BINNENLAND. Tsjifnt4 Aug. Drie Europeanen van de stoomboot „Hipsang", die door de Russen in den grond werd geboord, kwam lieden hier aan. Zij zeggen, dat dc Japanners den 28. Juli deu Woljfsheuvel, dicht bij Port-Arthur, namen. Petersburg, 5 Aug. Generaa. Sacharow rapporteert, dat de verliezen van dc Russen in de gevechten van 30 en 31 Juli waren 290 officiereu en meer dan i000 soldaten aan doodeu en gewonden. De correspondent van de Echo de Paris bericht uit Petersburg, dat in den nacht van Zondag op Maandag Halts je ng ontruimd is door den Russische» zuider-afdeeliug in over eenstemming met de instructie van den op perbevelhebber, dat men zich niet tot ecu ernstig gevecht moest laten verlokken, wan neer bleek, dat men met eeno overmacht te doen had. Groote troepenbewegingen hobben, volgens dezen correspondent, plaats in de richting van Moekden, hetgeen hot begin zou zijn van den algemeeneii terugtocht naar Charbiu. De loop van de gevechten der laatste dagen in den omtrek van Liaojang en Haitsjeng is aldus samen te vatten Koeroki is tegelijkertijd langs tweo wegen, opgerukt: over don weg van Sai-inat-se naar Liaojang en over den grooten weg door den Mo-tiën-ling naar Liaojang, boide wegen vor- eenigen zich to Anping, op 20 KM. ten zuid oosten van Liaojang. Op den eerstgenoemden, den noordelijkston weg, liiold een Russische afdeeling ten zuid westen van Suojen den bergpas Joe-sjoe-ling bezetna twee dagen vechtens slaagden de Japanners er in, hun tegenstanders uit die stellingen to werpen on naar Anping terug to dringen. Even goeden uitslag had de aan val, dien de linkervleugel der Japanners cp deu weg voorbij den Motiën-pas uitvoerden op do Russische stellingen in den Jan-se-ling. Ook hier l>oden do Russen hardnekkig ver zet, waarbij zij hun commandant graaf Kei ler verloren, maar zij moeeten wijken en ver loren bovendien eenige stukken geschut. Hunne voorste stolling naar het zuidoosten van Liaojang gerekend, ligt thans te Tang- ho-jen, even ton zuiden van Anping; dat is, naar men zegt, de laatste verdedigbare stel ling. die de Russen ten oosten van Liaojang konden innemen. Het kraohtig voortdringen van Koeroki kan opgevat worden als een uitvloeisel van het plan, om don grooten weg van Haitjeng naar Liaojang te bereiken voordat do zuide lijke afdeeling van de Russische hoofdmacht, welke nog bij Haitsjeng staat, zich aangeslo ton kan hebben bij de noordelijker staande troepen. Tegelijkertijd is het leger uit Ta-koc-sjan, onder generaal Nodzoc, noordwaarts opge rukt, blijkbaar met heb dool om Misjtsjen- ko's afdeeling weg te dringen en te isolecren. Voorshands schijnt dit, in weerwil van het succes der Japannerfe bij To-moe-tajeng ('Sji- moc-tejeng) niet gelukt te zijn. Nti de strijd togen de Russische hoofd macht. van drie zijden is aangebonden, geven wij een overzicht over de troepenmacht, die aan beide kanten in het vuur kan worden gebracht. Do generalissimus Koeropatkin be schikt: a. Over het gemengde legerkorjxs, waar van tot voor enkele dagen graaf Keiler de aanvoerder was, dat i:i het begin van den oorlog naar de Yaloe vooruitgebracht was en daar onder leiding van generaal Sassoelit.sch hij KaJientse eeno gevoelige nederlaag leed Het zijn de dorde en de zesde divisie, die sedert door dc 9e infanterie-divisio en de 9e scherjwoh ut. tors-divisie van Stackelberg, die bij Wafankou gevochten hobben, versterkt zijn. b. Het vierde Siberische legerkorps staat aan den spoorweg ten noordoosten van Taajekiao en vormt den rechtervleugel van Koeropatkinhet is verleden Zondag voor Okoe teruggeweken tot 