskerk te Amsterdam, voorzitterV/. Ezerman, organist der Groote Kerk te Haar lem, 2de voorzitter- W. de Vries, organist der Goot© Kerk te Nijmegen, 1ste secreta ris; Joh. M. Diedrich, organist der Herv. kerk te 's Hertogenbosch, 2de secretaris; A. Pompe, organist der Evang. Luth. kerk te Amsterdam, lo penningmeester; J. C. Bras penning, organist der Oude Walcnkerk te Amsterdam, 2e penningmeester; J. A. Scbolte, organist, te Amsterdam, muz'ek- comraissaris. Christel. Letterk. Verbond. aIn „Casetta" te Driebergen hield den 26en Juli het Christ. Letterk. Verbond een goedbezochte vergadering. De heer Wouters, van Apeldoorn, had het voorstel ingediend, dat het Verbond daad werkelijk zou optreden tegen de lectuur van min gehalte", die onder het volk bij duizenden haar lezers telt. In de discussie werd ook een andere, meer ideale opvatting van den Verbonds-taak uitgesproken, en ge vraagd of w a arse h u \y e n niet al te vaak aanbevelen beteekende. De beslissing werd aangehouden. De heer mr. JE. baron Mackay leidde de vraag in, of en hoe op welke wijze tegen zedekwetsende literatuur kan worden opge treden. Na toelichting uit do grondwet en het wetboek van strafrecht gaf de inleider als zijn conclusie, dat de materie niet af doende te regelen, maar dat wel bestaande bepalingen konden verscherpt worden. Nu is alleen strafbaar 't in voorraad hebben of verspreiden van afbeeldingen of vliegende blaadjes, kwetsend vc~r de goede zeden. Dit kon uitgebreid tot afbeeldingen, voorwerpen en alle zoodanige geschriften, behoudens de uitzondering, die ook nu gemaakt wordt wanneer ze 't algemeen belang, kunst of wetenschap dienen. I11 dezen zin werd door de vergadering een motie aangenomen, die ter kennis van de regeering zal worden ge bracht. De heer Meerwalcl, zendeling op Sumatra, sprak over de kerstening ©ener heidensche taal, en de ontzaglijke moeilijkheden, die deze met zich brengt. Voor een reeks van ideeënzonde, genade, verzoening, dank baarheid, moet vaak jaren lang gezocht wor den naar 't geschikte woord, opdat do hei den hieraan dezelfde voorstelling verbind© als wij. Ten slotte gaf ds. Geselschap eenige op merkingen over het weergeven van het Evan gelie in de schilderkunst. Hij toonde aan, uoo èu de vroegere èn de moderne schilders zich aan anachronismen schuldig maken, en spoorde na, wa rom dit bij de modernen zoo veel hinderlijker is dan bij de schilders der 16ëu en 17e eeuw. ,,Achawah", de Bond van Israëlietische godsdienstonderwijzers in Nederland, hield Maandag in de Sociëteit De Vereeniging te Nijmegen de elfde jaarvergadering onaer pre sidium van den heer A. van Creveld Mz., uit Amsterdam. Uit het jaarverslag bleek, dat na een 10-jarig bestaan het aantal leden 177 bedraagt. Opgemerkt wordt dat „Acha- wall'' in zijn tienjarig bestaan niet zonder sucoes werkte en de positie van den gods dienstonderwijzer zedelijk en stoffelijk aan merkelijk is verbeterd. De vergadering besloot, een telegram van buide te zenden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De pogingen tot vrijstelling van militie- dienst voor de godsdienstonderwijzers scliijr- nen te zullen mislukken, daar het college van opperrabijnen die weigert te steunen. Het dagelijksch bestuur wordt diligent ver klaard, in deze alsnog te doen wat noodig zal blijken. De periodiek aftredende bestuursleden, de lieeren Creveld, Coppenhagen, Kleerekoper, worden met op één na algemeene stemmen herkozen. De heer Schorlesheim werd op voorstel van den voorzitter herbenoemd. De begrooting van den penningmeester ov.c 19041905 tot een bedrag van f 789.27 aan ontvangsten, bij een batig saldo van f 116.52, wordt goedgekeurd. Het voorstel, dat nicmaaid tot het hoofd- 0nderwijzersexamen