15 K M. voor Liao jang. c. De eerste en vijfde divisie van het zelfde legerkorps onder bevel van generaal Saroebajow, vormen den rechter Russischen vleugel ten noordoosten van Liaojang en hebben tot taak de linie van terugtocht op Moekden te beschermen. d. Do eerste Siberische infanterio-divisie, bestaande uit de tweede brigade van de 31e en 35e divisie met af deelingen van het 10e en 13c legerkorps onder bevel van generaal Gerngross, staan tusschen Haitsjeng en Liao jang. Uit deze opsomming blijkt, dat Koero patkin bij HaitsjengLiaojang in een rayon vaji 40 K.M. bijna alle troepen van Mand- sjoerije onder zijn bereik heeftd. w. z. 5 divisiën scherpschutters, 3 Siberische division en 4 Europeescho division, of in 't geheel 140.000 man in ronde cijfers. Het Japanse he legerbestuur beschikt over rond 160.000 man, of tien divisiën met hunne reserven. Numeriek zijn de Japanners dus ook hier weder sterker dan dc Russen. Van veel meer betoekenis is echter neg de overmacht van de Japansche artillerie, zoodat het is te verwachten, dat Koeropatkin er op uit zal zijn een grooten veldslag to ontwijken, om de kans van eeue nederlaag te ontgaan. Volgens oen bericht van do Herald hebben de Russische hulpkruisers Petersburg on Smolensk, na voor Perim de oorlogsvlag te hebben goheschen. Ciii nieuwen kruistocht ondernomen om handelsschepen op te van gen. Allerlei vHet hoofd der Duitsoho Zigeuners, Potormann. die don naam heeft van zeer rijk te zijn, zal te VVindbergc. in de Alt mark. een Zigeunerskolonie stichten. Hij heeft daar een groot landgoed gekocht met bouwland en weiden, waarop 70 Zigeu ners gevestigd zullen worden en waar zwer vende Zigeuners een toevlucht kunnen vin den. Moge het 't begin zijn van ocne regeling, die aan de plaag van hot platteland een einde maakt vAan de Times wordt genie.J, dat in de Anthraciet-districton nabij New-York oen groote werkstaking to wachten staat. De be stuursraad der veroenigde arlioidors van lui, eerste district besloot, dc staking onmiddol- lijk te doen aanvangen, indien de maatschap- pij de eischeu der arbeiders niet. inwilligt. vTe Rudczanny, in Oost-Pruisen, ia een Russisch rentenier onder verdenking van spionage in hechtenis genomen. In een aan gehouden verdachten brief werdon do nieuw ste plannen en teekeningen gevraagd over de gronsversterkingen bij Rudczanny en verdeT langs de grens. De Rus had al langer dan zea jaar to Rudczanny gewoond. vBeschuldigd van moord en brandstich ting zijn de slotenmaker Stoffel en zijn lö- jarige zoon, van Windesheim, te Koblenz in de gevangenis opgesloten. Stoffel zou zijn geesteszwakke zwager, die bij hem inwoonde, hebben omgebracht en dan, om dé daad to verbergen, het. huis heblien in brand gesto ken. Het vuur werd gcbluscht eer het heeio lichaam verkoold was. Tijdens den brand werd Stoffel in de nabijheid schijnbaar sla pend gevouden. De zoon zou deu vader ge holpen hobben. v-- Een 12-jarigo misdadiger loste gisteren ecu revolverschot op een zijner kameraden, elf jaar oud, in de rue de Morv, te Parijs, en kwetste hom gevaarlijk aan den buik. vEen vreemde geschiedenis is Zondag in de gevangenis to Ohelnisford voorgevallen. Daar word een 73-jarig tuinman opgesloten, die een meisje had aangerand. Een ander half uur na zijn opsluiting vond men den man met afgesneden hals, doodgebloed boven oen kom zitten, waarin hij het bloed had laten loopen. Het vreemde zit hierin dat men niets in de cel heelt "kunnen vinden van eenig snijdend werktuig; de man was bovendien tweemaal gefouilleerdeens door de politie en eens door de cipiers. De wond door de slagader was zeer zuiver gesneden en slechte twee duim lang; bovendien had dc man zich wonden op het. onderlijf en den linkerarm toegebracht. vUit Lausanne komt het bericht, dat te La Eure nabij Nyon, oen automobiel met drie inzittenden, een Fransche notaris Du- mont, diens vrouw en de chauffeur in een 100 meter diep raivijn stortte. Dumont was onmiddelijk dood, zijn vrou.w bekwam eenige verwondingen, terwijl de chauffeur onge kwetst bleef. De automobiel werd verbrij zeld. vIn de gemeente Mad ar nabij Komorn in Hongarije zijn 122 woonhuizen en 304 werkplaatsen afgebrand. Do schade wordt op een half inillioen geschat. Een vrouw liep ernstige brandwonden cp; overigens is nie mand gekwetst. vEen hevige brand heeft gewoed in het dorp Lapège, kanton Tarascon (Frankrijk). Diit dorp. 400 inwoners tellende, is gebouwd op eenen berg en men kan het enkel beren ken op ezels. De hulp was bijna onmogelijk, wegens het watergebrek. Dertig huizen en schuren zijn afgebrand. De bevolking is zonder schuilplaats. vRatfcenpl a ag. Rouaan is tegen woordig door een ontelbaar aantal ratten overstroomd, die in de dokken, stapelplaat sen en particuliere woningen groote schade aanrichten. Het stadsbestuur richtte een op roeping tot de inwoners om liet ongedierte te verdelgen en stelde op eiken rat, die ge vangen wordt, een beloondng van 10 centi mes De Staatseouiant van Vrijdag 5 Aug. 1904 bevat de volgende Kon. besluiten. belast met de betrekking van landweer- distriets-commandant in het 22e landweer- district de majoor E. Luden, van liet regi ment dd. schutterij te Amsterdam op erzock eervol ontslagen de ingenieur der telegraphic C, E. van der Bilt; benobmd tot bediende aan het Rijkszuivel- station to Leiden P. F. C. Mertz, te 's Gra- venhagie, Z M. de Koning van Engeland wordt Woensdag 10 Augustus, des avonds te 8 uur, met het, Koninklijk Jacht te Vlissingen ver wacht,. Het jacht zal op de haven komen en aan het zuidelijke ponton moeren, 's Avonds 10 uur zal Z. M. met een extratrein de reis naad' Marien bad vervolgen.. Naar de Avondpost meldt, is het ver trek van gouverneur-generaal Van Heutsz uit Genua thans definitief vastgesteld op 8 Sep tember per ss. Oranje. Z.Exe. zal dan den 3Oen dier maand met generaal Vati der Wijok ecu conferentie hebben to Sabang, en den 4on October te Batavia aankomen. Dat is precies 5 jaar nadat generaal Roosebooon op 3 October 1899 het bestuur der koloniën heeft aanvaard. De Staatscourant No. 157 .bevat de vol gende wetten: Do wet van den loden Juili 1904, tot na dere wijziging der wet van 27 April 1884 (Stbld. no. 96) tot regeling van het staats toezicht op krankzinnigen, en van artikel 26 der wet van 28 Juni 1854 (Stbld. no. 100) tot regeling van het armbestuur. 2. Do wet van den 15den Juli 1904, tot afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bij art. 254, eerste lid, der Gemeentewet, ten behoeve van dc ge meenten Alkmaar, Hoorn en Purmerend, Voorts bevat die Staatscourant een Kon. besluit van den loden Juli, tot nadere wij ziging van hot Koninklijk besluit van 28 Februari 1873 (Stbld. no. 35) ter uitvoering van het tweede lid van. art. 17 der wet vau 4 December 1S72 (Stbld. no. 134) tot voor ziening tegen besmettelijke zickteu. Het arbitrage-paleis. Wanneer en waar zou liet komen 1 Men hoorde er in de laatste weken weinig van. Thans is de quaestie opnieuw ter sprake gebracht, en wel door mr. J. M. van Stiprian Luïcius, die in het Weekblad van hot Recht het volgen- do schreef „Mijn geachte confrère, mr. F. L. Kleijn, heeft voorgosteld het gebouw voor dit Hof