zal worden toegelaten, die niet minstens 2 jaar als godsdienstonder wijzer is werkzaam geweest; dat in gemeen ten met meer dan 1000 Israëlietische inge zetenen niemand aan het hoofd eeuer school kan optreden, die niet minstens 2 jaar als onderwijzer werkzaam was; dat in plaatsen met minder dan 20 Isr. gezinnen door den opperrabiji», mits na verkregen toestemming van de Permanente Commissie, ook niet- geëxamineerden als onderwijzer kunnen wor den toegelaten; v< .ris het voorstel om de 3 rangen te vervangen door 2 en voortaan exa mens af te nemen voor onderwijzer en voor hoofdonderwijzer, werd evenals het amende ment der afdeelingen Zuid-Holland en Utrecht om de 3 rangen te behouden, maar do theoretische eischen eenigszins, de practi- sche veel te verzwaren, vervangen, na lang durig debat, door de volgende motie van den heer S. Pb. de Vries, Haarlem, door het algemeen bestuur overgenomen - Do vergadering, gehoord de debatten, be sluit, bij de bevoegde machten aan te drin gen, dat de examen-eischen voor den laag- sten rang langzamerhand verzwaard worden, zoodanig dat deze rang ua verloop van tien jaren opgeheven kan worden. De volgende algemeene vergadering zal ge houden worden te Groningen. Leestafel. Urbi et Orbi, een vervolg op ,,Quo Vadis", geschreven door Al bin de Cigala, uitgegeven door J. C. Dalmoijer, te Am sterdam. Deze roman speelt in de dagen van den ondergang van Jeruzalem. Het „Aio te Ju- dam vinoere" viel uit ten gunste van Titus, oude gruwelen en wreedheden, aan Nero herinnerend, zouden gepleegd worden, Vini- cdus en Lygia, de hoofdpersonen van het verhaal, van wie de eerste voor de leem Wen bestemd was, terwijl zijn bruid levend zou worden begraven, ontsnapten aan Bereniea's wraak. De strijd en het lijden der Christenen uit do eerste eeuw onzer jaartelling wordt ook hier in kleuren beschreven, terwijl scherp uitkomt daarnaast de kracht van het kruis, dat wonderen deed. Historie en verdichting samen ontwierpen dit boek, dat een kijk geeft op oud Romeinsche zeden en toestan den. Het is levendig en boeiend geschreven, Lygia is het toonbeeld van christenmoed, Vinicius betoont door zijn trouw zich harer Waardig. Naast „Quo Vadis" verdient dit boek de kennismaking Van Franscho Buurtjes, zeven verhalen voor kinderen naar „Une mere de familie", bewerkt door Nellie, no. 35 van de Volkskinderbibliotheek, uitgave van Mase reeuw en Bouten, te Rotterdam. Een alleraardigst bundeltje kinderlectuur, Nellie weet het goede te vinden en uitste kend te vertolken. Eenvoudig zijn deze ver haaltjes en toch zoo boeiend, bovendien zit in elk een stukje moraal. Ik hoop voor onze kleinen, dat Nellie vooreerst de pen nog niet uit de hand legt. De Roodo Kruis Nummertjes, uitgave van J. C. Dalmeijer, te Amsterdam. l>oekjes in brochure-vorm, handelend over do jicht, hartkwalen, hoofdpijn en slapeloos heid, chronische darmverzwakking, de beide eerste nummers geschreven door dr. Burwin- kel, kurarts te Bad N auheim, de anderen door dr. Prager en dr. Paczkowski. De prijs van elk deeltje is 50 ets. Terwijl ik gaarne aan deskundigen overlaat een oordeel te vellen over deze boekjes en hun inhoud, mag ik zeker wel opmerken, dat het van groot nut is, dat do leek over deze dingen leest, om dat het leiden kan tot voorkoming van ziekte eeuerzijds en tot het volgen van pas senden leefregel bij kwalen, die zich eenmaal gezet hebben, anderzijds. Het groen© en liet witte kruis, driemaaudelijksch tijdschrift, gewij,d aan de belangen van de vereenigingen van dien naam, onder red. van F. C. Fleischer, be Makkum, met medewerking van P. J. van Eidik Thieme e. a. (abonnementsprijs f 1 per jaar). Het was een goede gedachte, de uitgave van zulk een tijdschrift ter hand te nemen, dat aan besturen der Vereeniging Groene en Witte Kruis en allen, die belangstellen in de dingen door deze vereenigingen voorge staan, voorlichting geeft en practische wen ken, bovendien gelegenheid biedt tot ge- dachtenwisseling, enz. enz. 