te plaatsen bij de duinen van Scbeveningen aan de Waterpartij aldaar, alwaar hij reeds in gedachten het gelxouw zijner fantasie zag weerspiegelen. Hoe poëtisch dit voorstel ook zijn moge. ben ik meer practisch aangelegd en zou ik dit ook voor oude hoeren bestemde gebouw liefst midden in do stad zien. Nu wil het toeval, dat in het centrum der ge meente 's Gravenhage een groote open vlakte ligt, die des zomers op een woestijn en des winters op een moeras gelijkt. Ik bedoel het Alexanderplein. Dit plein is van alle kanten der gemeente gemakkelijk bereikbaar in alle jaargetijden, eu is zoo groot, dat, indien men in het mid- don daarvan een paleis zet, er nog ruimte genoeg omheen blijft om den aangrenzenden inwoners voldoende frissch© lucht te verschaf fen. In het middelpunt der gemeente kan dan een zeer sierlijk gebouw verrijzen. Dit plein heeft ook het groote voordeel, dat het aan het Rijk toebehoort. Nederland kan nu metterdaad toonen ook iets voor de zaak der internationale rechtvaardigheid over to hebben, door dit plein kosteloos af te staan. Do Alexanderkazerne kan gemak kelijk buiten de stad geplaatst wordende omringende bewoners zullen de commando's niet missen en de Staat kan door tusschen- personen bij het koopen van een nieuw ter rein zorgen, dat hij niet in handen van spe culanten valt. Gedachtig aan de Nedcrlandsche langzaam heid druk ik de hoop uit, dat Carnegie het nog zal beleven, dat de eerste steen van het Paleis voor liet Hof van Arbitrage gezet worde op het Alexanderplein te 's Graven hage." Behoeftige Nederlanders. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire aan de commissaris sen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën gezonden „Ten einde de nabij de grens gelegen «e meenten eenigszins te ontheffen van den last, welke op hen drukt ten gevolge van het korter of langer verblijf van behoeftige Ne derlanders welke uit den vreemde naar het vaderland terugkeeren, is door mij een rege ling getroffen met de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. Dientengevolge zullen behoeftige meerderjarige Nederlanders, wel ke hier te lande komen, in de gelegenheid kunnen worden gesteld om eventueel ook hun medereizend gezin voor rekening van mijn departement piaatekaarten derde klasse te bekomen voor vervoer binnenslands langs de lijnen van gemelde Maatschappijen tot of althans tot zoo narij mogelijk de door hen zelf meestal vóór de aankomst in Nederland aan te wijzen plaats van bestemming. rite verstrekking dier plaatskaarten zal geschie den ogen afgifte van een daartoe strekkend bewijs, i.at op naam en voorzien van de noo dige aanwijzing kan worden afgegeven lo. in het buitenland dooi' een Nederlandsch di plomatiek of consulair ambtenaar, van wïen een behoeftige een biljet voor een plaatskaart voor vervoer tot op Nederlandsch grondge bied ontvangt, en 2o. hier te lande vanwege mijn departo -ent door t.isschenkomst van den burgemeester der gemeente, waar een behoeftige wordt uitgeleid ingevolge een de zerzijds ingewilligde aanvrage van een vreem de regeering om hem in Nederland toe to laten. Den ourge me ester van zoodanige ge meente zal in elk bijzonder govail door mij bedoeld bewijs worden gezonden, zoo noodig, met verzoek aan den behoeftige eventueel ook voor zijn gezin eeaigen bepaa'd te noe men of te begrenzen onderstand te verleeneu voor levensmiddelen gedurende de verdere reis, welke kosten alsdan van mijn departe ment zu'len kunnen worden teruggevorderd. Ton aanzien van de sub 2o. bedoelde be- hoeftigen zal mijnerzijds hun komst mede worden bericht aan den burgemeester van de plaats hunner bestemming. Ik heb de eer U.H.E.G. te verzoeken, het voormelde ter kennis te brengen van tie bur gemeesters der gemeente in uwe provincie". De Overijselsche gebeurte nis. Wij lezen in de Nieuwe Courant: „Ook uit het verslag van de Staton-ver- gadering in de Zwolsche Courant blijkt, dat de Commissaris der Koningin gisteren de vergadering gesloten en niet verdaagd heeft. Het slot luidt als volgt De voorzitter constateert, dat het aantal leden ter vergadering thans niet meer dan 23 bedraagt. Daar artikel 75 der Prov. wet zegt, dat de vergadering niet mag beraad slagen of besluiten zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is, kunnen de werkzaam heden geen voortgang hebben. Hij zal van hetgeen hier is voorgevallen kennis geven en nieuwe machtiging tot samenroe ping der Staten vragen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Dr. Kuiyper zal zich dus in den vreemde met deze aangelegenheid moeten bezighouden en Hare Majesteit de Koningin zal den Com missaris vervolgens machtigen de Staten op nieuw in buitengewone vergadering bijeen te roepen. De datum waarop dit zal geschieden is nog onzeker, maar zal nu toch moeilijk mot fatsoen meer gesteld kunnen worden op een dag, vallende vóór de vervulling der Markclo'sche vacature. Dat de vacature in dat district door een liberaal vervuld zal worden, is waarschijn lijk. Bij de Statenverkiezing in, Juni jl. kwa men daar van de 2568 kiezers 2082 op; 51 stemmen waren van onwaarde, 1092 werden uitgebracht op den heer G. J. Jannink (lib.), 751 op mr. Sybrandy en 190 op den heer Lobstoin, zoodat de heer Jannink reeds bij eerste stemming de volstrekte meerderheid verkreeg. De Eerste Kamer-verkiezing. Men deelt ons mede, dat d© twintig libe rale Statenleden van Gelderland gisteren bij wijze van ecre-saluut aan de zes aftredende liberale leden van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland, eenparig hun «item hebben uit gebracht op de hoerenmr. Van Boneval Faure, mr. Vening Meinesz, mr. Vlielander Hein, F. H. P. van Alphen, mr. Nebbens Sterling en F. B. 's Jacob. N. R. C. Liraburgscbe politieke ge bruiken. Na afloop der vergadering van de Provinciale Staten van Limburg, gehou den op gisteren, werd door den heer jhr. mr. E van Aefferden aan de leden der Staten het volgende in overweging gegeven „Door de uittreding van mr. Louis Regout, als lid va.n het gedeputeerd bestuur, is er een vacature ontstaan. Van oudsher was liet gebruik, dat de can- didatcn voor deze betrekking de leden der Provincial Staten persoonlijk bezochten om hun oandidatuur aau te bevelen. Aangezien dit niet met de waardigheid verbonden aan het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten strookt, stel ik voor om mij voortaan niet meer persoonlijk maar schrif telijk tot de leden te wenden om bij even- tueele vacature een oandidatuur aan te be velen." Dit voorstel werd door alle leden ten be wijze van hun hooge instemming met dave rend applaus begroet. Limb. Koer. Als bewijs van belangstelling in de ver kiezing der Eerste Kamer deelt men aan het Hbkl. mede, dat het lid der Staten van Noord- Holland, de heer J. A. Laan te Wormerveer, uit Hamburg waar hij vertoefde, aar Haarlem over kwam om te kunnen deelnemen aan de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. Mr. van Beyma zal, naar de Haagsch© Crt. verneemt, zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer aannemen en niet, zooals de heer Ha velaar verlof aanvragen, maar zijn ontslag als secretaris-generaal van justitie in dienen De kosten der