't Is meer dan een frase, wanneer wij zeggen, dat dit Tijd schrift in oen bepaalde behoefte voorziet. Op de Hoogte, maandschrift voor de huiskamer, ouder hoofdredactie van H. Ver schuur, uitgave van M. J. Portielje, Amster dam. Ook nu weer groote verscheidenheid van inhoud zoowel wat tekst als wat illustratie betreft. Men vindt hier een en ander over tie processie te Laren, den Russisch-Japan- schen oorlog, den held van Atjeh, enz. enz. De rubriek „Muziek" handelt over La Vita Nuova en geeft portretten van Wolf Ter- rari, Schoonderbeek en afbeeldingen van de St. Vituskerk te Naarden. Tot mijn spijt moet ik evenwel zeggen, dat „Op de Hoogte" ditmaal blijk gaf volstrekt niet op de hoogte te zijn. Wat moet het een ergernis zijn voor Schoonderbeek, die zoo trots is op Naarden's monumentaal kerkgebouw, om tegen over znjn portret een afbeelding van die kerk te vinden met het onderschrift„het kerkje te Naarden." Dtat is toch heusch al te erg. Ik twijfel niet of in het eerstvolgend num mer van. Op de Hoogte zal de redactie ha^r fout goed maken Uit de Remonstrantsche Broe derschap, onder red. van dr. J. A. Beijerman, uitgave van Adriani, Leiden. Behalve uitvoerig verslag der alg. verga dering vinden wij lner artikelen van Stenfert Kroese, dr. Bleeker en dr. Tideman. Ook van deze aflevering kan weer gezegd* worden, dat zij belangrijk is voor Remonstrant en iiiet-Remoiistrant, voor allen, die helpen hoog houden de vaan van 't vrij godsdienstig leven. Bekeert U, protest tegen den Rus sisch- Japauischen oorlog door Graaf Leo Tol stoi", uit het Engelsch door Dirk Sepp, uit gave van Swartsenburg te Gouda. Met eerbied voor den man, die krachtig zijn stem verheft tegen de groote zonde van den oorlog, vragen wij,, wat hot baten zal dit protest uit te vaardigen. Toch is het goed, dat zulke stemmen zich laten hooren; jntus- schen zal ook hier de hervorming slechts komen kunnen door hervorming der harten De Melaatschen in Suriname, door H. Zaalberg, uitgave van het Centraal Comité, waarvan de schrijver (Keizersgracht 774, Amsterdam) onder-voorzitter is. De lezing er van moge velen er toe leiden deze zaak te steunen. Uier is een groote en schoone taak te vervullen. Opvoeding van Weezen in 't Huisgezin, vtrslag over 1903 der maat schappij. die reeds 30 jaren nuttig werkzaam wan en haar hoofdzetel heeft op Zaadbergen bij Amersfoort. De directeur-secretaris J. Woudstra vraagt 0111 veler steun bij zoo om vangrijken arbeid. Als ieder ecu luttel hielp dragen zoude last veolverlieht worden! Graphicus, maandblad voor de typo grafie, uitgave van Bijvoet Mutsaers en Zoon te Tilburg. Voor vakmannen van groot be lang. aardig om to weten *voor menschen iu ruimer kring is de inhoud van dit keurig uitgevoerd hoe zou men 't auders ver wachten? tijdschrift. WetenSchappe 1 ij|k Nieuws, maandschrift, onder red. van H. J. Bartels, uitgave van Busé ie Hardinxveld. De voor mij liggende afl. van 15 Juli (68 bladz.) bevat tal van kortere of grootero artikelen over allerlei meer of minder be langrijke onderwerpen. De beer Bartels zot zijn geschiedenis der R. C. zending in O - en W.-Indie, de heer Rasch zijn verhandeling over de Alchemie voort, J. Kuiper geeft een belangrijk opstel over het Jodendom en mevr. Hulst zegt heel wat behartigenswaards over ,.twee boeken." Maar ook de kleinere stukjes verdienen de aandacht en helpen het geheel tot een goed geheel maken. F. W. D.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1