Amsterdaim- s c h o beur s. Bij het opmaken der kosten vau den bouw der Nieuwe Beurs is gebleken, dat het door den Raad beschikbaar gestelde crediet met een bedrag van f 56,659.83| is overschreden. B. en W. zijn derhalve genood zaakt alsnog eeno verhooging van het bouw- crcdiet met, f 59,000 aan te vragen, ten einde de rekening van den bouw te kunnen af sluiten en nog f 2000 beschikbaar te hebben voor het doen maken der noodige revisietee- keningon. „Wij moeten u tevens, tot ons leedwezen, medcdceleri", voegen B. en W. in hun schrij ven aan den Raad hieraan toe, dat de aoous- tiek in eenige lokalen van het Beursgebouw, bepaaldelijk in de zaal, bestemd voor de ver gaderingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken on in de beide vergaderzalen van he" middengebouw, veel te wenschen laat. Verschillende proefnemingen om in dien toe stand verbetering aan te brengen, hebben tot nog toe geen bevredigend resultaat opge leverd. Met de commissie, ingesteld ten einde B. en W. biji den houw en de exploitatie van de Nieuwe Beurs van advies te dienen, zijn wij van oordeel dat afdoende maatregelen zullen mcotcn worden genomen, om de genoemde lokalen voor hunne bestemming geschikt te maken. Daartoe zal liet noodig zijn, dat, in overleg met den directeur der Publieke Wer ken en den architect van het Beursgebouw, bij wijze van proef, onderscheidene werk zaamheden worden uitgevoerd en voorberei dende maatregelen worden getroffen, waar van de voorloopige kosten op f 6500 worden geraamd. Door den raad der gemeente Wagenin- gen is besloten tot het aangaan cener geld- leoning groot- f 44,500( tegen 4 en af te lossen binnen 25 jaar. De raad der gemeente Oldezaal heeft aan den heer Hazeu, architect-ingenieur te Arnhem, opgedragen de noodige boringen te verrichten, ter verkrijging van goed drink water voor do aan te leggen waterleiding. Deze boringen zullen geschieden op een ter rein van den heer mr. Erssina., gelegen ten noordoosten dezer gemeente, onder Losser, aan den straatweg van hier naar Deuekamp, en door dezen aan de gemeente voor dit goed cadeau gegeven. Blijkt daar voldoend en goed drinkwater te verkrijgen, dan zal nabij de prise d'eau op een hoog punt aan genoem den straatweg een watehtoren gebouwd wor den van pl.m. 12 meter hoogte, welke hoogte men voldoende acht, om de hoogste gebou wen in onze stad van water te kunnen voor zien. Zw. Ct. Begrafenis Jhr. Van der Staal. Gisterenochtend ten 1Ö| u. had ini de tot rouwkamer ingerichte hofkapel ten paleize Het I :o in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, den broeder van den overledene jhr. v. d. Staal van Piershil, Hr. Ms. gezant te Brussel, en mevrouw Van der Staal, be nevens dc dames en heeren Van Hr. Ms. ge volg en het geheele dienstpersoneel, een plechtige lijkdienst plaats, alvorens het stof felijk overschot van Hr. Ms. kamerheer en particulier secretaris jonkheer Van der Staal ter begrafenis naar Dien Haag werd vervoerd in den door H. M. ter beschikking gestelden extra-trein. In gevoelvolle woorden schetste de hof kapelaan dr. Va.n der Flier de groote eigen schappen van den overledene en het zware verlies, dat H. M. lijdt door het heengaan van dezen trouwen dienaar en raadsman. Vervolgens plaatsten Hare Majesteit en Z IC. H. persoonlijk oen krans van palm takken en witte bloemen op de lijkbaar. In plechtigen stoet werd nu de kist, die het stoffelijk overschot van den overledene bevatte en welke door lakeien werd gedra gen, naar den gereedstaan den extra-trein ge bracht, waarbij Zijne' Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden in admiraals-uni form onmiddellijk achter de kist ging, ge volgd door de dienstdoende leden van het Militaire en Civiele Huis. Hr. Ms. adjudant jhr. Van Geen, die H. M. de Koningin bij de begrafenis vertegen woordigt, nam ook in dezen stoet plaats. Bij aankomst aan het S.S. station te 's Gravenhage, alwaar vele vrienden van den overledene vereenigd waren om bij de aan komst van het stoffelijk overschot aanwezig te zijn, vormde zich de stoet., waarin plaats namen de vertegenwoordigers van H. M. dc Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins. De vertegenwoordigur van H. M. de Ko ningin-Moeder voegde een krans van H. M biji de andere bloemstukken. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen wachtte een talrijke schare autoriteiten, vrienden, belangstellenden en vereerders van den ontslapene, de komst van het stoffelijk hulsel op. Daaronder werden opgemerkt de ministers van Buitenlandsche zaken, van Waterstaat- en van Koloniënbijna allo leden van hot Civiele en Militaire Huis van H. M. de Ko ningin en H. M. de Koningin-Moeder; de gezanten van Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje biji ons Hof, de oud-ministers Jansen en Van Karnebcck, de oud-gouvemeur-gene- raal van Ncd.-Indië Van Lansberge, van wie» jhr. Van der Staal eenige jaren de adju dant wasde burgemeester der residentie baron Sweerts; de generaals Kool en Van der Goes, zoomode vele actief dienende en gepensionneerde vlag- en dekofficieren en ver schillende notabelen der residentie. Aan het graf werd niet gesproken. Alleen verzocht onze gezant te Brussel, jhr. Van der Staal van Piershil, aan de ver tegenwoordigers der Koninklijke iamilie den eerbiedigen dank der familie over te brengen aan de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins voor de lietoondo deelneming ©u dankte hij alle aanwezigen voor de laatste eer aan zijn dierbaren broeder bewezen. Prof. dr. H. A. Kooyker. f Te Groningen is in den ouderdom van 72 jaren onverwachts overleden de hoogleer aar prof. dr. H. A. Kooyker. Dr. Hendrik Albert Kooyker werd 8 Mei 1832 te Amsterdam geboren, waar zijn vader leeraar was. Na er het gymnasium te heb ben bezocht, werd hij student aan de medi sche school te Utrecht en na vier jaren offi cier van gezondheid. In 1861 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift„Bescihri:Ving van de giersbu.it- slagkoorts in het algemeen". Kort daarop werd hem liet onderwijs in de physischo en chemisch© diagnostiek en de gerechtelijke geneeskunde aan de mili taire medisch school te Utrecht, later te Amsterdam, opgedragen; don 19den Sept. 1873 werd hij benoemd tot hoogleeraar in kliniek en diagnostiek aan de Groningsche universiteit. Prof. Kooyker heeft jareu lang geijverd voor do oprichting van sanatoria voor min vermogende longlijders. Zijn streven is be kroond geworden met de verwezenlijking van zijn ideaal, dank zij de vorstelijke gift, die H. M. de Koningin-Moeder bij de eindiging van Haar regentschap over het koninkrijk daarvoor beschikbaar stelde. Prof. Kooyker werd bij die gelegenheid tevens bonoeand tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Gemeld wordt, dat de tweede bijeen komst van afgevaardigden van Kamers van koophandel ter bespreking van verbeteringen in het postverkeer zal plaats hebben in Oc tober, en dat daarin ook wesohelijke verbe teringen in het internationale postverkeer, in verband met het. a.s. postcongres te Rome, besproken zullen worden. Gelderach'Overijsselsche Maat schappij van Landbouw. iDe algemeeue vergadering werd Woens dagmorgen om 10 uur voort zet. Behan deld werden de technische onderwerpen, die Dinsdag waren verdaagd. Om half twaalf werden de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van het vergaderingsgebouw afgehaald en, voorafge gaan door militaire muziek, naar het terrein der landbouwtentoonstelling geleid. Bij ontstentenis van den heer H. J. Lo- vink, directeur van landbouw, opende de heer Yan Everdingen, burgemeester der ge meente Beusicihem, en voorzitter van het de partement Tiel der Geld. Overijl Mij. van Landbouw de tentoonstelling, waarna de ge- noodigdeu de verschillende inzendingen gin gen bezichtigen. De tentoonstelling werd weer druk bezocht, verscheidene landbouwmachines, waaronder van grooten omvang, troffen de aandacht der deskundigen op een aangrenzend terrein waar de paarden tentoon werden gesteld. Het be hoeft wel niet gezegd te worden dat hiervoor in Tiel, bekend door zijne paardenfokkerij, de belangstelling zeer groot was. Het was op het terrein een afdra 'm ro'ii&r ophou den, een lustoord voor den paardenliefhebber. Verschillende cavallerie-officieren uit Gorin- chem en den Bosch waren een kijkje komen nemen. Ook de kermesse d'été was in vollen gang; Tiel zelf was als uitgestorven om van de ver schillende feestelijkheden to profiteeren. In de groote zaal van het spaarbankgebouw had Woensdagavond de groote feestmaaltijd plaats, waar 150 personen aanzaten, waaron der de bui'gemeester van Tiel, de heer Boen- hoff, en de heer M. Tijdeman, lid er Tweed Kamer voor Tiel. De maaltijd werd door den voorzitter geopend met een heildronk op ons Vorstenhuis. Gesproken werd vervolgens door den voorzitter, door den heer van Ever- dingen, voorzitter van het departement Tiel der Maatschappij, en door den heer Tyde- man, die antwoordende op de vraag of de G. O. Mij. van Landbouw iets te dlucbten zal hebben van de in te stellen landbouwraden, zeido dat men mogelijk haar invloedssfeer zal beperken, maar dat de Maatschappij ten alle tijdo het recht zal behouden van petitie, om zij liet dan ook naast het nieuwe wette lijk ingestelde lichaam niet kracht de belan gen van den landbouw te bepleiten. Een 60- jarig gebouw werpt men maar niet zoo eens klaps omver. De kracht van de Maatschappij schuilt in hare locale organisatie. Wellicht zal die kracht niets ontwikkelen in een ande re richting, Spr. had hierbij het pionierswerk op het oog, het baanbrelcen voor nieuwe ge dachten. Nog tal van toasten werden hierna uitgebracht. Om 9 uur was de maaltijd afgeloopen en begaf men zich naar het concert van de staf- muziek uit den Bosch, dat tot laat in den avond duurde en door het prachtigste weder begunstigd werd. Ziekenfonds ambtenaren'H. IJ. S. M. In eenc Zondag te Amsterdam ge houden vergadering van ambtenaren der H. IJS. M. is in principe besloten tot het oprichten va.n ccn „Onderling ziekenfondis voor ambtenaren der H. IJ. S. M." De onder de gemeente Voorburg gelegen buitenplaatsen Rusthof-Noordervliet en Klein Rusthof, eigendom van Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen, zullen met November worden overgedragen aan de Utreohtsche Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen. (Directie Dop en Kettlitz te Utrecht). Door Fransche paters is te Weert (L.), een huis gekocht, met het voornemen zich 1 September a.s. in die gemeente te vestigen. Boringen naar steenkool. Te Vlodrop (L.), gelegen aan de Dbitsche gren? op ongeveer drie uur gaans van Roermond, zullen van rijkswege boringen naar steenkool gedaan worden. Reeds zijn eenige pei'ceelea grond gepacht.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2